Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 22

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  uczelnie wyższe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Autor charakteryzuje aktywność studentów w Kole Naukowym "Kontynenty" w Wyższej Szkole Turystyki i Języków Obcych w Warszawie. Koło prowadzone przez autora specjalizuje się w turystyce górskiej, jego członkowie odbyli rejs na Jachcie Morskim "Fryderyk Chopin" i innych wyprawach zamorskich. Autor podkreśla rolę edukacyjną, wychowawczą oraz poznawczą działalności kół turystycznych młodzieży akademickiej.
EN
Initiatives have been undertaken in Europe in order to increase the number of university students and graduates. Initiatives have been made undertaken in Europe in order to increase the number of university students and graduates from higher education institutions. Each country emphasizes different aspects of the problem. However, it is common to stress the need for the higher number of university students from “non-traditional” environments, and from the standpoint of both European and world universalism, the environment of the deaf should be considered as such. Study aim: The aim of the study was to evaluate adjustments made at universities to aid the educational process of people with hearing impairments in comparison to adjustments introduced for other forms of disability. The study was based on a diagnostic survey. The exclusion criterion concerned only the universities that did not agree to participate and/or had never educated students with disabilities. The results of the study did not support the research thesis showing that the profile of a university is a significant factor of choice for people with hearing impairments. It was demonstrated that the number of deaf university students is decreasing with time despite statutory deregulation which involved a removal of certain legal barriers. The amendment to the Higher Education Act eliminated legal barriers, but the universities are challenged with the implementation of the regulations in the academic practice.
PL
W Europie prowadzone są obecnie działania mające na celu zwiększenie liczby studentów i absolwentów szkół wyższych. Każdy z krajów akcentuje nieco inny aspekt tego problemu, dlatego inicjatywy podejmowane w celu zwiększenia liczby studiujących różnią się między sobą. Powszechnie jednak zwraca się uwagę na kwestię wzrostu liczby studentów pochodzących z środowisk „nietradycyjnych”, a za takie środowisko w pełnym rozumieniu europejskiego, ale i światowego, uniwersalizmu można uznać środowisko osób Głuchych. Głusi w każdej części świata mają swoją, inną, narodową, tożsamość kulturową, swój kod komunikacji i świat, który często jest niedostępny dla kształcenia na poziomie wyższym. W Polsce w myśl regulacji znowelizowanej w 2011 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym – do podstawowych obowiązków uczelni dołączono „stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych”, Ustawa o języku migowym z 19 sierpnia 2011 r. (Dz.U. z dnia 3 października 2011 r.) doprecyzowuje ten zapis. W związku z tym założono, że w ostatnich pięciu latach odnotowano istotny wzrost uczestnictwa w kształceniu na poziomie wyższym osób z dysfunkcją słuchu na tle innych grup o specjalnych potrzeb edukacyjnych (SPE). Celem badań była ocena dostosowania uczelni wyższych do kształcenia osób z niedosłuchem na tle dostosowań dla innych niepełnosprawności. Wybrana metoda to sondaż diagnostyczny. Procedurą badawczą objęto wszystkie uczelnie wyższe publiczne i niepubliczne, kształcące studentów na I i II stopniu, znajdujące sie aglomeracji śląskiej. Kryterium wyłączania z badań dotyczyło tylko tych uczelni, które nie wyraziły zgody na uczestnictwo i/lub nigdy wcześniej nie kształciły studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności.Wyniki badań nie potwierdziły założenia badawczego, równocześnie wskazując, że profil uczelni nie jest znaczącym czynnikiem wyboru dla osób z dysfunkcją słuchu. Wykazano, że liczebność studentów niesłyszących zmniejsza się wraz z upływającym czasem od deregulacji ustawowych, a barierami określono m.in. brak spójnego modelu finansowania i jego źródeł; brak porozumienia i współpracy pomiędzy uczelniami a pozostałymi sektorami edukacyjnymi, w szczególności szkolnictwem ponadpodstawowym; niski status materialny rodzin, niski poziom świadomości wśród pracowników uczelni o potencjale osób z uszkodzeniem słuchu; brak elastyczności w oferowaniu alternatywnych form kształcenia dla studentów z uszkodzeniem słuchu; brak organizacyjnego przygotowania, w tym niedostosowanie materiałów dydaktycznych do specyficznych potrzeb osób z dysfunkcją sensoryczną (słuchu, mowy). Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym formalnie wyeliminowała bariery natury prawnej – uczelnie wyższe stoją aktualnie przed wyzwaniem skutecznego wyeliminowania ich w praktyce akademickiej.
