Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 59

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  rentowność
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
EN
Celem artykułu jest ocena rentowności firm rodzinnych województwa wielkopolskiego z sektora MSP. Rentowność firm rodzinnych będzie porównana z firmami nierodzinnymi działającymi w tych samych branżach, czemu towarzyszą hipotezy, że rentowność sprzedaży firm rodzinnych jest niższa od rentowności firm nierodzinnych (H1) oraz, że rentowność kapitałów własnych firm rodzinnych jest niższa niż pozostałych podmiotów (H2). W analizie uwzględniono również czas trwania firm rodzinnych, czemu z kolei towarzyszy hipoteza, że rentowność firm rodzinnych jest wprost proporcjonalna do czasu ich trwania (H3). Analiza oparta jest na danych z 447 firm rodzinnych, obejmuje wyniki finansowe z roku 2010. W badanej populacji dominują firmy rentowne, nierentownych było 49 podmiotów, tj. około 11% populacji. Wyniki badania pozwalają na potwierdzenie hipotez H2 i H3, tylko hipoteza H1 nie może zostać zweryfikowana pozytywnie.
2
Content available remote

Rentowność i płynność a dywidendy i wykupy akcji

80%
PL
Celem niniejszego opracowania jest weryfikacja hipotezy odnoszącej się do związku płynności finansowej i rentowności oraz wykupów akcji i dywidend. Hipoteza badawcza odnosi się do stwierdzenia, że dla decyzji o wypłatach dywidendy ważniejszym czynnikiem jest rentowność, podczas gdy dla decyzji o wykupie akcji ważniejszym czynnikiem jest płynność. Dla potrzeb weryfikacji postawionej hipotezy przeprowadzono badania teoretyczne i empiryczne. Dla potrzeb weryfikacji postawionej hipotezy przeprowadzono badania 19 spółek notowanych na GPW reprezentujących jedną z branż. W wyniku przeprowadzonych badań empirycznych możliwe było stwierdzenie, na wypłatę dywidendy decydują się firmy zyskowne jednocześnie posiadające gotówkę lub łatwy dostęp do gotówki (wysoką płynność) w celu zabezpieczenia wypłaty dywidendy na rzecz właścicieli. Spółki stosujące wykup akcji własnych charakteryzują się natomiast relatywnie niższym poziomem płynności finansowej zarówno w stosunku do przeciętnej dla spółek z branży, jak i do spółek wypłacających dywidendę. Uzyskane wyniki mogą też wskazywać, że transfer gotówki nie jest najważniejszą przyczyną, dla której badane spółki dokonują wykupu akcji własnych. Możliwe że spółki te dokonywały wykupu akcji w celu poprawy wskaźników giełdowych oraz zmniejszenia liczby akcji w obiegu celem doprowadzenia do stabilizowania kursu akcji
PL
Celem artykułu jest zbadanie zależności między okresem spłaty należności a zyskownością spółek. Próba badawcza obejmuje spółki przejmujące na pięć, cztery i trzy lata przed połączeniem. Na podstawie przeglądu literatury można sformułować hipotezę o występowaniu ujemnej zależności między okresem spłaty należności a zyskownością (rentownością) aktywów. W badaniu zastosowano regresję liniową. Na podstawie wyników badania stawiana hipoteza została pozytywnie zweryfikowana dla grupy obejmującej wszystkie sektory działalności gospodarczej. W podgrupach oznaczających poszczególne sektory: produkcję, usługi i handel, hipoteza nie została pozytywnie zweryfikowana. Może to wynikać ze specyficznych uwarunkować prawno-ekonomicznych, wyboru spółek, które w przyszłości dokonają połączenia, rozwoju spółek, który zostanie potwierdzony połączeniem jednostek gospodarczych.
PL
Artykuł zawiera ocenę efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw w Polsce w latach 2005-2010, sklasyfikowanych według sekcji PKD, wielkości firmy oraz kierunku sprzedaży. Wykorzystując piramidę du Ponta autorka zbadała oddziaływanie wybranych wskaźników finansowych na poziom rentowności kapitału własnego, posługując się metodą funkcyjną, która pozwala uzyskać jednoznaczne wyniki bez względu na kolejność ich podstawiania. Analiza została przeprowadzona na podstawie danych z rocznych nieidentyfikowalnych sprawozdań finansowych.
