Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  system szkolenia
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Podstawowym obowiązkiem każdego państwa jest zapewnienie porządku, spokoju i bezpieczeństwa swoim obywatelom. Zadanie to jest niezwykle trudne wówczas, gdy odzyskuje ono utraconą na wiele lat niepodległość i znajduje się w stanie organizacji państwowości. To od przygotowania i wyszkolenia funkcjonariuszy policji zależy poziom bezpieczeństwa wewnętrznego w kraju. Początki związane z organizacją szkolenia w Policji Państwowej należały do szczególnie trudnych, zważywszy na sytuację polityczną w kraju, okres konsolidacji ziem polskich, wojnę polsko-bolszewicką oraz napiętą sytuację związaną z kryzysem gospodarczym. Pomimo tych ogólnie zarysowanych trudności podejmowano działania mające na celu organizację systemu szkolnictwa policyjnego w taki sposób, aby w możliwie najkrótszym czasie przeszkolić jak największą liczbę funkcjonariuszy. Tak skonstruowany zdecentralizowany system szkolnictwa miał jednak istotne mankamenty.
PL
Osiąganie strategicznych celów organizacji wymaga dysponowania wykwalifi kowanym personelem, którego fachowość i merytoryczność opiera się m.in. na zdobytych w procesie powszechnego kształcenia kwalifi kacjach (ogólnych i zawodowych), nieustannym doskonaleniu własnych umiejętności i pogłębianiu posiadanej wiedzy, niejednokrotnie przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań i technologii dydaktycznych stosowanych w różnorodnych procesach podnoszenia kompetencji. Kształcenie funkcjonariuszy jest jednym z wielu komponentów bezpośrednio wpływających na poprawę efektywności i konkurencyjności organizacji, którą oni tworzą. Wpisuje się ono we współczesny nurt dążenia do rozwoju cywilizacyjnego i praktycznie stanowi standard w dzisiejszych realiach funkcjonowania życia społecznego każdego zdrowego, demokratycznego organizmu państwowego, a ponadto wychodzi na przeciw współczesnej gospodarce opartej na wiedzy. W artykule, który składa się z dwóch części (niniejsze opracowanie stanowi część II), zostały przybliżone wybrane kwestie skorelowane wokół problematyki systemu kształcenia Korpusu Policji Republiki Słowackiej. W ujęciu opisowym i statystycznym przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badawczy, afi - liujący m.in. Katedrę Informatyki i Zarządzania Akademii Korpusu Policji w Bratysławie, w ramach projektu statutowego uczelni pod nr 185 pn. Determinanty warunkujące sukces organizacji o policyjnym charakterze. Działanie badawcze zostało zainicjowane na zlecenie Sekcji ds. Osobowych i Socjalnych Departamentu Kadr Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej
PL
Artykuł stanowi próbę przybliżenia czytelnikowi przygotowania się, zwłaszcza Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (dalej jako: ŚOSG), do intensywnej realizacji zadań w szeroko rozumianym obszarze migracyjnym. W jego treści odniesiono się do wdrożonego w Straży Granicznej systemu szkolenia oraz zwrócono uwagę na jego aspekt praktyczny, w tym na rozwiązania funkcjonujące w ŚOSG. Opisano najważniejsze regulacje prawne, również niektóre z tych o charakterze wewnętrznym, które determinują przygotowania pionu cudzoziemskiego formacji do samodzielnej realizacji zadań z obszaru migracyjnego. Ukazano zmiany organizacyjne związane z wyodrębnieniem pionu dedykowanego do koordynacji i realizacji zadań w obszarze migracyjnym. Biorąc pod uwagę, że proces edukacyjny był determinowany dynamicznie zmieniającą się sytuacją migracyjną w Europie, dosyć szeroko odniesiono się do tego zagadnienia, zestawiając je z przedstawioną w tych samych przedziałach czasowych sytuacją migracyjną w Polsce, w tym w rejonie służbowej odpowiedzialności ŚOSG (województwo śląskie i opolskie). Jednocześnie opisano aktualne zagrożenia migracyjne i efekty działań wyszkolonych funkcjonariuszy pionu cudzoziemskiego ŚOSG.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.