Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 19

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  koszty uzyskania przychodów
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
1
100%
PL
Podatki są nieodzownym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Podatki są z jednej strony głównym źródłem dochodów państwa, z drugiej zaś jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzje przedsiębiorców (podatników). Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza pojęcia kosztu (używanego w literaturze, w naukach ekonomicznych, zasadach rachunkowości, a przede wszystkim w prawie podatkowym). Autorzy artykułu wskazują na problem definicji, odmienności i sprzeczności jej rozumienia, istniejący zarówno w nauce, jak i praktyce. Brak precyzyjnych zasad, w szczególności odnoszących się do kosztów uzyskania przychodów, jest zdaniem autorów jedną z istotnych przyczyn uznawania polskiego systemu podatkowego za skomplikowany, a tym samym powodujący problemy i spory na linii aparat skarbowy–podatnik. Metodami badawczymi wykorzystanymi w niniejszym opracowaniu były analiza zapisów ustawowych, metoda opisu, dedukcji i syntezy.
PL
Celem artykułu jest analiza wpływu kosztów na efektywność obciążenia wyniku finansowego podatkiem dochodowym. Podatek dochodowy obciążający wynik finansowy ustalany jest od dochodu, który może być wyższy lub niższy niż zysk brutto. Taka sytuacja stanowi główną przyczynę zwiększenia lub zmniejszenia stawki efektywnej względem nominalnej stawki podatku dochodowego. Z kolei informacja o efektywnym obciążeniu wyniku finansowego pozwala na ocenę działalności jednostki przez interesariuszy. W opracowaniu zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu oraz regulacji prawnych dotyczących opodatkowania wyniku osiąganego w działalności gospodarczej, a także przepisów dotyczących zakresu informacji ujawnianych w sprawozdaniu finansowym. Rezultatem przedstawionych rozważań jest określenie wpływu specyfiki kosztów podatkowych na efektywność opodatkowania. Specyfika ta dotyczy zakresu kosztów uznawanych w rachunku podatkowym oraz okresu rozliczeniowego, w którym koszty są uwzględniane w rachunku. Rozbieżności dotyczące kosztów w rachunku księgowym i podatkowym skutkują trwałymi lub przejściowymi konsekwencjami dotyczącymi wysokości efektywnej stopy opodatkowania.
PL
Istnienie szarej strefy jest uwarunkowane swobodnym i niekontrolowanym przepływem gotówkowym. Wprowadzone zmiany w ustawie SDG dotyczące obniżenia limitu płatności gotówkowych wpływa na większość przedsiębiorców. Dotychczasowa liberalna polityka państwa w tym zakresie stwarzała możliwości swobodnego regulowania zobowiązań gospodarczych w formie płatności gotówkowej. Sprzyjało to możliwości dokonywania nadużyć i oszustw podatkowych. Zmiana stanowiska ustawodawcy, tj. ograniczenie limitu płatności gotówkowych, jest ukierunkowana na monitorowanie transakcji w formie bezgotówkowej. Odstępstwo od tej formy płatności może skutkować obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów, zwiększeniem podstawy opodatkowania i w rezultacie koniecznością zapłaty do budżetu wyższego podatku. Celem artykułu jest przedstawienie skutków podatkowych ograniczenia limitu płatności gotówkowych w obrocie gospodarczym, w kontekście możliwości zwiększenia wpływów do budżetu na skutek ograniczenia szarej strefy.
EN
The issue of the gloss is the problem of properly documentation of expenses for the income tax. This is because tax authorities are opinion, that wrong documentation which consequence is discrepancy between the content of the invoice and reality makes impossible to deduct costs (expense) from the income. The author of the gloss is different opinion. He is agree with the court, that an invoice has other importance in VAT and in income tax. It makes, that the difference between the content of invoice and reality does not exclude the deduction of cost (expense) from income. If it is proved that the taxpayer has actually payed the expense, there is no obstacle to do such deduction. This belief is justified both by arguments based on the theory of tax law, as well on the analysis of income tax act.
