Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 68

first rewind previous Page / 4 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  ocena
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
PL
Funkcjonujący od czterech lat kierunek „Finanse i Rachunkowość” powstał z przekształceniakierunku „Finanse i Bankowość”. Nie uwzględniając oczekiwań przyszłychkadr dla rachunkowości, skopiowano dla nowego kierunku programy kształcenia,które były odpowiednie dla kierunku „Finanse i Bankowość”. Przewaga zajęćz finansów daje się wyraźnie zauważyć.Dla oceny realizowanych programów nauczania studiów stacjonarnych wybranosześć uczelni ekonomicznych. Na I stopniu studiów przedmioty są bardzo zbliżone,natomiast na II stopniu studiów zauważa się dużą różnorodność, kształtowanąspecjalnością kadry nauczającej.W ocenie studentów studia są zbyt teoretyczne. Wskazane jest zwiększenie liczbygodzin na zajęcia praktyczne z rachunkowości, wyrównując obciążenia godzinowez finansami.
PL
Obsesja narzekania na uczniów gimnazjów jest tak powszechna, że udziela się niemal wszystkim i praktycznie trudno sobie wyobrazić, aby ktoś nagle zaczął wyłącznie komplementować tę młodzież. A jednak są i tacy, którzy pozytywnie ją oceniają. To z ich ust można usłyszeć, iż utarty schemat myślenia o niej bądź to zupełnie, bądź to częściowo rozmija się z prawdą. Przyczyn rozbieżnych stanowisk należy szukać w różnych doniesieniach, między innymi, na temat (nie)właściwej postawy nastolatków wobec narzucanych im obowiązków szkolnych i wobec drugiego człowieka. W związku z powyższym autorka artykułu dokonuje próby zarysowania portretu gimnazjalistów, jaki wyłania się z materiału badawczego. Stały się nim pisemne wypowiedzi nastolatków spoza Krakowa na temat ich oczekiwań wobec literatury. Zebrany materiał daje podstawy, by zorientować się, jakie zadania badana młodzież nałożyła nie tylko literaturze, jej twórcom, ale także nauczycielom polonistom. Tym samym spośród wielu postulatów uczniowskich autorka wybrała do analizy trzy: dwa najczęściej występujące i jedno najrzadziej pojawiające się w zredagowanych wypowiedziach. Splatają się one z uczniowskim sposobem rozumienia powinności literatury. Te ostatnie zaś dają możliwość zidentyfikowania postaw i ról odbiorczych, jakie nastoletni czytelnicy bądź to przyjmują, bądź to chcieliby przyjąć w trakcie obcowania z literaturą. Wnioski wysunięte na podstawie analizy opinii młodzieży mogą stać się podstawą do stawiania pytań o współczesnego gimnazjalistę: człowieka, odbiorcę literatury i autora słowa pisanego. Choć szukanie jednej i ostatecznej odpowiedzi na rozliczne pytania o ucznia nigdy nie będzie w pełni możliwe, to jednak warto upominać się o ciągłe jego diagnozowanie: jako człowieka i jako odbiorcy literatury (kultury), służące projektowaniu działań polonistycznych z myślą o nim, a nie obok niego.
EN
The new line of study – „Finance and Accounting” – was introduced four yearsago on the basis of the previous programme – „Finance and Banking”. Major curriculaare the same as those suitable for „Finance and Banking”; they were copiedwithout taking into account the expectations of the future accounting professionals.The finance subjects dominate in the curriculum. For the purpose of the fulltimestudies curricula evaluation, six universities were chosen. At the first level ofstudies the subjects are similar. However, at the second degree studies there is agreat variety of subjects, reflecting the staff professional specialization.In the opinion of students the studies are too theoretical. There is a need to increasethe number of hours of practical classes in accounting, so as to balance thecurricula with finance subjects.
