Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 46

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  służba
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie regulacji zaopatrzenia emerytalnego oraz chorobowego funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w kontekście konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do zabezpieczenia społecznego. W ostatnich latach w Polsce zostały dokonane daleko idące zmiany w systemie zabezpieczenia społecznego, które w pierwszym rzędzie dotknęły ubezpieczeniową część tego systemu. U podstaw decyzji o zmianach leżą wyzwania demograficzne, które determinują ekonomiczną wydolność systemu. Ustawodawca, powołując się na względy sprawiedliwości społecznej, rozpoczął również prace legislacyjne, które zaowocowały diametralną zmianą w zakresie unormowania prawa do emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym funkcjonariuszy ABW. Trwają prace nad zmianą zasad wynagradzania za czas niezdolności do służby funkcjonariuszy. Autor artykułu rozważa konstytucyjne uwarunkowania przedmiotowych modyfikacji systemu zaopatrzeniowego.
PL
Podstawowe płaszczyzny osobowo-moralnego wzoru funkcjonariuszy mundurowych stanowią istotny element budowania etyki funkcjonariuszy publicznych w ogóle. Formując wspomniane płaszczyzny, odwołano się do modelu aretologicznego urzędnika publicznego, zgodnie z którym należy wyróżnić: cnoty obywatelskie, dobór kadr do służb mundurowych, cechy osobowo-moralne, samodoskonalenie i rozwój służb mundurowych. I nie jest to kwestia mody, kryzysu wartości czy przesadnego podkreślania ideału służby, ale konieczność tworzenia szerszej wizji samych formacji mundurowych, a także utraconego po II wojnie światowej etosu służby publicznej w Polsce. Najważniejsze wydaje się dostrzeżenie jego elementów, ale nie intuicyjnie, lecz uznanie grupy cech moralnych za ważną kategorię zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. I chociaż takie pojęcia, jak: cnota obywatelska, służba publiczna czy powołanie do służby, brzmią dziś nieco archaicznie, już samo pytanie: jakie cechy moralne powinien posiadać funkcjonariusz mundurowy, wskazuje na jego podmiotowość oraz zmusza do głębszego zastanowienia. Nie należy się przy tym ograniczać do „sztywnego” katalogu powinności (obowiązkiem funkcjonariusza jest bycie: rzetelnym, odpowiedzialnym), ale traktować kategorie etyczne sytuacyjnie, jak również jako komponenty, które trzeba rozwijać. Lepiej jest przecież powiedzieć: funkcjonariusz mundurowy to osoba pełniąca funkcję publiczną; to ktoś, kto wzbudza zaufanie, nie manipuluje, nie kłamie, dotrzymuje danego słowa, szanuje godność własną i obywatela. Ponadto elementy etyczne nie mogą odnosić się do wybranych fragmentów służby, ale obejmować i przenikać całokształt realizowanych zadań. Prowadzi to wówczas do ich wzmacniania. Największy niepokój budzi fakt braku wyraźnych elementów etycznych w postaci praktycznych implikacji, tak istotnych dla funkcjonariuszy mundurowych. Rozwinięcie tego problemu stanowi przedmiot niniejszego tekstu.
3
100%
PL
Artykuł porusza zagadnienie etosu funkcjonariusza Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej. Nie da się ukryć, że współczesna Policja czerpie w tej kwestii z jej tradycji. Funkcjonariusze przez swoje działania stanowią w oczach obywateli obraz państwa, dlatego powinni być jednocześnie wzorem i przykładem do naśladowania, powinni też dbać o zachowanie odpowiednich standardów w swoim środowisku. Moralne oblicze funkcjonariuszy Policji Państwowej, jako instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i porządek publiczny, prezentowało się różnorodnie i nie można go ocenić w sposób jednoznaczny. Obraz ten wynikał zarówno z indywidualnych postaw osób, które ten zawód wykonywały, jak i od kształtu modelowych rozwiązań przyjętych dla tej formacji. Omawiając wspomniane rozwiązania, wykorzystano najważniejsze materiały archiwalne, dokumenty publikowane. Jednym z pierwszych pism regulującym dosyć szczegółowo to zagadnienie była wydana 3 lipca 1920 r. Tymczasowa instrukcja dla Policji Państwowej, stanowiąca w pewnym stopniu etyczny kodeks postępowania. Po zamachu majowym dostrzeżono potrzebę rozwinięcia i uszczegółowienia przepisów dotyczących pragmatyki służbowej, wydając nowe przepisy, tj. rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej z 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej. W rozporządzeniu tym określono normy moralne i obyczajowe dotyczące postępowania policjanta tak w służbie, jak i poza nią. Następnie 21 kwietnia 1938 r. ukazało się rozporządzenie o odpowiedzialności dyscyplinarnej i postępowaniu dyscyplinarnym w Policji Państwowej, z mocą obowiązującą od 1 października 1938 r. Warto również wspomnieć o niezwykle istotnym z punktu widzenia omawianej problematyki zbiorze zasad moralnych, które ukazały się 30 stycznia 1938 r. w tygodniku poświęconym sprawom Policji Państwowej: „Na Posterunku” — było to 14 najważniejszych norm — drogowskazów w ciężkiej i odpowiedzialnej pracy policjanta.
