Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 24

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  turystyka miejska
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Przedmiotem opracowania jest analiza różnorodnych alternatywnych form przewodnictwa coraz liczniej wprowadzanych w miastach europejskich. Jako przyczyny zwiększenia ilości oraz różnorodności ofert i wprowadzenia nowych metod zidentyfikowano zmiany w preferencjach i oczekiwaniach dzisiejszych turystów miejskich oraz konkurencję ze strony miejskich systemów informacyjno-prowadzących, które wykorzystują w turystyce nowoczesne technologie komunikacji i prezentacji. Statystyka ofert przewodnictwa w wybranych miastach Unii Europejskiej potwierdza rozpowszechnienie przewodnictwa interpretatywnego, a analiza jego wybranych propozycji dokonana w ostatniej części tekstu ukazuje ich zbieżność z uznanymi zasadami interpretacji dziedzictwa.
PL
Jedną z najszybciej rozwijających się form ruchu turystycznego jest turystyka miejska, obejmującazwłaszcza duże miasta o wielowiekowej tradycji. Globalne przekształcenia na międzynarodowymrynku turystycznym wpływają na znaczne zmiany ich działalności i prowadzenia wydajnych procesówrestrukturyzacyjnych, niezbędnych do dostosowania się do nowych trendów w turystyce i oferowaniaturystom różnych form spędzania wolnego czasu. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienieroli przedsiębiorczości lokalnej, zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców,w rozwoju różnych form turystyki miejskiej oraz szeregu rozwiązań instytucjonalnych zmierzającychdo zwiększenia ruchu turystycznego i podniesienia konkurencyjności Walencji, miasta położonegona hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.
PL
Dziedzictwo kolonialne, rozumiane jako materialna i niematerialna spuścizna po epoce, w której mocarstwa europejskie podporządkowały sobie znaczną część zamieszkałych obszarów Ziemi, stanowi interesujący przedmiot rozważań naukowych dla badaczy zajmujących się turystyką. Szczególnie ciekawym wydaje się tutaj aspekt istotnego, jeśli nie dominujacego wpływu dziedzictwa kolonialnego na główne obiekty koncentracji współczesnej turystyki, jakimi są miasta. W niniejszym artykule poddano analizie trzy przypadki z Afryki Subsaharyjskiej, tj. Saint-Louis w Senegalu, Bandżul w Gambii oraz Swakopmund w Namibii, za cel stawiając udowodnienie owego dominującego wpływu spuścizny kolonialnej na turystykę miejską. Rozważania na temat skali i zakresu badanego zjawiska wzbogacono o analizę atrakcji turystycznych wyszczególnionych w przewodnikach Lonely Planet, będących obecnie jednymi z najbardziej rozpoznawalnych, a tym samym opiniotwórczych przewodników na świecie. Część główną, dotyczacą wspomnianych miast poprzedza analiza wpływu dziedzictwa kolonialnego na strukturę przestrzenno-funkcjonalną miast oraz próba zdefiniowania zjawiska turystyki miejskiej.
PL
Popularność turystyki miejskiej jest kojarzona z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi zespołów miejskich, wśród których prym wiodą kulturowe zdobycze cywilizacji w postaci zabytków czy dziedzictwa niematerialnego. Czynniki te decydują o natężeniu ruchu turystycznego, szczególnie w miastach pozbawionych znaczących atutów przyrodniczo-krajobrazowych. Celem artykułu jest określenie atrakcyjności najpopularniejszych turystycznie polskich ośrodków miejskich w świetle ich charakterystyki ekologicznej, za główne elementy której uznano wielkość terenów zielonych w stosunku do całkowitej powierzchni miasta i zanieczyszczenia powietrza. Interesującym spostrzeżeniem badawczym jest to, że w wielu przypadkach analizowane elementy stanu ekologicznego nie korespondują z subiektywnie ocenianą atrakcyjnością turystyczną miast. Podróżujący, wybierając konkretne miasto jako obszar penetracji turystycznej, w niewielkim stopniu kierują się jego warunkami ekologicznymi. Ma to miejsce jedynie wtedy, gdy środowisko przyrodnicze staje się dodatkowym elementem planów wycieczek. Rzadko natomiast pobyt turystyczny bywa oceniany przez pryzmat potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.
