Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 71

first rewind previous Page / 4 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kompetencje zawodowe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
1
100%
PL
Osoba wykonująca zawód kuratora sądowego powinna posiadać określone cechy osobiste oraz kompetencje zawodowe. Bardzo często efektywność pracy kuratorów sądowych jest determinowana przez posiadane cechy osobiste. Prowadzone badania miały na celu określenie, jaki jest poziom wymienionych zmiennych. Uzyskane wyniki pokazują, że dla kuratorów sądowych najważniejsze znaczenie mają pozytywne relacje interpersonalne, natomiast cecha, jaką jest pozytywne nastawienie wobec siebie, osiągnęła najniższy średnik wynik. Jeżeli chodzi o kompetencje zawodowe, to najwyżej ocenione zostały kompetencje realizacyjne, a najniżej postulacyjne. To, jak podopieczni postrzegają kuratora sądowego, jest zdeterminowane przez jego predyspozycje osobowościowe, system wartości i postawę wobec norm moralnych, umiejętności komunikacyjne oraz świadomość służebności zawodu, jaki wykonują. Profesja kuratora nie powinna być kojarzona czy też utożsamiana z kontrolą osoby nadzorowanej, ale ze wsparciem, jakiego kurator udziela podopiecznym.
PL
Biegły sądowy z zakresu czynności operacyjnych Policji dysponuje wiadomościami specjalnymi z obszaru praktycznych działań związanych z pracą operacyjną. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy sądowi w ocenie sytuacji z zakresu wiedzy specjalistycznej, która nie jest wskazana w normach prawnych, a wynika z praktycznej strony stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych, wypracowanej taktyki, procedur, zasad itd., mających olbrzymi związek ze stosowaniem norm prawa. Zmieniająca się struktura przestępczości i metody popełniania przestępstw powodują ewoluowanie stosowanych w praktyce metod czynności operacyjno-rozpoznawczych wykorzystywanych w ich rozpoznawaniu i wykrywaniu. Implikuje to konieczność podnoszenia i uaktualniania jego wiedzy nie tylko od momentu wydania postanowienia o powołaniu go jako biegłego, ale w sposób nieprzerwany. Musi przy tym mieć możliwość wymiany poglądów i doświadczeń z innymi praktykami ze swojej dziedziny wiedzy, co wiąże się z koniecznością legitymowania się poświadczeniem bezpieczeństwa, o którym mowa w ustawie z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. Brak takiego poświadczenia bezpieczeństwa nie tylko utrudnia uaktualnianie jego wiedzy specjalistycznej, ale może również stwarzać pewne zagrożenia.
EN
The article presents extensive theoretical analysis of the concept of professional competence in scientific and psychological literature, reviewed professional competence fields of science and knowledge
XX
W pracy przedstawiono kompleksową analizę teoretyczną pojęcia kompetencji zawodowych na podstawie literatury psychologicznej oraz w odniesieniu do określonych dziedzin wiedzy
PL
Artykuł stanowi swoistą, osobistą refleksje autorki dotyczącą kondycji pedagoga specjalnego – profesjonalisty reprezentującego szeroką interdyscyplinarną wiedzę, a przede wszystkim człowieka dla innych, człowieka o wyjątkowych predyspozycjach osobowościowych i etyczno-moralnych. Uwaga skupiona jest wokół paradygmatu człowieczeństwa, poczucia odpowiedzialności, autorytetu wyzwalającego oraz samoaktualizacji pedagoga specjalnego.
EN
The article is the Author’s personal refl ection on the condition of a special education teacher - a professional representing a broad interdisciplinary knowledge and above all, a person “for others”, distinguished by exceptional personality and ethical-moral predispositions. The article’s attention is focused on the paradigm of humanity, sense of responsibility, liberating authority and self-actualization of a special education teacher.
