Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 50

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  dojrzałość
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Kategoria rozwoju zawodowego nauczycieli jest kluczową dla teorii i badań pedeutologicznych. Jej związanie z biurokratycznym modelem awansu zawodowego spowodowało ograniczenie jej pola analitycznego, stopniowo przekształcając ją w stereotyp niezdolny do objaśniania złożonego i dynamicznego świata szkoły i nauczycieli. Celem artykułu jest wskazanie obszarów niefunkcjonalności kategorii rozwój zawodowy nauczyciela (w znaczeniu, jaki nadała jej reforma oświaty) identyfikowanych w badaniach socjalizacji zawodowej nauczycieli oraz namysł nad możliwością wzbogacenia języka pedeutologii o kategorię dojrzałości, przekraczającą dotychczasowy kontekst teoretyczny w badaniach pedeutologicznych.
PL
Myślenie o całożyciowym wychowaniu człowieka i etapach jego rozwoju ma swoje ugruntowane tradycje w nowożytnej europejskiej myśli pedagogicznej, sięgające co najmniej XVII i XVIII wieku – twórczości Jana Amosa Komeńskiego, Jana Jakuba Rousseau i Jana Henryka Pestalozziego. Jednak siedmioletnie okresy w rozwoju człowieka były znane w medycynie, prawie i filozofii od czasów starożytnych i średniowiecza. Wśród kolejnych faz rozwojowych zawsze wyróżniana była dojrzałość, najczęściej wiązana z uzyskaniem dojrzałości płciowej. Jednak zgodnie ze współczesną wiedzą psychopedagogiczną, z kategorią dojrzałości mamy do czynienia na wielu etapach rozwoju człowieka i w różnych obszarach jego funkcjonowania. Tak też jako pierwszy stwierdzał J.J. Rousseau w II księdze Emila z 1762 roku, pisząc, że każdy wiek ma właściwą sobie doskonałość, rodzaj właściwej sobie dojrzałości. W XX wieku to twierdzenie funkcjonowało już coraz powszechniej dzięki badaniom z dziedziny pedologii i psychologii empirycznej.
PL
Macierzyństwo jest posłannictwem i zadaniem rozwojowym kobiety. Uznawane jest za jedno z ważniejszych zadań życiowych, które realizują kobiety na różnych etapach swojego życia. Macierzyństwo nie tylko znacząco wpływa na życie matki, ale także powoduje wiele zmian na różnych płaszczyznach jej funkcjonowania: emocjonalnej, społecznej, poznawczej, a także fizycznej. Macierzyństwo nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy jest realizowane przez nastoletnie matki. Celem niniejszego artykułu jest próba ukazania istotnych czynników, warunkujących dojrzałość nastolatki do podjęcia się tej ważnej roli życiowej, jaką jest rola matki. Autorka publikacji chciałaby pokazać, że macierzyństwo nieletnich, mimo iż należy je uznać za kryzys życiowy, krytyczne wydarzenie w życiu młodej dziewczyny, może być dla niej także szansą rozwoju, pozytywnie wpływającą na jej dojrzałość.
PL
W Holandii i wielu innych państwach podejmowane są wzmożone wysiłki zmierzające do rozbudowy programów przygotowania do życia zawodowego/konstruowania kariery (career learning). U ich podstaw leży forsowane przez wielu przekonanie, że w toku edukacji można, należy, a nawet koniecznie trzeba wzmacniać rozwój kompetencji niezbędnych w konstruowaniu kariery (career competencies) oraz tożsamości zawodowej (career identity). W niniejszym artykule podejmuję polemikę z takim stanowiskiem. Chcę mianowicie dowieść, że cele stawiane w obecnym modelu przygotowania do życia zawodowego/kariery rozbieżne są z wiedzą i najnowszymi ustaleniami współczesnej psychologii rozwojowej i neuropsychologii. W miejsce przygotowania do życia zawodowego w jego dotychczasowym kształcie, proponujemy fazowy model rozwoju kariery.
PL
Opracowanie dotyczy oceny systemu zarządzania w placówkach ochrony zdrowia. Celem zrealizowanych badań naukowych było dokonanie oceny stopnia dojrzałości systemu zarządzania w organizacjach z sektora ochrony zdrowia oraz weryfikacja hipotezy, że poziom dojrzałości systemu zarządzania w wybranych podmiotach leczniczych jest stosunkowo niski, tj. nie przekracza 30%, oraz hipotezy, że dojrzałość systemu zarządzania w publicznych podmiotach leczniczych jest wyższa niż w niepublicznych. Do gromadzenia danych wykorzystano metodę badań sondażowych. Kwestionariusz ankietowy rozdysponowany został uczestnikom studiów podyplomowych skierowanych do kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi oraz uczestnikom studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że poziom dojrzałości systemu zarządzania w wybranych podmiotach leczniczych nie jest niski, ponieważ wyniósł ok. 51%. Analiza wyników wykazała jednak, że dojrzałość systemu zarządzania różni się w zależności od rodzaju własności badanych podmiotów, tj. publicznych i prywatnych. Różnica ta jest wyraźnie zauważalna i zaskakująca. Dojrzałość systemu zarządzania w podmiotach publicznych oszacowana została na 48%, w niepublicznych zaś na 56%. To oznacza, że zdaniem ankietowanych w publicznych podmiotach leczniczych dojrzałość jest niższa niż w niepublicznych.