PL
W praktyce stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe utrwaliło się przekonanie, że warunkiem zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodów jest jego należyte udokumentowanie. W konsekwencji, jeżeli zaistnieje rozbieżność pomiędzy treścią faktury potwierdzającej zakup a rzeczywistością, to nawet wtedy, gdy nie ma wątpliwości co do tego, że nabywca faktycznie poniósł wydatek i pozostaje on w związku z jego przychodami, kwestionowane jest odliczenie kosztów uzyskania przychodów. W analizowanym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przeciwstawił się temu zapatrywaniu, a autor glosy podzielił pogląd sądu. Jak wyartykułowano w glosie, brakuje podstaw do przenoszenia konstrukcji typowych dla podatku od towarów i usług na obszar podatku dochodowego jako daniny o charakterze bezpośrednim. Do celów podatku dochodowego powinność legitymowania się prawidłową fakturą jest bowiem przejawem spełnienia instrumentalnego obowiązku podatkowego. W związku z tym nie ma przeszkód, aby w razie zasygnalizowanych rozbieżności ustalać prawdę obiektywną i honorować odliczenie przez podatnika kosztu uzyskania przychodu.
PL
Analiza orzecznictwa sądów administracyjnych, stanowisk organów podatkowych oraz poglądów przedstawianych w doktrynie pozwala na postawienie tezy o braku odpowiednio precyzyjnych norm prawnych regulujących w podatkach dochodowych skutki zdarzeń, których przedmiotem są wierzytelności. Z uwagi na to, że wierzytelności są naturalnym elementem życia gospodarczego, istniejący w tym zakresie stan niepewności prawa można uznać za jeden z istotnych mankamentów systemu opodatkowania dochodów przedsiębiorców w Polsce. Celem artykułu jest próba rozstrzygnięcia zagadnienia, jakie przesłanki prawne i ekonomiczne winny decydować o zasadach ustalania wartości wierzytelności nieściągalnych, które – dzięki zakwalifikowaniu ich do kategorii kosztów uzyskania przychodów – wywierają istotny wpływ na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W artykule zaprezentowana została argumentacja wskazująca na konieczność zmiany obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych.
PL
Celem artykułu jest ocena mechanizmu limitowania wysokości kosztów, które mogą być uwzględnione w rachunku wyniku podatkowego. Ten sposób ograniczania wartości kosztów uzyskania przychodów jest stosowany do coraz szerszego ich zakresu przedmiotowego. Wynika to z dążenia ustawodawcy do ograniczenia erozji bazy podatkowej oraz agresywnej optymalizacji. W opracowaniu zastosowano metodę analizy treści aktów prawnych, publikacji dotyczących omawianego problemu oraz wiedzę uzyskaną w drodze własnych obserwacji. W szczególności przeprowadzono analizę konsekwencji przedmiotowych ograniczeń dla podatników polegających na zwiększeniu efektywnej stopy opodatkowania, kosztów administracyjnych i ryzyka podatkowego. Zastosowanie mechanizmu parametrycznego stwarza u podatnika problem decyzyjny, którego istotą jest minimalizacja negatywnych konsekwencji ograniczeń w uznawaniu kosztów. Identyfikacja sposobów limitowania kosztów uzyskania przychodów pozwoli na ocenę wpływu ograniczeń na sytuację podatnika i podjęcie przez niego ewentualnych działań zmniejszających negatywne konsekwencje.
7
100%
PL
Celem artykułu jest identyfikacja oraz analiza możliwości planowania kosztów uzyskania przychodów oraz wskazanie uwarunkowań i sposobów ich zastosowania. Podatnicy mogą w pewnym zakresie wpływać na wysokość podatku dochodowego od wyniku działalności. Polega to głównie na kształtowaniu dochodu podatkowego, w szczególności poprzez wpływanie na koszty uzyskania przychodów. W opracowaniu zastosowano metodę analizy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych w zakresie dotyczącym opodatkowania zysku przedsiębiorstwa. Efektem zaprezentowanych dociekań jest wskazanie obszarów planowania kosztów uzyskania przychodów, a także korzyści możliwych do osiągnięcia przez podatnika. Koszty uzyskania przychodów, które są potrącane w danym okresie rozliczeniowym od przychodów, zależą zarówno od działań w sferze realnej i finansowej, jak i od zastosowanych procedur rozliczeniowych. Zaplanowane i zrealizowane sposoby prowadzenia działalności i dokonywania rozliczeń kosztów pozwolą na zmniejszenie wysokości podatku oraz na ograniczenie ryzyka podatkowego.