PL
Ocena bibliotek cyfrowych, stanowiąca jeden z elementów procesu projektowego, jest niezbędna w procesie doskonalenia funkcjonowania biblioteki oraz poznawania potrzeb informacyjnych jej użytkowników. W artykule przedstawiono analizę polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu, obejmującej prace głównie z lat 2000-2012, w zakresie zagadnień oceny bibliotek cyfrowych, z uwzględnieniem koncepcji dotyczących wyboru elementów bibliotek cyfrowych poddawanych analizie oraz stosowanych kryteriów i metod oceny. Pokazano także użytkowniko- i systemo-centryczne podejście do oceny bibliotek cyfrowych. Wśród odnalezionych metod oceny zwrócono uwagę na popularność i częste zastosowanie oceny użyteczności interfejsu użytkownika do bibliotek cyfrowych, szczególnie w badaniach zagranicznych. Dodatkowo zaprezentowano modele oceny użyteczności interfejsów użytkownika do bibliotek cyfrowych oraz holistyczny model oceny biblioteki cyfrowej. W analizie uwzględniono prace m.in. Saracevica, Blandford, Borgman, Buchanan i Salako, Chowdhury i Chowdhury, Fuhra, Hang, Jeng, Kelly, Kochang, Janiak i Krakowskiej, Xie, Tsakonasa, Kapidakisa i Papatheodorou
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań, których przedmiotem było 100 gospodarstwrolnych położonych na terenie powiatu przysuskiego (województwo mazowieckie). Zastosowano celowydobór obiektów do badań spośród gospodarstw współpracujących z Mazowieckim Ośrodkiem DoradztwaRolniczego. Oceny dokonano za pomocą podstawowych wskaźników finansowych, takich jak:dochód rolniczy brutto, dochód osobisty, parytet dochodu i struktura dochodu osobistego. Na ich podstawiedokonano analizy ekonomicznej czterech typów gospodarstw o różnych kierunkach produkcji.Podział badanych gospodarstw na grupy przeprowadzono w obrębie poszczególnych kryteriów oceny,którymi były kierunek produkcji, wielkość powierzchni gospodarstw, jakość gleb użytków rolnych i intensywnośćprodukcji.Uzyskane wyniki wykazują, że takie czynniki jak większa powierzchnia gospodarstwa,jakość gleb i intensywność produkcji wpływały na ogół korzystnie na wartość wskaźników ekonomicznych.Wyjątek stanowiły dochód rolniczy brutto i dochód osobisty odniesione do 1 ha użytków rolnych,których najwyższe wartości osiągano w małych gospodarstwach, o powierzchni poniżej 7 ha użytkówrolnych. Parytet dochodu osiągały gospodarstwa największe, o powierzchni powyżej 15 ha.
PL
W pracy dokonano krytycznej analizy koncepcji „nowej muzeologii” i ekomuzeum. Wskazano na cechy charakterystyczne ekomuzeum, elementy różniące je od muzeum tradycyjnego i różne poglądy na jego istotę. Scharakteryzowano muzeum „Wrzosowa Kraina” i przedstawiono metodę MACDAB wykorzystywaną w ewaluacji ekomuzeów. W części empirycznej przedstawiono wyniki badań jakościowych ekomuzeum „Wrzosowa Kraina” z wykorzystaniem kwestionariusza MACDAB. Stwierdzono, że ekomuzeum „Wrzosowa Kraina” nie spełnia wszystkich kryteriów modelowego ekomuzeum. Stwierdzono liczne braki w zakresie przygotowania planu strategicznego oraz prowadzenia dokumentacji ale i sukcesy, zwłaszcza w obszarze aktywizacji społeczności lokalnej. Sformułowano szereg postulatów dotyczących udoskonalenia produktu ekomuzeum.
PL
Artykuł prezentuje możliwości zastosowania koncepcji usług ekosystemowych w badaniach nad turystyką kulturową. Stosunkowo młode podejście badawcze wydaje się obiecujące ze względu na kompleksowość ujęcia zagadnienia wykorzystania przyrody przez człowieka. Koncepcję przedstawiono na tle dwóch innych funkcjonujących na tym samym polu badawczym: walorów turystycznych i krajobrazu. Wskazano podobieństwa i różnice, wykazując, że koncepcja usług ekosystemowych może być szczególnie przydatna w badaniu aspektów kulturowych na terenach, gdzie działania związane z turystyką koncentrują się na elementach przyrodniczych. Przykładem takiego obszaru są Wielkie Jeziora Mazurskie. Warunki przyrodnicze decydują o tym, że w omawianym regionie rozwija się przede wszystkim turystyka związana z wodą, aktywna oraz wypoczynkowa. Posługując się metodą analizy treści materiałów krajoznawczych wspartą obserwacjami terenowymi przeprowadzono inwentaryzację kulturowych usług ekosystemowych akwenów tworzących szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Wykazano, że ich wartość kulturowa jest zróżnicowana oraz wskazano dalsze perspektywy badawcze i aplikacyjne tego typu prac.
EN
The paper shows the origins of the assessment process. It discusses the theoretical principles underlying assessment in a civilian environment. The author focuses on the work of the Analysis, Assessment and the Exercise Discussion Team, whose main purpose is to assess an exercise and the participants of the exercise. The paper presents the practical tools used in the Special Forces Component Command which are used to carry out assessment, including the work of the Authorial Team before the exercise is conducted, the exercise itself, and the conclusions concerning the completed exercise.
