Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 59

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  budżet
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Unia Europejska od dekady podejmuje działania na rzecz konsolidacji rynków zbrojeniowych. Jednak istotną przeszkodą w tym procesie są zróżnicowane interesy, strategie bezpieczeństwa i możliwości poszczególnych państw członkowskich. Polska i Grecja są nielicznymi członkami UE, którzy w ostatnich latach zwiększają swoje wydatki obronne. Oba kraje jednak w swoich zakupach zbrojeniowych kierują się innymi celami. Polska obawia się lądowego starcia z przeciwnikiem posiadającym broń masowego rażenia i demonstrującym lekceważenie dla norm prawa międzynarodowego. Natomiast dla Grecji potencjalnym przeciwnikiem jest członek tego samego sojuszu wojskowego, bardziej przewidywalny w swoich zachowaniach, a ewentualne starcie miałoby charakter powietrzno-morski. Grecja natomiast bardziej niż Polska narażona jest na ataki terrorystyczne i niekontrolowane migracje. Polska posiada liczący się przemysł zbrojeniowy i część zapotrzebowania wojskowego może wyprodukować o własnych siłach. Grecja jest zmuszona do importowania o wiele większej ilości broni. Trudno więc liczyć na standaryzację uzbrojenia na europejskich rynkach czy też na znaczące zbliżanie strategii bezpieczeństwa rozmaitych członków UE.
PL
W artykule przedstawiono koncepcje zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego i strategię wraz ze specyfiką zarządzania tymi jednostkami. Celem artykułu jest prezentacja realizacji budżetu miasta Częstochowy. Scharakteryzowano budżet oraz jego składowe, dochody i wydatki jednostki samorządu terytorialnego. Przedstawiono strategię rozwoju 2030+ i budżet miasta Częstochowy w latach 2016-2020. Strategia miasta Częstochowy ulega ciągłym modyfikacjom i zmianom, które są powiązane z raportem „Polska 2030”. Zawarto w nim dziesięć kluczowych wyzwań, które stoją przed Polską i samorządem. Artykuł opracowano na podstawie analizy przeglądu literatury i przeanalizowano przykładowe budżety miasta Częstochowy z lat 2016-2020. Porównano planowane oraz wykonane wydatki i dochody w latach 2016-2020. Budżet jednostki samorządu terytorialnego ulega także ciągłym modyfikacjom związanym z bieżącą sytuacją, jak np. pandemia. W wybranych pięciu działach budżetu planowane dochody/wydatki przekraczały ich wykonanie. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć różne przyczyny, np. planowanie na wyrost bez realnego pokrycia w rzeczywistości, zmieniające się otoczenie czy też planowanie życzeniowe decydentów jednostek samorządu terytorialnego.
PL
Rachunek kosztów jakości jest narzędziem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach usługowych do optymalizacji kosztów jakości. Rzetelnie prowadzony stanowi cenne źródło informacji o kosztach jakości, które mogą zostać wykorzystane do przygotowania ich budżetu. Celem niniejszego artykułu jest zaproponowanie przez autora budżetu procesowego kosztów jakości. Pierwsza część pracy przedstawia istotę i rolę budżetowania w zarządzaniu jednostką oraz charakterystykę struktury budżetu przedsiębiorstwa. W drugiej części autor prezentuje macierz procesową kosztów jakości, założenia oraz budżet procesowy kosztów jakości. Trzecia część zawiera próbę weryfikacji przygotowanego budżetu kosztów jakości. Obiektem badań są koszty jakości oraz budżet przedsiębiorstwa. W pracy autor zastosował metodę krytycznej analizę piśmiennictwa naukowego z zakresu rachunkowości i zarządzania jakością oraz analizę przypadku. Podsumowanie artykułu stanowią wnioski z przeprowadzonego studium przypadku oraz nakreślony kierunek dalszych badań.
