Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 32

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  badania marketingowe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Rotacyjny las (rotation forest) jest narzędziem analitycznym służącym do budowy zagregowanych modeli predykcyjnych. Pojedyncze modele drzew klasyfikacyjnych powstają na podstawie podprób bootstrapowych, a do ich budowy używa się innych zbiorów zmiennych niezależnych. Początkowo dzieli się zbiór tych zmiennych na k rozłącznych podzbiorów, a następnie w każdym z nich stosuje się analizę głównych składowych w celu uzyskania liniowej kombinacji zmiennych wejściowych. Celem artykułu jest porównanie skuteczności modeli prognostycznych zbudowanych za pomocą rotacyjnego lasu z innymi modelami zagregowanymi: metodą bagging, drzewami wzmacnianymi AdaBoost i losowym lasem. Do analiz wykorzystano 11 zbiorów obserwacji pobranych z popularnego repozytorium on-line. Obliczenia zostały wykonane w programie WEKA (Waikato Environment for Knowledge Analysis), a ocena modeli została dokonana za pomocą czterech miar: dokładności, czułości, precyzji i miary F. Wyniki wskazują na ograniczone możliwości wykorzystania tego modelu zagregowanego w badaniach rynkowych i marketingowych. Najważniejsze przeszkody dotyczą poziomu pomiaru zmiennych niezależnych i zasobów sprzętowych niezbędnych do analizy dużych zbiorów danych.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji badań aktywności marketingowej wystawców z wykorzystaniem mobilnego eye trackera. Skoncentrowano się na ogólnym wyglądzie stoisk oraz na ich części ekspozycyjnej, czyli strefie, w której – za pomocą produktów lub innych eksponatów (np. modeli, filmów, plansz) – wizualnie prezentuje się ofertę targową. Opracowanie wypełnia lukę w literaturze, gdyż w Polsce nie wykorzystano jeszcze eye trackingu podczas wydarzeń wystawienniczych, a w zagranicznym piśmiennictwie naukowym znajdują się tylko lapidarne wzmianki o zastosowaniu tej metody w przestrzeni targowej. W sensie ogólnym przedstawiono genezę oraz przebieg badań okulograficznych. W odniesieniu do targów natomiast zaproponowano możliwe obszary wykorzystania mobilnego eye trackera oraz zidentyfikowano ograniczenia wiążące się z zastosowaniem tego urządzenia.
PL
Budowanie lojalności klientów jest jednym z najistotniejszych elementów działalności banków. W niniejszym artykule wskazano, jak zachowują się osoby lojalne wobec danego przedsiębiorstwa. Przedstawiono analizę badania własnego autora, przeprowadzonego na próbie 400 studentów Uniwersytetu Gdańskiego, mającego wykazać, jakimi postawami wobec banków cechują się osoby pobierające naukę na uczelni wyższej. Zaobserwowano, że do tej pory pozostawały one lojalne wobec instytucji finansowych, lecz nie są przekonane, czy w przyszłości w dalszym ciągu będą korzystać z ich usług . Wskazano cenę i dostęp do usług jako czynniki kluczowe przy wyborze usługodawcy oraz skłaniające do dokonania jego zmiany. Wyciągnięto wniosek, iż ze względu na niską skłonność studentów do przenoszenia konta osobistego do innego banku nie są oni atrakcyjnymi adresatami kampanii reklamowych.
EN
Building loyalty of the consumers is one of the most important aspects of the activity of banks. In this paper behaviour of the loyal customers was described. Author’s own research, conducted on the sample of 400 students of the Gdansk University, was presented. It was observed that the respondents were loyal to the banks, but they are not sure if they will be clients of the same financial institutions in the future. The price and the access to the services were pointed out as the key factors affecting selection of financial institution and encouraging to changing it. The conclusion that Polish students are not eager to move bank accounts to another company and thus they are not attractive targets of the marketing campaigns was drawn.