Turyzm
|
2018
|
vol. 28
|
issue 2
61-66
PL
Transfer wiedzy z uczelni do podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego staje się obecnie coraz istotniejszym zadaniem w ramach misji uczelni. Wyzwanie to dotyczy także jednostek naukowych i naukowców prowadzących badania nad turystyką. W artykule przeprowadzono ocenę potencjału tego transferu, który można rozumieć jako zdolność do zaangażowania się we współpracę z podmiotami otoczenia. Wykorzystano w tym celu jedną z miar, tj. siłę naukową, mierzoną liczbą i tematyką projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Wyniki badania wskazują na relatywnie niską zdolność badaczy zajmujących się turystyką do pozyskiwania grantów badawczych. Jednak tematyka grantów i jej zróżnicowanie stanowią o istotnym potencjale transferu wiedzy.
PL
Polskie uczelnie wyższe, działając w warunkach konkurencji rynkowej, sięgają coraz częściej po rozwiązania stosowane w środowisku biznesu. Jednym z najbardziej nowoczesnych podejść do zarządzania organizacją jest obecnie zarządzanie procesowe. Podejmowanie wysiłku na rzecz zastosowania rozwiązań procesowych w polskich szkołach wyższych nie jest zadaniem łatwym, ze względu na trudności w zdefiniowaniu klienta, tradycyjną kulturę organizacyjną, trudności z ustaleniem mierników procesów czy strukturę organizacyjną. Na uczelniach są jednak w coraz większym stopniu stosowane takie rozwiązania sprzyjające zarządzaniu procesowemu jak systemy informatyczne czy procedury. Można więc przyjąć, że uczelnie osiągają poziom drugi dojrzałości procesowej modelu CMMI i czynią kroki na rzecz dalszych postępów.
EN
Polish universities, functioning in the context of market competition, are increasingly turning to solutions used in the business environment. One of the most modern approaches to organization management is currently process management. Attempting to apply process solutions in Polish higher education institutions is not an easy task, due to difficulties in defining the client, traditional organizational culture, difficulties in setting process metrics or organizational structure. However, higher schools are increasingly using solutions conducive to process management such as information systems or procedures. It can, therefore, be assumed that universities are achieving the second CMMI process maturity level and are making further progress.
PL
Dokształcanie się pracowników stanowi jeden z nieodłącznych elementów życia zawodowego. Praca zawodowa przyczynia się nie tylko m.in. do postępu technologicznego, ale przede wszystkim do rozwoju osoby i jej poczucia wartości. Środowiska akademickie, często we współpracy z przedsiębiorcami, proponują absolwentom studiów wyższych studia podyplomowe w ramach dokształcania. Uzyskany dyplom przez jednostkę daje jej gwarancję doskonalenia oraz odnalezienia się w zmieniającym się rynku pracy. Aby sprostać dzisiejszym wyzwaniom w sferze m.in. gospodarczej, uczelnie przez cały czas powinny dalej modelować swoje podejście do studentów, jako przyszłych pracowników. Wdrożenie lub też utrwalanie metod i form oddziaływania oraz współpracy ze studentami, które się sprawdzają i podnoszą jakość kształcenia, m.in. metoda tutoringu i refleksji, daje nadzieję na kształcenie jednostek, która utrwala i pomnaża szeroko rozumiany dorobek kultury ludzkiej.
EN
Graduate training scheme is an inherent part of labour life. Occupational work makes not only for technological progress but mainly for personal development and self-esteem. Graduates are often offered postgraduate education by academe or businessmen. Individual’s graduating is a guarantee of cultivating and finding oneself in decreasing labour market. In order to equal today’s challenge i.e. in business area, universities should still design their attitude towards students, as further workers. Implementation or consolidation methods and forms of influencing on students’ cooperation, which are verified and upgrade education i.e. tutoring method and reflection, gives hope to educating individuals, who consolidate and multiply in the broad sense cultural achievement.