PL
System controllingu dostarcza wielu narzędzi, które pozwalają efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem. Jedną z takich metod zarządzania organizacją jest budżetowanie. W efekcie procesu budżetowania powstają budżety, które pełnią w organizacji różne funkcje i zadania. Sporządzanie budżetów jest procesem bardzo powszechnym, który pozwala skutecznie koordynować działaniami w całości przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest ocena systemu budżetowania w przedsiębiorstwie. W pracy opisano istotę budżetowania, etapy tego procesu, zadania, jakie pełni w przedsiębiorstwie, a także jego najważniejsze cele. Zawarto również ocenę koncepcji budżetowania w świetle nie tylko jej zalet, ale również wielu uwag krytycznych ze strony autorów. Budżetowanie to proces, który wymaga dostosowania do aktualnych warunków na rynku, o czym świadczy między innymi powstanie koncepcji Beyond Budgeting, którą również przedstawiono w artykule. Wykorzystane metody badawcze to dedukcja i krytyczna analiza literatury.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 2
253-268
PL
Dynamiczne zmiany w gospodarce wpływają na konieczność znalezienia narzędzia, które pozwoli przedsiębiorstwom na efektywne funkcjonowanie oraz dalszy rozwój. Narzędziem takim może być budżetowanie w formie tradycyjnej, zmodyfikowane lub w całkiem nowej formie. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie stopnia rozpowszechnienia budżetowania, jego wad i zalet w świetle zarządzania podmiotem oraz określenie możliwych kierunków rozwoju budżetowania. W pracy zastosowana została metoda badań literaturowych. Przeprowadzone badania literaturowe umożliwiły stwierdzenie, iż rozpowszechnienie budżetowania jest wysokie (zarówno w praktyce przedsiębiorstw zagranicznych, jak i krajowych), a możliwości jego zastosowania –szerokie (dobrze funkcjonujący system spełniać może wiele funkcji zarządzania podmiotem). Mimo że proces ten spotyka się często z krytyką ze strony zwolenników nowych metod, badania pokazują, że przedsiębiorstwa nie zamierzają z niego zrezygnować, co więcej mają w planach dostosowywanie go do swoich potrzeb i zmian w otoczeniu, tak by ułatwiał bieżące działania oraz pozwalał na wykorzystanie potencjalnych możliwości rozwoju.
PL
Problem oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego staje się niezwykle ważny zarówno z punktu widzenia wartości informacyjnej do celów decyzyjno-informacyjnych, jak i z punktu widzenia możliwości zaciągania długu. Problematyka ta ważna jest również z punktu widzenia oceny sprawności działania, gdyż ocena kondycji finansowej dostarcza informacji pozwalających podejmować decyzje o realizacji kolejnych zadań oraz ocenić dotychczasową aktywność władz samorządowych w tym zakresie. Celem opracowania jest dokonanie analizy istniejących w literaturze podejść do oceny kondycji finansowej w ujęciu teoretycznym i praktyki samorządowej oraz dokonanie oceny wartości informacyjnej indywidualnego wskaźnika zadłużenia (IWZ) jako miary informującej o sytuacji finansowej z punktu widzenia możliwości absorpcji długu.
EN
The problem of assessing the financial condition of local government units becomes extremely important both from the point of view of the information value for decision-making purposes and from the point of view of the possibility of incurring debt. This issue is also important from the point of view of the assessment of the efficiency of the action, because the assessment of the financial condition provides information allowing to make decisions on the implementation of subsequent tasks and to assess the current activity of local government in this area. The purpose of the study is to analyze existing methodological approaches and developments used to assess the financial condition. The analysis was made in based theoretical studies (literature on the subject) and practical solutions (resulting from the law and practice of local government units). In addition, the purpose of the article is to assess the information value of the individual debt ratio (IWZ) as a measure informing about the financial situation from the point of view of the possibility of debt absorption.
