Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Europejski kodeks łączności elektronicznej
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W artykule oceniono unormowanie inwestycji w sieci o bardzo dużej przepustowości w Europejskim kodeksie łączności elektronicznej w świetle istniejącej literatury naukowej. Zauważono, że zarówno osłabienie regulacji asymetrycznej, jak i wzmocnienie regulacji symetrycznej mogą w praktyce mieć konsekwencje dla jakości i dostępności detalicznych usług łączności elektronicznej. Implementacja EKŁE w prawie polskim musi więc być przemyślana i staranna. Zauważono, że nie wymaga ona uchwalenia nowej ustawy w miejsce prawa telekomunikacyjnego z 2004 roku. Ustawa ta wymaga jednak nowelizacji i w tym zakresie wskazano, które przepisy należy zmienić, a które dodać.
PL
Wejście w życie Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej ma ogromne znaczenie dla ochrony prywatności użytkowników usług Over-the-Top (OTT), określanych również jako „usługi świadczone ponad siecią”, które kwalifikują się jako usługi łączności interpersonalnej (art. 2 pkt 5). Przykładem takich usług są m.in. komunikatory i poczta internetowa. Ograniczenia przewidziane w art. 5, 6 i 9 dyrektywy 2002/58/WE („dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej”) mają bezpośrednie zastosowanie do dostawców tych usług. W konsekwencji w większości przypadków przetwarzanie informacji zawartych w łączności elektronicznej i powiązanych metadanych wygenerowanych w trakcie świadczenia usług OTT-1 wymaga zgody użytkownika. Jedyne wyjątki mogą być prawnie dozwolone zgodnie z art. 15 ust. 1 dyrektywy o prywatności i łączności elektronicznej.
PL
Definicja usługi łączności elektronicznej wyznacza zakres stosowania Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Tym samym określa granice kompetencji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz prawa i obowiązki uczestników rynku. Mimo jasnych oczekiwań tak doktryny, jak i judykatury nowa definicja nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Jednoczesne zachowanie kryterium technologicznego (przekazywanie sygnałów w sieciach łączności elektronicznej) z wprowadzeniem kryterium funkcjonalnego (usługa łączności interpersonalnej) pogłębia trudności interpretacyjne. Nie stanowi tym samym rewolucyjnego środka, który miał zapewnić realizację celów wyznaczanych dyrektywie.
PL
Europejski kodeks komunikacji elektronicznej wzmacnia niezależność krajowych organów regulacyjnych, ustanawiając ogólną gwarancję, którą można określić zasadą nieinstruowania. Zasada ta w znacznym stopniu determinuje charakter współdziałania Prezesa UKE z innymi krajowymi organami administracji publicznej przy wykonywaniu przez niego kompetencji wynikających z prawa unijnego. Artykuł koncentruje się na bardzo ważnym dla rozwoju nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych zagadnieniu współdziałania Prezesa UKE z Prezesem URE i Prezesem UTK w sprawach związanych z dostępem do infrastruktury technicznej oraz zgodności obowiązujących w tym zakresie rozwiązań prawnych w kontekście zasady nieinstruowania.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.