Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 42

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  wskaźniki
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie propozycji odmiennego podejścia badawczego do procesu komunikowania w organizacji. Do tej pory dokonywano analiz na płaszczyźnie psychologii, socjologii lub antropologii. Tu wskazuje się możliwość przeniesienie rozważań o komunikowaniu się w organizacji na grunt prakseologii teorii sprawnego działania. Płaszczyzna prakseologiczna pozwala wykorzystać istniejącą aparaturę pojęciową oraz metodę badawczą i odnieść je do szczególnego obszaru działania jakim jest proces komunikacji w organizacji. Zastosowana metoda badawcza to metoda analizy wskaźnikowej, opracowana przez T. Kotarbińskiego i J. Zieleniewskiego. Skuteczność i efektywność to klasyczne cechy dobrej roboty, dlatego właśnie one zostały wybrane na potrzeby niniejszego opracowania jako przykład możliwości zastosowania metody wskaźnikowej do opracowania cech komunikowania się w organizacji.
PL
Celem artykułu jest krytyczna analiza aktualnie stosowanych wskaźników przydatnych do oceny dostępności i jakości usług publicznych z zakresu ochrony zdrowia. Artykuł opisuje wady i ograniczenia tych wskaźników, szczególnie jeśli chodzi o brak uwzględnienia ruchów migracyjnych. Opisane w artykule problemy zostały zilustrowane wykresami i mapami. Autor wskazał przesłanki, które powinny być uwzględnione dla konstrukcji nowych, bardziej precyzyjnych wskaźników. Artykuł opiera się na wynikach projektu badawczego pt. „Pozyskanie nowych wskaźników z zakresu ochrony zdrowia przydatnych do oceny dostępności i jakości usług publicznych”. Autor artykułu brał udział w tym projekcie i był odpowiedzialny za obszar ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i lecznictwa szpitalnego. Okres, za jaki analizowano dane, to lata 2013-2014. Badanie zostało przeprowadzone z perspektywy terytorialnej, co w przypadku ochrony zdrowia oznacza głównie powiaty (NTS 4) lub województwa (NTS 2), a w niektórych przypadkach gminy (NTS 5).
PL
Innowacyjność jest postrzegana jako kluczowy czynnik przyczyniający się do wzrostu konkurencyjności organizacji i gospodarki, czego efektem jest rozwój. Jednym z warunków wewnętrznych oddziałujących na innowacje jest różnorodność. Dążąc do znalezienia odpowiednich, miarodajnych danych, warto sięgnąć po wskaźniki składające się na European Innovation Scoreboard 2021 i prześledzić dynamikę zmian dobranych wskaźników w ostatnich kilku latach. Wyniki otrzymane w ten sposób napawają nadzieją na pomyślny rozwój gospodarki w przyszłości i pomnażanie się postaw wspierających różnorodność, wspierających innowacyjność, kreatywność. We współczesnym świecie, trapionym przez liczne kryzysy, są to kluczowe aspekty.
4
100%
PL
Poprawa zdolności technologicznych pozwala żyć obywatelom danego kraju prościej i bardziej efektywnie. Głównym celem pracy jest pokazanie, w jaki sposób obecnie podchodzi się do mierzenia zdolności technologicznych kraju. Z uwagi na tematykę niniejszej pracy skoncentrowano się na wskaźnikach dotyczących gospodarki jako całości. Dlatego też w pracy omawiane są wskaźniki poziomu zdolności technologicznych kraju, które stanowią na ogół miary możliwości w zakresie uczenia się i absorpcji wiedzy. Część tych wskaźników na poziomie makro stanowi tak zwane miary pośrednie danego zjawiska, gdyż w sytuacji oceny na przykład jakości kapitału ludz-kiego na poziomie gospodarki występują problemy z uzyskaniem właściwych danych do pomiaru za pomocą wskaźników bezpośrednich. Są to więc miary uproszczone, które mogą nie oddzielać wpływu jednych zmiennych od drugich na kształtowanie się końcowego wyniku i ulegać wpływowi różnych sił zewnętrznych, jak przy wykorzystywaniu produktu narodowego czy produktu krajowego per capita do określenia zmian w poziomie produktywności uczenia się kraju. Niemniej jednak prezentowane wskaźniki w podziale na wyróżnione kategorie, w tym technologię informa-cyjną, należą do często stosowanych mierników poziomu zdolności technologicznych kraju przez uznanych badaczy tej dziedziny.
