Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 16

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  globalne łańcuchy wartości
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
Horyzonty Polityki
|
2017
|
vol. 8
|
issue 22
151-167
PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie wyników przeprowadzonego badania dotyczącego udziału polskiego przetwórstwa przemysłowego w globalnych łańcuchach wartości oraz przeanalizowanie zmian struktury polskiego handlu zagranicznego przetwórstwem przemysłowym. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem jest określenie współczesnych przesłanek organizacji produkcji przemysłowej w skali międzynarodowej oraz wskazanie udziału krajowej i zagranicznej wartości dodanej w eksporcie polskiego przetwórstwa przemysłowego z uwzględnieniem stopnia zaawansowania technologicznego. Metodologia badawcza opiera się na dwóch technikach: przeglądzie literatury przedmiotu oraz analizie dostępnych danych statystycznych. PROCES WYWODU: Wywód składa się z trzech zasadniczych części. Pierwsza charakteryzuje uwarunkowania rozwoju przemysłu polskiego po okresie transformacji ustrojowej, druga określa znaczenie krajowego przetwórstwa przemysłowego w gospodarce narodowej i globalnej. Trzecia część koncentruje się na wynikach badania empirycznego w zakresie zmian w handlu zagranicznym polskiego przetwórstwa przemysłowego w kategoriach wartości dodanej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, że Polska aktywnie uczestniczy w procesach fragmentacji produkcji przemysłowej, o czym świadczy rosnący indeks partycypacji w globalnych łańcuchach wartości. Spada jednak udział krajowej wartości dodanej w eksporcie brutto, co wskazuje na wzrost importochłonności eksportu, szczególnie w sektorach relatywnie zaawansowanych technologicznie. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Dalsza ekspansja eksportowa polskiego przetwórstwa przemysłowego wymaga utrzymania istniejących lub tworzenia nowych przewag konkurencyjnych na rynku międzynarodowym. Stwarza to potrzebę opracowania i realizacji długoterminowych planów rozwoju przemysłu w celu jakościowej poprawy tego sektora gospodarki w kierunku coraz bardziej zaawansowanych branż.
PL
Kraje Grupy Wyszehradzkiej nie stanowią jednolitej struktury, lecz są konstruktem stworzonym przez USA i na potrzeby USA. Więzi handlowe między krajami Grupy są stosunkowo małe, a konwergencja ekonomiczna, która następuje, jest pochodną upodabniania struktur gospodarczych w ramach UE. Tym, co może zbliżyć analizowane państwa, jest ich uczestnictwo w globalnych łańcuchach wartości. Celem artykułu jest ocena zaangażowania Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz poszczególnych branż w globalnych łańcuchach wartości. Szczegółowej analizie poddano powiązania państw Grupy w górę i dół globalnych łańcuchów wartości oraz udział zagranicznej wartości dodanej w eksporcie brutto. Zbadano także wzajemny udział wartości dodanej z krajów V-4 w ich eksporcie. Analiza obejmuje lata 1995-2011 i opiera się na danych WTO i OECD. Wyniki wskazują na zaangażowanie krajów V-4 w umiędzynarodowieniu procesów produkcyjnych oraz rosnące między nimi więzi w tym zakresie.
PL
W artykule dokonano oceny znaczenia usług w globalnych łańcuchach wartości dziesięciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej (tj. Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier – EŚW) w latach 2000-2014. W tym celu wyznaczono macierz przepływów wartości dodanej w gospodarce światowej. Do obliczeń wykorzystano światowe tablice przepływów międzygałęziowych pochodzące z bazy WIOD Release 2016. Z przeprowadzonego badania wynikało, że w eksporcie krajów najbardziej zaangażowanych w globalnych łańcuchach wartości, tj. Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier, wysoki był udział zagranicznych usług (silne powiązania w tył łańcucha). W pozostałych krajach Europy Środkowej i Wschodniej relatywnie duży był udział krajowych usług, które znalazły się w eksporcie innych krajów (silne powiązania w przód łańcucha wartości).