Horyzonty Polityki
|
2018
|
vol. 9
|
issue 26
93-110
PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy udzielenie absolutorium jako prawny sposób rozliczenia Rady Ministrów z wykonania budżetu państwa zwalnia jej członków od odpowiedzialności konstytucyjnej, czy też jej nie wyklucza. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Zawarte wnioski zostały sformułowane na podstawie przeglądu dorobku nauki, analizy przepisów prawa oraz oceny praktyki parlamentarnej. Analiza zagadnienia oparta jest na metodzie: systemowej, celowościowej i prawno‑historycznej. PROCES WYWODU: Po opisaniu istoty absolutorium, procedury jego udzielania, zmian prawnych, jakie w tym zakresie zostały przyjęte w latach 90. XX w., oraz skutków z tego płynących, w kontekście sporu istniejącego w doktrynie co do konsekwencji jego udzielenia, autorka podjęła próbę powiązania zagadnienia absolutorium z kwestią możliwości egzekwowania odpowiedzialności konstytucyjnej członków Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Upolitycznienie procedury kontroli wykonania przez rząd budżetu państwa oraz brak powiązania przez ustrojodawcę z faktem odmowy absolutorium bezpośrednich skutków prawnych wydają się główną słabością tej instytucji, skłaniającą do komplementarnego, a nie rozdzielnego koegzystowania instytucji absolutorium i odpowiedzialności konstytucyjnej w Polsce. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wnioski sprowadzają się do stwierdzenia, że pomimo braku rozstrzygnięć wyraźnie określających zależności prawne między instytucją absolutorium a odpowiedzialnością konstytucyjną oraz z racji braku ograniczenia kryterium kontroli wykonania budżetu państwa do wyłącznie kryterium legalności winno przyjąć się stanowisko, iż udzielenie rządowi absolutorium, jak i tym bardziej jego odmowa nie powinny zamykać drogi do egzekucji odpowiedzialności konstytucyjnej członków Rady Ministrów realizujących budżet państwa.
PL
Przemiany ustrojowe zapoczątkowane w 1989 roku spowodowały w Polsce dynamiczny rozwój prywatnej przedsiębiorczości, w tym głównie małych firm borykających się ciągle z wieloma trudnościami. W połowie ostatniej dekady XX wieku przekroczona jednak została symboliczna granica tej prywatyzacji, za jaką można uważać jej ponad 50%udział w ogólnej strukturze zatrudnienia. Obecnie odsetek ten jest znacznie wyższy...
EN
Adoption of the draft regulation may result in a necessity of change of several Polish statutes. Authors notice that indication of Article 322(2) of TFEU was improper because of the specific goal and content of the regulation. The mentioned provision concerns own resources of UE, while the draft regulation determines EU budgetary rules. Article 322(1) of TFEU should be indicated as a proper legal basis of the proposed regulation. The principle of subsidiarity, in accordance with rules mentioned in Article 2 of the Protocol No. 2 on the Application of the Principles of Subsidiarity and Proportionality does not affect the analyzed draft regulation. The authors point out that the Council of Ministers did not fulfil its obligation to present a project of opinion on the EU draft act. The authors claim with that the draft regulation should be adopted, but they also point out that many areas covered by the draft should be clarified.
PL
W artykule zawarto ogólne zagadnienia dotyczące problematyki dopuszczalności dokonywania zmian w budżecie przez zastępcę wójta (burmistrza, prezydenta) urzędu gminy (miasta). Przedstawiono rozbieżne stanowiska sądów administracyjnych, które opowiadają się za możliwością dokonywania zmian w budżecie przez zastępcę wójta, jak i przedstawią poglądy zupełnie odmienne. W rozważaniach końcowych podniesione zostały postulaty w zakresie ponownego podjęcia tematyki w przedmiocie uregulowania expressis verbis w akcie o charakterze ustawowym, tj. rozszerzenia katalogu przypadków związanych z przemijającą przeszkodą w wykonywaniu przez wójta zadań i kompetencji, a także jednoznaczne określenie zagadnienia dotyczącego dokonywania zmian w budżecie jednostki samorządu terytorialnego przez zastępcę wójta.