PL
W artykule zwrócono uwagę na kwestię kontroli efektów kształcenia w kontekście teorii procesu dydaktycznego oraz edukacyjnej rzeczywistości, która ze względu na zaskakującą i przedłużającą się sytuację pandemiczną wymaga szczególnego podejścia do sytuacji oceniania w procesie kształcenia na wszystkich etapach edukacyjnych. Nie można kontroli i oceny traktować tylko jako procedury dydaktycznej, należy skupić się na ich podstawowych funkcjach określonych w dydaktyce.
EN
The paper discusses the control of learning outcomes in the context of educational process theory and educational reality. Due to the global pandemic situation, the control of learning outcomes requires a novel approach to grading at all stages of the educational process. Control and grading cannot be treated as merely didactic procedures. Instead, more emphasis should be placed on the basic functions of didactics.
PL
Możliwość weryfikacji wywiązywania się pracowników z ich obowiązków służbowych stanowi jedno z uprawnień pracodawcy. W odniesieniu do pracodawcy samorządowego okresowa ocena jakości pracy podwładnych to także obowiązek pracodawcy. Artykuł przedstawia analizę współczesnych rozwiązań w zakresie oceny pracowników samorządowych. Wskazuje na podstawy prawne tych działań, podmiotowy i przedmiotowy zakres oceny oraz procedury związane z jej realizacją. Ostatnia część artykułu zawiera przemyślenia i wnioski autora na temat uregulowań w omawianym zakresie.
EN
One of the employer’s right is the possibility of the verification if employees fulfil their official duties. Periodical opinion of the quality of employee’s work with reference to self - government employer is also the employer’s duty. The article shows the current analysis of solutions in the range of the opinion of the self – government employees. It shows the right bases these activities, subjective and objective range opinions and procedures connected with its realization. The last part of the article contains the author’s reflections and conclusions about the regulation in the discussed range.
PL
Butler i Hardy zaprezentowali profil umiejętności (ang. performance profile) jako narzędzie pomagające w zrozumieniu sportowców i ich postrzegania własnych umiejętności. Metoda ta, oparta na Teorii Konstruktów Osobistych (Kelly, 1955), ma przede wszystkim zwiększać samoświadomość zawodników w odniesieniu do ich przygotowania startowego, ale także pomagać trenerom w zrozumieniu sportowców. Po ponad 25 latach stosowania profilu umiejętności przez zarówno badaczy, jak i praktyków, narzędzie to okazało się metodą o znacznie szerszym zastosowaniu. W pracy zaprezentowano idee profilu umiejętności wraz z opisem oryginalnej instrukcji stosowanej przez Butlera i Hardy’ego. Przedstawiono podstawy teoretyczne tego narzędzia oraz ukazano jego wszechstronność poprzez wskazanie możliwości stosowania tej metody zarówno z zawodnikami, trenerami, jak i drużynami. Ponadto praca ukazuje potencjalne korzyści płynące z wykorzystania tego narzędzia w przygotowaniu sportowym poprzez prezentację dotychczasowych wyników badań z użyciem profilu.
EN
Butler and Hardy presented the performance profile as a tool that facilitates the understanding of athletes and their perception of their own performance. The method, based on the Personal Construct Theory, is aimed primarily at raising the self-awareness of players concerning their start preparation, but also at supporting coaches in understanding the players. During over 25 years of using the performance profile by both researches and practitioners, the range of applications of this tool turned out much wider. The article presents the ideas of the performance profile along with the description of the original instructions applied by Butler and Hardy. The paper describes its theoretical foundations and presents the versatility of the tool by pointing to the possibilities of its use with athletes, coaches, and teams. Moreover, it shows the potential benefits of applying this tool in sports preparation by presenting previous results of research using the profile. The conclusion of the paper contains a discussion of further possibilities of applying the tool in sports environment.
14
75%
EN
Employees are the most important asset of any organisation, and this is true especially when discussing about service sector to which medical entities belong. Keeping competent employees in the organisation is becoming one of the most essential objectives of all medical entities. The objective of the study was to assess training needs of the intermediate level medical staff employed in the Independent Public Health Care Clinic. The research was carried out in 2016 in the group of 76 people of medical staff (nurses, physiotherapists, laboratory diagnosticians and electroradiology technicians) employed in a medical entity in Świętokrzyskie province. Complete data was collected from 46 employees in total. Participation in the research was voluntary. An interview method was applied in order to assess individual needs of medical staff as far as training and the competence development were concerned. A specially prepared questionnaire was used in the research. Over a half (58%) of the employees taking part in the research realised the need of professional training. They declared that the most welcome forms and methods of training would be lectures (52%) and workshops (48.3%). Self-study and e-learning were not preferred by most of the respondents. The range of subject matter for training which was pointed out by the respondents coincides with the current epidemiological situation in Poland.