EN
The recently deceased Archbishop Zygmunt Zimowski, former President of the Pontifical Council for Health Care Workers, which was incorporated into the Dicastery for Promoting Integral Human Development, worked tirelessly to guide and support the sick and suffering who have a right to medical care as well as health care workers in an increasingly complex world. This article presents the mission of health care professionals as a service of the various dimensions of life. This form of service strives to restore harmony to life and integrate not only the body’s vital functions but also the physical, spiritual, psychological, and religious spheres of human life. The action of God, who often assumes the role of a physician in the Bible, is the model of such service. Healthcare serves to restore life to its full dynamism and individuals to the ability to live life to its full potential. It is also a service of the sanctity and Gospel of life, which guides healthcare professionals’ special relationship with the sick and the reality of suffering.
PL
Zmarły przed rokiem (w chwili przekazywania tego artykułu do druku mija niemal dokładnie pierwsza rocznica śmierci) Arcybiskup Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, włączonej już w struktury Rady ds. Rozwoju Integralnego Człowieka, z wielkim zaangażowaniem realizował zadanie prowadzenia i wspierania chorych i cierpiących oraz pracowników służby zdrowia w coraz bardziej złożonym świecie. Zależało księdzu arcybiskupowi, aby papieska dykasteria opiekowała się nie tylko pracownikami służby zdrowia, ale obejmowała swą troską chorych. Oni to bowiem mają prawo do takiej opieki lekarskiej, która może być określona jako służba życiu. Niniejszy artykuł ukazuje misję pracowników służby zdrowia, jako służbę życiu w jego różnorakich wymiarach. Jest to służba polegająca na przywracaniu życiu jego harmonii, zintegrowaniu funkcji życiowych organizmu oraz wzajemnej integracji różnych sfer życia człowieka: fizycznej, duchowej, psychicznej, religijnej. Modelem takiej służby jest styl działania samego Boga, który na kartach Pisma Świętego często występuje w roli lekarza. Służba zdrowia to także służba przywracania życiu jego dynamiki, żywotności pozwalającej żyć pełnią możliwości witalnych osoby. Jest to także służba świętości życia, a nawet służba Ewangelii życia, które wyznaczają pracownikom służby zdrowia określony kierunek relacji do osoby chorego i rzeczywistości cierpienia.
PL
Bolesław Prus wypracował w Lalce trzy sposoby przedstawiania i opowiadania o osobach drugiego planu, mimo pozornego lekceważenia znaczenia służby w życiu miasta i jego mieszkańców. Pisarz opisuje starą służbę, pozostającą tłem niewidocznym i nastawioną wyłącznie na dogadzanie zachciankom chlebodawcy, i dwa nowe typy służącego, domagające się uznania własnej podmiotowości, własnej wartości, szczególnie na tle zdegenerowanej arystokracji. Różnice te są widoczne także na poziomie językowym. Służba tradycyjna posługuje się skonwencjonalizowanym językiem, a charakterystyka postaci sprowadza się do kilku określeń przymiotnikowych, zwyczajowo stosowanych przy opisach tego typu bohatera. Służący drugiego rodzaju posługuje się zindywidualizowanym językiem. Autor częściej oddaje mu głos, więc, choć nie otrzymujemy wyczerpującego opisu bohatera, można o charakterze takiej postaci wnioskować z jej wypowiedzi. Najpełniejszy opis zyskał służący trzeciego rodzaju. Prus nie tylko scharakteryzował tę postać, ale i wyposażył ją w umiejętność posługiwania się poprawnym językiem, maniery i pewność siebie, które bardziej odpowiadają pracodawcy niż służbie. Służba w Lalce najczęściej stanowi element świata przestawionego, czasami komentuje poczynania głównych bohaterów, wyjątkowo znajduje się w centrum zainteresowania.
