Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 692

first rewind previous Page / 35 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  młodzież
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 35 next fast forward last
1
Publication available in full text mode
Content available

Start młodzieży na rynku pracy

100%
EN
Poland belongs to the group of the poorest countries in European Union (country’s gross growth per capita according to the purchasing power constitutes about 45% of the union’s average). The development policy of our country should be based on the young and better educated people, on good perspectives for the development of enterprise, on scientific and cultural potential highly valued by the whole world and a continuously developing market. The fields in which the graduates of the universities may find good jobs in the future include: computer science, biotechnology, electrical engineering, English philology. National economic policy, stimulating the investments with good external effects and supporting the expansion of the knowledge based economy, contributes to the reduction of inequalities and the increase of social wealth. The inequalities lead to social losses and lower growth of the country’s profit. A mitigating the inequalities releases social energy used to fight against poverty and make people focus on the productive activities and initiatives. Young people should have better access to the job market. It is possible thanks to the creation a proper financial stimuli and a relevant system of adaptation to the market requirements.
PL
Powszechna w wielu kręgach wizja silnej wspólnoty eklezjalnej, opartej na tradycyjnych wzorcach przekazywanych na drodze wychowania coraz wyraźniej odbiega od realiów Kościoła XXI w. Przesłanie głoszone w Mistycznym Ciele Chrystusa nadal jednak dociera do wielu środowisk, bardzo zróżnicowanych pod względem socjologicznym. Szerokie grono odbiorców nie może jednak pozostawać tylko słuchaczami, ale musi podejmować ewangeliczne ziarno, żyć nim i przekazywać dalej. Współczesne warunki pastoralne, stwarzają dobre okazje do aktywnego działania na rzecz przekazywania Dobrej Nowiny i przepowiadania Słowa. Szczególne miejsce w procesach edukacyjnych i duszpasterskich, podejmowanych przez Kościół, winna zajmować młodzież, która podlega dzisiaj silnym prądom sekularyzacji, zmierzającej do odwrócenia się jej od Chrystusa, przyjęcia przez młodych ludzi postawy indyferentyzmu, aż do wzbudzenia w nich wrogości ku wspólnocie wierzących. Swoistym wyzwaniem, jakie dzisiaj stoi przed wszystkimi osobami odpowiedzialnymi za kontakt z młodzieżą, jest dawanie dobrego przykładu poprzez świadectwo życia i dynamiczny rozwój życia religijnego, prowadzącego ku mocnej i ugruntowanej wierze. Młodzież i przesłanie Kościoła to kolejna część Dialogów w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, opracowanych przez czterech kapłanów, cyklu stanowiącego próbę refleksji nad szeroko pojętą problematyką ludzi młodych. Recenzowana monografia ma charakter teoretyczno-badawczy i stanowi pracę zbiorową. Tematyka publikacji jest zróżnicowana, choć całość ściśle dotyczy młodzieży, poszczególne elementy pracy umożliwiają czytelnikowi spojrzenie z wielu perspektyw, co świadczy o zastosowaniu przez autorów adekwatnych i skutecznych metod badawczych, prowadzących do pełnego i wyczerpującego przedstawienia podejmowanej problematyki. Niniejsza publikacja stanowi uzupełnienie istniejącego stanu badań i chociaż nie przynosi rewolucyjnych i odkrywczych wniosków, to jednak umożliwia szersze spojrzenie na młodzież oraz stojące przed nią wyzwania.
PL
Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w 2016 r., zgromadziły rzesze wiernych, chcących celebrować radość spotkania z Ojcem Świętym i ewangelizować innych swoim świadectwem życia. To wielkie wydarzenie, które decyzją papieża Franciszka zostało zorganizowane w Polsce przyczyniło się do ożywionej refleksji naukowej, występującej przede wszystkim w nurcie teologii pastoralnej, próbującej podjąć aktywne i twórcze działania na rzecz skutecznej formacji ludzi młodych, towarzyszenia im w duchowym rozwoju, poznawania świata i wprowadzania w odpowiedzialność dorosłości. W efekcie tych działań powstały trzy szczegółowe monografie, w tym omawiana publikacja, stanowiąca próbę zdefiniowania kondycji dzisiejszej młodzieży, oraz przedstawienia wyznawanego przez nią świata wartości, a także głównych rysów kultury. Recenzowana publikacja stanowi część trylogii wydawanej przez wydawnictwo KUL jako Dialog w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Książka ma charakter teoretyczno-badawczy i odznacza się wzorcową strukturą pracy zbiorowej. Tematykę monografii należy uznać za niejednorodną, chociaż skupia się ona w całości na współczesnej młodzieży, czyni to z zachowaniem zróżnicowanej perspektywy, co z uwagi na obszerny zakres podejmowanej problematyki dodatkowo podnosi jakość całej publikacji. Przyjęta przez poszczególnych autorów metoda badawcza jest właściwa i efektywna, co można zauważyć na poszczególnych kartach książki. Umieszczone w publikacji wątki badawcze zostały opracowane w sposób wyczerpujący, pozwalając tym samym czytelnikowi na podjęcie głębszej analizy przedstawionych treści.
