Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 119

first rewind previous Page / 6 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  społeczność lokalna
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
1
100%
PL
Jednym z podstawowych zadań administracji powiatowej jest zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Poczucie bezpieczeństwa jest podstawowym warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego oraz szczęścia rodzinnego. Zagrożenia dotykają wiele obszarów życia społecznego, aby spełnić oczekiwania społeczne, różnego rodzaju administracje oraz służby inspekcje i straże, a także inne podmioty odpowiedzialne za kształtowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego podejmują na co dzień szereg działań zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń. Publikacja ma na celu scharakteryzowanie lokalnych programów prewencyjnych - obowiązujących na terenie województwa małopolskiego.
PL
Pomoc społeczna w gminach stanęła w obliczu nowych wyzwań. Jest to efekt dynamicznych zmian, które mają wpływ na zjawisko wykluczenia społecznego w społecznościach lokalnych. Autorki podejmują próbę zidentyfikowania niektórych uwarunkowań efektywnej współpracy sektora publicznego i pozarządowego w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych. Artykuł koncentruje się na działaniach mających na celu rewitalizację i integrację społeczności lokalnych, których dotyka problem wykluczenia społecznego. Opiera się na analizie wybranych dobrych praktyk z województwa śląskiego.
PL
Pomoc społeczna w gminach stanęła w obliczu nowych wyzwań. Jest to efekt dynamicznych zmian, które mają wpływ na zjawisko wykluczenia społecznego w społecznościach lokalnych. Autorki podejmują próbę zidentyfikowania niektórych uwarunkowań efektywnej współpracy sektora publicznego i pozarządowego w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych. Artykuł koncentruje się na działaniach mających na celu rewitalizację i integrację społeczności lokalnych, których dotyka problem wykluczenia społecznego. Opiera się na analizie wybranych dobrych praktyk z województwa śląskiego.
PL
Artykuł przedstawia możliwości prawne udziału społeczeństwa w sferze zarządzania sprawami publicznymi w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Przedstawione zostały zasady partycypacji w tej sferze z uwzględnieniem stopnia zorganizowania, podstaw prawnych oraz form aktywności formalnych zrzeszeń, a także działań realizowanych przez jednostkę. Aktem normatywnym, na podstawie którego dokonano kategoryzacji uprawnień do udziału w zarządzaniu bezpieczeństwem była ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy dotyczące funkcjonowania samorządu terytorialnego.
PL
Artykuł poświęcony jest łódzkiemu minimuzeum mieszczącemu się w zabytkowym „zielonym baraku” po suszarni bielizny na międzywojennym, modernistycznym osiedlu im. Józefa Montwiłła-Mireckiego. Izby Pamięci – tak nazywa się ta placówka – nie ma na mapie miejskich instytucji kultury. Działa na peryferiach miejskiego życia kulturalnego, ale stanowi symboliczne centrum osiedla, materializuje „zmediatyzowaną pamięć” (van Dijk) i tożsamość autobiograficzną i kulturową lokalnej społeczności. O okolicznościach powstania Izby Pamięci, o ludziach skupiających się wokół niej, o muzealiach i o prozaicznych problemach egzystencji tego miejsca jest rozmowa z Tadeuszem Krzemińskim, jednym z ostatnich żyjących kreatorów Izby.
PL
Wszystkie formacje społeczno-ekonomiczne traktują bezpieczeństwo, jako jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Bezpieczeństwo determinują; zagrożenia i ryzyko. Ocena poczucia bezpieczeństwa mieszkańców na terenie małego terytorialnie obszaru np. gminy, parafii, wsi czy osiedla rozpatrywana winna być przez pryzmat wymienionych wyżej elementów. Władze lokalne w celu poprawy bezpieczeństwa powinny dążyć do minimalizacji jego determinant; zagrożeń lokalnych i występujących ryzyk. Drogą do tego celu jest budowa lokalnych programów prewencyjnych, a następnie poprzez ich realizację przeciwdziałanie występującym zagrożeniom i patologiom społecznym.