EN
Improvement of technological capabilities allows citizens of a given country to live easier and more efficiently. The aim of this paper is to present the current approaches to measure country’s technological capabilities. For this reason, this work focused on analysis of indicators for the economy as a whole. Therefore, in this work are discussed indicators determining the level of country’s technological capabilities, which are usually measures of the capacity to learn and absorb knowledge. Some of these indicators at the macro level are indirect measures of a given phenomenon because when estimating for example human capital quality at the level of the economy, there are problems with obtaining relevant data to measure by direct indicators. There are thus the simplified indices that can not separate the impact of some variables from others variables on the final outcome and be influenced by a variety of external forces as in the case of using national product and gross domestic product per capita to determine changes in the level of country’s learning productivity. However, the indicators presented in the division over the studied categories in this work, including information technology, are often applied to evaluate technological capabilities by famous researchers in the field.
PL
Artykuł ocenia aktualne trendy i wskaźniki charakteryzujące społeczeństwo informacyjne. Odniesione to zostało do wyników badań empirycznych uzyskanych drogą sondażu diagnostycznego przeprowadzonego na studentach pedagogiki.
EN
This thesis evaluated the current trends and indicators characterizing Information Society. It was referred to the results of empirical studies that have been obtained through diagnostic survey conducted on the students of pedagogy.
PL
Celem opracowania jest wskazanie podstaw prawnych funkcjonowania audytu wewnętrznego w szpitalach, które działają w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a także ustalenie, czy były realizowane badania dotyczące efektywności audytu wewnętrznego w tych podmiotach leczniczych. Metody badawcze zastosowane w pracy to analiza literatury przedmiotu, aktów prawnych, informacji zawartych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia. Można postawić tezę, że audyt wewnętrzny jest jednym z czynników wpływających na jakość zarządzania samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Analiza literatury przedmiotu pokazała istniejącą lukę w zakresie badań nad funkcjonowaniem audytu wewnętrznego w szpitalach i jego efektywnością. Istnieje potrzeba prowadzenia takich badań, a inspiracją do nich mogą być raporty umieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, obejmujące wskaźniki opisujące komórki audytu wewnętrznego i wyniki ich pracy.
PL
Zwiększenie efektywności energetycznej wywołuje znaczne oszczędności finansowe przy jednoczesnych korzyściach dla środowiska, biznesu, gospodarstw domowych i transportu. Indeks efektywności energetycznej ODEX został opracowany w ramach programu Unii Europejskiej ODYSSEE-MURE i jest corocznie publikowany dla 28 krajów członkowskich UE oraz Norwegii. Celem projektu jest stała obserwacja zużycia energii i zmian efektywności energetycznej w związku z realizacją celów wynikających z unijnej polityki energetycznej. W artykule przeprowadzono analizę dekompozycyjną indeksu ODEX dla Polski na poziomie wszystkich uwzględnionych w indeksie podsektorów i użytkowników końcowych. Celem badania jest określenie głównych czynników poprawy efektywności energetycznej gospodarki Polski w latach 2000-2014 oraz identyfikacja obszarów, w których wciąż istnieje potencjał do dalszej redukcji zużycia energii.