PL
Turystyka miejska w Koszalinie jest w zasadzie w początkowym stadium rozwoju. Niektóre z form tej turystyki w ogóle nie występują (np. wypoczynkowa, kongresowa, sportowa), a pozostałe albo są w formie inicjalnej (religijna), albo mają niedopracowane mechanizmy funkcjonowania (kulturalno-poznawcza, kulturalno-rozrywkowa). Żadna z tych form nie przyczynia się jednak do zatrzymania gości w tym mieście. Stąd bardzo niskie wskaźniki stopnia rozwoju funkcji turystycznej, a także bardzo krótki czas pobytu gości. Koszalin i jego strefa podmiejska charakteryzują się natomiast wysokimi walorami rekreacyjnymi, korzystnymi dla jego mieszkańców (rekreacja codzienna i weekendowa).
PL
Celem atykułu jest opracowanie, zaprezentowanie i wykazanie zastosowania nowego modelu produktu turystycznego w odniesieniu do turystyki miejskiej. Nowy model produktu jest potrzebny, ponieważ ujęcie Kotlera ma liczne wady, które wykazano w innych opracowaniach. Czteromodułowy model produktu ma wiele zalet, m.in. taką, że daje się zastosować do analizy i konstruowania produktu turystycznego w praktyce. W artykule ukazano jego zastosowanie w odniesieniu do produktu z zakresu turystyki miejskiej. Sekwencja jest przedstawiona jako ujęcie najlepiej odwzorowujące istotę produktu turystycznego i mające szczególne zastosowanie w turystyce miejskiej.
EN
For years, the Institute of Tourism at the Warsaw School of Tourism and Hospitality Management has gathered data describing the tourism sector and the industries supporting or determining the development of tourism in Poland’s largest cities. The surveys discussed took account of tourism development in Gdansk, Cracow, Lodz, Poznan, Szczecin, Warsaw, and Wroclaw between 2001 and 2015. In 2001-2015, the number of bed places in the cities in question increased by 51.9%, whereas their share in the total number of bed places in Poland went up from 9.8% to 16.3%. Between 2001 and 2012, the Institute of Tourism in Warsaw systematically estimated inbound traffic in the selected seven cities in Poland. During the eleven years covered, the developments observed in particular cities varied widely. The number of foreign tourists more than tripled in the cities of western Poland (Wroclaw and Szczecin). The growth in the number of visitors to the two cities mostly resulted from greater interest on the part of German residents and markedly improved accommodation establishments. Ranked 3rd and 4th, Gdansk and Cracow experienced a more than twofold increase in the number of foreign tourists. The reasons included both greater interest in the two cities and improved transport connections (in particular air transport connections). A very abrupt fall in the number of foreign tourists in Warsaw stemmed from increased interest in visiting other cities, but primarily from a decline in the number of visitors from Belarus, Russia and Ukraine related to the introduction of visas.
PL
Od lat Instytut Turystyki w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie gromadzi dane opisujące sektor turystyki i branże wspierające lub determinujące rozwój turystyki w największych miastach Polski. Omawiane badania wzięły pod uwagę rozwój turystyki w Gdańsk, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu między rokiem 2001 a 2015. W latach 2001-2015 liczba miejsc noclegowych w analizowanych miastach zwiększyła się o 51,9%, podczas gdy ich udział w ogólnej liczbie miejsc noclegowych w Polsce wrósł od 9,8% do 16,3%. Między latami 2001 a 2012 Instytut Turystyki w Warszawie systematycznie szacował turystykę przyjazdową w wybranych siedmiu miastach w Polsce. Przez jedenaście lat objętych badaniami zmiany obserwowane w poszczególnych miastach bardzo się różniły. Liczba turystów zagranicznych zwiększyła się ponad trzykrotnie w miastach Polski zachodniej (Wrocław i Szczecin). Wzrost liczby przyjezdnych do tych dwóch miast przeważnie wynikał z większego zainteresowania ze strony mieszkańców Niemiec i z wyraźnie poprawionej sytuacji w obiektach noclegowych. Plasujące się na trzecim i czwartym miejscu Gdańsk i Kraków odnotowały ponad dwukrotne zwiększenie liczby turystów zza granicy. Przyczyny obejmowały zarówno większe zainteresowanie tymi dwoma miastami, jak i usprawnione połączenia komunikacyjne (w szczególności połączenia lotnicze). Nagły spadek liczby turystów zagranicznych w Warszawie wynikał ze zwiększonego zainteresowania przyjazdem do innych miast, ale przede wszystkim ze zmniejszenia się liczby przyjezdnych z Białorusi, Rosji i Ukrainy w związku z wprowadzeniem wiz.
