Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 90

first rewind previous Page / 5 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  rynek kapitałowy
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 2
227-239
PL
Wiele badań z ostatnich lat poświęcono kwestii pomiaru długookresowej reakcji cenowej na dokonanie pierwotnych emisji akcji. Przeważająca ich część wskazuje na istnienie negatywnych stóp zwrotu, aczkolwiek rezultaty są silnie zróżnicowane. Przeprowadzone badania wyłaniają kilka możliwych przyczyn. Pierwsza z nich odwołuje się do teorii rozbieżności opinii i ma podłoże behawioralne. Odnosi się do tezy hot-market, problemu plasowania emisji w odpowiednim czasie oraz zagadnienia kreowania kondycji spółki na bardziej korzystną. Długoterminową reakcję można wyjaśnić również na gruncie teorii sygnałów. Wówczas underpricing jest swego rodzaju dyskontem oferowanym w celu sygnalizowania wartości spółki, a mniejsze wpływy podczas IPO są rekompensowane podczas kolejnych emisji. W trzecim nurcie badań negatywna reakcja postrzegana jest jako błąd pomiaru wynikający z niedostatków warsztatu statystycznego wykorzystywanego do oceny konsekwencji działań przedsiębiorstw.Ostateczne rozwiązanie problemu długoterminowej reakcji na dokonanie IPO wymaga kompleksowych badań empirycznych.
PL
Instytucja kapitału docelowego jest w polskiej praktyce rynkowej stosunkowo nowa. Pozostawienie zarządowi swobody w zakresie wyboru momentu przeprowadzenia emisji akcji, określenia podmiotów, które akcje te obejmą, oraz ustalenia terminu i formy wpłat za akcje, oznacza przyznanie mu części uprawnień walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Może to rodzić pokusę nadużycia i grozić transferem kontroli nad spółką w ręce wybranych przez zarząd podmiotów. Przewidując takie zagrożenie, ustawodawca zawarł w Kodeksie spółek handlowych szereg ograniczeń swobody decyzyjnej zarządu w tym zakresie. Ograniczenia te nie zmniejszają jednak w żaden sposób możliwości wykorzystania kapitału docelowego jako instrumentu lewarowania kontroli przez akcjonariuszy większościowych. W artykule przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego na zbiorowości polskich spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które miały dostarczyć odpowiedzi na pytanie o częstotliwość i sposób korzystania z instytucji prawnej, jaką jest emisja akcji w ramach kapitału docelowego. Badanie obejmowało trzy etapy. W pierwszym na podstawie analizy statutów zidentyfikowano spółki, w których uprawnienie to zostało przyznane zarządowi. W drugim etapie wyselekcjonowano spółki, w których zostało ono przez zarząd zrealizowane. A w trzecim dokonano analizy parametrów emisji, z wykorzystaniem autorskiego wskaźnika stopnia lewarowania kontroli.
PL
W artykule skupiono uwagę na zniesieniu barier ograniczających transfer, głów nie kapitału, na poziom rozwoju GPW w Warszawie. Struktura artykułu jest następując a: w pierwszej części zdefiniowano proces globalizacji, opisano je go wpływ na rynek kapitałowy, w drugiej części sformułowano problem pomiaru poziomu rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w trzeciej, ostatniej części zbudowano model miękki ba dający zależności między zmiennymi. Badania wykazały, że modelowanie miękkie może być użyteczną metoda pomiaru wpływu obu zmiennych ukrytych.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 3
|
issue 2
65-77
PL
Płynność aktywu kapitałowego nie jest zmienną obserwowalną. Literatura związana z mikrostrukturą rynku kapitałowego prezentuje dość obszerny katalog metod pomiaru szeroko rozumianej płynności aktywów. Autorzy prac najczęściej nazywają proponowane formuły miarami płynności (liquidity measures) lub miarami niepłynności (illiquidity measures). Celem pracy jest przedstawienie wybranych miar płynności/niepłynności aktywów oraz ich wykorzystanie do zdiagnozowania problemu ograniczonej płynności na polskim rynku kapitałowym. Badanie empiryczne obejmuje grupę spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w okresie od stycznia 2007 r. do grudnia 2012 r.
