Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 91

first rewind previous Page / 5 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  łańcuch dostaw
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
EN
Społeczna odpowiedzialność biznesu odgrywa coraz większą rolę dla budowania wartości przedsiębiorstw dla właścicieli oraz innych interesariuszy. Należy na ten wymiar spojrzeć także z punktu widzenia zarządzania łańcuchami dostaw, w których te przedsiębiorstwa uczestniczą. Jednak skuteczne zarządzanie społeczną odpowiedzialnością w całych łańcuchach dostaw wymaga narzędzi do pomiaru tego aspektu. W artykule zostały omówione miary stosowane do pomiaru poziomu „odpowiedzialności” łańcuchów dostaw. Zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych wśród największych przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych w Polsce, będących liczącymi się ogniwami łańcuchów dostaw
PL
Celem artykułu jest określenie, w jaki sposób sytuacje wywołane przez niepewność i zdarzenia incydentalne (przygodne) wpływają na funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Bazując na rozważaniach teoretycznych, przedstawiono znaczenie pojęć niepewności i nieprzewidywalności (w tym podobieństw i różnic semantycznych). Wykorzystując metodę dedukcji i poszerzając zakres rozważań teoretycznych oraz przeglądu literatury, ustalono obszary niepewności i nieprzewidywalności, które mogą oddziaływać na sposób funkcjonowania łańcucha dostaw i jego strukturę. Określono obszary wpływu niepewności i nieprzewidywalności na łańcuch dostaw na podstawie istoty funkcjonowania łańcucha dostaw. W rezultacie wytypowano i zdefiniowano dwa aspekty wpływu niepewności i nieprzewidywalności (aspekt probabilistyczny i deterministyczny) na funckjonowanie łańcucha dostaw, popierając rozważania wskazaniem źródeł pochodzenia czynników zmiennych. Artykuł ma charakter teoriopoznawczy i jednocześnie stanowi głos w ewentualnej dyskusji.
PL
Nowocześni menedżerowie zdają sobie sprawę, iż niemożliwe jest doskonalenie łańcuchów dostaw bez zaawansowanych narzędzi pomiarowych oraz pełnego i rzetelnego obrazu aktualnej sytuacji. Dlatego też w kręgach akademickich, jak i biznesowych poszukuje się odpowiedzi na pytanie, za pomocą jakich metod w sposób najbardziej adekwatny mierzyć funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Autor przedstawia propozycję narzędzia pomiarowego, które charakteryzuje się kompleksowym podejściem do analizy doskonałości łańcucha dostaw.
PL
Poziom obsługi odbiorcy (klienta) jest wyznacznikiem sprawności i jakości funkcjonowania łańcucha dostaw. Stąd według autorów opracowania zakłady wytwórcze powinny przeprowadzać oceny potencjalnych oraz istniejących już dostawców i na podstawie ich zdolności do dostarczania wyrobu zgodnie z wymaganiami organizacji, dokonywać ich wyboru. Zasadne jest zatem zdefiniowanie wymagań stawianych tym dostawcom, co znajduje wyraz w niniejszym opracowaniu. W kontekście powyższego konieczne jest założenie, że niektóre z kryteriów mają większe znaczenie i to właśnie na ich podstawie powinien zostać zbudowany i koncentrować się system ów oceny. Wobec powyższego koniecznym staje się rozróżnienie poziomu obsługi klienta deklarowanego od rzeczywistego, co wymaga określenia mierników przy pomocy, których będzie możliwe dokonanie oceny dostawcy w kontekście jego jakości i adaptabilności.