PL
Zmiany zachodzące w gospodarce światowej na przełomie XX i XXI w. w połączeniu z przystąpieniem Polski do UE wpłynęły na udział i pozycję Polski w globalnych łańcuchach wartości (GVC). Celem opracowania jest syntetyczny opis zachodzących zmian w latach 1995-2011 na tle wybranych krajów. Do analizy wykorzystane zostały dane mierzące handel międzynarodowy z wykorzystaniem wartości dodanej (baza danych TiVA). Analiza dowiodła, że udział Polski w GVC uległ znaczącemu zwiększeniu. Wykorzystane miary (m.in. indeks udziału krajowej wartości dodanej w eksporcie brutto, indeks udziału w globalnym łańcuchu wartości i indeks pozycji w globalnych łańcuchach wartości) wskazują na relatywnie duże podobieństwo zmian zachodzących w Polsce do tych zachodzących w dużych, wysoko rozwiniętych krajach.
PL
Statystyki handlu międzynarodowego wskazują, że Chiny są znaczącym eksporterem dóbr wysokiej techniki, doganiając liderów. Zajmują pierwszą pozycję w eksporcie komputerów i wyrobów elektronicznych. Zgodnie z teorią obfitości zasobów, powinny jednak specjalizować się w produkcji dóbr pracochłonnych, a nie kapitałochłonnych. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście Chiny są głównym producentem dóbr zaawansowanych technicznie. Analiza handlu według wartości dodanej wskazuje, że znaczący udział w eksporcie produktów made in China ma zagraniczna wartość dodana oraz import pośredni, szczególnie w branży elektronicznej i komputerowej. Chiny uczestniczą tylko w niektórych etapach produkcji i eksportują dobra finalne. Sugeruje to duże znaczenie międzynarodowej współpracy produkcyjnej w branży, a także ścisłą integrację Chin ze światowymi łańcuchami wartości i ich rolę w tych łańcuchach jako końcowych ogniw, angażujących duże zasoby niewykwalifikowanych pracowników.
EN
The paper evaluates Central and Eastern European countries’ (CEEs) location in global vertical specialization (global value chains, GVCs). To locate each country in global value chains (upstream or downstream segment/market) and to compare them with the selected countries, a very selective methodology was adopted. We concluded that (a) CEE countries differ in the levels of their participation in production linkages. Countries that have stronger links with Western European countries, especially with Germany, are more integrated; (b) a large share of the CEE countries’ gross exports passes through Western European GVCs; (c) most exporters in Central and Eastern Europe are positioned in the downstream segments of production rather than in the upstream markets. JEL classification: F14, F15.
PL
Artykuł koncentruje się na wskazaniu miejsca krajów Europy Środkowo-Wschodniej w globalnych łańcuchach wartości (GVCs). Chcąc zlokalizować pozycję każdego kraju w GVCs (segment upstream lub downstream), zastosowano specjalną metodykę roli kraju w powiązaniach produkcyjnych. Z badania można wywnioskować, że (a) kraje EŚW różnią się poziomem uczestnictwa w powiązaniach produkcyjnych. Państwa, które mają silniejsze więzi z Europą Zachodnią, zwłaszcza z Niemcami są bardziej zintegrowane z GVCs; (b) duży udział eksportu brutto krajów EŚW przechodzi przez łańcuchy dostaw krajów Europy Zachodniej; (c) większość eksporterów z EŚW plasują się w dalszych segmentach produkcji, a nie na rynkach upstream.