PL
Produkcja drewna jest jedną z najdłuższych produkcji przyrodniczych, trwającą średnio około 100 lat. Jej specyficzne uwarunkowania mają bezpośredni wpływ na czynniki kształtujące przychody i koszty związane z gospodarką leśną. Czynniki te determinują rentowność produkcji drewna i są związane z fazą rozwoju drzewostanów. Specyficzne, ekonomiczne uwarunkowania produkcji leśnej są podstawową przyczyną braku możliwości bezpośredniej implementacji narzędzi rachunkowości zarządczej z praktyki przedsiębiorstw produkcyjnych (w tym produkcji rolnej) na grunt jednostek prowadzących gospodarkę leśną. Celem artykułu jest: (1) zidentyfikowanie czynników wpływających na rentowność produkcji drewna; (2) pogrupowanie determinant produkcji drewna w ramach faz rozwojowych drzewostanów; (3) określenie wpływu determinant produkcji drewna na możliwość zastosowania narzędzi rachunkowości zarządczej w jednostkach produkujących drewno.
PL
Problemem we współczesnym świecie jest popyt na wytwarzane produkty i usługi, poszukiwanie jak największej rzeszy konsumentów, przy jednoczesnym spełnianiu ich oczekiwań i zapewnianiu jednocześnie rentowności prowadzonych przedsięwzięć gospodarczych. Podstawowym podmiotem gospodarczym, który będzie decydował o tym sukcesie jest przedsiębiorstwo, działające na konkurencyjnym rynku. Przedsiębiorstwa stosują wiele strategii rozwoju by podnieść poziom swojej konkurencyjności oraz zwiększyć i umocnić swoją pozycję na rynkach. Jedną z nich jest strategia rozwoju oparta o innowacyjność. Działania te wymagają gwałtownych i głębokich zmian technologicznych, wynikających z globalnej konkurencji, wysokich oczekiwań klientów oraz potrzeby wzrostu produkcji i usług, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów ogólnych. Jednak innowacyjności nie należy postrzegać tylko jako sam cel w sobie. Należy ją traktować jako złożony zestaw środków niezbędnych do podnoszenia sprawności gospodarowania, budowania silnych pozycji konkurencyjnych i uzyskiwania korzyści ekonomicznych, nie tylko przez przedsiębiorstwo , ale i regiony i gospodarkę narodową. Przykładem takiego podejścia rozwoju społeczno-gospodarczego, opartego o integrację gospodarki i nauki są, tworzone i funkcjonujące regionalne klastry gospodarcze, które nazwać można lokalnymi skupiskami wzajemnie powiązanych przedsiębiorstw. Potwierdzeniem tego jest warmińsko-mazurski klaster „Razem Cieplej". Przeprowadzona w artykule analiza potwierdza efektywność i sprawność działania firm skupionych w klastrze oraz ich wpływ na tworzenie innowacyjnej regionalnej polityki gospodarczej.
Zarządzanie i Finanse
|
2015
|
vol. 3
|
issue 1
223-239
PL
W analizie finansowej coraz powszechniej wyrażany jest pogląd, że nadwyżka pieniężna jest wiarygodniejszym miernikiem oceny efektywności gospodarowania przedsiębiorstwa niż księgowa wartość zysku netto. Wyniki finansowe oraz obliczone na ich podstawie wskaźniki rentowności nie odzwierciedlają w wystarczająco dokładny sposób efektywności finansowej gospodarowania jednostki i nie stanowią dostatecznie dokładnej miary do wyceny wartości przedsiębiorstwa. Badaniami objęto 80 polskich modeli dyskryminacyjnych, w których wykorzystano 27 wskaźników rentowności. Krytycznie odniesiono się do niekonsekwencji metodycznych oraz terminologicznych w konstrukcji wskaźników rentowności. W badanych modelach najczęściej (po 14 razy) występuje relacja zysku netto do aktywów oraz zysku ze sprzedaży do aktywów, a ośmiokrotnie relacja zysku netto do zapasów (wyłącznie w modelach D. Hadasik).W10 modelach nie występują jako zmienne wskaźniki rentowności. Dla kolejnych 9 modeli nie sprecyzowano konstrukcji omawianych wskaźników. Nieoczekiwanie w pięciu badanych modelach dyskryminacyjnych wskaźniki rentowności są traktowane jako destymulanty. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez R. Jagiełło, o randze wskaźników rentowności w modelach dyskryminacyjnych stanowi specyfika branżowa (przynależność sektorowa) danego przedsiębiorstwa.