PL
Celem pracy była ocena poziomu kształcenia w zakresie ergonomii. Podejmując badania ankietowe, autorka dążyła do uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące poziomu zainteresowania przedmiotem, jego znaczenia w procesie kształcenia i czynników determinujących jakość tego kształcenia. Badania przeprowadzono wśród studentów Politechniki Poznańskiej, która od kilkudziesięciu lat dysponuje doświadczoną kadrą kształcącą w zakresie ergonomii. Artykuł składa się z czterech modułów. W pierwszym z nich przedstawione zostały najważniejsze obecnie ośrodki akademickie prowadzące zajęcia dydaktyczne z zakresu ergonomii. Drugi moduł poświęcono najbardziej wpływowym wydawnictwom polskim o tematyce ergonomicznej. W module trzecim zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów Politechniki Poznańskiej na temat edukacji w zakresie przedmiotów ergonomicznych. Wyniki zostały porównane z wynikami analogicznych badań przeprowadzonych pięć lat wcześniej (w 2010 roku). Moduł czwarty zawiera podsumowanie, które jest refleksją autorki odnośnie do programów i sposobów nauczania przedmiotów z zakresu ergonomii na polskich uczelniach wyższych. Treść artykułu jest kontynuacją problematyki, którą autorka opracowała na potrzeby I Kongresu Ergonomii w Warszawie w 2010 roku.
EN
The aim of the paper was the assessment of the level of teaching ergonomics. By conducting surveys the author sought to obtain answers to questions about the level of interest in ergonomics classes, its importance in the educational process and the factors determining the quality of education in this field. The study was conducted among students of Poznan University of Technology, which has had staff experienced in teaching ergonomics for several decades. The paper consists of four modules. In the first one the author presents the main academic centers teaching ergonomics. The second module is devoted to the most important papers of Polish ergonomists. The third module presents the results of the surveys conducted among students of Poznan University of Technology on the education in ergonomics-related subjects. The results were compared to the results of similar studies conducted five years earlier (in 2010). The fourth module includes a summary which is a reflection of the author regarding curricula and methods of teaching ergonomics at Polish universities. The content of the paper is the continuation of the problems that the author developed for the I Congress of Ergonomics in Warsaw in 2010.
7
75%
PL
Autorka przedstawia kwestię edukacji dorosłych w Polsce po roku 2000. Analiza oparta jest o dane Głównego Urzędu Statystycznego.
EN
The author discusses the question of adult education in Poland after 2000. The analysis is based on data from the Central Statistical Office.
PL
Celem badań było zidentyfikowanie uwarunkowań i form współpracy międzynarodowej i transgranicznej polskich uczelni. Aby zrealizować cel, zastosowano metodę formalno-dogmatyczną, analizując literaturę dotyczącą omawianego zagadnienia, prawo (przede wszystkim polskie), a także różne zestawienia i informacje prasowe. Posłużono się również wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Pierwsza część artykułu dotyczy uwarunkowań współpracy międzynarodowej i transgranicznej polskich uczelni. Kolejna obejmuje formy współpracy zidentyfikowane przez autora, a ostatnia odnosi się do formuły europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej jako formy współpracy uczelni. Wyniki badań pokazują, że tytułowa współpraca polskich uczelni znajduje swoją podstawę przede wszystkim w prawie krajowym, jednak jego zmienność nie sprzyja budowaniu stabilnych relacji. Współpraca uczelni przybiera różne formy, od niezinstytucjonalizowanych po quasi-zinstytucjonalizowane i zinstytucjonalizowane. Polskie uczelnie starają się włączać w proces umiędzynarodowienia, a dostępność zewnętrznego finansowania sprzyja stopniowej instytucjonalizacji współpracy uczelni. Istnieje deficyt opracowań odnoszących się do tytułowego zagadnienia, dlatego też artykuł może mieć dużą wartość poznawczą dla nauki prawniczej.