PL
Duży wpływ na dynamikę oraz strukturę sektorową i geograficzną handlu nowych państw członkowskich UE z Europy Środkowej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) mają międzynarodowe sieci dostaw. W konsekwencji zmieniła się również zasadniczo rola państw w międzynarodowym podziale pracy. Obecnie kraje specjalizują się nie tyle w produkcji konkretnych dóbr, ile w poszczególnych etapach produkcji. Skutkiem fragmentaryzacji produkcji jest także wzrost współzależności między poszczególnymi gospodarkami. W efekcie wzrost popytu w strefie euro przyczynia się nie tylko do wzrostu importu strefy euro z czterech analizowanych nowych państw członkowskich UE, ale także do zwiększenia obrotów handlowych między nimi, natomiast spadek popytu w strefie euro wpływa na obniżenie się dynamiki obrotów m.in. polsko-czeskich. Statystyki wartości dodanej wskazują, że zwiększającej się intensywności handlu realizowanego wewnątrz międzynarodowych sieci dostaw towarzyszy wzrost udziału zagranicznej wartości dodanej w eksporcie oraz wzrost importu dóbr i usług pośrednich wykorzystywanych w produkcji przeznaczonej na eksport. Zwiększającej się intensywności współpracy w ramach GSC towarzyszy także wzrost znaczenia usług.
EN
A very large impact on the dynamics and structure of the industry and geographical trade of new EU member states form Central Europe (the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia) have global supply chains (GSC). As a result, there has been a fundamental change in the role of states in the international division of labour. Currently, countries specialise not so much in the production of specific goods, but in various stages of production. The fragmentation of production has also increased interdependence between the economies. As a result, the growing demand in the eurozone stimulates not only imports from four mentioned new member states but also inter-regional trade. In turn, the decline in demand negatively affects the trade turnover, among others, between Poland and the Czech Republic. Statistics indicate the added value that the increasing intensity of trade within international supply chains is accompanied by an increase in the share of foreign value added in exports, and an increase in imports of intermediate goods and services used in export production. The growing intensity of cooperation within the GSC is also accompanied by the rising importance of services.
Horyzonty Polityki
|
2017
|
vol. 8
|
issue 22
49-67
PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest analiza uczestnictwa Polski w globalnych łańcuchach wartości i ocena zaangażowania poszczególnych branż w tym procesie. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem publikacji jest ilościowa ocena danych statystycznych obrazujących uczestnictwo kraju w globalnych łańcuchach wartości (GVC). Do badania wykorzystano tradycyjne studia literaturowe oraz zastosowano metodę analizy deskryptywnej. PROCES WYWODU: Artykuł składa się z czterech części. W pierwszej zdefiniowano i omówiono znaczenie globalnych łańcuchów wartości w gospodarce światowej. W drugiej poddano analizie rolę dóbr pośrednich w handlu międzynarodowym. W trzeciej i czwartej omówiono pozycję Polski i poszczególnych branż eksportowych w globalnych łańcuchach wartości. Co do zasady analiza dotyczy lat 1995-2011 i opiera się na danych organizacji międzynarodowych: WTO, OECD, UNCTAD, Banku Światowego. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W ekonomicznej literaturze przedmiotu tematyka handlu krajów w ramach globalnych łańcuchów wartości jest stosunkowo nowa. Głównym problemem był brak danych statystycznych. Obecnie dostępne są dane na ten temat z baz TiVA (Trade in Value Added) oraz WIOD (World Input‑Output Database). Są one coraz powszechniej wykorzystywane w badaniach empirycznych, także w polskiej literaturze przedmiotu. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Polska jest aktywnym podmiotem procesów umiędzynarodowienia produkcji. Ponad połowa polskiego eksportu odbywa się w ramach GVC. Obserwuje się silniejsze powiązania w górę łańcucha, co dowodzi atrakcyjności Polski dla podmiotów zagranicznych jako miejsca dalszej obróbki dóbr pośrednich przeznaczonych na eksport. Jest to także wyraz zaufania partnerów zagranicznych do stabilności sytuacji społeczno‑gospodarczej w Polsce. Jednocześnie pożądane byłoby przesunięcie pozycji Polski w kierunku początkowych lub końcowych ogniw łańcucha wartości i przechwycenie większej części korzyści z uczestnictwa w GVC.