PL
Rodzina jest dla dziecka modelem społeczeństwa. Stosunki panujące w niej są dla dziecka źródłem informacji o tym, jak dorosłe osoby odnoszą się do siebie. Dziecko obserwuje świat dorosłych i ich zachowania. Warunkiem pełnego zabezpieczenia rozwoju i dojrzałości dziecka jest miłość otoczenia, akceptacja rodziców i zwartość rodziny. Należyte wypełnienie ról rodzicielskich, uznanie praw i obowiązków dziecka oraz zapewnienie mu warunków wszechstronnego rozwoju decydują o wysokiej wartości rodzinnego środowiska wychowawczego. Mogą w nim rozwijać się i wzrastać wartościowi ludzie, bez zahamowań i uprzedzeń, radośni i otwarci na świat. Rodzina to pierwszy wychowawca dziecka. Prawidłowo funkcjonująca rodzina stwarza najdoskonalsze warunki dla dojrzałości i wzrostu człowieka. Rodzice są najważniejszymi tutorami w rozwoju i wychowaniu dziecka ku dojrzałości.
EN
The maturity of the priests’ faith is closely related to his spiritual maturity, and his conscious participation in the Priesthood of Jesus Christ. In his relation to Jesus, the priest defines his identity, develops his bonds with God the Father and the Holy Spirit – that is with the Trinitarian God. Following Christ, the priest loves the community of the Church and all the people, as those for whom Christ died. The spiritually mature priest is capable of spiritual recognition to distinguish the inspiration of the Holy Spirit from the Satanic influences in his own heart, in the world and in the Church. Coming along the path of the faith means one has to trust and love God more and more, and accept the need for continuous growth.
EN
The main goal of my research on self-improvement of teachers based on their professional and connected with their implementation of vocation experiences is to show the complexity and ambiguity of the nature of the teacher in the modern world. The challenge, which I am undertaking, is to develop an appropriate methodology, allowing to catch and describe the influence of life experience on the formation of a mature personal identity among teachers. The presented work is only the seed for „forging” of these ways to approach a particular kind of experience, to which I refer; this situation is obvious in the case studies of each particular existence in the hope of extract specific contents. It turns out that my interlocutors: school teacher, academic teacher and teacher-priest are extremely dedicated to their mission of offering advice and help, and especially appropriate inspiring with their own example. The most important conclusion from my research is ascertainment that every true teacher is at firs an individual entity with their personal history and the experiences what cannot be generalized.
PL
Głównym założeniem moich badań dotyczących samodoskonalenia nauczycieli, na podstawie ich doświadczeń zawodowych oraz związanych z realizacją powołania, jest ukazanie złożoności i zarazem niejednoznaczności charakteru nauczyciela we współczesnym świecie. Wyzwaniem, jakie podejmuję, jest wypracowanie odpowiedniej metodologii, pozwalającej ująć i opisać wpływ życiowego doświadczenia na formowanie się dojrzałej tożsamości osobowej wśród nauczycieli. Prezentowana praca jest zalążkiem „wykuwania się” tych sposobów ujęcia szczególnego rodzaju doświadczeń, o których piszę; tak też jest w przypadku badania każdej szczególnej egzystencji w nadziei na wydobycie konkretnych treści. Okazuje się, że badane osoby: nauczycielka szkoły średniej, nauczyciel akademicki i nauczyciel duchowny są niezwykle oddane swojej misji służenia radą i pomocą, szczególnie zaś właściwym inspirowaniem swoim przykładem. Najważniejszym wnioskiem, jaki płynie z moich badań, jest stwierdzenie, że każdy prawdziwy nauczyciel jest przede wszystkim indywidualną jednostką ze swą osobistą historią i z doświadczeniami, których nie sposób generalizować.