PL
Celem artykułu jest analiza poziomu innowacyjności usług badawczych w Polsce oraz jego wpływu na ocenę korzyści osiąganych z tytułu korzystania z badań marketingowych przez przedsiębiorstwa. Podstawą rozważań są wyniki badań ilościowych prowadzonych wśród menedżerów przedsiębiorstw będących klientami firm badawczych na przełomie 2014 i 2015 roku, na próbie 505 podmiotów o różnej wielkości i reprezentujących różne branże działalności. Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że innowacyjność usług badawczych oceniana była wysoko, co przekładało się na pozytywne postrzeganie efektów ich stosowania przez korzystające z nich przedsiębiorstwa, co zadeklarowało dziewięć na dziesięć badanych podmiotów. Podstawową korzyścią był wzrost konkurencyjności wynikający z wdrożenia wyników badań. Taką opinię wyrazili przedstawiciele co drugiego przedsiębiorstwa. Wystąpiło przy tym relatywnie niewielkie zróżnicowanie wypowiedzi w zależności od cech charakteryzujących badane podmioty.
EN
Demoskopia, jak wskazuje etymologia tego terminu, oznacza analizę, której przedmiotem jest społeczeństwo danego państwa. Intensywny rozwój badań opinii pracowników jest dowodem na równie skuteczne zastosowanie demoskopii w skali mikro, czyli na poziomie przedsiębiorstwa. W tym przypadku pomiarem objęci są pracownicy, czyli demos danego podmiotu gospodarczego. Badania tego typu dają wiele korzyści. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, iż osoby zatrudnione są cennym źródłem informacji. Turbulentne i nasycone konkurencją otoczenie powinno zatem skłaniać patrzące perspektywicznie podmioty gospodarcze do szerokiego zastosowania założeń badań opinii pracowników oraz samego marketingu personalnego. Analiza zagadnienia zostanie poparta wynikami badania własnego, które zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie średnich i dużych przedsiębiorstw Torunia.
PL
Celem artykułu jest ukazanie – na podstawie źródeł literaturowych – ewolucji zasad i metod analizy rynku, badań rynku i badań marketingowych stosowanych w obszarze zarządzania marketingowego przedsiębiorstwem. Przez wiele lat poszukiwań, eksperymentów, innowacji badacze dysponowali wieloma metodologiami, technikami i narzędziami pracy. Obecnie wiele metodologii przeniosło się do Internetu. Pierwsze naukowe publikacje dotyczące analizy rynku pojawiły się jednak dopiero w latach dwudziestych XX w. Według autora tego artykułu wartościowym przykładem do omówienia jest publikacja Percivala White'a Market Analysis. Its Principles and Methods sprzed 100 lat. Ów czasowy dystans ukazuje skalę osiągnięć naukowych, rozwoju wiedzy o badaniach rynkowych i marketingowych, które stanowią solidne fundamenty współczesnej wiedzy w tym obszarze. Tak jak w przypadku każdej dyscypliny zrozumienie pochodzenia, wzorców i naturalnego rozwoju myśli w badaniach rynkowych i marketingowych jest podstawowym warunkiem zrozumienia ich roli we współczesnych modelach biznesowych czy strategiach marketingowych, wspomaganych automatyzacją i technikami internetowymi. Metoda badawcza zastosowana w niniejszym artykule to przegląd literatury w obszarze analizy rynku i badań marketingowych. Ukazano na osi czasu ewolucję badań rynkowych i marketingowych. Pozwala ona zrozumieć pochodzenie metodyki i techniki badawczej, na których polegamy w trzeciej dekadzie XXI w. Zrozumienie kontekstu współczesnych badań jest zatem złożone. Obecnie, mając do dyspozycji aplikacje statystyczne, marketing automation, dziesiątki narzędzi i metodologii, instytucje naukowe oraz agencje badania rynku czerpią z dużego ekosystemu metodologii i narzędzi, aby zapewnić o wiele bardziej wszechstronny obraz rynku, konkurencji i klientów.
PL
Celem pracy jest zbadanie, czy Polska ma do zaoferowania typowo polski produkt pochodzenia krajowego, którego promocja mogłaby przyczynić się do poprawy wizerunku Polski w Europie. Z badań wynika, że typowe cechy charakteru przypisane do Polaków to: gościnność, kreatywność i staranność. Produktami promującymi Polskę powinny być alkohole, oscypki lub bigos, oraz biżuteria z bursztynu. Naszymi atutami, które powinni odwiedzać zagraniczni goście, są rejony wybrzeża i Mazur oraz liczne ulice Starego Miasta i zabytki.