Zarządzanie i Finanse
|
2014
|
vol. 3
|
issue 2
59-73
PL
Celem artykułu jest analiza i ocena rynku kapitałowego jako instytucjonalnego, zewnętrznego mechanizmu nadzoru korporacyjnego w wybranych spółkach giełdowych (zarejestrowanych w Polsce) sektora budowlanego. Jednym z najistotniejszych podmiotów rynku kapitałowego w Polsce jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to tzw. rynek regulowany, a wiêc związany z wyższymi wymogami dla spółek aspirujących do notowań na tym rynku. Dwa główne wnioski, które wynikają z przeprowadzonych badań, to: 1. Rynek kapitałowy w Polsce wciąż nie stanowi mechanizmu oceniającego w sposób rzetelny aktywności i kondycji finansowej spółek. Na obecnym etapie jego rozwoju nie zapewnia on w pełni wiarygodnych kryteriów oceny działalności spółek, cowynika z jego niedojrzałości i podatności na wewnętrzne i zewnętrzne wstrząsy (sytuacja polityczna w kraju, sytuacja na zagranicznych rynkach papierów wartościowych, itp.). 2. Oceniając sektor budowlany, można mówić o dokonującym się jego podziale. Z jednej strony mamy spółki, które ciągle osiągają słabe wyniki finansowe, a z drugiej takie, które radzą sobie całkiem nieźle. To zróżnicowanie wyników spółek w tych samych branżach jest rezultatem sytuacji po kryzysie w 2009 r., który stał się filtrem i pozwolił wskazać najlepszych. Z rywalizacji zwycięsko wyszły firmy, które są dobrze i perspektywicznie zarządzane.
PL
Niniejszy artykuł porusza problem efektywności oraz aktualności stosowanych przez inwestorów strategii inwestycyjnych. Zarówno w czasach obecnych, jak i w minionych latach inwestorzy szukali sposobu na skuteczne oraz pewne pomnożenie swoich środków pieniężnych. Obecnie powszechnie wiadomo, że nie istnieje jeden, najlepszy sposób na inwestowanie oszczędności. Uznaje się jednak zasadność stosowania strategii inwestycyjnych w praktyce jako sposobu na przybliżenie możliwości osiągnięcia zamierzonego celu inwestycyjnego. Artykuł uzasadnia potrzebę stosowania przez inwestorów strategii inwestycyjnych, pokazuje jednak, że nie wszystkie strategie są warte stosowania. Artykuł traktuje także o zmianach, jakie zachodzą na rynkach finansowych oraz w mentalności inwestorów, które powodują, że również strategie lokowania środków na rynkach finansowych powinny ulegać zmianom i dopasowywać się do nowych warunków. Na przykładzie sześciu strategii inwestycyjnych zaprezentowano istotność wpływu ewolucji na rynkach finansowych na dobór strategii inwestycyjnych, istotność prawidłowego doboru strategii inwestycyjnej do przedmiotu inwestycji oraz do inwestora, a także zasadność stosowania strategii inwestycyjnych, jednak jedynie tych, które zostały przez inwestora odpowiednio dobrane do profilu inwestycji.
PL
W artykule przeanalizowana została skuteczność dziewięciu miar zmienności: Parkinsona, Garmana-Klassa, Rogersa-Satchella, zmodyfikowana Rogersa-Satchella, Yanga-Zhanga, Alizadeh, Brand i Diebolda, True Range, zmodyfikowana True Range oraz odchylenie standardowe na rynku wybranych (33) indeksów giełdowych i 38 surowców. W artykule przez skuteczność rozumie się dopasowanie danej miary zmienności do zmienności indeksu S&P 500 VIX. Otrzymane wyniki jednoznacznie wskazują, że wartości współczynnika R2 większe niż 0,6 są charakterystyczne dla większości indeksów giełdowych z krajów rozwiniętych, a niższe niż 0,6 dla indeksów z krajów emerging markets oraz dla surowców (commodities). W drugiej części artykułu sporządzony został ranking zmienności. Dla indeksów giełdowych najlepszymi miarami zmienności okazały się miara Rogersa-Satchela i True Range, podczas gdy dla surowców - miara Yanga-Zhanga. Jest to pierwsze tego typu badanie, dotyczące tak szerokiego spektrum instrumentów finansowych.
