Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 140

first rewind previous Page / 7 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  samoocena
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 7 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2012
|
vol. 3
|
issue 1
141-156
PL
W artykule przedstawiono funkcje, jakie pełni samoocena oraz zwrócono uwagę na jej znaczenie w różnych konkursach i programach promocyjnych organizowanych w Polsce. Scharakteryzowano Polską Nagrodę Jakości, jako typowy konkurs wykorzystujący metodę samooceny. Na wykresach pokazano podstawowe dane liczbowe odnoszące się do kolejnych edycji konkursu, jakie odbyły się w latach 1995 – 2011. Przedstawiono także trendy w kształtowaniu się ocen poszczególnych kryteriów konkursowych. Wskazano kryteria o największej i najmniejszej dynamice wzrostowej, a takż e te, które oceniane były najlepiej i najgorzej w skali całego okresu istnienia Polskiej Nagrody Jakości.
PL
Za pomocą Kwestionariusza Asertywności Nauczyciela/Wychowawczego (KAN/W Teresy Zubrzyckiej-Maciąg i Janusza Kirenki), Kwestionariusza COPE (Charlesa S. Carvera, Michaela S. Scheier, Jagdisha K. Weintrauba) i Skali Samooceny (SES Marshalla Rosenberga) przebadano 244 studentów kierunków nauczycielskich, w tym 222 kobiety (90,98%) i 22 mężczyzn (9,02%). Wiek badanych mieścił się w przedziale od 21 do 46 lat, ze średnią na poziomie 25,29 lat. Byli to studenci pedagogiki, filologii angielskiej oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z trzech uczelni: Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Uzyskano specyficzną strukturę związków wybranych zmiennych: zależnej (gotowości do asertywności), niezależnej (radzenia sobie w sytuacjach trudnych) i moderującej (samooceny). Uwypuklano te, które mają znaczne oparcie w empirii. Zastosowana regresja wieloraka umożliwiła przyjęcie w miarę precyzyjnych charakterystyk otrzymanych związków. Pretendują one do miana autonomicznych wniosków.
EN
The aim of the article is to answer the question of whether models differ in terms of life plansand self-esteem from the group of same-age girls who are not working in the modeling industry.The motivation to take up this topic was both the small amount of research done inthis area and the stereotypes about the fashion modelling profession. The study used B.R Little’sPersonal Project Analysis (PPA) and the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). The criteriagroup consisted of twenty five models and the control group comprised of twenty sevengirls of a similar age and stage of education. The results obtained indicate that the models donot differ from the control group in terms of formal characteristics of plans and self-esteem.The differences relate to the assessment of individual dimensions of plans.
PL
Na łamach niniejszego artykułu autorka prezentuje wyniki badań własnych, dotyczące przygotowania zawodowego studentów w ich samoocenie. Badania zostały przeprowadzone w kwietniu 2013 roku. Grupę respondentów tworzyli studenci ostatniego roku studiów drugiego stopnia na kierunku pedagogika o specjalności resocjalizacja oraz pedagogika pracy z zarządzaniem zasobami ludzkimi (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). W artykule autorka nawiązuje m.in. do satysfakcji respondentów ze studiów, oceny poziomu wiedzy i umiejętności uzyskanych w toku studiowania oraz ich przydatności na stanowisku pracy, a także antycypowanego przebiegu kariery zawodowej.
EN
The article presents a fragment of the author’s own research into students’ evaluation of their vocational preparation. The research was conducted in April 2013 and included a group of final year post-graduate MA students of pedagogy with rehabilitation major and with the major of pedagogy of work combined with HR management (Kazimierz Wielki University in Bydgoszcz). The article refers to e.g. respondents satisfaction with the studies, their evaluation of the knowledge and skills levels achieved in the course of their studies and their usefulness at work as well as the students’ anticipated career path.