PL
Od lat koncepcja zrównoważonego rozwoju jest jednym z głównych celów w opracowywanych dokumentach strategicznych. Pojawienie się koncepcji zrównoważonego rozwoju w nauce oraz strategiach rozwoju państw oraz lokalnych i regionalnych jednostek terytorialnych wywołało konieczność opracowania metod jego pomiaru oraz budowy baz danych, które zgromadzą informacje niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki i monitoringu. Cele rozwojowe formułowane w dokumentach strategicznych są określane najczęściej przez identyfikację wyrażonych w sposób mierzalny czynników kluczowych, które analizowane są w sferze: gospodarczej, społecznej, środowiskowej, instytucjonalnej i przestrzennej. W artykule przedstawiono doświadczenia z budowy Modułu Wskaźników Zrównoważonego Rozwoju (MWZR) na poziomie lokalnym i regionalnym funkcjonującym przy Banku Danych Lokalnych (BDL) GUS oraz wskazano możliwości rozwoju produktu zgodnie z zasadą od problemu do jego rozwiązania, co można opisać sekwencją: presja – stan – reakcja (ang. Pressure – State – Response).
EN
For years, sustainable development has remained one of the leading objectives in strategic documents. The emergence of the concept of sustainable development in science and in the development strategies of countries, as well as local and regional territorial units, has resulted in the need for developing methods of its measurement and the construction of databases which could collect information indispensable for conducting effective policies and monitoring. The development oriented goals presented in strategic documents are most often defined by the identification of key factors, expressed in a measurable way, which are analyzed in economic, social, environmental, institutional, and spatial terms. The paper discusses experiences gained in the construction process of the Module of Sustainable Development Indicators at local and regional levels, being part of the Local Data Bank of the Central Statistical Office. The author also presents product development possibilities in accordance with the principle: 'from problem to solution', which can be described by the sequence: Pressure – State – Response.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie funkcji ewaluacji i wskaźników w cyklu polityk publicznych oraz omówienie problemów związanych z realizacją tych funkcji. W szczególności uwzględniono fazę oceny i planowania polityk oraz omówiono funkcje pomiaru efektów programów przy pomocy wskaźników jako kluczowej funkcji ewaluacji. W pierwszej części artykułu opisano szczegółowo funkcje diagnozy, wskaźników i ewaluacji w cyklu polityk publicznych. W drugiej części zaprezentowano ewaluację i wykorzystanie wskaźników na etapie oceny zakończonych projektów. W tej części rozważań omówiono również koncepcję ewaluacji opartą o teorię programu oraz znaczenie pomiaru efektu netto dla zidentyfikowania przyczynowego oddziaływania interwencji. Autorzy stoją na stanowisku, że należy traktować jako rezultaty wszystkie zamierzone konsekwencje interwencji (programu, polityki) dla bezpośrednich grup (układów) docelowych, niezależnie od tego, czy występują natychmiast, czy po pewnym czasie od interwencji; jako oddziaływania należy traktować zamierzone i niezamierzone skutki interwencji dla szerszego układu, w którym wystąpił problem wymagający interwencji (Komisja Europejska traktuje odłożone w czasie rezultaty jako oddziaływanie). Wskazano trudności wiążące się z pomiarem oddziaływania interwencji, a jednocześnie podkreślono, że uzyskanie wymiernego rezultatu jest warunkiem koniecznym oczekiwania, że interwencja miała swoje oddziaływanie. W części trzeciej poddano dyskusji rolę wskaźników i ewaluacji w planowaniu polityk publicznych. Szczególną uwagę zwrócono na właściwe definiowanie celów w procesie programowania polityk oraz wagę ustalenia dobrych wskaźników. Położono nacisk na różnice w sposobie ujęcia celów jako ogólnych zamiarów i wizji, precyzyjnie ujętych zamierzonych efektów działań i zaplanowanych wartości przyjętych wskaźników tych efektów. Przedstawiono problemy z ustalaniem wartości wskaźników oraz związków występujących pomiędzy pomiarem produktów, rezultatów i oddziaływania interwencji. Autorzy podkreślają w artykule, że ewaluacja i wskaźniki mogą być użytecznym narzędziem prowadzenia polityk publicznych, ale zastosowanie ich w praktyce wymaga poradzenia sobie z omówionymi w tekście problemami.