PL
Celem artykułu jest zarysowanie problematyki podmiotowości społeczności lokalnych w perspektywie wybranych ujęć socjologicznych i filozoficznych. Pojęcie podmiotowości odnosi się do wielu wymiarów rzeczywistości społecznej i ma charakter interdyscyplinarny. Szczególnego znaczenia nabiera w przestrzeni lokalnej, gdzie dostrzec można szczególne rodzaje powiązań społecznych oparte na partnerstwie i współpracy. W opracowaniu podjęto próbę ukazania wybranych koncepcji podmiotowości ze szczególnym uwzględnieniem socjologicznych odniesień, formułowanych zarówno wprost, jak i pośrednio.
PL
W artykule omówiono zagadnienie przyzwolenia społecznego na prowadzenie działań insty-tucjonalnych pomocy społecznej w obszarze funkcjonalnym społeczności lokalnej. Planując rozwój infrastruktury socjalnej do celów pomocowych, zdarza się, że nie są brane pod uwagę takie elementy jako zgoda mieszkańców miejscowości (sąsiadów) na lokalizację instytucji pomocowej. Plany utworzenia placówki socjalnej napotykają na opór mieszkańców, którzy obawiają się o własne bezpieczeństwo. Źródłem takiego niepokoju stają się klienci instytucji, wobec których mieszkańcy żywią negatywne uczucia wynikające ze stereotypów. Doświad-czamy wówczas sytuacji konfliktu, protestów społecznych, określanych w literaturze nauko-wej mianem syndromu NIMBY. O protestach lokalnych dowiadujemy się najczęściej z me-diów – o przyczynach protestów, aktorach NIMBY. W artykule podano przykłady takich pro-testów, dotyczących lokalizacji instytucji socjalnej. Przykłady pochodzą z ogólnodostępnych źródeł: lokalnych i ogólnopolskich gazet oraz ze źródeł internetowych. Rozwój wypadków jest śledzony przez media do pewnego momentu, na przykład do osiągnięcia zgody lub odej-ścia od zamiaru lokalizacji instytucji. Dla organizatorów pomocy społecznej jest to wystar-czający pakiet informacji, żeby brać pod uwagę potencjalny opór mieszkańców. W tym świetle można przewidzieć brak zgody lokalnej społeczności na sąsiedztwo z określoną kategorią klientów pomocy społecznej. Dlatego odpowiednia akcja informacyjna, wyprzedzająca reali-zację przedsięwzięcia, może uchronić inwestorów przez konfrontacją z mieszkańcami miej-scowości, czasochłonnymi i kosztownymi procedurami, a przede wszystkim przed negatyw-nymi emocjami. Dzięki czemu – być może – uniknie się przejawów niechęci, agresji wobec pracowników instytucji, klientów instytucji i obiektów tejże instytucji.
PL
Rituals are of great importance in politics at every level. Rituals bind society and strengthen their identity. Besides rituals strengthen attach-ment to culture, land and state power. On the other hand state power increases legitimacy by performing respected rituals. There are many interesting ways to classify rituals in the literature on the subject. For the purpose of showing rituals in the political space of the city of Ustka, it seems appropriate to distinguish above all the rituals of a national char-acter and those of a local dimension. In the case concept of the ritual, however, there are no final divisions, and the boundaries that divide them are certainly not impassable.
PL
Artykuł poświęcony jest problemom systemu bezpieczeństwa i porządku publicznego. W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z analizą bezpieczeństwa, metodologii oceny ryzyka. W drugiej części artykułu omówiono rodzaje współczesnych zagrożeń w środowisku, określając tym samym zakres działań administracji samorządowej jako zadań własnych, prowadzone niezależnie i na własną odpowiedzialność. Podsumowaniem artykułu są wnioski i obserwacje poczynione w trakcie analizy i badań w kwestii bezpieczeństwa i porządku publicznego na szczeblu samorządowym.
