Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 42

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kooperacja
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 4
395-405
PL
Celem artykułu jest przedstawienie korzyści kooperacyjnych z funkcjonowania firm w strukturach klastrów gospodarczych, a także przedstawienie na podstawie ogólnodostępnych danych, czy Podlaski Klaster Bielizny osiągnął takie korzyści. Praca składa się z czterech rozdziałów. W rozdziale pierwszym scharakteryzowano klaster przemysłowy. W rozdziale drugim, na podstawie wybranej literatury, przedstawiono korzyści kooperacyjne. Rozdział trzeci pokrótce opisuje Podlaski Klaster Bielizny. W ostatnim, czwartym rozdziale, skupiono się na korzyściach kooperacyjnych Podlaskiego Klastra Bielizny.
2
Content available remote

Kooperacja i konkurencja w konsorcjach gospodarczych

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 4
|
issue 3
277-287
PL
Rozwiązanie kooperacyjno-konkurencyjne znajduje swoje zastosowanie w wielu sytuacjach „życia codziennego”, kiedy istotne jest odnalezienie swoistej równowagi tam, gdzie nie decydują mechanizmy rynkowe tylko negocjacje pomiędzy stronami. Równowaga ta powinna odzwierciedlać rzeczywisty wkład i wyjściowe pozycje strategiczne podmiotów gospodarczych. Wydaje się, że klasycznym przykładem jest monopol bilateralny, gdzie dostrzegamy taką konieczność i sens wyznaczenia wartości kooperacyjno-konkurencyjnej. W pracy przedstawiono próbę aksjomatyzacji, a następnie zastosowania rozwiązania kooperacyjno-konkurencyjnego dla monopolu bilateralnego układu kopalnia-elektrownia.
3
Content available remote

Koopetycja w innowacyjnych strukturach integracyjnych

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 1
83-92
PL
W artykule przedstawiono teoretyczne rozważania na temat koopetycji i jej możliwości implementacji w innowacyjnych formach powiązań integracyjnych. Zaprezentowano problematykę zespolenia się konkurencji i współpracy w jeden typ relacji i interakcji, który jest cechą charakterystyczną dla systemów gospodarczych, takich jak klastry. Wydaje się, że połączenie konkurencji i współpracy prowadzi do wyłonienia się nowego sposobu regulacji zachowań podmiotów gospodarczych –koopetycji.
PL
Jest to recenzja książki Sławomira Czecha pod tytułem Od konfliktu do kooperacji. Instytucjonalizacja konfliktu interesów zbiorowych w szwedzkim modelu gospodarczym, która ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar. Dotyczy ona tak zwanego "szwedzkiego modelu" gospodarki. Autor twierdzi, że w procesach jego budowy zazwyczaj wyolbrzymiane jest znaczenie związków zawodowych, a zarazem niedoceniana jest rola organizacji biznesowych. Poddaje on analizie kluczowe konflikty między: Szwedzką Socjaldemokratyczną Partią Robotniczą, związkami zawodowymi i organizacją pracodawców. W książce wysuwa hipotezę, że budowanie szwedzkich instytucji gospodarczych zgodnie z zasadami współpracy oraz szukanie kompromisu między najważniejszymi grupami nacisku sprzyjało rozwiązaniom, które przyczyniły się do wzrostu gospodarczego.
EN
This is a review of a book by Sławomir Czech titled Od konfliktu do kooperacji. Instytucjonalizacja konfliktu interesów zbiorowych w szwedzkim modelu gospodarczym [From conflict to cooperation. Institutionalisation of the conflict of collective interests in the Swedish economic model]. The book deals with the so-called 'Swedish model' of the economy. The author claims that while the significance of trade unions is usually magnified in its construction, the role of business organisations is underestimated. He analyses pivotal conflicts between the Swedish Social Democratic Party, the trade unions and the employers' organisation. In the book he puts forward a hypothesis that constructing Swedish economic institutions in concordance with the principles of cooperation and seeking a compromise between the most important pressure groups fostered solutions that were beneficial in terms of economic growth.
PL
Określenie „holding” odnosi się do sprawowania kontroli przez jeden z podmiotów (tzw. spółkę-matkę) nad pozostałymi (spółkami-córkami). Inną formą aliansu strategicznego jest outsourcing, który w swej współczesnej formie staje się czymś więcej niż przekazaniem części procesów w ręce wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie specyficznych zależności zachodzących pomiędzy podmiotami tworzącymi holding: spółką zarządzającą i spółką zależną, świadczącą na rzecz tej pierwszej usługi o charakterze outsourcingu. W naszych rozważaniach skupiliśmy się na umowie regulującej tak specyficzną formę współpracy. Celem umowy zawartej pomiędzy omawianymi podmiotami było ustalenie zasad współpracy i wzajemnych zobowiązań w sposób zapewniający należyte i profesjonalne prowadzenie projektów z zakresu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii wiatrowej.