Horyzonty Polityki
|
2018
|
vol. 9
|
issue 27
175-187
PL
  CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest poznanie opinii studentów kierunku pedagogika na temat kształtowania ich postaw przedsiębiorczych w proce­sie kształcenia akademickiego poprzez stosowanie określonych form i metod nauczania.   PROBLEM I METODY BADAWCZE: Artykuł stanowi prezentację opinii studentów kierunku pedagogika na temat stosowanych w procesie kształcenia akademickiego metod nauczania i ich oddziaływania na kształtowanie postaw i zachowań przedsiębiorczych badanych osób. Głównym problemem badaw­czym jest pytanie: jakie metody nauczania zdaniem studentów kształtują ich postawy przedsiębiorcze? Badania zostały przeprowadzone metodą sondażu z wykorzystaniem techniki ankiety.   PROCES WYWODU: Wywód składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje charakterystykę i definicyjne ujęcie podstawowych pojęć z zakresu terminolo­gii. Druga przedstawia wyniki badań własnych, przeprowadzonych w grupie studentów studiów stacjonarnych na kierunku pedagogika.   WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Badani w różny sposób definiują istotę przedsiębiorczości. Blisko 80% respondentów łączy ją z własną działalnością gospodarczą, 12% traktuje jako zespół cech charakteru i pewne wrodzone pre­dyspozycje, aż 8% nie ma na ten temat zdania. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują, że studenci dostrzegają zależności między stosowanymi na uczelni metodami kształcenia a rozwojem ich cech i postaw przedsiębiorczych. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Stosowane w procesie kształcenia uniwersyteckiego metody oraz formy nauczania kształtują okre­ślone postawy i zachowania przedsiębiorcze i mogą mieć pozytywny wpływ na sytuację absolwentów kierunku pedagogika na rynku pracy. W tym celu wskazane są zmiany dotyczące zarówno doboru metod, form nauczania, jak i częstotliwości ich stosowania przez nauczycieli akademickich w procesie kształ­cenia przyszłych nauczycieli-pedagogów.
PL
W artykule podkreślono wyniki obecnego badania współczesnej interpretacji pojęcia „kompetencji” w odniesieniu do wyższego korpusu służby cywilnej. Ustalono, że na Ukrainie pojęcie „kompetencji” definiuje się jako połączenie wiedzy i umiejętności praktycznych, cech osobowości lub zdolności osoby do korzystania ze specjalnej wiedzy, umiejętności i zdolności oraz cech osobistych w ramach określonych kompetencji. Jednocześnie istnieje rozbieżność między kompetencjami na poziomie magisterskim szkolnictwa wyższego, a wymogami dla osób ubiegających się o stanowisko wyższej służby cywilnej, a także tymi wymogami i kluczowymi wskaźnikami oceny wyników. Standardy międzynarodowe wskazują, że nowoczesna interpretacja pojęcia „kompetencji” opiera się na podejściu aktywnym: wykazano zdolność do praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności, które wpływają na jakość i sposób, który doprowadzi do poprawy jakości. Oznacza to, że kompetencje pracowników, w szczególności wyższych urzędników służby cywilnej, powinny być wykazywane podczas ich działalności na stanowiskach i przyczyniać się do poprawy jakości administracji publicznej. Udowodniono, że dalsze badania powinny odnosić się do podejścia opartego na aktywności w stosowaniu koncepcji „kompetencji” i naukowo uzasadnionych propozycji dotyczących definicji elementów kompetencji urzędników wyższego szczebla służby cywilnej oraz kryteriów oceny ich działalności. kompetencje, kompetencje zawodowe, kompetencje, służba cywilna, wyższy organ służby cywilnej
7
Content available remote

Czy ekonomia w praktyce będzie przydatna w praktyce?

88%
PL
Przygotowanie młodych ludzi do uczestniczenia w życiu gospodarczym, a w szczególności wkroczeniana rynek pracy, jest, oprócz wychowania, przekazywania wiedzy i kształtowania umiejętności,jednym z najważniejszych zadań współczesnej szkoły. Przygotowanie to odbywa się na zajęciachz przedsiębiorczości realizowanych głównie w szkole ponadgimnazjalnej na przedmiocie podstawyprzedsiębiorczości, a zgodnie z nową podstawą programową, od roku szkolnego 2012/2013, na dodatkowowprowadzonym nowym przedmiocie uzupełniającym: ekonomia w praktyce. Głównymcelem artykułu jest ocena treści kształcenia przedmiotu ekonomia w praktyce w kontekście wymagaństawianych przez pracodawców osobom młodym, wchodzącym na rynek pracy, oraz wskazanychbraków kompetencyjnych występujących u tych osób. Dla osiągnięcie tego celu autorka rozpoczynaartykuł od analizy sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, a następnie przedstawia wymaganiai oczekiwania pracodawców zawarte w trzech najnowszych raportach PARP, w których wskazują onibraki młodych ludzi w umiejętnościach kognitywnych i interpersonalnych oraz samoorganizacji.Autorka porównuje je z oczekiwaniami i wiedzą młodych ludzi wkraczających na rynek pracy napodstawie badań własnych, prowadzonych wśród krakowskich maturzystów. W świetle tych wynikówanalizuje treści podstawy programowej ekonomii w praktyce i dokonuje oceny jej treści pod kątemaktualnego zapotrzebowania na rynku pracy.
