Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 85

first rewind previous Page / 5 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  interesariusze
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
PL
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) jest podejściem niezwykle popularnym wśród menedżerów i pożądanym przez szerokie grupy interesariuszy. Literatura przedmiotu obficie opisuje każdy aspekt CSR, jednak nieczęsto spotkać można rzetelne ujęcie tej problematyki oparte na zrównoważonej analizie pozytywnych i negatywnych elementów warunkujących realizację działań CSR. Dominuje entuzjastyczne spojrzenie na CSR, jednostronnie idealizujące tego typu podejście, zakładające a priori istnienie jednoznacznie pozytywnych efektów zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla jego otoczenia zewnętrznego.Celem artykułu jest zwrócenie uwagi – w sposób możliwie równomierny i syntetyczny – na argumenty „za” i „przeciw” podejmowaniu działań CSR przez firmy, a więc przedstawienie pełnego spektrum motywów realizowania takiej działalności. Studium przytacza podnoszone już wcześniej w literaturze głosy krytyczne odnośnie do społecznej odpowiedzialności, jak i punktuje argumenty, które w literaturze stanowiły podstawę do twierdzenia o efektywności działań społecznie odpowiedzialnych.
2
Content available remote

Władztwo korporacyjne w bankach — qui bono?

100%
PL
W artykule przedstawiono różnorodność systemów i modeli władztwa korporacyjnego. Główny nacisk położono na kwestię tego kto jest beneficjentem tych mechanizmów — odwołano się do koncepcji wartości przedsiębiorstwa dla właścicieli i wartości dla interesariuszy. Zaznaczono, że pożądane jest szersze spojrzenie na odpowiedzialność przedsiębiorstwa, a w przypadku banku — niezbędne uwzględnienie odpowiedzialności wobec szerszego grona interesariuszy. W części empirycznej przedstawiono wyniki badań ankietowych, przedstawiające cele działania i kluczowych interesariuszy zidentyfikowanych przez polskie banki. Ustalenie ich może być punktem wyjścia do oceny efektywności władztwa korporacyjnego w poszczególnych podmiotach.
PL
W artykule zostały przedstawione wyniki badania adresowanego do prezesów zarządów 500 największych przedsiębiorstw w Polsce, którego celem było poznanie opinii o najważniejszych interesariuszach, od których wsparcia i współpracy może zależeć realizacja strategii rozwoju firmy, zmierzająca do osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników zarządzanych przez nich firm.
PL
Sprawozdanie finansowe jest najważniejszym źródłem informacji o kondycji finansowej jednostki. Może być ono również przydane dla interesariuszy restrukturyzowanych szpitali. Celem artykułu była analiza i ocena praktyk związanych z wykorzystaniem informacyjnej roli sprawozdań finansowych w procesach restrukturyzacyjnych jednostek sektora opieki zdrowotnej. Na metodę badawczą złożyły się studia literaturowe, analizy przypadków – powszechnie dostępnych (on-line) planów restrukturyzacji szpitali oraz wnioskowanie logiczne. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, iż zauważalne jest zróżnicowane podejście do udostępniania informacji finansowych w planach restrukturyzacji szpitali. Badane jednostki chętniej udostępniają obliczone wskaźniki finansowe oraz sprawozdania finansowe prognozowane dla okresów przyszłych niż sporządzone na podstawie danych historycznych.
PL
Koncepcja społecznej odpowiedzialności postrzegana jest jako domena przedsiębiorstw. Tymczasem każda organizacja może tę ideę odzwierciedlać w swojej strategii, budowaniu relacji z interesariuszami. Dotyczy to również szkół wyższych. Celem artykułu jest zatem diagnoza relacji uczelni ze studentami jako interesariuszami wewnętrznymi. Aby ten cel osiągnąć, autorki poszukują odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Co oznacza odpowiedzialność uczelni wobec studentów? Jak studenci postrzegają swoją odpowiedzialność wobec uczelni? Badanie przeprowadzono na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni. Zastosowano w nim jakościowe podejście badawcze oraz odmianę burzy mózgów jako metodę gromadzenia danych. Dzięki takiemu podejściu poznano opinie respondentów, sformułowano wnioski i konkluzje, jak kształtować dobre praktyki społecznej odpowiedzialności w relacjach uczelnia–student.
PL
Zmiany zachodzące w ochronie zdrowia wymagają zaangażowania wszystkich podmiotów funkcjonujących w systemie. Dlatego tak istotna jest identyfikacja wszystkich interesariuszy placówki leczniczej. Narzędziem, które może okazać się pomocne w budowaniu pozytywnych relacji rynkowych, jest karta odpowiedzialności (ASC – Accountability Scorecard). Karta odpowiedzialności jest odmianą wielopłaszczyznowej karty wyników. Znajduje ona zastosowanie przy pomiarze efektywności zarządzania na gruncie teorii interesariuszy. Celem artykułu było przedstawienie sposobu budowy karty odpowiedzialności dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach oraz wykorzystanie tego narzędzia do podejmowani decyzji strategicznych. Wiedza uzyskana w trakcie opracowania karty odpowiedzialności na temat wkładów i zachęt stosowanych wobec interesariuszy oraz analiza Vestera przyczynić się mogą do uzyskania trwałej przewagi konkurencyjnej.
7
Content available remote