PL
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników przeprowadzonych przez autorów badań nad dostępnością metod i narzędzi służących do oceny istniejących lub projektowanych kanałów logistycznych, z uwzględnieniem zwłaszcza szeroko rozumianego kryterium zrównoważonego rozwoju. W opracowaniu przedstawiono zestaw referencyjnych narzędzi, które można wykorzystać do oceny i wyboru kanału logistycznego dla określonego wariantu łańcucha dostaw, przyjmując jako podstawowe kryteria tej oceny: czas, niezawodność, zrównoważony rozwój. Autorzy zaproponowali do oceny kanałów logistycznych funkcjonujących, jak i planowanych łańcuchów dostaw narzędzie w formie scenariusza audytu. W artykule przedstawia się autorski projekt referencyjnego narzędzia wielokryterialnej identyfikacji i oceny kanału logistycznego przy wykorzystaniu istniejących lub stosunkowo łatwo dostępnych baz danych. Wskazuje się źródła danych do przeprowadzenia analizy. Wyniki opracowania mają zarówno charakter badawczy, jak i aplikacyjny. Autorzy widzą potrzebę dalszych badań, których celem będzie zbadanie opinii użytkowników biznesowych na temat możliwości doskonalenia opracowanej metody oraz zaproponowanych narzędzi.
PL
Zrównoważony łańcuch dostaw polega na współpracy w wytwarzaniu i dostarczaniu produktów w celu maksymalizacji dochodów, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływów środowiskowych i maksymalizowaniu dobrobytu społecznego. W artykule zaprezentowano mierniki rozwoju zrównoważonego, stosowane w łańcuchach dostaw 10 dużych przedsiębiorstw. Punkt odniesienia stanowiły raporty rozwoju zrównoważonego bądź raporty społeczne. Odwołując się do wyników case study oraz wytycznych GRI, zestawiono wskaźniki zrównoważonego rozwoju możliwe do stosowania w ramach łańcucha dostaw.
EN
The paper presents a framework for sustainable supply chain management and performance measures. The sustainable development indicators that can be applied in a supply chain are discussed. Recognising the importance of reliable performance measures for the maintenance of sustainable supply chain practices, the author has also included 10 case studies describing the experience of organisations in setting sustainable supply chain metrics.
PL
W artykule zaprezentowano problematykę zarządzania projektami w kontekście funkcjonowania łańcuchów dostaw, w których rolę lidera pełni przedsiębiorstwo japońskie. W pierwszej części artykułu przedstawiono ogólnie istotę projektu i zarządzania projektami w odniesieniu do funkcjonowania łańcucha dostaw. Następnie wskazano etapy i działania, które zdaniem autorów warunkują skuteczną i efektywną ich implementację w ramach tych specyficznych organizacji sieciowych. Wskazano tu na dwa etapy wdrażania projektów warunkowane specyficzną, wielopodmiotową strukturą łańcuchów dostaw, tj. etap koncepcyjno-badawczy oraz etap analityczno-wdrożeniowy. W tej części dokonano także zestawienia proponowanych analiz, technik i narzędzi możliwych do wykorzystania na każdym etapie ich wdrażania. Druga część pracy zawiera studium przypadku wdrażania projektów w ramach łańcucha dostaw, w którym rolę lidera pełni firma japońska.
PL
Globalna walka konkurencyjna między przedsiębiorstwami prowadzi nieuchronnie do zaburzenia ich równowagi i niszczenia nawet krótkookresowych przewag konkurencyjnych, które jak wiadomo, obok celów strategicznych stanowią podstawową kategorię zarządzania strategicznego niemalże każdej organizacji, w tym i łańcuchów dostaw. Zjawisko to, albo nawet proces, jest o tyle istotne, gdy uwzględni się dodatkowo trzy najczęściej występujące modele powstawania pułapki utowarowienia (model pogarszania się jakości, model rozmnożenia produktów, model eskalacji) oraz strategie mogące rozwiązać współczesne dylematy przedsiębiorstw, które opisano w pierwszej części opracowania. W drugiej jego części przeprowadzono analizę porównawczą sposobów i warunków zdobywania przewag konkurencyjnych w odniesieniu do dwóch podstawowych strategii łańcuchów dostaw oraz zidentyfikowano warunki sukcesu łańcuchów dostaw funkcjonujących w warunkach „utowarowienia”. Tworząc w ten sposób treść, która dla naukowców i praktyków gospodarczych jest istotna w procesie podejmowania decyzji w obszarze zarządzania globalnymi łańcuchami dostaw.
