Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  komunikacja za pośrednictwem komputera
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Tekst koncentruje się na kwestii ważnych relacji edukacyjnych podczas kryzysowej edukacji zdalnej, prowadzonej w związku z pandemią COVID-19. Przedstawia znaczenie relacji nauczyciel-uczeń i rówieśniczej oraz ich specyfikę w tym okresie. Ponadto koncentruje się na wybranych wynikach badań prowadzonych w Polsce na dużą skalę, które analizowały poszczególne aspekty kształcenia na odległość i komunikacji zapośredniczonej. Tekst podsumowuje analiza kluczowych aspektów, które wpływają na potencjał budowania istotnych relacji edukacyjnych w edukacji na odległość, zarówno w kontekście kryzysu, jak i w „normalnych” czasach. Słowa kluczowe: kryzysowa edukacja zdalna, COVID-19, komunikacja za pośrednictwem komputera, relacje rówieśnicze, relacje uczeń-nauczyciel.
XX
Niniejszy artykuł jest próbą przedstawienia ram interpretacyjnych wzbudzanych przez interlokutorów w trakcie komunikacji natychmiastowej w internecie. Badanie przeprowadzone jest na próbce 14 rozmów (łącznie ponad 1000 przesłanych wiadomości) ‘jeden na jeden’ między osobami, które się wcześniej nie znały i nigdy nie miały ze sobą kontaktu innego niż online. Aby wyjaśnić, dlaczego użytkownicy internetu nie tylko chcą komunikować się z obcymi osobami, ale także pragną zrobić na nich pozytywne wrażenie, w artykule zawarto przegląd badań nad ‘zarządzaniem wizerunkiem’ w codziennej komunikacji. Narzędzia analizy dyskursu zostały zastosowane, aby ujawnić mechanizmy kognitywne odpowiedzialne za tworzenie wizerunku interlokutorów. Na przykładzie dwóch ram interpretacyjnych – Młody oraz Dorosły – zaprezentowane zostały środki językowe używane do niejako ‘wywoływania’ danych ram, co ciekawe czasem także obu przeciwstawnych ram w jednej wiadomości. Wydaje się, że przeciwstawne ramy wywoływane są naprzemiennie lub nawet razem po to, aby zniwelować potencjalne negatywne wartości lub skojarzenia, które dana rama może za sobą pociągać.
PL
Celem artykułu było przede wszystkim wyjaśnienie kwestii teoretycznych związanych z charakterystyką onomastyczną nazw przypisanych indywidualnie użytkownikom interaktywnych usług w Internecie, określanych mianem pseudonimów internetowych czy też nicków. Chodziło o to, czy można te nazwy klasyfikować jako pseudonimy, czy też może należałoby uznać, że reprezentują one nową kategorię antroponimiczną. Autor rozważań stoi na stanowisku, że istnieją przesłanki do tego, by uznać, że nick jako typ nazwy osobowej stanowi odmianę pseudonimu, przy tym ma on pewne wyróżniające właściwości, które ujawniają się szczególnie mocno w związku z komunikacyjnym medium. Uwagi o charakterze teoretyczno-opisowym zostały w pracy uzupełnione o prezentację materiału w postaci nazw używanych na forum portalu film.web. Zamierzeniem autora było pokazanie zróżnicowania form pseudonimicznych w przestrzeni internetowej, jednak bez wchodzenia w szczegóły związane z indywidualną inspiracją nazewniczą, za to ze zwróceniem uwagi na różne przykłady licencji onimicznej, która w komunikacji za pośrednictwem komputera ma charakter wielowymiarowy, przyciąga np. uwagę ze względu na asocjacje w planie apelatywnym języka, nawiązaniami interonimicznymi, różnymi formami o charakterze neograficznym, dostarcza przykładów przekraczania ograniczeń i granic językowych (wykorzystanie w nazwach języka angielskiego).
EN
The major goal of the study has been to explain theoretical issues connected with the onomastic characterization of names used by internet users, i.e., the so called nicks. Can they be regarded as traditional pseudonyms, or do they constitute a unique anthroponymic category? The author suggests that nicks are a subcategory of pseudonyms, but they have certain properties that become especially salient in connection with the communicative medium. Theoretical and descriptive considerations have been supplemented with nicks used on the film.web website. An attempt has been made to show the diversity of nicks but without unnecessary detail as regards the motivation for individual naming decisions. Instead, onus is put on various examples of onymic license, which has a multidimensional nature in computer-mediated communication. For example, it becomes noticeable through its associations on the appellative language plane, through interonymic relations, or through various neo-geographical forms. This license also underlies the processes of extending the boundaries of a particular language (e.g. English elements are used in Polish nicks).
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.