XX
Niniejsze opracowanie powstało w oparciu o badania ankietowe, które przeprowadzone zostały na zlecenie Urzędu Miasta w Piechowicach w okresie wrzesień-listopad 2015 r. Wspomniany proces badawczy był jednym z etapów tworzenia nowej Strategii Rozwoju Gminy Miejskiej Piechowice na lata 2015–2026. Celem opracowania jest przedstawienie oraz ocena wybranych sfer funkcjonalnych Gminy Miejskiej Piechowice (środowisko geograficzne, gospodarka, infrastruktura techniczna, infrastruktura społeczna, zarządzanie miastem) w opinii mieszkańców. Przedstawione w artykule analizy oraz wnioski potwierdzają stosunkowo korzystne postrzeganie gminy przez wybranych członków społeczności lokalnej. Jednocześnie stanowią punkty wyjścia dla władz samorządowych oraz innych lokalnych środowisk do planowania projektów niwelujących dostrzeżone słabości.
PL
W artykule opisano funkcjonowanie Młodzieżowych Rad Dzielnic w Warszawie. Rady te działają w przeważającej większości dzielnic w stolicy (16 rad na 18 dzielnic). Do badania wytypowano osiem MRD. Ogółem przeprowadzono 8 indywidualnych wywiadów pogłębionych z dorosłymi opiekunami Rad, ponad 30 wywiadów z młodzieżowymi radnymi, w tym z 8 przewodniczącymi rad. Zgromadzony materiał badawczy umożliwił eksplorację problematyki funkcjonowania Rad w Warszawie. Zgodnie z założeniem mają one przede wszystkim realizować funkcje konsultacyjno-doradcze. Wypowiedzi badanych oraz analiza ich działań pokazują jednak, że głównie koncentrują się one na działalności organizacyjnej. W artykule wskazano na najważniejsze bariery i słabe strony MRD. Autor opisuje obszary wymagające interwencji ze strony urzędników publicznych zajmujących się projektowaniem i realizacją polityki młodzieżowej.
PL
Odporność w społecznościach lokalnych powinna być budowana na podstawie pozytywnych cech politycznych, ekonomicznych oraz społecznych. Pojęcie te koncentruje się na systemach społecznych, środkach wykorzystywanych przy realizacji czynności zapobiegawczych oraz koncepcji prowadzenia działań po wystąpieniu zagrożenia, które mają na celu zminimalizowanie strat. W niniejszym artykule odporność należy rozumieć jako zdolność społeczeństwa narażonego na zagrożenia do adaptacji w nowej sytuacji poprzez przeciwstawianie się lub wprowadzanie zmian w celu utrzymania akceptowanego poziomu egzystencji. Kształtowanie odporności na zagrożenia ma przede wszystkim na celu wzbudzić w społecznościach lokalnych zaangażowanie do działań ograniczających ryzyko wystąpienia zagrożenia.
PL
Województwo śląskie od wielu lat boryka się z zanieczyszczeniem powietrza. Głównym źródłem problemów jest niska emisja, będąca przede wszystkim efektem spalania paliw niskiej jakości w prymitywnych, przestarzałych domowych paleniskach. Samorządy mając świadomość potrzeby wprowadzania zmian, podejmują szereg działań wspomagających kształtowanie zrównoważonego rozwoju na terenie województwa, uwzględniając jako priorytetowe działania naprawcze dotyczące ochrony powietrza. Nie zawsze są one wystarczające. Celem artykułu jest ocena możliwości ograniczenia niskiej emisji na terenie województwa oparta na analizie źródłowej oraz wynikach badań kwestionariuszowych.