PL
Kluczowymi obszarami zastosowania standardów w łańcuchu dostaw są pozyskanie i wymiana informacji oraz przemieszczanie wyrobów. Uzgadnianie wspólnych obszarów współpracy wymusza konieczność dopasowania się partnerów łańcucha dostaw. Celem artykułu jest identyfikacja występowania mechanizmu izomorficznego w łańcuchach dostaw w zakresie implementacji standardów logistycznych przez partnerów oraz w odniesieniu do częstotliwości ich współpracy. Na bazie badań literaturowych opracowano model badawczy. Sformułowane hipotezy badawcze zostały zweryfikowane w badaniu ilościowym na populacji przedsiębiorstw wytwórczych. Przeprowadzone badania wskazują na polaryzację w zakresie implementacji standardów logistycznych we współpracy z partnerami w łańcuchu dostaw, przy jednoczesnym preferowaniu stałej współpracy z partnerami w łańcuchu dostaw (około 75%). Badania dowodzą, że wzrost częstotliwości współpracy przedsiębiorstw w łańcuchach dostaw wpływa pozytywnie na stosowanie standardów logistycznych.
PL
U źródeł koncepcji zarządzania łańcuchem dostaw leży przekonanie o konieczności podejmowania wspólnych działań przez przedsiębiorstwa tworzące łańcuch dostaw. Czysta współpraca w łańcuchu dostaw pozostaje jednak w sferze rozważań teoretycznych. Mechanizmami koordynacji działań (regulacji działalności gospodarczej) są także konkurencja i walka negocjacyjna między podmiotami oraz formalna lub nieformalna władza decyzyjna jednego podmiotu lub ich większej liczby (integracja/hierarchia), a także formy hybrydowe. Celem opracowania jest analiza stanu badań nad zagadnieniem koordynacji w łańcuchu dostaw oraz zidentyfikowanie głównych obszarów badawczych związanych z tą tematyką. Artykuł powstał na podstawie systematycznego przeglądu literatury, który obejmował między innymi wyłonienie podstawowej literatury i selekcję publikacji, analizę bibliometryczną oraz analizę treści. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że koordynacja współpracy w łańcuchu dostaw jest zagadnieniem nowym, wciąż mało rozpoznanym w literaturze i mogącym stanowić aktualny i ciekawy obszar badawczy.
11
Publication available in full text mode
Content available

Konfiguracje łańcucha dostaw

93%
PL
W niniejszym artykule podjęto próbę zobrazowania podstawowych tendencji w zakresieformowania łańcuchów dostaw. Przedstawiona została istota konfiguracji łańcuchów dostaw, jakrównież przykładowe struktury łańcuchów dostaw. Omówiono takie konfiguracje, jak prosty łańcuchdostaw, rozszerzony łańcuch dostaw oraz kompleksowy łańcuch dostaw. W artykule wyjaśnionotakże, od czego zależy rodzaj powiązań w łańcuchu dostaw.
PL
Celem artykułu jest zaprezentowanie specyfiki funkcjonowania zespołów projektowych w łańcuchach dostaw. Uwaga autorów została poświęcona takim kwestiom, jak skład zespołów projektowych, ich liczebność, sposób zarządzania zespołem, narzędzia wykorzystywane do zarządzania zespołem, jak i przedmiot działalności zespołów oraz zasięg realizacji celów w skali łańcucha dostaw. Szczególna uwaga została poświęcona zespołom projektowym o interorganizacyjnym charakterze (których członkami są pracownicy co najmniej dwóch przedsiębiorstw łańcucha dostaw). W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 40 podmiotach będących ogniwami łańcuchów dostaw zlokalizowanych na terenie Polski.
PL
Współcześnie przedsiębiorstwa, walcząc o swoją pozycję konkurencyjną, poszukują rozwiązań optymalizujących ich działalność, modyfikują swoje łańcuchy dostaw i coraz częściej podejmują decyzję o współdziałaniu, czyli pozytywnej kooperacji. Jedną z takich propozycji współpracy jest przystąpienie do grup zakupowych umożliwiających obniżkę kosztów i wzrost efektywności operacyjnej. Takie praktyki przedsiębiorstw stają się coraz powszechniejsze w Polsce. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, iż działanie grupy zakupowej staje się we współczesnej gospodarce naturalną konsekwencją ewolucji pozytywnej kooperacji, która przynosi korzyści całemu łańcuchowi dostaw. Artykuł prezentuje działalność grupy zakupowej i efekty jej pracy.