EN
Despite seeming disregard for the importance of servants in the life of the city and its residents, in The Doll Bolesław Prus developed three techniques of presenting these secondary characters. He showed old servants, who remained the invisible background devoted only to pleasing their masters, and two new types of servants, demanding that their identity and their own value be recognised, especially in contrast with the degenerated aristocracy. These differences are visible at the linguistic level as well. Traditional servants use conventionalized language and their presentation is reduced to some adjectival expressions customarily used in descriptions of this kind of characters. Servants of the second category use individualized language. The author gives them the floor more frequently, so although we do not receive a comprehensive description of their character, it can be concluded from their statements. Servants of the third category are presented with a most detailed description. Prus not only portrayed their personality but also equipped them with the competence to use the correct language, manners, and self-confidence. These are the features which suit more masters than their servants. Servants in The Doll are most often part of the presented world, sometimes commenting on the actions of the main characters, and really rarely placed in the center of attention.
6
72%
EN
The police forces are the largest institution of internal security in Poland. Despite the nominal equality, the share of females in thepolice forces is lower than that of males, with the gender gap even more visible at leading managerial posts. The presence of women in the policeforces and the fact that they enjoy a certain status and fulfil various professional roles are important both in terms of women’s participation on thelabour market and ensuring staff resources to the police. Based on normative solutions and the existing secondary data, an attempt was made toindicate factors that may prove to be attractive to women when choosing the professional career of a police officer, as well as to address variousdysfunctions related to the work-service in the uniform services.
PL
Policja jest największą instytucją bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. Mimo nominalnej równości, udział kobiet w gronie funkcjonariuszyjest niższy niż mężczyzn, a zróżnicowanie ze względu na płeć jest jeszcze bardziej widoczne w przypadku pierwszoplanowych stanowiskkierowniczych. Sama obecność kobiet w policji, posiadanie określonych statusów i wypełnianie przez nie rozmaitych ról zawodowych sąistotne z perspektywy aktywizacji zawodowej kobiet, zapewnienia policji zasobów kadrowych, równouprawnienia i równego statusu obu płci. Punkt wyjścia artykułu stanowi przybliżenie policji jako instytucji bezpieczeństwa „zatrudniającej” kadry dla wypełniania określonych funkcji, oferującej w zamian za służbę określone materialne i niematerialne ekwiwalenty. Na bazie rozwiązań normatywnych oraz istniejących danych wtórnych podjęto próbę wskazania czynników, które mogą okazać się korzystne przy wyborze policyjnej ścieżki kariery zawodowej przez kobiety, jak i odniesienie się do rozmaitych dysfunkcji, które niesie za sobą praca-służba w mundurze.
EN
This article presents the bases of a Marian spirituality in the writings of St. Ursula Ledóchowska. According to the foundress of the Congregation of the Ursuline Sisters of the Agonizing Heart of Jesus, the words: "fiat, magnificat and service" point what is fundamental in following the Mother of God, who is a faithful handmaid of the Lord, opened to God's plans and intentions, accepting God's will and His guidance, which exceeds human ability to understand and comprehend. The triad of "fiat, magnificat and service" gives the key words that constitute a life signpost for all believers and allow them to come closer to the mystery of the Mother of the Saviour and to look at Her relationship with God and with people.
PL
Artykuł przedstawia podstawy duchowości maryjnej w pismach św. Urszuli Ledóchowskiej. Według założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego słowa: „fiat, magnificat i służba” wskazują na to, co fundamentalne w naśladowaniu Matki Bożej, która jest wierną służebnicą Pana, otwartą na Boże plany i zamysły, przyjmującą wolę Boga i zgadzającą się na Jego prowadzenie, przekraczające ludzką zdolność rozumienia i pojmowania. Triada „fiat, magnificat i służba” podaje kluczowe słowa, które stanowią życiowy drogowskaz dla wszystkich wierzących i pozwalają przybliżyć się do misterium Matki Zbawiciela oraz spojrzeć na Jej relacje z Bogiem i z ludźmi.
EN
The study addresses the issue of social security of Customs Service officers. This occupational group, unlike other officers of so called uniformed services, has a social protection based on insurance technique, which means that in this area it has been made equal with the employees. However, the Customs Service officers are not empoyees within the meaning of the labour law and they are in a work relation regulated by the administrative law. The way of social security of Customs officers has raised objections of a constitutional nature, basing on the allegation of unequal treatment of the uniformed services, concerning excluding customs officers from the circle of uniformed services officers, benefiting from a more beneficial than an occupational social security system. This paper presents the thesis according to which the legislator has not violated the constitutional principle of equality before the law in relation to most customs officers, but only to those among them who carry out the duties generically close to the duties of police officers.
