Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 23

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  zarządzanie procesowe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
XX
Celem artykułu jest analiza sposobu wyceny kosztów procesów i działań w ramach koncepcji zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK) w kontekście zarządzania procesami biznesowymi przedsiębiorstwa. ZPRK został zdefiniowany jako kompleksowy i systematyczny zarządczy rachunek kosztów integrujący założenia niemieckiego Grenzplankostenrechnung (GPK) i amerykańskiego activity based costing (ABC), przetwarzający zgodnie ze ściśle zdefiniowanymi regułami dane finansowe i niefinansowe w informacje zarządcze o kosztach zasobów, procesów oraz o kosztach i rentowności zarówno produktów, usług, jak i klientów. Realizacja celu wymagała przedstawienia propozycji definicyjnego ujęcia pojęć procesu i działania. W artykule wskazano ograniczenia sposobu ujmowania działań i procesów w modelu ZPRK oraz zaproponowano modyfikację tego modelu. Punktem odniesienia rozważań uczyniono konkretne przedsiębiorstwo produkcyjne.
PL
Celem niniejszego artykułu jest próba zidentyfikowania relacji pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami nauk o zarządzaniu (zarządzanie zmianami, zarządzanie procesowe, zarządzanie projektami) oraz odniesienia się do kwestii ich integracji. Wydaje się to istotnym problemem w kontekście nieuchronności dokonywania (w relatywnie szybkim tempie) zmian w organizacji, narastania złożoności działań organizacji przy jednoczesnym spadku ich powtarzalności. Artykuł ma charakter przeglądowy (review article) – integruje i interpretuje dotychczasowy stan wiedzy w obszarze zarządzania zmianami, procesami, projektami, wskazując na potrzebę i możliwości integracji/symbiozy poszczególnych subdyscyplin zarządzania. Opracowany został głównie z wykorzystaniem krytycznej analizy literatury przedmiotu.
PL
Celem artykułu jest określenie głównych przesłanek związanych z wykorzystaniem narzędzi przez przedsiębiorstwa, służących doskonaleniu wdrożonych przez nie systemów zarządzania jakością. Ich identyfikacja została oparta na gruntownej analizie literatury przedmiotu, jak również na analizie wyników badań empirycznych przeprowadzonych techniką ankiety pocztowej w przedsiębiorstwach działających w Polsce. Wyniki tych analiz wskazują, iż przedsiębiorstwa, doskonaląc systemy zarządzania jakością, najczęściej wprowadzają systemowe zarządzania środowiskowe i systemowe zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, jak również podejmują wysiłki związane z wdrażaniem elementów Toyota Production System czy koncepcji Lean Management. Do istotnych przesłanek wdrażania tych narzędzi zaliczyć należy ograniczanie ryzyka zagrożeń związanych z produktem oraz realizowanymi procesami, wzrost efektywności procesów (poprzez ograniczanie niezgodności i marnotrawstwa, skracanie cykli realizacji działań), jak również zmniejszanie negatywnego wpływu organizacji na środowisko.
PL
Celem artykułu było przedstawienie ewolucji systemów zarządzania od funkcjonalnego poprzez procesowe na sieciowym kończąc. System sieciowego zarządzania wymaga nowych uzdolnień od menadżerów-mobilnych liderów sieci, szczególnie ważnym są: wiedza, umiejetności, kompetencje w pozyskiwaniu kapitału relacyjnego, którego posiadanie świadczy o ważnej pozycji firmy na konurencyjnym rynku. Zwrócono uwagę na znaczenie cech osobowych mobilnych liderów sieci z punktu widzenia możliwości pozyskiwania kapitału relacyjnego poprzez networking biznesowy i fundraising. Wskazano, że nie każdy mobilny lider sieci może posiadać określone predyspozycje osobowe w ich realizowaniu.
