Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 65

first rewind previous Page / 4 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  szpital
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
PL
Wprowadzenie pakietu onkologicznego, czyli procesowego podejścia do leczenia pacjenta od momentu wykrycia nowotworowych zmian chorobowych do ostatniej interwencji medycznej, miało na celu przyspieszenie podjęcia właściwego leczenia, a tym samym zwiększenie jego skuteczności z punktu widzenia pacjenta. W dyskusjach nad pakietem znacznie mniej miejsca poświęcono zagadnieniom finansowania wszystkich działań z nim związanych. Celem artykułu jest ocena wpływu wprowadzenia pakietu onkologicznego na sytuację ekonomiczną szpitali na przykładzie wybranej dużej placówki medycznej na Dolnym Śląsku. Analiza danych przeprowadzona w artykule wykazała negatywny wpływ wprowadzonych zmian na sytuację ekonomiczną szpitali, co sugeruje potrzebę ponownego przestudiowania problematyki i zaproponowania dodatkowych źródeł finansowania działalności podmiotów leczniczych.
PL
Sprawozdanie finansowe jest najważniejszym źródłem informacji o kondycji finansowej jednostki. Może być ono również przydane dla interesariuszy restrukturyzowanych szpitali. Celem artykułu była analiza i ocena praktyk związanych z wykorzystaniem informacyjnej roli sprawozdań finansowych w procesach restrukturyzacyjnych jednostek sektora opieki zdrowotnej. Na metodę badawczą złożyły się studia literaturowe, analizy przypadków – powszechnie dostępnych (on-line) planów restrukturyzacji szpitali oraz wnioskowanie logiczne. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, iż zauważalne jest zróżnicowane podejście do udostępniania informacji finansowych w planach restrukturyzacji szpitali. Badane jednostki chętniej udostępniają obliczone wskaźniki finansowe oraz sprawozdania finansowe prognozowane dla okresów przyszłych niż sporządzone na podstawie danych historycznych.
PL
Rosnące potrzeby zdrowotne związane z wydłużaniem się życia oraz coraz większa świadomość społeczeństwa odnośnie do nowoczesnych metod leczenia napotykają twardą granicę, jaką jest niewystarczająca ilość środków w budżecie ochrony zdrowia. Konieczne jest racjonalne korzystanie z ograniczonych zasobów i pomiar efektywności ich wykorzystania. Szpitale w Polsce otrzymują przychody przede wszystkim z kontraktów z NFZ, ważne więc jest, aby wydatkowały środki publiczne z należytą starannością, tym bardziej że na leczenie szpitalne NFZ przeznacza prawie 50% ogółu środków wydawanych na świadczenia zdrowotne. Celem artykułu jest zaproponowanie mierników pomiaru i oceny efektywności operacyjnej szpitali. Na podstawie analizy literatury zaproponowano kliniczne i związane z zarządzaniem mierniki oceny dokonań podmiotu leczniczego. W artykule zastosowano metodę badań literaturowych oraz zaproponowano 20 wskaźników – mierników dokonań, do wdrożenia na oddziałach szpitalnych.
PL