PL
W opracowaniu zostało podjęte zagadnienie zabezpieczenia społecznego funkcjonariuszy Służby Celnej. Ta grupa zawodowa, inaczej niż inni funkcjonariusze tzw. służb mundurowych, jest objęta ochroną socjalną opartą na technice ubezpieczeniowej, co oznacza, że w tym zakresie została zrównana z pracownikami. Jednakże funkcjonariusze Służby Celnej nie są pracownikami w rozumieniu prawa pracy, a pozostają w regulowanym prawem administracyjnym stosunku służbowym. Regulacja ta wzbudziła zastrzeżenia natury konstytucyjnej, u podstaw których legł zarzut nierównego traktowania funkcjonariuszy służb mundurowych, polegający na wyłączeniu celników z kręgu funkcjonariuszy służb mundurowych korzystających z korzystniejszego, w porównaniu do pracowniczego, system zabezpieczenia społecznego. W niniejszym opracowaniu zaprezentowano tezę, zgodnie z którą ustawodawca nie naruszył konstytucyjnej zasady równości wobec prawa w odniesieniu do większości celników, a jedynie wobec tych spośród nich, którzy wykonują obowiązki rodzajowo bliskie obowiązkom służbowym, a nie pracowniczym. 
Język Polski
|
2021
|
vol. 101
|
issue 2
87-99
PL
Przedmiotem opisu uczyniono formułę zalecenia służb (oddania usług) poświadczoną w epistolografii polskiej XVII i XVIII wieku. Przedstawiono strukturę formalno-semantyczną formuły oraz jej ewolucję, wykazując m.in., że w XVII w. tworzyła ona integralną całość z formułą oddania się łasce, np. oddawać (zalecać) usługi łasce, zaś w XVIII w. łączyła się z kategorią powinności, np. być w obowiązku usług, a ponadto przybierała nową postać typu czekać na rozkazy || czekać rozkazów. Wskazano powiązania formuły służebnej z innymi aktami etykiety epistolarnej doby średniopolskiej oraz z ówczesnym modelem grzeczności szlacheckiej.
XX
In the paper, a formal form of proposing services evidenced in Polish epistolography of the 17th and 18th centuries is described. The formal and semantic structure of the formula and its evolution has been presented to show, among other things, that in the 17th century the said formula was an integral whole with the formula of applying oneself to grace, e.g. oddawać (zalecać) usługi łasce (‘apply (propose) service to grace’) whereas in the 18th century it was associated with the category of responsibility, e.g. być w obowiązku usług (‘be obliged to serve’) and it assumed new forms such as czekać na rozkazy or czekać rozkazów (‘await orders’). Moreover, it has been indicated that the service formula was also related to other acts of Middle Polish epistolary etiquette and the nobility politeness model at that time.
PL
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości z perspektywy pedagogicznej niewątpliwie staje się okazją do podjęcia refleksji nad współczesnym rozumieniem patriotyzmu. Wychowanie społeczne, jako wyraz troski o kształtowanie patriotyzmu, skłania do odczytania na nowo postaw odwagi i służby. Jest to szczególnie ważne, gdyż obie te postawy mogą bardzo łatwo ulec niewłaściwej interpretacji, a w skrajnym przypadku przybrać zdegenerowane formy bohaterszczyzny i dehumanizacji. Istotnym zadaniem okzuje się więc poszukiwanie możliwości właściwego ich kształtowania. Szukając rozwiązania tego dylematu, można z całą pewnością wskazać, że sprzyjającym kontekstem oddziaływania pedagogicznego w tym obszarze jest przede wszystkim troska o właściwie rozumianą wolność jednostki oraz dbałość o to, aby odwadze nie towarzyszył brak wyobraźni. Fundamentalnym jest powiązanie ich z odpowiedzialnością za to, co określa się mianem dobra wspólnego.
EN
From the pedagogical perspective, the 100th anniversary of regaining independence by Poland undoubtedly becomes an opportunity to reflect on the contemporary understanding of patriotism. Social education, as an expression of concern for the shaping of patriotism, prompts us to re-read the attitudes of courage and service. This is especially important as both of these aspects can very easily be misinterpreted, and in extreme cases they can take on degenerate forms of heroism and dehumanization. An important task, therefore, is to look for opportunities to shape these attitudes properly. Seeking a solution to this dilemma, it can be certainly pointed out, that proper understanding of individual freedom as well as care for courage not to be accompanied by lack of imagination should be the favorable context of pedagogical influence in this area. It is fundamental to link the attitudes mentioned above with responsibility for what is called the common good.