EN
The aim of the article was to present the evolution of management systems from functional management, through process management to network management. The network management system requires new capabilities from managers-mobile network leaders, among which the most significant are: knowledge, skills and the competencies in the acquisition of relational capital that testifies to the position of a company on the competitive market. Emphasis was laid to the significance of the personal traits of mobile network leaders as regards their abilities to acquire relational capital through business networking and fundraising. It was indicated that not every mobile leader may be capable of achieving such goals.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących relacji dojrzałości procesowej i wyników osiąganych przez organizacje. Zastosowana metodyka obejmowała przegląd literatury przedmiotu i badania kwestionariuszowe zrealizowane na próbie 84 przedsiębiorstw. Literatura była źródłem wiedzy na temat dojrzałości procesowej oraz efektywności organizacyjnej, z kolei badania dostarczyły wiedzy na temat wpływu dojrzałości realizowanych procesów na wyniki osiągane przez polskie przedsiębiorstwa z różnych branż. Główne obszary badań obejmowały: identyfikację i analizę praktyk determinujących dojrzałość procesową organizacji oraz określenie wymiarów efektywności, w których to zjawisko należy rozpatrywać w przedsiębiorstwach. W wyniku badań stwierdzono, że istnieje zależność pomiędzy dojrzałością procesową a wynikami osiąganymi przez organizację. Pomimo tego, że w literaturze przedmiotu opisane są podobne badania, to po pierwsze ich liczba jest niewielka, a po drugie posiadają one istotne ograniczenia, zarówno jeśli chodzi o zakres próby badawczej, jak i przyjętą definicję efektywności organizacyjnej. Publikacja powstała w ramach projektu sfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2011/01/D/HS4/04070.
PL
Nierozłącznym elementem zarządzania jest poszukiwanie możliwości usprawnienia organizacji, zwiększenia jej sprawności i skuteczności. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania kompleksowymi metodami doskonalenia organizacji. Menedżerowie oczekują rozwiązań, które pomogą zintegrować wysiłki w różnych obszarach działalności organizacji, w postaci spójnych, przejrzystych koncepcji. Niniejszy artykuł ma na celu usystematyzowanie terminologii dotyczącej ciągłego doskonalenia organizacji, przedstawienie historii koncepcji wspierających CI (Continuous Improvement) oraz próbę wskazania kierunków ich rozwoju w przyszłości. Wskazuje również obszary związane z CI, które wymagają głębszego rozpoznania i usystematyzowania. W ramach publikacji zaproponowano podział ewolucji koncepcji doskonalenia na etapy, które charakteryzowały się dominacją określonych modeli biznesowych, uwarunkowań kulturowych, poziomu technologii. Z bogatego zbioru współczesnych metod doskonalenia organizacji przedstawiono krytykę trzech najważniejszych – TQM, Six Sigma i modeli dojrzałości organizacji. Oczywiście taki wybór może być dyskusyjny, jednak nie ulega wątpliwości, że stanowią one obecnie dominujący nurt w koncepcjach doskonalenia organizacji. Na tej podstawie nakreślono potencjalne kierunki zmian w podejściu do doskonalenia organizacji.
PL
Domy kultury to instytucje kultury, które w dobrowolny sposób powinny jednoczyć członków społeczeństwa informacyjnego przez wspólne zainteresowania. Poprzez działania w sekcjach, grupach zainteresowań tworzą się więzi społeczne. Jednak działania ukierunkowane na odbiorców społeczeństwa informacyjnego muszą w dzisiejszych czasach być innowacyjne. W artykule na podstawie przeprowadzonych badań zostanie zaproponowany ogólny model funkcjonowania domu kultury, który będzie określany jako innowacyjny. Badanie aktualnego stanu domów kultury polegało na przeanalizowaniu bieżących publikacji na temat ich funkcjonowania. Jednak to analiza zawartości informacyjnej stron WWW, bezpośrednia obserwacja, wywiady z pracownikami domów kultury, łącznie z ofertą, jaka jest skierowana do odbiorcy, przyczyniły się do wykreowania modelu współczesnego domu kultury. W kreowaniu tego modelu zostanie wykorzystane zarządzanie procesowe, przemysły kreatywne i technologia ICT
PL
W niniejszym opracowaniu poruszono tematykę dotyczącą szeroko pojętych zmian w strukturze zarządzania współczesnych przedsiębiorstw. Stanowią one efekt postępującej globalizacji jak i konkurencji rynkowej, wynikającej z coraz większej świadomości klientów. Całokształt działań firm powinien wpływać na pozyskiwanie i przetwarzanie informacji, a tym samym permanentne powiększanie zasobów dostępnej wiedzy, która dla decydentów stanowi kluczowy element realizacji określonych procesów inwestycyjnych. Dodatkowo spróbowano zdefiniować pojęcie Organizacji horyzontalnej, która zdaniem autorów mogłaby skutecznie funkcjonować w ramach stale zmieniającego się rynku. Celem niniejszego opracowania było wskazanie narzędzi umożliwiających transfer danych i informacji w przedsiębiorstwach sektora MSP, funkcjonujących w warunkach postępującej cyfryzacji. Ponadto wskazano korzyści i obawy związane z wykorzystaniem narzędzi cloud computing w odniesieniu do zgromadzonej wiedzy i jej wpływu na osiągane wyniki w dłuższym okresie czasu.
