Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W artykule wykorzystano metody analizy przeżycia (analizy historii zdarzeń do badania czasu pracy u ostatniego pracodawcy osób długotrwale bezrobotnych. W pierwszym posłużono się analizą Kaplana-Meiera w celu identyfikacji oraz efektywnej kategoryzacji zmiennych determinujących długość okresu ostatniej pracy. W drugim kroku skonstruowano model proporcjonalnego hazardu Coxa. Przy konstrukcji modelu wykorzystano następujące kryteria: test istotności modelu oparty na ilorazie wiarygodności oraz kryteria informacyjne. Szczególną uwagę poświęcono własnościom modelu Coxa w celu zapewnienia poprawności jego stosowania w zagadnieniach społeczno-ekonomicznych.
PL
Jednym z podstawowych mierników płodności kobiet jest cząstkowy współczynnik (drugiej kategorii) płodności ogólnej kobiet rodzących dziecko kolejności p. Szacowanie współczynników płodności możliwe jest na podstawie bieżącej rejestracji ruchu naturalnego ludności. Większym problemem, z uwagi na ruchy wędrówkowe ludności, jest jednak uzyskanie oszacowań dla danych regionalnych oraz dla kohort, które nie były objęte jeszcze rejestracją bieżącą. Estymacja współczynników płodności odbywa się dla wielu szczegółowych przekrojów. Sprawia to. że nawet przy kilkusettysięcznej ogólnopolskiej próbie współczynnik wyznaczany jest dla stosunkowo niewielkiej domeny kobiet urodzonych w danym roku i zamieszkujących w określonym województwie. Rozkład płodności kohorty kobiet w czasie jest rozkładem o silnej prawostronnej asymetrii i o zazwyczaj gładkim przebiegu. W wyniku badania reprezentacyjnego uzyskany rozkład będzie jednak zaburzany na skutek losowego mechanizmu doboru jednostek. Tym samym pojawia się konieczność wygładzenia rozkładu tak, aby zniwelować wpływ składnika losowego w ostatecznym obrazie rozkładu płodności. Celem pracy jest weryfikacja możliwości zastosowania metod wygładzania dla tablic płodności i ocena wpływu wygładzania na efektywność estymacji.
PL
Analiza przeżycia to zespół metod służących do modelowania czasu trwania kohorty, której jednostki są obserwowane od zdefiniowanego momentu początkowego do zdefiniowanego zdarzenia końcowego. Czas trwania jest traktowany jako zmienna losowa ciągła. Specyfika metod analizy przeżycia związana jest z występowaniem obserwacji cenzurowanych (uciętych) oraz tym, iż funkcje gęstości obserwowanej zmiennej są często nieznane, a rozkłady silnie asymetryczne, co uniemożliwia stosowanie metod klasycznej statystyki. Podstawową funkcją stosowaną w analizie przeżycia jest funkcja dalszego trwania wyrażająca prawdopodobieństwo, że jednostka nie doświadczy zdarzenia końcowego przed czasem t. Metodą oceny, czy pewne zmienne mają wpływ na zróżnicowanie czasu trwania jednostek, jest przeprowadzanie testów porównujących krzywe przeżycia na podstawie dwóch (lub więcej prób). Znaczna liczba tych testów została zaproponowana w ostatnich latach, w tym testy: Log-rank, będący jednym z lub najpopularniejszym, test Gehana, Tarone-Ware, Peto-Peto, Harringtona-Fleminga, testy typu Renyi. W literaturze mało uwagi poświęca się jednakże porównaniu własności tych testów. W poniższym opracowaniu przeprowadzono, przy wykorzystaniu metody Monte Carlo, analizę porównawczą mocy predykcyjnej testów dla dwóch krzywych przeżycia w małych próbach z różnym udziałem jednostek cenzurowanych. Losowano próby z populacji o założonym rozkładzie Weibulla przy różnych proporcjach jednostek kompletnych i cenzurowanych (o losowej kolejności pojawiania się ustalanej w oparciu o rozkład jednostajny) w celu określenia efektywnej wielkości prób dla poszczególnych testów. Szczególną wagę poświęcono problemowi krzyżowania się krzywych przeżycia i zdolności testów do wykrywania różnic między krzywymi przeżycia w takiej sytuacji.
PL
Nowe technologie pozwalają zdobyć przewagę konkurencyjną. Przedsiębiorstwa, które wprowadzają innowacje do swoich produktów lub sposobu funkcjonowania mogą się szybciej rozwijać i są w mniejszym stopniu dotknięte zagrożeniem upadłości w czasie okresie spowolnienia gospodarczego. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej firmy mające nowe pomysły na rozwój mogły dofinansować ich realizację dzięki funduszom unijnym. Znaczna część tych środków trafiła do polskich małych i średnich przedsiębiorstw, aby zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki. Przeprowadzone w roku 2007 oraz w 2009 badanie ankietowe na grupie losowo wybranych ponad 1300 małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce pozwoliło na ilościową ocenę innowacyjności i wykorzystania nowych technologii. Autorzy przedstawiają wyniki badań z uwzględnieniem podziału na branże działalności oraz wielkość przedsiębiorstwa, dzięki czemu możliwe jest wskazanie grup najbardziej innowacyjnych polskich MSP oraz czynników innowacyjność determinujących.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.