Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  energetyka wodna
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) od kilku lat systematycznie wzrasta. W Polsce energia ze źródeł odnawialnych obejmuje energie: promieniowania słonecznego, wiatru, wody, zasobów geotermalnych oraz energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną przez pompy ciepła. W niniejszej pracy została przedstawiona aktualna sytuacja na rynku energii elektrycznej, z uwzględnieniem mocy zainstalowanej. Zasadniczym celem artykułu było określenie roli odnawialnych źródeł energii w funkcjonowaniu KSE wraz ze wskazaniem potencjałów technicznych i realnych potencjałów rynkowych OZE dotyczących możliwości wykorzystania energii elektrycznej. W Polsce w ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w zakresie efektywnego wykorzystania energii. W unijnej perspektywie finansowej 2014–2020 zapisano w celach wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach. Promowanie efektywności energetycznej i użycia OZE w przedsiębiorstwach i budynkach mieszkaniowych dotyczy zmniejszenia strat energii, ciepła i wody oraz kompleksowej modernizacji energetycznej budynków i obiektów.
PL
Artykuł przedstawia tradycje energetycznego wykorzystania rzeki Bóbr na przestrzeni XIII–XX w. Szczególną uwagę zwrócono na rolę młynów wodnych w procesie przemian cywilizacyjnych, poczynając od mechanizacji pracy w średniowiecznych warsztatach, przez rozwój przemysłu w okresie gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej, kończąc na elektryfikacji przemysłu, rolnictwa i miast dzięki elektrowniom uruchamianym na bazie istniejących młynów wodnych. Do prześledzenia tej ewolucji posłużyły źródła archiwalne, lokalne kroniki i literatura przedmiotu. Dostarczyły one informacji dotyczących uwarunkowań społecznych i czynników gospodarczych, które warunkowały ewolucję poszczególnych młynów we współczesne elektrownie bobrzańskie.
EN
The article presents issues related to the use of water energy, hydropower potential and ways of its estimation. It was indicated that hydropower generally is considered to be a clean, safe and predictable source of energy. The influence of hydrological drought and possibilities of preventing its effects were analyzed. The paper includes a rating of energy security and economic viability of projects in hydropower plants during drought.
PL
W artykule zostały zaprezentowane kwestie związane z energetyką wodną, potencjałem hydrologicznym i sposobami jego szacowania. Wskazano, że woda ogólnie uważana jest za czyste, bezpieczne i przewidywalne źródło energii. Przeanalizowano wpływ suszy hydrologicznej i możliwości zapobiegania jej skutkom. Artykuł zawiera ocenę bezpieczeństwa energetycznego oraz efektywności ekonomicznej projektów w elektrowniach wodnych w czasie suszy.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.