Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 48

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  płynność finansowa
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 3
363-383
PL
Celem niniejszej pracy było sprawdzenie czy bieżąca płynność finansowa mierzona w ujęciu statycznym ma wpływ na kształtowanie się wartości przedsiębiorstwa. Badanie przeprowadzono na jednej, z największych polskich firm, notowanych na warszawskiej GPW. Płynność finansową zmierzono wykorzystując klasyczne miary takie jak: wskaźnik bieżącej płynności finansowej, wskaźnik płynności przyspieszonej, wskaźnik środków pieniężnych. Wartość przedsiębiorstwa ustalono na podstawie ceny akcji. Do badań zastosowano metody ilościowe oparte na liniowych modelach ekonometrycznych oraz analizie współczynników korelacji liniowej.
EN
The increase in business is relevant both to achieving individual goals of the owners and managers as well as to the macroeconomic objective of economic growth. The analysis of the problem of growth determinants allows the study of the influence of selected factors on the process of development of the business. Financial liquidity is one of such factors together with strategies executed by managers. The aim of the paper is to investigate the effect of liquidity on the growth of enterprises. The study was conducted on a group of companies listed on the alternative stock market NewConnect in the years 2007–2014. The research method is based on regression of cross-sectional data taken from financial documents of units taken into consideration. The results show that the growth of enterprises is positively impacted by the cash conversion cycle and cash productivity of assets. The results of the study lead to the conclusion that more conservative liquidity policy in the dynamics of trading cash and cash performance of assets affects the growth of earnings per share, which properly determine the phenomenon of enterprise growth.
PL
Wzrost przedsiębiorstw na rynku kapitałowym odgrywa znaczącą rolę zarówno w kontekście realizacji indywidualnych celów właścicieli i menedżerów, jak i celu makroekonomicznego, jakim jest wzrost gospodarczy kraju. Właściciele, decydując się na zakup akcji spółki, liczą na wzrost jej wartości, z którą wiąże się wzrost zysków, a menedżerowie przez fakt wzrostu jednostki gospodarczej uzasadniają swoje oczekiwania związane z wysokim wynagrodzeniem. Wzrost jest zatem istotnym elementem analiz przeprowadzanych na rynku kapitałowym, które uwzględniają ten proces np. w wycenie papierów wartościowych. Analiza problemu wzrostu przedsiębiorstw związana jest z wyborem i oceną wpływu wybranych czynników na to zjawisko, które – jak pokazują dotychczasowe wyniki badań – jest wciąż nie do końca opisane. Jednym z czynników wzrostu przedsiębiorstw jest płynność finansowa i strategie nią zarządzania. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że na wzrost przedsiębiorstw pozytywny wpływ ma cykl konwersji gotówki oraz wydajność gotówkowa aktywów. Wyniki badania prowadzą do wniosku, że prowadzenie bardziej konserwatywnej polityki płynności w zakresie dynamiki obrotu gotówką oraz zwiększanie wydajności gotówkowej aktywów wpływa pozytywnie na wzrost zysków na akcję, które we właściwy sposób odzwierciedlają zjawisko wzrostu przedsiębiorstw. Dodatkowo analiza młodych przedsiębiorstw notowanych na NewConnect, które pozyskały kapitał na rozwój przez emisję akcji, pozwala ocenić sposób zarządzania nimi w obszarze płynności finansowej i realizowania celów wyznaczanych przez inwestorów.
PL
Kwestie dotyczące płynności przedsiębiorstw to jedne z kluczowych zagadnień, zawsze aktualnych dla każdej jednostki gospodarczej. Bardzo wiele polskich przedsiębiorstw ma większe lub mniejsze problemy z płynnością finansową, a szacunki wskazują, że dotyczy to około 65% przedsiębiorstw. Posiadanie płynności, zarówno w krótkim, jak i długim okresie, jest niewątpliwie jednym z najważniejszych celów przedsiębiorstw, a efektywne zarządzanie płynnością jest niezbędnym warunkiem trwania przedsiębiorstw na rynku. Uważa się, że występowanie tendencji do pogarszania się poziomu płynności jest sygnałem świadczącym o zagrożeniu utratą płynności, a następnie upadłością przedsiębiorstwa.