EN
This article deals with the system of education established by Saint Ursula Ledóchowska (1865-1939), the founder of the Congregation of the Ursuline Sisters of the Agonising Heart of Jesus, the major mission of which is educating and teaching children and youth. The intention is to present one aspect of her pedagogical thoughts – the education of children and youth to service – which is understood as shaping attitudes such as goodness or dedication, overcoming selfishness, sharing time and talents, as well as ensuring the acceptance of good received from others and shaping the attitude of gratefulness. The text consists of four parts. The first part shows the understanding of service according to Ursula Ledóchowska. Next, her childhood is presented as inspiration for her further life and her educational care work. The third part deals with the concepts of educating children and youth to service, starting with the most common and accessible forms before examining those that are more difficult and require some greater involvement. The final section demonstrates that, according to Saint Ursula Ledóchowska, the source of service is the experience of God’s love and the willingness to share it while doing good.
PL
Przedmiotem refleksji jest system wychowania św. Urszuli Ledóchowskiej (1865–1939), założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, którego główną misją jest wychowywanie i nauczanie dzieci i młodzieży. Celem artykułu jest ukazanie jednego z aspektów jej myśli wychowawczej, jakim jest wychowanie dzieci i młodzieży do służby rozumianej jako kształtowanie postaw dobroci, ofiarności, opanowywania egoizmu, dzielenia się swoim czasem i talentami, a także uwrażliwiania na przyjmowanie dobra od innych i kształtowania w sobie postawy wdzięczności. Tekst składa się z czterech części. Pierwsza prezentuje pojęcie służby w rozumieniu Urszuli Ledóchowskiej, kolejna opisuje jej dzieciństwo jako inspirację do dalszego życia i działalności opiekuńczo-wychowawczej. Trzecia część ukazuje koncepcje wychowania dzieci i młodzieży do służby od najprostszych i najbardziej dostępnych form po coraz trudniejsze i wymagające coraz większego zaangażowania. Ostatnia część ukazuje, że źródłem służby wg św. Urszuli Ledóchowskiej jest doświadczenie miłości Boga i chęć dzielenia się nią poprzez czynienie dobra.
PL
Artykuł dotyczy chrześcijańskiego rozumienia i wychowawczego przybliżania kategorii „służby”. Autorka wychodzi od znaczenia pojęcia „służby” i miejsca tej kategorii w kulturze współczesnej. „Służbę” traktuje jako wartość konkretnego działania oraz jako postawę (służby) w sensie świadomej gotowości do jej dobrowolnego podejmowania. Przyjmuje, że dzisiejsza kultura dystansuje się od służby, rezerwując te kategorię wyłącznie dla działań specjalnych, wymagających szczególnych umiejętności, ponadprzeciętnych zachowań, bezinteresownego w dużym stopniu wysiłku i odpowiedzialności. Tylko tak rozumiana służba zasługuje na uznanie i społeczny szacunek. Przedmiotem rozważań Autorki jest służba w rozumieniu postawy chrześcijańskiej, obowiązującej każdego chrześcijanina. Jej uświadamianie i wprowadzanie w życie w nieprzychylnym służbie otoczeniu kulturowym stanowi poważne wyzwanie dla wychowania chrześcijańskiego. Sposób przybliżania osobowego i chrześcijańskiego sensu służby wymaga poważnego namysłu, poszukiwania wiarygodnych argumentów i form przekazu. Autorka jako ważną pomoc w realizacji tego zadania wskazuje teksty Jana Pawła II i Benedykta XVI dotyczące chrześcijańskiego myślenia o służbie.
EN
The article deals with the Christian understanding and educational approach to the category of service. The author starts with the meaning of the notion of service and the place of this category in contemporary culture. She treats the “service” as the value of a particular action and as an attitude (of service) in the sense of an informed willingness to voluntarily undertake it. She assumes that today’s culture is distancing itself from the service, reserving that category only for special activities, requiring special skills, above average behaviour, selfless effort and responsibility. Only service understood this way deserves recognition and social respect. The subject of the author’s reflections is service in the sense of the Christian attitude, binding on every Christian. Its awareness and implementation in the unfavourable for service cultural environment poses a serious challenge to Christian education. The approach to bringing the personal and Christian sense of service requires serious consideration, the search for credible arguments and the form of message. The author points to the writings of John Paul II and Benedict XVI on the Christian thinking of service as an important aid in this task.
Roczniki Nauk Prawnych
|
2016
|
vol. 26
|
issue 2
155-175
PL
Z woli Jezusa Chrystusa posłannictwem Kościoła jest ewangelizacja. Stanowi ona podstawę do wyznaczenia ogólnych zadań mediów, którymi są: 1) promocja godności człowieka i 2) głoszenie prawdy oraz demaskowanie zła. Łącząc socjologiczne rozumienie środków społecznego przekazu jako władzy z teologicznymi przesłankami sprawowania władzy w Kościele, która ma być służbą, można sformułować szczegółowe zadania mediów, jako różnych rodzajów służby spełnianej: 1) wobec ludzi i kultur, 2) w dialogu ze światem, 3) wobec wspólnoty ludzkiej i postępu społecznego, 4) wobec wspólnoty kościelnej i 5) wobec nowej ewangelizacji.