PL
Celem artykułu jest analiza i ocena wariantów ustalania kosztów uzyskania przychodów w rachunku wyniku podatkowego. Przedmiotem analizy są przepisy ustaw regulujących opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie osoby fizycznej i prawnej. W opracowaniu zastosowano metodę analizy regulacji prawnych, interpretacji podatkowych, wyroków sądów administracyjnych oraz literatury. W przypadku podatników stosujących księgi rachunkowe procedura rachunkowa dotycząca ustalania kosztów podatkowych nie została jednak precyzyjnie określona w przepisach. W praktyce stosowania ustaw o podatkach dochodowych pojawia się szereg dylematów, które skutkują różnymi wariantami rachunku kosztów uzyskania przychodów. Rezultatem przedstawionych analiz jest identyfikacja podstawowych wariantów rachunku kosztów podatkowych oraz ocena skutków ich stosowania. Dla podatników istotne jest wskazanie konsekwencji stosowania procedur rachunkowych głównie w kontekście oceny prawidłowości rozliczeń.
EN
The aim of the article is to analyze and evaluate options for determining tax deductible costs in the tax result. The subject of the analysis are the provisions of laws regulating the taxation of business income. The study uses the method of analysis of legal regulations, tax interpretations, judgments of administrative courts and literature. In order to determine the amount of tax liability, it is necessary to calculate the income or tax loss. For taxpayers using accounting books, the accounting procedure for determining tax costs has not been precisely specified in the regulations. In the practice of applying the Income Tax Acts, a number of dilemmas appear that result in different variants of the cost-of-revenue account. The result of the analyzes presented is the identification of basic variants of tax cost accounting and the assessment of the consequences of their application. It is important for taxpayers to indicate the consequences of using accounting procedures mainly in the context of assessing the correctness of settlements.
PL
Oznaczenie graficzne spółki kapitałowej może zostać objęte ochroną prawną poprzez zastrzeżenie znaku towarowego. Takie prawo do znaku bywa niekiedy przedmiotem aportu do innej sp. z o.o. Publikacja swoim zakresem obejmuje rozważania dotyczące skutków na gruncie podatku dochodowego dokonania przedmiotowego zbycia znaku (także udzielenia licencji tego prawa). W publikacji zastosowano językowo-logiczną oraz analityczną metodę badawczą. W szczególności analizie poddano sposób amortyzacji zastrzeżonego znaku towarowego oraz prawa ze zgłoszenia do zastrzeżenia znaku towarowego. Zbadano możliwość zaliczenia wydatków związanych z nabyciem znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli spółka kapitałowa otrzyma wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego, to może rozpocząć jego amortyzacje niezależnie od tego czy znak ten jest zastrzeżony w Urzędzie Patentowym. Samo prawo ze zgłoszenia do zastrzeżenia znaku towarowego chociaż może być przedmiotem sukcesji na gruncie prawa cywilnego to jednak nie stanowi wartości niematerialnej i prawnej w rozumieniu ustawy o CIT. Przyjęto przesłanki negatywne, wykluczające możliwość dokonywania amortyzacji, tj.: wykorzystywanie znaku dla potrzeb innych niż związane z działalnością gospodarczą, wykorzystywanie znaku w okresie krótszym niż rok. Wydatek licencjobiorcy z tytułu umowy licencji na znak towarowy stanowi dla niego koszt uzyskania przychodów o ile znak towarowy używany jest zgodnie z jego przeznaczeniem oraz postanowieniami umowy licencyjnej. Jako postulat de lege ferenda przyjęto potrzebę wprowadzenia przepisów podatkowych uniemożliwiających dokonywanie amortyzacji w przypadku przeniesienia na spółkę kapitałową prawa ze zgłoszenia do zastrzeżenia znaku towarowego
EN
Graphical indication of a capital company may be subject to legal protection through trademark disclaimer. The right to the trademark is sometimes the subject of contribution in kind to another limited liability company. Publication scope covers the considerations on the basis of the income tax effects of the disposal of the trademark (also license this right). In the publication linguistic-logical and analytical research methods were applied. In particular, the trademark claimed depreciation were analyzed, and the right to notification concerns trade mark. It was examined the possibility of the inclusion of the expenditure related to the acquisition of a trademark to the cost of obtaining revenue. If the company receives a non-monetary contribution to capital in the form of a trademark, it may start its depreciation, if this character is reserved in the Patent Office. The right to notification concerns trademark although it may be the subject of succession under civil law, however, can't be regarded as intangible value and legal within the meaning of the Corporate Income Tax Act. Conditions were negative, ruling out the possibility of making depreciation, i.e.: the use of the mark for non-business-related, use of the mark within a period of less than a year. Expense of the licensee in respect of the trademark license agreement represents for him the cost of revenue as long as the mark is used in accordance with its intended purpose and the provisions of the license agreement. As de lege ferenda postulate was accepted the need to introduce tax legislation preventing the making of depreciation in the case of a transfer of a capital with rights to the objections of the trademark.
