Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 145

first rewind previous Page / 8 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  wolność sumienia i wyznania
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 8 next fast forward last
PL
Prawo do wolności sumienia i wyznania z istoty rzeczy podlega prawnej ochronie głównie na kanwie prawa karnego. Ochrona ta znajduje odzwierciedlenie przede wszystkim w Kodeksie karnym z 6 sierpnia 1997 r. W celu lepszego zrozumienia kierunków transformacji związanej z prawnokarną ochroną wolności religijnej w Polsce zagadnienie to przedstawione zostanie w zestawieniu z analizą analogicznych unormowań prawnych zarówno okresu Polski Ludowej, jak i czasów II Rzeczypospolitej, zwłaszcza że obecnie polskie prawodawstwo nawiązuje do tradycji okresu międzywojennego. Analizie poddane zostały przepisy Kodeksu karnego z 15 lipca 1932 r., Dekretu Rady Ministrów z 5 sierpnia 1949 r. o ochronie wolności sumienia i wyznania, Kodeksu karnego z 19 kwietnia 1969 r. oraz aktualnie obowiązującego Kodeksu karnego z 6 sierpnia 1997 r.
PL
Artykuł podejmuje problem napięcia między wolnością religijną w jej wymiarze pozytywnym i negatywnym, na przykładzie orzeczenia Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 16 maja 1995 roku, w sprawie umieszczania krzyży w szkołach publicznych. W pierwszej części artykułu analizie poddane zostały unormowania Konstytucji RFN z 1949 roku w zakresie gwarancji wolności religijnej, jako podstawa, do której odwołuje się wskazane orzeczenie. W drugiej zaś części przeanalizowano wskazane orzeczenie, z uwzględnieniem zdań odrębnych.
PL
Wolność religijną, jako jedno z fundamentalnych praw człowieka, chronionych Konwencją Europejską, gwarantuje jej art. 9. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, w swojej działalności orzeczniczej, daje wyraz przekonaniu, iż wolność ta jest, w rozumieniu Konwencji, jedną z podstaw demokratycznego społeczeństwa, ważną dla ochrony tożsamości wierzących i sposobu patrzenia przez nich na życie. Jednocześnie podkreśla się, iż artykuł 9 Konwencji ma równie duże znaczenie dla ateistów, agnostyków, sceptyków oraz osób religijnie obojętnych.
Rocznik Teologiczny
|
2014
|
vol. 56
|
issue 1
181-198
PL
Artykuł omawia konstytucyjne i ustawowe regulacje dotyczące wolności sumienia i wyznania funkcjonariuszy publicznych. Przytoczona jest treść instytucji wolności sumienia i wyznania oraz definicja funkcjonariusza publicznego, a następnie praktyka orzecznicza, która wydaje się niewystarczająca wobec obecnych wyzwań, w szczególności na tle innych krajów europejskich.
EN
The article discusses the constitutional and statutory regulations on freedom of conscience and religion of public officials. Quoted is the meaning of freedom of conscience and religion and a definition of a public official, and practice of adjudication, which seems to be insufficient facing current challenges, particularly in comparison to other European countries.
Ius Matrimoniale
|
2023
|
vol. 34
|
issue 2
79-103
EN
The article analyzes the issue of circumstances that result in the violation or limitation of freedom of conscience or religion in the individual aspect. The author of the study wants to achieve the relevant research goals by analyzing the general as- sumptions of the General Decree of the Polish Episcopate of 2020. Within the scope of the study, the area of violations of the freedom of conscience by the spouse in the con- text of a mixed marriage (issues of changing religion, hindering religious practices) was discussed. As part of the individual protection of the freedom of conscience and religion, canonical processes, in particular – matrimonial processes, were also discussed. Especially that the issue of conscience and religion is taken into account ex officio in the course of the matrimonial process.
PL
W artykule podjęto analizę problematyki okoliczności skutkujących narusze- niem lub ograniczeniem wolności sumienia lub wyznania w aspekcie indywidualnym. Autorowi opracowania zależy na osiągnięciu postawionych celów badawczych poprzez analizę ogólnych założeń Dekretu Generalnego Episkopatu Polski z roku 2020. W ramach opracowania wzięto pod uwagę obszar naruszeń wolności sumienia przez małżonka w kontekście małżeństwa mieszanego (kwestie zmiany wyznania, utrudniania praktyk religijnych). W ramach indywidualnej ochrony wolności sumienia i wyznania analizo- wano także procesy kanoniczne, w szczególności – procesy małżeńskie. Tym bardziej, że kwestia sumienia i wyznania jest brana pod uwagę z urzędu w toku procesu małżeńskiego.
PL
Po październiku 1956 r. odżyły nadzieje na normalne funkcjonowanie szkolnictwa kościelnego. W latach 1957-58 reaktywowano w Polsce ponad 30 niższych seminariów duchownych. Ówczesne władze traktowały nowo powstałe seminaria jako szkoły wewnątrzkościelne, deklarując całkowitą wolność Kościoła do ich prowadzenia. Zdecydowanie jednak odmawiano nadawania uprawnień szkół państwowych, godząc się jedynie w kilku przypadkach na organizowanie na ich terenie państwowego eksternistycznego egzaminu maturalnego. Od 1959 r. – w sposób jeszcze bardziej systematyczny i bezwzględny niż to miało miejsce w okresie stalinowskim – rozpoczęto proces ograniczania działalności Kościoła w dziedzinie oświaty i wychowania, także w zakresie prowadzenia przez instytucje kościelne niższych seminariów duchownych. Na pierwszym etapie dokonano reinterpretacji nadal obowiązujących przedwojennych przepisów szkolnych, poddając seminaria duchowne nadzorowi władz państwowych oraz rozciągając na nie obowiązywalność przepisów ustawy z 11 marca 1932 r. o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych. Nowe zarządzenie dotyczące nadzoru państwowego oraz stare przepisy ustawodawstwa szkolnego wykorzystano następnie do drastycznego ograniczania stanu posiadania Kościoła katolickiego w zakresie szkolnictwa wewnątrzkościelnego.
9
Content available remote

