Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 14

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  ubezpieczenia komunikacyjne
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Celem opracowania jest wskazanie istotnych wybranych czynników kształtujących roszczenia z tytułu ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jako metodę badawczą zastosowano analizę wybranych faktów związanych m.in. z wypadkami drogowymi, odszkodowaniami i świadczeniami wypłacanymi przez ubezpieczycieli z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, z wynikami na działalności technicznej oraz szkodowością składki przypisanej brutto z tego tytułu uzyskiwanymi przez ubezpieczycieli, a następnie syntezę zestawiającą uzyskane wnioski i pozwalającą ocenić wybrane czynniki kształtujące roszczenia z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W opracowaniu wskazano też na konsekwencje uchwały Sądu Najwyższego z 2016 r., która zmusza ubezpieczycieli do ponoszenia kosztów leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wypadkach również wówczas, gdy poszkodowany korzysta z prywatnej lub zagranicznej placówki medycznej.
PL
 W artykule przedstawione są dylematy związane z analizą współczynnika szkodowości (szkodowości), związanych z firmami, które poszukują ochrony ubezpieczeniowej dla swojej floty pojazdów. Celem artykułu jest przedstawienie istoty czynników wpływających na wskaźnik szkodowość w ubezpieczeniach komunikacyjnych floty pojazdów, jego znaczenia i zastosowania. Dokładna historia szkodowa jest trudna do uzyskania. Często niechętny do wyjawienia wszystkiego jest sam klient, co wszystkim jest „na rękę ”, zwłaszcza w sytuacji, gdy rzetelna historia szkodowa tylko zwiększa wycenę składki za ryzyko. Na braku rzetelności korzystać mogą wszyscy.  
PL
Powszechną praktyką w taryfikacji ubezpieczeń komunikacyjnych jest wykorzystywanie systemów bonus-malus (BM) bazujących na jednorocznej historii szkód ubezpieczonych. Zakłady ubezpieczeń prowadzące w Polsce ubezpieczenia komunikacyj-ne OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – OC p.p.m. lub AC mają możliwość wery-fikowania wieloletniej historii szkodowej swoich klientów w bazie danych Ośrodka In-formacji UFG (OI UFG). W artykule podjęto próbę modelowania liczby szkód w okresie wielu lat za pomocą wielowymiarowych rozkładów dyskretnych (Poissona, uogólnionego Poissona, ujemnego dwumianowego i ujemnego wielomianowego). Rozpatrywane wie-lowymiarowe rozkłady zostały wykorzystane do skonstruowania sprawiedliwych ze względu na reguły przejścia systemów BM opartych na wieloletniej historii szkód. Roz-ważania teoretyczne zostały zilustrowane przykładami numerycznymi wykorzystującymi dane szkodowe zgromadzone w bazie danych OI UFG.
PL
W opracowaniu poruszono problematykę regresu nietypowego jako potencjalnego źródła zwiększania wpływów dla ubezpieczycieli oraz UFG. W wyniku badań zauważono, że występuje pewien potencjał do zwiększenia wpływów z regesu nietypowego w oparciu o sytuacje, gdy sprawca szkody zbieg ł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Możliwości zwiększenia wpływów z roszczeń regresowych są ograniczone w przypadkach, gdy sprawca kierował skradzionym pojazdem lub prowadził go pod wpływem alkoholu, z uwagi na malejące ilości tego rodzaju przestępstw i wykroczeń. Skuteczne egzekwowanie roszczeń regresowych jest wypadkową działań wielu osób i instytucji. Ważna jest tutaj dobra współpraca ubezpieczycieli z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz między samymi zakładami ubezpieczeń.