PL
Celem artykułu jest analiza determinant mających wpływ na credit rating banków należących do strefy euro. W związku z tym dokonano przeglądu literaturowego, na podstawie którego postawiono hipotezę: istotny statystycznie wpływ na credit rating danego banku wywierają wskaźniki jakości aktywów, zyskowności, płynności, adekwatności kapitałowej. Do weryfikacji postawionej hipotezy zastosowano logitowe modele panelowe. Do badania zebrano informacje na temat publikacji długoterminowych ratingów kredytowych banków w latach 1998-2015. Credit ratingi zdekodowano liniowo na dane o charakterze liczbowym. Jako zmienne niezależne wykorzystano wskaźniki finansowe. Do badania użyto danych kwartalnych. Niezbędne dane pozyskano z bazy Thomson Reuters
PL
W warunkach kryzysowych niezwykle trudne jest samofinansowanie się podmiotów. Ze względu na niską rentowność, pozyskanie tradycyjnych źródeł finansowania obcego, często staje się niemożliwe. Sposobem na rozwiązanie dylematów kapitałowych przedsiębiorstw, a jednocześnie bezpieczne i rentowne prowadzenie działalności, jest przystąpienie do sieci franczyzowych. Celem artykułu jest prezentacja rozwoju sieci franczyzowych w Polsce i ocena wpływu kryzysu na rentowność przedsiębiorstw należących do sieci. Franczyza jako nowoczesny instrument finansowania przedsiębiorstw, może stanowić nie tylko pomysł na prowadzenie działalności, ale także sposób na rozwiązanie dylematów kapitałowych przedsiębiorstw szczególnie w kryzysowych sytuacjach.
EN
In this paper the relationship of assets’ structure with liquidity and profitability of the company is analyzed. The structure of assets may be the result of the strategy implemented by working capital management, investments in fixed assets and the amount of capital acquired on the exchange market through IPO. The study was conducted on a group of non-financial companies listed on NewConnect in 2007–2013 and therefore the small and medium-sized enterprises were taken into consideration, for which up to now the biggest barrier of development was the lack of access to sources of financing. It can therefore be concluded that the capital market has evolved, and NewConnect filled pre-existing capital gap. In order to verify the hypothesis about the assets’ structure relationship with liquidity and profitability of enterprises the correlation analysis and the regression model verification were conducted using the cross-sectional data taken from the financial documents of the units. The results showed that the assets’ structure is correlated with the liquidity and profitability of the enterprises, and its level is primarily affected by current ratio, receivables turnover, cash flow from operations to total assets and return on equity.
PL
W artykule analizowany jest związek struktury aktywów z płynnością finansową oraz rentownością przedsiębiorstwa. Struktura aktywów może być efektem emisji akcji na giełdzie i pozyskania wyższych lub niższych niż planowane kapitałów w drodze IPO. W związku z tym poziom kapitałów może determinować realizowane inwestycje oraz politykę płynności. Badania przeprowadzono na grupie niefinansowych spółek notowanych na NewConnect w latach 2007–2013 i wzięto w związku z tym pod uwagę małe i średnie jednostki gospodarcze, dla których do tej pory największą barierą rozwoju był brak dostępu do źródeł finansowania. Można wobec tego stwierdzić, że rynek kapitałowy rozwinął się, a NewConnect wypełniło występującą wcześniej lukę kapitałową. W celu zweryfikowania postawionej hipotezy o związku struktury aktywów z płynnością finansową i rentownością przedsiębiorstw przeprowadzono analizy korelacji oraz badanie modelu regresji z wykorzystaniem danych przekrojowych pochodzących z dokumentów finansowych badanych jednostek. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że struktura aktywów związana jest z płynnością finansową i rentownością przedsiębiorstw, a na jej poziom wpływa przede wszystkim wskaźnik płynności bieżącej, rotacji należności, wydajności gotówkowej aktywów oraz rentowności kapitałów własnych.