PL
Analiza pojęć „informacja i kompetencje informacyjne”
PL
Celem pracy było zebranie informacji dotyczących wpływu realizacji Programu Erasmus w Uniwersytecie Lizbońskim na doskonalenie kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli wychowania fizycznego. W badaniach wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego z zastosowaniem techniki kwestionariusza ankiety oraz wywiad, którą objęto 20 uczestników Programu Erasmus pochodzących z Polski, Niemiec, Finlandii, Francji i Hiszpanii. Programie Erasmus wykazuje korzyści przez wielopłaszczyznowe doskonalenie z zakresu: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, a tym samym idealnie wpisuje się w nowoczesny sposób kształcenia przyszłych nauczycieli wychowania fizycznego.
EN
The aim of research was to obtain data regarding influence of realization Erasmus Programme at the University of Lisbon and increasing professional competences of future Physical Education teachers. In research was used diagnostic poll method included survey and interview with participants of exchange. The study group consisted of 20 people from Poland, Germany, Finland, France and Spain. Studies shown that the biggest advantage of participation in Erasmus Program is multi-faceted improvement in field of: knowledge, skills and social competence and in the same way this programme is a part of modern way of training of future physical education teachers.
EN
The study presents the detailed organization of the OSCE (Objective Structured Clinical Examination) test on the example of a three-station test. It presents the author's tools of control used during the examination of 147 candidates for volunteers participating in four consecutive editions of “A course for volunteers – a guardian of the sick” organized by the St. Lazarus Hospice in Cracow.
EN
The article is devoted to the problem of forming information and communication competence of students with the use of ICT in the learning process. Information competence is regarded as the most important factor shaping the worldview of the student. In the article, the indicators and methods of information competence were determined. Teacher’s information competences, as a part of his professional competence, as well as the information competence of students as future specialists were considered from the perspective of educational information.
PL
Artykuł poświęcony jest kształtowaniu kompetencji informatycznych studentów z wykorzystaniem w nauczaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Kompetencje informatyczne rozpatrywane są jako ważny czynnik kształtowania światopoglądu studenta. W artykule zdefiniowano wskaźniki i metody kompetencji informatycznych. Z punktu widzenia współczesnych technologii nauczania rozpatrywano kompetencje informatyczne wykładowcy jako składnik jego kompetencji zawodowej, również kompetencje informatyczne studenta jako przyszłego fachowcy.
EN
During recent years, the development of professional competencies is more frequently linked with the processes of performance, evaluation and career development of the human capital. Their formation requires focused actions to improve particular knowledge, skills and abilities. The analysis of the status and trends in the professional competences of the human capital in the agricultural sector in Bulgaria reveals a number of opportunities for their effective use and management. The purpose of this article is to outline the professional competences of the human capital in the agricultural sector by analysing and presenting the trends in their development. The study covers the period between January and November 2015. It is based on data from polls specially designed for the purpose of the analysis, direct contacts, corporate documentation, etc. The interviews are applied to specify the data and information. The issues and prospects for the development of professional competences of the human capital in agriculture are presented and rated according to the responses received.
PL
W ostatnich latach rozwój kompetencji zawodowych jest coraz częściej związany z wynikami i oceną kapitału ludzkiego oraz rozwojem kariery. Tworzenie kapitału ludzkiego wymaga działań skoncentrowanych na poprawie konkretnej wiedzy, konkretnych umiejętności i zdolności. Analiza stanu i kierunków rozwoju kompetencji zawodowych kapitału ludzkiego w sektorze rolnym Bułgarii ukazuje wiele możliwości jego skutecznego wykorzystania i zarządzania. Niniejszy artykuł ma na celu zidentyfikowanie kompetencji zawodowych kapitału ludzkiego w sektorze rolnym przez analizę i prezentację kierunków jego rozwoju. Praca obejmuje okres od stycznia do listopada 2015 r. Opiera się na danych zaczerpniętych z ankiet specjalnie zaprojektowanych do tego celu oraz na bezpośrednich kontaktach, dokumentacji firmowej itd. Do sprecyzowania danych i informacji zastosowano metodę wywiadu. Problemy i możliwości rozwoju kompetencji zawodowych kapitału ludzkiego w rolnictwie zaprezentowano i oceniono według otrzymanych odpowiedzi.