EN
The aim of the work is to examine how the role of universities in the public procurement market and in public-private partnership is perceived by both the contracting authorities and the contractors. It was verified whether the entities participating in public procurement and public-private partnership see the need for cooperation with universities, and whether there is a link between the declared need for cooperation and the assessment of real actions taken or provided by universities. The work is based on a survey conducted between March and May 2020 among 520 institutions representing contractors and procurers in public procurement. The highest evaluation was given to the activities of public universities in the field of public procurement and public-private partnership in Lubuskie and Śląskie (opinion of procurers) and Lubelskie and Warmińsko-Mazurskie (opinion of contractors). With the use of logistic regression models it was verified that there is a positive relation between the evaluation of the university’s activities and the declared need for cooperation between the university and the analysed entity.
PL
Celem pracy jest zbadanie, w jaki sposób rola uniwersytetów w rynku zamówień publicznych i w partnerstwie publiczno-prywatnym jest postrzegana przez zamawiających i wykonawców. Zweryfikowano, czy podmioty uczestniczące w zamówieniach publicznych i partnerstwie publiczno- -prywatnym widzą potrzebę współpracy z uczelniami oraz czy istnieje związek między deklarowaną potrzebą współpracy a oceną rzeczywistych działań podejmowanych lub oferowanych przez uczelnie. Źródłem danych jest badanie przeprowadzone między marcem a majem 2020 r. wśród 520 instytucji reprezentujących wykonawców i zamawiających w zamówieniach publicznych. Najwyżej oceniono działalność uczelni publicznych w zakresie zamówień publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego w województwach lubuskim i śląskim (opinia zamawiających) oraz lubelskim i warmińsko-mazurskim (opinia wykonawców). Za pomocą modeli regresji logistycznej zweryfikowano, że istnieje pozytywna zależność między oceną działalności uczelni a deklarowaną potrzebą współpracy między uczelnią a analizowanym podmiotem.
PL
W artykule przedstawiono analizę efektywności naukowej i dydaktycznej 505 uczelni z 10 krajów europejskich oraz z USA w okresie 2000– 2012. W celu obliczenia wskaźników efektywności przyjęto metodę nieparametryczną Data Envelopment Analysis (DEA). Za nakłady uznano: wartość przychodów uczelni, liczbę pracowników naukowych oraz studentów, za wyniki działalności naukowej – liczbę publikacji, a działalności dydaktycznej – liczbę absolwentów. W drugim kroku analizy przetestowano model odnoszący efektywność działalności uczelni do zmiennych związanych m.in. ze źródłem pochodzenia przychodów, wielkością uczelni, lokalizacją oraz rokiem założenia uczelni. Regresja ta została oszacowana oddzielnie dla uczelni europejskich i amerykańskich. W szczególności można stwierdzić, że na efektywność naukową uczelni europejskich w sposób ujemny oddziaływał udział środków pochodzących ze źródeł publicznych, natomiast dla uczelni amerykańskich wpływ ten był dodatni. W obu omawianych grupach uczelnie większe, o dłuższej tradycji oraz położone w bogatszych regionach charakteryzowały się wyższą efektywnością.
EN
This article presents an analysis of the research and teaching efficien- cy of 505 universities from 10 European countries and the U.S. in the period 2000–2012. In order to calculate the efficiency scores a non- parametric method of Data Envelopment Analysis (DEA) has been adopted. The set of inputs contains: total revenues, academic staff and total number of students, research output is measured by total number of publications, while teaching output is proxied by total number of graduates. In the second stage analysis the model is tested (separately for the European and American sample) in which efficiency scores are related to the potential determinants: source of revenues, size of the university, location and year of foundation. In particular, it was shown that research efficiency of European HEIs is negatively as- sociated with the share of public funds while in case of American public universities the effect is opposite. For the both groups, higher research and teaching efficiency was characterized for bigger units, with longer tradition and located in wealthier areas.