Marka pracodawcy to bardzo istotny element strategii pozyskiwania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy, zwłaszcza w warunkach niedoboru zasobów ludzkich. Organizacje sektora publicznego rzadziej zabiegają o swój wizerunek na rynku pracy. Konstatacja ta dotyczy również szpitali, które w obliczu wyraźnego niedoboru personelu medycznego, od którego zależy nie tylko dostępność, ale i jakość usług medycznych, nie podejmują działań zmierzających do identyfikacji czynników przyciągających i zatrzymujących wartościowy kapitał ludzki. W związku z powyższym celem niniejszego artykułu jest podjęcie próby identyfikacji czynników, które stanowić mogą podstawę strategii budowania marki szpitali powiatowych na rynku pracy. Szczególną uwagę zwrócono na szpitale powiatowe stanowiące podstawę systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Identyfikacji dokonano na podstawie ankiet skierowanych do kierowników liniowych sfery medycznej: ordynatorów, pielęgniarek oddziałowych i innych kierowników sfery medycznej. Zagregowana wielkość próby wyniosła 242 kierowników liniowych, w tym respondentów ze szpitali powiatowych było 99. Z analiz wynika, że zestaw czynników, jakie czynią szpital atrakcyjnym pracodawcą, ma swoją specyfikę w szpitalach powiatowych. W badanych szpitalach personel medyczny większą wagę przywiązuje do takich wartości, jak stabilność i rzetelność.
PL
Każda działalność gospodarcza skierowana jest na wypracowanie określonego zysku z tytułu prowadzonej działalności. W przypadku szpitali, jako jednostek non profit, jest to wypracowanie nadwyżki przychodów nad kosztami. Zastosowanie odpowiedniego rachunku kosztów pozwala przedstawić wypracowany wynik. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania wielostopniowego i wieloblokowego rachunku kosztów w działalności szpitali. Na potrzeby artykułu dokonano analizy literaturowej. Mimo zmiany zasad finansowania szpitali, nadal istotna jest głęboka analiza kosztów działalności szpitali. Zastosowanie wielostopniowego i wieloblokowego rachunku kosztów umożliwia zwiększenie struktury informacyjnej dla potrzeb zarządzania kosztami. Oryginalnością artykułu jest badany obszar, który rzadko jest opisywany w publikacjach dotyczących funkcjonowania szpitali.
PL
Gospodarowanie zapasami leków i materiałów medycznych w szpitalach jest szczególnie ważne, gdyż powoduje powstawanie kosztów. Celem artykułu jest przedstawienie ukrytych kosztów zapasów leków i materiałów medycznych z ewentualną możliwością ich minimalizowania. NFZ finansuje realizowane świadczenia zdrowotne, a nie koszty utrzymania szpitala, a w związku z tym szpital jest głęboko zainteresowany możliwościami ograniczania kosztów niebędących kosztami świadczonych usług medycznych. Na potrzeby artykułu dokonano analizy literaturowej w tym zakresie oraz przeprowadzono badania dotyczące tworzenia i utrzymywania zapasów leków i materiałów medycznych w szpitalach. Wynik przeprowadzonych badań wskazuje, że istnieją koszty ukryte utrzymywanych zapasów, które można minimalizować przy utrzymaniu stałej gotowości szpitala do realizowania świadczeń zdrowotnych. Oryginalnością artykułu jest badany obszar, który rzadko jest opisywany w publikacjach dotyczących funkcjonowania szpitali.
7
Content available remote

