Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 32

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  opodatkowanie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
1
100%
PL
Podatki są nieodzownym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Podatki są z jednej strony głównym źródłem dochodów państwa, z drugiej zaś jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzje przedsiębiorców (podatników). Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza pojęcia kosztu (używanego w literaturze, w naukach ekonomicznych, zasadach rachunkowości, a przede wszystkim w prawie podatkowym). Autorzy artykułu wskazują na problem definicji, odmienności i sprzeczności jej rozumienia, istniejący zarówno w nauce, jak i praktyce. Brak precyzyjnych zasad, w szczególności odnoszących się do kosztów uzyskania przychodów, jest zdaniem autorów jedną z istotnych przyczyn uznawania polskiego systemu podatkowego za skomplikowany, a tym samym powodujący problemy i spory na linii aparat skarbowy–podatnik. Metodami badawczymi wykorzystanymi w niniejszym opracowaniu były analiza zapisów ustawowych, metoda opisu, dedukcji i syntezy.
PL
W praktyce wątpliwości budzi zarówno kwestia powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości, jak i jego wygaśnięcia, szczególnie w sytuacji rozbiórki budynków (jak i sprzedaży nieruchomości po wybudowaniu). Podatnicy zwracają uwagę, że obiekt pozbawiony jednego z konstytutywnych dla budynku elementów, jak posiadanie ścian czy dachu nie jest budynkiem i nie powinien podlegać opodatkowaniu bez względu na czas trwania jego rozbiórki. Sądy administracyjne w większości zajmują korzystne dla podatników stanowisko, stwierdzając m.in., iż prace rozbiórkowe budynku najczęściej są rozciągnięte w czasie, zatem jeszcze przed zakończeniem rozbiórki może dojść do wyga-śnięcia obowiązku podatkowego na skutek utraty przez obiekt podlegający rozbiórce cech konstytutywnych budynku w rozumieniu ustawy. Zatem wygaśnięcie obowiązku podatkowego może być związane z pozbawieniem budynku jednej z zewnętrznych przegród budowlanych (np. ściany nośnej) lub dachu. Ważne jest zatem, aby podatnicy przeprowadzający rozbiórkę potrafili (w przypadku sporu z organami podatkowymi) udokumentować fakt rozbiórki np. dachu czy ściany budynku, poprzez wpisy w dzienniku budowy, jak i dowody w postaci np. dokumentacji fotograficznej. podatek od nieruchomości, budynek, budowla, opodatkowanie
PL
W artykule podjęto problem granic omnipotencji państwa w zakresie opodatkowania w świetle poglądów ekonomii klasycznej. Ze stosunkiem podatkowym wiąże się bezspornie zagrożenie dla sfery wolności ekonomicznej. Ekonomiści klasyczni dopuszczali jednak podatkową ingerencję władzy publicznej w sferę wolności jednostki. Jednocześnie zakładali, że zarówno wolność jednostki, jak i omnipotencja państwa nie powinny mieć charakteru absolutnego. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji wolności i granic ingerencji władzy publicznej w gospodarkę za pośrednictwem systemu podatkowego. Artykuł napisano na podstawie literatury przedmiotu, w tym materiałów źródłowych. We wnioskach stwierdzono, że chociaż państwo posiada władzę podatkową nad podatnikiem, to nie ma całkowitej dowolności i arbitralności w kształtowaniu ciężarów podatkowych. Wprowadzając podatki nie może naruszać podstawowych praw i wolności ekonomicznych, zniekształcając racjonalne decyzje jednostek gospodarujących.
PL
Daniny publiczne są elementem charakterystycznym każdego systemu prawnego, a ich ewolucja jest efektem zmian społeczno-gospodarczych oraz ewolucji systemów podatkowych poszczególnych krajów. Szczególnie ciekawa wydaje się ewolucja danin publicznych na przykładzie podatków majątkowych. Analizie poddano reakcje rynkowe podatników na opodatkowanie, z uwzględnieniem zasady sprawiedliwości opodatkowania.
