Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 15

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  turystyka zdrowotna
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Natężenie stresu życiowego uważane jest za główny czynnik różnicujący dobrostan psychiczny. Celem pracy jest analiza poglądów i zachowań dotyczących wyboru miejsca i formy wyjazdu urlopowego w kontekście redukcji stresu. Badania przeprowadzono w 2016 r. wśród 100 dorosłych osób, pracujących zawodowo. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, technikę ankiety z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza. Uzyskane wyniki wskazują, że chęć poprawy zdrowia i ograniczenie negatywnych skutków napięcia nerwowego mają istotny wpływ na wybór miejsca urlopu. Ponad połowa badanych osób przeżywa stres kilka razy w tygodniu lub codziennie. Jako główny czynnik powodujący napięcie nerwowe zarówno kobiety, jak i mężczyźni wskazują pracę zawodową. Respondenci potwierdzili odczuwanie wielu somatycznych objawów stresu. Większość z nich dostrzegło pozytywny wpływ urlopu na kondycję psychiczną. Rozszerzenie ofert turystyczno-rekreacyjnych ukierunkowanych na poprawę psychicznego wymiaru zdrowia może stanowić ważny element promocji prozdrowotnego stylu życia.
PL
Turystyka medyczna przestała być postrzegana wyłącznie jako nowy trend społeczno-gospodarczy. Motywy podejmowania podróży w celach zdrowotnych mogą być współcześnie realizowane w wielu formach turystyki – na które autor zwraca uwagę podejmując próbę usystematyzowania terminologii związanej z turystką medyczną, której nazwa zbyt często używana jest synonimicznie do takich pojęć jak turysta zdrowotna, turystyka spa i wellness, turystyka uzdrowiskowa.
PL
Turystyka zdrowotna jest dziś jedną z najpotężniejszych dziedzin turystyki. Jest to związane nie tylko ze zmianami demograficznymi (przede wszystkim starzeniem się społeczeństwa, wzrostem wykształcenia i samoświadomości, dbaniem o kondycję i zdrowie w wielu jego aspektach), ale także z koniecznością ożywienia gospodarczego dotychczasowych obszarów lecznictwa uzdrowiskowego. Zdiagnozowanie istniejącego potencjału miejscowości uzdrowiskowych i analiza czynników rozwojowych są podstawą określenia zasadniczych kierunków przyszłych działań mogących pozytywnie wpłynąć na rozwój miejscowości uzdrowiskowych. Współczesne trendy turystyki zdrowotnej mogą stać się impulsem do aktywizacji i zwiększenia konkurencyjności miejscowości uzdrowiskowych. W artykule podjęto problematykę aktywizującej roli turystyki zdrowotnej w kontekście jej wpływu na rozwój miejscowości uzdrowiskowych na przykładzie Inowrocławia i Ciechocinka. Przeprowadzone badania i analizy pozwoliły na określenie istniejącego potencjału turystycznego i leczniczego oraz możliwości jego wykorzystania. Obie miejscowości posiadają potencjał istotny dla regionu, ale jest on niedostatecznie wykorzystywany, choć z roku na rok rośnie zainteresowanie nowymi formami turystyki zdrowotnej oraz lepszym wykorzystaniem istniejących zasobów strukturalnych i funkcjonalnych obu miejscowości. Tendencja ta jest wyraźna w uzdrowisku Ciechocinek, które ma największe szanse na to, by przekształcić się w nowoczesny, wysokiej klasy kurort spa.
PL
Problemem badawczym omawianym w niniejszej publikacji jest innowacyjność w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki zdrowotnej. Głównym celem badawczym jest wyłonienie i konstrukcja modelu procesu innowacyjnego, który jest najbardziej efektywny przy wprowadzaniu innowacji w turystyce zdrowotnej w Polsce. Do realizacji celu zastosowano metody badawcze o charakterze ilościowym i jakościowym. Pierwszy etap badań przeprowadzono z wykorzystaniem metody Delphi. Kolejnym etapem były badania ilościowe na próbie 461 podmiotów, gdzie wykorzystano metody ankietową oraz wywiadu standaryzowanego. Uzyskane rezultaty, w postaci modelu rozproszonego procesu innowacyjnego w turystyce, wpisują się w lukę poznawczą w zakresie teorii innowacji. Wyniki prezentowanych badań powinny znaleźć zastosowanie na rynku, pokazując najbardziej efektywny proces innowacyjny, pozwalający na wzrost innowacyjności podmiotów świadczących usługi w zakresie turystyki zdrowotnej.
