Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 192

first rewind previous Page / 10 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  profilaktyka
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 10 next fast forward last
PL
Zgodnie z definicją WHO – zdrowie to przynależny człowiekowi dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Załamanie się zdrowia stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Tylko zdrowy człowiek może brać udział w efektywnej edukacji, w procesach organizacyjnych oraz aktywnie i twórczo włączać się w działania celem których jest podnoszenie kultury bezpieczeństwa i obronności, służącej harmonijnemu rozwojowi określonych podmiotów oraz osiąganiu bezpieczeństwa w szerokim tego słowa znaczeniu. Tymczasem zmęczenie, wywołane prowadzeniem niewłaściwego stylu życia czy zmianami fizyko-somatycznymi, obniża poczucie dobrostanu będącego ekwiwalentem bezpieczeństwa. Podjęcie adekwatnych działań, mających na celu zminimalizowanie subiektywnego poczucia braku dobrostanu mogłoby przyczynić się do zwiększenia naszej efektywności i kreatywności, a tym samym poprawić warunki naszego bezpieczeństwa.
PL
Nakłady systemu opieki zdrowotnej związane z leczeniem chorób nowotworowych z roku na rok istotnie rosną. W najbliższej przyszłości choroby nowotworowe staną się główną przyczyną zgonów wśród Polaków. Jak zahamować te trendy? Odpowiedzią powinny być badania przesiewowe, których zadaniem jest ograniczenie śmiertelności spowodowanej tą chorobą, wcześniejsze jej wykrycie oraz – w ślad za tym – szybsze podjęcie leczenia, co spowoduje obniżenie niezbędnych nakładów na walkę ze schorzeniem. Warunkiem uzyskania satysfakcjonujących efektów jest wysoki współczynnik – powyżej 70% – uczestnictwa pacjentów, dla których program przesiewowy jest przeznaczony. Przykłady płynące z innych krajów oraz analiza przeprowadzona na podstawie zgromadzonych materiałów wskazują, że tego typu działania mają istotny wpływ na obniżenie kosztów w systemie opieki zdrowotnej.
PL
Artykuł poświęcony jest wczesnemu rodzicielstwu. Częściej spotkamy się z określeniami „młodociana matka”, „nieletnia matka” czy przedwczesne ojcostwo. Omówione zostały konsekwencje wczesnego rodzicielstwa, sposoby pomocy młodym rodzicom, profilaktyka i programy wsparcia.
XX
Debata edukacyjna poświęcona zastosowaniu teatru w edukacji, profilaktyce i terapii.
PL
Populacja potencjalnych sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci (WSD) jest nader słabo zbadana. W niniejszym badaniu chcieliśmy ustalić, czy sześcioelementowy model profilaktyki pierwotnej cukrzycy można zaadaptować do pracy z potencjalnymi sprawcami (przedsprawcami), aby powstrzymać osoby, które mają skłonność do WSD, ale jeszcze nie dopuściły się takiego czynu, przed popełnieniem pierwszego przestępstwa. Model profilaktyki składa się z sześciu elementów: określenia skali problemu; sporządzenia profilu czynników ryzyka, dzięki czemu będzie można zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku; opracowania trafnych testów przesiewowych, aby poprawnie zidentyfikować osoby dotknięte chorobą i wykluczyć te, które jej nie mają; przetestowania skuteczności interwencji – takich jak program Dunkenfeld; uzyskania i rozpowszechnienia rzetelnych danych dotyczących wyników interwencji, co pozwoli na uzasadnienie ich powszechnego stosowania; oraz stworzenie systemu ciągłego doskonalenia. Być może zastosowanie modelu profilaktyki pierwotnej cukrzycy do problemu WSD pozwoli na zmniejszenie liczby ofiar wykorzystywania.
EN
The population of potential child abuse offenders has largely been unstudied. In the current study, we examine whether a six-component model used for primary diabetes prevention could be adapted to child sexual abuse pre-offenders, whereby individuals who are prone to sexual abuse but have not yet committed an offense can be prevented from committing a first offense. The six components include: define and track the magnitude of the problem, delineate a well-established risk factor profile so that at-risk persons can be identified, define valid screening tests to correctly rule in those with the disease and rule out those without disease, test effectiveness of interventions— the Dunkelfeld Project is an example, produce and disseminate reliable outcome data so that widespread application can be justified, and establish a system for continuous improvement. By using the diabetes primary prevention model as a model, the number of victims of child sexual abuse might be diminished.
16
Publication available in full text mode
Content available

