Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 199

first rewind previous Page / 10 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  zaufanie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 10 next fast forward last
2
100%
PL
Artykuł prezentuje dane dotyczące roli zaufania interpersonalnego w relacjach dzieci z rówieśnikami. Oprócz kwestii pomiaru zaufania omówiono znaczenie zaufania w interakcjach w klasie, agresji i zachowaniach prospołecznych oraz osamotnieniu. Przegląd badań ukazuje rosnące zainteresowanie zaufaniem u dzieci będące reakcją na społeczną rolę tego zjawiska.
EN
Na negatywny obraz wymiaru sprawiedliwości w Polsce wpływa wiele czynników, m.in. brak skutecznej reformy, niestosowanie zasad etycznych przez niektórych jego uczestników, brak efektywnej współpracy pomiędzy konstytucyjnymi organami zajmującymi się sądownictwem, a także brak dbałości o wizerunek. W przypadku pojedynczego sądu, za część negatywnych wizerunkowo przypadków obniżających społeczne zaufanie do sądów odpowiada jego kadra menedżerska, do której autor zalicza prezesa i dyrektora, przewodniczących wydziałów i kierowników sekretariatów wydziałów lub oddziałów. Stosując modele służące ocenie kadry menedżerskiej w przedsiębiorstwach, proponuje by za kreowanie pozytywnego wizerunku sądu odpowiadali specjaliści do spraw zarządzania społeczną odpowiedzialnością sądu, lub też zarządzający jego relacjami z interesariuszami, dysponującymi wiedzą z ekonomii, zarządzania, prawa i psychologii. Ważne jest również, podkreśla autor, aby strategie wizerunkowe były koordynowane na szczeblu centralnym oraz uwzględniały zmiany legislacyjne.
4
Content available remote

Teoria i praktyka zarządzania wartości ekonomiczne

80%
PL
W artykule został podjęty problem niekompletności współczesnej teorii zarządzania wartością przedsiębiorstwa. Wskazane zostały w nim główne przyczyny takiego stanu rzeczy oraz możliwe kierunki uzupełnienia istniejących luk teoretycznych.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 4
|
issue 2
155-169
PL
Artykuł odnosi się do różnic ról, jakie pełnią w organizacjach menedżerowie najwyższych i średnich szczebli oraz wskazuje na wymagania w stosunku do menedżerów średniego szczebla, aby mogli przyczyniać się oni do budowania pozytywnego potencjału organizacji. Zaprezentowane wyniki badań potwierdzają znaczenie menedżerów średniego szczebla dla kreowania atmosfery zaufania, a przez to dla budowania relacji, współpracy i kooperacji w zespole. Kierownicy średniego szczebla stanowią wzór dla swoich pracowników i przez to wyznaczają kanony zachowań w i pomiędzy zespołami. Dlatego też tak istotne jest ustalenie odpowiednich kryteriów doboru na stanowiska kierownicze, zapewnienie odpowiedniego wsparcia i treningów rozwijających umiejętności miękkie i nadawanie kierownikom średnich szczebli odpowiedniej rangi w organizacji.
PL
Myśl przewodnia artykułu obejmuje trzy elementy, charakteryzujące współczesne otoczenie organizacji: niepewność, ryzyko i zaufanie, które przenikając się wzajemnie tworzą chmurę, w której organizacje funkcjonują. Celem artykułu było ukazanie relacji pomiędzy tymi elementami i próba odpowiedzi na pytanie: jak powinna kształtować się w takich warunkach kultura organizacyjna, dostosowana do realiów współczesności.
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 2
217-235
PL
Zmienność, nieprzewidywalność, brak pewności w działaniach sprawiają, że podmioty, aby móc realizować swoje cele, opierają swój biznes na zaufaniu. Czy jest to więc naiwność ze strony firm, a może jest to wiara w określone, oczekiwane zachowanie? Kogo można obdarzyć zaufaniem? Co sprawia, że ufamy określonym podmiotom a innym nie? Jak przeciwdziałać utracie zaufania? Jakie ryzyko niesie ze sobą utrata zaufania? To pytania, które autor niniejszego opracowania wymienił jako kluczowe dla wskazania roli zaufania w budowaniu wartości przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przybliżenie relacji, jakie zachodzą pomiędzy zaufaniem a ryzykiem w działalności gospodarczej, a także wskazanie sposobu przeciwdziałania ryzyku utraty zaufania.