PL
Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie analizy kształtowania się rentowności i ryzyka inwestycji w akcje spółek z branży gier wideo w okresach przedpremierowych. Obiektem badań były szeregi czasowe cen akcji 14 spółek notowanych na GPW w Warszawie w okresie od 4 stycznia 2010 do 31 lipca 2017 r. W badaniach zastosowanie znalazły miary rentowności i ryzyka powszechnie wykorzystywane w analizie rozkładów. Zdarzeniem stanowiącym punkt odniesienia do wszelkich kalkulacji była premiera gry. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że zarówno rentowność, jak i ryzyko inwestycji pozostaje w relacji do okresu oczekiwania na premierę gry. Uzyskane wyniki wskazują na zwiększającą się przeciętną rentowność wraz z wydłużaniem ram czasowych inwestycji względem dnia premiery. Z uwagi na odmienne wskazania różnych miar ryzyka, ocena ryzyka inwestycji w akcje spółek z branży gier wideo zależy od koncepcji, w której aspekcie jest ono postrzegane.
EN
Higher education is one of the most important areas in the development of each country, both in terms of human capital development and in economic terms (e.g. GDP growth). The article focuses on the problems faced by managers of private universities. The theoretical part presents the nature of economic activity and methods of assessing the level of profitability in the activities of economic entities. The empirical part of the work focuses on the analyses conducted by the Department of Financial Controlling of a private university in the area of the level of its profitability. The results of analyses clearly show that a key source of funding of the studied institution is the revenue from tuition fees, brought by part-time students in particular, which makes it possible to fund and implement the mission and vision of the University, cover the deficit activity of full time programs of study and develop financial surplus which is the source of investment and development of the institution.
PL
Szkolnictwo wyższe jest jednym z najważniejszych obszarów w rozwoju każdego kraju, zarówno w ujęciu rozwoju kapitału ludzkiego, jak i w kategoriach ekonomicznych (np. wzrost PKB). Autorzy w artykule koncentrują się na problemach, jakie stają przed zarządzającymi niepublicznymi uczelniami wyższymi. W części teoretycznej została zaprezentowana istota prowadzenia działalności gospodarczej oraz metody oceny poziomu rentowności w działalności podmiotów gospodarczych. Część empiryczna obejmuje analizy przeprowadzone przez Dział Controllingu Finansowego niepublicznej uczelni wyższej w zakresie poziomu jej rentowności. Wyniki analiz w sposób czytelny pokazują, że kluczowym źródłem finansowania badanej instytucji są przychody z czesnego, w szczególności wnoszonego przez studentów niestacjonarnych, dzięki którym możliwe jest finansowanie i realizowanie misji i wizji uczelni, pokrywanie deficytowych studiów w formie stacjonarnej, a także wypracowanie nadwyżki finansowej, dzięki której instytucja ma środki na rozwój i inwestycje.