PL
Celem artykułu jest opisanie, w jaki sposób analitycy rynku kapitałowego komunikują się z inwestorami w swoich raportach. Autorzy zastosowali metody analizy danych jakościowych w celu zidentyfikowania i skwantyfikowania metod komunikacji w próbie 80 raportów dotyczących spółek KGHM Polska Miedź SA, Orange Polska SA i Lubelski Węgiel Bogdanka SA w latach 2010-2015. Badanie pozwoliło na zweryfikowanie hipotez dotyczących zróżnicowania metod komunikacji stosowanych w raportach uzasadniających rekomendacje: „kupuj”, „trzymaj” i „sprzedaj”. Raporty typu „kupuj” są silnie pozytywne, podczas gdy raporty typu „sprzedaj” zawierają więcej wyjaśnień i korzystają z bardziej złożonego języka. Raporty typu „trzymaj” pozwalają analitykom prezentować osobiste opinie i komunikować niepewność
PL
W artykule przeprowadzono porównanie funkcjonowania giełd papierów wartościowych na ziemiach polskich, zarówno w kontekście organizacyjnym, jak i prawnym, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji giełd po odzyskaniu niepodległości oraz w okresie transformacji gospodarczej lat 90. XX w. i różnicy w dynamice ich rozwoju. Pomimo przerwy w działalności giełdowej, jaka nastąpiła w okresie PRL, handel papierami wartościowymi po 1989 r. wznowiono, wykorzystując wzorce pochodzące z bardziej doświadczonych rynków giełdowych oraz w oparciu o polskie tradycje giełdowe. Odbudowany rynek giełdowy w Polsce charakteryzuje się większym znaczeniem i bardziej pozytywną dynamiką zmian niż ten z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Podstawowe metody badawcze wykorzystane w artykule to studia literatury światowej i aktów prawnych oraz analiza danych statystycznych pochodzących z GPW w Warszawie oraz GUS RP.
10
80%
PL
Celem badawczym opracowania jest przedstawienie pojęcia rynku kapitałowego w naukach ekonomicznych i prawnych oraz zasygnalizowanie podstawowych różnic semantycznych w tym zakresie. W tym też celu w pierwszej części przedstawione zostało znaczenie pojęcia rynku kapitałowego na gruncie nauk ekonomicznych, a części drugiej rozumienie tego pojęcia w naukach prawnych. W części trzeciej wskazano podstawowe różnice w obydwu zakresach definicyjnych. Zastosowanie metody poznawczej w połączeniu z metodą dogmatyczno-prawną pozwoliło na ukonstytuowanie przedstawionych w opracowaniu wniosków. I tak też w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że pojęcie rynku kapitałowego w teorii ekonomii jest odmienne ujmowane niż czyni to litera prawa.
PL
W świetle zapowiedzi Komisji Europejskiej nowych prac legislacyjnych ogłoszonych w maju 2022 r., które mają na celu podniesienie poziomu ochrony konsumenta na rynku kapitałowym jako inwestora detalicznego, artykuł bierze pod uwagę planowane działania. W artykule oceniono je przez pryzmat dotychczasowych postulatów w zakresie zmian w przepisach, i wskazano na najistotniejsze potrzeby i najbardziej palące problemy. Podstawą analiz są wcześniejsze raporty, a także rozwiązania krajowe w niektórych państwach członkowskich UE. W szczególności zwraca się uwagę na potrzebę uproszenia systemu aktów prawnych w UE dotyczących inwestorów detalicznych, podniesienie transparentności w zakresie opłat oraz zapewnienie wiarygodnego doradztwa inwestycyjnego o wysokiej jakości.
EN
The present article analyses the evolution between 2000 and 2017 of the insurance segment of markets classified by FTSE Russell as Advanced Emerging. The considerations were carried out in two categories: the ratio of premium to GDP and the ratio of premium capitalization to the value of bank deposits.
PL
W artykule przeanalizowano w okresie 2000–2017 ewolucję segmentu ubezpieczeń rynków kapitałowych zaklasyfikowanych przez FTSE Russell jako Advanced Emerging. Rozważania prowadzono w dwóch kategoriach: relacji składki do PKB oraz relacji kapitalizacji składki do wartości depozytów bankowych.