EN
The aim of the article is to present the key features (elements) of the concept of trust in modern and post-modern society. Based on a review of selected literature on the subject from 1967-2018, models and definitions of trust were analyzed and an attempt was made to classify this concept. The study shows that social and civilization changes affect the way trust is defined.
PL
Celem artykułu jest zaprezentowanie kluczowych cech (elementów) pojęcia zaufania w społeczeństwie nowoczesnym i ponowoczesnym. Na podstawie przeglądu wybranej literatury przedmiotu z lat 1967-2018 dokonano analizy modeli i definicji zaufania oraz podjęto próbę klasyfikacji tego pojęcia. Z badania wynika, że przemiany społeczne i cywilizacyjne mają wpływ na sposób definiowania zaufania.
PL
Warunkiem rozwoju społeczeństwa są sieci więzi moralnych łączących obywateli wzajemnie ze sobą, obywateli z wybranymi reprezentantami, i reprezentantów między sobą. Jak podkreślają autorki, podstawą wszelkiej współpracy jest zaufanie. W rozważaniach wykorzystano szersze ujęcie kapitału społecznego (reprezentowane m.in. przez R. Putnama i F. Fukuyamę), według którego kapitał społeczny tkwi w charakterze i zasięgu zaangażowania osób w nieformalne sieci i formalne organizacje, gdzie szczególnie podkreślony jest jego normatywny wymiar oraz autoteliczna wartość relacji międzyludzkich. Artykuł omawia patologie związane z intuicyjnie rozumianym mechanizmem dysfunkcji w administracji, które wpływają na obniżenie zasobów kapitału społecznego.
PL
W artykule przedstawiono koncepcje sprawiedliwości organizacyjnej, rozumianą jako ogólne poczucie jednostki obejmujące to, co jej zdaniem jest sprawiedliwe w miejscu pracy, a dotyczące kwestii wszelkiego rodzaju podziału, procedur i interakcji społecznych. Autor udowadnia, że sprawiedliwość organizacyjna jest nie tylko nowym, ale i interesującym tematem badawczym w naukach o zarządzaniu. Uzyskana wiedza może być przydatna do wyjaśniania szeregu zachowań pracowników, dotyczących motywacji i satysfakcji z pracy, zaangażowania, dzielenia się wiedzą. Według autora, sprawiedliwość organizacyjna w najbliższej przyszłości może stać się nowym obszarem zarządzania przedsiębiorstwem.
PL
Współczesne organizacje będące obiektem badań nauk o bezpieczeństwie nie pozostają niezmienne w czasie. Są jednak kategorie stałe, takie jak dobro wspólne oraz zaufanie. W świecie bezpieczeństwa nie chodzi o to czy interesariusze są mniej lub bardziej skłonni do zaufania innym ludziom, ale o to czy członkowie organizacji opierają się na zaufaniu, tworząc relacje międzyludzkie, w prowadzonych przez siebie działaniach, budując kulturę bezpieczeństwa. Wówczas dobro wspólne staje się mniej narażone na efekt „tragedii wspólnej łąki”. Budowanie zaufania może zatem złagodzić ten efekt. Sprzyja temu stosowanie kooperatywnego stylu przywództwa, poprzez kształtowanie wartości, norm i wzorów kultywujących troskę o „dobro wspólne”. Rozwinięcie tego problemu stanowi przedmiot niniejszego tekstu.
12
80%
XX
W niniejszym artykule skoncentrowano się na problematyce wykorzystania zaufania w ramach umów doradztwa biznesowego dla małych firm. Analiza została przeprowadzona przy użyciu wyników badania 400 małych firm działających w Polsce, które korzystały z zewnętrznych porad biznesowych w ciągu ostatnich trzech lat przed badaniem. Jej wyniki wskazują na istotną rolę zaufania w ramach realizacji działań doradczych, niemniej wskazano też na zasadnicze różnice w odniesieniu do poszczególnych źródeł doradztwa oraz do rodzajów zaufania. Zauważono koncentrację na zaufaniu wynikającym z relacji osobistych przy znacząco mniejszym znaczeniu wcześniejszych doświadczeń doradztwa. Zidentyfikowano ponadto relatywnie wysoki udział relacji formalnych, w całości bazujących na umowach pisemnych. Nie są one typowe dla wyników badań uzyskanych w innych krajach UE.
