Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kurs akcji
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Obecność spółki na giełdzie to nie tylko prestiż i źródło kapitału, ale także obowiązki nakładane na emitentów. Jednym z nich jest obowiązek przekazywania i aktualizowania istotnych informacji dotyczących spółki. Dotyczy on nie tylko samego przedsiębiorstwa, ale także osób blisko z nim związanych (np. członków organów zarządzających, nadzorczych, prokurentów) – tzw. insiderów. Są oni obowiązani do informowania KNF oraz emitenta o dokonanych transakcjach na akcjach spółki. Celem pracy jest analiza wpływu takich komunikatów na ceny akcji przedsiębiorstwa giełdowego przy wykorzystaniu metody event studies. Badaniu poddane zostały spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. wchodzące w skład indeksu WIG. Okres badawczy obejmuje rok 2012.
PL
Celem artykułu jest określenie wpływu pojawienia się pierwszej informacji o planowanej dywidendzie na wartość akcji spółki w powiązaniu ze strukturą kapitałową spółki oraz branżą jej działalności. Przeprowadzono badania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dotyczące ponadprzeciętnych stóp zwrotu z akcji w oknach czasowych w pobliżu dnia pojawienia się informacji. Badane zdarzenia zostały pogrupowane ze względu na stosunek długu netto do kapitału własnego spółki, których akcji dotyczyła informacja. W grupie wszystkich badanych zdarzeń najwyższe ponadprzeciętne stopy zwrotu zaobserwowano w przypadku spółek z I oraz IV kwartyla próby (najmniej oraz najbardziej zadłużonych). W badaniu obejmującym branżę działalności emitenta brano pod uwagę spółki z branży budowlanej i informatycznej. Zaobserwowano, iż spółki o zadłużeniu niższym niż mediana zadłużenia w branży osiągają przeciętnie wyższe ponadprzeciętne stopy zwrotu w pobliżu dnia pojawienia się informacji o planowanej dywidendzie. dywidenda,
PL
Inwestowanie na giełdzie jest jedną z najbardziej ryzykownych, ale zarazem potencjalnienajbardziej opłacalnych form lokowania oszczędności. Stając się posiadaczem akcji danej spółki możemyzarobić, ale również bardzo dużo stracić. Akcje są bowiem papierem wartościowym charakteryzującymsię dużą zmiennością cen w krótkim przedziale czasowym. Spowodowane jest to bezpośredniąsytuacją emitenta, kondycją finansową danej firmy, a także koniunkturą na rynku czy trendami gospodarczymi.„Inwestor podejmując decyzje na rynku kapitałowym, koncentruje swoją uwagę przede wszystkimna dwóch czynnikach – oczekiwanej stopie zwrotu oraz ryzyku wiążącemu się z daną inwestycją”1.Dążeniem każdego inwestora jest osiągnięcie jak największego zysku przy danym ryzyku. Bardzo ważnymaspektem jest więc zapoznanie się przez potencjalnego inwestora z mechanizmami działania giełdyoraz metodami służącymi do oceny ryzyka inwestycyjnego. Celem niniejszego opracowania było zatemzaprezentowanie podstawowych narzędzi służących do oceny dochodowości i ryzyka inwestycyjnego narynku kapitałowym oraz praktyczne ich zastosowanie do akcji wybranych spółek branży budowlanej.Przedstawione zostały zatem szacunki stóp zwrotu z akcji spółek Budimex i Erbud oraz odnoszących siędo ich walorów klasycznych mierników ryzyka, tj. wariancji i odchylenia standardowego. Następniezaprezentowano sposób szacowania współczynnika beta, określającego wrażliwość zmian cen rozpatrywanychakcji na zmiany kursów wszystkich akcji notowanych na giełdzie. Wykorzystując współczynnikiasymetrii i koncentracji, dokonano analizy rozkładu stóp zwrotu z akcji analizowanych spółek. Wszystkieobliczenia przeprowadzono na podstawie danych historycznych nieuporządkowanych, pochodzącychz miesięcznych notowań akcji badanych spółek z lat 2012-2016.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.