PL
Gdy rodzi się dziecko z niepełnosprawnością wzrokową, lub też, gdy dziecko traci wzrok, wysiłki rodziców, nauczycieli i innych specjalistów koncentrują się niejednokrotnie na jego rehabilitacji – usprawnianiu lokomocji, manipulacji, rozwijaniu funkcji poznawczych. Jednak nie można zapominać, że oddziaływanie wychowawcze jest niezwykle ważne, jeśli nie najważniejsze. Wychowanie jest procesem kształtującym osobowość człowieka i jego właściwości psychiczne, tak intelektualne, jak i wolincjonarne i emocjonalne. Artykuł koncentruje się na problematyce roli wychowania w życiu dzieci z niepełnosprawnością wzrokową. Autorka przedstawia w nim rozważania na temat powiązania wychowania z rozwojem samooceny, tożsamości, ja realnego i ja idealnego, umiejętności komunikacyjnych. W artykule zawarto także przegląd badań odnoszących się do psychologicznych aspektów wychowania dzieci niewidomych. Artykuł kończą refleksje na temat roli wychowania. Autorka konkluduje, że na sukces procesu wychowawczego składa się indywidualne podejście do potrzeb psychicznych dziecka, pomoc mu w formowaniu wizji siebie, w której własna niepełnosprawność będzie jednym z wielu jej elementów, a przede wszystkim akceptacja dziecka wraz z jego niedoskonałościami.
PL
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy modelki różnią się pod względemkonstruowanych planów życiowych od dziewcząt nie uprawiających modelingu orazczy ich atrakcyjność fizyczna wpływa na poziom samooceny. Motywacją do podjęcia tematubyła znikoma liczba badań w tym obszarze, specyfika zawodu modelki oraz stereotypydotyczące tej grupy zawodowej. W badaniu z zastosowaniem Analizy ProjektówOsobistych B.R. Little’a oraz Skali Samooceny M. Rosenberga wzięło udział dwadzieściapięć modelek. Grupę kontrolną stanowiło dwadzieścia siedem dziewcząt nie zajmującychsię modelingiem, w podobnym wieku i na podobnym etapie kształcenia. Uzyskane wynikibadań wskazują, że modelki nie różnią się od grupy kontrolnej pod względem formalnychcech planów oraz poziomu samooceny. Istotne różnice między badanymi grupami dotycząjednak oceny poszczególnych wymiarów planów.
PL
Wypalenie akademickie to złożone zjawisko, które szkodliwe jest dla dobrostanu jednostki. Zgodnie z dotychczasowymi doniesieniami badawczymi coraz częściej dostrzega się wysoki poziomu objawów wypalenia studentów. Celem przeprowadzonych badań była próba empirycznej diagnozy zjawiska wypalenia akademickiego studentek pedagogiki specjalnej, a także określenie siły i kierunku związków pomiędzy poszczególnymi komponentami wypalenia akademickiego, samooceną a zaspokojeniem trzech podstawowych potrzeb psychologicznych (autonomii, kompetencji, relacji). W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Wykorzystane narzędzia badawcze to: OLBI-S, skala SES Rosenberga oraz polska wersja BPNSFS. W rezultacie wykazano związki pomiędzy samooceną a wypaleniem akademickim oraz wypaleniem akademickim, a zaspokojeniem potrzeby autonomii oraz kompetencji. Na podstawie otrzymanych wyników badań można wywnioskować, iż adekwatnie wysoki poziom samooceny i zaspokojenia podstawowych potrzeb psychologicznych – szczególnie potrzeby autonomii i kompetencji, może przyczyniać się do obniżenia poziomu wypalenia akademickiego studentek pedagogiki specjalnej. wypalenie akademickie, studentki pedagogiki specjalnej, samo- ocena, podstawowe potrzeby psychologiczne.