PL
Niniejszy artykuł zawiera się w nurcie psychologii egzystencjalnej, która każdego człowieka traktuje indywidualnie, jako kogoś wyjątkowego. Można wyróżnić wiele aspektów cierpienia. Ten artykuł odnosi się do badań osób (mężczyzn) konsekrowanych, co jest szczególnie istotne, gdyż w aspekcie psychologiczno-pedagogicznym starano się ukazać, że Bóg jest większy niż cierpienie i większy niż stereotypy, a do życia konsekrowanego, jako Księża diecezjalni czy zakonnicy, są predysponowani ludzie, którzy mają powołanie, bez względu na swoje pochodzenie i wychowanie. Z badań tych wynika, że cierpienie w połączeniu z odniesieniem do wartości religijnych i miłością przyjacielską oraz miłością do Boga wpływa pozytywnie na dojrzałość osoby. Cierpienie uszlachetnia przez miłość, a związek cierpienia z dojrzałością zależy od przyjętego rozumienia dojrzałości, ponieważ cierpienie prowadzi do dojrzałości charakteru lub/i dojrzałości emocjonalnej lub/i dojrzałości osobowości. Poprzez badania empiryczne ukazano doskonalący wpływ cierpienia psychicznego. Ukazano empirycznie, że osoby konsekrowane, które przeżyły wiele cierpień, potrafią być bardzo dojrzałymi ludźmi, rozumieją siebie i innych, są wrażliwe, wybierają wartości zgodne z nauką Kościoła, mają dojrzałą perspektywę wpływu cierpienia na własne życie i głębszą samoświadomość. W wyniku analizy przeprowadzonych badań okazało się, że to, co sprawia, że osoby, które wiele cierpiały, są bardziej dojrzałe od niecierpiących, to skupienie się na Bogu oraz spotkanie w życiu wzoru w przyjacielu. Ten empiryczny fakt doskonale potwierdza związek, że cierpienie, w połączeniu z pozytywną postawą wobec Boga oraz z posiadaniem przyjaciela, uszlachetnia i prowadzi do dojrzałości. Badanie osoby, które cierpiały, pokazały, że cierpienie (połączone z wiarą) powoduje dojrzałość charakteru. Tylko badani cierpiący mają wysoko dojrzały charakter, a o dojrzałości każdej osoby ostatecznie decyduje wiara, zdolność do przebaczania i przyjaźni. Dojrzałość charakteru występuje u tych najbardziej cierpiących, ale równocześnie nie zawsze występuje u nich dojrzałość osobowości i emocjonalna. Artykuł kończy dyskusja, zawierająca pedagogiczne przesłanie, poszerzające wnioski z przeprowadzonych badań o aspekty wychowawcze.
EN
This article is written consistent with a stream of existential psychology that every person treats individually, each as someone special. You can highlight many aspects of suffering. This article refers to the study of people (men) consecrated, which is particularly important, because in terms of psycho-pedagogical approach it is attempted to show that God is greater than the suffering, and bigger than stereotypes, and that to the consecrated life as diocesan priests or monks are predisposed people who have a vocation, regardless of their background and upbringing. The research shows that suffering in combination with a reference to religious values and the friendly love and love of God has a positive effect on the maturity of the person. Suffering ennobles through love and relationship of the suffering to the maturity depends on the accepted understanding of maturity, because suffering leads to maturity of character and/or emotional maturity and/or maturity of personality. Through empirical studies it was revealed the perfecting impact of psychological distress. It was shown empirically that the consecrated persons who have survived much suffering can be very mature people, understanding themselves and others, are very sensitive, select the value in accordance with the teachings of the Church, have a mature perspective of the impact of suffering on their own lives and deeper self- awareness. As a result of the analysis of the research, it turned out, what makes people who were suffering a lot that they are more mature than urgent, is to focus on God, and the meeting in the life pattern friend. This empirical fact confirms the excellent relationship that suffering, combined with a positive attitude towards God, and in combination with the possession of a Friend, refines and leads to maturity. The subjects – people who have suffered showed that the suffering (in conjunction with faith) will cause mature character, at least moderately. Not suffering respondents always have immature character. Maturity character occurs in those who were the most suffering but not always at the same time they have a personality and emotional maturity. The article concludes with a discussion that contains educational message, broadening the conclusions of the study on the educational aspects.
EN
The article is focused on the relation between Stanisław Brzozowski and Cyprian Norwid, one that is important for comprehending Polish culture and literature. Brzozowski could not meet Norwid in person, and his fascination was exclusively the fascination of a reader, but the deliberations presented here are not limited to the perspective of reception or to research on the influence. I am trying to describe the connection between the two authors as an encounter, because many of their intuitions – concerning the social world, the role of an individual in history, the coexistence of life and literature – coincided. A dynamic model of encounter allows pointing to the personalistic-dialogical way Brzozowski treated Norwid’s work. I have decided to make “maturity” the key word of this article, and this is for two reasons. Firstly, Brzozowski provided one of his most significant books, Idee (Ideas), designed to be an introduction to “philosophy of historical maturity”, with an epigraph taken from Norwid’s Garstka piasku (A Handful of Sand). The epigraph does not have a decorative function, but it foretells and programs reflection. Secondly, both the authors ponder over what maturity should be in the historical, anthropological and philosophical planes. In the light of the issue of maturity the community of thought between Norwid and Brzozowski appears not only as a community of common answers, but – first of all – as a community of basic and fundamental questions.