PL
W artykule zaprezentowano wyniki badań w zakresie zarządzania kapitałem obrotowym w 67 szpitalach dla których organem założycielskim jest JST w latach 2009-2011. Wyznaczono wskaźniki rotacji należności, zapasów i zobowiązań, a także dokonano analizy stosowanych narzędzi w zakresie zarządzania składnikami kapitału obrotowego oraz ich wpływu na kształtowanie się wyznaczonych wskaźników cyklu. Nie stwierdzono jednak, żeby w długości cykli wystąpiła istotna statystycznie różnica pomiędzy jednostkami które stosują proste narzędzia w zakresie polityki zarządzania kapitałem obrotowym, a tymi, które tego nie robią. Następnie przeprowadzono analizę wpływu cech szpitali (rodzaj, wielkość, rentowność) na kształtowanie się cyklu zapasów, należności i zobowiązań na podstawie statystycznych testów istotności. Rodzaj placówki medycznej ma wpływ jedynie na długość cyklu zapasów w dniach, natomiast bez znaczenia pozostaje na wskaźników rotacji należności oraz zobowiązań. Z kolei na długość cyklu rotacji zobowiązań ma statystycznie istotny wpływ rentowność osiągana przez szpital.
PL
Zatory płatnicze to jeden z najważniejszych problemów, z jakim spotykają się zarządzający przedsiębiorstwem. Brak wpływu środków pieniężnych i wzrost poziomu zobowiązań krótkoterminowych w długim okresie może doprowadzić do bankructwa. Przedsiębiorstwa, które zaczynają mieć kłopoty z regulowaniem bieżących zobowiązań, często ponoszą wysokie koszty utrzymania płynności finansowej. Otrzymują kredyty na niekorzystnych warunkach, wysoko oprocentowane pożyczki, sprzedają usługi i towar po mocno obniżonych cenach. Dużo większe możliwości w przypadku zarządzania płynnością finansową pojawiają się w grupach zakupowych. Przedsiębiorstwa tworzące grupy zakupowe, jeżeli tylko zdecydują się na współpracę, mogą korzystać z transakcji wzajemnych. Zastosowanie transakcji wzajemnych to proste i skuteczne narzędzie poprawiające poziom płynności finansowej. Celem artykułu jest przedstawienie, w jaki sposób przedsiębiorstwa funkcjonujące w branżowych grupach zakupowych przez zastosowanie transakcji wzajemnych mogą poprawiać płynność finansową.
PL
Celem badań jest analiza i ocena bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstw rolniczych. Badaniu poddano przedsiębiorstwa objęte statystyką publiczną GUS. Dla zrealizowania założonego celu dokonano analizy wybranych relacji kapitałowo-majątkowych, wskaźników płynności oraz sprawności działania, a także poziomu kapitału obrotowego netto przedsiębiorstw rolniczych oraz przedsiębiorstw ogółem w Polsce w latach 2006-2011.
PL
Podzielona płatność to jedna z najbardziej istotnych zmian, która została wprowadzona w nowym systemie rozliczeń bankowych pomiędzy przedsiębiorcami będącymi podatnikami podatku od towaru i usług. Podstawowym celem tej nowelizacji jest zapewnienie większej stabilności wpływów z tytułu podatku od towarów i usług oraz zapobieganie unikaniu płacenia podatku VAT, co zdaniem ustawodawcy powinno zapewnić większe bezpieczeństwo podatkowe, pewność prowadzenia działalności gospodarczej oraz zachowanie zasad konkurencji. Istota mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto (bez podatku VAT) jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy, natomiast pozostała część odpowiadająca kwocie podatku VAT ma wpływać na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. Zastosowanie tego mechanizmu przez przedsiębiorców w rozliczeniach w istotny sposób wpływa na ich płynność finansową. Celem artykułu jest prezentacja metody podzielonej płatności, określenie jej wpływu na płynność finansową przedsiębiorstw oraz wskazanie konieczności zmian w stosowanych dotychczas metodach zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstw. Realizacja tak postawionego celu wiązała się z wykorzystaniem krytycznego przeglądu literatury i przepisów prawnych jako metod badawczych.