PL
Sprawne zarządzanie niejednokrotnie polega na trafnym wyborze najistotniejszych, strategicznych obszarów interwencji kadry menadżerskiej oraz na odpowiednim doborze działań w wyróżnionych obszarach. Celem pracy jest określenie, na podstawie wyników badań menadżerów sektora turystyki zdrowotnej w UE, ważnych i aktualnych problemów zarządzania w turystyce zdrowotnej wynikających ze specyficznych potrzeb turystów. Metodą użytą w opracowaniu jest kwerenda wybranych wyników badań kwestionariuszowych przeprowadzonych wśród menedżerów organizacji funkcjonujących na rynku turystyki zdrowotnej. Na tej podstawie sformułowano cztery następujące wnioski: 1) rośnie znaczenie udziału oferty prozdrowotnej w relacji do całościowo rozumianego produktu destynacji turystycznych, 2) istotne jest szczegółowe określenie indywidualnych powodów i motywów wyjazdów turystów, 3) istnieją określone kompetencje przydatne menadżerom badanego sektora, 4) istnieje potrzeba spójności działań podmiotów mających swój wkład w budowę produktu danej destynacji turystycznej.
PL
Artykuł dotyczy perspektyw rozwoju turystyki medycznej i zdrowotnej w regionie Kaliningradu. Głównym celem badań jest potencjał regionu kaliningradzkiego w rozwoju turystyki zdrowotnej i określenie miejsca turystyki zdrowotnej tego regionu w obszarze Morza Bałtyckiego. W ramach badań dokonano przeglądu literatury i przeanalizowano doświadczenia rosyjskich i zagranicznych badaczy. Do zilustrowania wyników wykorzystano metodę kartograficzną, a wyniki analizy przedstawiono w postaci wykresów i tabel. W artykule rozważono naturalne i geograficzne przesłanki rozwoju turystyki zdrowotnej w regionie bałtyckim, przeanalizowano bazę sanatoryjno-uzdrowiskową w Obwodzie Kaliningradzkim i przedstawiono dynamikę frekwencji w ośrodkach sanatoryjno-uzdrowiskowych w regionie od 2012 do 2016 r. Pokazano potencjał każdej gminy w rozwoju turystyki medycznej i sanatoryjno-uzdrowiskowej. Ustalono, że Obwód Kaliningradzki ma znaczny potencjał dla rozwoju turystyki terapeutycznej, zdrowotnej i medycznej w regionie bałtyckim: rozwinięta sieć sanatoryjno-uzdrowiskowa, zasoby naturalne (woda mineralna, błoto lecznicze itp.), korzystne położenie geograficzne, przystępne ceny leczenia uzdrowiskowego). Konieczne jest jednak rozszerzenie zakresu usług sanatoryjno-uzdrowiskowych, aby móc konkurować z podobnymi instytucjami w krajach bałtyckich i sąsiedniej Polsce oraz poprawa infrastruktury medycznej i usług medycznych w regionie w celu rozszerzenia ich zakresu.
PL
Problematyka artykułu dotyczy rozwoju dzielnicy Kemeri – łotewskiej gminy Jurmala – jako destynacji turystycznej. Celem pracy jest określenie przyczyn spadku rozwoju turystyki w Kemeri i wskazanie czynników wpływających na tę sytuację. Do powstania tego opracowania wykorzystano artykuły naukowe i monografie (w sumie 44) oraz długoterminowe dokumenty planistyczne Łotwy i gminy Jurmala. W odniesieniu do danych pierwotnych badanie zostało przeprowadzone wśród mieszkańców dzielnicy Kemeri, zagranicznych i lokalnych gości w Jurmala i Kemeri oraz łotewskich ekspertów branży turystycznej. W konsekwencji badanie przeprowadzono metodą mieszaną, polegającą na analizie jakościowych i ilościowych danych pozyskanych z wtórnych oraz pierwotnych źródeł. Odnosząc się do przykładu dzielnicy Kemeri oraz strategii i planów gminy Jurmala, zidentyfikowano przyczyny zahamowania rozwoju turystyki badanego obszaru i spadku zainteresowania działaniami inwestycyjnymi w tym rejonie. Określono, jakie są obecnie możliwości rozwoju dzielnicy Kemeri z punktu widzenia gości i ekspertów.