XX
Polska jest postrzegana zarówno jako kraj gościnny, jak i mający problemy z alkoholem i przestępczością. Polacy są pracowici i pomysłowi, równocześnie będąc narodem narzekającym na swój los oraz nietolerancyjnym. Naszym najbardziej autentycznym produktem jest wódka, a najbardziej znanymi markami są marki wyrobów alkoholowych. Miejscami, do których powinniśmy zapraszać turystów jest polskie wybrzeże oraz Mazury, szczycić się możemy także naszymi starówkami, zwłaszcza tymi w Krakowie i Gdańsku. Wizerunek Polski i Polaków w Europie ulega zmianom, należy dołożyć wszelkich starań, aby wykorzystywać nasze atuty do promocji naszego kraju i zmieniać go na lepszy.
PL
Celem artykułu jest omówienie możliwości wykorzystania metod jakościowych w procesie badania postaw młodych konsumentów wobec marek nostalgicznych. W artykule zaprezentowano wybrane metody marketingowych badań jakościowych oraz szczegółowo przedstawiono metody projekcyjne. Przedstawiono także przykładowe wyniki badań porównawczych dotyczących oceny postaw 200 młodych konsumentów z Polski i z Francji wobec marek nostalgicznych. Badania objęły 6 międzynarodowych marek o charakterze pokoleniowym i międzypokoleniowym. Badania prowadzone z wykorzystaniem metod projekcyjnych oraz zogniskowanego wywiadu grupowego dowodzą, iż młodzi konsumenci zarówno z Polski, jak i z Francji wykazują postawy nostalgiczne wobec marek znanych z dzieciństwa, niezależnie od ich kategorii, a wykorzystanie metod jakościowych pozwala na lepsze zrozumienie fenomenu nostalgii w zarządzaniu marką.
PL
Celem pracy jest empiryczna weryfikacja efektu mediacyjnego pomiędzy wykorzystaniem badań marketingowych w zakresie kształtowania nowych produktów a wynikami tych produktów poprzez jakość informacji rynkowych. Efekt taki ma uzasadnienie merytoryczne, gdyż uzyskiwanie informacji rynkowych za pomocą badań marketingowych powinno skutkować wysoką jakością tych informacji, wykorzystanie zaś informacji o wysokiej jakości przy wdrażaniu nowych produktów powinno z kolei prowadzić do wysokich wyników tych produktów. Obiektem badania były projekty wdrażania nowych produktów podejmowane przez krajowe przedsiębiorstwa wysokiej i średniowysokiej techniki zatrudniające powyżej 49 osób. Z tych przedsiębiorstw wylosowano do badania próbę przedsiębiorstw, na podstawie której zebrano informacje o 287 projektach nowych produktów. Analizę danych przeprowadzono z wykorzystaniem modeli równań strukturalnych, jej wyniki zaś wskazują, że jakość informacji jest mediatorem pomiędzy wykorzystaniem badań marketingowych a wynikami nowych produktów.
PL
Celem artykułu jest refleksja nad implikacjami, jakie specyfika nauk ekonomicznych stwarza badaniom marketingowym. Rozważania oparto na O osobliwościach nauk społecznych – cennym studium wybitnego polskiego socjologa S. Ossowskiego. Strukturę „osobliwości” w artykule ujęto w dwie podstawowe grupy elementów: problemy pojęć („perypetie pojęciowe”) i terminologia („aparatura pojęciowa”). Skupiają one w sobie szczegółowe kwestie definiowania kategorii, precyzji języka, aspektu badań, charakteru sporów naukowych oraz ciągłości w nauce i stosunku do poprzedników. Każde z tych zagadnień jest „odczytane” w artykule poprzez nawiązanie do standardów i kryteriów oceny rygoru metodologicznego badań marketingowych.