EN
During recent decades, more and more attention has been paid to business ethics. There seems to be an increasing interest in the non-financial aspects of business. Stakeholders all over the world express their concern about embedding the principles of professional and business ethics into companies’ everyday activities. The main subject of this research is business ethics and the purpose is to find out the importance of professional and business ethics and determine its place in the modern business world as seen by Estonian business students and practitioners. To achieve the goals, the authors conducted a survey among Estonian graduate and undergraduate accounting and business students at Tallinn University of Technology and Estonian business practitioners. 587 responses were collected in the process. This information was compiled and analyzed based on status, gender, age, and specialization. The survey revealed that in Estonia people are familiar with business ethics; however, it is not of great interest to them. The results also indicate that professional and business ethics merit more attention and should be included as a required course in the curriculum of Higher Education Institutions (HEIs). In general, business ethics in Estonia was not ranked as “high”, which was also the case for both professional ethics at the work-place/university and also the importance and necessity of ethics in the modern business world.
PL
W ostatnich kilku dekadach coraz większe znaczenie zaczęto przypisywać etyce biznesu. Interesariusze na całym świecie zastanawiają się, jak wdrożyć zasady etyki zawodowej i biznesu w praktyce gospodarczej. Celem podjętych badań jest ustalenie ważności etyki biznesu i etyki zawodowej i określenie ich miejsca w nowoczesnej praktyce gospodarczej według punktu widzenia studentów i praktyków w Estonii. Dla osiągnięcia tego celu przeprowadzono badanie ankietowe wśród absolwentów i studentów kierunków rachunkowości i zarządzania na uniwersytecie Tallinn University of Technology oraz wśród praktyków. Otrzymano 587 ankiet. Informacje były analizowane pod kątem wieku, statusu, płci i specjalizacji. Badanie wykazało, że respondenci znają pojęcie etyki biznesu, ale nie jest ona dla nich istotna. Badanie to wskazuje także na konieczność uwzględnienia zagadnień dotyczących etyki biznesu i etyki zawodowej w programach nauczania na uczelniach wyższych. Ogólnie ujmując, etyka biznesu w Estonii nie została oceniona na wysokim poziomie, co także pokazuje, że temu zagadnieniu powinna zostać poświęcona większa uwaga świata biznesu i nauki.
PL
Celem artykułu jest wskazanie na rolę współpracy przedsiębiorstw z uczelniami wyższymi w celu kreowania innowacyjnych rozwiązań. Współpraca taka ciągle napotyka na liczne bariery, wynikające np. ze złej komunikacji czy niedopasowania ofert obu stron współpracy oraz funkcjonujących stereotypów w myśleniu o takiej kooperacji. Wyniki badań zaprezentowane w niniejszym opracowaniu wskazują, iż niezbędne jest powstawanie nowych mechanizmów pobudzających współpracę obu sektorów, dlatego przedstawiono założenia nowego modelu takiej współpracy.
EN
The aim of this article is to identify the role of cooperation between enterprises and universities in creating innovative solutions. This form of cooperation still faces several barriers, connected with the mismatch of both cooperation sides and because of functioning stereotypes. The results of research presented in this study indicate that it is necessary to stimulate the creation of new mechanisms of cooperation between these two sectors, therefor the new model of cooperation is presented.
PL
Celem rozważań jest zaprezentowanie innowacyjnego, partycypacyjnego modelu kształcenia ustawicznego jako odpowiedzi na postęp cywilizacyjny, dynamikę rynku pracy, a także postępujący proces starzenia się społeczeństwa, które wymuszają podjęcie działań zapewniających maksymalne dostosowanie do pojawiających się wyzwań. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty należy zwrócić uwagę na istotę procesu uczenia się przez całe życie, konieczność nieustającego rozwoju, poszerzania wiedzy, ciągłego zdobywania nowych umiejętności i co za tym idzie kwalifikacji, na które istnieje zapotrzebowanie na rynku. Rozwiązaniem najczęściej obecnie stosowanym w obszarze kształcenia ustawicznego jest zwiększanie współpracy z pracodawcami (konsultacje, rady programowe, ewaluacje programów kształcenia) w celu dostosowania usług edukacyjnych do potrzeb rynku pracy. Często oznacza to jednak sztywną, odgórnie przygotowaną ofertę edukacyjną. Rozwiązanie to nie bierze pod uwagę punktu widzenia i potrzeb uczestnika procesu kształcenia, dopasowania oferty do jego potrzeb i pożądanych kompetencji. Działaniem koniecznym dla zwiększenia możliwości rozwijania własnego potencjału zawodowego i rozwojowego klientów programów edukacji przez całe życie jest zmiana modelu kształcenia ustawicznego na bardziej elastyczny, bardziej partycypacyjny i lepiej zorganizowany niż dotychczas ma to miejsce, rozpoczynający się już na etapie wchodzenia we współpracę między uczelnią i odbiorcą jej usług edukacyjnych. Artykuł ma wymiar praktyczny. Wykorzystano w nim studium przypadku, na podstawie którego opracowany został zestaw rekomendacji do wdrożenia innowacyjnych modeli kształcenia ustawicznego dla instytucji sektora usług edukacyjnych.
