Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 128

first rewind previous Page / 7 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  zmiana
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 7 next fast forward last
1
Publication available in full text mode
Content available

Innovation paradoxes and SMEs

100%
PL
Obecnie burzliwe otoczenie przedsiębiorstw przynosi wiele koniecznych zmian innowacyjnych. Jednakże, wdrażanie innowacji w tych przedsiębiorstwach przynosi nie tylko planowane efekty i korzyści, ale również skutki negatywne. Ten artykuł prezentuje owe paradoksy czy skutki wdrażania innowacji, ich wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa czy moż- liwe reakcje, zachowania tych przedsiębiorstw.
2
Content available remote

Wykorzystanie „prawa dołka” w kierowaniu zmianą

100%
PL
Artykuł rozpoczyna przedstawienie istoty „prawa dołka” oraz determinant kształtujących czas trwania i głębokość spadku sprawności organizacji w okresie zmian. Zwrócono uwagę, że menedżerowie mają wpływ na ową krzywą sprawności. Na tym tle przedstawione zostały kierunki działań zmniejszających koszty zmian związane z czasowym obniżeniem sprawności organizacji. Skorelowano je z poszczególnymi fazami procesu zmian.
EN
The social worker is prepared to professionally implement changes in families experiencing problems that they cannot cope with. Raising the level of social worker’s professional competence in this field takes place both during the education preparing him/her for work and in the course of obligatory professional development. As the initiator of change in the family, the social worker can increase the chances to success in life of its members and, thus, to improve the quality of their lives. In organizational units, social workers must cope with dynamic and intense changes. What is important in their professional profile, is the way they perceive changes and the willingness to deal with them. Presented analyzes allow not only to determine the level of willingness to change among the social workers and the family members they assist but also to compare the preparedness level in the selected groups. It turned out that there are significant differences in the three out of seven analyzed readiness scales. However, in all groups people with low scores prevail.
PL
Pracownik socjalny jest przygotowywany do profesjonalnego wprowadzania zmian w rodzinach doświadczających problemów, z którymi same nie mogą sobie poradzić. Podnoszenie poziomu jego kompetencji zawodowych w tym zakresie odbywa się zarówno podczas edukacji przygotowującej go do pracy, jak i w trakcie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego. Jako inicjator zmian w rodzinie, może zwiększać szanse życiowe jej członków, a tym samym sprzyjać poprawie jakości ich życia. W jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej pracownicy muszą radzić sobie z dynamicznymi i intensywnymi zmianami. Ważny w ich profilu zawodowym jest zatem sposób postrzegania zmian oraz gotowość do radzenia sobie z nimi. Prezentowane analizy pozwalają określić stopień gotowości do zmiany wśród pracowników socjalnych oraz wspieranych przez nich członków rodzin, a także dokonać porównania jej poziomu w wyróżnionych grupach. Okazało się, że występują istotne różnice w zakresie trzech spośród siedmiu analizowanych cech, aczkolwiek w obu badanych grupach przeważają osoby o wynikach niskich.
PL
Niniejszy artykuł prezentuje interpretację bioekologicznego modelu amerykańskiego psychologa Urie Bronfenbrennera, zastosowanego do procesu wzrostu, zwłaszcza podczas okresu szkolnego. Należy zauważyć, że każda interwencja psychoedukacyjna ma na celu zmianę zarówno u osoby, jak i w otaczającym środowisku, z którym osoba jest w ciągłej wymianie. Istotną rolę w procesie zmian odgrywa znacząca postać dorosłego, którą często jest rodzic, nauczyciel, wychowawca. Biorąc pod uwagę, że proces ten zachodzi we współczesnym społeczeństwie, poddanym różnego rodzaju ciągłym zmianom, wydaje się istotne, by przypomnieć pewne podstawowe dynamiki prowadzące do zdrowego indywidualnego i społecznego wzrostu.
PL
Artykuł przedstawia rozważania dotyczące różnic między podejściem projektowym i procesowym w zarządzaniu organizacjami w kontekście stabilności i zmiany. Intuicyjnie wydaje się, że zarządzanie projektami jest szczególnie nastawione na zmianę. Niepowtarzalność zawarta w definicji projektu biznesowego ma przełożenie na akceptację zmienności warunków działania, jak i samych sposobów radzenia sobie w burzliwym otoczeniu. Odmiennie w przypadku procesów, gdzie dąży się do eliminacji zmienności warunków, w których są one realizowane. Jednak głębsza analiza zarządzania projektami i procesami podaje w wątpliwość to intuicyjne przekonanie. W artykule postawiona i broniona jest teza, że to zarządzanie projektami charakteryzuje się większym nastawianiem na stabilizację niż zarządzanie procesami.