PL
Udział społeczności lokalnych w zarządzaniu jeziorami przedstawiono na przykładzie społeczności Łajs, miejscowości zlokalizowanej nad jeziorami Łajskim i Kośno (woj. warmińsko-mazurskie). Nieuporządkowana gospodarka wodno-ściekowa spowodowała, że wody w Jeziorze Łajskim uległy całkowitej degradacji, grożąc wystąpieniem podobnych zmian w Jeziorze Kośno. Zmiany te wystąpiły mimo objęcia jezior i ich zlewni wieloma formami ochrony obszarowej. Mieszkańcy i sympatycy wsi założyli stowarzyszenie, którego celem jest przeciwdziałanie degradacji jezior. Stowarzyszeniu udało się skonsolidować wokół programu ochrony jezior najważniejsze regionalne i lokalne instytucje publiczne. Realizowany program ochrony jezior spójny jest ze światową koncepcją zintegrowanego zarządzania jeziorami i pokazuje, że nawet w systemie prawno-administracyjnym, w którym społeczeństwu przypisana jest przede wszystkim funkcja konsultacyjna, możliwy jest współudział w podejmowaniu decyzji i koordynowaniu działań.
PL
Dzielnicowy jest gospodarzem przydzielonego mu rejonu służbowego, powinien znać specyfi kę obsługiwanego terenu, realizować policyjną profi laktykę prewencji kryminalnej z jednoczesnym urzeczywistnianiem służebnej roli Policji wobec społeczeństwa. Czy spełnia on jego oczekiwania?
PL
W artykule przedstawiono rozważania teoretyczne dotyczące funkcjonowania i rozwoju społeczności terytorialnych w kontekście reformy samorządu terytorialnego. Na wstępie zaprezentowano zewnętrzne i wewnętrzne warunki mające wpływ na działalność jednostek samorządu terytorialnego oraz zasady jego funkcjonowania. Następnie zwrócono uwagę na szeroko pojętą samowystarczalność społeczności lokalnej, w tym zdolności do efektywnego gospodarowania zasobami w kontekście obowiązującego prawa.
Forum Oświatowe
|
2018
|
vol. 30
|
issue 1(59)
103-118
PL
Szkoła środowiskowa to ważny temat poszukiwań i ustaleń polskiej pedagogiki społecznej przez niemal cały wiek XX. Współcześnie jest kategorią rzadko przywoływaną - interesuje dość wąski krąg naukowców, nie koncentruje uwagi administracji oświatowej, nie znajduje też wyrazistego desygnatu w obszarze praktyki edukacyjnej. Interesujące próby rewitalizacji tej idei podejmowane są przez organizacje pozarządowe, dostrzegające w koncepcji szkoły środowiskowej alternatywną drogę rozwoju zarówno dla środowisk lokalnych, jak i dla samych placówek oświatowych. Artykuł prezentuje przykład takich działań, podejmowanych od kilkunastu lat przez Federację Inicjatyw Oświatowych, które stwarzają szansę odnowy idei szkoły środowiskowej w polskim systemie oświaty.
EN
The following article is an attempt to point out the ways of the activation of local com-munities. Despite numerous legal measures concerning different forms of direct democracy, the citizens’ participation in local life is very low. The lack of engagement and interest in the problems of surrounding, as well as partici-pation in self-government elections, is determined by numerous factors. What is more, a reluctance of central authorities to activate the communities is noticeable.
PL
Animacja społeczna jest procesem wyróżniającym się złożonym społecznym kontekstem. Przede wszystkim, stanowi ona czynnik ułatwiający komunikację społeczną i redukujący społeczne konflikty. Poprawia klimat społeczny, a w konsekwencji wpływa na efektywniejsze zaspokojenie aspiracji zarówno jednostek, jak i grup społecznych (społeczności lokalnych). Ponadto, umożliwia przystosowanie jednostek i grup do rozmaitych zmian (kulturalnych, socjalnych, technicznych, ekonomicznych). Prezentowany artykuł stanowi próbę przedstawienia zasadniczych aspektów rozstrzygnięć teoretycznych oraz kwestii praktycznych dotyczących animacji społecznej. Znaczna część pracy poświęcona została także osobie animatora i jego roli w procesie animacji. W dalszej kolejności scharakteryzowane zostały między innymi zasady rządzące procesem animacji i funkcje, jakie owa animacja winna spełniać. Całość zamyka analiza podstawowych barier i trudności typowych dla działań animacyjnych.
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.