PL
Sposobem na przyjęcie dużej liczby turystów, jest kreowanie nowych przestrzeni atrakcyjnych turystycznie. Ważnym czynnikiem pomocnym w tych procesach jest rzeka. Rzeka bardzo często definiuje charakter miasta, tworzy przestrzeń publiczną. Celem niniejszego artykułu jest analiza zmiany roli rzeki w zagospodarowaniu wybranych stolic europejskich na przestrzeni lat, zwłaszcza pod względem wykorzystania rzeki, jako atrakcji turystycznej. Wisła w Warszawie jest rzeką, która posiada dobre warunki naturalne do rekreacji, jednakże obecnie potencjał ten jest w niewielkim stopniu wykorzystywany przez miasto. W innych stolicach europejskich zagospodarowanie rzek jest zupełnie inne. Praga, Paryż, Berlin czy Londyn to miasta obubrzeżne, w których najważniejsze budynki zlokalizowane są nad rzekami, a mimo intensywnej zabudowy rzek, pełnią one ważną rolę w zakresie turystyki i rekreacji.
PL
Wzrost znaczenia turystyki miejskiej jako siły zmieniającej miasta staje się źródłem konfliktów, szczególnie w miastach cennych pod względem kulturowym. Emanacją tych zmian są obserwowane w ostatnich latach w wielu miastach przybierające różne formy protesty mieszkańców przeciw niekontrolowanemu rozwojowi turystyki masowej. Celem artykułu jest wyjaśnienie głównych przyczyn oraz identyfikacja sposobów (w rozumieniu strategii i taktyk) oraz form protestów miejskich skierowanych przeciw rozwojowi turystyki. Badania oparto o metodę studium przypadku protestów antyturystycznych odbywających się w dwóch miasta europejskich: Wenecji i Barcelonie. Badania przeprowadzono na źródłach wtórnych, zastosowano metodę opisową oraz fotograficzną. Sformułowane na tej podstawie wnioski dotyczą zmiany znaczenia turystyki jako współczesnej funkcji miejskiej oraz jako czynnika aktywizacji społecznej.
EN
Introduction: The importance of multiculturalism for the development of tourism, consistently emphasized in the literature, shows the long history and rich tradition of this form of tourism. Poland has historically been a land of transition between East and West, a land where different cultures have existed side by side: German, Jewish, Polish, and Russian. For centuries Poland was a meeting place of different religions and cultures and today’s landscape still shows evidence of this. The catastrophe of World War II brought the annihilation of a multicultural society and created a homogeneity, unprecedented in our history. Jewish heritage and urban cultural tourism: In their almost 2000-year diaspora, Jews have been present in Poland for eight hundred years: from the early middle ages until the Holocaust, the annihilation during World War II. The Jews were distinguished from other community groups by their religion, language, customs, art and architecture. In the interwar period of the 20th century, Poland was home to the largest Jewish community in Europe, distinguished by its enormous cultural and intellectual vitality. Pandemic time: The outbreak of the COVID-19 pandemic has hit the tourism sector hard, and travel restrictions still apply to us. Therefore, it is necessary to verify the forecasts and prepare new recommendations for cultural tourism destinations during and after the pandemic. Conclusions: Recently there has been a revival of interests in Jewish heritage and many tourists (both domestic and foreign) want to explore Jewish culture and remaining monuments of the past. Despite pandemic time restrictions it is also possible, however new actions and policy are required to secure sanitary recommendations and rebuild consumer confidence.