PL
Poszukiwanie nowych źródeł sukcesu rynkowego coraz częściej oznacza odwołanie się do idei współpracy, w tym kooperacji w wymiarze międzynarodowym. W związku z tym pojawia się pytanie, jakie motywy leżą u podstaw współpracy przedsiębiorstw z podmiotami zagranicznymi, oraz czy te motywy są odmienne, w zależności od postrzeganej przez przedsiębiorstwa własnej pozycji konkurencyjnej – czy przedsiębiorstwa lepsze inaczej postrzegają kooperację od firm gorszych lub podobnych do konkurentów? W artykule zostały przedstawione wyniki badania, które na ten temat przeprowadzono wśród 192 przedsiębiorstw.
PL
Powyższy artykuł zawiera treści przedstawiające sposoby podnoszenia konkurencyjności na ryku na progu XXI wieku. Przedstawia tematykę w ujęciu teoretycznym oraz zawiera przykłady praktyczne, zbadane przez autora. Utrzymywanie przewagi konkurencyjnej na rynku nie jest zjawiskiem łatwym i wymaga od przedsiębiorstw wielu umiejętności z dziedziny zarządzania, ale także i innych nauk. Rozwój przez konsolidacje, kooperację czy konkurowanie zasadniczo się od siebie różni i odbywa się inną droga.
PL
Aktywizacja partycypacyjna – w moim rozumieniu – to uświadomione włączanie się w działania służb społecznych (tj. służb pomocy społecznej i służb zatrudnienia) odbiorców ich usług, czyli osób bezrobotnych i zmuszonych sytuacją życiową do korzystania z pomocy społecznej, a w konsekwencji zagrożonych wykluczeniem społecznym. W rezultacie uświadomionej sytuacji własnej obywatel w procesie pomocowym sam czuje się współodpowiedzialny za podejmowane wobec niego działania. Współpracujący z nim specjalista traktuje go podmiotowo, zwracając większą uwagę na to, by oferowane usługi były lepiej dopasowane do jego potrzeb. Doprowadzenie do takiego stanu rzeczy wymaga zwiększonego wysiłku ze strony publicznych służb pomocy społecznej i służb zatrudnienia. Celem mojego artykułu jest pokazanie, że efekty w doprowadzeniu obywatela do zatrudnienia, a tym samym włączenia społecznego, uzyskujemy w wyniku współdziałania usługodawców (w tym wypadku urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej) i obywateli. Rozwój aktywizacji partycypacyjnej obywateli w ostatnich latach pozwolił na zwiększenie efektywności i skuteczności szeroko rozumianych służb społecznych.
PL
Cel: Celem artykułu jest zbadanie uwarunkowań wyboru określonej strategii negocjacyjnej w grach symulacyjnych i planszowych. Metodologia: Jako metodę badawczą wybrano wywiad standaryzowany z odpowiedziami zapisywanymi przez samych respondentów. Ze względu na możliwość przeprowadzenia eksperymentu w warunkach kontrolowanych zdecydowano się na grupę badawczą składającą się ze studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki: Badane osoby najczęściej wybierały strategię konfrontacyjną i w większości uzasadniały to postępowaniem drugiej strony. Część uczestników decydowała się dodatkowo uwzględnić takie czynniki jak wyznawane przez siebie wartości czy też wyniki poprzednich gier. Mimo to prawie wszyscy uczestnicy deklarowali, że wykorzystane przez nich podeście do negocjacji było kooperacyjne i integratywne. Negocjatorzy często bowiem nie postrzegają negocjacji jako całościowego procesu, lecz interesuje ich jedynie własny rezultat, bez zwracania uwagi na łączną sumę wygranych. Ponadto negocjacje dystrybutywne czy też konfrontacyjne są na tyle silnie zakorzenione w świadomości uczestników, że możliwość odejścia od schematu wymaga znaczącej wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat uwarunkowań rozwiązywania konfl iktów. Oryginalność: Artykuł jest unikalnym przykładem zastosowania gier planszowych do analizy uwarunkowań wyboru strategii w grach negocjacyjnych.