EN
Encounter as a philosophical category comprises a lot of various types of relations and configurations of a man with another man. In Poland in the last twenty years of the 20th century and later there developed a flourishing environment of philosophers who examined the problems of interpersonal encounter in the spirit of the synthesis of phenomenology and personalism. The Polish philosophers of encounter came to a few essential findings referring to the subject of encounter considered in the comprehensive and general way. The article attempts to apply the general philosophical issue worked out in this trend so to consider the problem in more detailed way. The essential question is: can the findings of the Polish philosophy of encounter be useful to examine the relations in the family environment for the effectiveness of fulfilling the educational function towards children by the family? The author proves that some philosophical settlements can actually be used in such a research area.
PL
Spotkanie [encounter] jako kategoria filozoficzna obejmuje wiele różnorodnych typów relacji i konfiguracji człowieka z człowiekiem. W Polsce w ostatnich 20 latach XX wieku i później rozwijało się prężnie środowisko filozofów, wnikliwie badających problematykę spotkań międzyludzkich w duchu syntezy fenomenologii z personalizmem. Polscy filozofowie spotkania doszli do kilku znaczących odkryć i ustaleń, odnoszących się do całościowo i ogólnie ujętego tematu spotkania. Artykuł podejmuje próbę aplikacji ogólnej problematyki filozoficznej, wypracowanej w tym nurcie, do rozważenia bardziej szczegółowego problemu. Zasadnicze pytanie brzmi: czy odkrycia polskiej filozofii spotkania mogą być użyteczne w zastosowaniu do zbadania relacji w środowisku rodzinnym pod kątem efektywności wypełniania przez rodzinę funkcji wychowawczej względem dzieci. Autor dowodzi, że niektóre rozstrzygnięcia filozoficzne rzeczywiście mają zastosowanie w tak określonym obszarze badawczym.
PL
W artykule podjęta została refl eksja nad charakterem działań edukacyjno-wychowawczych, wspierających osobę w osiąganiu dojrzałości. Za takie działania uważamy przede wszystkim wszystko to, co wyzwala i rozwija w osobie zdolność życia w harmonii z sobą, z otoczeniem oraz z Transcendencją. Zainspirowany myślą W. Brezinki, stoję na stanowisku, że w moralności człowieka, która ma wspierać i prowadzić go do dojrzałości, ważną rolę spełnia religia. Uzasadnieniem tego twierdzenia jest przede wszystkim to, że odwołujące się do niej ludzkie myślenie i wartościowanie zyskuje trwały i niezmienny punkt odniesienia dla podejmowanych działań. Takiemu nastawieniu człowieka służy sfera duchowa człowieka. Za jej pośrednictwem odsłania on swoje przekonania i postawy wania, promując określoną wizję życia, refl eksyjny stosunek do codzienności, wypełnione szacunkiem nastawienie do świata i nadzieję na życie w szczęściu (nieśmiertelność), które ofiaruje człowiekowi Bóg. Na podstawie prowadzonej refleksji uważam, że moralność stanowi wspólny mianownik wszystkich wymiarów ludzkiego życia. Z tych powodów jest niepodważalnym i istotnym elementem osiągania dojrzałości, łączonej z osiąganiem wewnętrznej harmonii, która ułatwia osobie życie w społeczności. Okazuje się, że proces ten jest wynikiem wielu działań, w których ważną funkcję może też spełniać religia. Spostrzeżenie to domaga się jeszcze wyjaśnień, w jakiej mierze można kształtować nabywane przez osobę życiowe kompetencje do osiągania dojrzałości. Jej nabywanie wpisane jest w proces gromadzenia doświadczeń oraz odkrywania i przyjmowania za własne określonych wartości. Wsparcia takiego udziela osobie także religia. Szczególnie ważną rolę ma do spełnienia poznanie religijne, które ukazuje rzeczywistość ludzkiego życia w nowym – transcendentnym aspekcie. Jego wartość polega na tym, że wspiera ono rozwój umiejętności dokonywania ocen moralnych. Ten styl działania możliwy jest jednak tylko wówczas, gdy człowiek odwołuje się do wiary religijnej. Wiara wspiera człowieka w przyjmowaniu wartości absolutnych. Rozumienie znaczenia religii w rozwoju osoby i osiągania przez nią dojrzałości domaga się konkretnych działań, podejmowanych na płaszczyźnie wychowawczo-duszpasterskiej.