PL
Za kluczowe w niniejszej pracy uznano uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Czy istnieje możliwość dokonania oceny procesu produkcji małoseryjnej części maszyn rolniczych? Jeżeli tak, to czy na podstawie przeprowadzonej oceny możliwe jest postulowanie kierunku zmian w procesie wytwórczym poddanym ocenie. W kontekście realizacji przyjętego celu, autorzy zamierzają: (1) Przeprowadzić kwerendę literatury przedmiotu pozostającą w bezpośredniej relacji z tematem badań; w zamierzeniu znajdzie to swój wyraz w autorskiej metodzie oceny procesu produkcyjnego; (2) Potwierdzić możliwość praktycznego wykorzystania zaproponowanej metody – wybrany proces produkcji poddać ocenie; (3) Na podstawie otrzymanych wyników, przy wykorzystaniu wiedzy eksperckiej, opracować konkretne rozwiązania – zasugerować kierunek zmiany w technologii wytwarzania znacznie poprawiający „jakość” procesu poddanego analizie.
PL
W artykule podejmuję problematykę zmian w kształceniu nauczycieli przedszkoli i klas I–III szkoły podstawowej w Polsce zwracając uwagę na kontekst polityczno-ideologiczny i filozoficzny. Przywołuję tu argumenty przemawiające za koniecznością dbałości o jakość kształcenia i konieczność nieustannego dokształcania się nauczycieli. Zwracam uwagę na przydatny w tym zakresie Korelacyjny Model Profesjonalnego Rozwoju Nauczyciela Davida Clarke’a i Hilary Hollingsworth oraz na europejski kontekst rozwiązań w tym zakresie. W dalszej części zastanawiam się nad filozofią kształcenia nauczycieli wczesnej edukacji przytaczając m.in. krytyczne poglądy Potulickiej na temat neoliberalnej filozofii amerykańskiej oraz podając odmienne podejście Bay Area Teacher Training Institute (także amerykańskie) zwane BATTI, w którym zakłada się, że filozofia kształcenia nauczycieli powiązana jest ściśle z filozofią edukacji. W drugiej części przytaczam przykład własnych badań jakościowych nad antycypacją siebie w zawodzie nauczyciela wczesnej edukacji przez studentów. W wyniku analizy studenckich esejów wyłoniłam kilka typów nauczyciela: „profesjonalista”, „praktykant/stale uczący się”, „artysta/animator”, „przyjaciel dzieci i rodziców/autorytet”, „entuzjasta/pasjonat” i „konstruktywista”.
PL
W pracy socjalnej opartej na zasadzie empowerment szczególnie istotnym elementem, od którego zależy skuteczność pomagania, jest gotowość osoby wspomaganej do dokonywania zmian. Prezentowany artykuł ma na celu pomóc pracownikowi socjalnemu w budowaniu takiej gotowości u osób, które nie są zdecydowane na zmiany, poprzez nabycie przez niego umiejętności motywowania. Omówiono w nim rolę motywacji w procesie pomagania oraz przedstawiono praktyczne wskazówki dla pracownika socjalnego, jak skutecznie motywować, w tym zaproponowano narzędzia motywacyjne do wykorzystania w pracy socjalnej.
PL
Zmiana jest „tak oczywistą właściwością rzeczywistości społecznej, że każda teoria z obszaru nauk społecznych, jakikolwiek byłby jej punkt wyjścia, musi się prędzej czy później do niej odnieść” (Haferkamp, Smelser, 1992, za: Sztompka, 2005, s. 13). W konstruowaniu tych teorii pomocne mogą okazać się badania gotowości do zmian, sposobów radzenia sobie z nimi i ich wpływu na funkcjonowanie jednostki. Jak się okazuje, są to jedne z podstawowych wymiarów coraz częściej zauważane przez badaczy jakości życia. Stanowią one zmienną łączącą w sobie wiele komponentów, wśród których można wyróżnić m.in. Takie, jak: właściwości jednostki (zarówno jej słabe, jak i mocne strony), stresory ujmowane jako zmiany życiowe wymagające nowej adaptacji życiowej, skutki zdarzeń krytycznych czy też orientacja na przyszłość. Dotychczasowe badania koncentrowały się zwłaszcza na analizie skal mierzących osobno każdy z tych komponentów. Artykuł stanowi propozycję nieco innego spojrzenia na zmiany życiowe obejmującego aspekty intrapersonalne zamykające się w odpowiedziach badanego na takie pytania, jak: jaki jestem w kontekście doświadczanych zmian, jak na nie reaguję, jaka charakteryzuje mnie orientacja życiowa oraz interpersonalne – jak dzięki zasobom tkwiącym w otoczeniu mogę rozwijać własną gotowość do zmian. W artykule podjęto zatem próbę syntetycznego zarysowania wybranych technik i narzędzi badawczych aktualnie wykorzystywanych do badania zmian życiowych w naukach społecznych i humanistycznych.