Model doskonałości – Swissmed Excellence Model

100%
PL
Głównymi problemami poruszanymi w pracy są doskonałość i modele doskonałości. Artykuł prezentuje i wyjaśnia podstawowe definicje dotyczące doskonałości, modeli doskonałości, samooceny i benchmarkingu. Celem pracy jest zaprezentowanie autorskiej propozycji modelu d oskonałości – SEM, przygotowanego dla Swissmed Centrum Zdrowia. W artykule autorki opisują strukturę tego modelu, jego podstawowe kryteria i główne zasady oceny. Ponadto artykuł identyfikuje możliwe korzyści wynikające z zastosowania modelu oraz wskazuje na jego słabe punkty i ograniczenia, wymagające szczególnej troski w procesie przyszłego doskonalenia modelu.
PL
Szpitale jak każde inne organizacje funkcjonują w otoczeniu ekonomii i ich działalność nie może się odbywać w oderwaniu od jej praw. Koncentrowanie się tylko na działalności medycznej powoduje pogłębianie się problemów finansowych. Przed zarządzającymi szpitalami stawiane są nowe cele związane z optymalizacją kosztową ich działalności. Odchodzi się już od tradycyjnego spojrzenia na finanse przez pryzmat wyniku finansowego, zwracając się w kierunku bardziej rozbudowanych rachunków kosztów. Artykuł ma na celu syntetyczne przedstawienie aktualnego podejścia do informacji zarządczej oraz rosnących oczekiwań informacyjnych zarządzających szpitalami. Porusza kwestię możliwości stworzenia systemu informacji zarządczej dla szpitala, jak również stawia pytanie o możliwość stworzenia ujednoliconego systemu w ramach służby zdrowia i potencjalnych korzyści z tego płynących zarówno dla pojedynczych jednostek, jak i dla całego systemu.
PL
Problematyka zdrowotności i służby zdrowia należy do liczących się obszarów nowoczesnej historiografii, w Polsce jednak jest to tematyka bardzo zaniedbana. Autor poświęcił tym zagadnieniom już kilka artykułów i planuje książkę. Odnoszą się one do Prus i zaboru pruskiego, które zwykle są u nas postrzegane z perspektywy kolonizacyjnej, politycznej i militarnej. Autor wskazuje na dynamiczny rozwój lecznictwa i szpitalnictwa na tym obszarze na schyłku XIX w. i dużej ilości innowacji w zakresie medycyny. Bardzo poprawiła się jakość żywienia warstw niższych, zniknęły dawne masowe klęski głodu, wynikające z nieurodzajów, co miało duży wpływ na zdrowotność. Wzrosła bardzo nie tylko liczba lekarzy na 1000 mieszkańców i łóżek szpitalnych, ale także rozwinęła się specjalizacja, powstały np. szpitale dziecięce. Powstały masowe ubezpieczenia zdrowotne i rentowe, a w rezultacie z perspektywy roku 1914 w ciągu stulecia bardzo wydłużyła się średnia długość wieku i poprawił poziom zdrowia. Zabór pruski wprawdzie miał lecznictwo na niższym poziomie niż prowincje niemieckie, ale na o wiele wyższym niż rosyjskie. Trzeba podkreślić, że te masowe zmiany wynikały przede wszystkim z rozwoju komunalnej i publicznej służby zdrowia.
PL
Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany w funkcjonowaniu szpitali dziecięcych na całym świecie. Zapobieganie rozprzestrzenianiu zakażeń jest jednym z najbardziej naglących problemów, z którymi spotyka się opieka medyczna. W poniższym artykule chcemy przypomnieć, w jaki sposób usiłowano zapobiegać zakażeniom wewnątrzszpitalnym w Szpitalu dla Dzieci im. Karola i Marii w Warszawie, otwartym w 1913 roku. Szpital ten był wówczas jednym z najbardziej nowoczesnych w Europie, a rozwiązania w nim proponowane budzą podziw i zdumienie. Wiele z nich nadal wydaje się być użytecznych, chociaż nie stosuje się ich powszechnie.
EN
The COVID-19 pandemic caused changes in the operation of children’s hospitals around the world. The prevention of the spread of infections is one of the most pressing issues faced by everyone involved in medical care. The following article reminds what the Karol and Maria Hospital for Children in Warsaw opened in 1913 did to prevent nosocomial infections. At the time, this hospital was one of the most modern in Europe, and the solutions it offered were welcomed with admiration and amazement. Even if not widely used, many of them seem relevant today.
EN
In early 1896, the Sisters of the Holy Family of Nazareth came to Wadowice. They founded a nursery for impoverished children as well as a workshop where girls received vocational training. In December 1896, the second house of the congregation was established- alongside the city hospital. Originally, four sisters were hired on the basis of a contract with a municipality of the city. The sisters took care of patients and worked in the administration. Since then, they participated in the development of the institution. Religious authorities oversaw that only sisters with appropriate qualifications were sent to work in the hospital. During the First World War, two sisters were infected with typhus and died. The sisters cared for sick civilians and wounded soldiers during the battles on the front. During the Second World War, they decided to stay in Wadowice to help the hospital with partisans and prisoners being transported from Auschwitz concentration camp. During the years 1945-1949, there were fifteen or sixteen sisters worked in the hospital. With political changes taking place in Poland and the communist authorities coming to power in 1950, sisters started to be gradually removed from the hospital. The last Sister of Nazareth was dismissed in 1956. The cooperation between The Congregation of the Sisters and the hospital in Wadowice lasted 60 years. In the years of 1896-1956, there were over 60 sisters employed in the institution altogether.
12
Publication available in full text mode
Content available