EN
he purpose of the article is to present the functions of evaluation and indicators in a public policy cycle, as well as discuss problems related to the execution of those functions. In particular, policy formulation and evaluation phases as well as measurement of programs'effects via indicators are taken into consideration. The first part includes a detailed description of the functions of diagnosis, indicators and evaluation in a public policy cycle. The second part of the paper outlines evaluation and the utilization of indicators at the evaluation stage of the cycle. The part concludes with a discussion of theory-driven evaluation and the significance of measuring net effects for the identification of causal impacts of a given intervention. The authors believe that we should treat as results all the intended effects of a given intervention (program, policy) for ultimate beneficiaries, regardless of when they occur, whether they are immediate or delayed, whereas impacts should be construed as intended and unintended effects for the broader system in which problems have arisen (the European Commission considers delayed results as impacts). Difficulties related to the measurement of impacts of an intervention impact are also discussed. The authors note that obtaining measurable results is a necessary condition for any impact of the intervention to take place. In the third part of the article, the authors discuss the role of indicators and evaluation in public policy formulation. Special attention is drawn to the need for a proper definition of objectives and the choice of relevant indicators in the process of public policy formulation. The authors underscore the fact that there exist considerable differences in defining purposes or intentions as goals, objectives and targets. The paper also discussed problems related to the setting of target values for indicators as well as the relationships among the measurement of outputs, results, and impacts of an intervention. In conclusion, the authors emphasize that evaluation and indicators can constitute useful tools in conducting public policies, but putting them into practice requires coping with problems discussed in the article.
10
75%
EN
Range of metropolises impact zones
11
Publication available in full text mode
Content available

Zrównoważony rozwój Płocka

75%
EN
The article assessed the degree of achievement of the sustainable development of Płock, using selected sustainability indicators presented by GUS, Following the criteria for their selection, which are the priorities enshrined in the development strategy and the environmental protection programmes of Płock.
PL
W artykule oceniono stopień osiągnięcia stanu zrównoważonego rozwoju Płocka, przez pryzmat wybranych wskaźników do oceny zrównoważonego rozwoju stosowanych przez GUS, kierując się przy tym kryterium ich doboru jakim są priorytety zapisane w strategii rozwoju oraz programach ochrony środowiska m. Płocka.
PL
W artykule przedstawiono problemy z szacowaniem strat powodziowych przy użyciu wskaźników wartości mienia opublikowanych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz.U. z 2013 r. poz. 104) wynikające z ich aktualności i zaprezentowano propozycje aktualizacji wskaźników do bieżących cen, a także zaproponowano dodatkowe wskaźniki szacowania strat powodziowych w produkcji rolnej oraz strat w majątku obrotowym przedsiębiorstw.
EN
This article presents the problems in estimating flood losses with the use of indicators of property value published in the Regulation of 21th December 2012 issued by the Minister of the Environment, the Minister of Transport, Construction and Maritime Economy, the Minister of Administration and Digitization, and the Minister of Internal Affairs on the development of flood threat maps and flood risk maps (Journal of Laws of 2013. pos. 104). The article describes proposals of indicators updated to current prices. Also, additional indicators are proposed for estimating flood losses in agricultural production and losses of current assets of enterprises.
EN
Sustainable Development Indicators are the main tool for monitoring of the EU Sustainable Development Strategy. The aim of this paper is to indicate strategic conditions for monitoring sustainable development as well as to evaluate the current system of indicators for monitoring of the EU Sustainable Development Strategy. This paper presents also a synthetic assessment of the progress of sustainable development in the European Union on the basis of headline indicators. Based on the statistical results, a positive trend can only be observed in the case of headline indicators related to following themes of the SDI framework "demographic change" and "climate change and energy", while the lack of significant improvement in the direction of more sustainable development shows the headline indicator in the field "social inclusion" . Monitoring methodology and continuous updating of data collection at EU level creates new challenges for the development of new indicators. The results indicate the need for further improvement of the measurement and control of the action for sustainable development.