EN
The article has been taken to reflect on the nature of educational and education activities, which provide support to a person in achieving maturity. For such action, we believe, above all, everything that triggers and develops in a person’s ability to live in harmony with each other, with the environment and the Transcendence. Inspired by W. Brezinka we think we are of the opinion that human morality, which is to support and lead it to maturity, an important role is played by religion. The rationale for this claim is primarily that refer to the human thinking and valuation gains a permanent and unchanging point of reference for action. Such attitude of man is spiritual sphere of man. Through it he reveals his beliefs and attitudes and accepted values. Thus it draws to man the way his conduct promoting a specific vision of life, a reflective attitude to everyday life, filled with respectful attitude to the world and hope for a life of happiness (immortality), which offers to man by God. On the basis of its reflection, we believe that morality is the common denominator of all dimensions of human life. For these reasons it is an undeniable and important element for the achievement of maturity combined with achieving inner harmony, which helps a person living in the community. It turns out that this process is the result of many activities in which an important function can also meet the religion. This observation requires more explanation to what extent can shape purchased by a person living competencies to achieve maturity. Its acquisition is inscribed in the process of gathering experience and discovery and acceptance for their own specific values. Grants to support such a person is a religion. A particularly important role to fulfill religious knowledge, which reveals the reality of human life in a new – the transcendent aspect. Its value lies in the fact that it supports the development of the ability to make moral judgments. This style of action is possible but only if the person appeals to religious faith. Faith promotes man in the adoption of absolute values. Understanding the importance of religion in the development of persons and reaching its maturity demands concrete actions at the level of educational and pastoral.
PL
W artykule zaprezentowano holistyczne podejście do wychowania seksualnego uwzględniające wszechstronne przygotowanie dzieci i młodzieży do poznania własnej płciowości i płciowości osób odmiennej płci. Podkreślony został aspekt rozwoju biologicznego, psychicznego i społecznego w rozwoju seksualności, kształtowanie dojrzałości młodzieży oraz związek seksualności z podejmowanymi w przyszłości rolami małżeńskimi i rodzicielskimi. W celu uzasadnienia omawianego podejścia poddano dyskusji wnioski z analiz programów wychowania seksualnego o charakterze holistycznym, realizowanych w świecie. Przedstawiono także wnioski z badań własnych autora, dotyczących związku uczestnictwa w szkolnych zajęciach z wychowania do życia w rodzinie z postawami młodzieży wobec seksualności, małżeństwa i rodzicielstwa. Te wnioski są następujące: mniej niż połowa 18-, 19-latków biorących udział w badaniach wykazała się dojrzałym nastawieniem do wartościowania seksualności; dziewczęta przejawiają dużo bardziej dojrzałe postawy w omawianej sferze niż chłopcy; zwiększa się odsetek nastolatków aktywnych seksualnie; duża grupa młodzieży podejmuje doświadczenia seksualne bez miłości; około połowa nastolatków zrywa kontakt z partnerem inicjacji; prawie wszyscy młodzi ludzie mieli kontakt z pornografią; młodzież uczestnicząca w zajęciach z wychowania do życia w rodzinie (szczególnie chłopcy) przejawia nieco bardziej dojrzałe postawy wobec seksualności, małżeństwa i rodzicielstwa niż młodzież nieuczestnicząca w nich; jakość postaw młodzieży wobec aktualnych dla niej obszarów związanych z seksualnością koreluje w wysokim stopniu z jakością jej postaw wobec małżeństwa i rodzicielstwa – jest to korelacja dodatnia. Wskazany związek uczestnictwa przez chłopców w zajęciach z wychowania do życia w rodzinie z ich dojrzalszymi postawami wobec płciowości stanowi ważny argument przemawiający za tego rodzaju edukacją.
EN
The paper presents a holistic approach to sex education taking into account the comprehensive preparation of children and young people to know their own sexuality and the sexuality of people of the opposite sex. It has been highlighted aspect of biological, psychological and social development of sexuality, shaping the maturity of youth and relationship of sexuality with marital and parental roles undertaken in future. In order to justify this approach was discussed findings from analyzes of sex education programs realized in the world. The paper presents the conclusions from the author's own research concerning the relationship of participation in education classes to live in a family with young people attitudes towards sexuality, marriage and parenthood. The conclusions of their research are as follows: less than half of 18-, 19-year-olds involved in the study showed a mature attitude to sexuality; girls reveal much more mature attitude in this sphere than boys; increases in the percentage of sexually active teens; a large group of young people take sexual experience without love; about half of teenagers breaks contact with a partner after sexual initiation; nearly all young people have contact with pornography; young people participating in education classes for family life (especially boys) reveals a more mature attitude towards sexuality, marriage and parenthood than young people not participating in them; quality of the attitudes of young people towards the areas related to sexuality correlates highly with the quality of their attitudes towards marriage and parenthood - this is a positive correlation. Indicated participation by boys in education classes for family life with their more mature attitudes towards sexuality is an important argument in favor of this kind of education.
