Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Results found: 8

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
(…) Podczas warsztatów powstał film Camping Jenin, będący nie tyle ich dokumentacją, ile raczej opowieścią o nastolatkach żyjących w obozie dla uchodźców, nieumiejących w żaden sposób poradzić sobie z pamięcią o masakrze z 2002 roku i z okupacją izraelską, która zniszczyła ich rodziny i odebrała im dzieciństwo. To opowieść o agresji, smutku i wielkiej potrzebie śmiechu. (…)
PL
Projekt Benjamin w Konyi dotyka kwestii języka, a ściślej tradycji językowej. Czyni to w kontekście współczesnej Turcji, republiki tureckiej, której jednym z gestów założycielskich, mających zmodernizować i zeuropeizować Turcję, była reforma języka zakładająca oczyszczenie języka tureckiego z wpływów persko-arabskich, w tym radykalna decyzja o zmianie alfabetu persko-arabskiego na łaciński w 1928 roku. (…) Co dzieje się ze znaczeniem w momencie zmiany wizualnej formy zapisu. Jak kształt liter, wizualna konstrukcja słowa, rytm kropek wpływają na proces odszyfrowania znaczenia. (…) Projekt stawiający te pytania składa się z trzech elementów: materialnej interwencji w przestrzeń publiczną starożytnego miasta Konyi w Turcji, książki oraz filmu – paradokumentu. (…)
PL
Projekt, będący scenografią do nienapisanego jeszcze spektaklu, miał być zrealizowany w 2008 roku przez Freedom Theatre w obozie dla uchodźców w Jenin. Niedaleko teatry znajduje się budynek dawnej tureckiej stacji kolejowej, ukryte pod asfaltem tory kolejowe biegły niegdyś aż do Hajfy. Rajkowska zaproponowała odtworzenie atmosfery dworca, ewokującego marzenia o swobodnym przemieszczaniu się, które jest nieosiągalne dla uchodźców z Terytoriów Okupowanych (…).
PL
(…) Sam pomysł powstania palmy powstał, kiedy artystka pracowała nad tekstem o jej pierwszej podróży do Izraela, w 2001 roku. Kłopot z oddaniem za pomocą słów absurdu sytuacji w Izraelu oraz dojmujące poczucie braku po diasporze żydowskiej doprowadziły ją do pomysłu obsadzenia Alej Jerozolimskich palmami. Ostatecznie na wyspie ronda de Gaulle’a w Warszawie stanęła pojedyncza palma daktylowa, imitacja Phoenix Canariesis. W zamyśle Rajkowskiej miała stać się artystycznym eksperymentem społecznym, uosobieniem marzeń o Polsce różnorodnej etnicznie i kulturowo, wreszcie próbą sprawdzenia otwartości mieszkańców miasta na przybysza skądinąd, na egzotyczną nieznajomą (…).
PL
(…) Wszystkie stworzone przez artystkę pocztówki to fotografie Berna, stolicy Szwajcarii – głównych budynków użyteczności publicznej, ich wnętrz, a także skwerów, placów zabaw i ulic tego miasta. Rajkowska użyła ich jako tła dla sytuacji i obiektów sfotografowanych na palestyńskich Terytoriach Okupowanych. W wyniku eksperymentu powstały obrazy nieistniejących miejsc i sytuacji. (…)
PL
Uhyst jest niewielką wioską w Saksonii. Znajduje się tam XVIII-wieczny budynek, który pierwotnie był szkołą z internatem dla chłopców ze szlacheckich rodzin z całej Europy. (…) Artystka postanowiła wykorzystać zarówno budynek, jak i archiwalne zapisy i stworzyć w tym miejscu fikcyjny azyl dla uchodźców, których Europa najprawdopodobniej będzie musiała przyjąć za kilkadziesiąt lat. (…). Artystka zaangażowała przetrzeń budynku tak, że każdy z dwudziestu wybranych przez nią krajów dostał swój pokój, opatrzony nazwą kraju wydrukowaną, tą samą co szkolne archiwa, gotycką czcionką. Użyła przy tym cynicznej strategii, polegającej na doborze standardu pomieszczeń według zamożności ojczystych krajów hipotetycznych uchodźców (…).
7
100%
PL
Projekt Wąwóz został stworzony przez Rajkowską na festiwal „Warszawa w budowie” organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Muzeum, mieszczące się w tymczasowej siedzibie, pawilonie przy ulicy Pańskiej 3, zaprosiło artystów, projektantów, naukowców i mieszkańców Warszawy by w ramach festiwalu zaprezentowali swoje koncepcje społecznego, przestrzennego i architektonicznego projektowania miasta. Rajkowska przedstawiła wizję projektu publicznego Wąwóz – wielkiej organicznej wyrwy tworzącej przepaść w miejscu pasażu na Pańskiej. W wyobrażaniu artystki przepaść pomiędzy centrum meblowym Emilia a siedzibą MSN odcięłaby dostęp do wejścia do Muzeum. Kuratorzy, artyści i zwiedzający, aby dostać się do Muzeum, musieliby korzystać z mostków linowych oraz stromych schodów zamontowanych na zboczach wąwozu.
8
100%
PL
W zamierzeniu Rajkowskiej Rydwan miał być materializacją jej sennej fantazji o rydwanie zagubionym w ulicznym ruchu na Edgware Road w Londynie. Nie tyle kopią któregoś z historycznych typów rydwanu, a współczesnym jego powidokiem. Docelowo – miał stać się wehikułem dla muzułmańskiej mniejszości w Londynie. Wyrzeźbiony z litego drewna, pomalowany na złoty kolor, z czerwonymi i turkusowymi elementami – został, na prośbę artystki, podpisany przez Hiwę K, kurdyjskiego artystę z Iraku, dwoma słowami różniącymi się w zapisie arabskim jedynie jedną kropką (…).
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.