EN
In the paper we analyze risk factors of the capital market in Poland in the monthly period 1996-2002. The capital market risk is measured as a time-varying BETA paramele estimated in a regression of the Warsaw stock indexes (WIG and WIG20 separately) on major foreign stock market indexes (Dow Jones, NASDAQ, DAX and FTSE). The individu; monthly BETA parameters time series are computed as a structural regression parameli estimated for daily data in monthly sub-periods in regressions for WIG and WIG20 indexes on individual foreign stock market indexes. The BETA risk time series is an average ( monthly individual BETA parameters. We put forward a hypothesis that the estimated BET risk depends on monetary and real variables expressing the economic performance of the Polish economy. Hence, we build monetary and real factors models. As risk explanatory factors, we examine income, productivity, trade balance, budget deficit, interest rate and the zloty exchange rate. The risk factors are expressed as differentials relative to the world economy for which stands the US economy. According to Fair and Shiller (1990), we te for relative one-period ahead predictive performance of monetary and real factors models capital market risk in Poland in the period 1999-2002. We find that monetary variables exchange rate and interest rate have relatively more power than real variables in explaining the capital market risk in Poland.
PL
W artykule podjęliśmy próbę określenia czynników mających wpływ na poziom ryzyka rynku kapitałowego w Polsce w latach 1996-2002. Ryzyko rynku kapitałowego zostało wyrażone jako zmienny parametr strukturalny regresji, tzw. współczynnik BETA, dla indeksów WIG i W1G20 z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie względem głównych zagranicznych indeksów giełdowych (Dow Jones, NASDAQ, DAX i FTSE). Szeregi czasowe współczynników BETA zostały wyznaczone jako parametr regresji, oszacowany na próbie dziennej w miesięcznych podokresach w regresjach dla indeksu WIG i WIG20 względem rozpatrywanych indywidualnie zagranicznych indeksów giełdowych. Kolejne wyrazy szeregów czasowych ryzyka dla próby miesięcznej w latach 1996-2002 dla obu indeksów zostały obliczone jako średnie arytmetyczne oszacowanych współczynników BETA. Stawiamy hipotezę, że lak zdefiniowane ryzyko zależy od monetarnych i realnych czynników wyrażających poziom rozwoju gospodarczego Polski, do których zaliczamy: stopę procentową, kurs walutowy złotego, dochód, wydajność pracy, saldo bilansu handlowego i deficyt budżetowy. Czynniki ryzyka zostały wyrażone jako różnice względem odpowiednich zmiennych dla gospodarki światowej. Jako aproksymację zachowań gospodarki światowej przyjęliśmy gospodarkę USA. Za pomocą procedury oceny predyktywnej jakości modeli ekonometrycznych, zaproponowanej w pracy Faira i Shillera (1990), dokonaliśmy oceny względnej siły wpływu czynników monetarnych i realnych na ryzyko rynku kapitałowego. Wnioskujemy, że czynniki monetarne, takie jak stopa procentowa i kurs walutowy, miały większy wpływ niż czynniki realne na kształtowanie się ryzyka rynku kapitałowego w Polsce.
PL
Celem artykułu jest zidentyfikowanie cech raportowania zintegrowanego w procesie budowania wartości dla inwestorów na rynku kapitałowym. Na gruncie teoretycznym przeanalizowano podstawy koncepcyjne tworzenia wartości w raporcie zintegrowanym, w tym ujawnianie jej w sześciu kapitałach: finansowym, intelektualnym, rzeczowym, ludzkim, relacyjnym i naturalnym. W opracowaniu wykorzystano wyniki badania własnego oraz badań wtórnych. Badane spółki, notowane na GPW w Warszawie, w większości potwierdziły, że realizowanie działań w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu przyczynia się do budowy wartości spółki. Z punktu widzenia inwestorów, raport zintegrowany odpowiada potrzebie szerszego monitoringu oraz oceny działalności spółek.
EN
The main goal of the article is to identify the characteristics of integrated reporting in the process of value creation for investors on the capital market. On the theoretical level, the paper analyzes the conceptual basis of creating value in the integrated report, including its disclosure in six capitals: financial, intellectual, manufactured, human, natural, social and relationship. The study uses the results of own research and secondary research. The surveyed companies, listed on the Warsaw Stock Exchange, mostly confirmed that the implementation of activities in the area of corporate social responsibility contributes to building the value of the company. From the investors’ point of view, the integrated report responds to the need for broader monitoring and evaluation of companies’ activities.