PL
Artykuł zawiera się w nurcie psychologii egzystencjalnej, która każdego człowieka traktuje indywidualnie, każdego jako kogoś wyjątkowego. Nawiązuje do pism Viktora Frankla, który na temat sensu cierpienia pisał m.in., że może być ono potrzebne lub niepotrzebne, a przede wszystkim, że nie ma takiej sytuacji życiowej, która byłaby naprawdę bezsensowna, gdyż tragiczną triadę winy, cierpienia i śmierci można przekształcić w coś pozytywnego. Artykuł nawiązuje też do nauczania Kościoła katolickiego na temat doskonalącego znaczenia cierpienia. Kościół podkreśla, że wielkość cierpienia psychicznego jest nie mniejsza od wielkości cierpienia fizycznego, a zdaje się, jakby było ono mniej dostrzegalne przez kogoś drugiego. Cierpienie uszlachetnia przez miłość. Artykuł odwołuje się również do pism A. Maslowa na temat dojrzałości. Człowiek w pełni dojrzały, to człowiek samorealizujący się, jednakże samourzeczywistnienie zdarza się u mniej niż 1% dorosłych ludzi. Cierpienie, wraz z odniesieniem do Boga, może mieć pozytywny wpływ na człowieka i może pozytywnie wpływać na dojrzałość osoby.
EN
This article contains itself in a stream of existential psychology that treats every person individually, each as someone exceptional This Article refers to the writings of Viktor Frankl. He wrote, among others, on the meaning of suffering, that suffering may be necessary or unnecessary, and above all, there is no such situation in human life, that would be really senseless since the tragic triad of guilt, suffering and death can be transformed into something positive. Then, this article refers to the teaching of the Catholic Church on perfecting meaning of suffering. Church emphasizes that size of mental suffering is not smaller than the physical suffering, but seems like a less visible by someone else. Suffering ennobles through love. Then, this article refers to the writings of A. Maslow on maturity. Fully mature man is a self-realizing man, however it occurs in less than 1% of adults. Suffering together with reference to God, can have a positive effect on a human, and can have a positive impact on the maturity of the person.
PL
Celem artykułu jest praktyczna aplikacja koncepcji oceny dojrzałości modeli biznesowych na podstawie postrzeganego przez przedsiębiorcę stopnia rozwoju poszczególnych elementów modelu wpływających na tworzenie wartości dla klienta i zapewniających czerpanie korzyści z tej wartości. Do zidentyfikowania determinant dojrzałości modelu biznesowego wykorzystano wyniki badania ankietowego przeprowadzonego za pośrednictwem DELab UW na grupie respondentów, obejmujących start-upy oraz starsze przedsiębiorstwa (scale-up). W artykule zdiagnozowano wpływ wieku (fazy cyklu życia) firmy, sposobu komercjalizacji, dostępności źródeł finansowania oraz elementów kapitału intelektualnego na dojrzałość modelu biznesowego badanych przedsiębiorstw. W strukturze grupy również udział przedsiębiorstw wykorzystujących w działalności wyniki prac badawczo-rozwojowych (zarówno spośród start-up, jak i scale-up) wynosi 50%, co pozwoliło zbadać wpływ sposobu komercjalizacji i elementów kapitału intelektualnego na dojrzałość modeli biznesowych badanych podmiotów.
XX
The goal of this article is the practical application of the concept of assessment of the maturity of a business model on the basis of the degree of development of the individual model elements that have an impact on creating value for the customer and guaranteeing benefits from that value as perceived by the entrepreneur. The results of a questionnaire-based survey as conducted through DELab of the University of Warsaw1 on a group of respondents encompassing start-ups as well as older companies (scale-ups) are presented in order to identify the determinants of the maturity of the business model. The article diagnoses the influence of age (phase in the lifecycle) of the company, its method of commercialization, accessibility of sources of financing, and elements of intellectual capital on the maturity of the business model of the investigated companies. The group structure included companies utilizing the results of research and development efforts in their operations (both start-ups and scale-ups). They accounted for 50%, which made it possible to examine the impact of method of commercialization and intellectual capital elements on the maturity of the business models of the surveyed entities.
Ius Matrimoniale
|
2021
|
vol. 32
|
issue 1
87-105
EN
Many cases of the nullity of marriage are conducted due to the inability to undertake essential marriage duties of mental incapacity (can. 1095 n. 3 CIC/83). In a significant proportion of cases, the marriage is invalid because of the immature personality of one or both parties, which makes it impossible for the spouses to take on basic marriage duties from the beginning. However, each case should be considered very carefully because the point of reaching maturity is merely contractual, and the formation of a personality lasts a lifetime.The article aims to discuss possible determinants of an immature personality shaped by the family of origin. The family shapes the basic frameworks of the child’s personality, including a system of attitudes and needs, way of satisfying them and an extremely important mechanism of self-esteem. Children, who are raised in dysfunctional families, are influenced of stressogenic and pathogenic factors, which are the source of psychological trauma, causing changes in the personality structure as well as emotional and behavioral problems.
