Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 316

first rewind previous Page / 16 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  konkurencyjność
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 16 next fast forward last
PL
Społeczna odpowiedzialność biznesu jest koncepcją, dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełnienia wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z otoczeniem firmy, czyli dobrowolne zaangażowanie. Społeczna odpowiedzialność biznesu to efektywna strategia zarządzania, która poprzez prowadzenie dialogu społecznego na poziomie lokalnym przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw na poziomie globalnym i jednocześnie kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego
PL
Trzecia fala globalizacji jest pochodną postępu technicznego, standaryzacji procesów wytwarzania, wzrostu wydajności pracy, liberalizacji handlu i przepływu kapitału, upowszechniania się inwestycji zagranicznych oraz integracji regionalnej. Transformacja społeczno-gospodarcza rozpoczęta na początku lat 90. minionego wieku wpłynęła na zmianę postrzegania naszego państwa przez międzynarodowe instytucje polityczne i gospodarcze, inwestorów oraz przywódców państwowych. W minionym dziesięcioleciu Polska stała się pełnoprawnym członkiem NATO, MFW, WTO oraz OECD. Przed nami rysuje się członkostwo w Unii Europejskiej. Efektem ponad 10-letniej transformacji są wyraźne zmiany społeczne i gospodarcze. Bilans tych zmian zawiera zarówno pozytywne, jak i negatywne zdarzenia.
EN
W skali mikroekonomicznej konkurencyjność odnoszona jest głównie do przedsiębiorstw, które aby odnieść sukces rynkowy muszą zdobyć przewagę konkurencyjną. Dążenie do osiągnięcia stabilnej i wysokiej pozycji konkurencyjnej wywołuje stałe poszukiwania nowych źródeł przewagi konkurencyjnej. Na podstawie badań literaturowych autorka sugeruje, że w drugiej dekadzie XXI wieku takim źródłem mogą być wartości niematerialne, które w znacznej mierze decydują o pozycji rynkowej przedsiębiorstwa, a także są podłożem do kreowania potencjału kapitału intelektualnego. Ich znaczenie dostrzegane jest w ekonomii doświadczeń, która po gospodarce agrarnej, epoce przemysłu i gospodarce usług może być kolejnym etapem rozwoju gospodarki. Ekonomia doświadczeń, której stosowanie wymaga interdyscyplinarnego podejścia, jest obecnie jednym ze światowych trendów, wynikających ze zwiększonych żądań i doznań konsumentów, niedocenionych jednak przez naukę i praktykę gospodarczą.
PL
Rozmowy z polskimi menedżerami zakupów wskazują, że nie dostrzegana jest strategiczna rola zakupów, które mogą mieć kluczowe znaczenie w poprawie rentowności i wartości firmy, w budowaniu jej przewagi konkurencyjnej, w rozwiązywaniu jej najróżniejszych problemów i wychodzeniu naprzeciw wyzwaniom przyszłości. Autor omawia błędy i słabości tradycyjnych systemów zakupowych oraz postuluje przyjęcie nowego podejścia, co oznacza nadania zakupom strategicznej roli w budowaniu przewagi konkurencyjnej firmy.
PL
Podstawowym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie znaczenia konkurencyjności jako zadania organizacji zarządzających obszarami recepcji turystycznej (DMO). Dokonano przeglądu definicji konkurencyjności, jednocześnie akcentując, iż zagadnienie to jest stosunkowo różnie pojmowane w literaturze naukowej. W dalszej kolejności przedstawiono wybrane poglądy naukowców na temat znaczenia konkurencyjności w odniesieniu do sektora turystycznego, a w szczególności do obszarów recepcji turystycznej (ORT). Przeprowadzona analiza jednoznacznie wykazała, że z punktu widzenia rozwoju określonych ORT zagadnienie konkurencyjności ma priorytetowe znaczenie. Podkreślono, że znaczną rolę w zakresie podnoszenia konkurencyjności ORT powinny odgrywać organizacje zarządzające obszarami recepcji turystycznej. Badania przeprowadzone wśród 184 europejskich DMO wykazały, że podnoszenie konkurencyjności obszarów recepcji turystycznej jest uznawane jako działanie o dużym znaczeniu.