PL
Głównym celem pracy jest przedstawienie ewolucji danin publicznych na przykładzie podatków majątkowych. Celem dodatkowym jest przedstawienie rynkowych reakcji podatników na opodatkowanie z uwzględnieniem zasady sprawiedliwości opodatkowania. Jako główną metodę badawczą zastosowano indukcję. Polega ona na wyprowadzeniu ogólnych wniosków czy też ustaleniu prawidłowości na podstawie analizy empirycznej stwierdzonych zjawisk i procesów. Jest to typ wnioskowania na podstawie szczegółów o właściwościach ogólnych zjawiska czy przedmiotu. Daniny publiczne są zaliczane do ciężarów i świadczeń publicznych. W kategoriach ustawowych (ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. 2009 nr 157 poz. 1240) daniny publiczne są rodzajem dochodów publicznych, stanowiących jeden ze składników środków publicznych, gromadzonych w celu pokrycia wydatków publicznych oraz rozchodów publicznych. Do danin publicznych zaliczamy pięć rodzajów świadczeń: podatki, składki, opłaty, wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek skarbu państwa oraz inne świadczenia pieniężne spełniające dwie cechy: po pierwsze – ponoszone na rzecz państwa, jednostek samorządu terytorialnego, państwowych funduszy celowych oraz innych jednostek sektora finansów publicznych, po drugie – których obowiązek ponoszenia wynika z ustawy. Daniny publiczne są elementem charakterystycznym każdego systemu prawnego, a ich ewolucja jest efektem zmian społeczno-gospodarczych oraz ewolucji systemów podatkowych poszczególnych krajów. Szczególnie ciekawa wydaje się ewolucja danin publicznych na przykładzie podatków majątkowych. Analizie poddano także reakcje rynkowe podatników na opodatkowanie, z uwzględnieniem zasady sprawiedliwości opodatkowania. daniny publiczne, opodatkowanie, sprawiedliwość podatkowa, podatki majątkowe
PL
Szczególny charakter prawny wierzytelności powoduje, iż obrót nimi rodzi problemy z prawidłową ewidencją rachunkową i podatkową. Przedsiębiorcom nie pomagają istotne rozbieżności w interpretacjach organów skarbowych oraz brak spójnej linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Właściwe rozpoznanie konsekwencji bilansowych i podatkowych zależy od charakteru transakcji, okoliczności z nimi związanych oraz atrybutów uczestniczących w nich stron. Celem artykułu jest przedstawienie księgowego ujęcia operacji obrotu wierzytelnościami oraz analiza ich wpływu na obowiązki podatkowe podmiotów uczestniczących w tym obrocie. Praktyczną ilustrację rozważań stanowi badanie, jakim objęto przedsiębiorstwo, które dokonało nabycia wierzytelności w celu jej potrącenia ze swoim zobowiązaniem.
EN
Ceny transferowe są jednym z instrumentów zarządzania grupą kapitałową, dzięki którym możliwy jest m.in. transfer dochodów i zysków do wybranych grup interesariuszy. Celem artykułu jest analiza i ocena związku między kształtowaniem cen transferowych a zobowiązaniami przedsiębiorstwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. W artykule uwzględniono elementy polityki kształtowania cen transferowych w złożonych strukturach kapitałowych oraz ich weryfikację w praktyce gospodarczej.
PL
Artykuł został poświęcony problemowi opodatkowania dobrowolnych nieodpłatnych świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika, które są coraz bardziej powszechne i stanowią część rozbudowanych pakietów wynagrodzeniowych dla pracowników. Trudność wskazania zakresu pojęciowego nieodpłatnego świadczenia w prawie podatkowym może powodować problemy z ustaleniem, czy dane nieodpłatne świadczenie dobrowolnie przyznane przez pracodawcę pracownikowi stanowi przychód podatkowy pracownika ze stosunku pracy. Złożoność problemu potwierdza niejednolite orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie oraz wskazanie kryteriów wyodrębnienia świadczeń objętych podatkiem dochodowym w jednym z wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
EN
This article concentrates on a problem of taxation of the employer’s voluntary free of charge benefits for the employee. Such benefits are more and more common and constitute part of the advanced salary package for the employees. It seems to be difficult to indicate the conceptual scope of the gratuitous performance in Polish tax law and may cause problems with determination if an exact benefit voluntary granted by the employer to the employee constitutes employee’s taxable revenue. The complexity of the problem is confirmed by the non-uniform judicial decisions of the administrative courts. What is important is the thing that the Constitutional Tribunal in one of the judicial decision indicated separability criterion of benefits which may recognise benefits which are subject of income tax.