PL
Wprowadzenie: znaczenie wielokulturowości dla rozwoju turystyki, podkreślane konsekwentnie w literaturze przedmiotu, świadczy o popularności tej formy turystyki. Polska historycznie była krajem przejściowym między Wschodem a Zachodem, krajem, w którym obok siebie istniały różne kultury: niemiecka, żydowska, polska i rosyjska. Polska przez wieki była miejscem spotkań różnych religii i kultur, a dzisiejszy krajobraz wciąż na to wskazuje. Katastrofa drugiej wojny światowej przyniosła unicestwienie społeczeństwa wielokulturowego i stworzyła niespotykaną dotąd w naszej historii jednorodność. Dziedzictwo żydowskie i miejska turystyka kulturowa: w swojej prawie 2000-letniej diasporze Żydzi byli obecni w Polsce od ośmiuset lat: od wczesnego średniowiecza do Holokaustu, Zagłady w okresie drugiej wojny światowej. Od innych grup społecznych Żydów wyróżniała religia, język, zwyczaje, sztuka i architektura. W okresie międzywojennym XX w. Polska była domem największej społeczności żydowskiej w Europie, wyróżniającej się ogromną żywotnością kulturową i intelektualną. Zachowane ślady (materialne i niematerialne) dziedzictwa żydowskiego w Warszawie stały się podstawą rozwoju turystyki kulturowej. Czas pandemii a turystyka miejska: wybuch pandemii COVID-19 silnie uderzył w sektor turystyczny: obowiązują ograniczenia w podróżowaniu, zamknięte są muzea. Dlatego konieczna jest weryfikacja prognoz i przygotowanie nowych rekomendacji dla kierunków turystyki kulturowej w czasie pandemii i w okresie po jej zakończeniu. Podsumowanie i wnioski: zainteresowanie dziedzictwem żydowskim jest silne od kilku dekad i wielu turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych chce zgłębiać kulturę żydowską i przetrwałe zabytki przeszłości. Pomimo ograniczeń sanitarnych nawet w czasie pandemii jest to możliwe, jednak potrzebne jest wypracowanie racjonalnych procedur, aby zarówno zapewnić reżim sanitarny, jak i odbudować zaufanie konsumentów.
|
2019
|
vol. 32
|
issue 4
7-18
EN
The article shows the author’s concept of urban tourism hypertrophy as well as the genesis of this phenomenon in the context of transformation of the modern city. Based on literature, the logic of rooting and using tourism in the transformation of the urban economy and the transformation of the urban space, as well as the roles assigned to tourism in urban policy has been clarified. Also, the processes and phenomena accompanying the current stage of tourismification of the city, in various geographical contexts, have been discussed. In particular, the growing importance of tourism-related housing financialization was highlighted.
PL
W artykule zaprezentowano autorskie ujęcie hipertrofii turystyki miejskiej, jak i genezę tego zjawiska w kontekście przemian współczesnego miasta. Przedstawiono, na podstawie literatury, logikę włączania i wykorzystywania turystyki w transformacji miejskiej gospodarki i przestrzeni oraz przypisane jej role w polityce miejskiej. Pokazano ponadto w różnych kontekstach geograficznych procesy i zjawiska towarzyszące współczesnej turystyfikacji miasta, w tym zyskującą na znaczeniu finansjalizację zasobów mieszkaniowych.
12
Content available remote

Miejski turysta – przyglądając się pustce

63%
EN
Tourism has been the best developing branch of economy for years. Cities with their cultural potential are becoming special destinations of tourist trips. A multitude of opportunities and accumulation of impressions connected with city sightseeing are paradoxically related to the concept of emptiness that often appears in city researchers' analysis. The article was divided into the following parts: emptiness as an interpretative category where I introduce the concept and its legitimacy for a city space interpretation trial; emptiness in the heart of a city where I touch on a problem of decentralization and emptying of traditionally understood city centers; the last part: „no-place”, „no-identity” evokes the category of „no-place” created by Marc Auge and its reference to a modern city analysis.
PL
Turystyka od lat jest najlepiej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Szczególnym celem turystycznych wyjazdów stają się miasta, wraz z ich kulturowym potencjałem. Wielość możliwości, a także natłok wrażeń związanych z poznawaniem miasta paradoksalnie wiąże się z pojęciem pustki, która to jest często pojawiającą się kategorią w podejmowanych przez badaczy miasta analizach. Artykuł podzieliłam na części: pustka jako kategoria interpretacyjna, gdzie wprowadzam pojęcie i jego zasadność w próbie interpretacji przestrzeni miejskiej; pustka w sercu miasta – dotykam tu problemu decentralizacji i pustoszenia tradycyjnie pojętych centrów miast; ostatnia część „nie-miejsce, nie-tożsamość” to przywołanie kategorii stworzonej przez Marca Augè „nie-miejsca” i odniesienie jej do analizy współczesnego miasta.