PL
Artykuł poświęcony jest metodom aktuarialnej taryfikacji a priori w ubezpieczeniach komunikacyjnych, w których jednym z czynników taryfikacyjnych jest adres zamieszkania ubezpieczonego. Podział na klasy taryfowe związane z miejscem zamieszkania jest często stosowany w praktyce ubezpieczeń komunikacyjnych, co jest podyktowane m.in. zróżnicowanymi warunkami drogowymi w zależności od miejsca użytkowania pojazdu. Celem pracy jest identyfikacja i opis przestrzennego zróżnicowania ryzyka ubezpieczeniowego w ubezpieczeniach komunikacyjnych, a także określenie, czy wykorzystanie metod statystyki przestrzennej pozwala na zwiększenie efektywności standardowych modeli taryfikacyjnych i w konsekwencji na lepszą ocenę ryzyka ubezpieczeniowego. W pracy rozważane są modele z klasy uogólnionych modeli liniowych oraz ich modyfikacje mające na celu uwzględnienie zagadnień typowych dla statystyki przestrzennej, szczególnie autokorelacji przestrzennej oraz wygładzania przestrzennego związanego z nierówną ekspozycją poszczególnych obszarów geograficznych na ryzyko.
PL
Publikacja odnosi się do niezbadanego dotąd postulatu wprowadzenia do polskiego systemu kompensacji szkód komunikacyjnych systemu no-fault. System ten opiera się wyłącznie na powstaniu szkody, odrzucając konieczność dokumentowania winy sprawcy i jego odpowiedzialności cywilnej. Do oceny tego systemu posłużono się ponad 30-letnim doświadczeniem Stanów Zjednoczonych w funkcjonowaniu systemów no-fault, obowiązujących obecnie oprócz systemów kompensacji opartych na systemie deliktowym. Artykuł definiuje systemy no-fault, przedstawia historię obowiązywania tych systemów w USA oraz przedstawia wnioski badania „The U.S. Experience with No-fault Automobile Insurance”. Badanie to porównuje empirycznie wybrane wartości makroekonomiczne związane z systemem kompensacji szkód w poszczególnych stanach, w których obowiązują różne systemy kompensacji szkód komunikacyjnych.
PL
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu statystycznego modelowania lojalno-ści klientów w ubezpieczeniach komunikacyjnych – ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC p.p.m.) oraz ubezpieczeniu autocasco (AC). Obowiązkowe ubezpieczenie OC p.p.m. chroni przed finansowymi konsekwencja-mi szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z ruchem pojazdu, natomiast dobro-wolne ubezpieczenie AC pokrywa koszty związane z naprawą pojazdu uszkodzonego w wyniku zdarzeń losowych lub jego kradzieżą. Głównym celem pracy jest identyfikacja czynników, które wpływają na decyzję klienta o kontynuowaniu umowy ubezpieczenia AC w tym samym zakładzie ubezpieczeń lub o zmianie ubezpieczyciela. W tym celu zostały przeanalizowane dane pochodzące z bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo została zbadana korelacja między lojalnością klienta a liczbą szkód z tytułu zawartej umowy AC.
PL
System bonus-malus jest jedną z podstawowych metod taryfikacji a posteriori stosowanych w ubezpieczeniach komunikacyjnych. W tej metodzie klasa taryfowa ubezpieczonego zależy od jego klasy taryfowej w poprzednim roku oraz liczby szkód zgłoszonych w ciągu roku. Należy jednak zwrócić uwagę, że w praktyce ubezpieczeń komunikacyjnych proces powstania szkód jest w istocie wielowymiarowy. W niniejszej pracy został omówiony przypadek, w którym szkody powodujące odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia OC p.p.m. zostały podzielone na szkody rzeczowe oraz szkody osobowe. Zbadano zależność stochastyczną między zmiennymi losowymi reprezentującymi szkody obu rodzajów, a następnie opisano system bonus- malus, w którym kara za spowodowane szkody zależy od jej rodzaju. Wyniki analizy wskazują, że w przypadku występowania korelacji między liczbą szkód rzeczowych oraz liczbą szkód osobowych zaproponowany system pozwala na lepszą ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.
