Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 54

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  współdziałanie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Celem niniejszego opracowania jest analiza konstytucyjnoprawnej regulacji prawa gmi-ny do zrzeszania się w świetle obowiązującego systemu prawa. Punktem wyjścia jest przedstawienie konstytucyjnych podstaw prawnych zrzeszania się. Następnie omówio-no przystępowanie do międzynarodowych zrzeszeń przez jednostki samorządu teryto-rialnego. Kolejne rozważania dotyczą współpracy międzynarodowej na gruncie prawa Unii Europejskiej. Ostatnia część pracy to analiza stowarzyszeń gminnych w świetle ust-awy o samorządzie gminnym.
EN
The purpose of this study is to analyze the constitutional legal regulation of the right of the commune to associate in the light of the applicable legal system. The starting point is to present the constitutional legal basis of the association. Next, accession to international associations by local government units was discussed. The next considera-tions concern international cooperation under European Union law. The last part of the work is an analysis of municipal associations in the light of the act on municipal self-government.
PL
Przepisy prawa ustrojowego, kształtują zakres działania organów władzy publicznej w sposób, który powinien zapewnić odpowiednią strukturalizację działań. Oznacza to, że o wprowadzaniu nowych zadań i sposobie ich wykonywania decydować powinny określone przesłanki. W przypadku obowiązku współdziałania za wprowadzeniem tej formuły współpracy przemawia potrzeba wspólnego rozstrzygania problemów przez organy władzy publicznej. Ma to też szerszy kontekst − efektywność działań w określonej sferze aktywności administracji publicznej. Przyjęto, że współdziałanie jest prawnym obowiązkiem administracji telekomunikacyjnej, a jej organy pozostają w ścisłych związkach ze względu na realizację wspólnych celów. Swoistość relacji pomiędzy tymi organami, wynikająca ze sposobu organizacji działań w obszarze prowadzenia polityki, powinna opierać się na normatywnej konstrukcji kwalifikowanej formy współpracy – na działaniach wzajemnie powiązanych, a konstrukcja dogmatyczna, którą można zastosować przy strukturalizowaniu działań, to konstrukcja „publicznoprawnych działań powiązanych”.
PL
Celem opracowania jest ukazanie złożonej natury relacji w kontekście współdziałania i czynników sprzyjających i utrudniających współdziałanie. Wykazano na podstawie badań, iż przedsiębiorstwa dostrzegają potencjalne korzyści wynikające z różnych form współdziałania. Świadomi są wpływu zmiennego otocznia (czynników ekonomicznych, demograficznych, społecznych, technicznych itp.) na możliwości rozwoju współpracy. Ponadto analizują zmienne wpływające na relacje współdziałania w odniesieniu do uwarunkowań lokalnych, celów i oczekiwań interesariuszy zewnętrznych, czynników istniejących wewnątrz przedsiębiorstwa oraz identyfikują korzyści ze współpracy, jak i czynniki powodujące jej osłabienie.
XX
The paper describes complex nature of the relationship in the context of cooperation and hindering factors and interaction. It has been shown by studies that companies recognize the potential benefits of various forms of cooperation. Are aware of the effect of variable ambient (of economic, demographic, social, technical, etc.) the possibility of development cooperation. In addition, analyze the variables affecting the relations of cooperation with regard to local conditions, objectives and expectations of external stakeholders, factors existing within the enterprise and identify the benefits of cooperation, as well as factors affecting its weakness.