PL
W opracowaniu przedstawiono charakter i efektywność strategii płynności finansowej w ujęciu dochódryzyko w gospodarstwach rolniczych w zależności od ich wielkości ekonomicznej. Badaniami objęto gospodarstwa rolnicze, położone w regionie „Mazowsze i Podlasie” w ramach FADN. Charakter stosowanych strategii cząstkowych i całkowitej strategii płynności finansowej w ujęciu dochód-ryzyko wyznaczono na podstawie syntetycznego wskaźnika. Stosowanie zróżnicowanego charakteru strategii cząstkowych strategii płynności finansowej w ujęciu dochód-ryzyko, przekładało się na osiąganie przez gospodarstwa rolnicze wyższych stóp zwrotu. W gospodarstwach o najmniejszej sile ekonomicznej zarządzający w ograniczonym stopniu wykorzystywali finansowanie kapitałem obcym. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolniczego wpływała na zróżnicowanie charakteru stosowanych strategii cząstkowych i całkowitej strategii płynności finansowej w ujęciu dochód-ryzyko. W zależności od wielkości ESU gospodarstwa, zarządzający stosowali zróżnicowane podejście do ryzyka utraty płynności finansowej i poziomu uzyskiwanego dochodu.
PL
Dodatni wynik finansowy i kapitał to podstawowe determinanty funkcjonowania każdego podmiotu gospodarczego. To zarazem istotne kategorie rachunkowości finansowej, uzależnione od przepływu środków pieniężnych. Informacja o wpływach i wydatkach przedsiębiorstwa stanowi uzupełnienie analizy bilansu oraz rachunku zysków i strat, a przede wszystkim pozwala na ocenę prawidłowości gospodarowania środkami pieniężnymi. Celem artykułu jest weryfikacja pozycji finansowej przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu rachunku przepływów pieniężnych. Zmierzając do osiągnięcia celu, omówiono zagadnienia dotyczące cash flow, nadwyżki finansowej oraz strumieni przepływu środków pieniężnych. Aby wspomóc proces wnioskowania, zbudowano wskaźniki struktury przepływów pieniężnych, wydajności gotówkowej i wystarczalności gotówkowej. Podjęta problematyka badawcza oraz postawiony cel zdeterminowały wybór metod badawczych. Wykorzystano: studia literaturowe, analizę i wnioskowanie. Zastosowano także studium przypadku.
EN
In an environment of increased uncertainty, in which modern enterprises have to operate, maintaining financial liquidity is a priority. Having financial liquidity by the enterprise determines the continuity of operations and its development. In the article, on the basis of the case study of the company Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A., the shaping of the company's payment capacity in 2015–2019 was analyzed using the short-term and long-term approach in the assessment of financial liquidity. The shown example shows that problems related to maintaining liquidity in an enterprise may lead to the bankruptcy of the enterprise.
PL
W warunkach zwiększonej niepewności, w której przyszło funkcjonować współczesnym przedsiębiorstwom, utrzymanie płynności finansowej stało się priorytetem. Posiadanie płynności finansowej przez przedsiębiorstwo warunkuje ciągłość działania oraz jego rozwoju. W artykule na podstawie studium przypadku przedsiębiorstwa Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. przeanalizowano kształtowanie się zdolności płatniczej przedsiębiorstwa w latach 2015–2019 wykorzystując ujęcie krótkoterminowe i długoterminowe w ocenie płynności finansowej. Uwidoczniony przykład wskazuje, że problemy związane z utrzymaniem płynności w przedsiębiorstwie mogą prowadzić do upadłości przedsiębiorstwa.