EN
An aim of considerations is to present the innovative, participatory model of life-long education as a response to the civilisation progress, labour market dynamics as well as the ongoing process of ageing of the population, which force to undertake measures ensuring the maximum adjustment to the emerging challenges. Taking into account the aforementioned aspects one should pay attention to the essence of the process of long-life learning, the necessity to develop continuously, to extend one’s knowledge, to continuously acquire new skills and, consequently, qualifications for which there is demand in the market.The most often at present applied solution in the area of continuing education is enlarging cooperation with employers (consultation, programme councils, curricula evaluations) in order to adjust educational services to the labour market needs. However, it often means a rigid, centrally prepared educational offer. This solution does not take into account the point of view and needs of the education process participant, adjustment of the offer to their needs and desired competences. The measure necessary for enlarging the possibilities to develop one’s own professional and developmental potential of clients of the long-life education programmes is a change of the model of continuing education to a more flexible, more participahandel tive and better organised than it takes place so far, starting already at the stage of entering into cooperation between the university and the recipient of its educational services. The article is of the practical dimension. There was used in it the case study on which basis there was developed a set of recommendations for implementation of innovative models of life-long education for institutions of the education services sector.
RU
Цель рассуждений – представить инновационную, партисипационную модель постоянного обучения как ответ на цивилизационный прогресс, динамику рынка труда, а также углубляющийся процесс старения населения, которые заставляют принять действия, обеспечивающие максимальное приспособление к появляющимся вызовам. Учитывая вышеуказанные аспекты, следует обратить внимание на суть процесса учебы на протяжении всей жизни, необходимость в пепрерывном развитии, накоплении знаний, постоянном обре- тении новых умений и, следовательно, квалификаций, на которые существует спрос на рынке. Чаще всего в настоящее время применяемым решением в области постоянного обучения является расширение сотрудничества с работодателями (консультация, программные советы, оценки программ обучения) для приспособления образовательных услуг к нуждам рынка труда. Это, однако, часто обозначает жесткую, навязываемую разработку образовательного предло- жения. Это решение не учитывает точки зрения и нужд участника процесса обучения, приспособления предложения к его потребностям и желательным компетенциям. Действием, необходимым для повышения возможностей развивать собственный профессиональный потенциал и потенциал развития клиентов программ обучения в течение всей жизни, является изменение модели постоянного обучения на более гибкую, более партисипационную и лучше организованную, нежели это имеет место до сих пор, начинающуюся уже на этапе включения в сотрудничество вуза с получателем его образовательных услуг. У статьи практическое измерение. В ней использовали изучение конкретного случая, на основе которого разработали набор рекомендаций по внедре- нию инновационных моделей постоянного обучения для заведений сектора образовательных услуг.
PL
W tym krótkim artykule chcielibyśmy podzielić się naszymi doświadczeniami praktycznymi z realizacji projektu „Adaptacja materiałów dla studentów niewidomych na zlecenie Politechniki Wrocławskiej w latach 2010–2012”. Zapotrzebowanie na przetworzenie do postaci dostępnej materiałów dydaktycznych wykorzystywanych w procesie kształcenia w Politechnice Wrocławskiej pojawiło się w roku 2010, gdy na tej uczelni rozpoczął studia na kierunku informatyka pierwszy niewidomy student. W tej sytuacji Politechnika Wrocławska, będąca jedną z najbardziej przyjaznych i najlepiej dostosowanych do studentów niepełnosprawnych uczelni w Polsce, podjęła szereg działań, aby wyposażyć niewidomego studenta w niezbędne materiały w dostępnej formie dla osoby z tego rodzaju niepełnosprawnością.
