Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 21

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  zapobieganie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Autor odnosi się do działalności RAN (sieć na rzecz szerzenia radykalizacji), utworzony przez Komisję Europejską i gromadzący praktyków, naukowcy, organizacje pozarządowe, pracownicy socjalni i wszystkie instytucje zaangażowane w zapobieganie radykalizacji postaw. Opiera się na niej doświadczenia z udziału w dwóch konferencjach edukacyjnej grupy roboczej RAN (Empowering and wspieranie nauczycieli w Göteborgu i Szkoła potrzebuje partnerów w Madrycie) autor przedstawia przykłady zarówno badania naukowe, jak i najlepsze praktyki dotyczące walki z radykalizacją młodzieży. Szczególny nacisk w W artykule podano metodę opracowaną na Uniwersytecie w Cambridge w związku z Integrative Complexity (IC). Dwie praktyki opisane w tekście i realizowane w Wielkiej Brytanii to: WIDZĘ! Szkocja i bycie muzułmaninem Bycie Brytyjczykiem. Oba teoretyczne podejścia i praktyki zostały przedstawione w artykule z ich punktu widzenia przeniesienie na grunt polski.
PL
Cel pracy: Celem opracowania jest próba określenia oczekiwań młodych ludzi wobec pracy, a także wobec pracodawcy, których spełnienie może zapobiec odejściom pracowników. Materiał i metody: Badaniem objęto 370 studentów wybranych uczelni województwa wielkopolskiego. Dobór uczelni do badania był celowy, a badanie przeprowadzono w okresie od grudnia 2018 do marca 2019 roku, a respondentom do wypełnienia zostały przekazane kwestionariusze ankietowe w formie papierowej. Wykorzystana została ankieta audytoryjna, jako metoda zbierania danych ze źródeł pierwotnych sporządzana przy okazji różnego typu spotkań ze studentami. W procesie interpretacji przetworzonych danych zostały również wykorzystane własne obserwacje oraz wiedza badaczy wynikająca z posiadanego doświadczenia zawodowego. Wyniki: Wyniki badań wskazują, że aby młodych ludzi zaangażować i utrzymać w swojej organizacji trzeba zapewnić im dobre warunki funkcjonowania, nie tylko te materialne, ale w szczególności te związane z poczuciem własnej godności, dobrymi relacjami w zespole, właściwym stylem zarządzania oraz zapewnianiem poczucia wpływu na funkcjonowanie organizacji, a także łączące się z docenianiem ich osiągnięć. Wnioski: Na potrzeby rozważań ustalono następującą hipotezę: najważniejszym czynnikiem decydującym o odejściu pracownika z organizacji jest wynagrodzenie. Hipoteza ta została odrzucona. Jednocześnie, zaproponowane zostały działania jakie powinni wdrażać pracodawcy. Wśród najważniejszych z nich znalazły się m.in.: szanowanie pracowników i ich pracy, odpowiednie wynagradzanie i pakiet socjalny, zapewnienie ambitnych zadań i umożliwienie rozwoju osobistego, ograniczenie monotonii i rutyny, dbałość o dobre relacje i atmosferę, zapewnienie odpowiednich warunków pracy i czasu pracy, a także właściwa komunikacja.
PL
Bezpieczeństwo jest ważnym elementem oraz istotnym czynnikiem świadczącym o rozwoju i atrakcyjności danego terytorium. Jest to czynnik coraz częściej brany pod uwagę zarówno przez inwestorów jak i osoby prywatne. Wejście Polski do Unii Europejskiej oraz NATO było wielką szansą i możliwością rozwoju systemu zarządzania kryzysowego. Wiele zmian nastąpiło również wewnątrz kraju (reformy, zmiany przepisów prawnych, itp.). Działania te przyczyniają się do budowy sprawniejszego systemu nie tylko bezpieczeństwa ale i również systemu zarządzania kryzysowego. Jednym z elementów systemu zarządzania kryzysowego – jest system łączności – który umożliwia utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Celem artykułu jest opisanie i scharakteryzowanie funkcjonowania systemów łączności – stosowanych w zarządzaniu kryzysowym w Polsce.
