Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest ukazanie szeregu argumentów i przesłanek wskazujących na potrzebę dostrzeżenia i uwzględnienia w praktyce istotnych zmian w obszarze zatrudnienia kobiet na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Polsce i UE. Oparto się na danych demograficznych i statystycznych, zaczerpniętych głównie z opracowań Eurostatu i GUS. Zmiany te dotyczą przede wszystkim takich uwarunkowań, jak: wiek podjęcia przez kobiety pierwszej pracy, ich decyzje o macierzyństwie, poziom wykształcenia, pozycja w organizacjach, wysokość wynagrodzenia, czas trwania aktywności zawodowej, które w istotny sposób wpływają na rolę i miejsce kobiet w środowisku pracy.
EN
The main goal of the article is to present several arguments and conditions pointing to the need to see and take into account significant changes in the area of women’s employment in practice over the span of several decades in Poland as well as in the European Union. Demographic and statistical data, sourced from Eurostat and GUS Central Statistical Office, serve as the basis. Changes primarily pertain determinants such as the age at which women take up their first job, decisions relating to maternity, educational level, position in the organization, salary level, and period of activity on the labor market, all of which have a significant impact on the role and place of women in the work environment.
PL
Problematyka kontraktu psychologicznego jest przedmiotem badań naukowych na świecie od kilkudziesięciu lat. W Polsce jest to pojęcie relatywnie słabo znane. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych elementów teorii dotyczących genezy, istoty, głównych rodzajów i dynamiki kontraktów oraz prezentacja wyników przeprowadzonych badań empirycznych obejmujących wpływ czterech wybranych cech charakteryzujących badanych pracowników (płeć, wiek, stanowisko i forma zatrudnienia) na treść zawieranych przez nich kontraktów psychologicznych. Badania wykazały występowanie w analizowanych wymiarach istotnych różnic. Powinno to skłonić pracodawców do bardziej aktywnego uwzględniania tej różnorodności w zarządzaniu ludźmi w organizacjach.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.