11
75%
Marketing i Rynek
|
2013
|
vol. 20
|
issue 2
24-30
PL
W artykule przedstawiono część wyników badań przeprowadzonych wśród 141 polskich eksporterów. Wyniki dają wgląd w motywy i uwarunkowania działalności eksportowej, a także wskazują źródła informacji dla podejmowania działań marketingowych przez polskich eksporterów. Badania wykazały, że najczęściej wskazywanym motywem internacjonalizacji jest wielkość rynku docelowego. Wejście na nowe rynki jest również silnie związane z możliwością zwiększenia skali produkcji i lepszym wykorzystaniem mocy produkcyjnych w kraju. Mniejsze przedsiębiorstwa częściej niż duże wchodzą na rynki zagraniczne w odpowiedzi na zapytania i zamówienia z zagranicy. Wielkość rynku zagranicznego jest jednocześnie czynnikiem najkorzystniej wpływającym na działalność polskich eksporterów. Najmniej korzystne uwarunkowania są związane z otoczenia ekonomicznym. Badania marketingowe są prowadzone przez mniejszość firm, zarówno na rynkach potencjalnych, jak i już obsługiwanych. Eksporterzy najczęściej prowadzą badania rynku samodzielnie. W odniesieniu do czynników makrootocznia badani eksporterzy poszukiwali przede wszystkim informacji na temat wskaźników ekonomicznych. W obrębie mikrootocznia przedsiębiorstwa analizowały głównie wielkość i pojemność rynku oraz obowiązujące na nim ceny. Natomiast potrzeby i preferencje klientów nie były głównym obszarem badań.
EN
The article presents a part of the results of research into 141 Polish exporters. The results give insights into the motives for and conditions of export activities, as well as the sources of information for undertaking marketing activities by Polish exporting companies. Analysis of Polish export companies’ conditions of internationalization indicates that the strongest internationalization stimuli came from the market, the most commonly mentioned being the size of the target market. Entering new markets was also strongly associated with the possibility of increasing the scale of production or better use of production capacity at home. Smaller companies were clearly more likely to enter foreign markets in response to inquiries and orders from abroad. The size of the foreign market was the single most favourable factor affecting Polish companies’ export activities. The least favourable conditions were related to the economic environment. Analysis of opinions on Polish exporters’ conduct of marketing research indicates that these were carried out by a minority of companies, both in potential markets and already supported markets. The majority of exporters organised and conducted market research on their own. As regards factors of the macro environment, surveyed exporters mostly sought information on economic indicators. The microenvironment inspired companies primarily to analyse the size, capacity and development of foreign markets, as well as the prevailing prices. By contrast, consumer needs and preferences were not a primary area of research.
EN
The article describes the use of marketing research in relation to the internal market of an organization, particularly in the context of identifying and measuring the prevalence of Counterproductive Work Behaviours (CWB), e.g. mobbing, theft or destruction of company’s property, verbal and non-verbal violence against employees. The article consists of three main parts: 1. Internal marketing vs. external marketing, 2. Marketing research in internal marketing and 3. CWB and measurement of the same.
PL
W artykule opisano kwestię wykorzystywania badań marketingowych w odniesieniu do wewnętrznego rynku organizacji, szczególnie w kontekście identyfiacji oraz pomiaru skali występowania zachowań kontrproduktywnych (np. mobbing, kradzieże czy niszczenie własności fimowej, przemoc werbalna i niewerbalna wobec współpracowników). Artykuł składa się z trzech zasadniczych części: 1. Marketing wewnętrzny a marketing zewnętrzny, 2. Badania marketingowe w marketingu wewnętrznym oraz 3. Zachowania kontrproduktywne i ich pomiar.
EN
The paper depicts the findings of a research conducted on a sample of people studying economic disciplines. The question was to check how they perceive some bank institutions. The author uses a relatively little-known and rarely applied in Poland technique of multidimensional scaling. It is useful in solving marketing problems. In particular, the technique is applied for positioning products, recognising gaps in the market, or defining clients' preferences for concrete firms of products. Thus we have received maps of perception that illustrate how respondents recognise bank institutions and how they resemble one another. The author interprets the perception maps by using commercials of the institutions under study, their promotions materials and opinions from the media.
EN
In this article, the authors present the results of quantitative research (CATI) on brand experience, aimed at verifying the existence and significance of experience dimensions among customers using products within selected product categories: coffee, chocolate, perfumes and smartphones. The authors notice dimensions of experience with the brand, which are not equivalent. The dimensions proposed by the authors have different values in terms of explaining the experience with the brand and are included in the various factors behind the observed variability.