EN
In this paper the relationship of assets’ structure with liquidity and profitability of the company is analyzed. The structure of assets may be the result of the strategy implemented by working capital management, investments in fixed assets and the amount of capital acquired on the exchange market through IPO. The study was conducted on a group of non-financial companies listed on NewConnect in 2007–2013 and therefore the small and medium-sized enterprises were taken into consideration, for which up to now the biggest barrier of development was the lack of access to sources of financing. It can therefore be concluded that the capital market has evolved, and NewConnect filled pre-existing capital gap. In order to verify the hypothesis about the assets’ structure relationship with liquidity and profitability of enterprises the correlation analysis and the regression model verification were conducted using the cross-sectional data taken from the financial documents of the units. The results showed that the assets’ structure is correlated with the liquidity and profitability of the enterprises, and its level is primarily affected by current ratio, receivables turnover, cash flow from operations to total assets and return on equity.
PL
W artykule analizowany jest związek struktury aktywów z płynnością finansową oraz rentownością przedsiębiorstwa. Struktura aktywów może być efektem emisji akcji na giełdzie i pozyskania wyższych lub niższych niż planowane kapitałów w drodze IPO. W związku z tym poziom kapitałów może determinować realizowane inwestycje oraz politykę płynności. Badania przeprowadzono na grupie niefinansowych spółek notowanych na NewConnect w latach 2007–2013 i wzięto w związku z tym pod uwagę małe i średnie jednostki gospodarcze, dla których do tej pory największą barierą rozwoju był brak dostępu do źródeł finansowania. Można wobec tego stwierdzić, że rynek kapitałowy rozwinął się, a NewConnect wypełniło występującą wcześniej lukę kapitałową. W celu zweryfikowania postawionej hipotezy o związku struktury aktywów z płynnością finansową i rentownością przedsiębiorstw przeprowadzono analizy korelacji oraz badanie modelu regresji z wykorzystaniem danych przekrojowych pochodzących z dokumentów finansowych badanych jednostek. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że struktura aktywów związana jest z płynnością finansową i rentownością przedsiębiorstw, a na jej poziom wpływa przede wszystkim wskaźnik płynności bieżącej, rotacji należności, wydajności gotówkowej aktywów oraz rentowności kapitałów własnych.
EN
Purpose – The purpose of this article is to identify the role and importance of the data on the financial liquidity achieved through standard, static liquidity ratios, and the alternative, dynamic liquidity ratios, from the point of view of the company management.Research Methodology – In the article was made an analysis of financial data of company X quoted on the Warsaw Stock Exchange from the point of view of liquidity management. This analysis was carried out in two variants: static and dynamic.Result – The study evaluated the usefulness of the information of data indicators from the point of view of management and strategic cash management in the context of maximizing profits for the owners.Originality/value – The study rated the indicator values are the real reflect the current situation of the company. This information allows management to rational financial management which enables the timely repayment, financing of investments and long-term development of the market.
PL
Cel – Celem artykułu jest wskazanie roli i znaczenia danych dotyczących płynności finansowej uzyskanych za poprzez statyczne wskaźniki płynności a alternatywne, dynamiczne wskaźniki płynności finansowej, z punktu widzenia kadry zarządzającej przedsiębiorstwem.Metodologia badań – W artykule dokonana została analiza danych finansowych spółki X notowanej na GPW w Warszawie, z punktu widzenia zarządzania posiadaną płynnością finansową. Analiza ta została przeprowadzona w dwóch podejściach: statycznym i dynamicznym.Wynik – Badanie pozwoliło ocenić przydatność informacyjną danych wskaźników, z punktu widzenia kadry zarządzającej oraz strategicznego zarządzania środkami pieniężnymi w kontekście maksymalizacji zysku dla właścicieli.Oryginalność/wartość – Przedstawione badanie pozwoliło ocenić, czy wartości wskaźnikowe w adekwatny sposób odzwierciedlają sytuację bieżącą przedsiębiorstwa. Informacje te pozwalają kadrze zarządzającej na racjonalne zarządzania finansami, które umożliwia terminową spłatę zobowiązań, finansowanie inwestycji i długoterminowego rozwoju na rynku.