PL
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca podróżuje często w celu realizacji umowy lub pozyskania nowego klienta. Nie jest kwestią trywialną oddzielenie czasu podróży służbowej od czasu, który przedsiębiorca poświęca na sprawy prywatne. Ma to jednak istotne znaczenie dla sposobu rozliczania się z wydatków (poniesionych na podróż) dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeśli przedsiębiorca będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania w podatku dochodowym wartością kosztów uzyskania przychodów z tytułu podróży to zaoszczędzi na podatku. Problematyka badawcza artykułu objęła próbę zdefiniowania pojęcia ,,podróż służbowa przedsiębiorcy’’ na gruncie podatku dochodowego, wyznaczenie przesłanek uznania danej podróży za służbową oraz określenie charakteru niezbędnej dokumentacji przedstawianej w razie ewentualnej kontroli skarbowej, podatkowej. Wskutek przeprowadzonej analizy przyjęto, że ,,podróż służbową przedsiębiorcy’’ to osobisty przejazd przedsiębiorcy do innego miasta (niż siedziby podmiotu gospodarczego) służący możliwości osiągnięcia lub zachowania (zabezpieczenia) przychodu a nie stanowiący wprost realizacji już istniejącej umowy z klientem. Przesłankami uznania podróży za służbową na gruncie regulacji o kosztach podatkowych są: realne poniesienie wydatku, właściwe udokumentowanie podróży, wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem na przejazd a możliwością osiągnięcia (zachowania lub zabezpieczenia) przychodu. Jako postulat de lege ferenda przyjęto potrzebę wprowadzenia przepisów precyzujących pojęcie podróży służbowej przedsiębiorcy tak aby podatnicy nie musieli zastanawiać się czy dana wizyta u potencjalnego klienta może spowodować osiągnięcie przychodu i czy przedsiębiorca może wydatek na podróż zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
EN
Conducting a business activity the entrepreneur often travels to the purpose of the completion of a contract or win a new client. It isn't straight to separate the time of business trips since the time which the entrepreneur is devoting to private matters. However material meaning has it for the way of accounting for expenses (carried for the travel) for the purposes of the personal income tax. If the entrepreneur will be able to reduce the tax base in the income tax with cost value of obtaining the income on account of the travel it will cut back on the tax. Research issues of the article included the attempt to define the notion ,,business trips of the entrepreneur'' on land of the income tax, fixing premises of recognizing official the given travel and determining character of the necessary documentation presented in case of the possible fiscal or tax audit. As a result, it is assumed that the considerations made, ‘’entrepreneur business trip'' is a personal passage of an entrepreneur to another city (than the establishment of the economic entity) for the ability to achieve or maintain of income rather than a direct implementation of the existing agreement with the client. Indications of the recognition of travel for business trips on the basis of adjustment of tax costs are: real expenditure incurred, appropriate travel documentation, demonstrating the causal link between the expenses for travel and the possibility of achieving (or security) income. As de lege ferenda postulate was accepted the need to introduce rules to specify the concept of entrepreneur business trip so that taxpayers do not have to wonder whether the visit potential client may result in achieving the revenue
EN
For many decades the jurisprudence and the literature have been pointing out that the condition for the inclusion of the cost in the tax deductible costs is the existence of the cause-and-effect relationship between incurring the cost and obtaining revenue or its preservation or protection (or eventually preservation or protection of the source of revenue). Nowadays it is pointed out that the assumed effect does not necessarily have to be actually achieved, it is sufficient that it is objectively possible to achieve. The necessity of the occurrence of the above-mentioned cause-and-effect relationship is also raised in the case of examining the admissibility of classifying the costs of conducting court cases as tax deductible costs, although in this case the primary purpose assigned to the incurred costs is to preserve or protect the source of revenue. This is connected with the divergence of opinions in practice regarding the significance in this respect of the reason for the initiation of legal proceedings and the outcome of such proceedings. The conducted analysis demonstrates the doubtful usefulness of the criterion of an objective cause-and-effect relationship between incurring the cost of court proceedings and preservation or protection of the source of revenue. This argues for abandoning this concept. From the point of view of recognising a cost as a tax deductible cost, the circumstances connected with incurring the cost itself should be of key importance, not other, future events (e.g. a court judgment issued in the case).