6
75%
PL
Stały dostęp dożylny ma ogromne znaczenie w leczeniu chorych onkologicznych, którzy poddawani są długotrwałej chemioterapii. Współczesna medycyna nie mogłaby istnieć bez stałego i pewnego dostępu dożylnego. W wielu oddziałach stosuje się rutynowo centralne dostępy żylne typu „port”, które pozwalają choremu na swobodne poruszanie się bez obawy o przypadkowe usunięcie cewnika. Port dożylny składa się ze zbiorniczka z silikonową membraną, która może być wielokrotnie nakłuwana oraz cienkościennego cewnika wewnątrznaczyniowego. Port stanowi niezaprzeczalne udogodnienie dla chorych i może spełniać swoją rolę przez wiele miesięcy, a nawet lat. Szczególnie w onkologii konieczność zapewnienia takiego trwałego dostępu naczyniowego jest istotnym elementem prowadzenia terapii, ze względu na silnie drażniące działanie wielu cytostatyków. Celem pracy jest przedstawienie obecnych standardów oraz zaleceń zastosowania portu dożylnego, a także najczęściej występujących powikłań, wczesnych i późnych związanych z obecnością centralnego cewnika żylnego. Na podstawie przeglądupiśmiennictwa autorzy przedstawili ryzyko wystąpienia typowych powikłań dla kaniulacji żył centralnych, mechanizm i czynniki wpływające na przebieg powikłań związanych z użytkowaniem portów dożylnych. Powikłania są nieodłączną częścią wszelkich zabiegów medycznych, dlatego niezbędne jest ich poznanie oraz opanowanie odpowiednich metod postępowania terapeutycznego i profilaktyki. Zastosowanie portów zyskuje coraz większą popularność w polskiej onkologii. W związku z tym lekarze powinni szczególnie znać zalety i typowe powikłania dotyczące portów naczyniowych. Większość powikłań wynika z niedostosowania się do procedur, braku odpowiedniego nadzoru, niedbałości lub po prostu niedostatecznej wiedzy.
EN
Permanent venous line access is of a great importance in the treatment of oncological patients who are undergoing long-term chemotherapy. Modern medicine could not exist without a regular and reliable venous line access. In many departments central venous line (venous port systems), which allows a patient to move freely without fear of accidental removal of a catheter are used routinely. Venous port system consists of a reservoir compartment with a silicone membrane - septum, which can be repeatedly punctured, and a thin-walled intravascular catheter. A port is an undeniable convenience for patients and can fulfill its role for many months or even years. Especially in oncology the need to ensure permanent vascular line access is an essential part of the therapy due to severe irritation caused by many cytostatics. The aim of this study is to present the current standards and guidelines concerning intravenous port system and the most common early and late complications caused by the presence of central venous catheter. Based on a review of the bibliographical data, the authors presented therisk of common complications of central venous cannulation, the mechanism and the factors influencing the complications associated with the use of venous ports. Complications are an integral part of any medical treatment, therefore it is essential to understand their mechanism and learn appropriate methods of treatment and prevention. The use of ports is becoming increasingly popular in Polish oncology. Therefore, physicians should be familiar with advantages and common complications of the use of venous ports. Most of the complications result from the failure to comply with procedures, lack of adequate supervision, negligence or simply insufficient knowledge.