PL
Celem opracowania była próba rozpoznania obszarów współdziałania i przyczyn konfliktów na jednym ze szczebli kanału dystrybucji samochodów koncernu Volkswagen w Polsce. W części teoretycznej opracowania dokonano charakterystyki konfliktów pionowych, poziomych i międzykanałowych w sektorze pojazdów samochodowych i części zamiennych oraz świadczenia usług naprawy i konserwacji samochodów. W części empirycznej dokonano rozpoznania przyczyn konfliktów wertykalnych w kanale dystrybucji samochodów koncernu VW w Polsce odnosząc problem badawczy do relacji między generalnym importerem VW z jednym z autoryzowanych dealerów. Informacje pozwalające ustalić przyczyny konfliktów są efektem kilku wywiadów swobodnych autorki ze współwłaścicielem celowo dobranego przedsiębiorstwa
PL
Współdziałanie międzyorganizacyjne, relacje i ich zakres oraz tworzenie więzi w sieciach międzyorganizacyjnych stają się w ostatnich latach obszarem eksploracji badawczej w naukach o zarządzaniu. Jednocześnie pracownik i jego potencjał znalazł się w centrum szerokiej polemiki naukowej, zwłaszcza z powodu dominacji rynku pracownika w ostatnich latach. Troska nowoczesnej organizacji leży w zarządzaniu relacjami nie tylko z klientem zewnętrznym, ale przede wszystkim z klientem wewnętrznym, który w istotny sposób przyczynia się do budowania wartości dla organizacji. Celem artykułu jest identyfikacja współdziałania wysokospecjalistycznych klinik dentystycznych na konkurencyjnym rynku usług medycznych NZOZ w kontekście tworzenia wartości, jak również ukazanie relacji pracownik–pracodawca w nowoczesnym przedsiębiorstwie usługowym, w oparciu o badania empiryczne.
PL
Współcześnie przedsiębiorstwa, walcząc o swoją pozycję konkurencyjną, poszukują rozwiązań optymalizujących ich działalność, modyfikują swoje łańcuchy dostaw i coraz częściej podejmują decyzję o współdziałaniu, czyli pozytywnej kooperacji. Jedną z takich propozycji współpracy jest przystąpienie do grup zakupowych umożliwiających obniżkę kosztów i wzrost efektywności operacyjnej. Takie praktyki przedsiębiorstw stają się coraz powszechniejsze w Polsce. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, iż działanie grupy zakupowej staje się we współczesnej gospodarce naturalną konsekwencją ewolucji pozytywnej kooperacji, która przynosi korzyści całemu łańcuchowi dostaw. Artykuł prezentuje działalność grupy zakupowej i efekty jej pracy.
PL
W artykule przedstawiono funkcjonowanie idei Edwarda Abramowskiego w życiu intelektualnym, społecznym i politycznym II Rzeczpospolitej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że wiele osób – pisarzy, ludzi kultury, działaczy społecznych  odwoływało się do jego prac, które niewątpliwie wpłynęły na specyficzny klimat intelektualny dwudziestolecia międzywojennego.
PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych podstaw, zasad i założeń współpracy dwóch podstawowych środowisk wychowawczych – rodziny i szkoły, przed którymi zostało postawione zadanie kształtowania wartościowych cech osobowości, optymalnego i wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Przedstawiony problem badawczy dotyczy odpowiedzi na pytanie: jakie są fundamentalne założenia, zasady i determinanty współczesnej współpracy szkoły i rodziny, której celem jest optymalizacja procesów wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży. Zastosowano analizę literatury i syntezę wniosków oraz przegląd raportów z badań naukowych dotyczących podjętej problematyki. PROCES WYWODU: W założeniach pedagogiki obecny jest pogląd dotyczący potrzeby innowacyjnej i twórczej współpracy szkoły i rodziny, która powinna mieć wielopodmiotowy charakter i opierać się na współpracy, współdziałaniu i partnerstwie realizowanym w dialogu. Odwołując się do naukowych opracowań ukazano pojęcia i założenia współpracy tych dwóch środowisk, stan aktualny, korzyści, jakie ze sobą niesie współdziałanie oraz determinanty, które to utrudniają. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Z przeprowadzonych analiz wynika, że rodzina i szkoła muszą ze sobą współpracować w oparciu o partnerski dialog, aby tworzyć zharmonizowany i spójny system oddziaływań wychowawczych i opiekuńczych wobec młodego pokolenia, aby zostały zaspokojone w optymalnym stopniu jego potrzeby rozwojowe i edukacyjne. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Szkoła i rodzina w ramach współpracy, której celem jest wzajemne wsparcie, powinny wypracować własny, zharmonizowany model (system) edukacyjnej działalności oparty na zaakceptowanych ideach i założeniach oraz na oczekiwaniach partnerów edukacyjnych, których winna łączyć symetryczna i partnerska relacja oraz zaangażowanie w realizację wspólnych celów i zadań.