EN
This article is an attempt to characterise the age management strategies in companies in the context of demographic, economic and cultural conditions. As it is suggested by the conducted research, the majority of Polish companies currently do not use the age management strategies, which is primarily caused by their failure to realise the potential benefits as the fact of possessing rich age diversity in a company is one of the methods to accomplish the competitive advantage
PL
Artykuł przedstawia otoczenie organizacji oraz konkurencyjność jako jedną z ważnych cech współczesnych przedsiębiorstw. Ponadto, opisuje sposoby rozwoju firm, kładąc nacisk na fuzje i przejęcia. Część praktyczna prezentuje proces przejęcia operatora sieci Plus przez spółkę Cyfrowy Polsat.
EN
The article presents company environment and competitiveness as significant features of present-day companies. Moreover, it describes the methods of company development with a special emphasis on mergers and takeovers. The practical part presents the takeover of the Plus network operator by the Cyfrowy Polsat company.
9
80%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 1
517-528
PL
Artykuł koncentruje się na zagadnieniach związanych z konkurencją i konkurencyjnością banków funkcjonujących w sektorze bankowym w Polsce. Banki w skutek reform ustrojowych w 1989 roku stały się podmiotami muszącymi sprostać nasilającej się konkurencji ze strony banków, Skoków oraz innych instytucji finansowych. W opracowaniu dokonano analizy konkurencyjności sektora banków spółdzielczych na podstawie (wybranych) następujących miar ilościowych: zasięg oddziaływania banku (mierzony liczbą placówek bankowych), udział w rynku (mierzony udziałem w podstawowych wielkościach sektora bankowego w Polsce), marża odsetkowa, wskaźniki dochodowości – wskaźnik ROA i ROE oraz wskaźnik efektywności kosztowej – C/I . W artykule wykorzystano dane statystyczne z NBP oraz KNF.
10
Publication available in full text mode
Content available

Wizerunek Airbnb kreowany online

80%
PL
Nowym zjawiskiem na rynku turystycznym jest powstanie internetowych platform pośredniczących w wymianie handlowej typu C2C (customer-to-customer). Celem artykułu jest kompleksowa ocena konkurencyjności Airbnb na rynku usług hotelarskich. W opracowaniu postawiono pytanie, czy oferta Airbnb może stanowić konkurencję dla największych marek hotelowych świata? Podstawową metodą zastosowaną w procesie poszukiwanie odpowiedzi była analiza treści źródeł wtórnych, w tym artykułów naukowych, raportów agencji badawczych oraz danych Airbnb. Ocenę konkurencyjności przeprowadzono na podstawie identyfikacji potencjału konkurencyjności, przewagi konkurencyjnej i pozycji na rozpatrywanym rynku, w wyniku zastosowania analizy porównawczej w czasie i w stosunku do konkurentów. W następstwie przeprowadzonych badań należy stwierdzić, że w początkowym okresie działalności platforma nie stanowiła konkurencji dla oferty hoteli, lecz ją uzupełniała. Obecnie natomiast - zajmując wysoką pozycję konkurencyjną - marka Airbnb jest postrzegana jako realne zagrożenie.
PL
Jedną z głównych cech współczesnej gospodarki światowej jest postępujący proces jej globalizacji, przejawiający się m.in. znoszeniem kolejnych barier w przepływie towarów i usług oraz czynników produkcji. Próba przebudowy polskiej gospodarki po 1989 r. z myślą o dostosowywaniu jej do wymagań integrującego się rynku światowego oznaczała konieczność uruchomienia procesów gospodarczych prowadzących do zwiększenia zdolności konkurencyjnej naszej gospodarki. W warunkach gospodarki rynkowej proces ten w dużej mierze uzależniony jest od działań podejmowanych przez poszczególne przedsiębiorstwa. Jednakże w polskich realiach prowadzenie działalności gospodarczej nadal obwarowane jest wieloma barierami, m.in. natury organizacyjnej (np. brak zaplecza instytucjonalnego wspierającego rozwój przedsiębiorczości), administracyjnej (rozbudowane procedury, biurokracja, zmienność przepisów), finansowej i fiskalnej (zadłużony budżet ogranicza możliwości dostępu do kapitału, wysokie stopy podatkowe), co w znacznym stopniu ogranicza swobodę działania. Taka sytuacja pozwala wysnuć wniosek, iż prowadzona od ponad10 lat restrukturyzacja polskich przedsiębiorstw, rozumiana jako radykalna zmiana w co najmniej jednym spośród trzech wymiarów organizacji, tj. w zakresie działania, strukturze kapitałowej lub organizacji wewnętrznej firmy, miała charakter wstępny. Istotą restrukturyzacji powinno być bowiem zwiększenie konkurencyjności.