EN
Abstract Wsparcie społeczne ma miejsce wtedy, gdy człowiek może liczyć na pomoc i wsparcie wynikające z zachowań prospołecznych osoby lub grupy osób wspierających. Jest zawsze aktualne i najprawdopodobniej każdy będzie go kiedyś potrzebował. Agresja jest celowym wyrządzaniem krzywdy innej osobie, bojącej się i chcącej uniknąć bólu i cierpienia. Może być sposobem na szybką realizację doraźnego celu, ale niszczy przez to stosunki z ludźmi. Material and methods Badania przeprowadzono wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bialskiego, województwa lubelskiego. Badania realizowano techniką ankiety audytoryjnej nadzorowanej przez autorkę pracy. Results Uzyskane wyniki badań ukazały potrzebę wsparcia społecznego wśród młodzieży Conclusions 1. Agresja młodzieży wiejskiej była związana ze wsparciem społecznym określanym ogółem. 2. Na agresję młodzieży miejskiej istotny wpływ miało wsparcie społeczne ogółem. 3. Na agresję ogólną uczniów zasadniczych szkół zawodowych oddziaływało wsparcie poczucia wartości oraz wsparcie społeczne ogółem. 4. Wynik ogólny agresji licealistów nie wiązał się w sposób istotny z żadnym z badanych składników wsparcia społecznego.
PL
Streszczenie Wsparcie społeczne ma miejsce wtedy, gdy człowiek może liczyć na pomoc wynikającą z zachowań prospołecznych osoby lub grupy. Jest zawsze aktualne i najprawdopodobniej każdy będzie go kiedyś potrzebował. Agresja jest celowym wyrządzaniem krzywdy innej osobie, bojącej się i chcącej uniknąć bólu i cierpienia. Może być sposobem na szybką realizację doraźnego celu, ale niszczy przez to stosunki z ludźmi. Materiał i metody Badania przeprowadzono wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bialskiego, województwa lubelskiego. Badania realizowano techniką ankiety audytoryjnej nadzorowanej przez autorkę pracy. Wyniki Uzyskane wyniki badań ukazały potrzebę wsparcia społecznego wśród młodzieży Wnioski 1. Agresja młodzieży wiejskiej była związana ze wsparciem społecznym określanym ogółem. 2. Na agresję młodzieży miejskiej istotny wpływ miało wsparcie społeczne ogółem. 3. Na agresję ogólną uczniów zasadniczych szkół zawodowych oddziaływało wsparcie poczucia wartości oraz wsparcie społeczne ogółem. 4. Wynik ogólny agresji licealistów nie wiązał się w sposób istotny z żadnym z badanych składników wsparcia społecznego.