PL
W artykule podjęto próbę analizy i oceny wpływu kooperacji przedsiębiorstw z innymi podmiotami gospodarującymi na proces kreowania przewagi konkurencyjnej badanych firm. Wykorzystane w opracowaniu wyniki badań empirycznych pochodzą z bardziej obszernych badań przeprowadzonych w 2014 roku metodą wywiadu bezpośredniego, dotyczących procesu zarządzania przedsiębiorstwem w latach 2011–2013. Badania przeprowadzono wśród 117 małych, średnich i dużych polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych. Część teoretyczna stanowi wprowadzenie do problematyki kooperacji przedsiębiorstw. Analityczna część opracowania prezentuje analizę współpracy badanych przedsiębiorstw z innymi firmami oraz zawiera próbę oceny wpływu tej współpracy na proces kreowania przewagi konkurencyjnej badanych firm.
15
93%
LogForum
|
2020
|
vol. 16
|
issue 3
333-345
EN
Background: The presented research problem concerns the operational (executive) level and does not include tactical or strategic solutions. The described algorithm concerns the determination of the priority number of objects that are the equipment of any considered production system. The algorithm takes into account the states of work in the external and internal areas of the evaluated system. The analysed characteristics mainly include: values of work levels in the supply chain (to and from the enterprise) and values of system work levels within the company in the area of continuity of the processed material flow and failure levels of technological equipment. The algorithm of the object priority evaluation takes into account the existing synergy of a single element of the system with the whole system. Methods: The presented method of assessing priorities enables determination of critical elements of a complex system. The evaluation is carried out in a three-dimensional system. It takes into account machine failure, the operation of processes in the area of the analysed manufacturing system but also the levels of operation of supply systems (supply chains). The presented method of determining priorities requires adapting the assessment methodology to the individual characteristics of the test object. For this reason, the analysis includes, among others: the type of the system, its structural and functional complexity, complexity of interoperability and the size of material flow streams and their frequency. Results: The developed algorithm was verified on a selected example of a production system. Due to the complexity of the presented algorithm, the article presents results for a system that is characterized by a relatively high level of process flexibility and has a large number of technological processes. The article presents the values of indicators that were calculated for individual modules Conclusions: The presented algorithm is a general approach to the evaluation of the elementary objects of the system, while taking into account the existing synergy between the other elements of the entire system. In the next stages of the research, the authors will develop algorithms for various production systems (convergent and divergent), for different manufacturing specifications (objective and technological) and for different levels of process flexibility values.
PL
Wstęp: W pełni efektywne zarządzanie i organizacja dowolnego systemu produkcyjnego zakłada: zero zapasów w całym łańcuchu dostaw oraz zero postojów spowodowanych np.: oczekiwaniem na przetwarzany materiał bądź losowo występującymi awariami urządzeń wyposażenia technicznego. W wielu przedsiębiorstwach elementarne ograniczanie strat z grup: muri, mura i muda, przynosi doraźne efekty jedynie w usprawnianym obszarze. Należy pamiętać, że system wytwórczy zgodnie z teorią systemów złożonych jest organizacją, w której elementy składowe systemu występują względem siebie w ścisłej korelacji. Każdorazowa zmiana będąca obszarowym usprawnieniem systemu, determinuje również zmiany w innych (nie usprawnianych) obszarach. Stąd konieczne jest stosowanie wieloaspektowego ujęcia z jednoczesnym uwzględnieniem horyzontu czasowego i przestrzennego. Materiały i rezultaty: Przedstawiony w artykule problem badawczy skupia się na obszarze poziomu