Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Przedsiębiorczość w najszerszym ujęciu obejmuje trzy podstawowe elementy tj. poję-cie przedsiębiorcy, działania przedsiębiorcze oraz przedsiębiorstwo jako organizację przedsiębiorczą. Pod pojęciem przedsiębiorcy kryją się ludzie rozpoczynający działalność gospodarczą nastawioną na zysk, a więc prowadzący interesy na własny rachunek i całkowicie odpowiedzialni za efekty swojej działalności. Osoby te wykorzystują zaistniałe warunki tj. szanse i okazje pojawiające się w ich otoczeniu. Starają się oni wprowadzić jak najwięcej zmian, podejmując działania innowacyjne i przetwarzają otaczającą ich rzeczywistość, niezależnie od posiadanych zasobów i środków. Według P. Druckera (1992) przedsiębiorca to człowiek, który nabywa środki produkcji i wykorzystuje je do wytwarzania wprowadzonych na rynek produktów. Uważa on przedsiębiorcę za człowieka poszukującego zmian i odpowiedzialnego za nie, a także wykorzystującego je jako swoją szansę...
PL
Przemysł spożywczy zajmował i nadal zajmuje znaczące miejsce w gospodarce narodowej kraju. W 2001 r. na przemysł spożywczy przypadało 20,2% ogółu produkcji sprzedanej w obrębie sekcji przetwórstwo przemysłowe. Jego potencjał produkcyjny warunkowany jest w miarę stałym i wysokim popytem na artykułu konsumpcji spożywczej, a cechą szczególną jest jego ścisły związek z rolniczą bazą surowcową. Celem artykułu jest ukazanie regresu przemysłu mleczarskiego w regionie przemyskim w okresie transformacji gospodarki kraju. W badanym obszarze przed 1990 r. funkcjonowało łącznie 8 zakładów przetwórstwa mleczarskiego, z których obecnie pracuje tylko jeden w Lubaczowie. Problematyka mleczarstwa rozpatrywana jest w obszarze administracyjnym byłego województwa przemyskiego, które w niniejszym opracowaniu autor proponuje określić mianem regionu. O charakterze gospodarczym i społecznym regionu przemyskiego decyduje rolnictwo i obszary wiejskie, gdyż 53% czynnych zawodowo stanowią zatrudnieni w rolnictwie, podczas gdy w kraju wskaźnik ten wynosi 28%. W obszarach wiejskich zamieszkuje tu aż 59,8% ogółu ludności. Prawie 40% produkcji przemysłowej w tym regionie przypada na przemysł rolno-spożywczy (Fedan 2001).
EN
The subject of this article covers the PWSTE (State Higher School of Technology and Economics in Jaroslaw) education efficiency regarding the local and regional labor market demand for graduates. The analysis covers tutors’ work efficiency and qualifications, premises as well as teaching and technical equipment utility level, education efficiency response to the local market requirements. For this purpose, the internal research in the form of a questionnaire was conducted among 190 students and graduates as respondents. It resulted in relevant substantive and practical conclusions.
PL
Problematyka artykułu dotyczy efektywności kształcenia studentów w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, w kontekście zapotrzebowania absolwentów na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Analizie poddano stopień przygotowania i efektywności pracy kadry naukowo‐dydaktycznej, zakres i przydatność bazy lokalowej wraz z wyposażeniem technicznym i dydaktycznym oraz efektywność kształcenia dla potrzeb rynku pracy. W tym celu przeprowadzono badania własne z wykorzystaniem ankiety wśród 190 respondentów, którymi byli studenci i absolwenci jarosławskiej uczelni, pozwalające na ustalenie stosownych wniosków merytorycznych i aplikacyjnych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.