EN
The present paper discusses widely understood changes in the management structure of contemporary enterprises. They are an effect of developing globalization and market competition, resulting from growing awareness of clients. The whole of actions affect information acquisition and processing and thus, permanent growth of available knowledge resources, which constitutes a key element of implementing determined investment projects for decision makers. The goal of the present paper is to indicate tools that make possible information and data transfer in the SME sector enterprises, functioning in the era of constant digitisation. Moreover, benefits and fears have been indicated in the paper, which are connected with the use of cloud computing tools with reference to accumulated knowledge and its influence on results obtained in the long perspective.
PL
Wzrost znaczenia raportów dotyczących społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa oraz konieczność prezentowania informacji niefinansowych zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rachunkowości w Polsce wymagają od menedżerów prowadzenia odpowiednich działań dostosowawczych w celu pogłębienia i uszczegółowienia potrzebnych informacji. Prowadzi to do uwzględnienia w strategii przedsiębiorstwa założeń idei zrównoważonego i trwałego rozwoju, która obejmuje aspekty nie tylko ekonomiczne, ale także społeczne i środowiskowe. Celem artykułu jest analiza procesowa wytwarzania energii w przedsiębiorstwie, oparta na modelu Portera, ze wskazaniem zakresu powiązań ze środowiskiem przyrodniczym. Na tym tle autorka proponuje zbudowanie proekologicznego łańcucha wartości. Autorskie rozwiązanie dotyczące budowy tego łańcucha może być wykorzystane w tworzeniu modelu uzyskiwania informacji środowiskowych przez te przedsiębiorstwa. Uważa się także, że rozwiązanie to może być wzorcem dla przedsiębiorstw innych branż.
EN
The growing importance of Corporate Social Responsibility (CSR) reports and the need to present non-financial information in accordance with the amended Accounting Act require that managers introduce appropriate adoption measures to deepen and refine the information they need. This has led to the assumption in corporate strategy of the idea of sustainable and balanced development, which encompasses economic, social, and environmental aspects. The aim of the paper is to analyze the process of energy production in an enterprise, based on the Porter model, with an indication of the scope of connections with the natural environment. Against this background, the author proposes building an ecological value chain. An authoritative solution to the construction of this chain can be used to create a model for collecting environmental information by these entities. It is also believed that this solution could be a model for other industries
EN
In an increasing number of organizations, many projects are carried out simultaneously, the consequence of which is a need to combine them into project portfolios. Aim of the study is to present and evaluate possibility of applying a process approach in management of project portfolios in an organization. Aiming at achieving such a goal, literature sources were analysed and a preliminary survey was conducted. First part of the article presents theoretical aspects of a process approach to project management. Second part of the text encompasses analysis of project selection processes for the portfolio and creating their hierarchy and has been based on primary data collected during the survey. Literature studies and results of own research confirmed existence of potential of using the process approach in managing project portfolios.
PL
W coraz większej liczbie organizacji realizowanych jest wiele projektów jednocześnie, czego konsekwencją jest konieczność łączenia ich w portfele projektów. Celem opracowania jest przedstawienie i ocena możliwości zastosowania podejścia procesowego w zarządzaniu portfelami projektów w organizacji. Dążąc do realizacji tak postawionego celu dokonano analizy źródeł literaturowych oraz przeprowadzono wstępne badanie ankietowe. W pierwszej części artykułu przedstawione zostały teoretyczne aspekty podejścia procesowego do zarządzania projektami. Druga część tekstu dotyczyła analizy procesów doboru projektów do portfela oraz tworzenia ich hierarchii i oparta została na danych zgromadzonych w trakcie badania ankietowego. Studia literaturowe oraz wyniki badań własnych potwierdziły istnienie potencjału wykorzystania podejścia procesowego w zarządzaniu portfelami projektów.