Nazaretanki w Wadowicach

100%
EN
The Sisters of the Holy Family of Nazareth have been in Wadowice for 115 years. The sisters came to the town on the River Skawa in 1896. They have been active in the local community life from the beginning. Their first work was to look after poor and hungry children. Next was giving care to sick people at the municipal hospital hospital. Then the sisters took to providing vocational training for young girls and teaching in the preschool. None of the sisters would have believed that one of their pupils would go on years later to become the Pope, taking the name of John Paul II. The next area of activity for the order appeared with the opening of the vocational sewing school, orphanage and girls’ boarding school. Many of these works changed over time with social and historical changes. It should be noted that the Communist regime that reigned in Poland from 1945 to 1989 had an impact on the directions of the order’s activities. The scope of the sisters’ mission today includes the Social Welfare Home, the John Paul II Children’s Centre, catechism teachings and parish works, and service to the Museum of the Family Home of John Paul II, through which the order shares its testimony of life with the thousands of Poles and representatives of many people from many countries and continents who are fascinated by the Blessed Pope.
PL
W polskich szpitalach istnieją określone standardy dotyczące rachunku kosztów, które mogą służyć do raportowania informacji o kosztach oraz do właściwego ustalania taryf świadczeń medycznych. Działalność medyczna szpitali jest bardzo zróżnicowana ze względu na rodzaj podmiotów oraz różnorodność świadczonych usług. Artykuł ma na celu omówienie istoty tematyki rachunku kosztów w podmiotach leczniczych (szpitalach), a w szczególności rachunku kosztów działań. Metodą badawczą wykorzystaną w niniejszym opracowaniu była analiza literatury przedmiotu oraz aktów prawnych obowiązujących w polskim systemie ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem standardów kosztów. W części teoretycznej artykułu zaprezentowano istotę zarządzania kosztami w różnych systemach rachunku kosztów. Dodatkowo zaprezentowano elementy nowych regulacji prawnych, wskazując na te, które są potencjalnie istotne w generowaniu kosztowej informacji zarządczej. W artykule przedstawiono przykład wykorzystania zasobowego rachunku kosztów na oddziale ginekologiczno‑położniczym w szpitalu.
EN
In Polish hospitals there are clear standards for cost accounting which can be used to report information on costs and to correctly price health care services. Medical activities of hospitals are very diverse because of the existence of different types of entities and a variety of services. The article aims to discuss the essence of the subject of cost accounting in medical entities (hospitals), in particular activity‑based costing. The article includes the conclusions of the study of the literature in the field of the subject matter and legal documents concerning the Polish health care system, especially the existing costing standards, using the research method of literature and legal acts analysis. The article, in the theoretical part, presents the essence of cost accounting systems. Additionally, elements of the new legislation are presented, with the emphasis on those that are potentially important in generating cost management information. The article provides an example of the use of resource costing in a gynaecology and obstetrics department of a hospital.
14
88%
EN
The aim of this article is to present sources of hospital income and determination of prices of medical services. It is explained that the main source of hospital income is selling services to the payer, which in this case is the National Health Service. A new system of financing medical services of hospitals introduced in 2008, called Diagnosis-related group system, based on the British Health Resources Group or HRG, is also described.This article shows that regardless of the financing system the payer is the one who determines the price of a medical service, which in practice is difficult to change. That is why the valuation of income from medical services provision has to be based on solid cost information. Knowledge of the unit costs established by cost accounting in hospitals should constitute the basis for determining prices of health services and this should be done using the methods presented in the article. Only then can the price be the subject of negotiations with the payer.The article is based on the study of literature in the area of accounting and cost accounting as well as legal regulations.
15
Content available remote

