Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  pedagogika kreująca
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
The article presents chosen theoretical aspects of the social maladjustment. This is an important issue for interdisciplinary character, of both general pedagogy, and rehabilitation pedagogy. In the article the reader is able to remind the most important theses of cognitive psychology and gets to know how to combine them with pedagogy perspective. The main conclusion of this article sounds that a cognitive perspective as a theoretical base is the best solution for organizing process of social rehabilitation for juveniles and adults.The article mentioned as the example of cognitive, widely today often used – theory of the criminal style of thinking and a lifestyle which is created by Glen D. Walters. To sum it up we can say that interdisciplinary character
PL
Celem prezentowanego artykułu jest wskazanie wybranych teoretycznych podstaw zjawiskaniedostosowania społecznego w odniesieniu do interdyscyplinarnego charakteru,zarówno pedagogiki ogólnej, jak i pedagogiki resocjalizacyjnej. W artykule przedstawionajest perspektywa kognitywna jako teoretyczna podstawa do projektowania i organizowaniadziałań wychowawczych w odniesieniu zarówno do nieletnich, jak i dorosłych sprawców.Praca prezentuje poznawczą, szeroko dziś stosowaną, teorię przestępczego stylu myśleniai życia według Glena D. Waltersa, która akcentuje związek między przyjmowaniemi przetwarzaniem informacji przez człowieka a jego przestępczym działaniem. Wspólnymianownik dla osiągnięć dzisiejszej pedagogiki resocjalizacyjnej oraz perspektywy poznawczejw psychologii może stać się źródłem licznych inspiracji do poszukiwania skutecznychrozwiązań w procesie resocjalizacji. Niezbędne do tego jest doprecyzowanie i jasneokreślenie kluczowych dla tego procesu pojęć.
PL
W artykule zaprezentowano przykład działań wychowawczych, wspierających proces socjalizacji w grupie uczniów szkoły ponadpodstawowej oraz w grupie wychowanków instytucji resocjalizacyjnej. Współpraca tych dwóch instytucji, zbudowanie partnerstwa między nimi oraz realizacja zaplanowanych w projekcie zadań w środowisku otwartym – to nowatorskie rozwiązania, nadal jeszcze mało powszechne w pracy z dziećmi i młodzieżą. Przedstawiony projekt wpisuje się w nurt pedagogiki kreującej, która kształtuje u młodych ludzi kluczowe kompetencje społeczne niezbędne dla właściwego funkcjonowania w środowisku. Młodzi ludzie, wkraczający w dorosłość wymagają szczególnej troski oraz wsparcia, z uwagi na to, że znajdują się w trudnym i niezmiernie ważnym momencie swojego rozwoju. Z jednej strony kształtująca się osobowość, z drugiej – presja otoczenia zewnętrznego i konieczność dokonywania wyborów związanych ze swoją przyszłością oraz towarzysząca im niepewność co do słuszności tych wyborów. Realizacja przedstawionego projektu ukierunkowana jest na indywidualne potrzeby uczestników w zakresie budowania pozytywnego obrazu siebie oraz wzmacniania poczucia własnej skuteczności.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.