PL
Celem prezentowanego artykułu jest empiryczna weryfi kacja problemu wypalenia zawodowego nauczycielek wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Materiał i metody Materiał empiryczny, autorski zebrany na podstawie ankietyzacji 182 osób. Test wypalenia zawodowego został opracowany samodzielnie. Składa się on z 19 pytań: pięć badało wymiar wyczerpania emocjonalnego, siedem badało wymiar depersonalizacji, a kolejnych siedem odnosiło się do poczucia osiągnięć osobistych. Badane nauczycielki musiały odnieść się z zastosowaniem czterostopniowej skali (od 1 – zupełnie do mnie nie pasuje, do 4 – zdecydowanie do mnie pasuje). Druga część użytego kwestionariusza służyła do pomiaru poziomu samooceny. Samoocena została zmierzona na podstawie polskiej adaptacji Skali Samooceny SES M. Rosenberga. Wyniki Badane nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej charakteryzowały się zróżnicowanym poziomem wypalenia zawodowego. Niski poziom wypalenia reprezentowało 29,7% badanych, przeciętny 41,7%, wysoki zaś 28,6%. Wnioski Zależność pomiędzy poziomem kształcenia (przedszkolny, wczesnoszkolny), wiekiem badanych, ich stażem pracy, poziomem wykształcenia a wypaleniem zawodowym nie pozwala w badanej grupie na wykreślenie trwałego trendu, zależności pozwalającej jednoznacznie zinterpretować uzyskane wyniki. Czynniki socjo-demografi czne nie mają również wysokiego wpływu na samoocenę badanej grupy nauczycielek. Nie ma zauważalnych różnic między poszczególnymi podgrupami a wartością wskaźnikową zmiennej samoocena. Znakomita większość (72%) badanych nauczycielek osiągnęła przeciętne i ponadprzeciętne wyniki w teście samooceny SES Rosenberga. Po weryfi kacji hipotez można stwierdzić, że nauczycielki z wyższym stażem pracy miały wyższe wyniki samooceny uzyskane testem SES Rosenberga.
PL
Pozytywna orientacja jest to podstawowa tendencja do zauważania i przywiązywania wagi do pozytywnych aspektów życia, doświadczeń i samego siebie (Caprara, 2009). Stanowi ona zmienną latentną wyższego rzędu łączącą w sobie trzy komponenty: samoocenę, optymizm i satysfakcję z życia. Dotychczas badana była za pomocą trzech skal mierzących osobno każdy z tych komponentów. Artykuł prezentuje polską wersję nowej krótkiej Skali Orientacji Pozytywnej, która znacznie skraca i upraszcza badanie. Właściwości psychometryczne skali zostały opracowane na próbie 905 osób. Metoda posiada jednoczynnikową strukturę, wykazuje wystarczającą spójność wewnętrzną (α = 0,77-0,84), stałość (rtt=0,84) oraz potwierdzoną trafność zbieżną.
PL
Tekst zawiera przegląd literatury oraz opis badania empirycznego, mającego na celu porównanie średniego poziomu poczucia bezpieczeństwa i samooceny w grupach adolescentów z rodzin pełnych i zdekompletowanych w rezultacie rozwodu. Przebadano 120 osób (62 K, 58 M), w wieku 15–17 lat, M = 15,87; SD = 0,88. Na podstawie danych uzyskanych w Kwestionariuszu Poczucia Bezpieczeństwa (KPB) oraz Wielowymiarowym Kwestionariuszu Samooceny (MSEI) dowiedziono, że adolescenci wychowywani w rodzinach niepełnych cechują się istotnie statystycznie niższym poziomem poczucia bezpieczeństwa oraz samooceny niż adolescenci wychowujący się w rodzinach pełnych.
EN
One of the factors eating behaviors can be self‑esteem. An important part of self‑esteem is the image of the body, or the perception of their superficiality, as demonstrated statistically significantcorrelations between global self‑esteem and perception of one’s own body. Our study has also shown a relationship between self‑esteem and certain eating behaviors. Persons who lose weight in a relatively high opinion of himself, but experimenting with diets correlate negatively with self‑esteem. Such ambiguous depending require further in‑depth analysis.
PL
Jednym z czynników zachowań żywieniowych może być samoocena. Ważnym elementem samooceny jest wizerunek ciała, czyli sposób postrzegania własnej powierzchowności, czego potwierdzeniemsą istotne statystycznie korelacje między samooceną globalną a postrzeganiem własnego ciała. Badania własne wykazały również istnienie zależności między samooceną a niektórymi zachowaniamizwiązanymi z odżywianiem się. Osoby deklarujące odchudzanie się stosunkowo wysoko oceniają siebie, jednak eksperymentowanie z dietami koreluje ujemnie z samooceną. Takie niejednoznaczne zależności wymagają dalszych pogłębionych analiz.