PL
Celem artykułu jest identyfikacja, pomiar i ocena poziomu rentowności badanych zakładów mięsnych w Polsce w latach 2010-2015. W opracowaniu wykorzystano metody analizy finansowej, a w szczególności indywidualnie dobrany zestaw wskaźników księgowych dopasowany do specyfiki podmiotów krajowego rynku mięsa. Ze względu na konieczność utworzenia pełnego i nieprzerwanego ciągu danych finansowych pochodzących ze sprawozdań finansowych korzystano z dwóch źródeł danych: Monitory Polskie B w okresie 2010-2013 oraz Krajowy Rejestr Sądowy w okresie 2014-2015. Opracowanie wykazało, że zróżnicowanie realizowanych strategii w obszarze rentowności uzależnione jest od poziomu wypracowanego zysku netto i osiągniętej rentowności kapitału własnego, co ma wpływ na efektywność działania badanych zakładów. Wyższy poziom i skala produkcji spółek mięsnych może być uzasadnieniem wyższej ekspozycji na ryzyko prowadzonej działalności. Wyniki analizy wskazują na zasadność prowadzenia dalszych prac w tym zakresie.
PL
Celem artykułu jest zbadanie wpływu wydatków na badania i rozwój na wzrost rentowności przedsiębiorstw. Sformułowana na podstawie badań literaturowych hipoteza badawcza zakłada statystycznie istotny i dodatni wpływ intensywności wydatków B+R na wzrost rentowności w roku następnym. Została ona zweryfikowana za pomocą dwóch modeli, które, oprócz czynników wpływających na rentowność i zmiennych kontrolnych, obejmują dwie różne miary intensywności wydatków badawczo-rozwojowych, których wpływ na rentowność został stwierdzony w pracach innych autorów. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą analizy regresji panelowej w wariancie odpornym (tzw. robust) za pomocą modelu I (II) na próbie 2123 (1940) rocznych sprawozdań finansowych 458 (384) amerykańskich spółek giełdowych z okresu obejmującego lata 2007–2016. Spółki amerykańskie zostały wybrane do próby badawczej ze względu na fakt, że US GAAP zasadniczo nie dopuszczają możliwości ujęcia (kapitalizacji) w bilansie wydatków na badania i rozwój. W rezultacie wszystkie tego typu wydatki są widoczne bezpośrednio w sprawozdaniu finansowym. Badania zostały przeprowadzone z uwzględnieniem jednorocznego opóźnienia czasowego wpływu wydatków B+R na wzrost rentowności. Wyniki analizy wskazują, że intensywność wydatków na badania i rozwój w sposób statystycznie istotny wpływają na wzrost rentowności badanych jednostek, co tym samym dostarcza argumentów na rzecz pozytywnej weryfikacji przyjętej w pracy hipotezy. Powyższe wyniki mogą mieć znacznie dla organów stanowiących regulacje rachunkowości, jak również kadry zarządczej spółek przy podejmowaniu inwestycji w B+R, jak również użytkowników sprawozdań finansowych.
EN
The main aim of the paper is to investigate the impact of R&D expenditures on the growth of company profitability. On the basis of literature review a main hypothesis was formulated as follows: the intensity of R&D has a statistically significant and positive impact on profitability growth in the next year. The hypothesis was verified using two models containing variables whose impact on profitability was proved in other studies, other control variables and additionally for each model two different proxies for R&D intensity. The study was carried out using robust panel regression and executed using the I (II) model over the sample of 2 123 (1 940) financial statements of 458(384) US stock listed companies from 2007–2016 period. The logic behind the choice of the sample is derived from the notion that US GAAPs do not allow capitalizing of R&D expenses in the balance sheet. Therefore all R&D outlays are visible in the income statement. Research design takes into consideration one-year time lag between R&D intensity and its impact on future growth of company profitability. The results of the study suggest that R&D intensity is a statistically significant and positive determinant of growth of profitability in the next year, which implies positive verification of the hypothesis. The obtained results may be of value for accounting standard setters, company management and users of financial statements making investment decisions.