PL
Celem rozważań jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie zarządzania publicznego w procesach modernizacji szkół wyższych. Wymogi wobec szkół wyższych w Polsce określone są przez tak zwany Proces Boloński i Krajowe Ramy Kwalifikacji. Nie przesądzają one jednak o kierunku reformowania szkół wyższych. Wymaga to uelastycznienia struktur organizacyjnych ku strukturom zdecentralizowanym, horyzontalnym, upowszechniania zarządzania procesowego, co ułatwi aktualizację celów, wizji i misji szkoły wyższej, usprawni i odbiurokratyzuje proces decyzyjny. Zarządzanie procesowe ułatwi także procesy osobowe w szkole wyższej i sposoby przeprowadzenia kontroli.
EN
An aim of considerations is to pay attention to the role and importance of public management in the processes of universities modernisation. The requirements for universities in Poland are determined by the Bologna Process and the National Qualifications Framework. However, they do not decide the direction of universities reforming. This requires making flexible the organisational structures towards the decentralised, horizontal structures, dissemination of the process management, what will facilitate updating the objectives, vision and mission of the university, improve and streamline the decision-making process. The process management will also ease personal processes at the university and the ways of carrying out audits.
EN
The implementation of business process management projects in organizations is popular with many enterprises, regardless of their size or the sector in which they operate. Efficient implementation, a holistic approach in this concept focuses on the efficient functioning of processes in the context of the goals and strategic assumptions of the organization. Despite the use of many solutions and methodologies, projects are not always successful, and during their implementation there are many difficulties and limitations. Therefore, a research problem arises: What conditions of business process management projects in contemporary organizations influence their success, and what factors cause their failure? The considerations and the results of research work show the undertaken design solutions at the strategic and operational level. The key success factors are the linking of the strategic and operational levels, the involvement of human capital at all levels of the organization, and the involvement of employees as well as building an organizational culture open to changes with the support of IT tools.
PL
Realizacja projektów wdrożenia zarządzania procesowego w organizacjach cieszy się zainteresowaniem wielu przedsiębiorstw, niezależnie od wielkości czy sektora, w którym funkcjonują. Podejście holistyczne w tej koncepcji koncentruje się na sprawnym funkcjonowaniu procesów, w kontekście celów i założeń strategicznych organizacji. Pomimo zastosowania wielu rozwiązań i metodyk implementacji, projekty nie zawsze kończą się sukcesem, a w trakcie ich realizacji pojawia się wiele trudności i ograniczeń. Nasuwa się zatem problem badawczy: Jakie uwarunkowania projektów zarządzania procesowego we współczesnych organizacjach wpływają na ich sukces, a jakie z kolei czynniki powodują ich niepowodzenie? Prowadzone rozważania oraz wyniki prac badawczych wykazują konieczność podejmowania projektów na poziomie strategicznym i operacyjnym. Kluczowymi czynnikami sukcesu jest powiązanie płaszczyzny strategicznej i operacyjnej, zaangażowanie kapitału ludzkiego na wszystkich szczeblach organizacji i zaangażowanie pracowników oraz budowa otwartej na zmiany kultury organizacyjnej wraz ze wsparciem narzędzi IT.
EN
According to the assumptions of representatives of institutional economics, enterprises as market institutions exist due to the existence of transaction costs in the processes of market exchange. The hierarchical structures of enterprises limit their occurrence and thus they are by definition more effective than the coordination of exchange by a market mechanism. The creation and maintenance of such structures also bring about costs. These are generally management costs, some of which are transaction costs. They result from imperfections of internal processes, information asymmetry, the division and establishment of property rights, opportunistic behaviour or specific resources involved in these processes. The article looks at the problems of management costs perceived from the institutional point of view, as transaction costs and an indication of the broad applicability of this approach, especially in the context of new phenomena and processes based mainly on modern technologies and the mechanisms of co-creating value. The considerations are of a conceptual character and are based on the achievements of various scientific disciplines.