EN
The abstract contains general issues regarding the admissibility of making budget changes by the deputy head of the commune head (mayor, president) of the commune (city) office. Divergent positions of administrative courts have been presented, both of which are in favor of the possibility of making changes to the budget by the deputy of the commune head, as well as presenting completely different views. In the final considerations, the postulates regarding the resumption of subject matter in the subject of expressis verbis in a statutory act, i.e. the priority of the Public Finance Act over constitutional laws, the extension of the list of cases related to the transient obstacle in the performance of tasks and competences by the head of the commune also an unambiguous definition of the issue regarding making changes in the budget of the local government unit by the deputy of the commune head.
EN
The article focuses on the comparison of the budget structure of the City of Włocławek commune and the commune of Brześć Kujawski in the years 2015–2019. This topic is very important because the budget is necessary to fulfill all the tasks of communes. Budget decisions also directly affect the lives of everyone in them. The article also addresses such issues as the comparison of the share of individual sources of income and expenditure according to the budget classification and the division according to the purpose of destination.
PL
Artykuł skupia się na porównaniu struktury budżetu gminy Miasto Włocławek oraz gminy Brześć Kujawski w latach 2015–2019. Temat ten jest bardzo istotny, ponieważ budżet jest konieczny do wypełnienia wszystkich zadań gmin. Decyzje o budżecie oddziałują również bezpośrednio na życie każdego ich mieszkańca. Artykuł porusza także takie kwestie jak porównanie udziału poszczególnych źródeł dochodów i wydatków według klasyfikacji budżetowej oraz podziału ze względu na cel przeznaczenia.
PL
Wśród wszystkich podatków największy wpływ na dochody budżetowe państwa wykazuje podatek od towarów i usług. Artykuł stanowi próbę przeanalizowania tematyki tego podatku oraz jego wpływu na dochody budżetowe państwa. Przeprowadzono analizę opartą na danych pochodzących ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, opublikowane jako sprawozdania roczne z wykonania budżetu państwa z lat 2003-2017. Celem artykułu jest zweryfikowanie hipotezy o wzroście wartości dochodów z podatku od towarów i usług w sumie dochodów budżetowych państwa w roku 2017. W artykule wykazano, że w 2016 nastąpiły zmiany w przepisach podatkowych. Przeprowadzona analiza danych z wpływów podatkowych z roku 2016 i 2017 (do listopada) w ujęciu miesięcznym pokazała ponad 20 miliardów złotych wzrostu wpływów z podatku VAT, co oznacza, że metody uszczelniania podatku VAT z roku 2016 wpłynęły w sposób znaczący na poprawę ściągalności tego podatku.
EN
Among all taxes, the value added tax shows the greatest impact on state budget revenues. The article is an attempt to analyze the subject of the value added tax and its impact on the state budget revenues on the basis of available economic literature, legal provisions and data provided by the Ministry of Finance. The study carried out an analysis based on data from the website of the Ministry of Finance, published as annual reports on the implementation of the state budget from 2003-2017. The aim of the article is to verify the hypothesis about the increase in the value of income from the value added tax in the sum of state budget revenues in 2017. The article shows that in 2016 there were changes in tax regulations. The analysis of data from tax revenues from 2016 and 2017 (only to November) on a monthly basis showed over PLN 20 billion increase in VAT receipts, which means that the methods of sealing VAT from 2016 significantly affected the recovery of this tax.
PL
W oparciu o przepisy rangi konstytucyjnej ustaw zasadniczych państw Unii Europejskiej przy pomocy metody prawnoporównawczej i częściowo prawnodogmatycznej artykuł przedstawia zakres i głębokość polskiej regulacji na tle unijnym wykazując, że może ona uchodzić za obszerną, przede wszystkim z uwagi na wprowadzenie specjalnego trybu ustawodawczego uwzględniającego udział obu izb parlamentu i głowy państwa, co jak widać regułą nie jest. Również pozostałe omówione przepisy, szczegółowo określające podmioty biorące udział w opracowaniu budżetu państwa, terminy proceduralne oraz zasady związane z równowagą budżetową nie są normą w materii konstytucyjnej, zwykle bardziej lakonicznych w tym zakresie, państw Unii Europejskiej.