EN
In this short article we would like to share our practical experience from the implementation of the project „Adaptation of materials for blind students on behalf of Wroclaw University of Technology in 2010-2012”. The demand for processing materials used in the process of education in the Technical University of Wroclaw to the accessible form, appeared in 2010 when the first blind student started studying computer science at the university. In this situation, Wroclaw University of Technology, which is one of the friendliest and the most adapted to students with disabilities universities in Poland, has taken a number of actions to equip blind student with the necessary materials in accessible formats for person with such disability.
PL
Celem publikacji jest analiza procesu związanego z rozwojem naukowym pracowników uczelni wyższych. Ścieżka kariery naukowej pracownika determinowana jest momentem uzyskania stopnia lub tytułu naukowego oraz obejmowaniem coraz wyższych w hierarchii naukowej stanowisk. Rozwój naukowy zależy od stopnia zaangażowania pracownika, przepisów prawa oraz polityki personalnej prowadzonej w uczelni. W celu utworzenia modelu rozwoju naukowego autorzy wykorzystali metody analizy przeżycia. Dane wykorzystane do analizy związane są z momentem uzyskania stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora przez pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w latach 1970–2014.
EN
The aim of the paper is to analyse the process associated with scientific development of faculty at institutions of higher learning. The career path of a member of faculty is determined by the scientific degree and titles he or she earns or by taking up consecutive positions at university. The development is determined by the faculty member’s personal involvement, regulations and the personnel policy of the university. In this paper, survival analysis was the main tool used to create a model of scientific development. The data used for the analysis concern PhD degrees earned and professorships conferred uponfaculty members at the University of Economicsin Cracow in the years 1970–2014.
EN
The appearance in the space of the city of new public and private higher education institutions implies expansion of the academic areas, take over by the higher education institutions so far different used objects and production of a services zones oriented to the needs of students. The example of Wroclaw city shows, that new higher education institutions appear mostly outside the Old City and Downtown, often locating on former industrial or military areas, creating new academic spaces.
PL
Pojawienie się w przestrzeni miasta nowych uczelni publicznych i niepublicznych implikuje rozszerzanie się strefy dzielnic uczelnianych, przejmowanie przez uczelnie odmiennie dotychczas użytkowanych obiektów i wytwarzanie się strefy usług nastawionych na potrzeby studentów. Przykład Wrocławia pokazuje, że nowe uczelnie wyższe pojawiają się głównie poza obszarem Starego Miasta i Śródmieścia, często lokując się na dawnych terenach przemysłowych lub wojskowych, tworząc nowe przestrzenie akademickie.
EN
Managing an institution of higher education requires the use of methods that are appropriate to the changing market environment. One of the relatively new management concepts, which may find its application in the educational environment is the concept of customer experience management (Customer Experience Management). This article attempts to examine the possibility of its use in higher education, taking into account the related opportunities and barriers.
PL
Zarządzanie uczelnią wyższą wymaga stosowania metod, które będą adekwatne do zmieniających się warunków otoczenia rynkowego. Jedną ze stosunkowo nowych koncepcji zarządzania, która może znaleźć swoje zastosowanie w środowisku edukacji jest koncepcja zarządzania doświadczeniem klientów (Customer Experience Management). W artykule podjęto próbę określenia możliwości jej zastosowania w uczelni wyższej, uwzględniając związane z tym możliwości i bariery.