PL
Celem artykułu jest przeprowadzenie pogłębionych analiz w zakresie określenia intensywności współpracy krakowskiej branży turystyki biznesowej z dostawcami specjalistycznych usług biznesowych (KIBS). Podmioty, nawiązując ścisłą współpracę, tworzą "nową wiedzę" i dzielą ją między siebie, dzięki czemu następuje swoista fuzja wiedzy starej i nowej. To połączenie wiedzy odgrywa kluczową rolę w innowacyjności i kreatywności przedsiębiorstwa: zróżnicowane pomysły mogą zrodzić nowe i wartościowe rozwiązania dzięki interakcjom zachodzącym w ramach pracy zespołu projektowego. W części teoretycznej przeprowadzono kwerendę literatury polskiej i anglojęzycznej poświęconej wysokospecjalistycznym usługom biznesowym i ich roli w kreowaniu innowacji w wyniku kooperacji danych przedsiębiorstw. Część empiryczną stanowi analiza i ocena wyników uzyskanych na podstawie przeprowadzonych w 2013 roku badań ankietowych wśród przedsiębiorstw przemysłu spotkań z Krakowa. Te analizy dowodzą, że badane krakowskie podmioty podejmują aktywną kooperację, nierzadko współpracując z dostawcami specjalistycznych usług biznesowych na każdym z etapów rozwiązania danego problemu, głównie w zakresie reklamy, działalności rachunkowo-księgowej oraz problemów natury informatycznej. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że współpraca wyżej wymienionych podmiotów zyskuje na znaczeniu także w przypadku specjalistycznych usług związanych z zarządzaniem imprezami oraz w zakresie organizacji eventów.
EN
The aim of the article is a comprehensive analysis of the intensity of cooperation of Krakow business tourism sector with providers of knowledge intensive business services (KIBS). Market entities while establishing cooperation relations create a "new knowledge" and share it between them afterwards what produces a valuable combination of old and new knowledge. This conjunction and diffusion of knowledge is a key factor of firms innovativeness and creativity: the storm of ideas may lead to an appearance of new, important solutions and decisions due to common work of the project team. In theoretical part of the paper a review of Polish and English literature concerning KIBS and their role in improving a competitive position of users is done. The empirical part is prepared on the basis of results of questionnaire surveys conducted between enterprises of business tourism sector in Krakow. Results reveal that firms from meeting sector actively cooperate with KIBS suppliers, nearly on each stage of any problem’s solving, especially in the domain of: advertising, accounting and tax advisory and IT. An identification of an increasing importance of cooperation in organization and management of events was an important conclusion.
PL
Powiązania klastrowe są środowiskiem stymulującym inicjowanie i realizację projektów partnerskich. Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w II kwartale 2015r wśród 13 aktywnych klastrów w woj. śląskim w zakresie zidentyfikowania najbardziej istotnych zagadnień związanych z gotowością klastrów do zarządzania projektami partnerskimi. Jako główne przeszkody wewnętrzne ograniczające realizację projektów partnerskich w klastrach najczęściej wskazywano na brak aktywności wszystkich członków klastra 85% i brak wystarczających środków finansowych 62%. Jako główne przeszkody zewnętrzne ograniczające realizację projektów partnerskich wskazano brak aktualnie dostępnych źródeł finansowania 100% oraz długi okres zatwierdzania programów unijnych w ramach perspektywy 2014–2020 69%. O doborze partnerów do realizacji projektów decydują w największym stopniu dobre relacje międzyludzkie, jednakże im wyższy stopień złożoności projektu tym częściej członkowie partnerstw dążą do sformalizowania zasad współpracy na piśmie i ustandaryzowania zasad zarządzania projektami. Polityki krajowe i dostępność funduszy strukturalnych na lata 2014–2020 sprzyja rozwojowi inicjatyw klastrowych i tworzenia partnerstw, a inicjatywy klastrowe po fazie inkubacji wykazują się coraz większą świadomością i dojrzałością projektową.
EN
Cluster networks are stimulating environment to initiate partnership projects. The article presents results of studies conducted in the second quarter of 2015, among the 13 active clusters in Śląskie Voivodship (Poland's NUTS 2 region) to identify the most important issues related to cluster’s preparedness for partnership projects management. As the main internal obstacles limiting partnership projects in clusters most often (85%) pointed the lack of activity of cluster members. and lack of sufficient financial resources (62%). As the main external obstacles limiting partnership projects pointed the lack of currently available sources of founding (100%), and long approval period for EU Programmes within the FP 2014–2020 (69%). About the Partner selection for projects realization decides good relationship however the higher the degree of complexity of the project partnership members aim to formalize the rules of the partnerships in writing and standardize project management principles. National policies and availability of the Structural Funds for 2014-2020 promotes the development of cluster initiatives and partnerships, cluster initiatives after incubation phase show ever greater awareness and maturity for the projects.