PL
W artykule autorzy prezentują wyniki badań ilościowych CATI na temat doświadczeń z marką, mających na celu weryfikację istnienia i znaczenia wymiarów doświadczeń wśród klientów korzystających z produktów w obrębie wybranych kategorii produktowych: kawa, czekolada, perfumy i smartfony. Zwracają uwagę na wymiary doświadczenia z marką, które nie są sobie równoważne. Zaproponowane wymiary posiadają różne wartości w zakresie wyjaśniania doświadczenia z marką i wchodzą w skład różnych czynników stojących za obserwowaną zmiennością.
PL
Przedmiotem rozważań jest konstrukcja skali do pomiaru postaw konsumenckich wobec produktów rynkowych. Artykuł ma charakter metodologiczno-empiryczny. W pierwszej jego części autorzy określili pojęcie i przedmiot samej postawy oraz wskazali na złożoną strukturę postaw konsumenckich. Owa złożoność powoduje, że w metodologii badań marketingowych kładzie się mocny nacisk na dobre, jakościowe narzędzia i metody pomiaru postaw pozwalające rzetelnie oraz trafnie określić ich wieloaspektowość. W kolejnej części omówiono wszystkie kluczowe zagadnienia związane z metodologią pomiaru postaw konsumenckich (w szczególności dotyczących postaw wobec produktów rynkowych). Zwrócono zatem szczególną uwagę na proces konstrukcji skali i definiowanie pojęć. Opisano także procedurę operacjonalizacji zmiennych oraz założenia budowy skali pomiarowej. Ostatecznie zaprezentowano wyniki własnych badań empirycznych w ramach konstrukcji skali do pomiaru postaw konsumenckich wobec produktów rynkowych.
EN
The subject matter of authors’ deliberations is construction of the scale for measurement of consumers’ attitudes towards market products. The article is of a methodological and empirical nature. In its first part, the authors described the notion and subject matter of the very attitude as well as they indicated a complex structure of consumers’ attitudes. That complexity causes that the marketing research methodology puts a strong emphasis on good-quality tools and methods of measurement of attitudes allowing for fair and correct determination of their multiaspect nature. In the subsequent part, they discussed all key issues relating to the towards market products). Therefore, they paid a particular attention to the process of construction of the scale and definition of the terms. They also described the procedure of operationalization of variables and the assumptions of construction of the scale of measure. Finally, the authors presented results of their empirical research within the framework of construction of the scale for measuring consumers’ attitudes towards market products.
RU
Предмет рассуждений – конструкция шкалы для измерения отношений потребителей к рыночным продуктам. Статья носит методологический и эмпирический характер. В первой ее части авторы определили понятие и предмет самого отношения и указали сложную структуру отношений потребителей. Та сложность приводит к тому, что в методологии маркетинговых исследований делают большой упор на доброкачественные инструменты и методы измерения отношений, которые позволяют добросовестно и четко определить их многоаспектный характер. В очередной части статьи обсудили все основные вопросы, связанные с методологией измерения отношений потребителей (в особенности касающихся отношений к рыночным продуктам). Следовательно, особое внимание обратили на процесс конструкции шкалы и опре- деление понятий. Описали тоже процедуру операционализации переменных, а также предпосылки построения шкалы измерения. В последней части представили результаты собственных эмпирических исследований в рамках конструкции шкалы для измерения отношений потребителей к рыночным продуктам.
Pieniądze i Więź
|
2016
|
vol. 19
|
issue 2(71)
141-154
PL
Rozwój przedsiębiorczości zależy od różnorodnych elementów, które są ustalane na poziomie krajowym i regionalnym. Zakres wsparcia oferowanego w praktyce przedsiębiorcom może być swoistą dźwignią dla całej gospodarki, która zależna jest od kondycji i perspektyw rozwojowych mikro, małych i średnich firm. Warto zauważyć, że władze centralne, ale również lokalne mają możliwość wspierania przedsiębiorczości, poprzez realizację lokalnych projektów rozwojowych czy też promowanie przedsiębiorczości. W 2011 roku w Tczewie rozpoczął działanie Inkubator Przedsiębiorczości, umożliwiając rozwój mikroprzedsiębiorczości. Na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego opisano determinanty rozwoju tych podmiotów oraz samego Inkubatora Przedsiębiorczości.
