Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  środki przymusu bezpośredniego
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W artykule wskazuje na trudności występujące w optymalnym wykorzystaniu komercyjnego sektora ochrony w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Autor przeprowadził kompleksowe badania teoretyczne i empiryczne w tym obszarze diagnozując obecną kondycję firm ochrony. Artykuł zawiera kierunki działań jakie winny zostać przyjęte aby nastąpiła poprawa obecnej sytuacji, w której prywatny sektor bezpieczeństwa nie jest odpowiednio wykorzystywany. Wskazano zostały tu konkretne przedsięwzięcia zarówno o charakterze prawnym, jak i organizacyjnym czy ekonomicznym, które mają usprawnić współpracę wszystkich podsystemów bezpieczeństwa publicznego.
PL
W artykule przedstawiono podstawy prawne użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego, przede wszystkim koncentrując uwagę na możliwości korzystania przez żołnierzy z uprawnień policyjnych wynikających z zapisów art. 15 i art. 16 ustawy o Policji. W drugiej części artykułu wyszczególniono przewidywane zagrożenia i sytuacje, w których może nastąpić potrzeba wykorzystania żołnierzy do zaprowadzenia porządku, pokazano czynniki determinujące podjęcie decyzji o użyciu wojska, sposoby działania i związane z tym niebezpieczeństwa. Reasumując przedstawione treści, autor wyszczególnił i opisał wynikające z ich analizy wnioski oraz zalecenia
PL
Celem artykułu jest omówienie zasad właściwego szkolenia osób mających podejmować czynności niebezpieczne, a mianowicie funkcjonariuszy Policji, którzy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego, znajdując się jednocześnie pod wpływem napięcia emocjonalnego, niejednokrotnie muszą podejmować decyzję o użyciu broni palnej. Autorka wskazuje, iż efektywna profilaktyka może być realizowana tylko i wyłącznie na podstawie rzetelnej wiedzy dotyczącej broni i warunków, w jakich funkcjonariusz się nią posługuje. To podczas profilaktyki uwydatnia się najwięcej zaniedbań i najwięcej działań pozornych. Zagrożenie nie wynika z braku wiedzy, lecz z posiadania wiedzy fałszywej. Zmienność warunków społeczno-gospodarczych oraz ekonomicznych wymaga od funkcjonariuszy Policji rozwijania posiadanych zdolności, umiejętności czy kompetencji, a nawet pokonywania własnych ograniczeń, w możliwie najszerszym zakresie, gdyż prawidłowa ocena występującego zagrożenia i prawidłowe użycie przez funkcjonariusza broni palnej w sytuacji tego wymagającej są warunkiem bezpieczeństwa nie tylko samego policjanta, lecz także innych osób.
EN
The security of citizens has different faces, so its provision and protection requires the use of many, sometimes controversial, methods and means. One of its kinds is health security pertaining to the entire population of the state. In order to provide them and protect them the state organs can use the coercion of treatment. Its use means that therapeutic activities must be implemented independently and often even against the will of the person being subjected to them. In this way there is a very deep interference in freedom and human rights, including the right to self-determination in terms of treatment and choice of treatment method. These actions are justified by the purpose they serve, namely ensuring control of infections and infectious diseases, that may have unpredictable consequences and consequently to prevent their spread.
PL
Bezpieczeństwo obywateli ma różne oblicza, dlatego jego zapewnienie i ochrona wymaga stosowania wielu, czasami kontrowersyjnych, metod i środków. Jednym z jego rodzajów jest bezpieczeństwo zdrowotne odnoszone do całej populacji mieszkańców państwa. By je zapewnić i chronić, organy państwa mogą zastosować przymus leczenia. Jego zastosowanie oznacza, że wdrożone zostają działania lecznicze niezależnie, a często nawet wbrew woli człowieka, który zostaje im poddany. W ten sposób dochodzi do bardzo głębokiej ingerencji w wolności i prawa człowieka, w tym również w prawo do samostanowienia w zakresie poddania się leczeniu i wyboru jego sposobu. Działania takie są usprawiedliwione celem, któremu służą, mianowicie zapewnieniem kontroli nad zakażeniami i chorobami zakaźnymi, które mogą mieć trudne do przewidzenia skutki, i uniemożliwienie ich rozprzestrzeniania się.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.