PL
Globalne łańcuchy wartości (GŁW) stały się nieodłącznym atrybutem krajobrazu gospodarczego Azji Wschodniej, jednym z kluczowych filarów procesów integracji regionalnej i międzynarodowego podziału pracy opartego na fragmentacji i specjalizacji. Głównym celem artykułu jest scharakteryzowanie wpływu pandemii COVID-19 na GŁW w Azji Wschodniej z perspektywy Japonii z wykorzystaniem miesięcznych statystyk handlowych 2020-2021. Opracowanie wskazuje na krótkoterminowy destrukcyjny wpływ na statystyki handlowe z perspektywą poprawy, jednak pod warunkiem stopniowego wygaszania pandemii, efektywnego wykorzystania koncesji Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) w celu pobudzenia handlu GŁW oraz lepszej koordynacji na poziomie regionu w zakresie odpowiedzi na przyszłe kryzysy zdrowotne. Analizie statystycznej towarzyszy analiza krytyczna literatury przedmiotu. Artykuł przedstawia aktualny obraz statystyczny wpływu pandemii COVID-19 na handel wewnątrz RCEP wraz z odniesieniami do prawnych i instytucjonalnych aspektów reakcji poszczególnych krajów na kryzys zdrowotny.
EN
GVCs have become an inherent component of the economic landscape of East Asia, one of the key pillars of the regional integration processes and division of labour based on fragmentation and specialisation. The main objective of the paper was to describe the impact of COVID-19 pandemic on GVCs in East Asia from the perspective of Japan, using monthly trade statistics for 2020-2021. The paper indicates the short-term disruptive impact on trade statistics with the prospect of improvement, however, under conditions of the gradual phasing out of the pandemic, the effective utilisation of RCEP concessions to boost GVC trade, and with the better coordination of the regional response to future health crises. Statistical analysis is accompanied by critical analysis of literature in the field of research. The paper delivers the current statistical picture of the impact of the COVID-19 pandemic on intra-RCEP trade, accompanied by references to legal and institutional aspects of the response of individual countries to health crisis.
PL
Artykuł analizuje zmiany w handlu zagranicznym Polski w latach 1995-2011 z punktu widzenia generowanych przez ten handel strumieni wartości dodanej. Podstawowym źródłem danych była baza WIOD (World Input-Output Database). Zbadane zostały zmiany struktury polskiego handlu według źródeł pochodzenia wartości dodanej oraz źródeł jej przeznaczenia, a w szczególności zmiany udziału zagranicznej wartości dodanej (a tym samym krajowej wartości dodanej) w polskim eksporcie oraz zmiany udziału krajowej wartości dodanej, zawartej ponownie w eksporcie innych krajów. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż między latami 1995 i 2011 udział krajowej wartości dodanej w eksporcie Polski zmalał o ok. 16 pkt. proc. Tym samym Polska znalazła się wśród krajów UE, których zaangażowanie w globalne łańcuchy wartości w badanym okresie wzrosło najbardziej, przede wszystkim jako odbiorcy części i komponentów do produkcji proeksportowej.
EN
The article presents changes in the Polish foreign trade in the years 1995-2011, using trade statistics in value added terms. The main source of the data was the World Input-Output Database (WIOD). The research included changes in the Polish trade pattern by origin of value added and its destination, especially changes in the share of foreign value added (and domestic value added) and domestic value added embodied in exports of the third countries. The research results show that the share of the domestic value added in Polish export decreased by 16 percentage points during the period of 1995-2011. Thus, Poland was among the EU countries whose involvement in global value chains in the period increased most, especially as recipient of parts and components for the needs of export-oriented production.
EN
The aim of this article is to explain the importance of services in global value chains. In particular, we discuss the nature of this relatively new phenomenon and examine the share of services in these chains. We provide a critical analysis of literature and use a descriptive analytical method to validate the opinion that the “servicization” of business and the growing importance of services in manufacturing processes result in a widespread global sourcing of business services, especially innovation services. Despite the ever closer links between the two sectors, many firms find it vital to unbundle many processes and source them from overseas providers. This enables them to reduce costs and compete successfully in the global market. The research leads us to the conclusion that the sourcing of innovation has become a strategic tool for maintaining a competitive advantage, particularly for businesses that lack skilled employees and face high costs of acquiring new technology. That is why China and India, as suppliers of relatively cheap and qualified labor force, play an increasingly important role in the processes examined in this article, and are enhancing their position as service vendors capable of competing with Western technology giants.