PL
Od wielu dziesięcioleci w orzecznictwie i piśmiennictwie wskazuje się, że warunkiem zaliczenia kosztu do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu bądź jego zachowaniem lub zabezpieczeniem (ewentualnie zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów). Współcześnie uważa się, że zakładany skutek niekoniecznie musi zostać faktycznie osiągnięty, wystarczy, że jest obiektywnie możliwy do osiągnięcia. Kwestia konieczności wystąpienia wspomnianego związku przyczynowo-skutkowego jest podnoszona również przy badaniu dopuszczalności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów prowadzenia spraw sądowych, choć w tym przypadku zasadniczy cel przypisywany ponoszonym kosztom polega na zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Wiąże się to z występującymi w praktyce rozbieżnościami stanowisk co do tego, jakie znaczenie ma w omawianym zakresie przyczyna wszczęcia postępowania sądowego oraz wynik wspomnianego postępowania. Przeprowadzona analiza ukazuje wątpliwą użyteczność kryterium obiektywnego związku przyczynowo-skutkowego między poniesieniem kosztu prowadzenia postępowania sądowego a zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Przemawia to za porzuceniem tej koncepcji. Kluczowe znaczenie z punktu widzenia zaliczenia kosztu do kosztów uzyskania przychodu powinny mieć okoliczności związane z samym poniesieniem kosztu, a nie inne, przyszłe zdarzenia (np. wydany w sprawie wyrok sądowy).
EN
In this article, the authors outline the concept of „new media” and their representatives – „influencers”. Referring to the literature on the subject they outline what the activity consists of and argue that it is still undefined and dynamically evolving. The purpose of this article is to present the current views of tax authorities and administrative courts and then confront them with the authors’ personal views. Finally, the authors conclude that the activity of influencers – which is strictly related to their person – requires a very liberal approach to expenses of a personal nature when considering whether they should be inclu ded in tax deductible expenses.
PL
W ramach niniejszego artykułu, autorzy omawiają w zarysie pojęcie „nowych mediów” oraz ich przedstawicieli – czyli „influencerów”. Powołując się na literaturę przedmiotu zarysowują na czym dana działalność polega oraz podnoszą, że jest ona póki co niezdefiniowana i wciąż dynamicznie ewoluuje. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie dotychczasowych poglądów organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, a następnie skonfrontowanie ich z osobistymi poglądami autorów. Końcowo, autorzy formułują wniosek, iż działalność influencerów – będąca stricte związana z ich osobą – wymaga, aby do wydatków mających charakter osobisty podchodzić w sposób bardzo liberalny w sytuacji rozważania czy powinny one być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
PL
Wprowadzając art. 22 ust. 9b pkt 1 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca stosuje pojęcia, których znaczenia rzeczona ustawa nie określa i nie wskazuje przepisów innych aktów prawnych, które miałyby stanowić podstawę do określenia wspomnianych pojęć. W konsekwencji pojawia się sytuacja, w której stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do pracy wykonywanej w obszarze technologii informacyjnych staje się normą; ustawodawca nie uwzględnił zasad prawidłowej legislacji określonych w orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego. Prowadzi to do powstania prawa, które okazuje się niejednoznaczne, nieprecyzyjne i które wywołuje wśród podmiotów stosujących je w praktyce poczucie niepewności co do prawidłowości interpretacji postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
EN
Introducing Article 22, section 9b, item 1 into the Personal Income Tax Act of 26 July 1991 using terms that have not been defined in this Act and not specifying the provisions of other acts of law which would become the grounds for defining these terms, thereby creating a normative condition for applying 50% tax-deductible expenses to income arising from activities performed by IT employees, the lawmakers failed to observe the requirement of correct legislation determined by the Constitutional Tribunal in its judgements, creating a law that is vague and imprecise, and gives the entities applying it a sense of uncertainty about whether they apply the provisions of the Personal Income Tax Act correctly.