operacyjnego (wykonawczego) i nie dotyczy rozwiązań taktycznych ani strategicznych. Przedstawiony w artykule algorytm kształtowania liczby priorytetowej obiektów, będących wyposażeniem dowolnie rozważanego systemu produkcyjnego, uwzględnia stany pracy w obszarach zewnętrznym i wewnętrznym analizowanego układu. Mianowicie uwzględnione zostały: wartości poziomów pracy w łańcuchu dostaw (do i z przedsiębiorstwa) oraz wartości poziomów pracy układu wewnątrz przedsiębiorstwa w obszarze ciągłości przepływu przetwarzanego materiału oraz poziomów awaryjności urządzeń wyposażenia technologicznego. Zaprezentowany algorytm oceny priorytetów obiektów obejmuje kompleksowe ujęcie występującej synergii pojedynczego elementu systemu z całym układem (z uwzględnieniem wpływów czasu i miejsca). Opracowany algorytm poddano weryfikacji na wybranym przykładzie systemu produkcyjnego. Zaprezentowana metoda kształtowania priorytetów wymaga dostosowania metodyki oceny do indywidulanych cech rozważanego obiektu , przy każdorazowym jej zastosowaniu. Z tego też względu analiza uwzględnia między innymi: typ i rodzaj systemu, jego złożoności w obszarze strukturalnej, funkcjonalnej i złożoności współdziałania oraz wielkości strumieni przepływu materiałów i ich częstotliwość. Przedstawiona w artykule metoda oceny priorytetów, umożliwia wyznaczenie krytycznych elementów złożonego systemu. Ocena kształtowana jest w układzie trójwymiarowym z uwzględnieniem awarii maszyn, procesów realizacji w obszarze analizowanego systemu wytwórczego, ale również z uwzględnieniem poziomów pracy systemów zasilających (łańcuchów dostaw). Ze względów na złożoność przedstawionego algorytmu, w artykule zaprezentowano wyniki dla układu cechującego się względnie wysokim poziomem elastyczności procesowej oraz posiadającym względnie dużą liczbę procesów technologicznych. Ważnym parametrem analizowanego systemu jest wysoki poziom jakości realizacji procesów osiągając skumulowaną jakość dla wytworzonych produktów ponad cztery sigma w kryterium oceny zgodnym z metodą Six Sigma. Ponadto układ cechuje się względnie dużą zmiennością asortymentową materiałów wejściowych, co w rezultacie determinuje wielką liczbę łańcuchów dostaw na wejściu do systemu produkcyjnego. Ponadto specyfika rozpatrywanej branży jest układem wykazującym konkurencyjność wytwarzanych wyrobów finalnych stąd występuje wysoki poziom dostosowania produktów do oczekiwań klientów przekładający się na elastyczność przedsiębiorstwa. Wnioski: Opracowany algorytm uwzględnia rozważania ujęcia systemowego zgodnie z ogólną teorią systemów według Klira oraz Meserovicza. Zaprezentowany algorytm jest ogólnym ujęciem oceny elementarnych obiektów systemu z jednoczesnym uwzględnieniem występującej synergii między pozostałymi elementami całego układu. W kolejnych etapach badań zostaną opracowane algorytmy dla różnych układów produkcyjnych (konwergentnych i dywergentnych), o różnej specyfikacji wytwórczej (przedmiotowej i technologicznej) oraz wykazujących różne poziomy wartości elastyczności procesowej. Dla opracowanych algorytmów zostanie przeprowadzona walidacja i porównanie modeli dla danych empirycznych zgromadzonych w rzeczywistych obiektach wytwórczych.
PL
Nowe technologie wywierają ogromny wpływ na sposób komunikacji i interakcji między przedsiębiorstwami. W przemyśle obserwuje się coraz powszechniejsze wykorzystanie automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych, także w chmurze, systemów cyberfizycznych oraz Internetu rzeczy. Ciekawe jest także zagadnienie rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality – AR), technologii, która pozwala na nałożenie na rzeczywisty obraz dodatkowej, wirtualnej informacji. Czy jednak technologia AR ma wpływ na prowadzenie biznesu i kształtowanie współczesnych łańcuchów dostaw? Celem artykułu jest określenie wpływu, jaki technologia rozszerzonej rzeczywistości wywiera na funkcjonowanie globalnych łańcuchów dostaw. Na wybranych przykładach zostanie ukazane znacznie AR w kontekście głównych procesów łańcucha dostaw, tj. zarządzania relacjami z klientami, obsługi klienta, realizacji zamówień, zarządzania zwrotami czy też zarządzania przepływami w procesie produkcji.