PL
Próba podjęcia walki na rzecz zmian jakości życia osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu, niejednokrotnie wiąże się z trudem pokonywania barier mentalnych, strachu i wątpliwości środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz poczuciem zagubienia ich członków rodziny. Ma to, niestety, swoje odzwierciedlenie także w kształceniu i aktywizacji zawodowej młodych osób z niepełnosprawnościami, dlatego Stowarzyszenie „Twoje nowe możliwości” stworzyło programy wsparcia, które mają sprawić, by osoba niepełnosprawna nie musiała stale podkreślać i udowadniać swojego profesjonalizmu w pracy, a także, by wzrósł udział osób z dysfunkcjami w dotąd niedostępnych dla nich zawodach. Spełnienie tych warunków nieodłącznie wiąże się ze zdobywaniem kwalifikacji przez osoby z niepełnosprawnościami, dlatego jednym z zadań organizacji jest podniesienie świadomości społecznej o potrzebach wsparcia edukacji dla osób, które tego najbardziej wymagają. Wśród narzędzi temu służących znajdują się nie tylko uwagi dotyczące potrzeby konkretnych zmian, ale również wskazanie dobrych praktyk wspomagających proces kształcenia niepełnosprawnych studentów. Stowarzyszenie, tworząc projekty, w których udział biorą osoby pełniące ważne z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami funkcje, przyczynia się przede wszystkim do przełamania u nich stereotypu niezaradnej osoby niepełnosprawnej oraz próbuje uświadomić swoim odbiorcom częste, choć również nieświadome, tworzenie barier przez władze uczelni.
EN
An attempt to take the fight to change the quality of life of persons who have suffered from health impairement, often involves difficulties in overcoming mental barriers, fear and doubts about the environment of persons with disabilities and insecurity among their family members. Unfortunately, this is also reflected in the education and vocational activation of young people with disabilities. That is why the Your New Opportunities Association created support programs, so that the disabled person does not have to constantly emphasize and prove his or her professionalism at work, and to increase participation of persons with disabilities in professions inaccessible for them so far. The fulfillment of these conditions is intrinsically associated with gaining qualifications by persons with disabilities. That is why, one of the tasks of the organization is to raise public awareness about the needs to support education for people who need it the most. Among the tools for that, there are not only comments on the needs for specific changes, but also identification of good practices to support the educational process of disabled students. By creating projects involving persons holding important functions from the point of view of persons with disabilities, the association contributes primarily to breaking the stereotypes of disabled person - helpless and trys to make its receivers be aware of the common and unaware creating of barriers by the university authorities.
PL
Artykuł prezentuje stanowisko polskich uczelni wyższych wobec idei kształcenia ustawicznego. Dokonano porównania głównych teorii andragogicznych dotyczących badanego obszaru i ukazano ich ścisły związek z całożyciową edukacją ludzi dorosłych. Poddano analizie efektywność odmiennych stylów zarządzania kształceniem ustawicznym na uniwersytetach i ich konsekwencje dla działalności instytucji. Zarysowano również główne działania Komisji Europejskiej na rzecz upowszechniania kształcenia całożyciowego w Europie.
EN
The idea of lifelong learning is very popular in the XXI century. This paper presents how Polish universities reflect this idea. The main theories of andragogy were compared with each other and a relationship was shown, between this concept and adult education. Moreover, it analyses the effectiveness of different management styles continuing education in Polish universities and their implications for institutions of higher education. It also describes the main programs of the European Commission to promote lifelong learning in Europe.
EN
The study uses data from the national system of monitoring the economic fate of graduates who obtained their diplomas in 2018. The results confirm the opinions on the positive role of work experience. The differences in the fate of graduates of various groups of graduates were indicated, distinguishing the degrees and modes of study and the fields of study to which the majors are assigned. Relative unemployment experience for people without work experience is almost twice as high as for people with such experience, and the average wages are about 35% lower. At the same time, the study indicates exceptions to the rule in question.
PL
W artykule wykorzystano dane z Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), którzy uzyskali dyplomy w roku 2018. Wyniki potwierdzają opinie o pozytywnej roli doświadczenia pracy zawodowej studentów. Wskazano na różnice w losach absolwentów, wyróżniając stopnie i tryby studiowania oraz dziedziny nauki, do których przyporządkowane są kierunki studiów. Względne doświadczenie bezrobocia osób, które nie pracowały, jest blisko dwukrotnie większe niż dla absolwentów wcześniej pracujących, a wynagrodzenia przeciętnie niższe o ok. 35%. Jednocześnie wskazano na odstępstwa od omawianej reguły.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.