EN
The aim of this article is to evaluate the level of reinsurance used by Polish national insurance companies in the second insurance sector and in its certain groups within the period of 2017–2018. The conducted analysis shows that over the period 2017–2018 both in all the financial insurance (the second insurance sector) as well as in its particular groups like motor third party liability insurance or motor own damage insurance for land vehicles there is a trend of an increase of ceded premiums starting from 2009. The level of premiums in the second sector has doubled and in the case of motor third party liability insurance and motor own damage insurance it has tripled. Such an increase results from two factors. On the one hand, there are higher capital requirements concerning capital requirements for insurance companies with large exposures due to Solvency II. The second factor is the increasing insecurity as far as the future payments are concerned. The increase in the ceded premiums in financial insurance in the analyzed period was not as dynamic as in case of motor third party liability insurance or motor own damage insurance between 2010 and 2016, still it doubled, so the pace of the increase was comparable to the increase of the ceded premiums in the whole insurance market. The highest level of the ceded premiums was observed in group 14 and it amounted about 65% of the total value of the ceded premiums. The percentage was much lower in groups 15 and 16 and it was 52% and 40% respectively. The trend of growth in ceded premiums to the reinsurer in those groups has been stable since 2010.
PL
Celem artykułu jest ocena poziomu reasekuracji stosowanej przez polskie zakłady ubezpieczeń w dziale drugim ubezpieczeń oraz w jego wybranych grupach w latach 2017–2018. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w latach 2017–2018 utrzymuje się zapoczątkowany w roku 2009 stały trend wzrostu cesji składek do reasekuratorów zarówno w całych ubezpieczeniach majątkowych (dział II ubezpieczeń), jak i w jego wybranych grupach, na przykład w ubezpieczeniach OC i autocasco pojazdów lądowych. Poziom składek w dziale drugim wzrósł dwukrotnie, a w OC i autocasco – trzykrotnie. Jest to wynik z jednej strony zwiększonych wymagań kapitałowych wynikających z Solvency II i dotyczących wymogów kapitałowych wobec zakładów ubezpieczeń przy większej koncentracji ryzyka, z drugiej zaś – zwiększonej niepewności co do przyszłych wypłat w szkodach OC pojazdów lądowych. W przypadku ubezpieczeń finansowych wzrost cesji składek nie był tak dynamiczny w ostatnich latach jak składek OC i autocasco, niemniej jednak wzrósł średnio dwukrotnie, czyli w tempie wzrostu cesji składek do reasekuratorów całego rynku ubezpieczeniowego. Najwyższy poziom cesji składek wystąpił w grupie 14 i kształtował się na poziomie około 65%. Odsetek ten był znacznie niższy w grupach 15 i 16 i wyniósł odpowiednio 52% i 40%. Trend wzrostu cesji składek do reasekuratora w tych grupach ubezpieczeń utrzymuje się od 2010 roku.
EN
The purpose of this article is to review and assess the innovations observed in the last twenty years in the national motor insurance sector, targeted at both individual clients and business entities with car fleets, and to determine how they have changed the functioning of the motor insurance market, including trends related to the development of this product in Poland. The study first emphasizes the importance of moving from the concept of product-centricity to customer-centricity, and then discusses various types of innovations related to the functioning of motor insurance, both on the supply and demand sides, and their importance is indicated. The summary of considerations attempts to show possible directions in which this sector may develop in the context of innovative solutions.
PL
Celem niniejszego artykułu jest przegląd i ocena obserwowanych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat innowacji w obszarze krajowego sektora ubezpieczeń komunikacyjnych zarówno kierowanych do klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych posiadających floty samochodowe, oraz określenie, w jaki sposób zmieniają one charakter funkcjonowania rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym trendów związanych z rozwojem tego produktu w Polsce. W opracowaniu w pierwszej kolejności podkreślono wagę przejścia od koncepcji produktocentryczności do klientocentryczności, a następnie omówiono różnego typu innowacje związane z funkcjonowaniem ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno od strony podażowej, jak i popytowej, oraz wskazano ich znaczenie. Podsumowanie rozważań stanowi próba pokazania możliwych kierunków rozwoju tego sektora w kontekście rozwiązań innowacyjnych.
EN
Although insurance telematics may be a source of competitive advantage, the Usage-Based Insurance (UBI) is still an insufficiently explored area, especially in the context of the Polish insurance market. Accordingly, the main purpose of this paper is to facilitate a better understanding of the topic through a review and summary of selected literature and research achievements, which may prove useful in a discussion about domestic UBI. The paper presents both the historical perspective of UBI development and a summary of the research carried out over the last decade. It discusses the advancement of UBI tariffs and the successful modification of the applicable pricing schemes as well as points to issues that may hinder the market launch of Usage-Based Insurance. Finally, it attempts to present a structured view of definitions of various terms associated with telematics-based insurance.