EN
By the will of Jesus Christ, the evangelization is the mission of the Church. It is the basis for designation the general tasks, which are: 1) the promotion of human dignity and 2) the proclamation of the truth and exposing the evil. Connecting a sociological understanding the instruments of social communication as a power, with a theological reasons of the exercise of power in the Church, which has to be the service, the specific tasks of the media can be formulated as a different types of service: 1) to the people and cultures; 2) in dialogue with the world; 3) to the human community and the social progress; 4) to the Church community and 5) to the new evangelization.
EN
This paper is entirely devoted to the prerequisite of obligatory suspension of an officer of the Internal Security Agency or the Foreign Intelligence Agency. This regulation is included in the Article 58 sec. 1 of the Act on the Internal Security Agency and the Foreign Intelligence Agency. Suspension from official duties is obligatory in the event of an initiation of criminal proceedings in the case of an intent offence subjected to a public accusation. Therefore, attention was focused on the wording: “initiation of criminal proceedings in the case of intent offence prosecuted with public accusation against an officer of the International Security Agency and the Foreign Intelligence Agency” as a condition enabling the use of the legal construct included in Article 58 sec. 1 of the Act on the International Security Agency and the Foreign Intelligence Agency. This happens in a situation of changing the phase of preparatory proceedings in the criminal case prosecuted against an officer of the International Security Agency or the Foreign Intelligence Agency from in rem to ad personam, submitting subsidiary indictment to the court and reopening of the criminal proceedings.
PL
Artykuł został poświęcony problematyce związanej z przesłanką obligatoryjnego zawieszenia funkcjonariusza ABW albo AW w czynnościach służbowych. Ta regulacja jest zawarta w art. 58 ust. 1 Ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Zawieszenie w czynnościach służbowych jest obowiązkowe w przypadku wszczęcia postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Uwagę skoncentrowano na sformułowaniu „wszczęcie postępowania karnego o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego przeciwko funkcjonariuszowi ABW albo AW” jako na przesłance warunkującej zastosowanie konstrukcji prawnej zawartej w art. 58 ust. 1 ustawy o ABW i AW. Następuje to w sytuacji zmiany stadium postępowania przygotowawczego prowadzonego wobec funkcjonariusza ABW albo AW z in rem w ad personam, wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia do sądu, a także wznowienia postępowania karnego.
PL
Autor analizuje „Listy do moich kapłanów” kard. S. Wyszyńskiego. Tożsamość kapłańska płynie bezpośrednio z kapłaństwa Jezusa Chrystusa. W swoim ziemskim życiu trwał On nieustannie w synowskim zjednoczeniu ze swoim Ojcem, w wewnętrznym związku z Trójcą Świętą. Jako Wcielone Słowo był Jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. Związany z Bogiem, cały czas był skierowany ku ludowi Bożemu. Jego osoba, Jego życie, stanowią doskonały wzór posługi pasterskiej, apostolskiej, a także ofiary kapłańskiej. Dlatego każde serce kapłańskie, zjednoczone w wyjątkowy sposób sakramentalnym węzłem święceń z kapłańskim Sercem Chrystusa, odnajduje swoją tożsamość w miłości względem Boga, względem Matki Kościoła, a także we wszystkich wymiarach miłości pasterskiej, aż do oddania życia za innych i przebaczenia nieprzyjaciołom.
EN
The matter of the following paper is to read the message of Jesus which He has left the community of the New Covenant as a testament during the Last Supper. Completion of this testament will lead to achieving the Kingdom promised. This goal has been achieved by the analysis of a part of the 22nd chapter of the Luke’s Gospel (Luke 22:14-38) with the Hebrew biblical rhetoric’s.The research performed has been described in three chapters connected with each other. The first one is dedicated to the composition of the text. This stage of work consists of delimitation which has let to separate from the 22nd chapter of the Luke’s Gospel the fragment contained in verses 14-38. Next demarcations pointed five smaller units arranged parallelly. Their careful segmentation has been described in the second paragraph. At the end of this chapter an overall presentation of the sequence examined has been made. Thus its symmetrical-concentric structure has been justified.The composition has become a starting point for the analyses undertaken in the second chapter. They consisted of the biblical context together with the interpretation of each pericope. This stage of research has shown the connections between units which collected and described in the following chapter justified the previously proposed compositional figure ABCB’A’.At the beginning of the third chapter the interpretation of the five units examined in their references to parallel fragments and others as well. This has let to draw theological conclusions. It has been pointed that service with love as its motive is the completion of the Jesus’ testament. Only one who accepts the revolution of the Master of Nazareth preaching that to rule it is necessary to serve, will be worthy of acceding to the Eucharistic table here on earth and some day to rule with God in heaven.
