Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 61

first rewind previous Page / 4 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  sprawozdawczość finansowa
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
EN
Accountancy as a science prides in long history and occupies a special place in the contemporary system of economic and management sciences. Progressing process of globalization of economy brings about the need to harmonize the science of accountancy. The creation of international accountancy standards and amendments to Polish Accountancy Law may be perceived as signs of the process. That rule governs any new issues arising from the necessity of drawing closer the accountancy to the developing capital markets. Due to the fact that the degree of accuracy of the regulations in the book-keeping in various countries is different, the endeavour to standardize the accountancy principles in order to harmonize law regulations came into play and has been shown in the article.
PL
Krytyczne znaczenie instytucji bankowych w gospodarce oraz dominujący udział kredytów w sumie aktywów banków skłaniają do stawiania pytań badawczych o metody wyceny kredytów, w szczególności zasady dokonywania odpisów aktualizujących ich wartości. W artykule przeprowadzono analizę zakresu ujawnień związanych z ustalaniem wartości ekspozycji kredytowych w największych polskich bankach stosująych MSR/MSSF w celu określenia jakości informacji przedstawianych użytkownikom raportów rocznych, ze szczególnym uwzględnieniem porównywalności informacji. Przeprowadzony przegląd raportów rocznych wykazał, że zakres informacji o metodach szacowania odpisów z tytułu utraty wartości ekspozycji kredytowych nie pozwala na ich ocenę porównywalności. Nie jest możliwe stwierdzenie, w jakim zakresie przyjęte wartości zależą od obiektywnych kryteriów, a w jakim mogą być efektem celowego manipulowania zyskami.
Zarządzanie i Finanse
|
2015
|
vol. 4
|
issue 1
61-69
PL
Zarządzanie wrażeniem jest nieodłączną częścią działalności przedsiębiorstw. W ramach rachunkowości zarządzanie wrażeniem budzi jednak duże kontrowersje i utożsamiane bywa z negatywnie rozumianą kreatywnością. Celem tego artykułu jest przedstawienie zarządzania wrażeniem wramach rachunkowości oraz ocena tego zjawiska z punktu widzenia rzetelności raportowania informacji finansowych. Na początku wyjaśniono istotę zarządzania wrażeniem, następnie zaprezentowano sposoby jego wykorzystania w rachunkowości. Artykuł stwierdza, że niewielka doza zarządzania wrażeniem jest zjawiskiem pożądanym w rachunkowości.
4
51%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 6
172-185
PL
Celem artykułu jest prezentacja zakresu oraz struktury nowego narzędzia komunikacji, jakim jest komentarz zarządu. W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania komentarza zarządu do niwelowania problemu agencji. W ramach artykułu autor zaprezentował najważniejsze spostrzeżenia dotyczące ewolucji sprawozdawczości finansowej oraz biznesowej. Ważnym elementem artykułu jest prezentacja nowego ujęcia sprawozdawczości biznesowej.
PL
Sprawozdawczość finansowa zmienia się wraz z oczekiwaniami użytkowników informacji generowanych przez system rachunkowości. Oczekiwania te zależą od wielu czynników. Celem artykułu jest próba zdefiniowania najistotniejszych spośród nich, przekładających się na jakość sprawozdawczości finansowej. Problem atrybutów jakościowych sprawozdań finansowych jest bowiem poruszany coraz częściej w kontekście procesów postępującej harmonizacji i standaryzacji rachunkowości. Analiza cech jakościowych sprawozdań finansowych została przeprowadzona zgodnie z założeniami koncepcyjnymi sprawozdawczości finansowej oraz na podstawie wyników badań naukowych w tym zakresie. W artykule wykorzystano analizę krytyczną źródeł literaturowych oraz metodę dedukcyjną.
PL
Pozycja inwestorów indywidualnych na rynku finansowym powoduje, że znaczenie wykorzystywanych przez nich źródeł informacji, w tym sprawozdawczości finansowej, stanowi ważny i aktualny problem badawczy. Z tego względu celem niniejszego artykułu jest analiza wykorzystania sprawozdawczości finansowej przez inwestorów indywidualnych w ich procesach decyzyjnych. Na potrzeby realizacji założonego celu wykorzystano następujące metody badawcze: opisowa, porównawcza, analiza literatury przedmiotu oraz badanie ankietowe wśród inwestorów indywidualnych. Wybrany przedmiot badań zdeterminował strukturę i zawartość pracy. Rozpoczęto od przedstawienia ewolucji, a także istoty sprawozdawczości finansowej. Dalej dokonano przeglądu wybranych badań z tego zakresu. Następnie zaprezentowano analizę wyników badania własnego i zakończono wnioskami dotyczącymi przedmiotu pracy.