PL
Wskaźniki zrównoważonego rozwoju stanowią podstawowe narzędzie monitoringu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej. Celem artykułu jest zatem wskazanie strategicznych uwarunkowań dotyczących monitorowania zrównoważonego rozwoju oraz ocena obecnego systemu wskaźników służących do monitorowania europejskiej Strategii Zrównoważonego Rozwoju. W oparciu o dane statystyczne, pozytywny trend można zaobserwować jedynie w przypadku wskaźników głównych, dotyczących obszarów: „zmiany demograficzne”, a także „zmiany klimatu oraz energia”, natomiast brak wyraźnej poprawy w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju pokazuje wskaźnik główny z obszaru „włączenie społeczne”. Metodologia monitorowania i ciągła aktualizacja zbioru danych na poziomie UE stwarza nowe wyzwania dla rozwoju nowych wskaźników. Przedstawione wyniki wskazują na konieczność dalszego doskonalenia pomiaru i kontroli rezultatów zastosowanych działań.
PL
Celem niniejszej pracy jest określenie głównych wskaźników rynku kart bankowych, służących analizie sektora bankowego w różnych krajach. Korzystając z trzech modeli rankingowych przeanalizowano, jakie wskaźniki mogą być wykorzystane do stworzenia rankingu rynków finansowych oraz jak to się przekłada na ranking rynków kart bankowych. Do weryfikacji przyjętego założenia wykorzystano metodę analizy porównawczej, badając łącznie 8 krajów – Ukrainę i kraje sąsiadujące. Następnie dokonano szczegółowej analizy dwóch państw (Polski i Ukrainy) jako państw o podobnych rynkach kart bankowych. Analiza została oparta na założeniu, że do przeprowadzenia analizy porównawczej niezbędne jest wykorzystanie systemu wzajemnie powiązanych wskaźników dotyczących bankowych kart płatniczych, bankomatów i terminali POS.
EN
The purpose of this study is to define the major determinants of the bank card market to investigate the banking sector of different countries. Using three models of ranking, we discuss what can be used to rank the financial market and how it translates into the ranking of the bank card market. We use comparative analysis to verify our assumption, referring to a total of 8 countries: Ukraine and its neighboring countries. Afterward, we conduct a more in‑depth analysis of two cases (Poland and Ukraine) as two similar bank card markets. The research question is founded on the assumption that for a comparative analysis, it is necessary to use a system of interrelated indicators of bank payment cards, ATMs and POS terminals as the explicative variables.
PL
Medykalizacja to proces w Polsce wciąż niezbadany, choć cieszący się coraz większym zainteresowaniem socjologów medycyny. Zarówno medycyna, jak i socjologia zgadzają się co do tego, że medykalizacja istnieje, choć nieco inaczej jest rozumiana przez przedstawicieli obu tych dyscyplin. Medycyna widzi ten proces jako naturalny i wręcz pożądany, podczas gdy socjologia medycyny często podkreśla jego negatywne konsekwencje, mówiąc o przemedykalizowaniu. Jako jedno z pierwszych polskich opracowań problematyki medykalizacji, artykuł przedstawia zarys podstawowych dylematów teoretycznych i metodologicznych, jakie trzeba rozstrzygnąć lub mieć na uwadze, podejmując badania procesów medykalizacji.
EN
Medicalization in Poland is still a quite new and unexplored field, but is gaining popularity among medical sociology researchers. The sciences of medicine and sociology are in agreement that the process of medicalization is taking place, but each of them defines it differently. The science of medicine treats it as something natural and even desired, while medical sociology often underlines negative aspects and explores the dangers of over-medicalization. As one of first Polish texts on medicalization, this paper offers an outline of the main theoretical and methodological dilemmas which a researcher must address when undertaking research on the medicalization processes.