PL
Sektor ICT jest jednym z najważniejszych elementów gospodarki, której dynamiczny rozwój warunkują wiedza i innowacje. Proces efektywnego tworzenia, przesyłania i gromadzenia wiedzy staje się możliwy dzięki rozwiązaniom, jakie oferują nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne. Rosnące zapotrzebowanie na produkty i usługi sektora ICT przyczynia się do jego dynamicznego rozwoju, oddziałując pozytywnie na całą gospodarkę. Według badań OECD udział tego sektora w tworzeniu wartości dodanej w 2009 roku utrzymywał się na poziomie 8,6%, a zatrudnienie znalazło w nim prawie 15 mln osób. Celem opracowania jest analiza rozwoju sektora ICT w Polsce na tle innych krajów UE-27, rozpatrywana zarówno z punktu widzenia jego konkurencyjności wynikowej, jak i zdolności konkurencyjnej.
PL
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie innowacyjnych metod oceny wartości firmy wobec rosnącej konkurencyjności przedsiębiorstwa. Wśród naukowców nie ma jednoznacznej opinii dotyczącej wyboru najlepszej z nich. Realizacja tego celu wymagała podziału artykułu na kilka części. Wyjaśniono pojęcie „wartość firmy” oraz zaprezentowano elementy ją tworzące. Szczególną uwagę poświęcono przedstawieniu metod wyceny przedsiębiorstwa, uwzględniając ich zalety i wady oraz możliwość zastosowania praktycznego
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 2
229-240
PL
Prezentowany artykuł podejmuje problematykę wpływu outsourcingu i offshoringu na konkurencyjność przedsiębiorstw w warunkach globalizacji. W pierwszej części przedstawiono istotę dwóch pojęć –outsourcingu i offshoringu. Następnie pokazano determinanty ich rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem czynników kosztowych i wydajnościowych. W kolejnej części zaprezentowano efekty wykorzystania outsourcingu i offshoringu oraz ich oddziaływanie na konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez redukcję kosztów, wzrost marży operacyjnej, wzrost wydajności pracowników i jakości oferowanych produktów i usług, korzystanie z globalnego kapitału ludzkiego, tworzenie wartości dla właścicieli i klientów, wzrost efektywności przedsiębiorstwa oraz korzystanie z preferencyjnych stawek lub ulg podatkowych.
PL
W artykule poruszono problematykę wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw województwa warmińsko-mazurskiego z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Wyszczególniono branże sektora MSP, które były głównymi beneficjentami po mocy przyznawanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 20072013. Przeanalizowano także, czy wsparcie przyznawane w ramach programu trafia do branż, które w „Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Warmii i Mazur do roku 20 20” określone zostały jako branże strategiczne, wpływające na zwiększenie konkurencyjności całego regionu.
PL
Obiekty typu fast food są ważnym elementem rynku usług gastronomicznych. Odbiorcami ich ofert jest przede wszystkim młodzież. W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na próbie 273 studentów studiów stacjonarnych SGGW w 2016 r. Celem analiz było określenie podstaw konkurencyjności obiektów typu fast food. Z przeprowadzonych badań wynika, że respondenci korzystali z takich usług najczęściej do dwóch razy w miesiącu, przy czym w przypadku mężczyzn częstotliwość ta jest większa niż w przypadku kobiet. Największy wpływ na wybór obiektu gastronomicznego miał typ żywności oraz cena, najmniejszy – w ocenie respondentów − reklama. Równocześnie co czwarty respondent przyznał, że bardzo często korzysta z kuponów rabatowych. O konkurencyjności obiektów fast food, zdaniem respondentów, decydują czystość i dostępność miejsc siedzących, a na poprawę konkurencyjności może wpłynąć rozszerzenie oferty o owoce i śniadaniowe menu. Respondenci jakość obsługi ocenili nieco wyżej niż jakość oferowanych produktów. Odnotowano też różnicę w ocenie w zależności od częstotliwości korzystania z usług tych obiektów.