EN
Introduction: Congenital motor disability is for man a challenge, which can significantly modify experiencing one’s adulthood. It is necessary to deepen the knowledge about resources, which can support psychosocial adaptation of people with congenital motor disability. Self-esteem, internal locus of control and sense of coherence can be such resources.  Aim of the research: The aim of the research was to determine the relationship between self-esteem, locus of control and sense of coherence in young adults with congenital motor disability.Methods of the research: The research was carried out using the method of diagnostic survey. The following research tools were used: The Rosenberg Self-Esteem Scale (SES) in Polish adaptation of Łaguna, Lachowicz-Tabaczek and Dzwonkowska, Delta Questionnaire by Drwal and Antonovsky's modified Sense Of Coherence - 29 Questionnaire.Results: Significant correlations between self-esteem and internal locus of control and sense of coherenee were shown, as well as between internal locus of control and sense of coherence.Conclusions: Self-esteem, internal locus of control and sense of coherence are significantly related to each other. These resources can condition each other and contribute to reciprocal growth.
PL
Wprowadzenie: Wrodzona niepełnosprawność ruchowa jest dla człowieka wyzwaniem, które może znacząco modyfikować przeżywanie własnej dorosłości. Niezbędne jest nieustanne pogłębianie wiedzy o zasobach, które mogą wspomagać psychospołeczną adaptację osób z wrodzoną niepełnosprawnością ruchową. Takimi zasobami mogą być samoocena, wewnętrzne poczucie kontroli oraz poczucie koherencji.Cel badań: Celem przeprowadzonych badań było określenie relacji pomiędzy samooceną, umiejscowieniem poczucia kontroli i poczuciem koherencji wśród młodych dorosłych osób z wrodzoną niepełnosprawnością ruchową.Metoda badań: Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, a w jej ramach następujące narzędzia badawcze: skalę SES Rosenberga w polskiej adaptacji Łaguny, Lachowicz – Tabaczek i Dzwonkowskiej, kwestionariusz Delta autorstwa Drwala, oraz zmodyfikowaną wersję kwestionariusza SOC-29 autorstwa Antonovsky’ego.Wyniki: Wykazano istotne związki pomiędzy samooceną a umiejscowieniem poczucia kontroli i poczuciem koherencji oraz umiejscowieniem poczucia kontroli a poczuciem koherencji.Wnioski: Samoocena, wewnętrzne poczucie kontroli oraz poczucie koherencji są ze sobą istotnie związane. Mogą się wzajemnie warunkować i przyczyniać do wzajemnego wzrostu.
PL
Sprawne działanie jednostek samorządu terytorialnego (JST) w dużej mierze zależy od poprawnie zorganizowanego systemu kontroli zarządczej. Racjonalne zapewnienie o skuteczności i efektywności systemu zarządzania w większości JST otrzymuje się, wykorzystując proces samooceny. Jest to narzędzie, które umożliwia kadrze zarządzającej w krótkim czasie uzyskanie informacji pozwalających sformułować ogólne wnioski o stanie funkcjonowania mechanizmów kontroli w przekroju poszczególnych elementów kontroli zarządczej. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych wyników badań ankietowych dotyczących realizacji samooceny w działaniu gospodarki finansowej JST. Badania przeprowadzono w 2017 roku we wszystkich JST w Polsce za pomocą elektronicznego kwestionariusza ankiety. Ocena wyników z badania własnego poprzedzona została krótką charakterystyką poszczególnych elementów, które składają się na system kontroli zarządczej, jak również wyjaśnieniem istoty procesu samooceny w zarządzaniu jednostkami administracji publicznej.