PL
Istnienie przedsiębiorstw jako instytucji rynkowych według założeń przedstawicieli ekonomii instytucjonalnej wynika z istnienia kosztów transakcyjnych w procesach wymiany rynkowej. Hierarchiczne struktury przedsiębiorstw ograniczają ich występowanie, z założenia są one więc bardziej efektywne niż koordynacja wymiany przez mechanizm rynkowy. Utworzenie i utrzymanie takich struktur jednak kosztuje, dlatego mamy do czynienia z kosztami zarządzania, których część stanowią koszty transakcyjne. Wynikają one z niedoskonałości wewnętrznych procesów, asymetrii informacji, podziału i ustanowienia praw własności, zachowań oportunistycznych czy specyficznych zasobów zaangażowanych w te procesy. Celem artykułu jest przybliżenie problematyki kosztów zarządzania, postrzeganych z instytucjonalnego punktu widzenia jako koszty transakcyjne, i wskazanie na szerokie możliwości aplikacji tego podejścia, szczególnie w kontekście nowych zjawisk i procesów opartych głównie na nowoczesnych technologiach oraz mechanizmach współtworzenia wartości. Rozważania mają charakter koncepcyjny i opierają się na dorobku różnych dyscyplin naukowych.
EN
One of the tools for optimizing organizational activities is the robotic process automation (RPA) which automates repetitive, manual tasks in order to eliminate human errors and reduce costs. Based on a literature scoping review, the article presents the place of RPA in the development of process management theory as well as economic effects of its implementations. The theoretical values of robotization indicate its high potential for optimization, which prompted the research hypothesis that RPA improves effectiveness of robotized processes. In addition, development of information technologies, especially in the field of cognitive systems, define the ever wider possibilities of algorithmization of office processes, thus increasing the potential of their robotization. The presented thesis has been confirmed in researched documents, which at the same time prompts in-depth research that may be the basis for a wider evaluation of these solutions.
PL
Jednym z narzędzi optymalizacji działań organizacyjnych stała się robotyzacja powtarzalnych zadań, mająca na celu eliminację ludzkich błędów oraz redukcję kosztów. Robotyzacja procesów biurowych (RPA) obejmuje zestaw nowoczesnych technologii, które zastępują pracę ludzką przy realizacji prostych, powtarzalnych czynności, takich jak kopiowanie danych, generowanie raportów czy odpowiedzi na wystandaryzowane pytania. Na podstawie przeglądu literatury w artykule przedstawiono miejsce robotyzacji procesów na tle rozwoju teorii zarządzania procesowego oraz aktualne efekty implementacji tych rozwiązań. Robotyzacja procesów z jednej strony jest narzędziem ich optymalizacji, a z drugiej pogłębia procesową orientację przedsiębiorstw. Walory teoretyczne robotyzacji wskazują na jej duży potencjał optymalizacji, co skłoniło do postawienia hipotezy badawczej, iż RPA podnosi wartość zrobotyzowanych procesów. Przedstawiona teza znalazła potwierdzenie w raportach badawczych, co jednocześnie skłania do pogłębionych badań mogących być podstawą szerszej oceny efektywności tych rozwiązań.
PL
Warunkiem właściwego miejsca we współczesnej gospodarce oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania na konkurencyjnym rynku jest wprowadzanie w organizacjach nowych rozwiązań systemowych. Jednym z takich rozwiązań jest podejście procesowe do zarządzania, oparte nie na funkcjach, lecz na optymalizacji działań w przekroju procesowym. W literaturze przedmiotu spotkać można wiele publikacji z zakresu ubezpieczeń prezentujących tradycyjne, historycznie ugruntowane podejście do tej problematyki. Brakuje natomiast publikacji dotyczących zarządzania procesowego w zakładach ubezpieczeń. Nieliczni autorzy poruszający tę problematykę skupiają swoją uwagę na procesowej dekompozycji działalności ubezpieczeniowej, stanowiącej jedynie punkt wyjścia do zarządzania procesowego. Celem opracowania jest przedstawienie spotykanego w literaturze fachowej oraz w praktyce podejścia do problematyki zarządzania procesowego w zakładach ubezpieczeń funkcjonujących na krajowym rynku ubezpieczeniowym.
EN
The condition of the right place in the modern economy and increasing the level of security on the competitive market is the introduction of new system solutions in organizations. One of such solutions is a process approach to management, based not on functions, but on the optimization of activities in the process cross-section. In the literature on the subject one can find a number of publications in the field of insurance presenting a traditional, historically well-grounded approach to this issue. There are no publications on process management in insurance companies. Few authors addressing this issue focus their attention on the process of decomposing insurance activities, which is only a starting point for process management. The aim of the study is to present the approaches to the issues of process management in insurance companies operating on the domestic insurance market, encountered in the professional literature and in practice.
