Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Prace poglądowe
EN
The American system of family courts includes two kinds of socio-psycho-medical services. The first one, Family Service Probation Department, can be regarded as general because it is the integral part of every family court. The American probation officers attached to family courts are psychologists by profession.
PL
Sporadycznie problematyka wykolejenia społecznego i jego eliminacji była podejmowana w Katedrze Psychologii niemal od początku zatrudnienia na stanowisku jej kierownika profesora Stanisława Gerstmanna. Pod koniec lat 60. XX wieku pod opieką profesora swoją życiową drogę z tą subdyscypliną psychologii rozpoczyna Jan Szałański od stwierdze nia nieefektywnooeci oddziaływań zakładu poprawczego na wychowanków w zakresie korygowania ich postaw i osobowości. Chcąc temu zaradzić podjąć udaną próbę opracowania i zrealizowania eksperymentalnego programu terapeutyczno- wychowawcze go ukierunkowanego na przeksztalcenie wadliwychpo staw i zaburzeń osobowości nieletnich. Po upływie 20 lat prze prowadził kilkuletnie badania podróbne wychowanków placówek resocjalizacyjnych oraz bursy szkolnictwa zawodowego nad przeobrażeniami ich spostrzegania ludzi. W rezultacie tych dokonań uzyskał samodzielność naukowo- badawczą i podjął się organizacji i przeprowadzenia działalności naukowo-badawczej i kształcenia studentów w zakresie najszerzej rozumianej psychologii resocjalizacyjnej. Dotychczasowy dorobek Zakładu Psychologii Resocjalizacyjnej obejmuje 96 % opublikowanych opracowań wyników badań: antecedensów i korelatów osobowościowych wykolejenia obyczajowego, przestępczego, profilaktyki wykolejenia społecznego, resocjalizacji i terapii uzależnień młodzieży, więźniów i personelu penitencjarnego, uczestników postępowania procesowego (sądowego, prokuratorskiego i policyjnego).
PL
Celem tej pracy było ustalenie, czy osoby uzależnione od opiatów, uczestniczące co najmniej rok w programie metadonowym w porównaniu z osobami uzależnionymi od opiatów, które nie uczestniczą w takim programie, przejawiają istotnie wyższe nasilenie globalne poczucia jakości i sensu życia oraz ich komponentów. Badanie przeprowadzono w 2002 r. wśród pacjentów programu metadonowego w Warszawie i Poznaniu. Takie samo badanie zostało przeprowadzone wśród pacjentów zakwalifikowanych do programu metadonowego w Łodzi. Jakość życia oceniona została za pomocą kwestionariusza SF-36. Do oceny sensu życia zastosowano ‘‘Purpose in Life Test’’ (P.I.L.). Istotne statystycznie różnice wystąpiły w zakresie 7 z 8 podskal SF-36 jak również w 5 z 7 sfer P.I.L.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.