Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 8

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  rola rodzicielska
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W artykule podjęto próbę przedstawienia argumentów w odniesieniu do wchodzenia przez mężczyznę w rolę ojca w okresie średniej dorosłości (którego początek wyznacza 35 r.ż.). Pokazano zarówno racje na poparcie tego typu decyzji jak i powody, dla których ludzie kwestionują jej zasadność. Odnoszono się przy tym do wpisów na odpowiednich formach internetowych, które poddano eksploracji metodą analizy treści. Na tej podstawie stwierdzono, że najbardziej dyskutowaną kwestią było zdrowie potomstwa zrodzonego w późniejszych latach życia ojca. Poddający późne ojcostwo pod wątpliwość powoływali się ponadto na fakt, że starsi mężczyźni w porównaniu z młodszymi obciążeni są większym ryzykiem zachorowania. Z kolei optujący za zjawiskiem wskazywali, że model starszego ojca to dawniej zjawisko powszechne, że dojrzały wiek ojca koreluje z posiadaniem cech charakterologicznych sprzyjających wypełnianiu roli rodzicielskiej oraz możliwością zapewnienia potomstwu lepszych warunków materialnych.
PL
Na przestrzeni ostatnich dekad dokonały się bardzo dogłębne i wieloaspektowe transformacje życia społecznego i obyczajowości w skali światowej. Pojawiły się nowe globalne trendy kulturowe, które wpłynęły na zmiany wzorców życia rodzinnego, jak i zmiany w strukturze rodziny. Zmianom uległy także preferencje odnośnie do wartości życia rodzinnego, tradycja wychowawcza oraz postawy młodych osób wobec małżeństwa i rodzicielstwa. Równocześnie zmieniły się role spełniane przez rodziców, co ma swoje ważne implikacje widoczne przede wszystkim w płaszczyźnie spełnianych przez rodzinę zadań i funkcji opiekuńczo-wychowawczych. W artykule poruszono problem percepcji opiekuńczo-wychowawczej roli matki i ojca. Założono, że rola opiekuńczo-wychowawcza najogólniej polega na zaspokajaniu potomstwu potrzeb podstawowych, potrzeb wyższego rzędu oraz na podejmowaniu czynności wychowawczych z zakresu wychowania zdrowotnego, moralnego, estetycznego, umysłowego. Jest to zatem tworzenie potomstwu takich warunków, które pozwolą na osiągnięcie potencjalnego rozwoju i osiągnięcie samodzielności życiowej. Artykuł stanowi raport z badań, realizowanych metodą sondażową za pomocą techniki ankiety. W ich kontekście udało się odpowiedzieć na główne pytanie badawcze: Jaka jest społeczna percepcja opiekuńczo-wychowawczej roli matki i ojca? Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że badane osoby przypisują roli matki te cechy, które wiążą się z funkcjami ekspresyjnymi. Dostrzegają jednak, że ojcowie w coraz większym zakresie spędzają z dzieckiem czas wolny, nawiązując z nim bliskie relacje emocjonalne, w związku z czym w ich percepcji rola ojcowska poszerza się o kwestie związane z opieką i wychowaniem potomstwa.
PL
Podstawowym środowiskiem wychowawczym, w którym swój początek ma proces wychowania dziecka, jest rodzina. Odmienne, jednak tak samo ważne, role odgrywają w nim zarówno matka jak i ojciec. Zmiany polityczno-gospodarcze oraz społeczne przyczyniły się do ukształtowania partnerskiego modelu rodziny oraz zmiany ról rodzicielskich. Wynikały one m.in. z upowszechnienia pracy zawodowej kobiet, czego konsekwencją było włączenie ojca w wypełnianie obowiązków domowych oraz wychowanie potomstwa. W niniejszym artykule podjęto próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaki jest obraz ojca w świetle współczesnych badań prowadzonych w Polsce. Zawarte w nim rozważania mają charakter teoretycznej refleksji nad przemianami i kryzysem współczesnego ojcostwa, zilustrowanej omówieniem wyników badań empirycznych z tego zakresu.