PL
W artykule podjęto rozważania na temat zależności między współpracą partnerską a poziomem dojrzałości łańcucha dostaw w warunkach globalizacji. Poziom dojrzałości łańcucha dostaw wzięto pod uwagę jako czynnik determinujący nawiązanie partnerskiej współpracy pomiędzy ogniwami łańcucha dostaw. W konsekwencji podjęto próbę zidentyfikowania korzyści i zagrożeń dla poszczególnych uczestników łańcucha dostaw. Artykuł składa się z pięciu części. Pierwsza część to wprowadzenie. Druga dotyczy dojrzałości łańcucha dostaw, trzecia obejmuje wyjaśnienie znaczenia partnerskiej współpracy, a w czwartej podjęto próbę wskazania przesłanek zaistnienia partnerskiej współpracy w łańcuchu dostaw przez pryzmat dojrzałości łańcucha dostaw. Ostatnia część stanowi studium przypadku.
EN
The purpose of the article was the presentation of questions concerning efficiency of food delivery chain in relation to efficiently satisfaction of consumers’ needs. The considerable price changes of food within the food delivery chain, observed recently, caused the growth of food prices and higher inflation rate. In this situation the activities aiming at the improvement of competitiveness of food delivery chain became very important. Those activities directly influence citizens. Moreover, the attention was paid to the irregular division of added value between particular members of the chain.
PL
Łańcuch dostaw, traktowany jako strumień wartości, obejmuje wszystkie działania, zarówno dostawców w procesie dostarczania towarów i usług, jak i klientów w procesie nabywania. W artykule podjęto próbę analizy działań występujących w łańcuchu dostaw z punktu widzenia tworzenia wartości dla klienta i firm uczestniczących w obsłudze klienta. Kompleksowa analiza pozwala na ustalenie kluczowych działań tworzących nową wartość dla klienta, działań tworzących wartość biznesową dla firmy oraz marnotrawstwa, tj. działań pochłaniających zasoby, a nietworzących nowej wartości ani dla klienta, ani dla firmy. Na podstawie wyników tych analiz widać, że możliwe jest w praktyce wzmacnianie działań tworzących nową wartość oraz eliminowanie różnych form marnotrawstwa, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego (kierowniczego). Eliminowanie marnotrawstwa winno być poprzedzone klasyfikowaniem, ustalaniem wzajemnych zależności, a przede wszystkim identyfikowaniem ich źródłowych przyczyn.
EN
Supply chain, treated as value stream, includes all activities, both of suppliers of the process of providing goods and services and clients in the process of acquiring. The article attempts to analyse the activities occurring in the supply chain from the point of view of creating value for customers and companies involved into customer service. A comprehensive analysis allows to determine the value adding core activities for the customer, acts creating business value added for the company and waste, i.e. resource-consuming activities, rather than creating new value either for the client or the company. Based on the results of these analyzes, it is possible, in practice, to constitute the reinforcing action and to eliminate the new value of various forms of waste, both surface and internal (leadership). Waste elimination should be preceded by classifying and establishing mutual dependencies, in particular identifying their sources.
EN
The authors of the article discussed the issue of risk in supply chains. They clarifid the essence of supply chain and the risk related to the functioning of the supply chain. Basic risks in supply chains were presented. The issue was set in the context of trade with the East. Taking up the issues was the result of personal experience in the conduct of business on the Eastern markets in the area of enforcement activities and the sale of services in the logistics services In conclusion, despite the adverse circumstances of political, economic and cultural nature of the risks, the authors recognized it is worth looking for alternatives of development on the Eastern markets.
PL
W artykule zostało przedstawione zagadnienie ryzyka w łańcuchach dostaw. Autorzy wyjaśnili istotę łańcucha dostaw, wskazali ryzyka związane z funkcjonowaniem łańcucha dostaw oraz przedstawili podstawowe rodzaje ryzyka w łańcuchach dostaw. Problematyka została osadzona w kontekście handlu ze Wschodem. Jej podjęcie było efektem osobistych doświadczeń w prowadzeniu działalności biznesowej na rynkach wschodnich w obszarze działań wykonawczych i sprzedaży usług, w tym usług logistycznych. W konkluzji, mimo niekorzystnych uwarunkowań natury politycznej, ekonomicznej i ryzyk natury kulturowej, autorzy uznali, że warto szukać alternatyw rozwojowych na rynkach wschodnich.
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.