PL
W przypadku każdego obszaru cennego przyrodniczo uprawiana na nim turystyka przynosi określone korzyści i niekorzyści (straty) grupom społecznym posiadającym swoje interesy związane z jej rozwojem. Przybiera ona zrównoważony charakter, gdy suma korzyści jest większa od niekorzyści w odniesieniu do wszystkich grup interesu lub przynajmniej wyraźnej ich większości. W opracowaniu przedstawiono prostą metodę pozwalającą ocenić, na ile (do jakiego stopnia) turystyka zdrowotna na dowolnym obszarze i w odniesieniu do dowolnego rodzaju turystyki prezentuje zrównoważony charakter. Metodę przetestowano wstępnie (pod postacią badania pilotażowego) na przykładzie jednego z polskich uzdrowisk (Szczawno-Zdrój).
EN
Every area presenting a valuable natural environment provides specific advantages and disadvantages for those social groups that have their own interest in the way of how tourism develops within the area where they live and carry out their activities. Tourism developing there takes a sustainable form when the sum of related advantages is larger than disadvantages from the viewpoint of the entire set of interest groups, or at least their prevailing majority. In the paper, a simple method is presented to evaluate to what extent tourism is sustainable in any given area. As an example, tourism development in Szczawno Zdrój, one of Polish spa resorts is analysed to verify the method.
EN
Regional competitiveness is an obligatory task for regions on the territorial, financial and referential level. Health and wellness tourism nowadays plays an important role in the regional policy of many European countries. It seems to be an element of the future competitiveness because of the ageing population or health and wellbeing oriented populations. The aim of the paper is to analyse the potential of Lublin region health services and their role in building sustained regional competitive advantage.
PL
Polska postrzegana jest przez Europejczyków jako kraj, w którym usługi zdrowotne są tanie i wykonywane z wysokim profesjonalizmem. Rozwój tego sektora wymaga jednak budowania współpracy i sieci powiązań między podmiotami wysyłającymi i przyjmującymi turystów. Celem pracy jest analiza działalności touroperatorów w zakresie organizacji turystyki zdrowotnej do Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania tego rodzaju ofertą odbiorców z wybranych krajów europejskich i możliwości jej szerszej promocji. Badania przeprowadzono na podstawie krytycznej analizy piśmiennictwa o charakterze naukowym i konsultingowym. Z analizy materiału wtórnego wynika, że dalszy rozwój polskiej turystyki zdrowotnej na rynkach: belgijskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim i węgierskim wymaga konsekwentnie wdrażanej polityki koordynacji i promocji. Konieczne jest budowanie kontaktów i sieci partnerskich (np. w Hiszpanii). Istotne jest tworzenie platform − jako najbardziej wiarygodnego źródła wymiany informacji i bazy danych dla zagranicznych turystów (np. w Belgii i na Węgrzech), z wyszukiwarkami w języku francuskim i angielskim (a w przypadku Hiszpanii po hiszpańsku). Promocję − opartą na analizach i faktach − należy kierować do dwóch różnych grup klientów: indywidualnych (np. na Węgrzech) i płatników decydujących o wyjazdach grupowych (we Włoszech i Hiszpanii). Istotne jest także stałe wzmacnianie wizerunku Polski jako destynacji europejskiej o wzrastającej liczbie autostrad, nieskażonej przyrodzie i regionalnej, ekologicznej żywności (szczególnie wśród Holendrów i Belgów), a także propagowanie nowoczesnych obiektów, rozmaitych sposobów leczenia i wypoczynku (zwłaszcza aktywnego), wysokiego standardu bazy hotelowej, infrastruktury, systemów informacyjno-rezerwacyjnych (np. w Belgii i Holandii).