Horyzonty Wychowania
|
2016
|
vol. 15
|
issue 35
247-266
PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest dokonanie oceny oraz porównanie kondycji finansowej krajowych uczelni publicznych i niepublicznych.PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem publikacji jest odmienność w kształtowaniu wartości wskaźników finansowych pomiędzy uczelniami publicznymi i niepublicznymi, wynikająca z funkcjonowania tych podmiotów w dwóch różnych systemach organizacyjno-społeczno-rynkowych. Artykuł wykorzystuje w głównej mierze narzędzia tradycyjnej analizy wskaźnikowej, statystyki opisowej oraz nieparametrycznego wnioskowania statystycznego.PROCES WYWODU: Wywód składa się z analizy literatury przedmiotu, dotyczącej warunków i sposobu funkcjonowania polskich uczelni publicznych i prywatnych. W części empirycznej artykułu użyta została analiza wskaźnikowa, stanowiąca jedną z najpopularniejszych metod analizy finansowej. Badaniu zostały poddane łącznie 23 wskaźniki finansowe, pozwalające na opisanie płynności finansowej, sprawności działania, wspomagania finansowego oraz rentowności polskich szkół wyższych. W przeprowadzonych badaniach wykorzystano także metody opisu statystycznego. Do potwierdzenia zróżnicowania kształtowanych przez publiczne i niepubliczne uczelnie wartości wskaźników finansowych użyta została metoda nieparametryczna wnioskowania statystycznego – test U Manna-Whitneya.WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przeprowadzone badania dowodzą, że wartości przeważającej większości wskaźników finansowych są kształtowane przez publiczne i niepubliczne szkoły wyższe na statystycznie istotnie różniących się od siebie poziomach. Z przeprowadzonych badań wynika ponadto, że kondycja finansowa uczelni publicznych jest znacząco niższa od uczelni niepublicznych. Ukazują one również, że uczelnie publiczne charakteryzują się niższą od uczelni niepublicznych: płynnością finansową, elastycznością posiadanego majątku, produktywnością majątku trwałego oraz rentownością sprzedaży. Ponadto cechuje je także wyższe zadłużenie oraz dłuższy okres obrotu zapasów i zobowiązań. Również większy odsetek uczelni publicznych nie spełnia wymogów złotej i srebrnej reguły bilansowej.WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Różnice w sposobie funkcjonowania sprawiają, że odmienność w kształtowanych wartościach wskaźników finansowych pomiędzy publicznymi i niepublicznymi uczelniami jest nie do uniknięcia. Zawarte w artykule mierniki, opisujące rozkłady wartości wskaźników finansowych, mogą zostać praktycznie wykorzystane jako baza odniesienia podczas przeprowadzania analizy kondycji finansowej krajowych uczelni.
PL
Celem artykułu jest sprawdzenie, w jaki sposób spółki przejmujące w Polsce przygotowywały się do połączenia. W analizie wykorzystano metody badawcze: wskaźnik korelacji Spearmana i analizę regresji liniowej, testy na nieliniową postać funkcji regresji. Badanie obejmuje określenie wpływu okresu spłaty należności, okresu spłaty zobowiązań, cyklu konwersji zapasów, trwałości struktury aktywów i finansowania, a także wielkość spółek na rentowność operacyjną spółek przejmujących (zmienna zależna). Spółki przejmujące, działające w sektorze produkcyjnym, w latach poprzedzających połączenie ustabilizowały wpływ elementów kształtujących kapitał obrotowy na rentowność operacyjną aktywów. Badanie z jednej strony uzupełnia studia, które przeprowadzili V. Lima, F.V. Martins, E. Brandao (2015) o spółki z Polski, z drugiej strony wprowadza do niego spółki przystępujące do połączenia (spółki przejmujące).
EN
The purpose of the article is to examine how the acquiring companies in Poland were preparing for the merging process. The analysis uses the following methods: Spearman's correlation coefficient and linear regression, and tests for non-linear form of the regression function. The study also determines the impact of the payment period for receivables, the payment period for payables, the inventory conversion cycle, the sustainability of the structure of assets and financing and the size of entities on the operating returns of the acquiring companies (dependent variable). Acquiring companies operating in the production sector, in the years preceding the merger, stabilized the effect of their working capital components on the return on assets. On the one hand this study expands the study conducted by V. Lima, F.V. Martins, E. Brandao (2015) by providing relevant information on companies from Poland, and on the other hand it introduces the topic of merging companies (acquiring companies).