PL
Artykuł analizuje wymóg i znaczenie współdziałania w relacji pomiędzy kontrolującym organem ochrony konkurencji i kontrolowanym podmiotem gospodarczym. W świetle orzecznictwa unijnego oraz polskiego przedstawia istotę i rolę prawidłowego współdziałania w toku czynności kontrolnych przedstawicieli organów antymonopolowych. Przedstawiając także problematykę możliwych kar finansowych w przypadku niewłaściwej lub niewystarczającej realizacji takiego obowiązku, prezentuje jak powinna przebiegać kontrola, by nie doszło do nałożenia kar finansowych przez kontrolującego.
PL
W artykule proponuje się, ażeby w ramach zarządzania ryzykiem w mikro-firmach stosować rozwiązania związane z współdziałaniem i współdzieleniem ryzyka. Nawiązuje się w ten sposób do modnych koncepcji sharing i collaborative economy. Związane to będzie z możliwością współpracy kilku firm tworzących osiedlowy mini-kartel w kierunku racjonalizacji podjętego ryzyka. Praktyczne rozwiązania z tym związane wymagają: ▶ współdziałania mikro-firm w zakresie wspólnie podejmowanych decyzji w zakresie racjonalizacji działań związanych z ryzykiem w kierunku kalkulowanego ryzyka; ▶ współdzielenie materialnych i niematerialnych zasobów mikro-firm w razie negatywnych efektów podjętego ryzyka – przez jedną z nich. Opisy tych mechanizmów są celem artykułu.
EN
The article proposes to apply solutions related to risk interoperability and sharing as part of risk management in micro-enterprises. In this way article refers to the fashionable concepts of sharing and collaborative economy. It will be connected with the possibility of cooperation of several companies forming a mini-cartel in the direction of rationalization and taken risk. Practical solutions related to this require: ▶ cooperation of micro-enterprises in the field of jointly made decisions in the scope of rationalization of risk-related activities towards the calculated risk; ▶ sharing material and non-material resources of micro-enterprises in the event of negative effects of the risk taken – by one of them. Descriptions of these mechanisms are the purpose of the article.
PL
Marketing wspólnej sprawy jest jedną z form współpracy organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw, jest także narzędziem społecznej odpowiedzialności biznesu. Stanowi on hybrydę tradycyjnej promocji z dobroczynnością. Jego istotą jest promowanie produktu, z którego część przychodu będzie stanowić darowiznę na rzecz rozwiązania określonego problemu społecznego. Celem tego opracowania było przybliżenie pojęcia marketingu wspólnej sprawy, ukazanie współpracy organizacji non-profit i przedsiębiorstw w ramach tego rodzaju marketingu.
EN
Cause related marketing is one of the forms of cooperation of non-governmental organizations and enterprises. It is also the instrument of corporate social responsibility. It is a hybrid of a traditional promotion with charity. Its essence is to promote the product from which part of the income will be a donation to solve a particular social problem. The aim of this study is to introduce the concept of cause marketing, showing the cooperation of NGOs and business in this type of marketing and present this form of cooperation.
PL
We współczesnych szeroko pojętych interdyscyplinarnych dyskusjach łączących filozofię, psychologię, biologię, kognitywistykę, neuronaukę, a toczonych na temat zdolności poznawczych człowieka, wyróżnia się stanowisko Michaela Tomasello. W odpowiedzi na pytanie dotyczące podstaw zdolności kognitywnych człowieka wyodrębnia on współintencjonalność jako specyficznie ludzką zdolność poznawczą, by następnie wskazać na motywację do angażowania się w działania z podzielaną intencjonalnością, co z kolei prowadzi do pytania: dlaczego w ogóle ludzie współpracują? W tej strategii kwestie dotyczące podstawowych zdolności poznawczych - pewnych form intencjonalności - sprowadzają się do dyskusji nad podstawami moralności i normatywności.