PL
Celem podjętego tematu jest analiza zjawiska cyberprzemocy w kontekście pracy socjalnej, problemów wiktymologicznych oraz analizy procesu nękania poprzez sieć Internet. Autorzy przedstawiają problem cyberprzemocy definicyjnie oraz z punktu widzenia międzynarodowych badaczy tej problematyki aby uwypuklić możliwość dyskusji na temat tworzenia zawodu pracownika socjalnego w środowisku szkolnym na Słowacji. Autorzy identyfikują uczestników cyberprzemocy, tj. agresora i ofiarę cyberprzemocy z perspektywy pracy socjalnej. W artykule ukazano negatywne konsekwencje cyberprzemocy na rozwój dzieci i młodzieży oraz sposoby społecznego zapobiegania cyberprzemocy. Obecnie posiadanie komputera i stałe połączenie z Internetem nie jest przywilejem. Każdy może korzystać z komputera, od dzieci, studentów i dorosłych po seniorów. Komputery są prawie wszędzie. Możliwości korzystania z Internetu stale się zwiększają. Dla wielu osób komputery stają się niezastąpione, niektóre osoby pracują przez Internet. Ostatnio sieci społecznościowe stają się coraz bardziej popularne, ludzie spotykają się w różnych wirtualnych grupach i dzielą się informacjami o sobie. Zwiększa to jednak ryzyko niewłaściwego wykorzystania powierzonych informacji, co może tworzyć różnego rodzaje niepożądane zjawiska, zwane cyberprzemocą. praca socjalna, pracownik socjalny, cyberprzemoc, agresor, ofiara, zapobieganie
8
75%
PL
W artykule scharakteryzowano czynniki mające wpływ na proces starzenia się oraz wykazano, jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w ciele człowieka podczas tego procesu. W celu złagodzenia skutków starzenia i przesunięcia w czasie momentu wyznaczającego początek starości zaproponowano aktywność fizyczną. Wskazano i wymieniono pozytywne skutki aktywności oraz czynniki spowalniające proces starzenia się. Podano także zalecaną dawkę ruchu dla osób starszych. W podsumowaniu artykułu podkreślono istotną rolę aktywnego trybu życia i zachowania optymalnej sprawności fizycznej w profilaktyce gerontologicznej.
PL
W artykule ukazany został sexting jako nowe zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Tekst poprzedzony jest krótkim wstępem, w którym zasygnalizowane zostały problemy poruszane w dalszej części opracowania. Artykuł składa się z trzech części: pojęcie i typy sextingu, przyczyny i skala i specyfika zjawiska sextingu oraz konsekwencje sextingu. Opracowanie kończy się podsumowaniem i zamieszczoną bibliografią.
EN
The paper presents sexting as a new threat amongst children and young people and consists of three parts: the concept and types of sexting, causes and scale and specifics of the phenomenon and the consequences of sexting. This dissertation is preceded by a brief introduction which has been signaled problems discussed further below. Tips and set out a bibliography are concluded at the end.
PL
Biegunka podróżnych to zespół objawów spowodowanych ostrym zakażeniem przewodu pokarmowego, występujący u osób podróżujących poza miejsce zamieszkania (zwykle za granicę) do krajów o niższych standardach higienicznych, zwłaszcza do strefy tropikalnej i subtropikalnej. Do obszarów związanych z najwyższym ryzykiem zachorowania należą: Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Azja. Biegunka podróżnych uchodzi za najczęstszy problem zdrowotny związany z podróżą. Mimo że ma zwykle charakter łagodny i samoograniczający się, może nie pozwolić na realizację celów związanych z podróżą, takich jak np. wypoczynek czy praca. W artykule przedstawiono podstawowe zasady zapobiegania biegunce podróżnych u ogólnie zdrowych dorosłych, tj. przestrzeganie zasad higieny, profilaktykę farmakologiczną i szczepienia ochronne.
EN
Travellers’ diarrhoea is defined as a set of signs and symptoms caused by an acute gastrointestinal tract infection that affect people travelling outside their place of residence (usually abroad to the countries of lower hygiene standards, especially to the tropics and the subtropical regions). Africa, Central and South America as well as Asia are the highest-risk destinations. Travellers’ diarrhoea is believed to be the most frequent travel-related health problem. Despite of the fact that this is usually a mild and self-limiting medical condition, it may interfere with the individual defined travel-related objectives, for example relaxation or business. The aim of this review is to present the basic preventive methods of travellers’ diarrhoea in generally healthy adults such as adherence to hygiene recommendations, chemoprevention and vaccinations.