EN
The article analyses issues of innovation by small and medium-sized businesses in Poland and Austria in the context of the Europe 2020 Strategy. Polish cooperation with Austria is visible mainly in the fields of innovative solutions, nature protection, efficient production and respect for natural resources, which significantly affects sustainable economic development and job growth in both countries. In addition, the countries are connected with respect to economic growth and issues related to the exploitation of natural resources, which are key for the protection of the environment. Related decisions and actions in the near future will have a significant impact on the performance and economic cooperation of the two countries.
Logopedia
|
2020
|
vol. 49
|
issue 2
39-53
PL
W niniejszym artykule przedstawiam poglądy na temat społecznych, a zarazem kooperatywnych podstaw rozumienia języka i posługiwania się nim w sposób intencjonalny. Sięgnięcie do badań antropolingwistycznych pozwala odkryć istotę procesu porozumiewania się, poprzez który człowiek może realizować życiowe cele. Mam tu na myśli kompetencję komunikacyjną1 . Kooperacja natomiast jest umiejętnością, która wykształciła się w toku ewolucji, aby zapewnić ludziom przetrwanie w świecie niebezpiecznym i różnorodnym. Celem badań była analiza wybranych sytuacji komunikacyjnych dzieci (trzyletnich) podejrzanych o spektrum autyzmu, w których powinien ujawnić się aspekt kooperacji. Badania potwierdziły, że u dzieci ze spektrum autyzmu rozwój mowy został zablokowany na etapie regulacji interakcji z otoczeniem. Przejawia się to między innymi w niezdolności do współpracy. To właśnie umiejętność współpracy doprowadziła ludzi do stworzenia społeczeństw wysoko zorganizowanych, w których relacje międzyludzkie są kodyfikowane językowo i społecznie poprzez komunikowanie się. Myśl ta powinna stanowić implikację w diagnozie i terapii osób ze spektrum autyzmu. Rozwijając bowiem u autyków umiejętność współdziałania w różnych sytuacjach społecznych, możemy wpływać na poziom ich sprawności językowej, kognitywnej oraz wykonawczej.
EN
In this article I present views on the social foundations of understanding a language and using it in an intentional way in the context of its emergence, that is, emergence in the human race. Reaching for anthropolinguistic research allows to discover the essence of the communication process by which a person can achieve life goals. I mean communication competence. Cooperation is a skill that has evolved over the course of evolution to ensure that people survive in a dangerous and diverse world. The aim of the study was to analyze selected communication situations of children (three years old) suspected of having an autism spectrum in which the aspect of cooperation should be revealed. However, it turned out that in children with autism spectrum, speech development was blocked at the stage of regulation of interaction with the environment. The ability to cooperate led people to create highly organized societies whose relations are regulated through communication. This thesis should be an implication in the diagnosis and therapy of people with language communication disorders and delays in language acquisition, in order to develop in those patients the ability to interact, participate in different social situations, thus affecting their level of language, cognitive and executive skills.
PL
W dobie globalizacji pojawiły się nowe wyzwania związane z konkurencyjnością. Celem niniejszego artykułu jest podkreślenie potrzeby nowego spojrzenia na kwestie międzynarodowej konkurencyjności w dobie globalizacji i konieczności skoncentrowania wysiłków na tworzeniu konkurencyjnego systemu, który zostanie oparty na czterech poziomach: mikro‑, mezo‑, makro‑ i metaekonomicznym. W artykule zaprezentowano koncepcję konkurencyjności systemowej jako nowe podejście do oceny międzynarodowej konkurencyjności przedsiębiorstw o złożonych strukturach. Artykuł obejmuje cztery części merytoryczne oraz wprowadzenie i podsumowanie. Pierwsza część zawiera rozważania dotyczące aktualnych wyzwań w procesie globalizacji i wymogów dotyczących międzynarodowej konkurencyjności. Druga część prezentuje teoretyczne pojęcia związane z badaniami nad konkurencyjnością podmiotów o złożonych strukturach na bazie pięciu koncepcji oceny międzynarodowej konkurencyjności. W części trzeciej zwrócono uwagę na konieczność uwzględnienia pięciu warstw kapitału organizacji jako filarów tworzenia konkurencyjności w obecnej gospodarce. W ostatniej części zaprezentowano ogólne założenia koncepcji konkurencyjności systemowej jako modelu adekwatnego do oceny zdolności kreacji wartości dodanej przez podmioty o złożonych, wielowarstwowych strukturach międzynarodowych.