PL
Zgodnie z modelem ekologicznym wszelka aktywność seksualna jest efektem gromadzenia doświadczenia w trakcie procesu socjalizacji opartego na podłożu biologicznym. Analizując wpływ niepełnosprawności wzroku na funkcjonowanie psychoseksualne dorastającej osoby, należy uwzględnić więc nie tylko aspekt czynnościowy, ale przede wszystkim społeczno-kulturowy. Specyficzne warunki wychowania i edukacji w okresie dzieciństwa i adolescencji (m.in. realizacja obowiązku szkolnego w ośrodku specjalnym, często połączona z pobytem w internacie, nadopiekuńczość rodziców, brak lub niedostosowane programy edukacji seksualnej) mogą zaburzać nabywanie prawidłowych wzorców interakcji międzyludzkich i opóźniać proces identyfikacji własnej seksualności. Zubożony zakres doświadczeń społecznych może skutkować niskim poziomem mentalizacji potrzeby, a to z kolei powodować brak jej aktywizacji, czego wyrazem jest na przykład mniejsza częstotliwość zachowań autoerotycznych wśród dojrzewających niewidomych chłopców w porównaniu z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. Ponadto obniżone poczucie własnej wartości i interpersonalnej atrakcyjności związane z brakiem akceptacji posiadanej dysfunkcji, świadomość zależności od innych oraz negatywne reakcje otoczenia, opierające się na fałszywych przekonaniach na temat seksualności osób niewidomych, również mogą utrudniać budowanie bliskich relacji i nawiązywanie więzi emocjonalno-seksualnych. Przegląd badań nad seksualnością młodzieży niewidomej i słabowidzącej nie pozwala na wysunięcie jednoznacznych wniosków na temat przebiegu rozwoju tej grupy osób. Zgromadzone dane mają na ogół charakter deskryptywny i nie oddają w pełni specyfiki funkcjonowania seksualnego całej populacji adolescentów z niepełnosprawnością wzroku, gdyż podejmowane badania prowadzone były często na niewielkich próbach i nie uwzględniały w analizach różnych stopni i rodzajów uszkodzenia wzroku. Rozbieżności w uzyskanych wynikach dotyczących poszczególnych aspektów rozwoju psychoseksualnego mogą być także skutkiem odmiennego instrumentarium zastosowanego przez badaczy oraz społeczno-kulturowego charakteru ujmowania seksualności, swoistego dla kraju, w którym realizowano badania.
7
80%
PL
Recenzja książek: Witold Wrzesień. (2013). Krótka historia młodzieżowej subkulturowości. Warszawa: PWN; Mirosław Pęczak. (2013). Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja. Warszawa: NCK; Marek Jędrzejewski. (2013). Subkultury a samorealizacja w perspektywie edukacji i socjalizacji młodzieży. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
9
80%
Forum Oświatowe
|
2017
|
vol. 29
|
issue 1(57)
35-47
EN
The paper is an analytical study which involves the following issues: terrorist threats as a challenge, terrorist threats in Europe and Poland, and terrorism prevention in secondary schools. After relevant argumentation of the policymakers’ needs concerning terrorist threats, the author discusses different ways of how to counteract these threats in secondary schools. The analysis is based on extensive source literature, with characteristics of terrorist threats being presented by listing features and attributes which uniquely indicate them. The author’s major contribution was conducting empirical research on a reliable research sample. It is worth observing that the author attempted to offer her own ideas of how to behave and what moves can be made by head teachers and teaching staff during hypothetical acts of terrorism. The author's considerations are the reflection of current knowledge about terrorism in the area of scientific exploration related to preparing children and young people for this type of emergency.Taking account of the presented issues, the paper is bound to be interesting for people who deal with terrorism as a current challenge.
PL
Artykuł jest głosem w dyskusji na temat uwarunkowań migracji młodzieży ze wsi i małych miast. Na podstawie danych statystycznych i literatury przedmiotu postaram się uzasadnić podstawową tezę, że nie istnieją obecnie ani obiektywne, ani też świadomościowe argumenty czyniące ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych środowiska stwarzającego szansę stabilizacji młodzieży. Mimo głębokich różnic w obiektywnej sytuacji ekonomicznej i społecznej pomiędzy młodzieżą z rodzin małomiasteczkowych i rodzin wiejskich niezwiązanych z rolnictwem a młodzieżą z rodzin rolniczych, łączy ich wspólny system przekonań oraz budowane strategie zdobywania stabilizacji społecznej i ekonomicznej poza dotychczasowym miejscem zamieszkania.
PL
W artykule autor podejmuje próbę spojrzenia na współczesną młodzież z perspektywy jej zaangażowania w działalność świata społecznego komiksu. W pierwszej części tekstu autor opisuje krótko koncepcję światów społecznych w wersji zaproponowanej przez Anselma Straussa. Następnie zastanawia się, w jaki sposób można ją wykorzystać do badań działalności fanów komiksu. W dalszej kolejności autor wskazuje przykłady działań podejmowanych w ramach polskiego świata społecznego komiksu oraz opisuje główne dyskusje, jakie toczą się na jego gruncie. Niniejszy tekst należy traktować jako przyczynek do przyszłych systematycznych badań, zawierający wstępną propozycję zastosowania kategorii światów społecznych oraz rezultaty pierwszych, roboczych obserwacji.