EN
The purpose of this analysis is to identify the role that Mountain Volunteer Ambulance Service plays in the system of risk prevention in the areas of cross-border. The discussion concerns mainly the Mountain Volunteer Ambulance Service, its place among groups of disposable and security policy of the state and a role in the prevention of risks in cross-border regions.
PL
Celem niniejszej analizy jest wskazanie roli, jaką w systemie zapobiegania zagrożeniom na terenach transgranicznych odgrywa Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Kolejno zostaną omówione Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jego miejsce wśród grup dyspozycyjnych i strategii bezpieczeństwa państwa oraz rola w procesie zapobiegania zagrożeniom w regionach transgranicznych.
PL
W artykule przedstawiono badania przeprowadzone z udziałem 501 uczniów gimnazjum z miasta Frosinone, w regionie Lazio. W złożonym problemie związanym z przemocą szkolna i cyberprzemocą widoczny jest prymat wirtualnych uwarunkowań, podkreślanych tradycyjnymi metodami, często w ciągłości z formą elektroniczną. Badanie pokazuje, że 12-latkowie bardziej angażują się w sytuacje przemocy. Jeśli chodzi o asymetryczne relacje, wyniki podkreślają centralność znaczenia osób dorosłych, takich jak nauczyciele i rodzice, jako głównych rozmówców na temat zjawiska przemocy, zarówno tradycyjnego, jak i wirtualnego. Kwestionariusz pozwolił dostrzec również pozytywne zasoby uczniów i w ten sposób stał się punktem wyjścia do planowanych interwencji wychowawczych.
EN
The paper presents a cognitive investigation in which were involved 501 preadolescents in the town of Frosinone. In the complex issue of bullying and cyberbullying, we want emphasise the primacy of the experienced virtual prevarications through the traditional modes, often in continuity with the electronic form. The survey shows that twelve-year old youngsters were more involved in episodes of bullying. Compared to the asymmetric relationships, the results highlight the centrality of the significant adults, such as teachers and parents, as principal interlocutors on the phenomenon of prevarication, both traditional and virtual. Through the survey, we were able to trace the educational needs and to propose the resources for the preadolescents in order to plan some specific preventive interventions, specifically contrasting therefore more effective.
EN
The aim of the paper is to present the legal regulations and the positions of the doctrine and the judicature concerning exemption of a physician from a duty of maintaining doctor-patient confidentiality with respect to prevention and combating of contagious diseases and infections. Pursuant to the Act of 05.12.1996 on the Professions of a Doctor and a Dentist, a physician is obliged to maintain doctor-patient confidentiality. Article 40 section 1 of the Act provides that a physician has a duty to keep confidential patient-related information obtained in connection with practising the profession. On the other hand, section 2 provides that the regulation contained in section 1 is not applied when: maintaining confidentiality can pose a danger to life or health of the patient or other people. The statutory guarantees pertaining to exemption from doctor-patient confidentiality should effectively serve to combat contagious diseases and infections. Moreover, possible legal responsibility that a physician can bear for breaking these regulations seems to support exemptions and restrictions of these rules.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie unormowań prawnych oraz stanowiska doktryny i orzecznictwa dotyczących zwolnienia lekarza z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń. Zgodnie z ustawą z dnia 5.12.1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz zobowiązany jest do zachowania tajemnicy lekarskiej. Artykuł 40 ust. 1 stanowi, że lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu. Ustęp 2 natomiast głosi m.in., że przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób. Gwarancje ustawowe dotyczące zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej powinny skutecznie służyć zwalczaniu chorób zakaźnych i zakażeń. Także możliwość poniesienia odpowiedzialności prawnej przez lekarza za złamanie tych obwarowań prawnych, wydawać by się mogło, sprzyja ich wykluczaniu i ograniczaniu.