PL
Pomimo, że ubezpieczenia wykorzystujące rozwiązania telematyczne mogą stanowić potencjalne źródło przewagi konkurencyjnej, tematyka Usage-Based Insurance (UBI) jest wciąż mało poznana szczególnie w kontekście realiów krajowych. Z tego powodu głównym celem artykułu jest umożliwienie lepszego zrozumienia tematu poprzez przegląd i podsumowanie dotychczasowych osiągnięć badawczych oraz dostępnej literatury. Praca porusza zarówno historyczny aspekt rozważań jak i podsumowanie badań prowadzonych w ciągu ostatniej dekady. Obejmuje swoim zakresem aspekty związane z rozwojem koncepcji taryf typu UBI, szansami wynikającymi z modyfikacji dotychczasowego podejścia do taryfikacji jak i potencjalnymi przeszkodami mogącymi utrudnić rynkowe wdrożenie UBI. Dokonuje również próby usystematyzowania definicji poszczególnych terminów powiązanych z ubezpieczeniami wykorzystującymi rozwiązania oparte o telematykę.
PL
Głównymi czynnikami wpływającymi na atrakcyjność warunków cenowych w ubezpieczeniach komunikacyjnych dla flot pojazdów są niska szkodowość oraz różnego rodzaju rozwiązania powodujące współodpowiedzialność za ewentualne szkody, w tym zastosowane udziały własne. Znaczenie pojęcia „szkodowość” nie jest jednoznaczne. Inaczej definiują je przepisy prawa, inaczej rozumieją je klienci, pośrednicy i zakłady ubezpieczeń. Przyjmując, że szkodowość jest wyrażona jako wartość o charakterze statystycznym, może ona służyć do pokazywania lub ukrywania danych szkodowych z portfela ubezpieczającego, co w konsekwencji może mieć przełożenie na kalkulację składki oraz cenę ubezpieczenia. Głównym celem artykułu jest pokazanie wpływu sposobu kalkulacji szkodowości na wysokość składki w ubezpieczeniach komunikacyjnych flotowych dedykowanych dla podmiotów gospodarczych.
EN
The main factors affecting the attractiveness of price conditions in motor insurance for vehicle fleets are low claims and a variety of solutions that share liability for possible damages, including own shares. The meaning of the term “loss ratio” (loss burden) is not unequivocal. They are defined differently by law, otherwise they are understood by clients, intermediaries and insurance companies. Assuming that the loss is expressed in statistical value, it can be used to show or hide the damage data from the policyholder’s portfolio, which can consequently translate into a premium calculation and insurance price. The main aim of the article is to show the impact of the method of calculation of claims on the premiums in fleet insurance dedicated to business entities.
PL
W artykule podjęto próbę wskazania tych elementów procesu ubezpieczenia komunikacyjnego, które przez klientów zakładów ubezpieczeń są uważane za wpływające na jego efektywność. Po zaprezentowaniu dyskusji na temat sposobu pojmowania efektywności w odniesieniu do produktu ubezpieczeniowego, przedstawiono wyniki badania ankietowego. Na podstawie analizy wyników przeprowadzonej ankiety zostały wskazane czynniki wpływające na ocenę efektywności ubezpieczenia z punktu widzenia klienta. Do istotnych z punktu widzenia klientów czynników zaliczyć można: system bonus-malus i wiążące się z nim zniżki, sposób zakupu ubezpieczenia, samą koncepcję ubezpieczenia, dotychczasową współpracę z ubezpieczycielem, a także doświadczenia związane z procesem likwidacji szkody.
EN
The article attempts to identify the elements of the motor insurance process that insurance customers indicate as influencing its effectiveness. After the discussion considering the ways in which the effectiveness in relation to insurance product can be considered, the results of the questionnaire survey are presented. As based on the results of the survey, the factors influencing the assessment of the insurance effectiveness from the customer’s point of view are identified. For the customers, the significant factors include the following: the bonus-malus system and related discounts, the method of insurance purchase, the concept of insurance, the previous cooperation with the insurer, as well as the experience with the claims settlement process.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.