EN
Based on the provisions of the constitutional rank of the basic laws of the European Union countries, with the help of a comparative and partly legal-dogmatic method, the article presents the scope and depth of the Polish regulation against the EU background, showing that it can be regarded as extensive, primarily due to the introduction of a special legislative mode taking into account the participation of both chambers of parliament and the head of state, which, as can be seen, is not the rule. Also the remaining discussed regulations, which define in detail the entities participating in the elaboration of the state budget, procedural deadlines and principles related to the budgetary balance, are not the norm in the constitutional matter, usually more laconic in this respect, of the European Union countries.
PL
Praca obejmuje zagadnienia teorii konkurencji i rynku sportu jako szczegółowej dyscypliny ekonomicznej, a w tym budżetów klubów Ekstraklasy oraz ich wpływu na końcowy wynik sportowy w sezonie rozgrywkowym 2014/2015. Aby udowodnić przyjętą w artykule tezę, zastosowano analizę porównawczą, wprowadzając dwa kryteria: kryterium wielkości budżetu i kryterium wyniku sportowego. Główna teza wysunięta w opracowaniu brzmi „Wielkość budżetu klubu nie decyduje o zwycięstwie w Ekstraklasie ani miejscu klubu w tabeli” i stanowi przeciwieństwo opinii większości analityków i ekspertów piłki nożnej, która wskazuje: „Pokaż mi swój budżet, a powiem ci, które miejsce zajmiesz w lidze i czy zostaniesz mistrzem”. Analiza porównawcza przeprowadzona pomiędzy wymienionymi przeciwstawnymi stwier­dzeniami w oparciu o przyjęte kryteria wykazała słuszność założeń tezy. Wyniki badań grupy mistrzowskiej Ekstraklasy pozwoliły dowieść, że pieniądze na piłkarskim boisku nie są źródłem sukcesu sportowego. Wielkość budżetów klubów piłkarskich nie tylko nie kores­ponduje z ich miejscami w tabeli, ale stanowi ich całkowite zaprzeczenie.
EN
The article aims at the assessment of the organisation of mass sports events, such as the Polish Ekstraklasa football matches. On the basis of the available research and analyses provided by various authors, it should be stated that money is among the main factors of sports success but it is not the only one. Research shows that sports abilities and strategic sports management are invaluable for the final score. Considering all the mentioned facts, one should reject the thesis that high budget is the main factor of sports success.
PL
W artykule przedstawiono zmiany w wielkościach budżetów wybranych 11 narodowych organizacji turystycznych (NTO) z krajów europejskich. Wykazano, że kryzys gospodarczy nie przyczynił się do zasadniczych zmian w tych wielkościach. W 2009 r., który był najbardziej dotkliwy dla gospodarki światowej i europejskiej, nie odnotowano znacznych wahań w badanych wartościach – spadek stwierdzono jedynie w dwóch przypadkach. Dokonano także analizy zmianw strukturze budżetów badanych narodowych organizacji turystycznych. Wykazano, że miały one różne źródła, a do najważniejszych należy zaliczyć różny udział środków publicznych w finansowaniu organizacji oraz nowe możliwości pozyskiwania środków, m.in. unijnych.
EN
The present article covers the changes to the sizes of budgets of selected 11 European countries Tourist Organizations (NTOs). It demonstrates that the economic crisis did not contribute to any substantial changes in these amounts. In the year 2009, which was the most acute year for the European and world economy, no substantial fluctuations were observed as regards the values examined: a drop was noted only in two cases. An analysis of the changes to structure national tourism budgets organizations in question is also performed. It is demonstrated that they are of various sources; the most important ones include various contributions of public funds in the financing of the organizations or new possibilities to obtain funds, including EU funds.