14
63%
EN
The purpose of the article is to present the most important issues concerning the history of terrorism. The article contains the analysis of the four various stages (waves) of the development of terrorism (the „Anarchist Wave”, the „Anti-Colonial Wave”, the „New Left Wave”, the „Religious Wave”) and explains the formation of the modern terrorism, considered as one of the most serious global threats. Furthermore, in the text of the article, it can also be found the key findings and conclusions concerning the issues raised in it.
PL
W artykule analizuję pojęcie profilaktyki, stawiając sobie za cel wyznaczenie jego pola znaczeniowego. W punkcie wyjścia zajmuję się dziejami zjawiska profilaktyki, etymologią terminu „profilaktyka” i jego znaczeniami w języku polskim − potocznym i naukowym. Następnie prezentuję typy profilaktyki i najważniejsze spory toczone wokół jej celów i metod, aby finalnie zaproponować wstępną charakterystykę zakresową i treściową terminu „profilaktyka”.
EN
The purpose of this article is the semantic analysis of the concept of prevention. The starting point for my analysis is a short history of prophylactics and prevention and an etymology of these terms and the selected meanings in Polish language (in common parlance and in science/humanities). Thereafter I present various types of prevention and the major topics of discussions about the preventic aims and means. Finally, I propose the extensional and intensional characteristic of the term „prevention” (the semantic field of this term).
EN
The article presents the findings from two research projects on bullying among students with communication disorders. The aim of the first project is to survey the opinions of teachers (n = 53) and speech‑language therapists/pathologists (n = 59) on the prevalence of this phenomenon, its causes and potential remedies. Respondents were also asked whether children with speech‑language problems were more likely to become victims of bullying at school in their opinion. The study also accounts for the respondents’ opinions of potential forms of preventing bullying and preparing students for dealing with this problem in the school setting. In addition, the article presents the results of a pilot study carried out in the framework of workshop meetings organized at the University of Silesia in Katowice. During these workshops, educational activities were carried out with regard to the practical aspects of how to deal with bullying at school. The workshops involved both stuttering children and their parents/caregivers. The authors also discuss the results of a survey conducted among the workshop participants in the form of pre‑ and post‑workshop questionnaires. The paper also includes evaluation of issues such as, bullying at school and potential strategies of dealing with it. The final part of the article, provides examples of strategies of how to support students in dealing with bullying in schools.
PL
W artykule zaprezentowano wyniki dwóch projektów badawczych dotyczących mobbingu szkolnego wobec uczniów z zaburzeniami w komunikowaniu się. Celem pierwszego projektu było sondowanie opinii nauczycieli (n = 53) i logopedów (n = 59) na temat częstości występowania tego zjawiska, jego przyczyn oraz potencjalnych środków zaradczych. Respondenci byli również proszeni o ocenę, czy dzieci zmagające się z jakimkolwiek problemem logopedycznym częściej stają się ofiarami dokuczania i/lub znęcania w szkole. Rozpoznawano także opinie badanych na temat potencjalnych form przeciwdziałania mobbingowi szkolnemu oraz ich przygotowania do radzenia sobie z tym zjawiskiem na terenie szkoły. W opracowaniu przedstawiono również wyniki pilotażowego projektu badawczego realizowanego w ramach spotkań warsztatowych dla dzieci jąkających się i ich rodzin, organizowanych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Podczas tych warsztatów przeprowadzono zajęcia edukacyjne z zakresu praktycznych aspektów radzenia sobie z mobbingiem szkolnym. W warsztatach wzięły udział zarówno dzieci jąkające się, jak i ich rodzice/opiekunowie. Autorki omówiły również wyniki sondażu przeprowadzonego wśród uczestników przed warsztatami i po ich wdrożeniu na temat mobbingu szkolnego i potencjalnych strategii radzenia sobie z tym zjawiskiem. W podsumowaniu artykułu zarekomendowano przykładowe formy wsparcia ucznia w radzeniu sobie z przejawami dokuczania lub/i prześladowania w szkole.