Źródła patologii organizacyjnych

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 2
171-186
PL
W artykule przedstawiono krótko pojęcie i wpływ patologii na funkcjonowanie organizacji. Autor koncentruje się na przyczynach tego zjawiska i przedstawia je z perspektywy instytucjonalnej. Patologie ujawniają się w różny sposób w różnych obszarach organizacji. Niejednokrotnie menedżerowie, znajdując się w sytuacji bez wyboru, utrwalają patologie organizacyjne, będąc świadomymi braku słuszności swoich działań. Wśród omawianych patologii znajdują się: przesunięcie celów, organizacyjne dysocjacje, brak związku między nakładami i efektami, organizacyjna fragmentacja, skrajna ekonomizacja, brak spoiwa organizacyjnego i inne.
PL
Podejmowanie decyzji strategicznych w sferze kreowania wartości zrównoważonej powinno bazować na sprawozdawczości zintegrowanej, będącej połączeniem raportów finansowych i niefinansowych. W świetle zachodzących zmian prawnych, społecznych i środowiskowych generatory niefinansowe nabierają coraz większego znaczenia nie tylko dla przedsiębiorstw, lecz także dla szerokiego grona interesariuszy. W publikacji nakreślono potrzebę wdrożenia transparentnej komunikacji jednostek z interesariuszami, zaspokajającej potrzeby informacyjne wszystkich uczestników rynku. Celem opracowania jest identyfikacja raportowania zintegrowanego i przedstawienie relacji raportu zrównoważonego rozwoju ze sprawozdaniem z działalności jednostki. Przedstawiono wymagania w zakresie ujawnień informacji niefinansowych po zmianie Ustawy o rachunkowości z 15 grudnia 2016 r. przyjętej do polskiego prawodawstwa na mocy Dyrektywy 2014/95/UE. Metodyka badawcza w artykule bazuje na wykorzystaniu analizy opisowo-porównawczej.
PL
Perspektywa ekosystemowa w naukach o zarządzaniu wiąże się z dynamicznym i kontekstowym postrzeganiem relacji organizacji z otoczeniem. Coraz większa złożoność otoczenia i rosnące oczekiwania interesariuszy wobec przedsiębiorstw sprawiają, że ekosystemy jako przedmiot analizy zyskują na znaczeniu. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja specyfiki dobrostanu ekosystemu. Aby zrealizować to zamierzenie, zastosowano metodę systematycznego przeglądu literatury. W świetle uzyskanych wyników dobrostan ekosystemu jawi się jako wielopoziomowy i wielowymiarowy, pozytywny stan, w którym mogą zachodzić i rozwijać się wartościowe relacje między uczestnikami ekosystemu.
PL
Artykuł jest próbą spojrzenia na proces windykacji należności z perspektywy teorii interesariuszy. W dotychczasowych opracowaniach badacze jedynie sygnalizują potrzebę zaangażowania wszystkich podmiotów w proces odzyskiwania należności. W pierwszej części na podstawie przeprowadzonej analizy literatury zaprezentowano teorię interesariuszy wraz z uwzględnieniem podziału na interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto autorka podjęła próbę scharakteryzowania teorii zarządzania relacjami z interesariuszami, która według badaczy i menedżerów stanowi istotny element w funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa. Druga część publikacji jest wprowadzeniem do tematu windykacji należności ze szczególnym uwzględnieniem etapów: polubownego i sądowego. Zdefiniowano również wszystkich interesariuszy, którzy partycypują w procesie windykacji, a tym samym mają wpływ na jej końcowy wynik. Ze względu na wielość zaangażowanych podmiotów w windykacji należy stwierdzić, iż jest to proces o charakterze interdyscyplinarnym. Ostatnia część publikacji dotyczy relacji z interesariuszami zaangażowanymi w proces odzyskiwania należności. Współcześnie o sukcesie windykacji należności nie decydują wyłącznie regulacje prawne bądź wskaźniki finansowe, ale właśnie pozytywne i długoterminowe relacje biznesowe z interesariuszami. Konkludując, przy tworzeniu procesu zarządzania windykacją należności zasadne jest zidentyfikowanie interesariuszy oraz uwzględnienie zachodzących relacji między nimi.
11
Content available remote