PL
Celem artykułu jest próba opracowania koncepcji oceny przedsiębiorstwa w kontekście wzrostu zrównoważonego. Zwrócono uwagę na specyfikę wzrostu zrównoważonego. Odniesiono się do terminologii współczesnej, modyfikując dotychczasowe podejście do wzrostu zrównoważonego. W tym kontekście zaproponowano stosowną formułę oceny przedsiębiorstw na przykładzie branży farmaceutycznej.
EN
The aim of this article is to formulate entreprise's evaluation in the context of sustained development. The close attention was paid to the specificity of sustained development. The review of contemporary terminology was done, and a new approach was elaborated. A new evaluation formula was proposed based upon the pharmaceutical industry.
PL
W opracowaniu przedstawiono wyniki badania jakościowo-ilościowego, przeprowadzonego w lutym 2015 roku wśród 307 pracowników z Ukrainy zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej OTTO Work Force Polska. Celem badania było ustalenie powodów, dla których Ukraińcy zdecydowali się na przyjazd zarobkowy do Polski oraz poznanie ich opinii na temat Polski i Polaków. Zastosowano dobór celowy. Respondentów do badania wybrano spośród pracowników agencji pracy tymczasowej OTTO Work Force, jednej z największych firm pośrednictwa pracy w Europie, która zatrudnia pracowników z Ukrainy od 2013 roku. Ustalono, iż głównym powodem przyjazdu do pracy badanych jest czynnik zarobkowy. W ich opinii Polska jest krajem otwartym na pracowników z Ukrainy. Część z nich czuje się jednak dyskryminowana na tle narodowościowym. Największym problem w pracy i życiu w Polsce są dla nich niedostateczna znajomość języka polskiego.
EN
In her study, the author presented findings of the qualitative and quantitative research carried out in February 2015 among 307 workers from Ukraine employed through the temporary employment agency OTTO Work Force Polska. The aim of the research was to identify the reasons, for which Ukrainians decided to come to Poland for employment purposes, and to learn their opinions of Poland and Poles. The author applied the nonprobability sampling. The respondents for the research were selected from among workers recruited by the OTTO Work Force temporary employment agency, one of the biggest recruitment agencies in Europe, which has been employing workers from Ukraine since 2013. The author ascertained that the main reason for labour trips was the work and remuneration factor. In their opinion, Poland is the country open to workers from Ukraine. However, some of them feel being discriminated on the grounds of nationality. The toughest problem in work and life in Poland is for them insufficient Polish language skills.
PL
Coaching jest dynamicznie rozwijającym się obszarem działalności. Wymaga on jednak większej liczby badań empirycznych, które mogłyby stanowić wsparcie i podstawę dla praktyki opartej na dowodach empirycznych. W prezentowanym badaniu została poddana weryfikacji struktura kluczowych kompetencji coacha. Przyjmując jako punkt wyjścia klasyfikację kompetencji opracowaną przez International Coach Federation, opracowane zostały twierdzenia opisujące cztery grupy kompetencji coacha. Eksploracyjna analiza czynnikowa na ocenach kompetencji coachów dokonanych przez 104 ich klientów potwierdziła istnienie czterech obszarów kluczowych kompetencji. Wyniki tego badania mogą służyć jako podstawa do stworzenia skali do pomiaru kompetencji coacha oraz opracowania szkoleń do nich adresowanych.
EN
Coaching is a dynamically developing field of professional activity. However, it needs more empirical research providing support and an evidence–based practice. The current study subjected the structure of key coach competencies to verification. Taking the classification of competencies as developed by the International Coach Federation as the starting point, statements describing four groups of coach competencies were developed. Exploratory factor analysis on a sample of 104 coach competency assessments provided by their clients confirmed the existence of these four areas of key competencies. The results of this empirical study may serve as a basis for the development of a coach competency scale as well as for the development of coach training.
PL
Dokonywana w sposób ciągły na etapie planowania i realizacji działań przez siły powietrzne ocena przeciwnika powietrznego przekłada się na podejmowane decyzje. Autor w artykule rozważa przydatność geopolityki jako perspektywy do jej prowadzenia. Wskazując na wartość informacyjną myśli geopolitycznych wykazuje jej przydatność jako źródła szeregu istotnych danych nie tylko o przestrzeni działań, lecz także o występujących na niej aktorach i ich interesach. Najważniejszymi wnioskami płynącymi z rozważań nad zastosowaniem perspektywy geopolitycznej do prowadzenia oceny przeciwnika powietrznego są oszczędność czasu oraz poprawa świadomości sytuacyjnej jednocześnie na wszystkich szczeblach dowodzenia siłami powietrznymi.