PL
Celem artykułu była próba krytycznej oceny, w aspekcie metodycznym, zjawiska powszechnego stosowania przez biegłych rewidentów oraz biegłych sądowych, w procedurze badania sprawozdań finansowych, modelu dyskryminacyjnego E. Altmana. Na 100 losowo dobranych opinii biegłych rewidentów aż w 82 przypadkach zastosowano metodę E. Altmana do oceny ryzyka upadłości badanej jednostki, z reguły z pomijaniem kryterium specyfiki badanych jednostek (zwłaszcza przynależności sektorowej oraz faktu notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych). Wykazano liczne błędy i uproszczenia metodyczne w próbach zastosowania tej metody, które obniżają wiarygodność diagnostyczną otrzymywanych wyników, a w skrajnych przypadkach nawet je dyskwalifikują. Zakwestionowano wiarygodność diagnostyczną modelu E. Altmana, w polskich uwarunkowaniach gospodarczych, w procedurze oceny ryzyka zagrożenia upadłością jednostek gospodarczych na podstawie sprawozdań finansowych.
PL
Celem artykułu jest analiza zmiany interpretacji ostrożności w rachunkowości. Tradycyjnie ostrożność rozumiana jako zasada rachunkowości oznaczała dokonywanie oszacowań w sposób rozważny, tak aby aktywa i przychody nie były zawyżone, a zobowiązania i koszty zaniżone. Ewolucja interpretacji ostrożności prowadzi do podkreślania jej roli w dokonywaniu oszacowań i ma zastosowanie do sytuacji, gdy istnieje ryzyko, że aktywa, zobowiązania, przychody i koszty mogłyby być zawyżone lub zaniżone. Zostaje ona wówczas wpisana w neutralność – cechę jakościową. W pierwszej części artykułu ostrożność rozumiana jako zasada analizowana jest pod kątem sposobu kształtowania modelu rachunkowości w teorii rachunkowości. Rozważania te pozwalają na wskazanie miejsca ostrożności we współczesnej rachunkowości – co jest przedmiotem drugiej części artykułu.
PL
Siła napędowa gospodarki w znaczącej mierze pochodzi z tworzenia i sprzedaży nowych produktów i technologii. Z powodu ciągle rosnących nakładów na działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw kluczowe wydaje się wypracowywanie instytucjonalnych rozwiązań zachęcających przedsiębiorstwa do ponoszenia dodatkowych nakładów. Jednym z takich rozwiązań mogą być bilansowe zasady uznawania kosztów badań i rozwoju, jako że mają one wpływ na skłonność przedsiębiorstw do ponoszenia tych kosztów. Artykuł ma na celu ocenę użyteczności informacji sprawozdawczych wynikających z różnych sposobów uznawania kosztów prac badawczo-rozwojowych w rachunkowości w wybranych krajach anglosaskich oraz w ramach rozwiązań przyjętych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Wartość artykułu polega na tym, że poprzez jasne wskazanie determinant wyboru konkretnych rozwiązań w zakresie uznawania kosztów badań i rozwoju może przyczynić się to do dalszych prac nad optymalizacją opisanych rozwiązań, co w konsekwencji zachęci przedsiębiorstwa do zwiększenia inwestycji w działalność badawczo- -rozwojową. W artykule przeprowadzono analizę literatury, wykorzystując wnioskowanie indukcyjne.
10
51%
PL
Inwestorzy do oceny jednostek gospodarczych poszukują nie tylko informacji finansowych, ale także informacji odwołujących się do kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Celem artykułu jest wskazanie zmian w prezentowaniu informacji niefinansowych i różnorodności podejść w tym zakresie. Działania podejmowane na arenie międzynarodowej ewidentnie zmierzają do poprawy jakości prezentowania informacji niefinansowych, rozpowszechniania dobrych praktyk i zwiększania zaufania w biznesie. Niemniej dotychczasowe rozwiązania ciągle powodują niedosyt. Stąd też wskazano podstawowe obszary raportowania informacji niefinansowych, które wymagają dopracowania. Odpowiedzią na postulaty interesariuszy może być raportowanie zintegrowane, ale zasadne jest prowadzenie badań naukowych ukierunkowanych na ich ujednolicenie. W publikacji zastosowano metodę porównawczą i metodę dedukcji.