Oportunizm interesariuszy w nadzorze korporacyjnym

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 6
40-54
PL
W opracowaniu podjęto szeroko rozumianą problematykę oportunizmu w nadzorze korporacyjnym. Przedmiotem rozważań są nie tyle postawy oportunistyczne menedżerów w stosunku do akcjonariuszy, co zachowania oportunistyczne interesariuszy przedsiębiorstwa. Analiza koncentruje się na dwóch stronach tego samego zjawiska. Po pierwsze, dotyczy ona możliwości zachowań oportunistycznych takich interesariuszy, jak pracownicy, akcjonariusze, dostawcy, klienci, kredytodawcy itp. Po drugie, poświęcona została ponoszonemu przez interesariuszy ryzyku oportunizmu. Z rozważań wynika, że interesariusze są współzależni oportunistycznie.
12
Content available remote

Zaangażowany społecznie sąd

100%
PL
Celem artykułu jest wypełnienie luki poznawczej w zakresie podejmowania działań społecznie odpowiedzialnych przez organizacje publiczne, na przykładzie sądu. Podstawową metodą badawczą wykorzystaną na potrzeby artykułu jest: przegląd literatury dotyczący społecznej odpowiedzialności biznesu, badania wtórne oraz badania jakościowe prowadzone przez autora artykułu. Analiza wyników badań wskazuje, że sądy podejmują działania społecznie odpowiedzialne. Mają one charakter dobrowolny i są w dużym stopniu uzależnione od inicjatywy kierownictwa sądu. W ramach artykułu zaproponowano i opisano koncepcję zaangażowanego społecznie sądu. Stanowi ona modyfikację wersji bazowej koncepcji społecznej odpowiedzialności, wrażliwości społecznej oraz zaangażowania społecznego przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono stadia zaangażowania społecznego sądów oraz model raportowania podejmowanych działań społecznie odpowiedzialnych.
Zarządzanie i Finanse
|
2015
|
vol. 3
|
issue 2
239-250
PL
Podstawowym celem artykułu jest przybliżenie problematyki odpowiedzialnych badań i innowacji wraz z potencjalnymi możliwościami ich szerszego wykorzystania w praktyce funkcjonowania firm i jednostek badawczo-rozwojowych. Jednym z kluczowych instrumentów prowadzących do osiągnięcia tego celu może być wypracowanie kodeksów postępowania w tym zakresie, czego przybliżenie jest drugim z celów artykułu.
EN
The objective of this article is to present the conception of the stakeholders in managing the organization. The paper discussed the typology of stakeholders and ways of engaging stakeholders in the activities of the organization. Next, the process of determining of stakeholders was analyzed and the proposition of value for stakeholders included in the strategy of community was presented on the example of Inowrocław. In order to obtain implementation and monitoring results of strategy prepared stakeholders perspective dedicated to Balanced Scorecard with measures to monitor the effects of realizing strategy goals.
PL
W artykule została zaprezentowana koncepcja interesariuszy w zarządzaniu organizacją. Przedstawiono podział interesariuszy według różnych kryteriów oraz sposoby angażowania interesariuszy w działalność organizacji. Następnie omówiono proces ustalania interesariuszy oraz propozycję wartości zawartą w strategii jednostki samorządu terytorialnego dla Gminy Inowrocław. Celem niniejszego artykułu jest próba opracowania perspektywy interesariuszy dla gminy Inowrocław jako nadrzędnej, warunkującej skuteczność wdrożenia strategii gminy. Dla poszczególnych celów tej perspektywy opracowano mierniki, umożliwiające monitorowanie osiąganych efektów strategicznych.
PL
Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytania: „Jaka jest rola interesariuszy w rozwoju przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie?” i „W jaki sposób zaangażować interesariuszy w realizację projektów opartych na wartościach CSR?”.
EN
The purpose of this publication is to answer the questions: “What is the role of stakeholders in the development of the socially responsible enterprise?” and “How to engage stakeholders in the realization of the projects based on CSR values?”.
PL
Ostatnie lata badań nad rozwojem innowacyjnych technologii doprowadziły do zmiany w zakresie ujmowania efektów ekonomicznych tego rozwoju. Transformacja dokonała się w perspektywie analizy korzyści, która początkowo dotyczyła wyłącznie akcjonariuszy, czyli osób blisko powiązanych z przedsiębiorstwem. Obecnie teoretycy i praktycy zarządzania biorą pod uwagę szerszy zakres powiązań, a mianowicie grupy interesów (stakeholders - interesariusze). Interesariusze nie tylko wpływają na powstawanie, przetrwanie i rozwój przedsiębiorstw, ale także mają swój udział w ukierunkowaniu działań przedsiębiorstw. Ponadto ich nierozerwalna obecność w życiu przedsiębiorstwa jest istotna z punktu widzenia efektywności gospodarczej, a także nierzadko jest czynnikiem sprawczym rozwoju innowacyjnych technologii produkcyjnych. Warto zaznaczyć, że poziom zaangażowania i wynikające z niego rezultaty są różne dla każdej z grup interesów i ich współistnienie w otoczeniu przedsiębiorstwa realizowane jest niekoniecznie w ten sam sposób (Ya, Rui, 2006). Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sposobu identyfikacji grup interesariuszy dla organizacji innowacyjnych, wyznaczenie obszarów ich wpływów oraz wskazanie zakresu relacji nowoczesnego systemu wytwórczego z jego otoczeniem. Posiadanie wiedzy o interesariuszach oraz o rozmiarze ich wpływu jest podstawą prowadzenia zrównoważonego biznesu. Autor wykazuje, że nie każdy z interesariuszy posiada identyczny wpływ na poszczególne płaszczyzny działania organizacji. Zastosowanie odpowiednich metod umożliwia dokonanie segmentacji interesariuszy. W badaniu posłużono się wywiadem, a wyniki otrzymano po zastosowaniu na tych danych algorytmu badania relacji.
EN
Nowadays boundaries of the organization are liquid, what is reflected in crystallizing the new roles, that are played by the customers, suppliers, competitors or society. Today, undoubtedly flexibility, innovation and quick adaptation to change are core competencies. Therefore it becomes important to be able to recognize these forces, which are responsible for these changes. The one way is to conduct analysis and draw conclusions from multidimensional planes of relations occurring between the organization and its business environment. Precise identification of the participants of the business environment allows to discover the factors which stimulate or inhibit the development of modern manufacturing systems. In this paper author presents the definitions and categorization of stakeholders of the organization. In addition to the typical strategic management way of categorization, author presents identification based on the theory of clans.
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 1
191-207
PL
Organizacje publiczne są tworzone po to, aby zaspokajać potrzeby społecznie uznane za ważne dla rozwoju poszczególnych krajów. Ich działalność nakierowana jest również na rozwiązywanie pojawiających się problemów społecznych. Z uwagi na ich skomplikowanie, skalę oraz dynamikę organizacje publiczne dostarczające usługi społeczne poszukują takich sposób funkcjonowania, aby ich działania były efektywne i przyczyniały się do racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi a jednocześnie do zadowolenia interesariuszy. W literaturze przedmiotu akcentuje się trzy warunki niezbędne dla sprawnego zarządzania organizacjami publicznymi. Po pierwsze – innowacyjność rozumianą jako proces twórczy. Drugim warunkiem jest tworzenie wartości publicznej. Trzecim kluczowym warunkiem jest zdolność do przekraczania granic sektorów i dotychczasowych form organizacyjnych. Za ich sprawą sektor publiczny osiąga sukces, realizuje cele społeczne i wzmaga innowacyjność. Organizacje działające razem wspólnie wybierające cele i w ich następstwie decydujące o sposobie wykorzystania własnych zasobów często zyskują zdolność tworzenia nowych struktur. W związku z tym współpraca, która coraz częściej jest stosowana wewnątrz sektorów i w poprzek nich, może być traktowana jako szczególna forma działania organizacji realizujących usługi publiczne, w tym społeczne.
Management
|
2012
|
vol. 16
|
issue 2
217-230
EN
Stakeholders management in public hospitals - from stakeholders management to stakeholders relations Public sector organisations have a sufficient influence to win political legitimization and resources to finance their operations by satisfying their stakeholders. Organizations that adopt stakeholder management principles probably better satisfy their constituent needs and balance their interests, which results in higher capacity of goal achievement. The question of what initiatives were undertaken by public sector organisations to manage different stakeholders, and what were their motivations is still unanswered. The aim of this paper is to understand how stakeholder groups are being recognized in the public hospitals’ decision-making in context of resources.
PL
Zarządzanie interesariuszami w szpitalach publicznych - od zarządzania do relacji z interesariuszami Organizacje sektora publicznego podejmują działania w celu zapewnienia legitymizacji dla swoich działań i pozyskania zasobów potrzebnych do finansowania ich działalności. W tym celu zaspokajają oczekiwania kluczowych interesariuszy. Organizacje, które zarządzają relacjami z interesariuszami mają większą szansę na osiąganie swoich celów. Natomiast nie jest jasne jakie dokładnie działania są podejmowane przez organizacje sektora publicznego w celu zarządzania relacjami z interesariuszami i jakie są ich motywacje. Celem artykułu jest zaprezentowanie w jaki sposób podejmowane są decyzje związane z interesariuszami w odniesieniu do zasobów.
19
Content available remote