PL
Celem opracowania jest identyfikacja efektów współdziałania publicznych szkół wyższych z podmiotami zewnętrznymi. Jego realizacja pozwoli rozpoznać obszary, w których wiedza poddawana jest komercjalizacji. Analizie poddano finansowe efekty współdziałania publicznych szkół wyższych (mierzone wartością przychodów) w obszarach działań oraz regulacje prawne w nich stosowane. Współdziałanie publicznych szkół wyższych z podmiotami zewnętrznymi nakierowane jest głównie na kształcenie, prowadzenie badań naukowych i propagowanie ich wyników, a także na działanie w zakresie działalności gospodarczej. Współdziałanie szkół wyższych odbywa się na podstawie przepisów prawa regulujących działania organizacji sektora publicznego. Unormowania prawne usprawniają realizację zadań, ułatwiają ich funkcjonowanie i wspierają decyzje, dotyczące zarządzania tak złożoną organizacją, jaką jest szkoła wyższa. Prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych przy udziale lub na zlecenie przedsiębiorców przyczynia się do wykorzystywania potencjału naukowego szkół wyższych oraz do wdrażania nowych rozwiązań, odpowiadającym potrzebom gospodarki. Odpowiednio wykorzystana wiedza i doświadczenie naukowców (pracowników uczelni) może mieć swoją potencjalną wartość i posiadać zdolność do przynoszenia korzyści finansowych. Zarządzający szkołą wyższą mogą ją komercjalizować.
EN
The aim of this study is to identify the effects of cooperation of public higher education institutions with external entities. Realization of the study will allow to distinguish fields in which knowledge is subject to commercialisation. The financial effects of cooperation of public higher education institutions (measured with the value of income) in the scopes of action as well as legal regulations applied within them have been analyzed. Cooperation of public higher education institutions with external entities is mainly aimed at education, conducting research and promoting its results as well as undertaking actions in the scope of business activity. Cooperation of higher education institutions is executed on the grounds of the rules of law regulating activity of public sector organisations. Legal regulations make the realization of tasks more efficient, they facilitate their functioning. They also support decisions concerning management of complex organisations to which a higher education institution belongs. Conducting research and development works with the cooperation of entrepreneurs or by their order contributes to exploitation of the scientific potential of higher education institutions as well as to implementation of new solutions which correspond to the market’s needs. Knowledge and experience of researchers (employees of a higher education institution) – when used in a proper manner – can have their potential value and ability to bring financial advantages. They can be commercialised by the managing staff of a higher education institution.
PL
Artykuł przedstawia uwarunkowania organizacji współdziałania najnowszego rodzaju sił zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej, z instytucjami układu pozamilitarnego. Przedstawiając poszczególne zagadnienia podkreślono, że istotą współdziałania różnych podmiotów jest skoordynowanie ich działania dla osiągnięcia wspólnego celu, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii poszczególnych wykonawców tegoż działania. W odniesieniu do zagrożeń militarnych, ale nie tylko, koordynacja działań różnych podmiotów w wymiarze regionalnym (województwo, powiat, gmina) ale również ogólnopaństwowym nabrała szczególnego znaczenia z uwagi na wprowadzenie do systemu bezpieczeństwa państwa nowego elementu – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Zasadniczym założeniem działań w tym zakresie było, i jest, zwiększenie zdolności obronnych państwa oraz dowiązanie działania jednostek WOT do danego terenu. Działania w zakresie utworzenia i rozwoju WOT są w znacznej mierze wynikiem analizy strategicznej, jaką od 2016 roku prowadzono w Ministerstwie Obrony Narodowej w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO 2016). Mając na uwadze regionalny charakter działań (w stałych rejonach odpowiedzialności) WOT, w artykule przedstawiono jakie zadania może realizować ta formacja podczas współdziałania z instytucjami administracji publicznej oraz jednostkami Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, ochrony zdrowia oraz formacjami obrony cywilnej. Wskazano także na zasadnicze wymagania wobec planowania i organizowania wspólnego działania tak różnych podmiotów. Zasadnicze z nich to jedność działania (planowania, organizowania, prowadzenia działań), która dotyczy przede wszystkim działania w myśl tego samego zamiaru (koncepcji), co z kolei jest konsekwencją właściwego określenia łańcucha dowodzenia (kierowania), w którym precyzyjnie określono relacje pomiędzy poszczególnymi podmiotami oraz określono kompetencje decyzyjne. Pozwoli to na zbudowanie systemu działania, w którym przedstawione procedury planowania działania są dla wszystkich zrozumiałe, a przede wszystkim pozwalają na podejmowanie racjonalnych decyzji, które pozwalają na osiągniecie efektu synergii podczas działania WOT z elementami układu pozamilitarnego. Przyczyni się do tego wzajemne poznanie procedur, potencjału, specyfiki działania, a przede wszystkim uświadomienie sobie możliwości i zakresu wspólnego działania.
