Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Użytki rolne
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
W artykule przedstawiono analizę ważniejszych cech małych gospodarstw rolnych (do 1 ha użytków rolnych). Jedną z osobliwości polskiego rolnictwa jest duży odsetek gospodarstw bardzo małych. Przedstawiona w artykule charakterystyka tych gospodarstw może być pomocna przy podejmowaniu decyzji w zakresie polityki rolnej, społecznej, kulturalnej i ekologicznej, a także przy dokonywanych rozstrzygnięciach co do ujmowania tych gospodarstw w powszechnych spisach rolnych. Decyzja o objęciu mikrogospodarstw Powszechnym Spisem Rolnym w 2010 r. wymaga uwzględnienia argumentów ekonomicznych i pozaekonomicznych. Autor w podsumowaniu charakterystyki pisze, że nie mają one znaczenia (poza pewnymi wyjątkami) w zakresie produkcji rolnej, natomiast ze względu na ich liczebność rola tych gospodarstw jest istotna dla pejzażu wsi oraz spożytkowania marginalnych zasobów pracy. (abstrakt oryginalny)
EN
The analysis of important characteristics of small farm was presented in the article. A large proportion of very small farms is one of the oddities of Polish agriculture. The characteristic of those farms presented in the article can be helpful in decision taking in agricultural, social, cultural and ecological policy as well as in decision concerning coverage of those farms in agricultural censuses.(original abstract)
XX
W okresie transformacji struktura zasiewów uległa znacznym zmianom. W artykule przedstawiono strukturę zasiewów w roku 2002 w ujęciu województw. Przeprowadzono podział województw na grupy o podobnej strukturze zasiewów, co jest równoznaczne z wyznaczeniem typów struktury zasiewów w Polsce. Podział przeprowadzono wykorzystując metody taksonomiczne. Następnie porównano ją ze strukturą w niektórych krajach europejskich, przeprowadzając ich grupowanie ze względu na podobieństwo badanej struktury. Jak się okazuje, pod względem struktury zasiewów Polska odbiega od krajów europejskich. Różnica polega na wysokim udziale w naszym kraju żyta i ziemniaków, a niższych udziałach pszenicy i jęczmienia.
XX
Od 1 stycznia 1999 r. władze wojewódzkie odpowiadają za politykę regionalną, strategię promowania rozwoju gospodarczego. Ważne jest więc też poznanie potencjału rolniczego nowych województw i analiza dysproporcji regionalnych w obecnym podziale regionalnym. W artykule wykorzystano dane statystyczne GUS dla nowych województw, które następnie przetworzono dla celów opracowania. Potencjał rolniczy nowych województw omówiono na tle zróżnicowanej sytuacji gospodarczej regionów i przedstawiono go jako procentowy udział województw w zakresie: powierzchni użytków rolnych (oraz w rozbiciu na grunty orne, sady i użytki zielone), liczby gospodarstw indywidualnych(oraz w rozbiciu na grupy obszarowe), powierzchni i zbiorów ważniejszych upraw, pogłowia zwierząt (bydła i trzody chlewnej), produkcji mleka, żywca rzeźnego, jaj i wełny.(fragment tekstu)
XX
W czerwcu 2003 r. GUS opublikował "Raport z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2002". W artykule przedstawiono informacje dotyczące ogólnej sytuacji rolnictwa polskiego, gospodarstw rolnych, ludności, gospodarstw domowych związanych z rolnictwem i pracujących w rolnictwie, działalności gospodarczej, użytkowania ziemi, powierzchni zasiewów, zwierząt gospodarskich, budynków i budowli, ciągników, samochodów i maszyn rolniczych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.