Wycena świadczeń medycznych w szpitalu

88%
PL
Celem artykułu było ukazanie źródeł przychodów szpitala i wskazanie metod ustalania cen za usługi medyczne. Podkreślono, iż głównym źródłem przychodów stacjonarnych zakładów opieki zdrowotnej jest sprzedaż świadczeń medycznych płatnikowi, którym jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Zwrócono także uwagę na nowy system finansowania szpitali, jakim jest stosowany od 2008 roku system Jed-norodnych Grup Pacjentów, wzorowany na brytyjskim modelu Health Resources Gro-ups lub HRGs.W artykule podkreślono, iż bez względu na system finansowania, to płatnik określa cenę usługi medycznej, która w praktyce jest trudna do zmienienia, a jej zmiana musi być poparta odpowiednimi obliczeniami. Wycena przychodów świadczeń medycz-nych musi opierać się na rzetelnej informacji kosztowej. Znajomość kosztów jednost-kowych ustalonych w rachunku kosztów szpitala powinna być podstawą wyznaczenia ceny usługi zdrowotnej, np. na podstawie metody zaprezentowanej w artykule. Cena usługi medycznej, której podstawą ustalenia jest prawidłowo obliczony koszt jednost-kowy, może być przedmiotem negocjacji z płatnikiem.Przedstawione treści zaprezentowane w artykule są oparte na analizie literatury przedmiotu z zakresu rachunkowości, rachunku kosztów, a także przepisów prawnych.
PL
Celem opracowania jest wskazanie podstaw prawnych funkcjonowania audytu wewnętrznego w szpitalach, które działają w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a także ustalenie, czy były realizowane badania dotyczące efektywności audytu wewnętrznego w tych podmiotach leczniczych. Metody badawcze zastosowane w pracy to analiza literatury przedmiotu, aktów prawnych, informacji zawartych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia. Można postawić tezę, że audyt wewnętrzny jest jednym z czynników wpływających na jakość zarządzania samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Analiza literatury przedmiotu pokazała istniejącą lukę w zakresie badań nad funkcjonowaniem audytu wewnętrznego w szpitalach i jego efektywnością. Istnieje potrzeba prowadzenia takich badań, a inspiracją do nich mogą być raporty umieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, obejmujące wskaźniki opisujące komórki audytu wewnętrznego i wyniki ich pracy.
PL
Celem artykułu jest wskazanie korzyści z wykorzystywania benchmarkingu do zarządzania finansami szpitali oraz zwrócenie uwagi na bariery, który mogą wystąpić podczas jego stosowania. Badaną populację stanowiły szpitale województwa pomorskiego. W wyniku przeprowadzonego badania ankietowego zidentyfikowano główne korzyści i zalety benchmarkingu. Zarządzający podkreślali usprawnienie procesu zarządzania finansami szpitala, poprawę w zakresie znajomości wyników i procesów szpitala, zwiększenie skuteczności zarządzania w aspekcie rzeczowym i kosztowym. Poza licznymi zaletami benchmarkingu wskazano również na pewne bariery i wady, które mogą obniżać skuteczność wykorzystywania tego narzędzia. Należały do nich m.in. niedostateczna wiedza na temat benchmarkingu i jego możliwości, niepełny zakres danych podlegających porównaniom, jak również niewyznaczenie zespołu benchmarkingowego.
EN
In December 1926, a modern, for those days, hospital for 60 patients was opened in Gostynin, a town with five thousand inhabitants in Warszawskie Province. It was built mainly from funds earmarked for Regional Parliament. The initiator of this project was Anton Pinakiewicz, a staroste of Gostynin. In honour of him, the hospital was named after Saint Anthony. This institution significantly improved the state of health in Gostynin. It functioned as a hospital until 2003.
PL
W 1926 r., w pięciotysięcznym Gostyninie otwarto bardzo nowoczesny, jak na owe czasy, szpital. Zaprojektowany został w tzw. stylu polskim (swojskim) przez inż. Józefa Główczewskiego, właściciela Biura Techniczno-Budowlanego „Sektor” w Płocku. Szpital powstał z inicjatywy starosty gostynińskiego Antoniego Pinakiewicza. Na budowę Sejmik Powiatowy wyasygnował subsydium w kwocie ponad 4 mln marek polskich. Szpital ten służył gostynińskiej społeczności do 2003 r. Niniejszy artykuł ma na celu przypomnienie historii gostynińskiego szpitala, dzięki któremu znaczenie podniósł się poziom zdrowotności w mieście i powiecie. Wcześniej istniały w Gostyninie dwa małe szpitaliki – jeden ogólny, drugi zakaźny.
19
Content available remote

Outsourcing w szpitalach powiatowych

75%
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań, dotyczące outsourcingu w szpitalach powiatowych województwa lubelskiego. Analizie poddano usługi zlecane firmom zewnętrznym, ich sposób realizacji oraz wpływ takiego rozwiązania na działalność placówki służby zdrowia. Szczególną uwagę poświęcono przyszłej wizji outsourcingu w szpitalach, obejmującą dwa przeciwstawne działania, a więc dalszy rozwój lub rezygnację z tej metody zarządzania.
EN
This article presents results of research concerning outsourcing in district hospitals of Lublin province. Services recommended to external companies, it's way of realization and influence on hospitals activity were analyzed. Particular attention was paid to long-term vision of outsourcing in hospitals and was composed of selection between future development and resignation of this method of management.
PL
Artykuł przedstawia przegląd wdrażanych innowacji w samo-dzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz ich pozytywny wpływ na efektywne funkcjonowanie placówki, wzrost jakości świadczonych usług oraz satysfakcję pacjentów.
EN
This article presents an overview of implemented innovations in independent public health care facilities and their positive impact on the effective functioning of the facility, increase in quality of services and patient satisfaction.
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.