Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Osoba i czyn
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
Collectanea Theologica
|
2021
|
vol. 91
|
issue 3
125-147
PL
Regionalizm to nie tylko zjawisko socjologiczne, ale także ważny proces kulturotwórczy mający wpływ na rozwój osoby ludzkiej. Myśl społeczna Kościoła wprost mówi o nim jako fenomenie antropologicznym i interpretuje jako kategorię aksjologiczną. Odwołując się do tych założeń, artykuł analizuje regionalizm przez pryzmat personalistycznej kategorii uczestnictwa, opisanej przez Karola Wojtyłę w książce Osoba i czyn, której struktura oparta jest na dwóch zasadach: solidarności i sprzeciwu. Zasady te mogą pełnić kryterium oceny poszczególnych form regionalizmu pod kątem odpowiedzi na pytanie, na ile rozpoznają i uznają one podmiotowość każdego z członków wspólnoty regionalnej, a także w jakim stopniu odwołują się one do kluczowych dla regionalizmu wartości solidarności regionalnej i dobra wspólnego regionu.
EN
Regionalism is not only a sociological phenomenon, but also an important culture-forming process influencing the development of the human person. The social thought of the Church refers to it straightforwardly as an anthropological phenomenon and interprets it as an axiological category. Referring to these assumptions, the article analyzes regionalism through the prism of the personalistic category of participation described by Karol Wojtyła in the book The Acting Person, the structure of which is based on two principles: solidarity and objection. These principles can serve as a criterion for assessing individual forms of regionalism in terms of answering the question of to what extent they recognize and acknowledge the subjectivity of each member of the regional community, and to what extent they refer to the key values of regional solidarity and the region’s common good.
PL
Artykuł dotyczy zagadnienia korelacji prawdy i dobra w ludzkiej aktywności. Autorzy wskazują sumienie jako subiektywne centrum, w którym osoba ludzka weryfikuje swoją pozycję w relacji do Absolutu jako źródła wartości, włączając absolutną Prawdę i Dobro. Odróżniają prawdę od Prawdy i dobro od Dobra, wyjaśniając różnicę: dobro i prawda odnoszą się do fragmentu rzeczywistości ludzkiej, środowiska i ludzkiej aktywności twórczej; Dobro i Prawda odnoszą się do absolutnej kategorii wartości jako fundamentu etycznej weryfikacji działań osoby. Analiza jest oparta na personalistycznej antropologii Karola Wojtyły / Jana Pawła II - autora teorii zależności jakości bytu osobowego od moralnej jakości czynu osoby jako autonomicznego podmiotu, który działa w ‘blasku’/jasności/świetle Dobra i Prawdy. Pokazują skutki zakłócenia harmonii między światem osoby i światem wartości, dotykające jakości struktur społecznych i ekonomicznych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.