PL
Celem niniejszej publikacji jest określenie prawnopodatkowych skutków podejmowanej przez podatników działalności gospodarczej na gruncie podatków dochodowych, w zakresie konstrukcji prawnej przychodów oraz kosztów ich uzyskania, po to aby wskazać zakres autonomii ustawodawcy podatkowego w stosunku do percepcji defi nicji legalnej działalności gospodarczej na gruncie podatków dochodowych.
EN
The aim of the publication is to determine the legal consequences of activities undertaken by business taxpayers on the basis of income tax in terms of the legal structure of revenues and their costs, in order to indicate the extent of the tax autonomy of the legislature in relation to the perception of the legal defi nition of economic activity on the basis of income tax.
EN
Entities conducting economic activity are obliged to calculate and pay taxes. One of them is income tax. As a rule, the tax base is revenue less deductible expenses, so the possibility of recognizing certain expenses as tax expenses is a key issue for entrepreneurs. The paper discusses contractual penalties included as tax expenses in legal entities, reducing the tax base, and contractual penalties not constituting an expense. The author posed the following hypothesis: a contractual penalty incurred in order to achieve revenue or secure a source of revenue can be treated as a tax deductible cost.
PL
Jednostki prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do naliczania i odprowadzania danin. Jedną z nich jest podatek dochodowy. Jak wiadomo, co do zasady podstawę opodatkowania stanowią przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodów, w związku z czym możliwość uznania określonych wydatków za koszty podatkowe to kluczowa kwestia dla przedsiębiorców. W opracowaniu omówiono kary umowne zaliczane do kosztów podatkowych u osób prawnych, czyli obniżające podstawę opodatkowania, oraz kary umowne niestanowiące owego kosztu. Autorka postawiła następującą hipotezę: kara umowna poniesiona w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodu może być traktowana jako koszt uzyskania przychodów.
EN
Regardless of the similar function, the company financing (equity and debt) leads to different tax consequences. Since the debt financing is privileged, the taxpayers are induced to abuses aiming at tax advantages. Particularly when the cross-border relations are concerned, the so-called base erosion and profit shifting may occur. Hence, since about 50 years the counteractions are undertaken all around the world Several states have enacted regulations in order to limit the deductibility of interests either indirectly (thin capitalization rules) or directly (earnings stripping rule). This actions are supplemented with mechanisms supposed to enhance the tax consequences of equity – e.g. the notional interest deduction. The abundance of different concepts as well as the problems encountered during their implementations prove that so far no proper answer has been found to the question of the tax consequences of the forms of the company financing.
PL
Finansowanie spółki, definitywne (kapitał) i zwrotne (dług), mimo podobnej funkcji prowadzi do odmiennych skutków prawnopodatkowych. Uprzywilejowanie finansowania dłużnego prowadzi do nadużyć mających na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, a w przypadku transgranicznych grup podmiotów także przesuwania dochodów między jurysdykcjami podatkowymi. Od półwiecza próbuje się ograniczać taką optymalizację podatkową przez ograniczanie możliwości zaliczania kosztów odsetkowych do kosztów uzyskania przychodów: bądź to pośrednio (przepisy o cienkiej kapitalizacji ściśle rozumianej), bądź też bezpośrednio (limity kosztów odsetkowych). Jednocześnie próbuje się zrównać traktowanie podatkowe obu form finansowania w szczególności przez umożliwienie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych odsetek, jakie podatnik miałby zapłacić od finansowania kapitałowego, gdyby było dłużne. Wielość koncepcji i liczne problemy z ich praktycznym stosowaniem wskazują, że w istocie nie wypracowano jeszcze dobrego rozwiązania problemu skutków prawnopodatkowych finansowania spółki.
EN
The article analyzes and evaluates the judgment issued by the Supreme AdministrativeCourt on November 17 2014, which referred to the possibility of including tax costs by the heirof expenses for the acquisition of units incurred by the testator. Although the beneficial ruling fortaxpayers deserves approval, it can not be accepted that the general principles of tax succession wereomitted, as the court focused only on the material provision.