EN
Family, is the fundamental educational environment, in which starts whole process of bringing up a child. In this enviroment roles of both mother and father are different but as much important. Political-economic and social changes has contribute the formation of a partnership model of family and conversion of parental roles. They resulted, among others from the spread of women's work, with the consequence of including the father in filling the household chores and participating in children education process. This article attempts to answer the question, what is the picture of the father in order of contemporary research in Poland. These reflections are just a theoretical reflection on changes and the crisis of nowadays fatherhood, which has been illustrated by circumlocution of empirical research in this area.
Rozprawy Społeczne
|
2018
|
vol. 12
|
issue 4
7-14
PL
Doniosłe znaczenie indywidualne i społeczne przypisuje się dojrzałości człowieka do pełnienia tak ważnej i złożonej roli społecznej, jaką jest rola rodzicielska. Dlatego też przedmiotem zainteresowania w niniejszym artykule uczyniono dojrzałość człowieka do rodzicielstwa. Celem artykułu jest scharakteryzowanie tej formy dojrzałości. Rozważania przedstawione w artykule jednoznacznie wskazują, że rozpoczęcie i efektywne rozwijanie relacji rodzicielskiej wymaga pewnego stopnia dojrzałości.
EN
Major individual and social importance is assigned to human maturity for performing such a significant and complex social role as the one of being a parent. Therefore, maturing to parenting is the primary object of interest of this article. The aim of this paper is to characterize this form of maturity. The considerations presented in this article clearly indicate that starting and effective development of the parental relation requires a certain degree of maturity.
EN
The article describes the issue of parentification, i.e. the child undertaking tasks belonging to adults. As a result of changing roles in the family, the child sacrifices its own needs for the instrumental and emotional needs of the parent. Parentified children have to cope, not only with duties exceeding their normal abilities, but also in adult life they experience the effects of role reversal in the family. The aim: The aim of the research is dissemination of knowledge about the causes, conditions, and prevention of parentification. Methods: In the research used analysis of scientific texts, research in action, and observation. Results: Parentification of children in the family is the result of an intergenerational message and promotes the development of personality disorders.
PL
W artykule opisano problematykę parentyfikacji, czyli podejmowania przez dziecko zadań przynależnych osobom dorosłym. W wyniku zamiany ról w rodzinie dziecko poświęca własne potrzeby na rzecz instrumentalnych i emocjonalnych potrzeb rodzica. Dzieci poddane parentyfikacji nie dość, że muszą radzić sobie z obowiązkami przekraczającymi ich możliwości, to na dodatek w życiu dorosłym doświadczają skutków odwrócenia ról w rodzinie. Cel: Celem badań jest upowszechnienie wiedzy o przyczynach, uwarunkowaniach i profilaktyce parentyfikacji. Metody: Wykorzystano analizę tekstów naukowych, badanie w działaniu oraz obserwację. Wyniki i wnioski: Parentyfikacja dzieci w rodzinie jest efektem przekazu międzypokoleniowego i sprzyja rozwojowi zaburzeń osobowości.
PL
W obecnej rzeczywistości istotnym celem ludzkich dążeń jest osiągnięcie sukcesu. Kojarzy się on ze zrealizowaniem własnych zamierzeń i planów, osiągnięciem wysokiej pozycji społecznej, sławą, majątkiem czy prestiżem. Sukces można osiągnąć w wielu dziedzinach – nie tylko w aktywności zawodowej, pnąc się po szczeblach kariery, ale również w sferze rodzinnej. Wtedy wydaje się mniej spektakularny, co nie oznacza jednak, że nie daje człowiekowi satysfakcji, poczucia szczęścia i zadowolenia. Nie ulega wątpliwości, iż ważną płaszczyzną osiągania sukcesu jest rodzicielska praktyka wychowawcza. W niniejszym artykule poruszonoten właśnie problem, który stanowi próbę spojrzenia na sukces wychowawczy oczami kobiet-matek w okresie wczesnej dorosłości. Jak wynika z badań, młode kobiety utożsamiają sukces wychowawczy z sytuacją, gdy dziecko jest w pełni samodzielne, wyrosło na wartościowego człowieka, jest szczęśliwe, a z rodzicem łączą go dobre relacje, które w przyszłości zaowocują bliskością i wzajemnym wsparciem.