PL
Celem artykułu jest wyjaśnienie znaczenia usług w globalnych łańcuchach wartości. Omówiono zwłaszcza istotę tego stosunkowo nowego zjawiska oraz zbadano kształtowanie się udziału usług w tych łańcuchach. Dokonano krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz zastosowano metodę analizy deskryptywnej w celu falsyfikacji poglądu, że serwicyzacja działalności gospodarczej i związane z nią rosnące znaczenie usług w procesach produkcyjnych skutkuje wzrostem globalnego sourcingu usług biznesowych, zwłaszcza innowacyjnych. Pomimo coraz ściślejszych powiązań między sektorem przemysłu i usług, rozdzielenie wielu procesów i zaopatrywanie się w nie u dostawców zagranicznych ze względu na redukcję kosztów jest istotne dla wielu firm chcących konkurować na rynku globalnym. Prowadzi to autorki do wniosku, że dostawy innowacji stały się strategicznym narzędziem utrzymania przewag konkurencyjnych – szczególnie cennym dla firm borykających się z problemem niedoboru wykwalifikowanych kadr zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w kraju macierzystym oraz wysokimi kosztami pozyskania nowych technologii. Z tego powodu Chiny i Indie, jako dostawcy relatywnie taniej i wykwalifikowanej siły roboczej, odgrywają coraz większą rolę w opisywanych procesach i, na rynku dostawców usług, stają się konkurentami gigantów technologicznych z wysoko rozwiniętych krajów zachodnich.
PL
Przedmiotem rozważań przedstawionych w artykule jest wpływ rozwoju globalnych łańcuchów wartości na kształtowanie się strumieni światowego handlu. Poruszono kwestię intensyfikacji handlu będącej konsekwencją wielokrotnego przemieszczania części i komponentów pomiędzy rynkami, na których ulokowano poszczególne ogniwa łańcucha. Prowadzi to do sytuacji, w której wartość wymiany znacząco przekracza wartość dodaną w produkcji. W efekcie takiego przeszacowania wątpliwe stają się niektóre wnioski dotyczące np. istotnego wzrostu znaczenia krajów rozwijających się w światowym handlu czy wyraźnej zmiany ich przewagi komparatywnej. W artykule przedstawiono te i inne wady tradycyjnych miar. Omówiono też najnowsze osiągnięcia w zakresie opracowania i wdrożenia miar alternatywnych zmierzających do zwiększenia precyzji opisu struktury światowego handlu.
EN
The article examines the influence of the expansion of global value chains on the development of world trade. Nowadays trade is rapidly intensifying, due mainly to multiple movements of parts and components between the markets on which particular phases of production processes are placed. This has led the value of trade to far exceed the value added in production. As a result of such overestimation, some conclusions have become questionable – for example, that there would occur a significant increase in the importance of developing countries in world trade and a marked shift in their comparative advantage. The article presents these and other shortcomings of traditional trade measures. It also discusses the latest developments in the design and implementation of alternative measures, aiming to increase the precision of the descriptions of world trade.
PL
Głównym celem artykułu jest przedstawienie właściwości współczesnej fali globalizacji na gruncie koncepcji globalnych łańcuchów wartości (ang. global value chains, GVC) oraz wyciągnięcie pozytywnych i normatywnych wniosków, jakie z niej płyną dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. W szczególności zarysowano naturę wyzwań, przed którymi obecnie stoją te kraje, oraz dokonano refleksji nad pożądanymi kierunkami polityk publicznych. Szczególną uwagę poświęcono rozwojowi technologicznemu umożliwiającemu uzyskiwanie wysokiej wartości dodanej. Rozważania teoretyczne uzupełniono i poparto argumentami empirycznymi w postaci opracowanych przez autorów wskaźników udziału gospodarek w GVC, a także wnioskami z literatury przedmiotu.