EN
Background Paramedics are exposed to a number of factors that may have a direct or indirect impact on the risk of an accident at work. The aim of the study was to analyze the incidence of accidents at work among paramedics as well as to discuss risk factors and measures to prevent such cases. Material and Methods The data on accidents at work were obtained from unpublished internal hospital documentation. The results were subjected to statistical analysis. Results In the years 2001–2013 there were 40 events, including 6 collective accidents, in which 41 paramedics of the emergency department were injured. On average, around 3 accidents involving paramedics occurred each year. The accidents happened most frequently in the evening and at night and in the winter months (statistically insignificant relationship). Incorrect behavior of the paramedics was the most common cause of an accident (75.6%) and musculoskeletal injuries (75%) most frequently of upper and lower limbs (55%) were the most common effects of an accident. In none of the cases safety regulations were breached by employees or employer. Conclusions Accidents among paramedics can be prevented by changing the interior design of and the medical equipment installation in the rear cabin of the ambulance, conducting regular training to upgrade the skills of paramedics and enriching their knowledge about health and safety in their widest meaning. Med Pr 2016;67(2):213–221
PL
Wstęp Ratownicy medyczni narażeni są na wiele czynników mogących bezpośrednio lub pośrednio wywoływać ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy. Celem badania była analiza wypadkowości przy pracy wśród ratowników medycznych, omówienie czynników ryzyka oraz wymogów profilaktycznych w odniesieniu do omawianych przypadków zdarzeń/wypadków. Materiał i metody Dane o wypadkach przy pracy uzyskano z niepublikowanej dokumentacji wewnętrznej wybranego szpitala specjalistycznego. Wyniki W latach 2001–2013 w dokumentacji szpitalnej odnotowano 40 zdarzeń (w tym 6 wypadków zbiorowych), w których uczestniczyli pracownicy oddziału ratunkowego. W wypadkach ucierpiało 41 ratowników medycznych. Średnio rocznie dochodziło do ok. 3 wypadków z udziałem ratowników medycznych, najczęściej wieczorem i w nocy oraz w miesiącach zimowych (zależność nieistotna statystycznie). Najczęstszą przyczyną wypadków było nieprawidłowe zachowanie się pracownika (75,6%). Z kolei najczęstsze obrażenia dotyczyły układu kostno-stawowego (75%), w tym najczęściej kończyn górnych i dolnych (55%). W żadnym analizowanym przypadku nie stwierdzono naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp) ani przez pracowników, ani przez pracodawcę. Wnioski Wypadkom wśród ratowników medycznych można zapobiegać poprzez zmianę układu wnętrza tylnej kabiny ambulansu i sposobu mocowania w nim wyposażenia medycznego, a także poprzez przeprowadzanie systematycznych szkoleń podnoszących kwalifikacje ratowników i wzbogacających ich wiedzę z zakresu szeroko pojętego bhp. Med. Pr. 2016;67(2):213–221
EN
In the following text the issue of suicidal motives was presented in a very synthetic way. They have been divided into two groups: endogenous – related to internal factors, and exogenous which derive from the external, environmental factors. Usually they both co-occur in the analysis of motives of specific suicidal acts. The first group of motives includes mental health problems, substance abuse and personality disorders. On the other hand, interpersonal difficulties, family problems and economic issues have been singled out in the second group. The reason for specific suicidal action is usually very difficult to determine. Undoubtedly, it is very important to make an early diagnosis and try to effectively prevent such acts. It is significant to strengthen the sense of self-security and eliminate hopelessness and despair, but social support and building a positive relationship with other people are essential in this process.