Konstytucyjna ochrona życia w Polsce

88%
PL
Współczesny system ochrony praw człowieka na kontynencie amerykańskim rozwinął się pod znaczącym wpływem doświadczeń europejskich, zwłaszcza gdy chodzi o przyjęcie aktu skutecznego prawnie wobec państw stron, tj. konwencji regionalnej, oraz ukształtowanie Komisji Praw Człowieka i Trybunału Międzynarodowego. Podobnie jak Europejska (art. 9), również Amerykańska Konwencja zawiera zapisy o prawie do wolności sumienia i religii (art. 12).
11
Content available remote

Prawna ochrona uczuć religijnych w Polsce

88%
PL
Uprawnione wydaje się być twierdzenie, że zagadnienia dotyczące prawnej ochrony uczuć religijnych traktowane są na różnych płaszczyznach jako drugorzędne. Stwierdzenie to dotyczy nie tylko doktryny prawa, ale także, a może przede wszystkim, wymiaru sprawiedliwości. Do rzadkości należy np. skazanie kogoś za popełnienie jednego z przestępstw wymienionych w rozdziale XXIV k.k. noszącym tytuł „Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania”. Najczęściej dochodzi do umorzenia śledztwa wobec braku znamion czynu zabronionego. Również możliwości ochrony uczuć religijnych, jakie stwarza prawo cywilne, nie są w pełni wykorzystywane
PL
Podmiotami uprawnionymi do korzystania z wolności myśli, sumienia i religii są ludzie występujący i działający indywidualnie lub zbiorowo. Prawo to przysługuje każdemu człowiekowi z samego faktu bycia osobą, której przyrodzonym atrybutem jest godność osoby ludzkiej. Z niej właśnie wolność ta wypływa. Jest ona sferą działania ludzkiego, która nie powinna być reglamentowana przez państwo. Błędnym jest uzależnianie posiadania jej od obywatelstwa, miejsca zamieszkania, czy jakiejkolwiek innej przesłanki. Żaden ustawodawca nie jest w stanie jej stworzyć, ponieważ jej jedynym dysponentem jest tylko człowiek.
15
Content available remote