EN
The main objective of the article is to present the characteristics of the contemporary wave of globalization on the basis of the concept of global value chains (GVCs) and to draw on this basis positive and normative implications for the countries of Central and Eastern Europe. In particular, we have outlined the nature of the challenges currently faced by these countries and reflected on the desirable directions of public policies. Special attention has been given to technological development that enables gaining high value added. Theoretical considerations have been supplemented and supported by empirical arguments in the form of indices of integration of economies in the GVCs, as well as by the conclusions from the economic literature.
PL
W artykule rozważono teoretyczne i metodologiczne podejście do globalnych łańcuchów wartości w procesie pomiaru handlu międzynarodowego. Analizowane są światowe trendy w obecnym rozwoju handlu międzynarodowego oraz scharakteryzowano główne wyzwania międzynarodowej polityki handlowej dla Ukrainy. Stwierdzono, że nowoczesna struktura gospodarki ukraińskiej ukształtowała się pod wpływem czynników zewnętrznych. Autorzy zakładają, że z biegiem czasu wpływ gospodarki światowej na dynamikę i strukturę gospodarki ukraińskiej będzie się nasilał. Badane są perspektywy integracji Ukrainy z globalnymi łańcuchami wartości, a autorzy stwierdzili, że struktura ukraińskiego eksportu towarów tylko częściowo pokrywa się ze strukturą eksportu światowego. Ukraiński eksport towarów charakteryzuje się niskim udziałem wysoko przetworzonych produktów przemysłowych oraz wysokim udziałem produktów o niskiej wartości dodanej, w szczególności metali podstawowych oraz produktów przemysłu rolno‑spożywczego. Eksport krajowych towarów high‑tech stale spada w porównaniu z krajami rozwiniętymi, a jego udział w światowym eksporcie towarów high‑tech jest znikomy. Aby zapewnić przyspieszenie wzrostu PKB na Ukrainie, ważne jest nie tylko zwiększenie eksportu, ale także zwiększenie eksportu towarów high‑tech.
EN
The article considers the theoretical and methodological approaches to global value chains when measuring international trade. Global trends in the modern development of international trade are analysed, and the main challenges of international trade policy for Ukraine are characterised. It is established that the modern structure of the Ukrainian economy was formed under the influence of external factors. The authors propose that, over time, the influence of the global economy on the dynamics and structure of the Ukrainian economy will continually intensify. The prospects of Ukraine’s integration into global value chains are examined, and the authors found that the structure of Ukrainian exports of goods coincides with the structure of world exports only partially. Ukrainian export of goods is characterised by a low share of highly processed industrial products and a high share of low value‑added products, in particular, basic metals and agriculture and food industry products. The export of domestic high‑tech goods is constantly decreasing compared to developed countries, and its share in the world export of high‑tech goods is insignificant. To ensure the acceleration of GDP growth in Ukraine, it is important not only to increase exports, but also to increase the export of high‑tech goods.
EN
The emergence of global value chains entails that measuring the benefits of foreign trade cannot be limited to measuring trade flows nor their structure. The article aims at presenting the results of the time series cluster analysis of the share of the domestic value added of gross exports. It is based on data from the latest TiVA database (Trade in Value Added) from December 2018, covering the period 2005–2016. Four clusters of countries were identified. The cluster containing countries with the highest values of the national share of added value in exports included economies rich in natural resources (i.a., Saudi Arabia, Russia, South American countries), with a large internal market and involved in technologically advanced manufacturing processes/knowledge intensive services (including USA, Japan, Great Britain). A group with the lowest share of the domestic value added in exports (not exceeding 50%) contained small and open European economies of Luxembourg and Malta.