EN
The author of this paper has demonstrated that in the period of the ongoing globalization new challenges regarding the creation of competitiveness have appeared. The purpose of this paper is to highlight the need for a new look at the issues of international competitiveness in the era of globalization and the necessity to focus efforts on creating a competitive system which results from actions at the micro‑, meso‑, macro‑ and meta‑economical levels. The author has presented the concept of systemic competiveness as a new approach to the assessment of international competitiveness of multi‑layer enterprises. The author has tried to express that it is the most important challenge for all kinds of participants on the global market, since, for each of them, the determinants of the surrounding environment are both new and the same. The paper is divided into four substantial parts and also includes an introduction and a summary. The first part of the article includes a reflection on the current challenges in the globalization process and requirements for international competitiveness in the era of corporate globalization – the current level in a developing of globalization process. The second part includes the theoretical concepts of competitiveness in compound organizations according to five concepts of international competitiveness. In the subsequent part, the author refers to a concept of five layers of the capital of organizations, which constitute pillars of the creation of competitiveness in the current economy, especially in multi‑layer enterprises. In the final part of article the author has shown the general assumptions of the concept of systemic coopetitiveness.
Management
|
2014
|
vol. 18
|
issue 2
134-145
EN
The functioning and development of enterprises are determined by transferring up-to-date knowledge into their structures. Therefore, entities being market leaders should enter into cooperation with scientific units which are providers of new solutions as well technical as organizational ones. Such cooperation in the region should be carried out with the participation of local authorities whose job is multi-dimensional and long-term support for the parties involved
PL
Funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw determinowane jest między innymi przez dopływ do ich struktur aktualnej wiedzy. Podmioty będące liderami rynkowymi winny wobec tego wchodzić we współpracę z jednostki naukowymi, które są dostawcami nowoczesnych rozwiązań zarówno technicznych jak i organizacyjnych. Kooperacja taka w danym regionie powinna być przeprowadzana przy udziale organów samorządowych, których zadaniem jest wielopłaszczyznowa i długotrwała pomoc między zainteresowanymi stronami
16
Publication available in full text mode
Content available

Koopetycja w łańcuch dostaw

63%
EN
Variable and uncertain business environment requires the use of modern management concepts which enable to gain a dominant market position. Not without signifi cance are developed over the years the mechanisms of cooperation and competition between stakeholders in a single industry. The new approach, however, necessitates more complex, especially more fl exible solutions. One of them is the model of coopetition that uses both features of cooperation and competition between enterprises. This denouement is particularly desirable in the supply chain. The article presents a critical approach to the subject of coopetition relative to cooperation and competition based solutions.
EN
The globalization of the economy made it necessary for market actors to seek innovative ways of building competitive advantages. It is an essential condition to survive in a highly competitive environment. A new way of staying competitive in the market is to combine the forces of various market actors, i.e. form cooperative networks of competitors. The system of relations in a network of cooperating entities is a source of unique advantages for the group members. The aim of this paper is to demonstrate that Uniejów is a place where a system of cooperative-competitive relations is functioning and generating unique competitive advantages. The paper attempts to highlight the specific relationships between the entities, with a particular focus on their character, extent, quality and advantages.
PL
Zglobalizowana gospodarka wymusza na podmiotach rynkowych poszukiwanie coraz bardziej innowacyjnych sposobów budowania trwałych przewag konkurencyjnych. Jest to warunek niezbędny, aby sprostać silnej konkurencji. Podobnie dzieje się w sektorze turystyki uzdrowiskowej, dla którego poszukiwanie nowych źródeł przewag konkurencyjnych jest fundamentalnym zadaniem. Nowym sposobem bycia konkurencyjnym na rynku jest połączenie sił różnych aktorów gry rynkowej, wzajemnie kooperujących, tzn. jednocześnie konkurujących i współpracujących. Powstały w ten sposób system relacji w sieci współpracujących firm tworzy źródło unikalnych korzyści dostępnych tylko dla danej grupy. Autor artykułu koncentruje się na udowodnieniu, że Uniejów jest miejscem, gdzie funkcjonuje struktura tworząca system powiązań konkurencyjno-kooperacyjnych stanowiąca źródło unikalnych przewag konkurencyjnych na rynku. Artykuł stanowi próbę opisania specyfiki powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru, zasięgu, jakości oraz korzyści.