EN
Change is „such an evident feature of social reality that any social-scientific theory, whatever its conceptual starting point, must sooner or later address it.” (Haferkamp, Smelser, 1992, from: Sztompka, 2005, p. 13). It should be noted, that studies of readiness for changes, cooping and connection between changes and human behaviour might prove useful in the process of theory construction. What is more, currently, these aspects are one of the basic factors for quality of life researchers. The change is treated as a variable, which involves many components like individual factors (strengths and weaknesses), adaptation- related stress, causes of critical situations or future orientation. Until now, researches have mainly focused on analysing isolated tests to measure all components of life changes. The article shows a different treatment of life changes, which includes intrapersonal and interpersonal aspects. The intrapersonal aspect is related to answer to questions about reactions for changes and individual future orientation. The interpersonal aspect is connected to the question about objective quality of life. The article is an attempt to review current methods and questionnaires examining life changes in social and humanities sciences.
10
100%
PL
Współczesne organizacje funkcjonują w burzliwym, niestałym oraz złożonym otoczeniupodatnym na zmiany. Wpływa to na potrzebę wprowadzania nieustannych innowacji w obszarzeorganizacji i zarządzania. W artykule opisana została metoda zwinnego zarządzania, która umożliwiasprawne funkcjonowanie organizacji w warunkach niepewności rynkowej.Słowa kluczowe:,  ,
XX
Development which led to the creation of information society also resulted in the appearance of new technologies, including considerable advancements connected with the Internet. Cyberspace has become a place into which people have transferred a considerable part of their life. This paper discusses the potential threats to Internet users. A list of threats compiled by the author relates to the main problems that are likely to occur every day. All the threats detailed by the author are connected with one another and intertwined, which means that it is sometimes difficult to categorize an incident unequivocally as belonging to one particular group. The threats listed in the paper are already present and will continue to develop. Therefore, it is vital to learn about them and about how to counteract them. Modern society, i.e. information society, needs to know how to protect itself from Internet threats and how to function safely on the Internet. Therefore, the purpose of this paper is to introduce and systematise the classification of threats that an Internet user can encounter in cyberspace, as well as emphasise possible recommended ways of protecting oneself against them.
PL
W artykule autorka akcentuje głęboki sens edukacji, jej stan i specyfikę zmian w ustroju demokratycznym w Polsce. Posiłkując się wynikami badań empirycznych prowadzonych od lat wśród nauczycieli jako głównych realizatorów zmian, poszukuje pedagogicznego wymiaru tych przeobrażeń. Zastanawia się nad przyszłością szkolnej edukacji i jej determinantami. Eksponuje wciąż ważne życiowe wartości, ku jakim powinna zmierzać, tj. prawdę, dobro i piękno przełożone na ludzką życzliwość, uczciwość i sumienność. Analizując je, można dojść do wniosku, że najwyższy czas „zawrócić z krętej, niepewnej i niebezpiecznej ścieżki na prostą, oświetloną drogę” prowadzącą do edukacji, która będzie narodowym priorytetem i katalizatorem rozwoju.
Horyzonty Wychowania
|
2015
|
vol. 14
|
issue 32
43-61
PL
Przedmiotem podjętych analiz są zmiany zachodzące w polskiej senioralnej polityce społecznej. Trendy demograficzne generują nowe obszary potrzeb. Zmieniona ustawa o pomocy społecznej wyznacza nową jakość zaspokajania potrzeb osób starszych. W artykule odniesiono się do kierunków i obszarów polityki społecznej. Skoncentrowano się na charakterystyce metod pracy socjalnej jako narzędzi wsparcia osób w podeszłym i zaawansowanym wieku: seniorów w pełni samodzielnych i z utraconą samodzielnością funkcjonalną.