PL
Artykuł jest próbą odczytania przesłania Jezusa, pozostawionego wspólnocie Nowego Przymierza jako testamentu podczas Ostatniej Wieczerzy, którego realizacja zaowocuje osiągnięciem obiecanego Królestwa. Cel ten został osiągnięty poprzez analizę fragmentu 22. rozdziału Ewangelii według św. Łukasza (Łk 22,14-38) za pomocą hebrajskiej retoryki biblijnej.Przeprowadzone badanie zostało opisane w 3 powiązanych ze sobą punktach. Pierwszy z nich (Kompozycja) został poświęcony kompozycji tekstu. Na ten etap pracy składała się delimitacja, która pozwoliła wydzielić z rozdziału 22. Łukaszowej Ewangelii fragment zawarty w ww. 14-38. Kolejne odgraniczenia wskazały 5 mniejszych jednostek ułożonych względem siebie paralelnie. Ich szczegółowa segmentacja została ujęta w 2. punkcie (Kontekst biblijny oraz interpretacja poszczególnych fragmentów sekwencji Łk 22,14-38). Na koniec 1. punktu (1.3. Ujęcie całościowe) dokonano ujęcia całościowego badanej sekwencji, co uzasadniło jego symetryczno-koncentryczną budowę.Wypracowana kompozycja stała się punktem wyjścia dla analiz podjętych w drugim punkcie. Składał się na nie kontekst biblijny oraz interpretacja poszczególnych perykop. Ten etap badania pozwolił dostrzec powiązania pomiędzy jednostkami, które zebrane i opisane w rozdziale kolejnym uzasadniły proponowaną wcześniej figurę kompozycyjną ABCB’A’.Na początku trzeciego punktu (3.1. Interpretacja perykop w ich wzajemnym odniesieniu) przedstawiono interpretację 5 badanych jednostek w ich odniesieniach do fragmentów paralelnych oraz pozostałych, a to z kolei pozwoliło na wyciągnięcie wniosków teologicznych. Wskazano, że realizacją testamentu Jezusa jest służba, której motywem musi być miłość. Tylko ten, kto przyjmie rewolucję Mistrza z Nazaretu, głoszącego, że aby królować, trzeba służyć, będzie godny przystępować do stołu eucharystycznego tu na ziemi, a kiedyś królować z Bogiem w niebie.
PL
Artykuł obejmuje tematykę zakazu podejmowania zajęć zarobkowych poza służbą oraz innych zajęć i czynności przez funkcjonariuszy Policji. Z uwagi na obszerność tematu analiza ogranicza się do zakresu przedmiotowego oraz zakresu podmiotowego tego zakazu. Autorka wskazuje na trudności interpretacyjne w wymiarze podmiotowym i przedmiotowym zakazu podejmowania dodatkowych zajęć. Ponadto zwraca uwagę na praktyczne problemy związane ze stosowaniem przepisu art. 62 ust. 1 ustawy o Policji, w którym zostało uregulowane to zagadnienie.
EN
The article raises the subject of profit-making activities out of the service in Police as well as the subject of other occupations and activities exercised by police officers. Having considered the extent of the problem, the Author focuses exclusively on the subjective scope and the objective scope of police officers’ additional occupation. The Author demonstrates di\culties with interpretation of law in this area. Furthermore, the Author points out that article 62 of Police officers’ Act generates considerable obstacles in application.
PL
Wielu badaczy podkreśla fakt, że zawód żołnierza jest obciążony znacznym natężeniem sytuacji stresowych, co wymaga od jednostki określonych predyspozycji. Sprawność działania żołnierzy zależy od wielu czynników będących ważnym obszarem badawczym w zakresie nauk o zdrowiu, psychologii stresu czy bezpieczeństwa personalnego. Na jakość realizacji zadań służbowych wpływają czynniki zewnętrzne oraz osobowościowe. Istotnym wymogiem ich jest odporność na bodźce stresogenne i umiejętność stosowania adaptacyjnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Zwiększona wytrzymałość psychiczna umożliwia jednostce lepsze funkcjonowanie pod presją w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Stąd konieczność, by jednostka była świadoma swych umiejętności i kompetencji odpowiedzialnych za proces radzenia sobie ze stresem. W artykule przedstawiono proces selekcji, przygotowania i edukacji żołnierzy do działania w warunkach służby.