PL
Współpraca gospodarcza jest pojęciem wielopłaszczyznowym, trudnym do sklasyfikowania. Liczne badania naukowe potwierdzają złożoność form relacji międzyorganizacyjnych. W artykule podjęto próbę ogólnego zarysowania korzyści i zagrożeń dotyczących współpracy gospodarczej. Celem pracy było dokonanie na podstawie analizy literatury przedmiotu omówienia istoty współpracy gospodarczej, jej typów oraz znaczenia dla uczestniczących w niej podmiotów. Postawiono hipotezę badawczą, że współpraca gospodarcza stanowi jedno z głównych uwarunkowań rozwoju współczesnego przedsiębiorstwa.
EN
Economic cooperation is a multifaceted concept that is difficult to classify. Numerous scientific studies have confirmed the complexity of organisational relationships and the forms they take. This short paper examines the benefits and risks of economic cooperation and, using a review of the literature, discusses the theoretical essence of economic cooperation, the forms it takes and the importance it carries for the entities cooperating. It is hypothesised that economic cooperation is one of the main conditions modern enterprises must engage if they wish to develop.
EN
The article explores the role that Polish business clusters play in the transfer of knowledge and innovation from science to business. It also identifies the forms of such cooperation at individual stages of cluster functioning. The discussion shows that the forms of knowledge and innovation transfer from research centers to enterprises are changing with the development of clusters. This conclusion is based on an analysis of available literature as well as on the findings of empirical studies. The article describes individual stages of cluster development and their role in the process of knowledge and technology transfer. The author evaluates the scope of collaboration between research centers and enterprises working as part of clusters. According to respondents, collaboration with the science sector enhances the technological advancement of businesses and boosts their competitive advantage. Despite these obvious gains, however, such collaboration is still limited in Poland, the author says.
PL
Celem artykułu jest określenie roli polskich klastrów w transferze wiedzy i innowacji z nauki do biznesu i zidentyfikowanie form współpracy w poszczególnych fazach ich funkcjonowania. Rozważania służą weryfikacji hipotezy, że wraz z rozwojem klastrów zmieniają się formy transferu wiedzy i innowacji z podmiotów naukowych do przedsiębiorstw. Oparto je na analizie literatury przedmiotu i wynikach badań empirycznych. Artykuł zawiera opis etapów rozwoju klastrów, ich znaczenia w procesie przepływu wiedzy i technologii, a także ocenę zakresu współpracy przedsiębiorstw i podmiotów naukowych należących do struktur klastrowych. Kooperacja, zdaniem badanych, zwiększa poziom zaawansowania technologicznego podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie również ich przewagę konkurencyjną. Mimo tego pozytywnego wpływu współpraca między środowiskiem nauki i biznesu klastrów w Polsce jest jeszcze ograniczona.
PL
Współczesny sektor IT napotyka trudności w gromadzeniu kandydatów na poszczególne stanowiska, co jest zauważalnym inhibitorem innowacyjności i realizacji znacznej części projektów. Istotne jest zatem poszukiwanie nowych sposobów ich pozyskiwania. Jedną z metod jest wczesne reagowanie na brak odpowiednich zasobów ludzkich i zaangażowanie się w edukację na poziomie akademickim. Istotne jest zatem szerokie popularyzowanie zagadnień informatycznych wśród środowisk naukowych i zachęcanie do aktywnego udziału w projektach inicjowanych przez firmy z sektora IT. Celem rozważań jest przybliżenie tej problematyki, jak również określenie obszarów współpracy uczelni i branży IT w celu podwyższenia kompetencji potencjalnych kandydatów do pracy w tym sektorze. Artykuł ma charakter metodologiczny.
EN
The contemporary IT sector faces difficulties in gathering candidates for particular posts, what is quite a noticeable inhibitor of innovativeness and implementation of a considerable part of projects. Therefore, it is important to seek after new ways of acquisition thereof. One of the methods is an early reacting to the lack of adequate human resources and being committed to education at the academic level. Hence, it is important to widely popularise the IT issues among academic community and to encourage an active participating in the projects initiated by companies from the IT sector. An aim of considerations is to bring closer these problems as well as to define the areas of cooperation of universities and the IT branch in order to raise competencies of the potential candidates for jobs in this sector. The article is of the methodological nature.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.