PL
W artykule dokonano analizy i oceny wydanego przez NSA 17 listopada 2014 r. wyroku, który odnosił się do możliwości zaliczania do kosztów podatkowych przez spadkobiercę wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa poniesionych przez spadkodawcę. Choć na aprobatę zasługuje korzystne dla podatników rozstrzygnięcie, to nie można zgodzić się z zasadnością całkowitego pominięcia odwołania się do ogólnych zasad sukcesji podatkowej skupiając się jedynie na przepisie materialnym.
EN
The text concerns the formation of the legal definition of the concept of tax deductible costs in personal and corporate income tax. The author analyzes the legal acts regulating this tax, enacted from the time of the rebirth of the Polish state to the present day, and shows how the current understanding of this concept has been influenced by historical definitional solutions. The historical-legal and dogmatic-legal methods were used. The author of the article demonstrates that the current understanding of the legal provision defining the concept of tax deductible costs is not only the result of judicature considerations, but also the work of the legislator. The final part of the article emphasizes the importance of analyses of tax law concepts in the historical context and formulates a de lege ferenda conclusion regarding the examination of structural solutions of other elements of income tax.
PL
Wprowadzona od roku 2007 zmiana prawnej definicji pojęcia kosztów uzyskania przychodów, funkcjonującej w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, reaktywowała alternatywne cele ich poniesienia, tj. zachowanie lub zabezpieczenie, i odniosła je do źródła przychodów. Uzasadnieniem tej zmiany było stwierdzenie, że tak sformułowana definicja odpowiada rozumieniu aktualnie istniejącego przepisu, jakie zostało nadane mu przez orzecznictwo sądów administracyjnych. W kontekście tego stwierdzenia w artykule przedstawiono, jak powstawała aktualna treściowa normatywna definicja tego pojęcia oraz jak na aktualne jego rozumienie wpłynęły historyczne rozwiązania definicyjne. Wskazano również na niewątpliwe znaczenie analiz pojęć prawa podatkowego w kontekście historycznym oraz dowiedziono, że aktualne rozumienie przepisu definiującego pojęcie kosztów uzyskania przychodów nie jest jedynie wynikiem rozważań judykatury, ale również pracy legislatora. Normatywne zmiany definicji pojęcia kosztów uzyskania przychodów przedstawiono w oparciu o akty prawne normujące podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych, uchwalone od czasu odrodzenia się państwa polskiego do współczesności. Wykorzystano metodę historycznoprawną i dogmatycznoprawną.
PL
Znaczną część wynagrodzenia nauczycieli akademickich stanowi honorarium za przeniesienie na uczelnię autorskich praw majątkowych do utworów pracowniczych. W przepisach ustawy – Prawo autorskie wyraźnie wymieniono utwory; zajęcia dydaktyczne także mogą być utworami, gdy mają twórczy i indywidualny charakter. Za korzystanie lub zbycie autorskich praw majątkowych przysługuje honorarium. Jego wyodrębnienie w wynagrodzeniu nauczyciela akademickiego uzasadniają głównie przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bo dla takiego rodzaju przychodu przewidziano 50% koszty uzyskania. W opracowaniu przedstawiono różne podejścia uczelni do kwestii regulacji honorarium. Ukazano też różne modele (otwarty, zamknięty i pośredni) realizacji uprawnień uczelni w stosunku do utworów pracowniczych nauczycieli akademickich, w tym utworów naukowych.
EN
A significant part of academic teachers remuneration is a honorarium for the transfer or other forms of exploitation by the university of copyrights to works-for-hire. While the scientific works are explicitly mentioned in the Copyright Act, the legal qualification of didactic activities is complex. These creations can also be works protected by copyrights when they are creative and have individual character. For the use or sale of copyrights author is entitled to a honorarium, but the need for its specification in academic teachers’ remuneration is mainly justified by the personal income tax provisions. For this kind of revenue the increased 50% rate of deductible income costs is applicable. The material present variety approaches of universities in regulating honorarium. It shows the different models of implementation (open, closed and indirect) in exercise of the powers of universities in relation to academic teachers’ works, including scientific works.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.