Interpretacja przepisów wyznaniowych w konstytucji

88%
PL
Prawa i wolności człowieka jakie konstytucja ma statuować, chronić i respektować dowodzą nie tylko samej relewantności procesów interpretacyjnych, ale również i tego, że to właśnie ten obszar konstytucyjnej materii wymaga szczególnej ostrożności i dbałości. Będąc bowiem aktem wyrażającym ideę praw człowieka ustawa zasadnicza musi być tak skonstruowana, tak interpretowana i wreszcie tak wprowadzana w życie aby prawa i wolności jednostki w jak najlepszym i jak najwyższym stopniu ucieleśnić i urealnić. Mówiąc o postanowieniach konstytucji odnoszących się do problematyki wyznaniowej, tak samo zresztą jak i wszystkich innych postanowieniach, nie można dokonywać czysto literalnej wykładni przepisów ustawy zasadniczej. Przy takim założeniu dokonujemy bowiem nazbyt radykalnej symplifikacji i de facto banalizacji zagadnienia interpretacji norm konstytucyjnych. Normy te są zaś normami szczególnymi, bo i konstytucja jest ustawą szczególną, ustawą zasadniczą . Jako ustawa zasadnicza odznacza się ona, po pierwsze, szczególną formą, po drugie, szczególną treścią i, po trzecie wreszcie, szczególną mocą prawną.
Nurt SVD
|
2020
|
issue 2
179-197
EN
The enforcement of custodial sentence should take place in a safe manner. Preservation of security guarantees proper implementation of all rights of persons deprived of liberty, including freedom of conscience and religion. Restrictions in this respect may be justified only by the reasons of non-infringement of the principles of tolerance and order in the prison. However, most of the statutory rights that ensure religious freedom for prisoners are exercised without any obstacles.
PL
Wykonanie kary pozbawienia wolności powinno odbywać się w sposób bezpieczny. Zachowanie bezpieczeństwa gwarantuje należytą realizację wszystkich praw osób pozbawionych wolności, w tym wolności sumienia i wyznania. Ograniczenia w tym zakresie mogą być uzasadnione jedynie względami nienaruszania zasad tolerancji i porządku w zakładzie karnym. Jednak większość ustawowych praw zapewniających osadzonym wolność religijną jest wykonywana bez żadnych przeszkód.
Nurt SVD
|
2018
|
issue 2
342-358
EN
The freedom of conscience and religion of the child is proclaimed in both the Constitution of the Republic of Poland and in the Convention on the Rights of the Child. In both pieces of legislation, the said freedom stems from the adoption of human dignity as the basis for these rights; however, attention must be paid to the different approaches presented and especially the consequences arising thereunder. The Polish Constitution provides the parents with the right to educate their child in accordance with their own convictions. However, the FGC orders to respect the child’s right to religious freedom and the power of parents to exercise that right in a manner consistent with the evolving capacities of the child. Undoubtedly, the conflict of interests of both parties is fairly visible here. One should also pay attention to the following issues: taking into account the principle of the child welfare, child obedience towards parents and the guardian’s care for the spiritual development of the child. These issues require more extensive commentary including e.g. the law on the guarantees of freedom of conscience and religion, “Polish Concordat”, the so called individual religious acts, case law of the ECHR and the ECtHR and the teaching of the Catholic Church.
PL
Wolność sumienia i religii dziecka jest proklamowana zarówno w Konstytucji RP, jak i w Konwencji o prawach dziecka. W obu aktach prawnych wspomniana wolność wynika z przyjęcia godności ludzkiej jako podstawy tych praw. Należy jednak zwrócić uwagę na możliwe różne ich interpretacje, a zwłaszcza na konsekwencje z nich wynikające. Konstytucja RP zapewnia rodzicom prawo do wychowywania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakazuje szanować prawo dziecka do wolności religijnej i korzystać z tego prawa w sposób adekwatny do poziomu rozwoju dziecka. Niewątpliwie konflikt interesów obu stron jest tutaj dość widoczny. Należy również zwrócić uwagę na następujące kwestie: uwzględnienie etapu rozwoju dziecka, posłuszeństwo dziecka wobec rodziców i troska opiekuna o rozwój duchowy dziecka. Te problemy wymagają szerszego odniesienia, np. do ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, „polski konkordat”, tzw. indywidualnych aktów religijnych, orzecznictwa europejskiego trybunału praw człowieka oraz nauczania Kościoła katolickiego.
PL
Początkowo proces integracji europejskiej pomyślany został jako metoda zapewnienia trwałego pokoju w Europie poprzez integrację gospodarczą i polityczną a sprawy kultury pozostawiono w gestii wewnętrznej poszczególnych państw członkowskich. Z biegiem czasu dostrzeżono jednak znaczenie praw podstawowych. W wyniku tego wolność religijna znalazła się w obszarze zainteresowania Wspólnoty, o ile wiązało się to z działalnością gospodarczą. Tym samym prawo wspólnotowe nie zapewniało ochrony wolności religijnej generalnie, lecz w określonym zakresie. Zmiana struktury organizacyjnej Wspólnot Europejskich w Unię Europejską przyczyniła się do dalszej ewolucji prawa wspólnotowego w kierunku bliższego określenia stanowiska Wspólnoty względem praw człowieka. Dalsze zmiany wprowadzone w podstawach traktatowych Wspólnoty przyczyniły się do złożenia deklaracji o poszanowaniu przez Unię statusu prawnego Kościołów, stowarzyszeń, wspólnot religijnych i światopoglądowych, co stało się symptomem poszerzenia przez prawo unijne gwarancji wolności religijnej o zakres instytucjonalny. Poszerzenie Unii o kraje Europy Środkowowschodniej stało się kolejnym impulsem zmiany stanowiska Wspólnoty w kierunku podwyższenia standardu ochrony praw człowieka. Wyrazem tego było się przyjęcie Karty Praw Podstawowych
19
Content available remote

Etyczne podstawy prawnej ochrony zwierząt

75%
PL
Wydaje się, iż wzrastający w społeczeństwie poziom świadomości ekologicznej pozwala coraz lepiej rozumieć, że ochrona środowiska naturalnego staje się nie tylko niezbędnym składnikiem naszej cywilizacji, ale także warunkiem przetrwania człowieka jako gatunku biologicznego. Powodzenie w tej materii zależeć będzie jednak od opanowania obecnego kryzysu etycznego, jakiego doświadcza człowiek cywilizacji technicznej, a którego następstwem stał się już obserwowany kryzys ekologiczny.
first rewind previous Page / 8 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.