PL
Celem artykułu jest ukazanie stanu rozwoju turystyki medycznej w Korei Południowej, jej konkurencyjności oraz głównych ośrodków usług na tle międzynarodowych uwarunkowań rozwoju tej formy turystyki. W analizie wykorzystano dane z portali internetowych Koreańskiej Organizacji Turystyki, szpitali i klinik, agencji rządowych i turystycznych, a także z polskiej i obcojęzycznej literatury. Turystyka medyczna rozwija się w wielu krajach świata, wykorzystując z jednej strony kapitał ludzki i jego kwalifikacje oraz tradycje w zakresie leczenia, a z drugiej – walory środowiska przyrodniczego i kulturowego. Najczęściej wybieranymi przez turystów destynacjami w zakresie usług medycznych są kraje azjatyckie i latynoamerykańskie. W Azji Południowo-Wschodniej liderami w tej branży są głównie Indie, Tajlandia, Singapur oraz Malezja i Filipiny. Dużą konkurencją dla rynku usług medycznych tych państw staje się Korea Południowa, w której turystyka medyczna jest silnie promowana przez władze rządowe. Kraj ten z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie zagranicznych turystów, stając się obecnie jedną z ważniejszych i popularniejszych destynacji turystyki medycznej w tym regionie świata. W 2011 roku do Korei Południowej należało już ponad 6% rynku turystyki medycznej Azji. Według oficjalnych statystyk w 2013 roku 210 tys. pacjentów zagranicznych skorzystało z usług południowokoreańskich szpitali i klinik. Odzwierciedlają to także przychody z tej działalności, które stanowiły 2,27% udziału w ogólnych dochodach z turystyki tego kraju. Koreańska Organizacja Turystyki rekomenduje łącznie 132 szpitale, kliniki lub centra medyczne oraz 27 agencji specjalizujących się w pakietach turystyki medycznej spośród dużej ich liczby.
EN
The paper discusses the current state of medical tourism in South Korea, its degree of competitiveness, and primary centers of medical tourism in the context of global determinants of this form of tourism. The paper relies mostly on secondary sources of data such as official websites of hospitals, clinics, government agencies, tourism agencies, and the Korea Tourism Organization. Data provided by the research literature printed in Polish and in other languages were also used in the analysis. Medical tourism is growing in many countries around the world and takes advantage of human capital (i.e. qualified personnel) and local medical traditions. The local natural environment and cultural environment further contribute to this newly evolving trend. Countries in Asia and Latin America are most often selected by visitors for the purpose of medical tourism. Leading medical tourism countries in Southeast Asia are India, Thailand, Singapore, Malaysia, and the Philippines. South Korea is becoming a strong competitor in the medical services market in large part thanks to government support of this type of business. The number of non-local medical tourists visiting South Korea is growing with every year. South Korea is on its way to become a major medical tourism destination in this part of the world. In 2011 more than 6% of this market belonged to South Korea. Official statistics indicate that 210,000 foreign patients were recorded to have taken advantage of services at South Korean hospitals and clinics in 2013. This is also reflected in tourism revenue: 2.27% of all revenue from tourism was ascribed to medical tourism. In fact, the Korea Tourism Organization recommends 132 hospitals, clinics, and medical centers as well as 27 agencies specializing in medical tourism packages, although the total number of such agencies as well as cooperating medical institutions in South Korea is much larger.
13
51%
PL
Istotnym instrumentem kształtowania struktury rynku turystycznego są innowacje. Wysoką podatność na innowacje ma rynek turystyki zdrowotnej. Wynika to z jego wysokiej dynamiki rozwojowej w wymiarze globalnym, a przede wszystkim z zaangażowania wielu grup podmiotów, będących uczestnikami tego rynku. Obok podmiotów rynku turystycznego decydujący wkład w zakresie podejmowania rozwiązań innowacyjnych mają podmioty rynku medycznego. Celem opracowania jest identyfikacja podmiotów rynku turystyki zdrowotnej odpowiedzialnych za wprowadzanie innowacyjnych ofert na tym rynku. W kolejnych częściach omówiono zagadnienia teoretyczne dotyczące: innowacji na rynku turystycznym oraz struktury rynku turystyki zdrowotnej. W efekcie umożliwiło to identyfikację obszarów innowacyjności na rynku turystyki zdrowotnej. Przeprowadzone badania mają charakter koncepcyjny.