PL
Przez ostatnią dekadę wzrosło zainteresowanie turystyką miejską, ogromna ilość badań została poświęcona tej tematyce. Jednakże badania te skupiały się przede wszystkim na centrum miasta – czyli obszarze najbardziej „dotkniętym” przez turystykę. Dopiero od niedawna naukowcy koncentrują się na rozwoju turystyki w dzielnicach poza śródmiejskich, czyli tych obszarach, wykraczających poza utarte ścieżki, którymi przemieszczają się turyści. Szczególnie tych, które mają charakter poprzemysłowy, są dzielnicami imigracyjnymi, zróżnicowanymi etnicznie bądź zamieszkałymi przez niższe klasy społeczne. Uchodzą one za autentyczne. Tendencja jaka obecnie panuje w turystyce, czyli większe zindywidualizowanie i zróżnicowanie sposobu podróżowania, doprowadziła do znaczącej dywersyfikacji zainteresowań i pragnień turystów, a także zwiększyło pragnienie podróżnych do wyjścia poza główne obszary dedykowane turystom i poznanie kultury i atmosfery miasta. W niniejszym artykule została przeanalizowana oferta kulturowa dzielnicy Berlina – Friedrichshain-Kreuzberg – która stała się jednym z obowiązkowych punktów programu w mieście.
EN
The interest in urban tourism has increased a lot over the last decade. Huge amount of research has been devoted to this topic. However, lots of studies were focused primarily on a city center - which was originally the most 'affected' by the tourism. Recently researchers have focused on development of tourism in areas outside the center, those 'beyond the beaten path'. In particular, districts which are industrial, which has developed ethnic or immigrant enclaves or other neighbourhoods where people on the margins of urban society live and work. They are considered to be authentic. The trend which currently prevails in the tourism - the individualization and diversification of ways of traveling has led to a significant diversification of interests and desires among travelers. It has also increased travelers' need to go beyond the main areas dedicated to tourists and experience culture and atmosphere of a city.
EN
The dynamic development of tourism in many regions of the world causes competition boost which, in turn, leads to a variety of changes in tourist offers. Tourism is an alternative for other types of economic activity, this relates to spatial units of diverse area, including cities. The tourist function can become the mechanism of local development for cities and the protection of the cultural and natural heritage. The main goal of the article is to present the tourist potential of a historical city and the possibilities of further development of tourist movement in light of current tendencies of the world tourist market. The paper also includes an attempt to analyze the structure of tourist product of the city of Pistoia basing on its location as a neighbor of such large tourist centers as Florence or Pisa.
PL
Dynamiczny rozwój turystyki w wielu regionach świata powoduje wzrost konkurencji, co z kolei prowadzi do wielu zmian w ofertach turystycznych. Turystyka jest alternatywą dla innych rodzajów działalności gospodarczej. Dotyczy to jednostek przestrzennych o różnej wielkości, w tym miast, dla których funkcja turystyczna może stać się mechanizmem lokalnego rozwoju oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Jako wyjątkowe atrakcje turystyczne coraz częściej postrzega się festiwale i uroczystości publiczne oraz wiele innych specjalnych wydarzeń, tworzących wizerunek miejsca. Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie potencjału turystycznego miasta historycznego oraz możliwości dalszego rozwoju ruchu turystycznego w świetle aktualnych tendencji światowego rynku turystycznego. Artykuł zawiera również próbę analizy struktury produktu turystycznego miasta Pistoia dokonaną na podstawie jego położenia jako sąsiada tak dużych ośrodków turystycznych, jak Florencja czy Piza.
EN
The dynamic development of tourism in many regions of the world causes competition boost which, in turn, leads to a variety of changes in tourist offers. Tourism is an alternative for other types of economic activity, this relates to spatial units of diverse area, including cities. The tourist function can become the mechanism of local development for cities and the protection of the cultural and natural heritage. Festivals and public celebrations, together with a variety of other special events are increasingly seen as unique tourist attractions and as destination image makers. The main goal of the article is to present the tourist potential of a historical city and the possibilities of further development of tourist movement in light of the current tendencies of the world tourist market. The paper also includes an attempt to analyse the structure of a tourist product of the city of Pistoia basing on its location as a neighbour of such large tourist centers as Florence or Pisa.