14
Content available remote

Finansjalizacja a zmiana matrycy instytucjonalnej

75%
EN
The article focuses on the problem of so called “financialization”. The applied method of analysis of this issue is rarely used in finance – the mechanism of the institutional changes that has been used is the one elaborated in the field of the New Institutional Economics (NIE). The starting point of this article is the short recapitulation of very different and broad meanings of the two essential categories: the institutional matrix and its change, and the financialization itself, which can be found in the literature. Another part of the article is the study of the most important trends which are both the causes and the consequences of changes that have been affecting the process of financialization in recent decades. The findings of the analysis lead to the conclusion that financialization means not only change in behaviour of financial market participants, but that is the stable element of social life.
EN
Despite the great popularity and effectiveness of actions based on cognitive-behavioral approaches in working with inmates, still we are looking for innovative interventions which will facilitate the process of departing from crime and reduce the rate of returning to crime. These new inquiries are specified as third generation/wave of cognitive-behavioral therapies. There are a few, main, empirically established therapeutic methods which belong to this stream, and among them those covered by this article, methods based on mindfulness. The purpose of this elaboration is to present the possibilities and potential benefits of using mindfulness in work with inmates. The article includes a theoretic analysis and a review of research on the effects of such programs in the population of prisoners, pointing out several areas where their application seems to be totally justified and empirically confirmed.
PL
Mimo dużej popularności i skuteczności oddziaływań opartych na koncepcjach kognitywno – behawioralnych w pracy z osadzonymi, poszukuje się innowacyjnych interwencji, które ułatwiłyby proces odchodzenia od przestępczości i zmniejszyły odsetek powrotności na drogę przestępstwa. Te nowe dociekania określa się mianem trzeciej generacji/fali terapii kognitywno-behawioralnych. Istnieje kilka głównych, ugruntowanych empirycznie, metod terapeutycznych mieszczących się w tym nurcie, a wśród nich będące przedmiotem niniejszego opracowania, te oparte na uważności. Celem niniejszego opracowania jest właśnie przedstawienie możliwości i potencjalnych korzyści z zastosowania mindfulness w pracy z osadzonymi. W artykule dokonano analizy teoretycznej, jak i przeglądu badań nad skutkami stosowania tego typu programów oddziaływania w populacji osób odbywających karę pozbawienia wolności, wskazując na kilka obszarów gdzie ich zastosowanie wydaje się ze wszech miar uzasadnione i co ważne, potwierdzone empirycznie.
PL
Podstawową intencją niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na iluzoryczną kondycję rodziny współczesnej. Paradoksalny tryb jej aktualnego funkcjonowania osadzono w perspektywie symbolicznego przejścia do późnej nowoczesności, a kategorią rozsadzającą zwarty monolit kierowanych wobec niej roszczeń uczyniono tożsamość rodzaju. Jej ponowoczesna konceptualizacja okazała się narzędziem bardzo sprawnie demistyfikującym bezradność modernistycznych metanarracji, eksponujących bezużyteczność natury, nauki oraz całego kompleksu znaczeń przypisywanych rodzinie w procesie ustanawiania obowiązującej definicji płci. Całość zaprezentowanych rozważań znajduje się zatem w stanie dość osobliwego „zawieszenia” pomiędzy w dalszym ciągu aktywnym dyktatem tradycji a coraz trudniejszą do przewidzenia logiką dnia doczesnego.
PL
Szkoła jest obszarem, w którym zmiana jest nieustannym elementem. W związku z tym występuje wiele czynników determinujących ewolucyjne przekształcenia systemu edukacyjnego. W artykule zostały przedstawione czynniki determinujące zmianę w szkole w dobie społeczeństwa informacyjnego.
EN
School is an area where change is ceaseless element. In connection with that are many determined elements evolutionary changes educational system. In the article were shown determined elements which change a school in time of information society.
PL
Turbulentne otoczenie, dokonujące się przemiany cywilizacyjne oraz coraz większa złożoność sieci powiązań w gospodarce wymuszają również na podmiotach sektora komunalnego zmiany w sposobie myślenia, identyfikowania działań, pomiaru i wyceny dokonań, uwzględnianie w procesie gospodarczym nie tylko aspektów ekonomicznych, ale również społecznych oraz ekologicznych. Jak wynika z obserwacji, sektor komunalny charakteryzują pewne swoiste cechy, takie jak: wielość interesariuszy oraz ich sprzeczne interesy i wymagania, liczne zróżnicowane podmioty komunalne, wielość poziomów zarządzania oraz różne style zarządzania (demokratyczny, autorytarny), różnorodność zadań oraz bariery prawno-ekonomiczne. Obecność tych zjawisk prowadzi do zaburzeń prowadzonej działalności gospodarczej, utrudnia proces identyfikacji, pomiaru i komunikowania celów prowadzonej działalności przez podmioty gospodarki komunalnej przy wykorzystaniu systemu rachunkowości. Niniejsze opracowanie jest próbą identyfikacji tych zjawisk. Ponadto stanowi również próbę odpowiedzi na pytania badawcze: 1) Jakie instrumenty rachunkowości finansowej i zarządczej są wykorzystywane przez podmioty gospodarki komunalnej do generowania informacji o realizacji celów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych? 2) Jakie zmiany należy wprowadzić w systemie rachunkowości podmiotów gospodarki komunalnej? W opracowaniu wykorzystano metody i techniki badawcze, między innymi: metody indukcji oraz dedukcji, analizę i syntezę, krytyczną analizę krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu, metodę analizy porównawczej.