PL
W celu należytej kontroli efektywności realizacji celów strategicznych zawartych w strategiach rozwoju regionalnego wykorzystuje się monitoring, który pełni funkcje kontrolne oraz weryfikujące skuteczność wdrażanych przedsięwzięć. Obowiązek monitorowania strategii regionalnych wynika z zapisów ustawy o samorządzie województwa, która zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 4a wskazuje, że do Zarządu Województwa należy monitorowanie i analizowanie procesów rozwojowych w układzie przestrzennym oraz strategii rozwoju województwa, regionalnych programów operacyjnych, programów rozwoju i programów służących realizacji umowy partnerstwa w zakresie polityki spójności oraz kontraktu terytorialnego. Istotnym aspektem monitoringu strategii jest zaangażowanie w ten proces instytucji realizujących różne funkcje publiczne, a jego prawidłowy przebieg uzależniony jest od właściwie dobranych wskaźników. Dla efektywnej realizacji działań podejmowanych przez władze wojewódzkie konieczne staje się zatem opracowanie systemu, który dostarczałby informacji o skuteczności i słuszności prowadzonej polityki rozwoju. Zarządzanie rozwojem, w którym kładzie się nacisk na pomiar osiągnięć jest częścią good governance i zapewnia odpowiednią jakość wdrażania dokumentu i skuteczność realizowanej polityki. Artykuł ma charakter studium przypadku, a przy uwzględnieniu ważności i aktualności problematyki jego celem jest prezentacja systemu pomiaru i realizacji celów zawartych w Strategii Województwa Mazowieckiego, a także popularyzacja zastosowanych rozwiązań umożliwiających aktualną ocenę, a tym samym dających możliwość reagowania na występujące trudności oraz poprawę jakości implementacji.
EN
For the purpose of a proper control of effectiveness of achievement of the strategical goals contained in the strategies of regional development there is used monitoring which plays the control functions and the ones verifying effectiveness of the measures being implemented. The obligation to monitor the regional strategies issues from the provisions of the Act on Voivodship Government, which, pursuant to Art. 41(2)(4a), indicates that the Voivodship Executive Board’s duty comprises monitoring and analysing the development processes by area as well as strategy of voivodship development, regional operational programmes, developmental programmes and the programmes serving implementation of the partnership agreement as regards the cohesion policy and the territorial contract. An important aspect of monitoring is involvement in this process of the institutions fulfilling various public functions and its correct course depends on the properly selected indicators. Therefore, for an effective implementation of the measures taken by provincial authorities there becomes necessary development of the system that would have provided information on effectiveness and correctness of the carried out developmental policy. Development management, where the measurement of achievements is emphasised, is a part of good governance and ensures an adequate quality of implementation of the document and efficiency of the policy carried out. The article is of the nature of case study and, while taking into account the validity and topicality of the problems, its aim is to present the system of measurement and implementation of the goals contained in the Strategy for Masovian Voivodship as well as to popularise the applied solutions enabling the topical evaluation thus enabling reaction to the occurring difficulties and improvement of the quality of implementation.
EN
The subject of the paper are measures of economic, social and institutional resilience undertaken in many international studies. The aim of the study, however, is to review international research and on this basis to present the measures and indicators of resistance used. To present the results of the analysis, tables were used, taking into account several characteristics of indicators. A review of the literature shows that resilience studies distinguish categories of indicators such as: context/baseline indicators, input indicators, output indicators, outcome indicators and process indicators. Another division of indicators includes direct and indirect measurement of resilience. Resilience measures can also refer to quantitative and qualitative indicators. Referring to the scale of the research, the international, national, regional, local (urban), neighborhood and individual or household level are distinguished. A review of the studies shows that output and outcome indicators at national and local levels are most commonly used in resilience analyses. The vast majority of indicators allow to measure resilience indirectly and the measurement method is usually quantitative and based on secondary data.