EN
Many researchers emphasize the fact that the profession of a soldier is burdened with a significant stress, which requires individuals to have specific predispositions. The effectiveness of soldiers’ actions depends on many factors, which are an important research areas in terms of health, the psychology of stress and personal security. The quality of professional performance is influenced by external factors as well as and personality. An important requirement is resistance to stress-inducing stimuli and the ability to use adaptive ways of coping with stress. Increased mental resilience enables the individual to function better under pressure in a rapidly changing environment – hence the need for individuals to be aware of their ability to cope with stress. The article presents the process of selection, preparation and education of soldiers for military action.
19
Content available remote

L’università al servizio dell’uomo integrale

72%
EN
The author begins the article by giving two examples on the subject of professional work done with excellent preparation and enabling the provision of assistance to a person in his personal and social dimension. He is in favor of a university model that acquires and transfers knowledge in the service of man and society. This should be done by the cooperation of various scientific disciplines at the university and the preparation of the scientific staff should be focused on reliable scientific research and appropriate didactic message.
PL
Autor rozpoczyna artykuł podaniem dwóch przykładów na temat pracy zawodowej wykonywanej z doskonałym przygotowaniem i umożliwiającej świadczenie pomocy człowiekowi w jego wymiarze personalnym i społecznym. Opowiada się za modelem uniwersytetu, który zdobywa i przekazuje wiedzę w służbie człowiekowi i społeczeństwu. Temu winna służyć współpraca różnych dyscyplin naukowych w uniwersytecie, a przygotowanie kadry naukowej winno być ukierunkowane na rzetelne badania naukowe i właściwy przekaz dydaktyczny.
PL
Św. Józef był człowiekiem sprawiedliwym, szanował Prawo Izraela. Przeżywał wewnętrzne rozterki, gdy dowiedział się, że jego Oblubienica oczekuje Dziecka, którego nie był ojcem. Pouczony przez anioła, przyjął Ją do siebie, nadał imię Jej Dziecku jako Jego prawny ojciec (Mt 1, 18–25), opiekował się Małżonką i Dzieckiem, zorganizował podróż do Egiptu (Mt 2, 13–15), potem powrót do Palestyny i życie w Nazarecie (Mt 2, 19–23; por. Łk 2, 39–52). Jego czynne posłuszeństwo płynące z wiary jest wypełnieniem tego, co później napisze o wierze ukazującej się przez czyny św. Jakub (Jk 2, 14–17. 20–26). Św. Józef staje w szeregu świadków i wykonawców wiary Starego Testamentu. Ewangelie nie podają żadnego jego słowa. W milczeniu wypełniał wszystko, co do niego należało. List św. Jakuba wskazuje na niebezpieczeństwa płynące ze złego używania języka (Jk 1, 26n; 3, 1–13). Św. Józef może być patronem wszystkich, którzy starają się dyskretnie, wytrwale wśród przeciwności (por. Jk 1, 3n) i skutecznie pełnić wolę Bożą oraz pracować nad opanowaniem swego języka. Łączy dyskrecję, wstrzemięźliwość w mowie z czynami miłości, o których mówi Jk 1, 27; 3, 13, opiekę nad potrzebującymi, w tym wypadku nad swymi Najbliższymi, nad Dzieckiem, które nie miało naturalnego ziemskiego ojca, oraz uczynki spełniane z łagodnością właściwą mądrości. Modlitwa takiego człowieka posiada wielką moc, zgodnie ze słowami Jk 5, 16–18. Naśladujmy dyskrecję i wytrwałą wierność św. Józefa, starajmy się jak on być bardziej chętni do słuchania, a mniej skłonni do mówienia i wprowadzać w czyn usłyszane słowo Boże (por. Jk 1, 19. 22).
EN
Saint Joseph was a righteous man. He respected the Law of Israel. The decision to divorce Mary after she was found with child was not an easy one, although he knew he was not the child’s father. Instructed by the angel of the Lord, he took her to his home, gave a name to her child as his legal guardian (Mt 1 : 18–25), took care of his wife and her child, organised their trip to Egypt (Mt 2 : 13–15), then their return to Palestine and life in Nazareth (Mt 2 : 19–23; cf. Lk 2 : 39–52). His active obedience to God is the fulfilment of all the things Saint James will later describe as faith shown by the works of the faithful (Jas 2 : 14–17. 20–26). Joseph is put among those who bear witness to the faith of the Old Testament. The Gospels give no account of his exact words, although he fulfilled everything that he had been commanded. Saint Joseph can be a patron of everyone who tries to fulfil God’s will in a discreet and effective manner, with perseverance produced by faith (cf. Jas 1 : 3f.). With his works and life he shows how to bridle your tongue (cf. Jas 1 : 26f.; 3 : 1–13) and take care of the ones that need it the most (cf. Jas 1 : 27; 3 : 13), discreetly fulfilling your duties.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.