PL
Wiele spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest prowadzonych z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej (kan. 1095 n. 3 KPK/83). W znacznej części przypadków małżeństwo zostaje uznane za nieważne z powodu niedojrzałej osobowości jednej lub obu stron, która sprawia, że nupturienci od samego początku nie są w stanie podjąć podstawowych obowiązków małżeńskich. Każdy przypadek powinien zostać jednak rozpatrzony bardzo ostrożnie, ponieważ punkt osiągnięcia dojrzałości jest jedynie umowny, a kształtowanie osobowości trwa całe życie.Artykuł ma na celu omówienie możliwych uwarunkowań osobowości niedojrzałej, kształtowanej przez rodzinę pochodzenia. Rodzina kształtuje podstawowe zręby osobowości dziecka, m.in. system postaw i potrzeb, sposoby ich zaspokajania oraz niezwykle ważny mechanizm samooceny. Dzieci wychowujące się w rodzinach dysfunkcyjnych podlegają wpływowi stresogennych i patogennych czynników, stanowiących źródło głębokich urazów psychicznych, powodujących zmiany w strukturze osobowości oraz problemy emocjonalne i zaburzenia w zachowaniu.
17
Content available remote

Rozwój duchowy jako atrybut dojrzałości w starości

63%
EN
Th e main objective of the article is to emphasize the importance of the spiritual development of a human being at the old age which is marked with a fear of the approaching death. Existential concerns that a human being has to face at the subsequent stage of development create an opportunity to direct one’s life towards aims that are vital at the old age. Th is, consequently, leads to the subsequent stages of maturity. Th e old age may exude wisdom thanks to which a senior is ready to face the most diffi cult challenges for himself, for other people and even for what is more than human. Accepting one’s own old age and the approaching death, a human being enters the last stage of development and thanks to the possibility of transcending, an old man may try to search for a new sense of life which is adequate to needs and values at this stage and he may approach the absolute.
EN
The article is focused on the relation between Stanisław Brzozowski and Cyprian Norwid, one that is important for comprehending Polish culture and literature. Brzozowski could not meet Norwid in person, and his fascination was exclusively the fascination of a reader, but the deliberations presented here are not limited to the perspective of reception or to research on the influence. I am trying to describe the connection between the two authors as an encounter, because many of their intuitions – concerning the social world, the role of an individual in history, the coexistence of life and literature – coincided. A dynamic model of encounter allows pointing to the personalistic-dialogical way Brzozowski treated Norwid's work. I have decided to make “maturity” the key word of this article, and this is for two reasons. Firstly, Brzozowski provided one of his most significant books, Idee (Ideas), designed to be an introduction to “philosophy of historical maturity”, with an epigraph taken from Norwid's Garstka piasku (A Handful of Sand). The epigraph does not have a decorative function, but it foretells and programs reflection. Secondly, both the authors ponder over what maturity should be in the historical, anthropological and philosophical planes. In the light of the issue of maturity the community of thought between Norwid and Brzozowski appears not only as a community of common answers, but – first of all – as a community of basic and fundamental questions.
EN
Reseach objective: The aim of the paper is to demonstrate how a specific form of education – accompanying education that has its source in the Ignatian tradition – fosters the formation of the pupil. Formation is understood here as the educational endeavor directed at the development of all human skills and talents, and the whole person: body and spirit, intellect, will, feelings. The description of the formation processes will focus on the moral formation, because morality is the fullest expression of the value of educational processes. The research problem and methods: The paper looks for the answer to the question regarding the possibility of employing accompanying pedagogy in human formation developed from the perspective of the Ignatian tradition. The characteristic features of the Ignatian tradition described in the subject literature are applied to the requirements of the processes of moral formation.  The process of argumentation: The interpretation of the Ignatian tradition and the spirituality developed on its bases allow for developing a model of moral formation. Research results: The processes of moral formation require the involvement of the forms of cognition available to man (natural and supernatural). Cognition gives a person the ability to "process" and expand his knowledge of the man-made reality. This ability consists  what is objectively good and what is bad and in choosing good as a consequence of this recognition. Conclusions, innovations and recommendations: Moral formation is the actual reality that takes place in the life of every person. People’s functioning in everyday life is the visible outcome of this formation, which requires from pedagogy particular forms of social coexistence. One of these is accompanying pedagogy, which, while respecting the pupil’s freedom, places another person next to him – that of an educator/mentor acting as a kind of a witness to the history of his life. 