EN
Implementation of changes that improve the functioning of local authorities offices requires both implementation of management systems and creation of friendly legal regulations that will support these systems. In this paper a comprehensive analysis of possible improvements in the area of statutory regulations and management systems in local authorities offices (with particular emphasis on process management) is presented. The authors also conducted a case study that proved that internal regulations may play an important role in local development support. The research results have shown that local authorities have autonomy in organising their local offices. The autonomy concerns the functioning of local offices as well as internal rules that govern them. Local offices implement improvements in their management systems, that frequently originate from the private sector. Increasingly, a client perspective is also used. This results in considering added value as a predominant criteria, and taking into account external as well as internal clients. Thus local offices reduce their costs, work more efficiently, and enhance the quality of the services they provide to the community. Process management is a concept which meets the above requirements and helps to improve the functional structures which frequently are insufficiently flexible to adjust to fickle customers’ needs. This change may cause problems in the area of HR management because administrative workers encounter certain difficulties when forced to make independent decisions related to setting objectives with regard to the expected value added. Therefore implementation of new solutions should be associated with overcoming the resistance of administrative workers. Simultaneously, it is necessary to create regulations which will enable the functioning of local offices in the most efficient way.
PL
W niniejszym artykule dokonano kompleksowej analizy możliwości przeprowadzenia zmian sprzyjających poprawie skuteczności funkcjonowania gmin. Analizie poddano regulacje ustawowe oraz akty niższego rzędu a także systemy zarządzania w urzędach gmin, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania procesami. Dokonano także studium przypadku przepisów wewnętrznie obwiązujących w urzędach gmin. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że powszechnie obowiązujące przepisy prawne przyznają gminom samodzielność w organizacji funkcjonowania ich urzędów. Do władz gmin należy zarówno usprawnianie struktur organizacyjnych urzędów jak i stworzenie odpowiednich uregulowań wewnętrznych, zwłaszcza regulaminów organizacyjnych urzędów, które umożliwiają podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi społeczno-gospodarczemu. Badania wykazały również, że coraz częściej urzędy gmin stosują usprawnienia systemów zarządzania, które pochodzą z organizacji sektora prywatnego. Dominują rozwiązania przyjmujące perspektywę klienta, które skutkują ukierunkowaniem procesów i działań organizacyjnych na wartość dodaną dla klienta zewnętrznego oraz wewnętrznego urzędu. W ten sposób urzędy skracają czas, obniżają koszty i poprawiają jakość realizowanych usług. Powyższym wymaganiom odpowiada koncepcja zarządzania procesowego, która sprzyja zmianie skostniałych i często niewydolnych struktur funkcjonalnych na bardziej elastyczne ciągi procesów ukierunkowane na potrzeby klientów. Zmiana ta wywołuje jednak znaczne problemy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, ponieważ pracownicy administracyjni często napotykają znaczne trudności związane z samodzielnym wyznaczaniem celów i działań w oparciu o prognozowaną wartość dodaną.
EN
Radical restructuring based on the concept of reengineering is an extremely useful method of improving the activities of businesses and other organizations. BPR offers a set of tools thanks to which it is possible to integrally redisign a company. Managing processes by reengineering is the continuous search for improvements in order to achieve the best efficiency of the company.
e-mentor
|
2023
|
vol. 102
|
issue 5
5-14
EN
The results published in the literature on the maturity of BPM in organisations, taking into account both the degree of implementation of process management and process orientation, indicate that the majority of the organisations surveyed in Poland exhibit a low level of maturity. Despite the increasing number of studies attempting to assess organisational process maturity, it is important to highlight the discourse in foreign subject literature regarding a critical perspective on maturity models. This primarily concerns the utilitarian aspect, which is identified as the limited practical value of applying maturity models. The main objective of this article is to evaluate the current state of knowledge on business process management (BPM) maturity in Polish and foreign subject literature, and to outline directions for further research on process maturity, with a special focus on new requirements and opportunities arising from Industry 4.0 and the emerging Industry 5.0. In order to achieve this objective, research methods such as bibliometric analysis and systematic literature review were applied. The outcome of this study includes the identification of limitations related to both the methods and models for assessing business process management maturity, as well as the presentation of recommendations for future research directions on process maturity.