XX
Celem opracowania jest dokonanie charakterystyki oraz porównania kapitału społecznego studentów w wymiarze zaufania i aktywności społecznej. Na początku przedstawiono teoretyczne zagadnienia dotyczące kapitału społecznego. Następnie omówiono kwestie zaufania oraz aktywności społecznej. Po przedstawieniu metodyki badań własnych (część trzecia opracowania) zaprezentowano wyniki badań ankietowych. Zostały one przeprowadzone dwukrotnie (na pierwszym roku studiów i ponownie na trzecim roku studiów) wśród studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego na początku oraz na końcu studiów pierwszego stopnia. Uzyskane wyniki pokazały, że podczas trzech lat studiów nie doszło do zasadniczych zmian kapitału społecznego studentów w wymiarze zaufania i aktywności społecznej. Na uwagę zasługuje niska aktywność społeczna, szczególnie w aspekcie tworzenia państwa obywatelskiego, niski poziom zaufania do osób spoza najbliższego otoczenia studentów, cudzoziemców oraz władz państwowych.
PL
Celem artykułu była prezentacja alternatywnej możliwości pomiaru jednego z aspektów kapitału społecznego, tj. aspektu normatywnego. W pracy przybliżono pojęcie kapitału społecznego i jego różne ujęcia, omówiono problematykę pomiaru tego kapitału i trudności, jakie są z nim związane, przedstawiono wady i zalety klasycznego sposobu kwantyfikacji norm, wartości i przekonań oraz wady, zalety i możliwości zastosowania eksperymentu ekonomicznego jako narzędzia obserwacji zachowań badanych osób.
PL
Współcześnie na nowo podkreśla się znaczenie budowy kapitału społecznego i zaufania w społeczeństwie jako tych czynników, które z jednej strony będą scalać naród, a z drugiej będą stanowić dodatkową wartość dodaną dla gospodarki i impuls do długookresowego wzrostu realnego PKB. W artykule podjęto się próby zweryfikowania hipotezy, że edukacja, zwłaszcza ta na wyższym poziomie, sprzyja tworzeniu zaufania wśród osób, zarówno w stosunku do najbliższego otoczenia, jak i tego dalszego. W tym celu przebadano studentów studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim w okresie rozpoczęcia nauki na poziomie uniwersyteckim i w momencie kończenia edukacji. Wyniki badań wskazały, że poziom zaufania uogólnionego zmalał. Studenci jedynie w ograniczonym zakresie ufają osobom obcym, niewielki ich odsetek ufa instytucjom publicznym, choć zaufanie w tym obszarze wzrosło, oraz coraz bardziej ufają najbliższemu otoczeniu i społecznościom, które znają.
PL
Homeschooling jako zjawisko edukacyjne cieszy się rosnącą popularnością, jednak dla przeciętnego członka społeczeństwa wciąż jawi się jako coś nowego, wręcz egzotycznego. Samodzielność edukacyjna rodziców w homeschoolingu jest kluczowa dla powodzenia tego przedsięwzięcia i stanowi jego fundament. Artykuł traktuje kolejno o zaufaniu i niezaufaniu w społeczeństwie, samodzielności jako działaniu edukacyjnym oraz przejawach zaufania lub niezaufania społeczeństwa do samodzielności edukacyjnej rodziców w homeschoolingu poprzez prawodawstwo, media czy zachowanie.
PL
Celem artykułu jest analiza i opis zaangażowania społecznego nauczycieli w obliczu panującej kultury nieufności. W pierwszej części opracowania omówiono problem zaufania i nieufności wraz z ich znaczeniem i rolą dla funkcjonowania jednostek w społeczeństwie. W kolejnej części przedstawiono przykładowe oddolne formy działań podejmowanych przez środowisko nauczycieli na rzecz poprawy jakości oświaty. W podsumowaniu zawarto uwagi dotyczące konsekwencji funkcjonowania w kulturze nieufności. Zwrócono uwagę, iż pomimo wielu trudności zawodowych nauczyciele dowiedli, że nie odrzucają możliwości partycypacji społecznej, chętnie angażują się w oddolne, apolityczne inicjatywy, potrafią się solidaryzować i dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów. Przy konsekwentnych i zdeterminowanych działaniach z czasem mogą stać się nośnikiem zmian społecznych.