O utracie zaufania do wychowania

80%
Horyzonty Wychowania
|
2015
|
vol. 14
|
issue 31
95-109
PL
Autorka poświęca tekst zjawisku, które jej zdaniem cechuje współczesne życie społeczne i staje się jednym z poważniejszych problemów praktyki społeczno-edukacyjnej. Chodzi o utratę zaufania do wychowania. Osią przedstawianych rozważań są pytania: Czy, a jeśli tak, to w jakim sensie można dziś mówić o utracie zaufania do wychowania? Co można uznać za jego symptomy? Jakie mogą być przyczyny, ale i konsekwencje tego zjawiska? Za symptomy utraty zaufania do wychowania uznaje niechętne używanie pojęcia „wychowanie” w praktyce i teorii działań pedagogicznych, zastępowanie go pojęciami „edukacja” i „wspieranie zdrowia psychicznego”, brak debaty społecznej na temat wychowania, osłabianie świadomości wychowawczego wymiaru pracy szkoły, przejmowanie zadań tradycyjnie wiązanych z wychowaniem przez programy profilaktyczne, wreszcie szukanie rozwiązań trudności wychowawczych nie głównie w działaniu wychowawczym, ale u specjalistów zajmujących się różnymi sferami rozwoju. Głównymi przyczynami są jej zdaniem kulturowe tendencje do unikania w działaniach z ludźmi określania założeń antropologicznych i aksjologicznych, co dotyczy również pracy z młodym pokoleniem. Oznacza to rezygnację z wyraźnych celów na rzecz poszczególnych kompetencji i sposobów ich uzyskiwania, a w konsekwencji – brak refleksji nad istotą działań wychowawczych oraz ich warunków. Skutkiem może być niebezpieczne rozwojowo, społecznie i kulturowo, postępujące wycofywanie się naturalnych i instytucjonalnych wychowawców z podejmowania rozłożonego w czasie, spójnego działania wychowawczego oraz przenoszenie odpowiedzialności za dzieci i podopiecznych na zewnętrzne instytucje i specjalistów.
EN
This article constitutes a part of a larger paper which aims to present another side of the actions by Municipal Police than it is commonly understood. It is not about treating a disease, it is about preventing it. Based on this point of view, the authors wanted to show how such prevention measures and in what area are taken by Municipal Police in Płock as a form of their valuable contribution in the prevention of broadly understood social pathology.
PL
Artykuł stanowi część większego opracowania mającego na celu pokazanie innej strony oddziaływań Straży Miejskiej niż jest to w powszechnym rozumieniu. Nie sztuka bowiem jest leczyć, a sztuką jest zapobiegać chorobie. Wychodząc z takiego założenia autorzy chcieli pokazać jakiego typu działania profilaktyczne i w jakim obszarze są prowadzone przez Straż Miejska w Płocku jako cenny wkład w zapobieganie szeroko rozumianej patologii społecznej. Badania obejmowały lata 2014-2015.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie działalności Młodzieżowych Liderów Profilaktyki. Ukazane w nim badania prezentują działania podejmowane przez młodzieżowych liderów, jak również ich uwarunkowania biograficzne i osobowościowe. Badania objęły 20 młodzieżowych liderów profilaktyki, działających w ramach profilaktyki uniwersalnej na terenie jednego z miast górnośląskich. Zastosowano wywiad fokusowy z liderami, analizę dokumentów oraz wywiad otwarty z opiekunem programu. W opracowaniu prezentuję analizę uwarunkowań biograficznych i osobowościowych liderów, przyczyn włączania się do tej działalności oraz cech i kompetencji. Omawiam także korzyści, sukcesy, trudności oraz potrzeby liderskie. W efekcie przeprowadzonych badań wyłoniłam 3 typy liderów: aktywni działacze, świadomi motywatorzy oraz zadaniowcy „wychodzący z cienia”, których charakteryzują różne podejścia i typy działania w obszarze profilaktyki. Badania pokazują, że efekty działań realizowanych w szkołach, w których uczestniczą młodzieżowi liderzy są zdecydowanie lepsze, aniżeli w tych w których liderów nie ma.
first rewind previous Page / 10 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.