PL
Generalnie można przyjąć, iż psychologia ekonomiczna jest dyscypliną, która zajmuje się mechanizmami i procesami psychicznymi leżącymi u podstaw zachowań konsumenckich i innych zachowań ekonomicznych (iluzji fiskalnych), w tym zachowań dotyczących postrzegania wartości nominalnych i realnych w procesach podatkowanych (psychologia opodatkowania). Psychologia ekonomiczna bada i ocenia, jaki wpływ na te zachowania mają preferencje, wybory, decyzje i inne czynniki. Zajmuje się również konsekwencjami tychże decyzji, szczególną wagę przywiązując do kwestii zaspokojenia potrzeb. Ponadto analizuje wpływ zjawisk ekonomicznych na ludzkie zachowanie i poczucie dobrobytu. Konsument (podatnik) funkcjonuje w konkretnym otoczeniu podatkowym, które zawsze należy rozpatrywać w czterech płaszczyznach1: normatywnej, organizacyjnej, ekonomicznej oraz psychologicznej.
EN
Generally it can be assumed that an economic psychology is a discipline that deals with the mechanisms and psychological processes underlying consumer behavior and other behaviors of economic (fiscal illusion), including behavior on the perception of the value of nominal and real taxes processes (psychology taxation). An economic psychology examines and evaluates the impact on these behaviors have preferences, choices, decisions, and other factors. It also deals with the consequences of those decisions, paying special attention to the issue of needs. In addition, it analyzes the impact of economic phenomena on human behavior and a sense of well-being. The consumer (taxpayer) functions in a particular tax environment, which must always be considered in four levels: normative, organizational, economic and psychological.
EN
A property tax (or millage tax) is a levy on property that the owner is required to pay. The tax is levied by the governing authority of the jurisdiction in which the property is located; it may be paid to a national government, a federated state, a county or geograph-ical region, or a municipality. Multiple jurisdictions may tax the same property. This is in contrast to a rent and mortgage tax, which is based on a percentage of the rent or mortgage value. There are four broad types of property: land, improvements to land (im-movable man-made objects, such as buildings), personal property (movable man-made objects), and intangible property. Real property (also called real estate or realty) means the combination of land and improvements. Under a property tax system, the government requires and/or performs an appraisal of the monetary value of each property, and tax is assessed in proportion to that value. Forms of property tax used vary among countries and jurisdictions. Real property is often taxed based on its classification. Classification is the grouping of properties based on similar use. Properties in different classes are taxed at different rates. Examples of different classes of property are residential, com-mercial, industrial and vacant real property. In Israel, for example, property tax rates are double for vacant apartments versus occupied apartments. A special assessment tax is sometimes confused with property tax. These are two distinct forms of taxation: one (ad valorem tax) relies upon the fair market value of the property being taxed for justifi-cation, and the other (special assessment) relies upon a special enhancement called a "benefit" for its justification.
PL
Podatek od nieruchomości (lub podatek od uprawy ziemi) to podatek od nieruchomości. Podatek jest pobierany przez organ, któremu podlega jurysdykcji, w której znajduje się nieruchomość; może zostać wypłacona na rzecz rządu krajowego, państwa federacyj-nego, powiatu, regionu geograficznego lub gminy. Wiele jurysdykcji może opodatkować tę samą nieruchomość. Jest to odwrotnie niż w przypadku czynszu i podatku hipotecznego, który jest oparty na procencie od wartości czynszu lub kredytu hipotecznego. Istnieją cztery podstawowe typy nieruchomości: grunt, udoskonalenia gruntów (nieruchome obiekty stworzone przez człowieka, takie jak budynki), mienie osobiste (ruchome obiekty stworzone przez człowieka) i dobra niematerialne. Nieruchomości (zwane również nieruchomościami) oznaczają połączenie gruntów i udoskonaleń. W ramach systemu podatku od nieruchomości, rząd wymaga i / lub dokonuje oceny wartości pieniężnej każdej nieru-chomości, a podatek jest oceniany w stosunku do tej wartości. Formy podatku od nieru-chomości wykorzystywane są różne w różnych krajach i jurysdykcjach. Nieruchomości są często opodatkowane w oparciu o ich klasyfikację. Klasyfikacja to grupowanie właści-wości opartych na podobnym zastosowaniu. Właściwości w różnych klasach są opodatkowane według różnych stawek. Przykłady różnych klas własności są mieszkalne, han-dlowe, przemysłowe i wolne od nieruchomości. Na przykład w Izraelu stawki podatku od nieruchomości są dwukrotnie niższe w przypadku mieszkań wakacyjnych niż mieszkań czynszowych. Specjalny podatek od oceny jest czasami mylony z podatkiem od nieruchomości. Są to dwie różne formy opodatkowania: pierwsza (podatek ad valorem) opiera się na wartości rynkowej nieruchomości, a druga (specjalna ocena) oparta na specjalnych zasadach „korzyści” określonych dla jej uzasadnienia.