EN
This paper investigated the relationship between the profitability of foreign companies in Poland, FDI inflows and FDI positions based on the example of manufacturing industry. The data for analysis covered the period 2010–2015. Examined relationships were verified using cross-sectional analysis and linear regression. Our findings suggest that the FDI position determines FDI inflows. The relationship between profitability and FDI inflows was insignificant. The presented paper contributes to a better understanding of FDI inflow mechanism in Poland.
PL
Celem artykułu jest określenie związków występujących między rentownością przedsiębiorstw zagranicznych w Polsce a napływem kapitału zagranicznego w poszczególnych latach i całkowitym zaangażowaniu kapitałowym inwestorów zagranicznych na przykładzie wybranego sektora przetwórstwa przemysłowego. Analiza objęła lata 2010–2015, a badane zależności weryfikowano z wykorzystaniem analizy przekrojowo-czasowej oraz równań regresji liniowej. Wyniki sugerują, że aktualny stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest czynnikiem warunkującym napływ nowych inwestycji. Nie wykazano natomiast zależności pomiędzy dochodowością a napływem nowych inwestycji. Przedstawione badanie przyczynia się do lepszego zrozumienia mechanizmów sterujących napływem inwestycji zagranicznych do Polski.
EN
This article aimed at verifying the existence of differences in changes of ROA and ROE in companies listed on the Bovespa with Sovereign Wealth Fund as an investor with comparison to changes in companies without such investor. It also examines the difference in profitability measures in companies before SWFs investing and after. The author employ the U Mann-Whitney test, Kołmogorow-Smirnow test, Wilcoxon signed-rang test and sings test. The empirical findings of the research suggest that in the year following investment there are statistically significant differences in return on equity within the group of targeted companies compared to non-targeted. They also suggest that within the targeted firms the changes of ROE in the year following the investment are greater than those before investing. 
PL
Celem artykułu była analiza różnic w dynamice zmian ROA i ROE w spółkach notowanych na giełdzie Bovespa posiadających akcjonariusza w postaci państwowego funduszu majątkowego w porównaniu do zmian dynamiki tych wskaźników w spółkach bez inwestora w postaci funduszu. Ponadto celem było zbadanie zmian wskaźników rentowności w spółkach przed inwestycją funduszu i po inwestycji. W pracy wykorzystano testy U Manna-Whitneya, Kołmogorowa-Smirnowa, znaków rangowanych Wilcoxona oraz test znaków. Uzyskane wyniki empiryczne wskazują na występowanie istotnych statystycznie różnic w zmianach ROE w grupie spółek z akcjonariuszem w postaci funduszu w porównaniu do zmian w grupie spółek bez funduszu. Ponadto wyniki dowodzą, że w grupie spółek z funduszem zmiany ROE w roku po inwestycji są większe niż zmiany w roku przed inwestycją. 
EN
This article deals with the issue of linking remuneration with the effectiveness of business operations. The aim of the study was to determine the strength and direction of the relation between remuneration and the effectiveness of economic activity, taking into account its various measures as well as sectorial and sectional division of the Polish economy. For this purpose, data from the Central Statistical Office for the years 2005–2017 was used for values classified as total, public and private sector in addition to PKD (Polish Classification of Activities) sections. To determine the relations in the study, Pearson’s correlation coefficient was used, which was estimated for the relation of remuneration between work efficiency (based on revenues from total activity and net financial result) and profitability (assets, equity, revenues from total activity). Three of the four hypotheses were verified as negative. First, the remuneration was not always related to the effectiveness of business operations. Secondly, the increase in the efficiency of business operations was not always accompanied by an increase in wages. Thirdly, the salary was not always the strongest link to labour productivity. The only positively verified hypothesis was the one which assumed sectorial and sectional differentiation of the relation between remuneration and individual measures of effectiveness of business activity.