PL
Opublikowane w literaturze przedmiotu wyniki badań w zakresie dojrzałości zarządzania procesami biznesowymi w organizacji, uwzględniające zarówno stopień implementacji zarządzania procesami, jak i orientacji procesowej wskazują, że większość z badanych organizacji w Polsce charakteryzuje się niskim poziomem dojrzałości. Mimo wzrastającej liczby badań, w których podejmowane są próby oceny dojrzałości procesowej organizacji, trzeba wyraźnie wskazać dyskurs w zagranicznej literaturze przedmiotu dotyczący krytycznego spojrzenia na modele dojrzałości. Dotyczy to przede wszystkim aspektu utylitarnego, identyfikowanego jako ograniczona wartość zastosowania ich w praktyce. Celem głównym artykułu jest ocena aktualnego stanu wiedzy na temat dojrzałości zarządzania procesami biznesowymi (Business Process Management – BPM) w polskiej i zagranicznej literaturze przedmiotu oraz próba nakreślenia kierunków rozwoju badań dotyczącymi tego zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem nowych wymagań i możliwości wynikających z Przemysłu 4.0 oraz wyłaniającego się Przemysłu 5.0. W realizacji sformułowanego celu wykorzystano takie metody badawcze jak analiza bibliometryczna i systematyczny przegląd literatury. Rezultatem badania jest identyfikacja ograniczeń dotyczących zarówno metod, jak i modeli oceny dojrzałości zarządzania procesami biznesowymi oraz przedstawienie rekomendacji kierunków dalszego rozwoju badań nad dojrzałością procesową.
PL
Podejście procesowe w zarządzaniu organizacją uznaje się za coraz bardziej efektywne i zapewniające sukces na rynku. Od współczesnych menedżerów wymaga się umiejętności modelowania i zarządzania procesami. Kreatywność i umiejętność abstrakcyjnego myślenia to kompetencje menedżerów, które są niezbędne w efektywnym stosowaniu szeroko rozumianego podejścia procesowego w zarządzaniu. Celem artykułu jest weryfikacja następującej hipotezy: studenci – przyszli menedżerowie przywiązują większą wagę do pozyskiwania wiedzy, którą uznają za praktyczną i którą wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej, niż do rozwoju kompetencji dotyczących kreatywności i abstrakcyjnego myślenia. Przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczących kreatywności i umiejętności abstrakcyjnego myślenia w kontekście modelowania procesów biznesowych i zarządzania przestrzenią organizacji. Badania przeprowadzono w styczniu 2015 roku wśród studentów kierunku Zarządzanie.
EN
The process approach in the management of organization is recognized as more and more effective and assuring the success in the market. Contemporary managers are demanded to possess modelling and the management of processes skills. The creativity and the skill of abstract thinking are competences of managers which are indispensable in the effective usage of widely understood process approach in the management. The aim of the article is verification of the following hypothesis: students – the prospect managers attach the greater weight to gaining the knowledge which they find practical and which will be used in their own future professional work, than to the development of competences concerning creativity and abstract thinking. There were presented survey findings concerning creativity and skills of abstract thinking in the context of business processes modeling and the management organization's space. The research was conducted in January 2015 among students of Management field of study.
20
51%
PL
Artykuł przedstawia przykład rozwoju polskiego start – up, od początków w piwnicy do grupy firm zaliczanych do najszybciej rozwijających się w Europie. Pokazuje drogę od uczenia się podstaw biznesu, poprzez szybki wzrost, do osiągnięcia pozycji pozwalającej pozyskać inwestorów. Badano jak wizja i misja pomogły zbudować odpowiednią kulturę firmy i oprzeć ją na wartościach istotnych dla rozwoju. Autor zwraca uwagę na świadome wykorzystywanie tzw. „miękkich elementów” zarządzania, w tym dbałość o komunikację i praktyczne przetwarzanie teorii zarządzania.
EN
The article presents an example of a Polish start-up development, from its beginnings in a basement to a company ranked as one of the fastest-growing ones in Europe. It shows the road from learning the basics of business through rapid growth to reaching a position that will attract investors. It has been researched on how mission & vision have been used to develop an appropriate company culture and base it on values important for further growth. The author points out to the conscious use of "soft elements" of managing, including taking care for communications and practical application of management theory.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.