EN
The choice of funding the company’s capital is important from the point of view of tax planning because equity financing and financing of foreign capital have different tax consequences which have an impact on the profits generated by the company and budget revenues. Interest, unlike dividends, are the tax costs. Low equity of company compared to the size of debt, which derives from a shareholder, brings tax advantages both on the national and international levels. To reduce the erosion of the tax base through the free formation of the capital structure of companies, many countries have introduced special rules relating to thin capitalization. In Poland, legal regulations concerning this phenomenon changed on January 1, 2015.This article attempts to answer the question whether the situation of capital companies has improved or deteriorated in the light of examination of interest as deductible expenses in corporate income tax under the thin capitalization rules. Based on data from the financial statements of the capital accumulated in the database Amadeus, the author conducted an analysis of the parameters specified in the regulations relating to thin capitalization in Poland. The data indicated that the new rules of taxation are more favorable to the total number of companies.
PL
Wybór formy finansowania spółki kapitałowej jest istotny z punktu widzenia planowania podatkowego, gdyż finansowanie kapitałem własnym i finansowanie kapitałem obcym pociąga za sobą inne konsekwencje podatkowe, co nie pozostaje bez wpływu na zyski generowane przez przedsiębiorstwo oraz dochody budżetowe. Odsetki bowiem, w przeciwieństwie do dywidend, stanowią koszty podatkowe. Finansowanie spółki w niewielkim stopniu kapitałem własnym, nieadekwatnie niskim w stosunku do rozmiarów prowadzonej działalności, a w przeważającym stopniu kapitałem wierzycielskim pochodzącym jednak od udziałowca (akcjonariusza), przynosi korzyści podatkowe spółce i jej właścicielom zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym. Aby ograniczyć erozję bazy podatkowej przez swobodne kształtowanie struktury kapitałowej spółek, wiele państw wprowadziło szczególne reguły odnoszące się do zjawiska niedostatecznej kapitalizacji. W Polsce 1 stycznia 2015 r. zmieniły się regulacje prawne dotyczące tego zjawiska.Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy sytuacja spółek kapitałowych uległa poprawie czy pogorszeniu w świetle zmian zasad zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych w ramach niedostatecznej kapitalizacji. Na podstawie danych ze sprawozdań finansowych spółek kapitałowych, zgromadzonych w bazie Amadeus, została przeprowadzona analiza parametrów określonych w regulacjach dotyczących niedostatecznej kapitalizacji w Polsce, na podstawie której wskazano, że nowe zasady opodatkowania, w stosunku do tych, które obowiązywały do 2014 r. włącznie, są korzystniejsze dla ogółu spółek.
PL
Kryterium sprawiedliwości obiektywnej (poziomej i pionowej) jest problematyczne, gdyż trudno jest rozstrzygnąć, które grupy powinny płacić wyższe podatki i o ile wyższe powinny być te podatki. Mimo licznych kontrowersji ekonomiści są zgodni co do dwóch kwestii. Po pierwsze efekt netto podatków powinien być progresywny, czyli rozkład dochodów po opo-datkowaniu powinien być mniej zróżnicowany niż przed opodatkowaniem. Po drugie uzyski-wane nadwyżki należy dystrybuować na podwyższanie dochodów osób bardziej utalentowa-nych lub biednych. Konieczność wskazania grupy, do której miałaby trafić owa nadwyżka, powoduje kolejny problem teoretyczny i praktyczny.
EN
The criterion of objective (horizontal and vertical) fairness is problematic because it is difficult to decide which groups should pay higher taxes and how much these taxes should be higher. Despite numerous controversies, economists agree on two issues. First, the net effect of taxes should be progressive, i.e. the distribution of income after taxes should be less varied than before tax. Secondly, the surpluses obtained should be distributed to increase the income of more talented or poor people. The necessity to indicate the group, to which this surplus would be hit, causes another theoretical and practical problem.
EN
The authors define tax notion, characterize its types and outline tax development within history of society evolution, fociusing mainly on Europe.
PL
Autorzy definiują pojęcie podatku dochodowego, charakteryzują jego typy, a także rozwój podatków w kontekście ewolucji społeczeństw skupiając się głownie na Europie.