PL
Cel – Celem artykułu jest wskazanie roli i znaczenia danych dotyczących płynności finansowej uzyskanych za poprzez statyczne wskaźniki płynności a alternatywne, dynamiczne wskaźniki płynności finansowej, z punktu widzenia kadry zarządzającej przedsiębiorstwem. Metodologia badań – W artykule dokonana została analiza danych finansowych spółki X notowa-nej na GPW w Warszawie, z punktu widzenia zarządzania posiadaną płynnością finansową. Analiza ta została przeprowadzona w dwóch podejściach: statycznym i dynamicznym. Wynik – Badanie pozwoliło ocenić przydatność informacyjną danych wskaźników, z punktu wi-dzenia kadry zarządzającej oraz strategicznego zarządzania środkami pieniężnymi w kontekście maksymalizacji zysku dla właścicieli. Oryginalność/wartość – Przedstawione badanie pozwoliło ocenić, czy wartości wskaźnikowe w adekwatny sposób odzwierciedlają sytuację bieżącą przedsiębiorstwa. Informacje te pozwalają kadrze zarządzającej na racjonalne zarządzania finansami, które umożliwia terminową spłatę zobowiązań, finansowanie inwestycji i długoterminowego rozwoju na rynku.
EN
Purpose – The purpose of this article is to identify the role and importance of the data on the financial liquidity achieved through standard, static liquidity ratios, and the alternative, dynamic liquidity ratios, from the point of view of the company management. Research Methodology – In the article was made an analysis of financial data of company X quoted on the Warsaw Stock Exchange from the point of view of liquidity management. This analysis was carried out in two variants: static and dynamic. Result – The study evaluated the usefulness of the information of data indicators from the point of view of management and strategic cash management in the context of maximizing profits for the owners. Originality/value – The study rated the indicator values are the real reflect the current situation of the company. This information allows management to rational financial management which enables the timely repayment, financing of investments and long-term development of the market.
PL
Właściwy pomiar zdolności przedsiębiorstwa do spłaty zobowiązań bieżących jest podstawą do podejmowania decyzji przez zarządzających przedsiębiorstwem, które warunkują jego funkcjonowanie.W artykule zaprezentowano możliwości oceny płynności finansowej, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźnika opartego na zapotrzebowaniu na kapitał pracujący. Jest on właściwszym narzędziem do oceny tego obszaru działalności przedsiębiorstwa, ponieważ łączy w sobie zarządzanie cyklem operacyjnym ze źródłami jego finansowania. Problemy z płynnością są bowiem często oznaką złego zarządzania składnikami zapotrzebowania na kapitał pracujący (zapasami, należnościami i zobowiązaniami handlowymi) i/lub niewłaściwego doboru źródeł finansowania.
EN
The study objective was to carry out an intra-sectoral analysis for selected indicators used in an in-depth liquidity analysis of enterprises and to explore their inter-sectoral dependencies. In the first part of the work, medians were calculated for each indicator and each sector based on quarterly data. These were further used to obtain values of indicators for a given sector to analyze diagrams for individual sectors. The second part was devoted to inter-sectoral comparative analysis relying on determined quartile measures. As a result of the analysis discussed in this work, real intervals were identified for each indicator which can be considered in terms of suggested norms. The identification of intervals and comparative analysis are the value added of the study to the existing body of knowledge.
PL
Celem badania było przeprowadzenie analizy wewnątrzsektorowej wybranych wskaźników służących pogłębionej interpretacji płynności finansowej przedsiębiorstw oraz eksploracja ich zależności międzysektorowych. W pierwszej części pracy dla każdego wskaźnika i każdego sektora wyznaczono mediany z kwartalnych danych, aby na tej podstawie dokonać zestawienia wartości wskaźników w ramach danego sektora w celu analizy przebiegu wykresów dla poszczególnych sektorów. Druga część poświęcona została międzysektorowej analizie porównawczej opartej na wyznaczonych miarach kwartylowych. Wynikiem niniejszej pracy jest ustalenie przedziałów liczbowych dla każdego ze wskaźników, które można rozpatrywać w kategorii sugerowanych norm. Wyznaczenie tych zakresów oraz analiza porównawcza stanowią wartość dodaną do aktualnego stanu wiedzy.