EN
Innovation is an important instrument for shaping the structure of the tourism market. The health tourism market is highly susceptible to innovation. It results from its high development dynamics in the global dimension, and above all the involvement of many groups of entities that are participants in this market. In addition to the tourism market entities, the entities involved in the medical market make the decisive contribution to innovative solutions. The aim of the study is to identify entities of the health tourism market responsible for introducing innovative offers on this market. The following sections discuss theoretical issues concerning: innovation on the tourism market and the structure of the health tourism market. As a result, it enabled the identification of innovation areas on the health tourism market. The conducted research is of conceptual nature.
PL
Opracowanie jest poświęcone koncepcji projektu badawczo-wdrożeniowego pod nazwą Europejskie Centrum Zielonej Terapii i Rekreacji, zlokalizowanego na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. W artykule „zieloną terapię” i rekreację odniesiono do zmęczenia psychicznego i regeneracji kreatywnych sił człowieka. Adresatem tych przedsięwzięć w głównej mierze jest klasa kreatywna Richarda Floridy. W artykule omówiono trzy problemy. Pierwszy z nich to teoretyczne podstawy psychoterapeutycznego oddziaływania natury z odniesieniem do teorii biofilii E.O. Wilsona i teorii regeneracji uwagi R. Kaplan i S. Kaplan. Powołano się na wyniki badań A. Krzymowskiej-Kostrowickiej, R.S. Ulricha, P.A. Bella, S. Lyubomirsky i innych. Wskazano też wybrane metody badania przydatności ekosystemów do celów terapeutycznych i rekreacyjnych: metodę "transect walk" oraz „Indeks reakcji emocjonalnej na środowisko” J.A. Russela i U.F. Laniusa. Drugie zagadnienie to prezentacja wielkich obszarów przyrodniczych na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim i możliwości ich wykorzystania do „zielonej terapii” i rekreacji. Uzupełnieniem różnorodności biologicznej i krajobrazowej tych terenów jest unikatowe zróżnicowanie kulturowe regionu. Trzecie zagadnienie to specyfikacja problemów do rozwiązania w projekcie badawczo-rozwojowy.
EN
The elaboration is dedicated to the presentation of the concept of research and implementation project known as the European Centre of Green Therapy and Recreation, which is located at the Polish-Lithuanian-Belarussian border. In this paper, green therapy and recreation were related to physical tiredness and regeneration of man’s creative power. These undertakings are addressed mainly to the Creative Class theory by Richard Florida. The article presents three problems. The first problem regards the theoretical bases of psychotherapeutic influence of nature, with reference to the Biophilia theory by E. O. Wilson and the Attention Restoration theory by R. Kaplan and S. Kaplan. Reference was also made to results of the research conducted by A. Krzymowska-Kostrowicka, R. S. Ulrich, P. A. Bell, S. Lyubomirsky and other scientists. There were also demonstrated the selected methods of analysing the usefulness of ecosystems for therapy and recreation needs: the ‘transect walk’ method and index of emotional reaction to the environment by J. A. Russel and U. F. Lanius. The second issue is the presentation of large natural areas at the Polish-Lithuanian-Belarussian border and the possibilities of using them for green therapy and recreation. Supplementation of the biological and landscape diversity of these areas is the unique cultural diversification of this region. Third issue presented in this paper regards specification of problems that need to be solved in the research and development project.
XX
This paper concerns the diagnosis of primary elements influencing the potential of cluster initiatives in the context of the development of smart specialization. For this purpose, was presented and described The Medical Tourism and Wellness Cluster as correlation corresponding to the specifics of the idea of smart specialization. There have also been the characteristics of the basic assumptions of development health tourism in terms of cluster activity.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.