PL
Systematyczne badania psychologiczne zjawiska pojawiają się w literaturze anglojęzycznej dopiero od końca lat 80. XX w. Badacze wskazują, że prokrastynacja dotyczy wielu osób, najczęściej jednak pojawia się u studentów. Odsetek dotkniętych zjawiskiem sięga od 70 do 95%. Mimo to doniesień z badań prokrastynacji wśród polskiej młodzieży akademickiej jest, jak dotąd, niewiele. Celem prezentowanych badań była analiza związku pomiędzy wybranymi właściwościami indywidualnymi, czyli cechami osobowości, samooceną i poczuciem własnej skuteczności, a prokrastynacją u studentów. W badaniach wykorzystano: Kwestionariusz Zwlekania (KZ), Inwentarz Osobowości NEO-FFI, Skalę Samooceny SES oraz Skalę Uogólnionej Własnej Skuteczności GSES. Zbadano 140 osób: 75 kobiet i 65 mężczyzn. Stwierdzono brak różnic w zakresie prokrastynacji w zależności od płci. Największe znaczenie predykcyjne dla wszystkich wymiarów zwlekania należy przypisać sumienności. Silnie objaśnia: organizację czasu i systematyczność, siłę woli, świadomość prokrastynacji, prokrastynację jako cechę, niepunktualność. Słabymi predyktorami, i to tylko dla niektórych skal opisujących zwlekanie, okazały się natomiast: ekstrawersja, neurotyczność, otwartość, samoocena i poczucie własnej skuteczności. Badania jednak wymagają kontynuacji. Zwlekanie z wykonywaniem na czas różnych czynności może bowiem wywoływać poważne problemy.
PL
Przebadano 244 studentów kierunków nauczycielskich, w tym 222 kobiety (90,98%) i 22 mężczyzn (9,02%). Wiek badanych mieścił się w przedziale od 21 do 46 lat, ze średnią na poziomie 25,29 roku. Byli to studenci pedagogiki, filologii angielskiej oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z trzech uczelni: Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Przebadano ich za pomocą Skali do Badania Ustosunkowania się do Przypadkowych Zdarzeń (SBUPZ – Sarzyńska-Mazurek), Kwestionariusza Umiejętności Społecznych (KUS – Goldstein) i Skali Samooceny (SES – Rosenberg). Uzyskano specyficzną strukturę związków wybranych zmiennych: zależnej perspektywy przypadkowych zdarzeń, niezależnej umiejętności społecznych i moderującej samooceny. Uwypuklano te, które mają znaczne oparcie w empirii. Zastosowana regresja wieloraka umożliwiła przyjęcie w miarę precyzyjnych charakterystyk otrzymanych związków, pretendujących do miana autonomicznych wniosków.
EN
The research was conducted among 244 teacher trainees, including 222 women and 22 men. The respondents’ ages ranged between 21 and 46, with the average age of 25.29. The research participants were students of pedagogy, English studies, pre-school and early-school pedagogy from three higher education institutions, namely: Maria Curie-Skłodowska University in Lublin, Higher School of Economy and Innovation in Lublin and State Vocational School in Chełm. The employed research tools were the scale of response to accidental events (SBUPZ – SarzyńskaMazurek), the questionnaire of social skills (KUS – Goldstein) and self-assessment scale (SES – Rosenberg). A particular structure of relationships between various variables (dependent variable of accidental events perspective, independent variable of social skills and moderating self- -assessment) was shown. Those which are essential as emerging from empirical results were highlighted. Relationship characteristics can be considered as autonomous conclusions.
PL
W artykule przedstawiono analizę wyników badań przeprowadzonych wśród nieletnich (chłopców i dziewcząt) w przypadku których sąd rodzinny zastosowało środek wychowawczy w postaci umieszczenia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Celem badania było sprawdzenie czy istnieje korelacja między samooceną, cechami osobowościowych i czynnikami środowiskowymi (czynnikami wspierającymi i czynnikami ryzyka), wśród nieletnich dziewcząt i chłopców. Łącznie przebadano 481 nieletnich przebywających w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Zastosowane narzędzia badawcze to: Skala Samooceny Rosenberga (SES), w polskiej adaptacji I. Dzwonkowskiej, M. Łaguny i K. Lachowicz-Tabaczek. NEO-FFI (P.T. Costy i R.R. McCrae) został użyty do diagnozowania cech osobowości (został on zaadaptowany przez B. Zawadzkiego, J. Strelau, P. Szczepaniaka, M. Śliwińską) oraz kwestionariusz czynników wsparcia i czynniki ryzyka, który został skonstruowany do pomiaru czynników środowiskowych. Analiza regresji wykazała, że istotnymi predyktorami samooceny nieletnich były neurotyczność, ekstrawersja, sumienność i negatywne relacje w szkole. W grupie dziewcząt znaczącymi predyktorami samooceny były neurotyczność, sumienność, wsparcie rodziny i negatywne relacje w szkole, podczas gdy w grupie chłopców istotnymi predyktorami samooceny były neurotyczność, ekstrawersja i negatywne relacje w rodzinie.