EN
Nowadays one of the most spectacular objective of human efforts is to achieve success. Success is associated with fulfillment of one’s own intentions and plans, achievement of high social status, fame, wealth or prestige. Success may be attained in many areas of life aside from professional activity and climbing the career ladder, but also in family life. The latter may seem less spectacular, but it does not mean that it cannot give satisfaction, sense of happiness and gladness. Undoubtedly, one of the key aspects of being successful is parental educational activity. This problem is discussed in the present article, which attempts to look at educational success with the eyes of young adult mothers. The study shows that young mothers associate educational success with the situation when their child is fully independent, grows out to be a valuable individual, is happy and has good relations with his/her parents, which will evolve into the sense of closeness and mutual support in the future.
PL
Artykuł stanowi próbę ukazania konfliktu ról doświadczanego przez kobiety– matki podejmujące aktywność naukowo-dydaktyczną oraz trudności w łączeniu macierzyństwa z rolą zawodową. W opracowaniu zasygnalizowano problemy, z jakimi muszą się zmierzyć kobiety chcące jednocześnie pełnić te dwie role. Na podstawie literatury przedmiotu, w tym dostępnych wyników badań przedstawiono, że obowiązki związane z rodziną wzmacniają konflikt ról oraz utrudniają realizację roli zawodowej. Ponadto ukazano, że macierzyństwo i pełnienie roli rodzica jest czynnikiem opóźniającym rozwój kariery naukowej kobiet. Wskazano przy tym na czynniki ją spowalniające i wspomagające. Celem niniejszego tekstu jest zatem zwrócenie uwagi na konflikt ról matka–naukowiec oraz uwrażliwienie środowiska akademickiego na trudności w łączeniu macierzyństwa z aktywnością zawodową kobiet–naukowców.
EN
The paper is an attempt to present the conflict of roles experienced by womenmothers undertaking academic research and teaching activity, and the difficulty of combining motherhood with their professional role. The problems faced by women who want to fulfil these two roles simultaneously have been signalled in the study. Based on the literature of the subject, including the results of available research, it has been shown that family duties enhance the conflict of roles, and hinder the execution of the professional one. In addition, it has also been shown that motherhood and the performance of the parental role is a factor delaying the development of women’s academic careers. Factors supporting and slowing them down have also been indicated. Therefore, the purpose of this paper is to draw attention to the conflict between the roles of a mother and an academic, and to sensitize academia to the difficulties in combining motherhood with the professional activity of women academics.
PL
Zmiany w funkcjonowaniu rodziny stanowią współcześnie ważny problem społeczny, zwłaszcza iż wyraźne są tendencje wzrostowe negatywnych zjawisk, takich jak: rozwody, długoterminowe wyjazdy, rozbicie więzi rodzinnych. Odnosząc je dodatkowo do zmian cywilizacyjnych i kulturowych można wnioskować, iż przyczyniają się one także do przesunięcia socjalizacyjnego, o którym pisali m.in. Neil Postman, Zbigniew Kwieciński, Zbyszko Melosik, Bogusław Śliwerski. Źle funkcjonująca rodzina, jej nieprawidłowa/ niepełna struktura wskazuje na jej destrukcyjność wychowawczą i rodzicielską. Dlatego też środowiska te charakteryzowane są coraz częściej jako niewydolne wychowawczo i niezaspokajające podstawowych potrzeb socjalizowanego pokolenia. Niniejszy tekst stanowi próbę teoretycznego opisu zmian w funkcjonowaniu rodziny w kontekście dokonującego się przesunięcia socjalizacyjnego.
EN
Changes in the functioning of the family constitute the important social issue in our times, particularly because upturns of negative phenomena are distinct, such as divorces, long-term departures, the breaking of family bonds. Relating them additionally to civilization and cultural changes it is possible to conclude that they are contributing also to the socialisation shift as described by Neil Postman, or Zbigniew Kwieciński, Zbyszko Melosik, Bogusław Śliwerski. The dysfunctional familyand its wrong/incomplete structure is an indication of educational destructiveness. Therefore these circles are more and more often characteristic as failing and not satisfying essential needs of the socialised generations. The present text constitutes an attempt of a theoretical description of changes in the functioning of the family in the context of the socialization changes taking place.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.