PL
Celem artykułu jest prezentacja nowego obowiązku sprawozdawczego wpisanego do polskiej ustawy o rachunkowości, jakim jest sporządzanie sprawozdania niefinansowego, przedstawienie przesłanek dla zawarcia nowego obowiązku w ramach przepisów dotyczących rachunkowości, a także zdefiniowanie miejsca sprawozdania niefinansowego w ramach istniejących dotychczas obowiązków sprawozdawczych związanych z rachunkowością. Metodami badawczymi wykorzystanymi w artykule są analiza krytyczna literatury i przepisów prawnych, metoda dedukcyjna oraz synteza wniosków z analizy. Artykuł podejmuje próbę przeanalizowania sprawozdania niefinansowego. W wyniku przeprowadzonych badań literaturowych zaproponowano ujęcie sprawozdania niefinansowego jako elementu raportu biznesowego/rocznego spółki, w ramach którego mieściłoby się poza sprawozdaniem finansowym także sprawozdanie niefinansowe oraz inne raporty powiązane z rachunkowością.
Finanse i Prawo Finansowe
|
2015
|
vol. 2
|
issue 3
89-101
EN
Aiming to achieve the highest quality of financial information, International Accounting Standards Board had to left some areas of flexibility within its regulations. The possibility to adjust the method of preparation of financial statements to the specifics of particular reporting entity gives an opportunity to provide current and potential investors together with its creditors with the most useful information from the perspective of economic decision-making process. The areas of flexibility include the ability of selecting and applying individual accounting policy as well as the use of estimates and judgments during the preparation of financial statements. Undoubtedly, the total abandonment of the flexibility of regulations governing financial reporting would reduce significantly the possibility of presenting true and fair view of particular company, but on the other hand, a discretion left to the leadership of the unit may become a field for abuses.
PL
Dążąc do osiągnięcia najwyższej jakości informacji finansowej, dostarczającej obecnym i potencjalnym inwestorom oraz wierzycielom jednostki sprawozdawczej użytecznej bazy do podejmowania decyzji gospodarczych, Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości pozostawiła w treści MSSF obszary elastyczności, pozwalające na dostosowanie sposobu przygotowania sprawozdania finansowego do indywidualnej specyfiki konkretnej jednostki. Do obszarów tych zalicza się możliwość indywidualnego kształtowania polityki rachunkowości, stosowanie wartości szacunkowych oraz inne decyzje o charakterze nieszacunkowym (ang. judgments). Bez wątpienia, całkowita rezygnacja z elastyczności regulacji rządzących sprawozdawczością finansową ograniczyłaby w znacznym stopniu możliwość prezentacji wiernego i rzetelnego obrazu spółki, jednak z drugiej strony pewna swoboda pozostawiona kierownictwu jednostki może stać się obszarem potencjalnych nadużyć.
PL
W artykule zostały poruszone zagadnienia związane z istotą przejrzystości fi-nansowej organizacji. Przejrzystość ta jest jednym z elementów efektywnego systemu ładu korporacyjnego, dlatego tempo zmian w tym obszarze jest narzucone przez refor-my w systemach ładu korporacyjnego. W pierwszej części opracowania jest dyskuto-wana rola menedżerów w zapewnieniu przejrzystości finansowej organizacji. Kolejna część opracowania obejmuje krytyczną dyskusję trzech istotnych wątków teore-tycznych wpływających na jakość sprawozdawczości: postępującej standaryzacji w rachunkowości, problemów wyceny w rachunkowości oraz zagadnień pomiaru i sprawozdawczości ryzyka w organizacji.
EN
This discussion paper deals with the concept of transparency. Transparency of organizations is one of the elements of an effective corporate governance system, therefore the speed of changes in the area of transparency is determined by the changes in the corporate governance systems. The role of managers in making an organization transparent is discussed in the first part of the paper. The remaining part deals with the three important theoretical aspects related to transparency: accounting standarisation, valuation of assets and risk reporting.
PL
Jak dotychczas nie powstała jednoznaczna ostateczna definicja pojęcia prawdy, pomimo dokonywania wielu prób jej stworzenia w przeszłości. Z konsekwencjami braku powszechnie uznanej definicji prawdy zmaga się rzesza zarówno naukowców, jak i praktyków, związanych z rachunkowością, a szczególnie ze sprawozdawczością finansową. Trudno bowiem dostarczyć sprawozdania finansowe ukazujące prawdziwą sytuację ekonomiczno- -finansową oraz wynik finansowy, skoro ciągle brakuje zgody, w jaki sposób określić ową prawdziwą kondycję przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest próba ukazania sprawozdawczości finansowej we współczesnej gospodarce w świetle koncepcji prawdy znajdujących zastosowanie w innych niż ekonomia naukach społecznych. Tekst ten stanowić ma również próbę skłonienia do refleksji, w jakim kierunku powinny zmierzać prace nad rozwojem sprawozdawczości finansowej, aby nie zatrzymały się one, mając na horyzoncie utopijną, nieosiągalną wizję Shangri-La, lecz faktycznie pozwoliły osiągnąć stan bliski ideałowi. Zdaniem autorów stanem idealnym jest sprawozdawczość finansowa odzwierciedlająca prawdziwą kondycję podmiotu, będącą narracją historycznej rzeczywistości gospodarczej czyli jedynie „pamięcią” danego podmiotu zapewniającą, że określone zdarzenia w istocie wystąpiły.