EN
The article presents the conditions for organizing the cooperation of the newest type of armed forces, the Territorial Defense Forces, with non-military institutions. When presenting individual issues, it was emphasized that the essence of cooperation between various entities is to coordinate their actions to achieve a common goal, while maintaining the autonomy of individual parties to this action. Concerning not only military threats, the coordination of the activities of various entities in the regional (voivodeship, poviat, commune) but also nationwide dimension has become particularly important due to the introduction of a new element to the national security system – the Territorial Defense Forces (WOT). The underlying assumption of activities in this area has been to increase the state’s defense capabilities and link the operation of Territorial Defense Forces units to a given area. The activities related to the establishment and development of the WOT are mostly the result of the strategic analysis carried out since 2016 at the Ministry of National Defense as part of the Strategic Defense Review (SPO2016). Bearing in mind the regional nature of the activities (in permanent areas of responsibility) of the Territorial Defense Forces, the article presents what tasks this formation can perform in cooperation with public administration institutions and units of the Police, Border Guard, State Fire Service, health protection, and civil defense formations. The basic requirements for planning and organizing joint activities of such different entities are also indicated. The essential of them is the unity of action (planning, organizing, conducting activities), which primarily concerns acting in accordance with the same intention (concept), which in turn is a consequence of the proper definition of the chain of command (control), in which the relations between individual entities and decision-making powers have been precisely defined. This will make it possible to build an operational system in which the presented procedures of action planning are understandable to everyone and above all, allow for making rational decisions that enable achieving the synergy effect during the WOT’s operation with elements of the non-military system. It will be facilitated by getting to know each other’s procedures, potential, and specifics of action, and mainly being aware of the possibilities and scope of joint action.
EN
Themes of business-science cooperation in the context of smart specialization modeling on the example of the Lubuskie Voivodeship
EN
Background: New automation technologies that incorporate an Industry 4.0 perspective for the integration of production environments are increasingly being considered by industrial organizations. The concept behind these solutions is to break the current paradigm of automation layers, which is based on their hierarchical level rather than their functions. In this sense, a new architecture is needed to address the needs that arise from the perspective of Industry 4.0. The purpose of this article is to propose a new architecture based on integrated functions to meet the current requirements of production systems. Methods: An analysis of case studies of automation solutions deployed in real-world production systems is performed and the results can be used for further discussion of this area of research. Results and conclusions: The case studies applied to 5 large multinational companies showed that the current architectures in the plants in operation already provide strong signs of technological evolution. These architectures have technologies that can support the construction of a new Industry 4.0-oriented architecture. However, more than cutting-edge technologies, the actual architectures need to be better defined in terms of functions within a solution.
PL
Wstęp: Nowe rozwiązania technologiczne automatyzacji obejmujące zakres Industry 4.0 dla zintegrowanych środowisk produkcyjnych cieszą się dużych zainteresowaniem organizacji zajmujących się produkcją. Istota koncepcyjna tych rozwiązań polega na zmiana paradygmatu warstw automatyzacji opartych o ich funkcje do poziomu hierarchicznego. W tym ujęciu, nowa architektura jest potrzebna to zaadresowania potrzeb wynikających z perspektywy Industry 4.0. Celem tej pracy jest przygotowanie propozycji nowej architektury opartej na zintegrowanych funkcjach spełniających obecne wymagania systemów produkcyjnych. Metody: Przeprowadzono analizę przypadków rozwiązań automatyzacji w istniejących systemach produkcyjnych. Jej wyniki posłużyły do dyskusji w dalszej części pracy. Wyniki i wnioski: Analizę przeprowadzono w 5 międzynarodowych przedsiębiorstwach, których obecna architektura operacyjna spełnia obecnie wysokie wymagania ewolucji technologicznej. Architektury te są technologiami podtrzymującymi konstrukcję nowej architektury zorientowanej na Industry 4.0. Niemniej jednak, bardziej niż najnowsze technologie, obecnie stosowane architektury wymagają lepszego zdefiniowania w zakresie funkcji pełnionej w danym rozwiązaniu.