PL
Celem niniejszego opracowania jest analiza zmian pozycji w eksporcie produktów wysokich technologii krajów członkowskich UE w latach 2007-2011. Jednym z podstawowych czynników osiągania przewagi konkurencyjnej w międzynarodowym handlu produktami wysokich technologii jest rozwój sektora badawczo-rozwojowego. Kraje członkowskie UE istotnie różniły się pod względem tendencji w nakładach na B+R w latach 2007-2011. Nie istnieje jednakbezpośredni związek pomiędzy poziomem rozwoju sektora B+R,a pozycją w międzynarodowym handlu towarami hightech krajów UE.
PL
Poszukiwanie nowych źródeł sukcesu rynkowego coraz częściej oznacza odwołanie się do idei współpracy, w tym kooperacji w wymiarze międzynarodowym. W związku z tym pojawia się pytanie, jakie motywy leżą u podstaw współpracy przedsiębiorstw z podmiotami zagranicznymi, oraz czy te motywy są odmienne, w zależności od postrzeganej przez przedsiębiorstwa własnej pozycji konkurencyjnej – czy przedsiębiorstwa lepsze inaczej postrzegają kooperację od firm gorszych lub podobnych do konkurentów? W artykule zostały przedstawione wyniki badania, które na ten temat przeprowadzono wśród 192 przedsiębiorstw.
PL
Sektor MŚP odgrywa bardzo dużą rolę w zakresie generowania PKB oraz tworzenia miejsc pracy w regionie. Analizując możliwość rozwoju regionu, w szczególności poprzez pryzmat podniesienia konkurencyjności działających tam podmiotów, należy zwrócić uwagę na znaczenie jakości produkowanych tam dóbr i usług. Istotnym tego czynnikiem jest proces certyfikacji podmiotów, który jest potwierdzeniem jakości na rynku regionalnym i europejskim. Dzięki certyfikacji przedsiębiorstwa te mogą zapewnić sobie wyższą rozpoznawalność oraz zdobyć przewagę konkurencyjną. Celem niniejszego badania jest odpowiedź na pytanie: w jaki sposób MŚP postrzegają jakość oraz czy ma ona wpływ na podniesienie konkurencyjności wśród firm działających na rynku lokalnym i europejskim? Badania empiryczne przeprowadzono na grupie 121 przedsiębiorstw województwa podkarpackiego, w oparciu o kwestionariusz ankiety jako narzędzie badawcze. Kryterium przyjętych do badań podmiotów była liczba zatrudnionych osób. Zastosowano dobór warstwowy o alokacji nieproporcjonalnej. Zmienną objaśnianą w badaniu była jakość definiowana jako posiadanie aktualnego certyfikatu ISO 9011:2008. Zmiennymi objaśniającymi były: możliwości konkurowania, jakość obsługi klienta oraz umiejętność pozyskania i utrzymania kluczowych relacji biznesowych.
EN
he SME sector plays a very important role in generation of GDP and job creation in the region. Analyzing the possibility of the region development, in particular improvement of the competitiveness of entities operating there, one should pay attention to improving the quality of manufactured goods and services. An important factor is the certification process for entities, which guarantees the high quality of goods on the local and European market. Certification enables also the recognition and sustainable competitive advantage for the firms. The main objective of the study is to answer the question: how the quality of the SMEs are identified and what are the differences in the perception of quality among SMEs operating on the local and European market? The empirical studies were carried out on a group of 121 companies from Podkarpackie province, and were based on a questionnaire as a research tool. The criterion for the choice of entities adopted for the study was the number of employees. Stratified sampling with disproportionate allocation was applied. The dependent variable in the study was the quality defined by the fact of adopting the current certificate ISO 9011:2008. Explanatory variables were: the ability to compete on the market, the quality of customer service and the ability to establish and maintain key business relationships.
first rewind previous Page / 16 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.