16
Content available remote

Kierunki zmian sprawozdawczości finansowej

38%
PL
W artykule wskazano na możliwe kierunki zmian w sprawozdawczości finansowejw najbliższych latach. Wymieńmy najważniejsze:1) bazą jest informacja oparta na dokumentacji księgowej w ujęciu historycznym,2) sprawozdania celowe (dedykowane),3) informacja finansowa jako towar na specyficznym rynku sprawozdań,4) prawo bilansowe tworzone z minimalnym wpływem lobbingu inwestorów.
17
Content available remote

Directions of changes in financial reporting

38%
EN
The paper identifies major directions of changes in financial reporting that are likelyto take place in the nearest future. They are as follows:1) information mainly based on historical accounting evidence,2) special purpose, targeted financial statements,3) financial information as a commodity on the specific statements market,4) accounting law developed with minimum influence from the investors lobby.
PL
Artykuł prezentuje problematykę związaną z analizą struktury rachunku zysków i strat przedsiębiorstw funkcjonujących w realiach polskiej gospodarki. W pierwszej części omówiono ogólną strukturę rachunku wyników, a także podstawowe wersje rachunku zysków i strat – porównawczą i kalkulacyjną. W drugiej części przedstawiono kluczowe wzory analizy poziomej i pionowej rachunków zysków i strat oraz zinterpretowano przedziały wynikające z zastosowania tych wzorów.
EN
The article presents issues related to the analysis of the structure of profit and loss account of enterprises operating in realities of Polish economy. The first part discusses the general structure of the income statement, as well as the basic versions of the profit and loss account – comparative and calculation versions. The second part presents the key models of horizontal and vertical analysis of profit and loss accounts, and interprets the ranges resulting from the application of these formulas.
PL
Sprawozdawczość finansowa i wyciągnięte wnioski z jej analizy pozwalają zbadać przeszłość i ukierunkować podmiot gospodarczy na przyszłość. Controlling zorientowany na przyszłość postrzega przeszłość tylko w takiej mierze, w jakiej wpływa ona na przyszłość i służy usprawnianiu rozwią-zań w przyszłości (Nowak 1996, s. 14). Po przeprowadzeniu analizy Spółki MCF można stwierdzić, że sprawozdania finansowe dostarczają odpowiednich danych do wykorzystania przez kontrolera w celu podjęcia odpowiednich decyzji dotyczących oceny sytuacji finansowej Spółki oraz w zakresie polepszenia jakości zarządzania w przyszłości. Analizy dokonano na przestrzeni pięciu lat.
EN
Financial reporting and the conclusions drawn from its analysis allow examination of the past and orientation of the economic entity on the future. Future-oriented controlling perceives the past only in such a respect in which it affects the future and serves improvement of solutions in the future (Nowak, 1996, p. 14). Having carried out an analysis of the Company MCF, one may ascertain that financial reports provide relevant data to be used by controller in order to make proper decisions concerning evaluation of the Company’s financial condition as well as in respect of improvement of management quality in the future. The analysis has carried out over a 5-year period.
PL
Przedmiotem opracowania są opinie audytorów finansowych dotyczące rozwoju ładu korporacyjnego i sprawozdawczości finansowej na alternatywnym rynku NewConnect na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Audytorzy wskazują, że spółki będące przedmiotem zainteresowania powoli wdrażają mechanizmy kontroli w odpowiedzi na potrzeby dostarczycieli kapitału, choć w tym względzie bardziej wymagające wydają się instytucje kredytujące, a nie giełda papierów wartościowych. Najważniejszym jednak problemem jest konieczność dodatkowych inwestycji w systemy sprawozdawczości finansowej i w kapitał ludzki przygotowujący sprawozdania na potrzeby zewnętrznych interesariuszy firmy.
EN
The primary objective of this study was to collect opinions of the external auditors about corporate governance mechanisms and financial reporting on the alternative market New-Connect on the Warsaw Stock Exchange. The auditors confirm the companies listed on the alternative market are slow in the implementation of control mechanisms. If they do so, they do it because of the pressure coming more from credit institutions rather from the stock exchange. The most important problem the companies face is connected with the need of additional investment in the financial and accounting systems as well as acquisition of human capital able to meet the increasing demands of the external stakeholders.
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.