EN
Estimation of adversary air force is continuously made during planning process and execution phase and has influence on decisions made. In the article, the author considers the usefulness of geopolitics as a perspective for conducting estimation of adversary air force. Pointing to the informational value of geopolitical thoughts, he shows its usefulness as a source of a number of important data about not only the environment, but also potential political actors and their goals. The most important conclusions from the considerations are that use of geopolitical perspective to estimate adversary air force gives an opportunity to save time and to improve situational awareness at all levels of air force command structure.
PL
Ocena funkcjonowania i rozwoju samorządu terytorialnego stanowi jeden z najtrudniejszych aspektów w ekonomicznej interpretacji jego działalności. Działalność związana z dokonywaniem różnych ocen gospodarki i życia publicznego w samorządzie jest kluczowym ogniwem procesu zarządzania publicznego (rządzenia). Wiedza na ten temat jest jeszcze niewielka i ma charakter cząstkowy. Celem rozważań w artykule jest zbiór ocen, traktowanych jak system dotyczący funkcjonowania samorządu. Autorzy przyjmują następującą tezę badawczą: zbiór ocen działalności samorządu jest bardziej luźnym układem niż spójnym systemem zarządzania. Rola ocen samorządowych wynika z pełnienia wielu funkcji dla potrzeb procesów decyzyjnych (dostarczenie informacji, podstawa wyboru celów, ocena sposobów funkcjonowania władz). Każda działalność potrzebuje miar (ocen), które pozwalają określić stan i osiągnięcia podmiotów zarządzania publicznego w skali lokalnej. Problematyka dokonywania ocen funkcjonowania i rozwoju samorządu jest wieloaspektowa oraz wielopoziomowa. Oceny dotyczą ich charakteru, rodzaju, warunków, elementów struktur samorządowych, standardów. Stąd też wspólnym mianownikiem analizy jest poszukiwanie adekwatnych kryteriów oceny oraz ich koordynacja w polityce i w zarządzaniu publicznym w Polsce.
EN
The assessment of the functioning and development of local government is one of the most difficult aspects in the economic interpretation of its activities. The activity associated with making various assessments of the economy and public life in local government is a key element of the public management process (governance). Knowledge about this subject is still small and has a partial character. The aim of the considerations in the article is a set of assessments treated as a system concerning the functioning of self-government. The authors accept the following research thesis: the set of self-government assessments is a looser arrangement than a coherent management system. The role of local government assessments results from the fulfillment of many functions for the needs of decision-making processes (providing information, the basis for the selection of objectives, evaluation of the ways in which the authorities operate). Every activity needs measures (assessments) that allow defining the status and achievements of public management entities on a local scale. The issues of assessing the functioning and development of local government are multi-faceted and multi-level. The assessments concern their nature, type, conditions, elements of local government structures, standards. Therefore, the common denominator of the analysis is the search for adequate assessment criteria and their coordination in politics and public management in Poland.
PL
Opracowanie dotyczy oceny systemu zarządzania w placówkach ochrony zdrowia. Celem zrealizowanych badań naukowych było dokonanie oceny stopnia dojrzałości systemu zarządzania w organizacjach z sektora ochrony zdrowia oraz weryfikacja hipotezy, że poziom dojrzałości systemu zarządzania w wybranych podmiotach leczniczych jest stosunkowo niski, tj. nie przekracza 30%, oraz hipotezy, że dojrzałość systemu zarządzania w publicznych podmiotach leczniczych jest wyższa niż w niepublicznych. Do gromadzenia danych wykorzystano metodę badań sondażowych. Kwestionariusz ankietowy rozdysponowany został uczestnikom studiów podyplomowych skierowanych do kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi oraz uczestnikom studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że poziom dojrzałości systemu zarządzania w wybranych podmiotach leczniczych nie jest niski, ponieważ wyniósł ok. 51%. Analiza wyników wykazała jednak, że dojrzałość systemu zarządzania różni się w zależności od rodzaju własności badanych podmiotów, tj. publicznych i prywatnych. Różnica ta jest wyraźnie zauważalna i zaskakująca. Dojrzałość systemu zarządzania w podmiotach publicznych oszacowana została na 48%, w niepublicznych zaś na 56%. To oznacza, że zdaniem ankietowanych w publicznych podmiotach leczniczych dojrzałość jest niższa niż w niepublicznych.
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.