EN
The article presents possibilities arising from the application of innovative and technologi-cal teaching aids, particularly augmented reality, into the process of improving vocational skills and competencies. The kinds of competencies and their characteristics are described, and the types of teaching aids, among which systems of augmented reality are located, are discussed. Moreover, the author gives an insight into the genesis and a short characteristic of augmented reality and presents original models for the application of augmented reality for conceptual, social and technical competence building.
EN
Traineeship programs constitute an important element in higher education in research information and librarianship. They significantly influence and improve professional competence of students, which may turn out to be decisive in their prospective employment. The present article attempts to analyze the quality the traineeship program offered by the Institute of Research Information and Librarianship at the Jagiellonian University within the time frame of the past eight years (2004/2005-2011/2012). The analysis is based on the available documentation kept at the institute. The analysis includes a review of the location of placements, types of host institutions and opinions of traineeship programs supervisors and students involved. In addition, the changes introduced to the traineeship program resulting from the implementation of a new curriculum at the institute, devised according to the All-National Framework of Professional Qualifications for higher education institutions, are presented and discussed. The article is concluded with a discussion on the possible influence of traineeship program upon future chances of employment on the labour market.
PL
Praktyki zawodowe są ważnym elementem kształcenia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Istotnie wpływają na poszerzenie kompetencji zawodowych studentów, co w przyszłości decyduje o możliwości ich zatrudnienia. W niniejszym artykule podjęto analizę realizacji praktyk na przestrzeni ostatnich ośmiu lat (2004/2005–2011/2012) w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, na podstawie dokumentacji zgromadzonej w instytucie. W analizie brano pod uwagę miejsca praktyk, rodzaje instytucji, w których one przebiegały, oraz opinie opiekunów praktyk i studentów. Przedstawiono także zmiany w programach praktyk, wynikające z wdrażania nowego programu kształcenia w instytucie, opracowanego zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego, oraz ich wpływ na szanse absolwentów na rynku pracy.
EN
The aim of this article is to recognize factors which determined professional competences of students who in the short time are finishing choosen technical direction of high education with particular regard paid to rural labour market. The survay covered 84 studentas, which wanted to bring up their entrepreneurial competence in extraeducational system. Results of research showed that students evaluated highly usefulness of knowledge, which they obtained during study as well as knowlege, they evaluated within professional practices. However, they aren’t interested in creation of work place and taking up own economic activites. Therefore, it is indispensable to look for effective ways on stimulation of entrepreneurship among young people.
PL
Celem artykułu jest poznanie czynników warunkujących kompetencje zawodowe studentów kończących wybrane kierunki techniczne, z uwzględnieniem specyfiki wiejskiego rynku pracy. Badaniami objęto grupę celową 84 studentów, którzy zadeklarowali chęć podnoszenia kompetencji przedsiębiorczych w systemie pozaedukacyjnym. Wyniki badań wykazały, że studenci wysoko oceniają zarówno przydatność wiedzy nabywanej podczas toku studiów, jak i rangę doświadczenia zawodowego w ramach praktyk zawodowych i staży. Niska jest natomiast orientacja na tworzenie miejsc pracy, w tym podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek.
EN
The article shows that lifelong education is a personal dimension of the realization of a human person, which results from the fact that a person learns throughout his life, which is inscribed in human nature. Without lifelong education, and thus taking various actions aimed at getting to know the world and oneself, expanding one’s knowledge and competences, it is impossible to become a professional teacher who is to be an authority, a role model, and a specialist in his field for a student.