PL
Płynność aktywów na rynku kapitałowym rozumiana jest przez inwestorów jako łatwość, z jaką dany rodzaj aktywów można zamienić na środki pieniężne, czyli mówiąc najprościej – sprzedać. Płynność obrotu miała zawsze istotne znaczenie dla praktyków działających na rynkach kapitałowych, chociaż w początkowej fazie rozwoju współczesnych finansów nie była w należytym stopniu rozważana na gruncie teorii. Sytuacja ta zmieniła się w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto w sposób sformalizowany analizować zagadnienie płynności na rynku finansowym. Badania przedstawione w artykule są kontynuacją analiz prowadzonych na całym świecie, a głównie na najbardziej rozwiniętym rynku kapitałowym w Stanach Zjednoczonych. Metodyka zaproponowana przez Datara, Naika i Radcliffe’a w pracy Liquidity and Stock Returns: An Alternative Test, ze względu na specyfikę rynków wschodzących: małą liczbę notowanych spółek, krótkie szeregi czasowe, występowanie problemów związanych z małą aktywnością inwestorów na rynku czy brak łatwego dostępu do informacji i danych rynkowych, musi zostać odpowiednio zmodyfikowana i dostosowana do posiadanych danych pochodzących z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, giełdy w Wiedniu oraz giełdy w Budapeszcie.
EN
In relation to assets, liquidity generally relates to the ease by which an asset can be sold immediately after purchase without incurring losses of any kind. These losses could be due to price changes or various transaction costs. This can be seen with respect to various instruments (such as stocks or futures contracts), market segments, or even entire exchanges. The importance of liquidity has been acknowledged a long time ago. A considerable number of studies have investigated stock liquidity, providing evidence that more illiquid stocks have higher returns, which may be deemed an “illiquidity premium”. This paper examines various factors which have an effect on liquidity by presenting the results of research concerning relations between liquidity and stock returns on the Warsaw Stock Exchange (WSE), the Budapest Stock Exchange (BSE) and the Vienna Stock Exchange (VSE). The main objective of the study is to determine whether there is a statistically significant relationship between the trading liquidity of the shares and the evolution of the rate of return on these shares. The applied research methodology is similar to that described by Datar, Naik and Radcliffe in their work “Liquidity and Stock Returns: An Alternative Test”.
EN
The functioning of the stock market, as a regulated market, is normed in the law. In most cases, these provisions are intended to protect the non-professional market participants, individual investors or minority shareholders. An example of such legislation is to set a minimum price at which it is carried out a squeeze-out. This provision is intended to ensure minority shareholders the appropriate price in return for the repurchased shares under conditions where their position has become essentially marginal. The aim of this paper is to analyze the prices in squeeze-outs on the Warsaw Stock Exchange and in the calls preceding the squeeze-out.
PL
Funkcjonowanie giełdy jako rynku regulowanego jest unormowane w przepi­sach prawnych. W większości przypadków te przepisy mają na celu ochronę nieprofesjonalnych uczestników obrotu, inwestorów indywidualnych czy mniejszościowych akcjonariuszy. Przykładem takich przepisów jest określenie minimalnej ceny, po jakiej dokonywany jest przymusowy wykup akcji. Przepis ten ma zapewnić akcjonariuszom mniejszościowym odpowiednią cenę w zamian za odkupywane akcje w warunkach, gdy ich pozycja stała się w zasadzie marginalna. Celem niniej­szego opracowania jest analiza kształtowania się cen w przymusowych wykupach akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w wezwaniach poprzedzających przymusowy wykup.
PL
Rozwój rynku giełdowego wymaga uwzględnienia wpływu wielu czynników. Znajomość całego rynku jest konsekwencją prowadzonych badań na tym rynku na różnych poziomach agregacji. Odnosząc się do sektorów należy powiedzieć, że poziom rozwoju ekonomiczno‑finansowego sektora kształtuje obraz warunków ekonomicznych i rynkowych będących pochodną poziomu rozwoju podmiotów tworzących rynek. Istotna staje się możliwość zidentyfikowania sektorów wiodących lub spółek, które mają największy wpływ na rynek. Takie podejście jest ważne z kilku powodów. Jednym z nich jest proces inwestowania na rynku kapitałowym. Głównym celem opracowania jest zatem przedstawienie metody identyfikacji sektora wiodącego na rynku kapitałowym oraz wykorzystanie tej informacji w procedurze budowy portfela papierów wartościowych. Badanie zostało przeprowadzone dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2006–2010. W analizie zostały wykorzystane wybrane informacje z zakresu czynników fundamentalnych. Wybrane czynniki zostały użyte w konstrukcji dynamicznego wskaźnika siły fundamentalnej WSF. W artykule zaproponowano prostą metodę określania sektora wiodącego. Metoda uwzględnia informacje o sile fundamentalnej spółek tworzących sektor oraz o liczbie spółek wchodzących w skład danego sektora. Na podstawie tej informacji zaproponowano procedurę budowy portfela papierów wartościowych. Dwa rodzaje portfeli skonstruowano na początek 2011 roku i zweryfikowano ich efektywność za lata 2011–2016 (IX). W wyniku przeprowadzonych badań udowodniono hipotezę, że wybór papierów wartościowych do portfela z wykorzystaniem metody identyfikacji sektora wiodącego jest lepszy niż klasyczne metody analizy portfelowej.