PL
W kontekście zmian popytowych autor opracowania, po dokonaniu klasyfikacji typów usług przewodników turystycznych i wskazaniu fachowej literatury odnoszącej się do klasycznego przewodnictwa (część1), prezentuje kilka nowych form świadczenia tych usług w miastach. Na przykładach ofert proponowanych w szeregu miast Europy zostają zaprezentowane mieszane formy przewodnictwa: przewodnik-kierowca, przewodnik-konsultant zakupów i przewodnik-prelegent. Każdorazowo opisane są zadania przewodnika i wymagania, którym musi sprostać, realizując dany typ świadczenia. Autor wskazuje także możliwości jego wykorzystania w ramach oferty dla konkretnych grup turystów. W trzeciej części szczegółowo zostaje opisana także rola przewodnika w zwiedzaniu fabularyzowanym, a także możliwe jego wykorzystanie w questingu, zyskującej popularność formie turystyki realizowanej w warunkach samodzielnej aktywności turystów.
EN
Taking into account changing demand, the author of the article starts with classifying types of guiding services and makes reference to specialist literature related to conventional guiding (part 1), and then proceeds to describe a few novel methods of providing such services in urban areas. Options on offer in various European cities are used as examples of mixed types of guiding services: “driving guide”, “guide and shopping adviser” and “guide-lecturer”. In each case the description includes guide’s duties and requirements which must be met by those providing such services. The author also points to the possible use of each type in options on offer for specific groups of travellers. The third part contains a detailed description of the guide’s role in dramatized tours, and his or her possible contribution to “questing”, an increasingly popular form of tours taken by visitors on their own.
17
63%
PL
Obecnie coraz większą rolę w wyjazdach turystycznych odgrywają wyjazdy krótkie, trwające kilka dni. Wpisanie się w ten trend jest jednym z najbardziej oczywistych kierunków współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4), którą tworzą cztery kraje: Polska, Republika Czeska, Słowacja oraz Węgry. Turystyka , a turystyka pomiędzy nimi w szczególności ma szansę stać się widocznym elementem statystyk wyjazdów i przyjazdów zagranicznych w każdym z czterech krajów. Miasta od wieków przyciągały turystów, oferując im zakwaterowanie, wyżywienie, rozrywkę i inne atrakcje. Nie ulega wątpliwości, że turystyka na obszarach miejskich – przyjmująca różne formy, takie jak turystyka krajoznawcza, kulturalna, kulinarna czy imprezowa – stała się w skali globalnej czymś powszechnym. Nie brakuje w Europie miast, które co roku przyciągają rzesze turystów z kraju i z zagranicy, a organizację wielkich imprez, takich jak koncerty, wydarzenia kulturalne, pokazy lotnicze, coraz częściej postrzega się jako skuteczny sposób na znaczne zwiększenie napływu turystów – zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie. Celem artykułu jest przedstawienie kierunków wyjazdów wśród studentów z krajów Grupy Wyszehradzkiej w ujęciu turystyki miejskiej. Dla realizacji celu przeprowadzono badania ankietowe wśród 197 studentów turystyki we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej. Autorzy podjęli próbę znalezienia wspólnych cech, dzięki którym może rozwijać się turystyka miejska pomiędzy krajami Grupy, oraz analizy aktywności turystycznej studentów w poszczególnych krajach V4. Przedstawione zostały kraje, które – zdaniem respondentów – są najbardziej atrakcyjne w zakresie uprawiania city breaks oraz najbardziej atrakcyjne w zakresie możliwości zwiedzania dziedzictwa kulturowego (pomniki, muzea). W artykule przedstawione zostały także wyniki badania, mówiące o tym, który kraj – zdaniem ankietowanych – jest najbardziej atrakcyjny pod względem możliwości zrobienia zakupów
EN
The Visegrad Group (V4) is an institutionalised form of co-operation between four countries: Poland, The Czech Republic, Slovakia and Hungary. Currently, short tourist trips lasting for several days play an increasingly important role. Fitting into this trend is one of the most obvious directions of co-operation between the countries of the Group and tourism between them may become a visible element of statistics of the departures and arrivals abroad in each of the four countries. Cities have been attracting tourists for centuries, offering them accommodation, food, entertainment and other attractions. There is no doubt that tourism in urban areas that adopt a variety of forms (including nature tourism, cultural tourism, culinary tourism or party tourism) has become a universal thing on a global scale. There is a number of cities in Europe that attract crowds of visitors from the country and abroad and large-scale events, such as concerts, cultural events and air shows are increasingly perceived as an effective way to increase tourists’ flows significantly, both in the short and long term. The objective of the article is to present the directions of travelling among students from the Visegrad Group with reference to urban tourism. In order to fulfill the objectives, a survey has been conducted among 197 students of tourism in all countries of the Visegrad Group. The authors have made an attempt at finding the common features through which urban tourism can be developed between the countries of the Group, as well as they conducted an analysis of the tourism activity of the students in the V4 countries. The countries that – according to the respondents – are the most attractive in terms of city breaks and the most attractive in terms of visiting cultural heritage (monuments, museums) have been presented. The article will also include the results of the survey stating which country is the most attractive with regard to shopping according to the respondents.