EN
The turbulent environment, the ongoing civilization changes and the increasing complexity of network connections in the economy force the entities of the municipal sector to change the way of thinking, identifying activities, measuring and valuing achievements, and to take into account not only the economic aspects but also the social and ecological dimensions. According to the observations, the municipal sector is characterized by some peculiarities, such as the multiplicity of stakeholders and their conflicting interests and requirements, great number and diversity of municipal entities, multiple management levels and different management styles (democratic, authoritarian), diversity of tasks, and legal and economic barriers. The presence of these phenomena leads to disturbances in business operations of municipal entities and hinders the process of identifying, measuring and communicating the objectives of their activity by the accounting system. This study is an attempt to identify these phenomena. In addition, it is also an attempt to answer the research questions: 1) What financial and management accounting instru-ments are used by municipal economy entities to generate information on the implementation of economic, social and environmental objectives? 2) What changes should be made to the accounting system of municipal economy entities? The research methods and techniques used in the study include: induction and deduction, analysis and synthesis, critical analysis of national and foreign literature on the subject, and comparative analysis.
PL
Istota zawodu pracownika socjalnego zawiera się w tym, że praca socjalna, jaką pracownik wykonuje, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym odnosi się do społecznego funkcjonowania jednostki, grupy i środowiska społecznego. Pracownik socjalny koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na funkcjonowaniu społecznym, które jawi mu się jako nadrzędny cel pracy socjalnej. Celem artykułu jest przedstawienie wstępnych uwag i wyników badań przeprowadzonych Kwestionariuszem Gotowości do Zmiany wśród 80 pracowników socjalnych i zaprezentowanie ich w siedmiu podskalach. Zmiana jest nieodłącznym elementem życia. W zawód pracownika socjalnego wpisane są zmiany i nieprzewidywalność.
EN
The essence of the social worker’s profession is in the fact that the social work that the employee performs, both in the theoretical and practical dimensions, refers to the social functioning of the individual, the group and the social environment. A social worker focuses his attention primarily on social functioning, which appears to him as the primary goal of social work. The aim of the article is to present preliminary remarks and results of research carried out by the Readiness for Change Questionnaire among 80 social workers and presenting them in seven subscales. Change is an inseparable element of life. The social worker’s profession includes changes and unpredictability.
EN
The article is an attempt to show the transformations of the deaf and the Deaf communities in the context of the communication technologies changes taking place between the last two decades of the 19th century and first two decades of the 21st century. The analysis of the history of the Deaf minority, show that the nature of technology is neither good nor bad. That inventions that have a beneficial effect on one group may have negative connotations to the members of the other. The Deaf world and the hearing world have always been divided by the boundaries of communication abilities. Looking back in time for further communications revolutions, we can see what changes of those borders were ongoing under their influence. Their lines are transformed with the next innovations: tightening up, moving, blurring.
PL
Niniejszy artykuł stanowi próbę ukazania przeobrażeń, którym podlegają osoby niesłyszące i społeczności Głuchych na tle technologicznych zmian zachodzących w obszarze komunikacji w okresie od ostatnich dwóch dekad XIX w. po pierwsze dwie dekady XXI w. Analizując zarys dziejów niesłyszącej mniejszości, możemy się przekonać, że technologie z natury nie są ani dobre, ani złe, a wynalazki mające dobroczynny wpływ na jedne grupy, wśród członków innych grup mogą wywoływać negatywne skojarzenia. Świat Głuchych i świat słyszących zawsze oddzielała wyraźna granica wyznaczona przez możliwości komunikacyjne. Spoglądając z perspektywy czasu na kolejne rewolucje technologiczne w tym obszarze, można zaobserwować, jakim przemianom granice te ulegały pod ich wpływem. Wraz z kolejnymi innowacjami dochodzi do ich przeobrażeń: uszczelnienia, przesunięcia, zacierania.
first rewind previous Page / 7 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.