PL
W nowoczesnej gospodarce rośnie znaczenie kompetencji zawodowych i dlatego system edukacji wymaga cią-głego dostosowywania programów kształcenia do potrzeb pracodawców. Przyszłość rynku pracy rysuje się w kategorii ciągłego wzrostu kompetencyjnego pracowników. Oczekiwania pracodawców skupiają się wokół przydatności zawodowej czyli korelacji pomiędzy zasobami i wyposażeniem jednostki a wymaganiami stawianymi przez środowiska pracy. Przydatność zawodowa staje się kluczowym kryterium dla pracodawcy, który sprawdza poziom wypełniania i rozwiązywania zdań zawodowych przez pracownika na określonym sta-nowisku pracy. Jednak nie jest ona jedynie samą funkcją przygotowania zawodowego wyniesionego z edukacji, lecz ulega ciągłemu rozwojowi przez cały okres pracy zawodowej jednostki.
EN
education system requires continuous adaptations of educational curricula to the needs of employers. The future of the labor market appears to be linked to the continuous growth of employee’scompetence. Employers' expectations revolve around professional usefulness, which is the correlation between resources and abilities of an individual and the requirements of working environment. Professional usefulness becomes a key criterion for an employer who checks the filling and solving of professional tasks by an employee on a specific position. But it is not only the function of vocational training, but it is constantly evolving over the entire period of work.
EN
The article outlines the motives of undertaking professional development and its impact on shaping the professional career of people working in Nowa Sól County. It presents the problems of employees in building their professional career path in the local environment, by acquiring, completing or improving their qualifications and professional skills through courses and trainings undertaken on their own initiative.
PL
Artykuł nakreśla motywy podejmowania doskonalenia zawodowego i jego wpływ na kształtowanie kariery zawodowej osób pracujących z powiatu nowosolskiego. Przedstawia problemy pracowników w budowaniu ścieżki kariery zawodowej w środowisku lokalnym, poprzez nabywanie nowych, uzupełnianie lub podwyższanie swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych poprzez kursy i szkolenia podejmowane z własnej inicjatywy
PL
W roku 2015 kierownictwo Policji uznało, że system szkolenia w obecnym kształcie nie jest w stanie zaspokoić olbrzymich potrzeb szkoleniowych. Jest także nieadekwatny do współczesnych potrzeb i wyzwań oraz wymaga kompleksowych zmian w obszarze kształtowania kompetencji zawodowych. Perspektywa nieuchronnego odchodzenia ze służby doświadczonych dydaktyków-nauczycieli policyjnych pogłębi ten problem. Jednocześnie wielu byłych funkcjonariuszy Policji – choć zapewne chciałoby – nie ma możliwości pracy na rzecz państwa, pomimo że od lat mówi się o potrzebie zmian i braku rozwiązań systemowych w tej kwestii. Wykorzystanie emerytowanych funkcjonariuszy w szkolnictwie policyjnym wymaga stworzenia rozwiązań umożliwiających ich zatrudnianie jako nauczycieli policyjnych i nauczycieli akademickich. W artykule przedstawiono zarys koncepcji proponowanych rozwiązań, ich skutki i przewidywane zagrożenia.
PL
Artykuł stanowi komunikat z badań nad opiniami studentów pedagogiki UMCS na temat kompetencji zawodowych uzyskiwanych przez nich w trakcie studiów. Opinie te odnoszą się do poziomu zdobywanych podczas edukacji akademickiej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz kompetencji społecznych. W opracowaniu zaprezentowano także poglądy badanych dotyczące znaczenia poszczególnych grup przedmiotów kształcenia, decydujących o ostatecznym kształcie przygotowania zawodowego absolwentów pedagogiki. Autor informuje także o podejmowaniu przez respondentów działań uzupełniających kompetencje zawodowe poza uczelnią oraz antycypacji takiej aktywności po zakończeniu edukacji akademickiej. Dopełnieniem raportu z badań są oceny badanych dotyczące szans na zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.
EN
The article presents research findings on MCSU pedagogy students’ opinions about professional competences obtained by them during studies. These opinions referred to the level of knowledge, professional skills, and social competences. The paper shows the respondents’ views on the importance of the various groups of subjects, which determine the final shape of the work preparedness of pedagogy graduates. The author also reports about the decisions made by the surveyed regarding taking up any complementary measures in order to upgrade and ameliorate their professional competences outside the university, and the anticipation of such an activity after finishing their academic education. A final component of the study is the respondents’ evaluation of the employability in the learned profession.
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.