PL
W systemie budżetowym Republiki Kazachstanu, który koncentruje się na uzyskiwaniu korzystnych wyników, szczególne miejsce zajmują programy państwowe. Program państwowy to obszerny dokument określający główne kierunki polityki państwa w zakresie jej wdrażania, co jest bezpośrednio zwią­zane ze strategią rozwoju państwa jako całości i z koncepcją rozwoju poszcze­gólnych branż przemysłowych. W Republice Kazachstanu program państwowy to dokument planowa­nia strategicznego, zawierający zestaw planowanych czynności związanych z zadaniami, terminami, środkami, osobami odpowiedzialnymi za wdrażanie i z instrumentami polityki publicznej, które zapewniają – w ramach realiza­cji głównych funkcji państwowych – osiągnięcie priorytetów i celów polityki państwowej w zakresie rozwoju socjoekonomicznego i bezpieczeństwa naro­dowego. Innymi słowy program państwowy jest instrumentem państwowej regulacji gospodarki, który umożliwia osiągnięcie założonych celów poprzez użycie dostępnych zasobów. Programy państwowe są dokumentami natury międzystrefowej, między­sektorowej i międzyoddziałowej, które definiują cele i oczekiwane rezultaty odnośnie do priorytetów i kierunków strategicznych rozwoju państwa i są opracowywane przez okres minimum 5 lat w celu wdrażania wyższej rangi dokumentów Państwowego Systemu Planowania.
EN
In the budgeting system of the Republic of Kazakhstan, which is focused on achieving results, a special place is occupied by state programs. A state program is a comprehensive document that defines the main direc­tions of state policy in the field of its implementation, which is directly linked to the development strategy of the state as a whole and the concept developing a particular industry. In the Republic of Kazakhstan, a state program is a strategic planning doc­ument containing a set of planned activities and interlinked by tasks, deadlines, implementers, resources, and public policy instruments that ensure-within the framework of the implementation of key state functions-the achievement of priorities and goals of state policy in the field of socioeconomic development and national security. In other words, a state program is an instrument of state regulation of the economy, ensuring the achievement of promising goals and objectives through the use of available resources. State programs are documents of an inter-sphere, inter-sectoral, and inter­departmental nature that define goals, objectives, and expected results in the priorities and strategic directions of the country’s development and are devel­oped for a period of at least 5 years in order to implement the higher docu­ments of the State Planning System.
EN
Tax havens are highly controversial, first of all with respect to the decrease of the state budget revenues coming from corporate income tax (CIT) and personal income tax (PIT). Many companies, however, locate their business activity outside the territory of their own country thus decreasing their tax liabilities, which leads to the reduction of their own running costs and the possibility of pursuing some other objectives. The aim of the paper is to find an answer to a number of research questions, including: –what is tax optimising and what does it involve? –what is the genesis of tax havens and what are their types? –when are tax havens a legal tool for tax optimising? –to what extent do the Polish companies use tax havens for tax optimising? –what actions are undertaken in Poland in order to rationalise the use of tax havens by Polish entrepreneurs? The answers given in the study will allow to discern between ways of optimisation, including tax frauds, and legal activities aimed at tax optimizing. This distinction will provide the context for the analysis of the practices of locating the activity of some companies in selected countries referred to as tax havens.
PL
Raje podatkowe wzbudzają wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na zmniejszanie dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i od osób fizycznych (PIT). Jednakże w ten sposób wiele firm, lokalizując swoją działalność poza terytorium własnego kraju, zmniejsza zobowiązania podatkowe, a tym samym obniża własne koszty funkcjonowania i może realizować dodatkowo jeszcze inne cele. Artykuł jest próbą odpowiedzi na szereg pytań badawczych, w tym przede wszystkim: –co to jest optymalizacja podatkowa i na czym polega, –jaka jest geneza i rodzaje rajów podatkowych, –kiedy raje podatkowe stanowią legalne narzędzie optymalizacji podatkowej, –w jakim zakresie polskie firmy wykorzystują raje podatkowe do optymalizacji podatkowej, –jakie działania podejmowane są w Polsce w celu racjonalizacji korzystania przedsiębiorców z rajów podatkowych. Uzyskane odpowiedzi pozwolą rozróżnić nielegalne sposoby niepłacenia podatków, w tym oszustwa podatkowe, od legalnych działań firm w zakresie optymalizacji podatkowej. W tym kontekście bowiem dokonana zostanie analiza praktyk dotyczących lokalizowania swojej działalności przez polskie firmy w wybranych krajach, określanych mianem rajów podatkowych.