PL
W niniejszym tekście, w sposób mocno syntetyczny, zaprezentowano problematykę motywów zachowań samobójczych. Zostały one podzielone na dwie grupy: endogenne, czyli związane z czynnikami wewnętrznymi oraz egzogenne, mające źródło w czynnikach zewnętrznych, środowiskowych. Zazwyczaj współwystępują one ze sobą w analizie przyczyn konkretnych aktów suicydalnych. Wśród pierwszej grupy wyróżniono problemy psychiczne jednostki, uzależnienia od substancji, zaburzenia osobowości. Z kolei w grupie drugiej m.in. problemy interpersonalne, rodzinne, ekonomiczne. Przyczyna konkretnego zamachu samobójczego jest zazwyczaj trudna do ustalenia. Niewątpliwie duże znaczenie ma wczesna diagnoza ryzyka oraz skuteczna profilaktyka. Bardzo ważne jest wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa, niwelowanie poczucia bezradności i beznadziejności. Niezbędne jest wsparcie społeczne, budowanie więzi z drugim człowiekiem, zainteresowanie jest sprawami.
Przegląd Krytyczny
|
2019
|
vol. 1
|
issue 1
30-44
EN
The aim of the study was to identify risk and issues in the profession of medical doctors. In the first part the author has studied threats levels connected with various dangerous (traumatic, accidental), harmful (physical, chemical, biological and psychophysical), job requirement and career development opportunities in Poland. In the second part on the basis of the available research results were indicated factors determining the health condition of doctors and were determined by work conditions and work schedules, stress factors and addiction. In the third part was presented actual best practice and possibly answers to this problem which are also kind for the medical doctors.
PL
Celem artykułu jest identyfikacja ryzyka i problemów zawodowych w grupie lekarzy medycyny. W części pierwszej autorka analizowała stopień ryzyka różnych czynników: niebezpiecznych (urazowych, wypadkowych), szkodliwych (fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne), a także wymagania stanowiskowe i możliwości rozwoju zawodowego w Polsce. W drugiej części, na bazie dostępnych wyników badań, zostały wskazane czynniki wpływające na stan zdrowia lekarzy, określone przez warunki pracy i godziny pracy, czynniki stresujące oraz uzależnienia. W trzeciej części zostały zaprezentowane aktualne dobre praktyki i możliwe ozwiązania tych problemów, które jednocześnie są przyjazne dla lekarzy.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie zagrożeń kryminalnych dla podmiotów gospodarczych prowadzących restauracje. W artykule prezentowane są główne wyniki badań przeprowadzonych przez autora wśród przedstawicieli trzech grup respondentów: właścicieli restauracji, managerów oraz pracowników. Opisana jest metodologia badań. W treści wskazane są najpoważniejsze zagrożenia kryminalne, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Autor przedstawia dane dotyczące wielkości strat generowanych przez sprawców oraz częstotliwości ich zachowań przestępnych. Wskazuje na różnice w postrzeganiu zjawiska przestępczości skierowanej przeciwko właścicielom restauracji przez różne grupy badanych. Omawia kwestie związane ze ściganiem sprawców i metodami profilaktycznymi stosowanymi przez przedsiębiorców. Istotnym i kluczowym walorem artykułu jest fakt, iż bazuje on na badaniach jakościowych w formie indywidualnych wywiadów pogłębionych z właścicielami i osobami zatrudnionymi w 18 restauracjach warszawskich.
EN
The purpose of this article is to present a comprehensive review of criminal threats to the restaurant owners. The article presents a research methodology and the results of a research study conducted by the author on three groups of respondents: the restaurant owners, managers and employees. Indicated are the most serious criminal threats, both external and internal. Presented data reveal amounts of losses generated by the perpetrators and the frequency of their criminal activities. Discussed are the differences in the perception of crime against restaurant owners by different groups of respondents. A separate section of the article is devoted to prosecution of the perpetrators and preventive methods and measures applied by entrepreneurs. The key value of the present article lies in the methodology applied by the author, i.e., qualitative research in the form of in-depth interviews with the owners and staff of 18 restaurants in Warsaw.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.