EN
The development of entrepreneurship depends on a variety of items that are established at national and regional levels. The range of practical support offered to entrepreneurs can be seen as a kind of lever to the whole economy, which depends on the condition and prospects of development of micro, small and medium-sized businesses. It is worth noting that not only central authorities, but also local authorities have the opportunity to support entrepreneurship, through the implementation of local development projects or promoting entrepreneurship. In 2011 Tczew Business Incubator was launched, allowing the development of micro-entrepreneurship. Based on an online survey the determinants of development of these enterprises and also Business Incubator in Tczew were indicated.
PL
Artykuł został poświęcony dokonującym się w badaniach marketingowych zmianom, które zostały wywołane rozwojem dyskursu marketingowego. Ze względu na interdyscyplinarny charakter marketingu, który sprawia, że rozwija się on jako nauka wieloparadygmatyczna, istotne jest ukazanie zagadnień zastosowania paradygmatów nauk społecznych w marketingu i badaniach marketingowych, w tym paradygmatu neopozytywistyczno-funkcjonalistyczno-systemowego, interpretatywno-symbolicznego, paradygmatu radykalnego strukturalizmu oraz paradygmatu postmodernistycznego. Kierunki rozwoju badań marketingowych przedstawione zostały także w kontekście rosnących oczekiwań wobec nich związanych z coraz większą zmiennością otoczenia rynkowego oraz wykorzystywaniem w badaniach marketingowych nowych technologii, które zwiększają możliwości pozyskiwania informacji na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem.
EN
This paper examines the ongoing changes in marketing research brought about by the development of marketing discourse. Given the interdisciplinary character of marketing, which has made such research develop as a multi-paradigmatic science, it is important to show the applications of social studies paradigms to marketing and marketing research, including the neopositive-functional-systematic, the interpretative-symbolic, the radical structuralist and the postmodernist paradigms. How marketing research is developing is also shown in the context of expectations rising as a result of ever greater changes in the market and the use of new technologies in marketing research, which broaden the possibilities for gathering information for business management.
PL
Celem pracy jest określenie, w jakim stopniu krajowe przedsiębiorstwa średniowysokiej i wysokiej techniki stosują różne sposoby zbierania informacji rynkowych przy wdrażaniu nowych produktów, oraz jak te sposoby wiążą się z osiąganiem sukcesu nowego produktu. Sposoby te podzielono na dwie grupy. Pierwszą, związaną z przeprowadzaniem badań marketingowych (np. prowadzenie własnych badań marketingowych lub zlecając je na zewnątrz, korzystanie z raportów specjalistycznych firm, opracowanych na podstawie badań marketingowych) i drugą, niewymagającą realizacji takich badań (np. kontakty osobiste z pośrednikami, penetrowanie Internetu, spotkania z przedstawicielami handlowymi). W dojściu do celu pracy wykorzystano dane pochodzące z własnego badania sondażowego przeprowadzonego wśród wspomnianej grupy przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 49 osób. Badanie przeprowadzono na losowo dobranej próbie przed-siębiorstw. Wyniki badania wskazują, że wśród badanych firm dominowały inne sposoby zbierania informacji rynkowych niż badania marketingowe (np. kontakty osobiste czy penetrowanie Internetu), zaś gromadzenie informacji za pomocą badań marketingowych występowało w mniej-szym stopniu. Okazało się, że zarówno stosowanie badań marketingowych, jak i innych sposobów pozyskiwania informacji pozytywnie oddziaływało na wyniki osiągane przy wdrażaniu nowych produktów. W szczególności odnotowano dodatni wpływ na sukces nowego produktu następujących działań: przeprowadzanie badań marketingowych specjalnie na potrzeby danego wdrożenia, podejmowanie różnych badań, kontakty osobiste z podmiotami zewnętrznymi, śledzenie prasy specjalistycznej i innych tradycyjnych mediów, penetrowanie Internetu, regularne spotkania ze swoimi pracownikami (np. handlowcami).
EN
The aim of the study is to present the extent to which domestic medium-high and high-technology companies use different ways to collect market information for the development of new products and how these ways relate to the new product success. These attitudes to collect market information were divided into two groups. The first, related to conducting marketing re-search (e.g. conducting own marketing research, using marketing research reports), and the second group that does not require the implementation of marketing research (e.g. personal contacts with distributors, penetration of the Internet, meetings with sales representatives). To achieve the pur-pose of the work we used data from a survey conducted among domestic medium-high and high-technology companies who employed at least 49 people. Our results show that among the surveyed companies dominate other ways of gathering market information than marketing research (e.g. penetration of Internet, personal contacts), while the collection of information by marketing occurred to a lesser extent. It turned out that applying marketing research and other ways of obtaining information had a positive impact on the new products performance. In particular, we have found a positive impact on the success of new products the following activities: undertaking marketing research committed for a given new product project, applying various marketing re-search studies, using personal contacts with external parties, monitoring professional magazines and other traditional media, penetrating the Internet or regular meetings with employees.