Efektywność przywództwa w organizacji publicznej

75%
PL
Efektywne przywództwo jest uważane za istotny czynnik wpływający na funkcjonowanie organizacji publicznych. Wiadomo także, że sukces organizacji publicznych zależy od umiejętności budowania właściwych relacji z interesariuszami. Mimo braku wątpliwości, co do znaczenia przywództwa i interesariuszy dla poprawy efektywności działania organizacji publicznych, w literaturze przedmiotu niewiele uwagi poświęca się zrozumieniu jak obydwa konstrukty są ze sobą powiązane i jak można rozumieć efektywność przywództwa. W niniejszym artykule przedstawiono ramy teoretyczne, pozwalające na wyjaśnienie efektywności przywództwa w kontekście zarządzania relacjami z interesariuszami.
EN
Leadership effectiveness has been perceived as a substantial factor that could improve functioning of public organizations. On the other hand it is also known success of public organizations depends on the ability of building satisfactory relationships with stakeholders. Although both leadership and stakeholders management for improving effectiveness public organizations are undoubtful, little considerations relate to understanding how these constructs are intertwined and how we can understand leadership effectiveness. In this article an outline for understanding leadership effectiveness in the context of stakeholder management has been
PL
Celem artykułu jest prezentacja wyników badania własnego przeprowadzonego w roku 2012 i powtórzonego w roku 2015 dotyczącego satysfakcji z pracy oraz analiza teoretycznej zależności satysfakcji z pracy z relacjami z wewnętrznymi interesariuszami. Celem porównawczego badania własnego była identyfikacja wraz z oceną istotności poszczególnych czynników wpływających na zadowolenie i niezadowolenie z pracy oraz porównanie wyników z oceną zależności w badanych okresach – roku 2012 i roku 2015. W procesie badawczym starano się odpowiedzieć na pytania: jakie czynniki wpływają na satysfakcję z pracy pracowników w roku 2012 i 2015?; czy istnieje zależność pomiędzy badanymi okresami a poszczególnymi czynnikami wpływającymi na satysfakcją z pracy?; czy istnieje zależność pomiędzy badanymi okresami a satysfakcją z pracy?
EN
The aim of the article is to present the results of the author’s own research conducted in 2012, repeated in 2015 and relating to theoretical analysis of relations between job satisfaction and the mindset towards internal clients. The objective of the comparative study is the identification, together with the assessment of relevance of particular factors affecting the job satisfaction and job discontent as well as comparing the study results with the evaluation of data dependency in the studied periods of time, in 2012 and 2015. In the research process the author tried to answer the following questions: which factors affect the employees’ job satisfaction in 2012 and 2015? Is there a relation between the studied periods of time and particular elements shaping job satisfaction? Is there a relation between the studied periods of time and job satisfaction?
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.