EN
Coordination and cooperation in public administration under the law. Summary There are some typical relations that can be observed in public administration, including management, supervision, control, coordination and cooperation. The latter two are seldom subject to scrutiny by administration law academics. The purpose of this article is to initiate a discussion on filling this gap. The legal separation of coordination creates certain difficulties. In most cases, coordination is performed in connection with supervision or control. This type of coordination can be described as functional. However, independent coordination also exists. Due to the limited number of positive law regulations regarding this type of coordination, it is usually limited to the coordinating body applying non-authoritative measures. The coordination relationship in administration law is an unusual type. At least three entities are necessary for such a relationship to exist, namely a coordinator and two coordinated parties. The analysis of cooperation in public administration is possible upon considering the principle of general cooperation as a separate one. This principle could have the status of a general administration law principle, but the positive law does not currently formulate this principle directly. However, it can be derived from various applicable rules, including rules of constitutional importance. This principle dictates that all public administration entities must cooperate with each other. It rules out any competition between these entities. The article attempts to define forms of cooperation, indicating their diversity. Many issues related to coordination and cooperation in administration still require scientific explanation. A further stage should involve regulating these activities within the framework of the positive law. This could be implemented by future act – the “General Provisions of Administrative Law”
PL
W administracji publicznej zachodzą pewne typowe relacje: kierownictwo, nadzór, kontrola, koordynacja i współdziałanie. Dwie ostatnie rzadko stają się przedmiotem zainteresowania nauki prawa administracyjnego. Celem artykułu jest rozpoczęcie dyskusji nad wypełnieniem tej luki. Prawne wyodrębnienie koordynacji stwarza pewne trudności. W większości przypadków koordynacja występuje bowiem łącznie z kierownictwem, nadzorem albo kontrolą. Taki rodzaj koordynacji można by określić jako koordynację funkcjonalną. Istnieje jednak także koordynacja samodzielna. Wobec szczupłości norm prawa pozytywnego dotyczących takiej koordynacji ogranicza się one przeważnie do stosowania niewładczych środków działania organu koordynującego. Administracyjnoprawny stosunek koordynacji ma charakter osobliwy. Dla jego zawiązania konieczny jest udział nie dwóch, ale co najmniej trzech podmiotów: koordynatora i dwóch podmiotów koordynowanych. Punktem wyjścia do rozważań o współdziałaniu w administracji publicznej jest propozycja wyodrębnienia zasady powszechnego współdziałania. Mogłaby mieć ona status jednej z ogólnych zasad prawa administracyjnego. W chwili obecnej prawo pozytywne nie wypowiada jej wprost. Można ją jednak wyprowadzić z rożnych norm obowiązujących, w tym rangi konstytucyjnej. Nakazuje ona, aby wszystkie podmioty sprawujące administrację publiczną współdziałały ze sobą. Zakazuje konkurencji między nimi. W artykule podjęto próbę typologii form współdziałanie, zwracając uwagę na ich różnorodność. Wiele kwestii związanych z koordynacją i współdziałaniem w administracji wymaga jeszcze naukowego oświetlenia. Kolejnym etapem powinno być ujęcie ich w ramy norm prawa pozytywnego. Mogłoby to nastąpić w przyszłej ustawie „Przepisy ogólne prawa administracyjnego”.
18
Publication available in full text mode
Content available

Strategia koopetycji w klastrach

63%
PL
Koncepcje działalności gospodarczej przedsiębiorstw zmieniały się w ostatnich dekadach. Duży wpływ na taką sytuację miała postępująca globalizacja, rozwój nowoczesnych form komunikacji. Zmiany te pomogły w znacznym stopniu zrozumieć istotę konkurencyjności przedsiębiorstw i dostrzec, że koncepcja rozwoju oparta na klastrach jest istotna, ponieważ są one postrzegane jako jedna z form budowania konkurencyjności. W artykule zaprezentowano problematykę zespolenia się konkurencji i współpracy w jeden typ relacji i interakcji, który jest cechą charakterystyczną dla mezosystemów gospodarczych takich jak klastry. Wydaje się, że połączenie konkurencji i współpracy prowadzi do wyłonienia się nowego sposobu regulacji zachowań podmiotów gospodarczych – koopetycji.
EN
Concepts related to business activity of companies have changed in the last decades. The situation was to a large extent caused by expanding globalization and development of modern forms of communication. These changes influenced the understanding of the nature of competition between companies and lead to recognition of the significance of the development concept based on clusters, which are perceived as one of the ways to develop competitiveness. The article presents issues related to integration of competition and cooperation into one type of relation and interaction, which is a characteristic feature of economic mesosystems such as clusters. It seems that integration of competition and cooperation leads to emergence of a new type of behaviour among business entities—coopetition.