Horyzonty Wychowania
|
2016
|
vol. 15
|
issue 35
247-266
PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest dokonanie oceny oraz porównanie kondycji finansowej krajowych uczelni publicznych i niepublicznych.PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem publikacji jest odmienność w kształtowaniu wartości wskaźników finansowych pomiędzy uczelniami publicznymi i niepublicznymi, wynikająca z funkcjonowania tych podmiotów w dwóch różnych systemach organizacyjno-społeczno-rynkowych. Artykuł wykorzystuje w głównej mierze narzędzia tradycyjnej analizy wskaźnikowej, statystyki opisowej oraz nieparametrycznego wnioskowania statystycznego.PROCES WYWODU: Wywód składa się z analizy literatury przedmiotu, dotyczącej warunków i sposobu funkcjonowania polskich uczelni publicznych i prywatnych. W części empirycznej artykułu użyta została analiza wskaźnikowa, stanowiąca jedną z najpopularniejszych metod analizy finansowej. Badaniu zostały poddane łącznie 23 wskaźniki finansowe, pozwalające na opisanie płynności finansowej, sprawności działania, wspomagania finansowego oraz rentowności polskich szkół wyższych. W przeprowadzonych badaniach wykorzystano także metody opisu statystycznego. Do potwierdzenia zróżnicowania kształtowanych przez publiczne i niepubliczne uczelnie wartości wskaźników finansowych użyta została metoda nieparametryczna wnioskowania statystycznego – test U Manna-Whitneya.WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przeprowadzone badania dowodzą, że wartości przeważającej większości wskaźników finansowych są kształtowane przez publiczne i niepubliczne szkoły wyższe na statystycznie istotnie różniących się od siebie poziomach. Z przeprowadzonych badań wynika ponadto, że kondycja finansowa uczelni publicznych jest znacząco niższa od uczelni niepublicznych. Ukazują one również, że uczelnie publiczne charakteryzują się niższą od uczelni niepublicznych: płynnością finansową, elastycznością posiadanego majątku, produktywnością majątku trwałego oraz rentownością sprzedaży. Ponadto cechuje je także wyższe zadłużenie oraz dłuższy okres obrotu zapasów i zobowiązań. Również większy odsetek uczelni publicznych nie spełnia wymogów złotej i srebrnej reguły bilansowej.WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Różnice w sposobie funkcjonowania sprawiają, że odmienność w kształtowanych wartościach wskaźników finansowych pomiędzy publicznymi i niepublicznymi uczelniami jest nie do uniknięcia. Zawarte w artykule mierniki, opisujące rozkłady wartości wskaźników finansowych, mogą zostać praktycznie wykorzystane jako baza odniesienia podczas przeprowadzania analizy kondycji finansowej krajowych uczelni.
PL
Utrzymanie płynności finansowej jest jednym z głównych celów stawianych w ramach krótkoterminowego zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Ważność problemu podkreśla to, że zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie determinuje jego bieżące oraz przyszłe funkcjonowanie. Tym samym z punktu widzenia analizy i oceny płynności finansowej istotny jest jej pomiar. W artykule przedstawiono szerzej jedno z ujęć płynności finansowej - płynność statyczną, której koncepcja opiera się na informacjach pochodzących z bilansu. Podejście to jest często wykorzystywane w analizie płynności finansowej pomimo wysuwanych zastrzeżeń w literaturze. W ramach opracowania, zgodnie z jego celem, przedstawiono różne ujęcia płynności finansowej, w tym ujęcie płynności statycznej oraz dokonano oceny wartości poznawczej statycznej analizy płynności finansowej przedsiębiorstwa.