PL
Przedmiotem pracy są miary odporności gospodarczej, społecznej i instytucjonalnej podejmowane w badaniach międzynarodowych. Celem opracowania jest natomiast przegląd międzynarodowych badań i na tej postawie przedstawienie stosowanych miar i wskaźników odporności. Do prezentacji wyników analizy wykorzystano zestawienia tabelaryczne uwzględniające kilka cech wskaźników. Z przeglądu literatury wynika, że w badaniach odporności wyróżnia się takie kategorie wskaźników, jak: wskaźniki kontekstowe, wskaźniki wejściowe, wskaźniki produktu, wskaźniki rezultatu oraz wskaźniki procesu. Inny podział wskaźników uwzględnia pomiar bezpośredni i pośredni odporności. Miary odporności mogą odnosić się również do wskaźników ilościowych i jakościowych. Odnosząc się do skali badania odporności, wyróżnia się poziom międzynarodowy, krajowy, regionalny, lokalny (miejski), sąsiedzki i indywidualny lub gospodarstw domowych. Z przeglądu badań wynika, że najczęściej w analizach odporności stosowane są wskaźniki produktu i rezultatu na poziomie krajowym i lokalnym. Zdecydowana większość wskaźników pozwala zmierzyć odporność w sposób pośredni, a metoda pomiaru ma zazwyczaj charakter ilościowy i opiera się na danych wtórnych.
PL
Celem artykułu jest przegląd rozwiązań dotyczących budżetu zadaniowego dla sektora edukacji w Danii, Australii i Wielkiej Brytanii. W Polsce wdrażanie budżetu zadaniowego znajduje się w fazie początkowej. Z roku na rok, pod wpływem kolejnych doświadczeń doskonali się proces budżetowania. Omówione przykłady międzynarodowe wskazują, że nadal pozostaje znacząca przestrzeń dla zmian, które pozwoliłyby wykorzystać budżet zadaniowy jako narzędzie polityki zgodnej z nowym stylem zarządzania sektorem publicznym.
EN
There has been debate on progress away from the traditional, line-based budget to new means of budgeting for a few decades. Most ideas are based around “performance-based budgeting” according to the literature reviewed in this paper. Education, as well as public finance, comes under public and political scrutiny that has an impact on the structure of performance budgeting in Poland. We present a wide array of issues concerning performance-based budgeting in Poland and abroad. The set of indicators used in Polish performance budgeting suggests that they have a distinctive qualitative character. It seems that they are not the product of ideological thought from any particular social or political group. International evidence reveals that while performance budgets are aimed at tackling problems identified by particular interest groups, in Poland, indicators monitor quality of public services, using data presently available.
EN
To understand historical changes in energy performance of economy or specific sector, it is useful to evaluate the driving forces underlying these changes. Structural decomposition analysis allows identifying the impact of the external factors, such as technological, demand, and demographic effects on the fluctuations of the total energy use, CO2 emissions, and other socio-economic indicators. This study applies methods of structural decomposition analysis to determine relative prominence of diverse sources of changes in the energy use in the Polish economy and its main sectors between 2000-2015. The author presents the methodology of decomposition into different explanatory factors, among which energy savings based on top-down indicators, which allows showing additionally what the role of energy efficiency improvements is at the level of the different sub-sectors and end-uses. The analysis is extended into comparison to European statistics in the context of implementation and monitoring of the UE indicative energy targets.