EN
The development of the stock market requires taking into account the impact of many factors. Knowledge of the entire market is a result of research at different levels of aggregation. Referring to sectors, it should be stated that the level of economic development and financial sector shapes the picture of economic and market conditions being a derivative of development level of the entities forming the market. Therefore, the possibility of identification of leading sectors or companies that have the greatest impact on the market becomes significant. This approach is important due to several reasons. One of them is the process of investing in the capital market. Thus, the main objective of the study is to provide methods of identifying the leading sector in the capital market and the use of this information in the procedure of building a portfolio of securities. The study was carried out for the Warsaw Stock Exchange in 2006–2010. Certain information in the field of fundamental factors was utilized in the analysis. Selected factors were used for the construction of the dynamic fundamental power index FPI. This paper proposes a simple method of determining the leading sector. The method takes into account information about the fundamental strengths of companies forming a sector and the number of companies comprising a given sector. Based on this information, a procedure of building a portfolio of securities was proposed. At the beginning of 2011 two types of portfolios were constructed and their effectiveness for 2011–2016 (26 IX) was verified. As a result of the research the hypothesis that selection of securities to portfolio using the leading sector identification method is better than the classical methods of portfolio analysis was proven.
18
70%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 4
373-385
PL
Artykuł jest poświęcony problematyce kształtowania się premii w wezwa¬niach do sprzedaży akcji na GPW w Warszawie. W pierwszej części artykułu zaprezentowano listę analiz empirycznych prowadzonych przez wielu badaczy. Jedynie nieliczne prace badawcze opisują problem kształtowania premii na ryn¬kach wschodzących. Jak wynika z badań autora, premie za przejęcia na GPW w Warszawie są zdecydowanie niższe niż na rynkach rozwiniętych. W analizowanym okresie 2000–2011 zaobserwowano duże wahania ich wielkości. W poszczególnych latach premie te znacząco różnią się w zależności od tego, czy są to przejęcia branżowe, czy finansowe, krajowe czy zagraniczne.
19
70%
PL
W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. Gertruda Krystyna Świderska − kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, prof. dr hab. Krzysztof Jajuga − Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, , prof. dr hab. Stanisław Kasiewicz − kierownik Katedry Analizy Działalności Przedsiębiorstwa SGH, Olgierd Bagniewski − szef analiz Schweizer Unabhangige Vermogensvervaltung und Anlagenstrategic Gmbh, dr Waldemar Rogowski − Katedra Analizy Działalności Przedsiębiorstwa SGH. Spotkanie prowadził prof. Andrzej Herman, redaktor naczelny.
PL
Utrzymanie dobrych relacji inwestorskich jest kosztowne, ale nadal trudno określić jednoznacznie korzyści, jakie firmy z tych wydatków mają. Na podstawie badań opartych na literaturze przedmiotu autor stwierdza, że korzyści można szukać w redukcji kosztów transakcyjnych, wywiązywania się z obowiązków prawnych, zarządzania oczekiwaniami odnośnie przyszłych dochodów, redukcji zmienności stóp zwrotu, zmniejszaniu asymetrii informacji i maksymalizacji bieżącej wartości rynkowej firmy, celem przeprowadzenia wtórnej oferty publicznej po możliwie najwyższej cenie. Udostępnianie większej ilości informacji może przyczynić się do wyższej wyceny spółki, ale tylko przy założeniu rzetelnej informacji budującej reputację spółki na rynku kapitałowym.
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.