Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
1
100%
PL
Z punktu widzenia prac badawczych prowadzonych w pedagogice pracy nad istotą wychowania i jego roli w kształtowaniu osobowości człowieka, obywatela, pracownika niezwykle ciekawym aspektem towarzyszącym wielokulturowym przedsięwzięciom realizowanym dzięki programom Unii Europejskiej jest budowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, a także kształtowanie umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach wspólnoty europejskiej. Aspekt ten podkreśla m.in. T. Szkudlarek1 pisząc o grupie działań edukacyjnych na rzecz kształtowania tożsamości europejskiej, kierowanych do młodzieży różnych krajów Wspólnoty. Artykuł prezentuje wyniki analizy ilościowo-jakościowej przeprowadzonej z wykorzystaniem metody desk research na temat różnych aspektów i wymiarów postrzegania dziedzictwa kulturowego w Europie, uzupełnione o wyniki własnych badań jakościowych zebrane podczas pracy w wielokulturowych zespołach badawczych podczas obserwacji uczestniczącej.
PL
Idea uczenia się przez całe życie jest podstawą wizji nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy. Państwa najlepiej rozwijające się uznają kształcenie ustawiczne jako priorytet w swoich strategiach rozwoju, a także planach rozwojowych dotyczących oświaty. Z punktu widzenia badań nad rozwojem ustawicznej edukacji zawodowej w Polsce, istotnym zagadnieniem jest analiza zmian głównych tendencji rozwoju ustawicznej edukacji zawodowej (C-VET) w kontekście strategicznych dokumentów Komisji Europejskiej oraz edukacyjnych programów z uczestnictwem polskich instytucji kształcenia i doskonalenia zawodowego. Prezentowane wyniki stanowią próbę odpowiedzi na pytanie: Jak ewoluowały główne tendencje priorytetów rozwoju ustawicznej edukacji zawodowej w Polsce po przystąpieniu do UE? oraz jakie są europejskie dobre praktyki ukierunkowane na zwiększenie uczestnictwa osób dorosłych w uczeniu się i uwzględniające potrzeby rynku pracy.
PL
Pojęcie „jakości” nie jest statyczne, nie jest absolutne. Ewoluuje ono wraz z dostosowywaniem się do zmieniającego się rynku edukacyjno-szkoleniowego i potrzeb jego uczestników. Wdrażanie systemów akredytacji w jednostkach świadczących usługi szkoleniowe to często stosowane podejście mające na celu zagwarantowanie wstępnej kontroli i zapewnienie standardów jakości w zakresie świadczenia usług szkoleniowych w kształceniu i szkoleniach zawodowych (VET). W wielu państwach członkowskich UE akredytacja jest wykorzystywana jako narzędzie zarządzania w celu zapewnienia jakości kompetencji instytucji szkoleniowych i oferowanych przez nie programów szkolenia. Aby udowodnić jej rzeczywistą skuteczność, należy rozpatrywać jakość oferty VET także pod kątem użyteczności społecznej. Artykuł prezentuje wyniki międzynarodowej analizy ilościowo-jakościowej, mającej na celu ocenę społecznego wpływu w 5 obszarach podmiotów świadczących usługi kształcenia i szkoleń zawodowych: 1) kształcenie i szkolenie zawodowe i powrót do zatrudnienia; 2) kształcenie i szkolenie zawodowe a uczenie się przez całe życie i rozwój osobisty; 3) kształcenie i szkolenie zawodowe oraz integracja społeczna; 4) kształcenie i szkolenie zawodowe oraz rozwój terytorialny; 5) praktyki wewnętrzne: osobiste zaangażowanie w promowanie i wdrażanie dobrej polityki kadrowej (HR). Autorki zaprezentowały możliwy do zastosowania w różnych krajach model oceny użyteczności społecznej VET oparty na określonej puli wskaźników jakościowych i ilościowych. Pomimo różnic charakteryzujących systemy krajowe i sposób, w jaki kraje rozwijają i zapewniają edukację zawodową, kształcenie i szkolenia zawodowe przynoszą niekwestionowane korzyści gospodarcze i społeczne, materialne i niematerialne wspólne dla wszystkich krajów europejskich – dla jednostek, przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa.
EN
The concept of “quality” is not static, is not absolute. It evolves along adapting to changing market and customers’ needs. The training providers’ accreditation systems are the most common approaches aimed to guarantee a pre-emptive check of minimum standards of quality in the delivery of training services. In many Member States and more and more frequently, accreditation is used as a governance tool to ensure the quality of training institutions and training programmes. Nevertheless, the impression is that often the adoption of such standards fall in a routine of bureaucracy and administrative procedures aimed to overtake the constrains of the certification/accreditation periodical checks. When this happens, “quality” is perceived by VET teachers and operators just as an overload of paperwork overlaid to current activities. In order to prove its real effectiveness, the quality of the VET provision should be analysed towards its social usefulness. The Social Utility of vocational education and training (VET) is the subject of qualitative and quantitative evaluations in many European countries. However, it is difficult to clearly estimate what lies behind this concept.
PL
W artykule zaprezentowano wybrane wyniki prac badawczych nt. doskonalenia zawodowego pracowników w obszarze gospodarki odpadami na poziomie technika, tj. 4–5 poziom Europejskich Ram Kwalifikacji (EQF). Przedstawiono doświadczenia polskie oraz wybrane zagadnienia i dobre praktyki ze Szwecji – światowego lidera w zakresie edukacji proekologicznej, gospodarki odpadami, recyklingu i pozyskiwania energii z odpadów. Wyniki analizy jakościowej przeprowadzonej z wykorzystaniem metody desk research obejmowały dostępne dokumenty pochodzące ze źródeł internetowych, raporty, opracowania i zostały uzupełnione doświadczeniami własnymi partnerów projektu w zakresie prowadzenia szkoleń (obserwacja uczestnicząca) i opracowywania materiałów szkoleniowych. Prezentowane wyniki stanowią dorobek międzynarodowego partnerstwa projektu Transfer of good practices and development of professional competences of employees in waste management area supported by IT tools (GreenCompIT) realizowanego w ramach programu Erasmus +.
5
51%
PL
Z przeprowadzonej diagnozy stanu wynika, że kobiety stanowią znaczną mniejszość w grupie osób zgłaszających i w konsekwencji uzyskujących patenty. Rozwój nowoczesnych technologii przynosi nowe możliwości dla kobiet, które z powodu ograniczonego czasu i braku dedykowanego profesjonalnego doradztwa mniej aktywnie uczestniczą w składaniu wniosków patentowych na rzecz rozwoju przemysłu. Zaprezentowane w artykule studium przypadku międzynarodowego projektu ip4Women pokazuje, że odpowiednio zaprojektowane szkolenie e-learning dopasowane do potrzeb grupy docelowej oraz świadczenie usług e-mentoringu poprzez specjalnie zaprojektowaną platformę internetową stanowią szansę dla kobiet na aktywne uczestnictwo w składaniu wniosków patentowych i rozwiązań dla przemysłu poprzez doskonalenie kompetencji zawodowych w tym obszarze. Prezentowane wyniki międzynarodowych badań zostały uzyskane w ramach projektu ip4Women, program Erasmus+. Tematyka badawcza wpisuje się jednocześnie w inicjatywę UNESCO, ONZ – Women oraz World Intellectual Property Organization WIPO pod hasłem: „Science – Innovation – Entrepreneurship: Closing the Gender Gap to Meet the SDGs” / „Nauka – Innowacja – Przedsiębiorczość: Zmniejszenie nierówności płciowej na drodze do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju”.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.