EN
The article is an analysis of the results of the studies conducted among juveniles (boys and girls) in the case of whom the family court applied the educational means of placing them in the Youth Educational Centre. The aim of the study was to find out the correlations between self-esteem, personality traits and the environmental determinants (support factors and risk factors) among juveniles (boys and girls). The total of 481 juveniles staying in Youth Educational Centers participated in the study. Applied research tools: The Rosenberg Self Esteem Scale (SES), in the Polish adaptation by I. Dzwonkowska, M. Łaguna and K. Lachowicz-Tabaczek, NEO-FFI by P.T. Costa and R.R. McCrae was used to diagnose personality traits included in a popular five-factor model (it has been adapted into Polish by B. Zawadzki, J. Strelau, P. Szczepaniak, and M. Śliwińska) and a questionnaire concerning support factors and risk factors was constructed to measure environmental determinants. The analysis model showed that the significant predictors of self-esteem were neuroticism, extraversion, conscientiousness and negative relations at school. In girls group the significant predictors of self-esteem were neuroticism, conscientiousness, family support and negative relations at school, while in boys group the significant predictors of self-esteem were neuroticism, extraversion and negative relations at family.
Edukacja-Technika-Informatyka
|
2013
|
vol. 4
|
issue 2
208-2013
PL
W artykule zaprezentowane zostały wyniki badań, które dotyczyły samooceny uczniów w zakresie korzystania z narzędzi technologii informacyjnej. Uzyskane wyniki badań dowiodły, że badani uczniowie są świadomi dobrodziejstw współczesnej techniki i umiejętnie z nich korzystają. Widoczny jest wzrost umiejętności w deklaracjach badanych w zależności od wieku uczniów.
EN
The paper presents the results of the research concerning students' selfesteem as far as the use of information technology tools is concerned. The results proved that the students are aware of the benefits of modern technology and that they use them skillfully An increase in. skills is visible in the declarations of respondents, depending on the age of the students.
PL
W artykule omówione zostały formy wsparcia młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym wykorzystywane w praktyce pracy socjalnej streetworkerów. Zostały one omówione na podstawie wyników badań diagnostycznych przeprowadzonych na potrzeby projektu realizowanego przez krakowski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach Programu Aktywności Lokalnej, które dotyczyły m.in. poziom samooceny i motywacji do pracy tej kategorii młodzieży. Pomimo szeregu problemów jakich doświadczali badani (szkolnych, rodzinnych, ekonomicznych, konfliktów z prawem), wyróżniał ich wysoki poziom samoakceptacji i względny optymizm, związany m.in. z przekonaniem o własnej atrakcyjności na rynku pracy (pomimo braku kwalifikacji, doświadczenia), co nie znajdowało odzwierciedlenia w ich chęci kształcenia się czy podejmowanej aktywności. Przyjęto, że właściwy dla badanych poziom samooceny i akceptacja aktualnej sytuacji życiowej pozbawiać ich może motywacji do dokonywania zmian w sobie i w swoim życiu. Dodatkowo przebywanie w zamkniętej przestrzeni osiedla, środowisku rówieśniczym podobnym pod względem sytuacji rodzinnej i motywacyjnej może hamować ich dążenie i możliwość własnego rozwoju i integracji społecznej. Wykorzystane metody pracy środowiskowej omówione w artykule uwzględniały wyniki badań diagnostycznych, w związku z czym miały charakter działań aktywizujących, ukierunkowanych m.in. na liderów grupowych i sieci wsparcia.
first rewind previous Page / 7 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.