PL
Powstanie globalnych łańcuchów wartości sprawiło, że pomiar korzyści z handlu zagranicznego nie może ograniczać się do pomiaru strumieni handlu czy też ich struktury. Celem artykułu jest przedstawienie zróżnicowania krajów pod względem udziału krajowej wartości dodanej w eksporcie brutto. W badaniu posłużono się analizą skupień szeregów czasowych. Dane obejmujące okres 2005–2016 zaczerpnięto z najnowszej bazy TiVA (Trade in Value Added) z grudnia 2018 r. Otrzymano cztery skupienia krajów. W skupieniu o najwyższych wartościach udziału krajowej wartości dodanej w eksporcie znalazły się gospodarki bogate w zasoby naturalne (m.in. Arabia Saudyjska, Rosja, kraje Ameryki Południowej), mające duży rynek wewnętrzny oraz zaangażowane w zaawansowane technologicznie procesy wytwórcze/usługi o wysokim nasyceniu wiedzą (m.in. USA, Japonia, Wielka Brytania). W grupie o najniższym udziale krajowej wartości dodanej w eksporcie (nieprzekraczającym 50%) znalazły się małe i otwarte gospodarki europejskie – Luksemburg i Malta.
EN
The submitted paper examines and analyzes the formation/development of Global Value Chains (GVCs) and their impact on the relations on the level of transnational trade between corporations, business enterprises and whole economies. At the origin of various processes of globalisation which facilitate the setting up and functioning of GVCs we find the significant increase of international transfer in the fields of innovation, technology and capital. The revolution of Information and Communication Technologies (ICT) leads to further specialisation, reduces production costs and, in its way, reduce the risk of complex international projects. Procedures within a GVC focus on the relations between its members and emphasize the importance of Transnational Corporations (TNCs) to support suppliers in developing countries. The conventional approach towards statistics in transnational Trade is no rational benefitindicator of a country or business. The share of a countries import in its export-rate constitute an excellent indicator of profits made by a country within a given period. The Trade in Value Added (TiVA) initiative/approach, backed by OECD-WTO, gives the possibility of a Value Added analyzis refering to its production of goods and services. TiVA indiators represent an approach which is applied statistically to assess the value according to country and industry This figure is added to goods-production and export services, considering the fact that the export of a given country is closely related with the average import. Taking China as an example, the paper screens the erroneous but widespread belief of this country’s leading position in innovativeness and high-tech export, which results among others from imprecise statistical data concerning transnational trade.
PL
Przedmiotem artykułu jest analiza tworzenia się i wpływu globalnych łańcuchów wartości (Global Value Chains - GVC) na relacje w handlu międzynarodowym pomiędzy korporacjami, przedsiębiorstwami i całymi gospodarkami. Procesy globalizacji umożliwiające tworzenie i funkcjonowanie GVC związane są m.in. ze wzrostem międzynarodowego transferu innowacji, technologii oraz kapitału. Rewolucja teleinformatyczna (Information and Communication Technologies – ICT) pogłębia specjalizację i redukuje koszty produkcji, a także zmniejsza ryzyko międzynarodowych skomplikowanych projektów. Procesy w ramach GVC skupiają się na naturze relacji pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w łańcuch i podkreślają rolę, jaką odgrywają korporacje międzynarodowe (Transnational Corporations – TNC) we wspieraniu dostawców w krajach rozwijających się. Konwencjonalne podejście do statystyk w handlu międzynarodowym nie jest wymiernym wskaźnikiem korzyści kraju i przedsiębiorstw. Pomiar udziału importu w eksporcie danego kraju stanowi wyraźny wskaźnik korzyści osiąganych przez dany kraj w tym zakresie. Inicjatywa OECD-WTO w zakresie handlu wartością dodaną (Trade in Value Added - TiVA) daje możliwość analizy wartości dodanej każdego kraju w produkcji dóbr i usług. Wskaźniki TiVA prezentuje podejście statystyczne wykorzystywane do oszacowania wartości według kraju i branży, które jest dodawane do produkcji towarów i usług eksportowanych, uznając, że eksport danego kraju opiera się na znacznym pośrednim imporcie. Artykuł przedstawia ponadto na przykładzie Chin, mylne przeświadczenie o wiodącej pozycji tego kraju w innowacyjności i eksporcie high-tech, które wynika m.in. z nieprecyzyjnych statystyk dotyczących handlu międzynarodowego.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.