PL
Celem lepszego zrozumienia historycznych zmian charakterystyki energetycznej gospodarki i poszczególnych sektorów, konieczne jest określenie sił napędowych tych tendencji. Metoda ta pozwala zidentyfikować wpływ czynników zewnętrznych, takich jak zmiany technologiczne, popytowe i demograficzne, na wahania całkowitego zużycia energii, emisji CO2 oraz innych wskaźników społeczno-gospodarczych. W badaniu wykorzystano metodę dekompozycji strukturalnej do określenia relatywnego znaczenia różnorodnych źródeł zmian w zużyciu energii w polskiej gospodarce i jej głównych sektorach w latach 2000-2015. W artykule przedstawiono metodologię dekompozycji na różne czynniki objaśniające, która uwzględnia oszczędności energii oparte na wskaźnikach typu „top-down”, co pozwoliło wskazać, jaka była rola poprawy efektywności energetycznej w zmianach zużycia energii na poziomie różnych podsektorów i użytkowników końcowych. Analiza została poszerzona o zestawienie porównawcze ze statystykami europejskimi w kontekście wdrażania i monitorowania celów energetycznych UE.
PL
Badanie procesów gospodarowania środkami publicznymi jest bardzo ważnym aspektem gospodarki finansowej. Narzędziem weryfikacji wyników gospodarowania środkami finansowymi jest badanie wskaźnikowe. Badane wskaźniki dotyczyły wielkości oraz struktury, zarówno dochodów, jak i relacji ogólnobudżetowych a także ich zmian w badanym okresie. Na podstawie badań wskaźnikowych dokonano oceny sytuacji bieżącej i oceniono możliwości poprawy sytuacji w okresie średnim. W badanym okresie dochody ogółem polskich powiatów ziemskich były coraz wyższe. Wartości charakteryzujące strukturę budżetową okazały się korzystne. W badanym okresie udział dochodów własnych w dochodach budżetu ogółem nieznacznie, ale sukcesywnie się zwiększał. Z upływem czasu zwiększał się udział dochodów własnych z majątku oraz pozostałych dochodów własnych w ogólnej kwocie dochodów własnych. Świadczy to o rosnącej samodzielności powiatów. Jednocześnie, w badanym okresie zauważyć można rosnącą tendencję udziału dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach własnych. W rezultacie, malejącą tendencję miały udziały z pozostałych dochodów własnych. W większości jednostek powiatowych utrzymywała się korzystna, nierosnąca tendencja, zarówno udziału subwencji w dochodach budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jak i udziału dotacji celowych w budżecie jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli chodzi o udział dochodów na cele inwestycyjne w dochodach ogółem, wartość tego wskaźnika przez kilka ostatnich lat niekorzystnie się obniżała. Warto tu nadmienić prognozowane odwrócenie tej tendencji. Wyniki badania wskaźnikowego pozwalają stwierdzić, że polskie powiaty ziemskie powiaty działały bardzo ostrożnie i rozważnie, raczej trwając niż pomnażając swojej siły.
EN
Surveying the processes of public funds management is a very important aspect of financial management. The index-based survey is a tool of verification of effects of financial resources management. The surveyed indices related to the volume and structure of incomes and general budget relations as well as their changes in the period in question. On the grounds of index-based surveys, the author assessed the current situation and opportunities for improvement of the situation in the medium term. In the period surveyed, Polish rural districts’ total incomes were higher and higher. The values describing the budget structure appeared to be favourable. In the period in question, the share ofown incomes in total budget’s incomes was insignificantly but steadily increasing. Over time, there was increasing the share of own incomes from assets and other own incomes in the total amount of own incomes. Th is evidences the growing self-suffi ciency of districts. At the same time, in the period in question, one mat notice the growing trend in the share of incomes originating from personal income tax in own incomes. In result, of the declining trend were the shares in own incomes. In the majority of district units, there was retained the favourable, not growing trend both in the share of subsidies in incomes of local governments’ budgets and the share of target-specified subsidies in the local government’s budget. As far as it concerns the share of incomes for investments in total incomes, this indicator’s value was over a few recent years unfavourably decreasing. It is worthwhile to state here the forecasted reverse of this trend.The index-based research findings allow stating that Polish rural districts were acting very cautiously and prudently, rather lasting than augmenting their strengths.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.