18
Content available remote

Zaufanie społeczne w otoczeniu przedsiębiorstwa

71%
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 2
203-215
PL
Celem artykułu jest omówienie znaczenia zaufania jako wartości społeczno-ekonomicznej, która wspiera lub ogranicza sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W artykule scharakteryzowano rodzaje zaufania, porównując uwarunkowania prowadzenia biznesu w Polsce i na świecie. Zwrócono uwagę na koszty transakcyjne i zagadnienie reputacji. Następnie przedstawiono aktualne wyniki badań dotyczących zaufania personalnego, zaufania do biznesu i zaufania do instytucji publicznych. Poziom zaufania w Polsce przedstawiono na tle międzynarodowym oraz w ujęciu historycznym. Ponadto poszukiwano rozwiązań, w jaki sposób można poprawić i przyśpieszyć rozwój kapitału społecznego w Polsce. Reputacja stanowi cenny zasób przedsiębiorstwa, określa poziom zaufania, jakim firma obdarzana jest przez klientów, pracowników, inwestorów, kontrahentów oraz inne podmioty, od których zależy jej bezpieczeństwo i pomyślny rozwój. Społeczeństwa charakteryzujące się niskim zaufaniem mają wyższe koszty transakcji związane zmonitorowaniem, egzekwowaniem i ochroną umów. Niespełna 16% Polaków deklarowało, że ufa innym ludziom. Od krajów skandynawskich, gdzie zaufanie sięga około 70%, Polskę dzieli ogromny dystans. O ograniczonej otwartości Polaków można mówić nie tylko w aspekcie personalnym, ale również w przypadku zaufania w relacjach biznesowych oraz zaufania do instytucji publicznych. Natomiast mimo niskiego poziomu zaufania można zauważyć pozytywne tendencje na przestrzeni kilku ostatnich lat. Z przytoczonych danych wynika jednoznacznie, że w Polsce dominuje nieufność. Przed Polską stoi ważne wyzwanie, jakim jest zwiększenie zasobów kapitału społecznego, a przede wszystkim zaufania.
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 1
223-238
PL
Brak satysfakcji z dotychczasowych form świadczenia usług skłania organizacje publiczne do poszukiwania innowacji. Jedną z form usprawnień w tym zakresie może być proces współtworzenia usług publicznych (kokreacja, koprodukcja), zarówno w aspekcie wdrażania (realizacji) usług, jak i ich projektowania, a nawet inicjowania. Zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne może wywierać pozytywny wpływ na efektywność usług publicznych, a także dostarczyć dodatkowej wartości publicznej dla społeczeństwa, która może przejawiać się w budowaniu kapitału społecznego. Większość badań w zakresie współtworzenia usług ma na celu jedynie identyfikację czynników z nią związanych po stronie organizacji lub po stronie obywatela. Brakuje systematycznie zbieranych dowodów potwierdzających na większą skalę rezultaty procesów współtworzenia. Uważa się, że proces współtworzenia pomaga budować kapitał społeczny. Istnieją także opinie, że kapitał społeczny może mieć wpływ na poprawę jakości usług publicznych [Andrews, Brewer, 2013]. Zależność między współtworzeniem usług a kapitałem społecznym może być zatem dwustronna, jednak niewiele wiadomo na temat jej charakteru. Niniejszy artykuł ilustruje założenia teoretyczne idei współtworzenia usług, a także kapitału społecznego. Poszukuję w nim odpowiedzi na pytanie o możliwe zależności między tymi dwoma konstruktami, a także sposób ich powiązania.
EN
The article is an attempt to evaluate one of the regional stations – Radio Kraków, in terms of the level of social trust that it enjoys in the opinion of the audience. The author, starting from the analyzes of publicly available public opinion polls, goes on to investigate on the basis of their own monitoring of live information services in this medium and the interpretation of the content on the radio page contained in the News tab. The goal is to define the principles that the medium creators pursue in the process of building external relations with potential and actual receivers of the station. Evaluating the level of quality of the information produced and the rules for their publicity allow correlation of the results of their own investigations with general tendencies, according to which the radio medium continues to enjoy the highest trust of the public, from all broadcasters in the mass communication space – from the press, through electronic media to new media.
first rewind previous Page / 10 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.