19
63%
EN
The article presents the results of market research marketing research in Ukraine that has been carried out continuously for 10 years. It shows the key market trends and peculiarities of conducting research in crisis conditions. This topic is actuality because it is needed to develop the research industry in the new independent states. Annual data about research market development enable to analyse general market trends, find out main problems and ways of their solving for development of the whole market as well as for individual companies. This article deals with results of research conducted during 10 years. This gives reasoning to discuss market trends of the Ukrainian marketing research market. An aim of this publication is to show the main stages of the marketing research market development in Ukraine and factors that companies need to consider when they develop their businesses. The object of the research is marketing research companies, working in Ukraine. The research analyses the system of marketing research market, the existing connections and mutual dependence, main trends of the research market.
PL
W artykule przedstawiono wyniki badania rynku badań marketingowych na Ukrainie, prowadzone w sposób ciągły przez 10 lat. Ukazują one podstawowe trendy oraz właściwości prowadzenia badań w warunkach kryzysu. Temat jest aktualny, ponieważ istnieje potrzeba rozwijania branży badawczej w nowych niepodległych państwach. Coroczne dane na temat rozwoju rynku badań umożliwiają dokonanie analizy ogólnych tendencji na rynku, identyfikację głównych problemów i sposobów ich rozwiązywania dla rozwoju całego rynku, jak również poszczególnych firm. Stwarza to podstawy do omówienia tendencji rynkowych ukraińskiego rynku badań marketingowych. Celem publikacji jest pokazanie głównych stadiów rozwoju rynku badań marketingowych na Ukrainie i czynników, które firmy powinny brać pod uwagę przy rozwoju swych działań gospodarczych. Przedmiotem badań są firmy badań marketingowych działające na Ukrainie. Badanie analizuje system rynku badań marketingowych oraz istniejące powiązania i wzajemną zależność, główne trendy na rynku badań.
RU
Статья представляет результаты изучения рынка маркетинговых исследований в Украине, проводимого постоянно в течение 10 лет. Она указывает основные тенденции на рынке и особенности проведения исследований в кризисных условиях. Эта тема актуальна, так как нужно развивать индустрию исследований в новых независимых государствах. Ежегодные данные о развитии рынка исследований дают возможность провести анализ общих рыночных тенденций, выявить основные проблемы и пути их решения для развития рынка в целом, а также отдельных компаний. Статья представляет результаты исследований, проводимых в течение 10 лет, что дает основания для обсуждения рыночных тенденций на украинском рынке маркетинговых исследований. Цель настоящей публикации – указать основные этапы развития рынка маркетинговых исследований в Украине и факторы, которые должны учитывать компании, когда они развивают свою экономическую деятельность. Предметом изучения являются компании по проведению маркетинговых исследований, работающие в Украине. Изучение проводит анализ системы рынка маркетинговых исследований и существующих связей, взаимозависимостей, основных трендов на рынке исследований.
EN
The paper concentrates on the need of use of a wide range of marketing research methods and techniques. It presents the role and function of these research and quality aspects that can be achieved thanks to them. The authors estimate the extent of marketing analysis use in selected production companies. The main reason why companies are interested in carrying out of research are distribution and promotion policies. The paper shows which fields of research are more neglected and which are in a good shape.
PL
W artykule skoncentrowano rozważania na roli i znaczeniu metod i technik badań marketingowych dla przedsiębiorstw przemysłowych. Omówiono rolę badań marketingowych. Następnie nakreślono poszczególne etapy projektowania badań marketingowych: cykl badania, dobór reprezentantów i formy pomiaru, klasyfikacja instrumentów pomiarowych, metody analizy danych oraz prezentacja wyników badań. Na zakończenie zaprezentowano wyniki badań nad wykorzystaniem badań marketingowych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.