Pieniądze i Więź
|
2014
|
vol. 17
|
issue 4(65)
171-181
PL
Celem artykułu było ukazanie wzrostu korzyści dla regionu płynących z realizacji rozwojowego budżetu gminy w stosunku do tradycyjnej koncepcji budżetu. Panujący w krajach Unii Europejskiej kryzys gospodarczy dotyka również Polski, tym samym zmniejsza się ilość środków finansowych przekazywanych samorządom terytorialnym w stosunku do obowiązków, jakie są na nie nakładane. Dotychczasowe podejście do problemu konstruowania budżetu nie uwzględniało skutków kryzysu finansowego i wzrostu obciążeń finansowych nakładanych na gminę, tym samym prowadziło do wzrostu jej zadłużenia. Artykuł omawia możliwości kreowania rozwoju regionalnego na szczeblu gminnym poprzez umiejętne konstruowanie budżetu. Autor ukazuje korzyści i szanse wynikające z zastosowania koncepcji rozwojowego budżetu gminy przy corocznym planowaniu budżetu. Sugeruje możliwe do realizacji kierunki rozwoju lokalnego i możliwości wykorzystania położenia geograficznego oraz uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, sprzyjających utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej. Jej utworzenie zdaniem autora może pozytywnie wpłynąć na rozwój ekonomiczno-społeczny gminy Purda.
EN
The purpose of this article is to show the increase of benefits for the region, arising from the realization of the developmental commune budget, in relation to the traditional concept of the budget. Economic crisis prevailing in the European Union countries concerns also Poland, thereby reduces the amount of financial funds transferred to local authorities in relation to the responsibilities, that are imposed on them. Until now, the approach to the problem of constructing the budget did not include the effects of the financial crisis and growth of the financial burden imposed on the commune, leading to the growth of its debt. The article discusses the possibilities of creating regional development at the commune level through skillfully constructing of the budget. The Author shows the benefits and opportunities resulting from the application of the concept of developmental commune budget in an annual budget planning. He suggests possible directions for the implementation of local development and the possibilities of using the geographical location and social and economic determinants, conducive to the creation of a special economic zone. According to the Author, its creation may have a positive impact on economic and social development of the Purda commune.
PL
Sformułowanie kryteriów konwergencji nominalnej w Traktacie ustanawiającym Unię Europejską było podyktowane potrzebą zbadania stopnia spójności gospodarek krajów członkowskich. Kryteria te pozwalały na weryfikację ich gotowości do uczestnictwa w unii walutowej. Polska uczestniczy w III etapie Unii Gospodarczej i Walutowej na prawach państwa z derogacją, lecz nie zwalnia to naszego kraju z wypełniania kryterium fiskalnego. Przekroczenie referencyjnego poziomu deficytu sektora general government spowodowało podjęcie w 2009 r. przez KE procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec naszego kraju. Odpowiedzią na to wyzwanie był rządowy plan konsolidacji finansów publicznych. Po reformie OFE istnieją szanse wyjścia z procedury nadmiernego deficytu w planowanym terminie. Jednak trwała poprawa stanu finansów publicznych wymaga odejścia od doktryny neoliberalnej na rzecz interwencjonizmu państwowego.
EN
The formulation of the nominal convergence criteria in the Treaty establishing the European Union was dictated by the need to examine the degree of consistency in the economies of Member States. These criteria enabled verification of their readiness to participate in the Monetary Union. In particular, establishment of the fiscal criterion was aimed to impose financial discipline. Poland participates in the third stage of Economic and Monetary Union on the rights of the State with a derogation, however, it does not exempt our country from fulfilling the fiscal criterion. Exceeding the reference level of the general government sector’s deficit triggered EC’s initialization of Excessive Deficit Procedure (EDP) against our country in 2009. The answer to this challenge was the government's plan to consolidate public finances. After the reform of open pension funds we can expect decision to close Excessive Deficit Procedure. at planned time. However, the sustained improvement of public finances requires a departure from the neoliberal doctrine in favor of state intervention.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.