PL
Analiza relacji między władzą publiczną a podatnikiem odzwierciedla stosunki zachodzące między sferą publiczną a sferą prywatną i jest o tyle ważna, że na styku tych dwóch sfer dochodzi do zjawisk patologicznych, etycznie nagannych i niepożądanych ekonomicznie. W kontekście tych negatywnych zjawisk na szczególną uwagę zasługuje klauzula ogólna przeciwko unikaniu opodatkowania. Unikanie opodatkowania ma miejsce, gdy podatnik uzyskuje korzystny rezultat podatkowy, którego osiągnięcie jest sprzeczne z intencjami prawodawcy. Za cel artykułu przyjęto zatem przedstawienie ekonomicznych skutków z jednej strony unikania opodatkowania jako jednej z legalnych postaw podatników, z drugiej wprowadzenia klauzuli dotyczącej przeciwdziałania temu zjawisku. Realizacji przyjętego celu służyć będą rozważania teoretyczne dotyczące istoty i skali zjawiska unikania opodatkowania oraz ocena zalet i wad wprowadzenia ogólnej klauzuli zapobiegania unikania opodatkowania dla stron stosunku prawnopodatkowego.
EN
The analysis of relations between public authority and tax payer resembles the mutual attitude of public and private sphere. This analysis is important because when these two spheres coincide there are pathologic, ethically reprehensible and economically undesired phenomena. In terms of these negative phenomena the general anti-avoidance rule is especially worth consideration. Tax avoidance takes place when a tax payer gains beneficial tax result and this result is in contradiction to a legislator will. Thus, the aim of the paper is the indication of economic consequences of tax avoidance phenomenon being a legal behavior of a tax payer on the one hand and of the introduction of the general anti-avoidance rule on the other hand.
PL
Artykuł omawia prawne i podatkowe aspekty wdrożenia do polskiego prawa podatkowego klauzuli o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania, rys historyczny klauzuli, jej istotę oraz przydatność dla osiągnięcia zamierzonych przez ustawodawcę efektów. Artykuł odnosi się również do kwestii wad i zalet klauzuli, konstytucyjności regulacji oraz instytucji opinii zabezpieczających i pozycji Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.
EN
The article covers the legal and tax aspects of the implementation of general antiavoidance clause in Polish tax law, including the historical outline of the clause, its essence, and the usefulness of achieving the legislator’s intended effects. The article deals with the disadvantages and advantages of the clause, its compliance with constitutional regulations, as well as the institution of GAAR protective tax opinions and the position of the Council on counteracting tax evasion.
EN
This paper aims to answer the question of whether it is economically profitable for net taxpayers to introduce public education financed by consumption or income tax in a situation where it is impossible to finance public education with a flat-rate tax. This question was answered using a modified Nelson-Phelps model including both private and public investments in human capital. The results obtained indicate that such a move may be profitable, especially in the case of developing countries with insignificant differences in property. It was also found that positive income effects are greater in the case of financing education with consumption tax, and that in developed countries such effects can only occur with this type of tax. On the other hand, developing countries may find it more socially profitable to introduce education financed by income tax due to the greater tax base and a stronger positive effect on human capital.
PL
Niniejsza praca łączy zmodyfikowany model Nelsona-Phelpsa z modelem Ramseya-Cassa-Koopmansa z kapitałem ludzkim. W zaprezentowanym modelu występują zarówno prywatne, jak i publiczne inwestycje w kapitał ludzki. Poszukuje się w nim odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku występowania oporu społecznego przed wprowadzeniem finansowania publicznej edukacji podatkiem ryczałtowym opłacalne jest dla płatników netto podatków wprowadzenie edukacji publicznej finansowanej podatkiem konsumpcyjnym bądź dochodowym. Wyprowadzony model wskazuje na możliwość wystąpienia wzrostu dobrobytu płatników netto opodatkowania nieneutralnego względem rynku w przypadku finansowania z podatku edukacji publicznej. Badanie wskazało, że jest to bardziej prawdopodobne w przypadku państw rozwijających się i o małym zróżnicowaniu majątku w gospodarce. Pozytywne efekty dochodowe są większe, kiedy edukacja jest finansowana podatkiem konsumpcyjnym. W państwach rozwiniętych efekty te występują wyłącznie w takim modelu finansowania. Natomiast dla państw rozwijających się bardziej opłacalne może się okazać wprowadzenie finansowania edukacji podatkiem dochodowym – ze względu na większą podstawę opodatkowania i związany z tym silniejszy pozytywny efekt dla kapitału ludzkiego.