PL
W niniejszym artykule poruszono problematykę powiązania wynagrodzenia z efektywnością prowadzonej działalności gospodarczej. Celem badania było określenie siły i kierunku związku pomiędzy wynagrodzeniem a efektywnością prowadzonej działalności gospodarczej z uwzględnieniem różnych jej miar oraz podziału sektorowego i sekcyjnego polskiej gospodarki. W tym celu wykorzystano dane z GUS za lata 2005–2017 dla wartości sklasyfikowanych, jako dane: ogółem, dla sektora prywatnego i publicznego oraz dla poszczególnych sekcji PKD. Do określania związku w badaniu wykorzystano współczynnik korelacji Pearsona, który został oszacowany dla relacji wynagrodzenia pomiędzy wydajnością pracy (bazującą na przychodach z ogółu działalności i wyniku finansowym netto) a rentownością (aktywów, kapitałów własnych, przychodów z ogółu działalności). Negatywnie zweryfikowano trzy z czterech postawionych hipotez. Po pierwsze, wynagrodzenie nie zawsze było powiązane z efektywnością prowadzonej działalności gospodarczej. Po drugie, wzrostowi efektywności prowadzonej działalności gospodarczej nie zawsze towarzyszył wzrost wynagrodzeń. Po trzecie, wynagrodzenie nie zawsze było najsilniej powiązane z wydajnością pracy. Jedyną pozytywnie zweryfikowaną hipotezą była hipoteza zakładająca sektorowe i sekcyjne zróżnicowanie związku pomiędzy wynagrodzeniem a poszczególnymi miarami efektywności prowadzonej działalności gospodarczej.
EN
The paper presents profi tability and marketing effi - ciency of maize in Kwande Local Government Area of Benue State, Nigeria. Stratifi ed random sampling was used to select three hundred (300) maize marketers comprising producers (210), wholesalers (32) and retailers (58) in eight (8) major markets in the study area. Primary data were collected using structured questionnaires. Data were analyzed using descriptive statistics, marketing margin and marketing effi ciency. It was found that maize marketing in the study area was dominated by males (64.7%) and young people (55.0%) who are energetic enough to withstand the stress involved in the business. The marketing margin of an average maize marketer in the study area was N2,012.00 per 100kg and the percentage marketing margin was 37.2%. This showed that maize marketing in the study area was profi table and 100% retail price paid by the fi nal consumer resulted in farm-to-retail price spread or marketing margin of 37.2%. The marketing effi ciency (0.28) of mai ze in the study area indicated that the marketers were ineffi cient in maize business. It was recommended that government, non-governmental organizations and the rural populace should strive hard to improve the transportation network and the marketers should belong to marketing associations so that they can collectively access loans from rural banking institutions
PL
W niniejszym artykule zaprezentowano problem rentowności i efektywności rynku kukurydzy w Nigerii, w rejonie Kwande. Zastosowano losowy dobór próby badawczej celem wyselekcjonowania 300 sprzedawców kukurydzy, włączając 210 producentów, 32 hurtowników i 58 detalistów z ośmiu głównych rynków na obszarze objętym badaniem. Wstępne dane zbierano za pomocą formularzy strukturalnych. Zebrane dane poddano analizie uwzględniającej metody statystyki opisowej i wskaźników efektywności działań rynkowych. Stwierdzono, że rynek kukurydzy na badanym terenie jest zdominowany przez mężczyzn (64,7%) i młodych ludzi (55,0%), którzy łatwiej znoszą stres związany z prowadzeniem działalności biznesowej. Marża rynkowa przeciętnego sprzedawcy wyniosła N2012,00 na 100 kg kukurydzy, a marża procentowa 37,2%. To potwierdza, że sprzedaż kukurydzy na omawianym terenie jest opłacalna i 100% ceny detalicznej dla końcowego odbiorcy wynika z rozpiętości cenowej na rynku detalicznym lub z marży marketingowej wynoszącej 37,2%. Efektywność działań marketingowych (0,28) na rynku kukurydzy na omawianym obszarze oznacza, że sprzedawcy nieefektywnie prowadzili swoją działalność. Warto, aby rząd, organizacje pozarządowe i mieszkańcy wsi dążyli do poprawy sieci dróg, a sprzedawcy powinni zrzeszać się w stowarzyszeniach branżowych i wspólnie pozyskiwać pożyczki z instytucji bankowych wspierających wsie.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.