PL
CEL NAUKOWY: Zamierzamy pokazać, jak specyficzna forma wychowania – wyrastające z tradycji ignacjańskiej towarzyszenie – sprzyja formacji wychowanka rozumianej jako trud wychowawczy przywiązujący wagę do rozwoju wszystkich jego umiejętności i talentów, całej osoby: ciała i ducha, intelektu, woli, uczuć. Przebieg procesów formacji zostanie zawężony do formacji moralnej wychowanka przede wszystkim dlatego, że moralność najpełniej ukazuje wartość podjętych procesów wychowania. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Artykuł winien udzielić odpowiedzi na pytanie o możliwości korzystania w formacji osoby z rozwijanej w tradycji ignacjańskiej pedagogiki towarzyszenia. Wydobyte z literatury przedmiotu charakterystyczne rysy tradycji ignacjańskiej zostaną odniesione do potrzeb prowadzonych procesów formacji moralnej. PROCES WYWODU: Interpretacja założeń tradycji ignacjańskiej i wiążącej się z nią duchowości umożliwiła wypracowanie wyrastającego z niej modelu formacji moralnej człowieka. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Procesy formacji moralnej domagają się angażowania dostępnych form poznania (naturalnego i nadprzyrodzonego). Poznanie daje osobie zdolność „przetwarzania” i rozszerzania posiadanej wiedzy o rzeczywistości tworzonej przez człowieka. Chodzi o umiejętność rozeznawania nie tylko tego, co obiektywnie dobre, a co złe, ale też o będący konsekwencją takiego rozeznania wybór dobra. WNIOSKI, INNOWACJE I REKOMENDACJE: Formacja moralna jest konkretną rzeczywistością w życiu każdego człowieka. Jej zewnętrznym efektem jest jego funkcjonowanie w codziennym życiu. To z kolei domaga się od pedagogiki określonych form współistnienia społecznego. Jedną z nich jest pedagogika towarzyszenia, która szanując wolność wychowanka, stawia obok niego drugą osobę – wychowawcę/mentora pełniącego funkcję swego rodzaju świadka toczącej się historii życia.
20
63%
LogForum
|
2016
|
vol. 12
|
issue 4
203-211
EN
Background: The issue of managing sustainability in supply chain seems to be more and more complex. There are many aspects that need to be taken into consideration when planning, implementing and monitoring environmental and social conditions of supply chains. Despite many works, already published, on the concept of sustainable development (SD) is seems that the issue of assessment and especially the issue of maturity in the light of the SD concept is still not developed enough. Methods: The general aim of the paper is the analysis of the maturity issue in the context of sustainability. The main objective is to conceptualize the idea of maturity in sustainable supply chain. Beside the literature research the own proposition of theoretical model was described. Results: The article describes the issue of maturity as an element of managing sustainable development in the supply chain. The author presented a theoretical model of the maturity. Moreover the author gave some recommendations how to manage the sustainability issues in supply chain in more mature approach and introduced some useful tools among which are: certification, code of conduct and code of ethics, audits, projects etc. Conclusions: The issue of maturity seems to be very useful for proper understanding the idea of sustainable development in supply chain. The developed model can be used as self-assessment method to check at which level of implementation the idea of SD is analyzed in supply chain. Furthermore, the next phase of the planned research in form of practical verification of the model was advised as well as a research of identification of new factors and tools in analyzed area.
PL
Wstęp: Problematyka zarządzania zrównoważonym rozwojem w łańcuchu dostaw wydaje się być coraz bardziej złożona. Istnieje wiele aspektów, które muszą być brane pod uwagę przy planowaniu, realizacji i monitorowaniu warunków środowiskowych i społecznych w łańcuchach dostaw. Mimo dużego dorobku naukowego dotykającego problematyki zrównoważonego rozwoju (ZR) w łańcuchu dostaw kwestia oceny, a zwłaszcza poziomu dojrzałości nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta. Metody: Głównym celem artykułu jest analiza kwestii dojrzałości w kontekście zrównoważonego rozwoju. Obok przeglądu literatury autorka prezentuje własną propozycję modelu teoretycznego. Wyniki: W artykule nakreślono istotę dojrzałości w kontekście zarządzania zrównoważonym łańcuchem dostaw. Autorka przedstawiła teoretyczny model dojrzałości. Dodatkowym elementem są rekomendacje uzupełnione o narzędzia, które można wykorzystać w praktyce jak np.: system certyfikacji, kodeksy postępowania, kodeksy etyczne, audyty czy projekty. Wnioski: Włączenie kwestii dojrzałości do problematyki zarządzania zrównoważonym łańcuchem dostaw wydaje się bardzo potrzebne. Dzięki niej organizacjom łatwiej jest rozumieć istotę zrównoważonego rozwoju. Zaproponowany model użyty jako metoda samooceny dodatkowo pozwala sprawdzić, na jakim poziomie wdrożenia jest obecnie analizowany przez organizację łańcuchu dostaw. W kolejnej fazie planowanych badań zweryfikowany zostanie model teoretyczny. Dodatkowym kierunkiem badań opisywanej problematyki jest identyfikacja kluczowych czynników sukcesu i ich weryfikacja na podstawie badań empirycznych.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.