EN
The article discusses the issues of justification of criminalization of complicity in another person’s suicide in the context of the protection of the legal interest, which is human life. The author also looks at conditions that validate the functioning of a provision that stipulates criminal liability for complicity in an act whose disposer waives the protection of his own legal interest. It is concluded that a person who attempts on their own life does not attack a legally protected interest, because human life should not be referred to as a legal interest in this person’s relation to their own life. However, human life remains a legal interest in erga omnes relations, irrespective of whether we refer to a person wanting to annihilate their own life. As a result, it is assumed that criminalization of the offence described in Art. 151 of the Polish Criminal Code cannot be questioned with reference to arguments based on the legal interest.
PL
W artykule poruszono zagadnienie uzasadnienia kryminalizacji współudziału w targnięciu się przez inną osobę na własne życie w kontekście ochrony dobra prawnego, jakim jest życie człowieka. Rozważono, pod jakimi warunkami uzasadnione może być funkcjonowanie przepisu przewidującego karalność za współudział w czynie, którego dysponent zrzeka się ochrony własnego dobra prawnego. Stwierdzono, że osoba dopuszczająca się zamachu samobójczego nie atakuje dobra chronionego prawem, gdyż nie należy mówić o życiu człowieka jako dobru prawnym w relacji danej osoby do jej własnego życia. Życie człowieka pozostaje jednak dobrem prawnym w relacjach erga omnes, niezależnie od tego, czy mowa o człowieku dążącym do unicestwienia swojego własnego życia. Przyjęto w rezultacie, że kryminalizacja przestępstwa opisanego w art. 151 k.k. nie może być kwestionowana z odwołaniem się do argumentacji bazującej na dobru prawnym.
PL
Jednym z narzędzi reform oświatowych są zmiany dokonywane w dokumentach programowych, wynikające z ponownego (do)określania przez władze oświatowe obrazu podmiotów edukacji: dzieci/uczniów, rodziców, nauczycieli. Podjęte w artykule rozważania dotyczą formalnych oczekiwań wobec edukacji dzieci w wieku przedszkolnym, określanych w polskich aktach urzędowych w trakcie kolejnych reform oświaty. Zamierzeniem naszym jest głos w dyskusji, toczącej się obecnie w związku z wprowadzaną reformą w polskim systemie oświaty. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na wybrane, negatywne mechanizmy funkcjonowania edukacji w Polsce, co czynimy na przykładzie sposobu wprowadzania podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Wybór pola problemowego podyktowany został kilkoma czynnikami. Przede wszystkim, jak wynika z przedstawionej analizy literaturowej, wychowanie przedszkolne jest najczęściej pomijanym etapem edukacji przy okazji dyskusji dotyczących kolejnych reform oświatowych w Polsce. Ponadto zauważamy, że permanentność zmian w polskim prawie oświatowym nasila koncentrację na dydaktycznej funkcji edukacji przedszkolnej, odwracając uwagę od znaczenia aktywności społecznej dziecka odnajdującego swoje miejsce w środowisku i w kulturze. Z tego względu w artykule poszukujemy odpowiedzi na pytanie o zasadność zmian wprowadzanych w programowych założeniach edukacji dzieci w wieku przedszkolnym.
EN
One of the tools of education reform are the modifications made to the curriculum–the related documents which arise from the image of the subjects of education, viz.: kids/schoolchildren, parents, teachers [re]defined by the education authorities. The considerations taken up in this article regard formal expectations towards the education of preschool children, determined in Polish official acts in the course of successive education reforms. We undertake discussions on the education reform now being introduced to the Polish system of education. The article is aimed at shedding some light on some selected, negative operating mechanisms of education in Poland, which we accomplish by taking as an example the way of introducing new core curricula of preschool education. The selection of the task field has been dictated by a few factors. First of all, the item of preschool education is the stage of education - most avoided in discussions on successive education reforms in Poland. Moreover, we should notice that the permanent nature of changes to the Polish law on education will intensify the focus on the didactic function of pre-school education by diverting attention from the importance of the social activity of a child searching for their place in their environment and culture. Therefore, we deem it justified to seek answers to the question of the legitimacy of the changes introduced to the syllabus assumptions for the education of pre-school children.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.