18
63%
PL
Zasadniczym tematem artykułu jest miejska turystyka, postrzegana jako forma promocji miast – promocji, od której w dużym stopniu zależy ich rozwój. W początkach epoki przemysłowej turystyka skupiała się wokół kurortów nadmorskich i uzdrowisk. Dopiero załamanie się industrialnego paradygmatu rozwoju w krajach zachodnich spowodowało zmiany w turystyce. Podupadające miasta związane niegdyś z przemysłem w celu poprawienia swej sytuacji ekonomicznej zaczęły zmieniać wizerunek. Stawiano w nim na kulturę, ona bowiem jak nigdy dotąd stała się turystycznie atrakcyjna. Artykuł przedstawia różne sposoby promowania miast. Szczególny nacisk został położony na inwestycje w przestrzeń miejską (rewitalizacja, tematyzacja i komercjalizacja przestrzeni miejskich, budowa muzeów i innych obiektów użyteczności publicznej przez wybitnych architektów). Rozwój turystyki w miastach wiąże się też ze zmianami w zachowaniach i preferencjach turystów. Opisane w artykule zjawiska tłumaczą wzrost zainteresowania miastem jako atrakcją turystyczną i podkreślają niezbędność podejmowania wysiłków promocyjnych.
EN
The main focus of the text is the city tourism viewed as a form of city promotion on which the city development depends to a great extent. At the beginning of the industrial age, tourism concentrated around the sea resorts and spas. The first changes in tourism resulted from the decline of the paradigm of the industrial progress in western countries. The decaying cities previously bound up with industry started then to change the image in order to improve their economic situation. The new image pointed out culture in the first place, because culture started being perceived as the tourist attraction. The article presents the different ways of city promotion. The particular stress is placed here upon public space investments – such as revitalization phenomena, theme space and commercialization of urban landscape and constructing the museums and other public use buildings by the outstanding architects. The development of the urban tourism is also closely tied up with the changes in tourists’ behaviour and preferences. The phenomena presented in this article explain the increasing interest in the city as the tourist attraction and emphasise the indispensability of the promotion efforts.
EN
The aim of the article is to find out what Athenians think about their perception of the tourist potential of their city. Along with the presentation of the dynamics of tourism development in Greece in the last 20 years, the most frequent directions of the influx of foreign tourists were characterized. The presented results of own research, conducted in 2020 among 151 inhabitants of Athens, indicated the high tourist potential of the city in the opinion Athenians and showed their positive attitude towards tourists visiting it. Numerous monuments and historical places were considered the greatest incentive to visit the Athens.
PL
Celem artykułu jest zaprezentowanie opinii mieszkańców Aten na temat postrzegania przez nich potencjału turystycznego swojego miasta. Wraz z przedstawieniem dynamiki rozwoju turystyki w Grecji w ostatnich 20 latach scharakteryzowano turystów zagranicznych i ich oczekiwania w odniesieniu do potencjału turystycznego. Wyniki badań własnych przeprowadzonych w 2020 r. wśród 151 mieszkańców Aten wskazały na wysoki potencjał turystyczny miasta w opinii mieszkańców stolicy Grecji. Pokazały również pozytywne nastawienie do turystów odwiedzających to miasto. Za największe atrakcje stolicy Grecji uznane zostały liczne zabytki i miejsca historyczne. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego i obserwacji, a jako narzędzie badawcze kwestionariusz ankiety.
PL
Turystyka miejska staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Turyści odwiedzają miasta z bardzo wielu powodów – począwszy od rodzinnych a skończywszy na sportowych czy kulturalnych. Miasta, jako centra turystyczne coraz bardziej rozbudowują swoją infrastrukturę. Wpływ na to ma wiele czynników zarówno takich na jakie władze miasta mają określone wpływy, jak i te które działają niezależnie i są trudne do kontrolowania. Polska, jako kraj, ma ogromny potencjał dla rozwoju turystyki miejskiej. Należy mieć świadomość, że przy stałym rozwoju miast, rola turystyki miejskiej stanie się dominująca.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.