EN
Maintaining financial liquidity is one of the main goals of the company’s short-term financial management. The importance of the problem is emphasized by the fact that the maintenance of financial liquidity in an enterprise determines its current and future functioning. Thus, from the point of view of analysis and assessment of financial liquidity, its measurement is important. The article presents more extensively one of the financial liquidity intakes – static liquidity, the concept of which is based on information from the balance sheet. This approach is often used in the analysis of financial liquidity despite the objections raised in the literature. As part of the study, in accordance with its purpose, various financial liquidity approaches were presented, including the recognition of the static liquidity and the cognitive value of the static analysis of the company’s financial liquidity was assessed.
EN
The paper examines the impact of the leverage, working capital, and cash conversion cycle on financial liquidity. For this aim panel analysis based on data from financial statements of 345 companies listed on the Warsaw Stock Exchange in the years 1998–2016 was used. The obtained results indicate that liquidity significantly depends on the debt ratio and the size of net working capital. In the first case, it is a negative relationship, the second one is positive. In the case of impact of the cash conversion cycle on the liquidity, the established dependencies do not allow for the formulation of unambiguous conclusions.
PL
W artykule zbadano wpływ zadłużenia przedsiębiorstwa, wielkości kapitału pracującego oraz cyklu konwersji gotówki na płynność finansową. W tym celu wykorzystano analizę panelową opartą na danych ze sprawozdań finansowych 345 spółek notowanych na GPW w Warszawie w latach 1998–2016. Uzyskane wyniki wskazują, że płynność w sposób istotny zależy od stopy zadłużenia oraz wielkości kapitału obrotowego netto. W pierwszym przypadku jest to zależność ujemna, w drugim – dodatnia. W przypadku wpływu na płynność długości cyklu konwersji gotówki ustalone zależności nie pozwalają na sformułowanie jednoznacznych wniosków.
PL
W artykule przedstawiono problemy związane z analizą płynności finansowej przedsiębiorstwa, dokonywaną na podstawie statycznych oraz dynamicznych wskaźników, jak równie innych powszechnie znanych mierników płynności finansowej. Taka analiza jest obciążona wieloma brakami. Z tego względu nie pozwala na rzetelną ocen wypłacalności przedsiębiorstwa. W związku z tym, zaprezentowano koncepcję zmodyfikowanego wskaźnika wypłacalności jako alternatyw dla tradycyjnie stosowanych wskaźników płynności finansowej. Zastosowanie zmodyfikowanego wskaźnika wypłacalności umożliwia precyzyjniejszą ocen zdolności przedsiębiorstwa do regulowania zobowiązań. Zwrócono równie uwag na kwestię sezonowości sprzedaży w ocenie płynności finansowej przedsiębiorstwa. W artykule wykorzystano przykład liczbowy, który obrazuje skale różnic w ocenie płynności finansowej, przeprowadzonej dziki zastosowaniu tradycyjnych wskaźników płynności finansowej oraz zmodyfikowanego wskaźnika wypłacalności.
EN
This paper investigates problems associated with financial liquidity analysis based on static and dynamic indicators, and other widely known measures of liquidity. Such analysis has many shortcomings and, consequently, does not allow for a reliable assessment of the solvency of a company. Therefore, the author presents the concept of modified liquidity ratio as an alternative to the traditionally used indicators of liquidity. The modified liquidity ratio makes it possible to perform a more precise assessment of a company's capacity to settle its liabilities. The author also pays attention to the issue of seasonality in the evaluation of financial liquidity. This paper provides a numerical example to illustrate the differences in the assessment of liquidity conducted using traditional indicators of liquidity and the modified liquidity ratio.
EN
The aim of this paper is to evaluate the relationship between financial liquidity and return on equity. The empirical studies attempted to determine which of the factors contributed to the greatest extent to changes in return on equity and how important was the role played in this respect by changes in financial liquidity in joint stock companies in the sector of building materials under conditions of crisis.
PL
Celem pracy jest oszacowanie związku pomiędzy płynnością finansową a zwrotem z kapitału. Badania empiryczne były próbą określenia, który z czynników w największym stopniu przyczynił się do zmian w zwrocie z kapitału i jak istotna była rola odgrywana w tym względzie przez zmiany w płynności finansowej w spółkach giełdowych w sektorze materiałów budowlanych w warunkach kryzysu.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.