EN
Maintaining financial liquidity forms the most important short-term goal of every enterprise. On the other hand, there are restrictions that reduce the liquidity level of economic entities, one of which is the taxation of turnover. As a rule, the goods and services tax should be neutral for the activities of business entities. However, in actual economic life, one may encounter situations in which the method of paying liabilities to the contractor, including VAT, leads to the deterioration of the company’s financial liquidity. The objective of this article is to analyze the impact of split payment on the company’s financial liquidity. The implementation of this objective will be supported by simulating the liquidity levels of the business entity with and without split payment.
PL
Utrzymanie płynności finansowej jest najważniejszym, krótkookresowym celem każdego przedsiębiorstwa. Istnieją jednak ograniczenia, które zmniejszają poziom płynności podmiotów gospodarczych. Jednym z takich ograniczeń jest opodatkowanie obrotu. Podatek od towarów i usług z założenia powinien neutralnie wpływać na działalność podmiotów gospodarczych. W życiu gospodarczym można zauważyć sytuacje, w których sposób zapłaty zobowiązań wobec kontrahenta, w tym z tytułu VAT, prowadzi do pogorszenia płynności finansowej przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest analiza wpływu split payment na płynność finansową przedsiębiorstwa. Realizacja celu zostanie wsparta dokonaniem symulacji poziomu płynności podmiotu gospodarczego z uwzględnieniem i bez uwzględniania split payment.
PL
The article presents the issues taxation of employee revenue from the fringe benefits by Personal Income Tax. On the one hand, the employee fringe benefits are identified with a defined benefit and on the other with a non-monetary incentive system. However, the benefits give rise to many doubts and controversies. The reasons for this are the lack of legal definition and the lack of their legal directory. Therefore, the views of the judiciary and decisions of tax authorities indicate for example what can be classified fringe benefits.
EN
The article discusses the book by A. Mariański (Un) fair Polish personal income tax. Apart from the comments of a review nature, the article contains a number of observations and opinions of the author on the key issues of income taxation, such as the principle of tax justice or the principle of the ability to pay. The issue of the jurisprudence policy of Polish tax courts in matters relating to income taxation was also discussed.
PL
Artykuł zawiera omówienie książki A. Mariańskiego pt. (Nie)sprawiedliwy polski podatek dochodowy od osób fizycznych. Obok uwag natury recenzyjnej umieszczono w nim wiele spostrzeżeń i opinii na temat kluczowych kwestii opodatkowania dochodu, takich jak zasada sprawiedliwości podatkowej czy zasada zdolności do świadczenia podatkowego. Poruszono także zagadnienie polityki orzeczniczej polskich sądów podatkowych w sprawach dotyczących opodatkowania dochodów.
PL
Podatek dochodowy od osób fizycznych (z ang. PIT - personal income tax) jest stosunkowo młodą konstrukcją w europejskich systemach podatkowych. Jest on formą daniny publicznej realizującej najczęściej pozafiskalne funkcje opodatkowania. Jako bezpośrednia forma podatku od dochodów wzbudza silne emocje polityczne pozostając najbardziej „rozpoznawalną” przez obywateli formą obciążeń publiczno - prawnych. W systemach podatkowych krajów Unii Europejskiej (UE) podatek dochodowy od osób fizycznych jest zarówno ważnym źródłem dochodów budżetowych, jak i instrumentem realizacji funkcji socjalnych, społecznych, stymulacyjnych oraz redystrybucyjnych. Mimo, iż opodatkowanie dochodów osobistych leży w kompetencji każdego z państw członkowskich, w wielu sytuacjach potrzebna jest koordynacja na poziomie unijnym regulacji podatkowych, mająca na celu zapewnienie swobód określonych w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską oraz wyeliminowanie barier podatkowych w ponadgranicznej działalności obywateli państw – członków UE.
EN
Personal income tax (hereinafter referred to as PIT) has a short history, as it appeared in tax systems of EU countries as late as at the end of the 18th century. As a specific universal construction it performs two economic functions: providing financial means for covering some public expenses (fiscal function), leveling off – through its construction – inequalities in population incomes (redistribution function) and implements social functions of taxation through various tax reliefs and exemptions or the construction of the tax scale.
RU
Подоходный налог с физических лиц (далее - ПНП) имеет короткую историю, так как это было в налоговых системах стран ЕС уже в конце 18 века. В качестве конкретной универсальной конструкции он выполняет две экономические функции: предоставление финансовых средств для покрытия некоторых государственных расходов (фискальная функция), выравнивание – благодаря его составным элементам - неравенства в доходах населения (функция перераспределения) и осуществление социальных функций налогообложения посредством различных налоговых льгот, а также освобождения от налогов или конструкции налоговой шкалы.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.