EN
In this article, the author attempts to look at today’s youth from the perspective of its involvement in the social world of comics. First, the author briefly describes the con- cept of social worlds proposed by Anselm Strauss. In the subsequent passage he tries to answer the question how this concept can be used in order to research activities of comic book fans. Next, the author indi- cates some examples of activities undertak - en within the Polish social world of comics and describes the main discussions, which take place on this field. This text should be seen merely as a contribution to the systematic studies, which includes a pre - liminary proposal to apply the categories of social worlds and the results of initial, working observations.
PL
Niniejszy tekst stanowi pierwszą, jeszcze wstępną próbę diagnozy cech charakterystycznych dla pokoleniowości nowej grupy pokoleniowej w Polsce, którą proponuję nazywać Pochłaniaczami Bodźców. Za jej wyjątkowość i wyróżnianie się w procesie wymiany pokoleń odpowiedzialne są zarówno czynniki o charakterze globalnym, takie jak: stanowiące konsekwencję rozwoju cywilizacyjnego i dominacji kultury konsumpcyjnego kapitalizmu podleganie niespotykanemu dotychczas zakresowi oddziaływań bodźców zewnętrznych, czy życie w czasach różnorodnych form uzależnień i uleganie im, a także czynniki regionalne, do których przede wszystkim zaliczam specyficzne wykorzenienie z historii. Dzięki nim współczesna polska młodzież tworzy nową jakość tożsamości społecznej pokolenia, wzmacnia swoje poczucie pokoleniowej przynależności i w nowy sposób manifestuje cechy identyfikacyjne własnej grupy pokoleniowej.
EN
The presented text is the first, initial attempt of the diagnosis of distinctive generation features of new generation group in Poland, which I propose to name Absorbers of Stimuli. Both global and regional factors are responsible for their uniqueness and distinguish them in the process of generation exchange. Here I mean consequences of civilisation progress, domination of consumerist capitalism, influence of intensive, multi-source, rare until now impact of external stimuli, living in a world of different forms of addictions and peculiar “eradication” from history transmission process. Thanks to them contemporary Polish youth form the new quality of the social identity of generation, strengthen the generation spirit and perform identifying features of generation in a new way.
PL
Publikacja dotyczy teoretycznych rozważań na temat orientacji merkantylnej młodzieży aktywnej w mediach społecznościowych. Przedstawiono teoretyczne aspekty pedagogiki w kontekście oddziaływania mediów na człowieka. Zinterpretowano zjawisko cyberkultury występującej w przestrzeni mediów społecznościowych. Poddano analizie problematykę orientacji merkantylnej oraz zdefiniowano jej rolę w kształtowaniu postaw młodzieży w relacji z mediami społecznościowymi.
PL
Finały I Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży (OSM) zostały zorganizowane w 1969 r. na obszarze województw wrocławskiego i poznańskiego. W eliminacjach do I OSM udział wzięło kilka milionów młodych sportowców, którzy rywalizowali podczas spartakiad szkolnych, dzielnicowych, gromadzkich, miejskich, rejonowych, powiatowych i wojewódzkich. Finały I OSM przeprowadzono w 21 dyscyplinach sportowych: boks, akrobatyka sportowa, gimnastyka sportowa, judo, kajakarstwo, kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, koszykówka mężczyzn i kobiet, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka ręczna mężczyzn i kobiet, piłka siatkowa mężczyzn i kobiet, pływanie, podnoszenie ciężarów, strzelectwo, szermierka, tenis ziemny, wioślarstwo, zapasy w stylu klasycznym i wolnym oraz żeglarstwo.
EN
The finals of the 1st National Youth Spartakiad (NYS) were organized in 1969 on the territory of wrocławskie and poznańskie province. The qualifiers for the 1st NYS were attended by several million young sportspeople who competed during school, borough, commune, municipal, regional, district and provincional spartakiads. The finals of the 1st NYS were held in 21 sports: boxing, sport acrobatics, sport gymnastics, judo, canoeing, road cycling, track cycling, men’s and women’s basketball, athtletics, archery, football, men’s and women’s handball, men’s and women’s volleyball, swimming, weightlifting, shooting sport, fencing, tennis, rowing, classical and freestyle wrestling and sailing.
PL
Autor odnosi się do działalności RAN (sieć na rzecz szerzenia radykalizacji), utworzony przez Komisję Europejską i gromadzący praktyków, naukowcy, organizacje pozarządowe, pracownicy socjalni i wszystkie instytucje zaangażowane w zapobieganie radykalizacji postaw. Opiera się na niej doświadczenia z udziału w dwóch konferencjach edukacyjnej grupy roboczej RAN (Empowering and wspieranie nauczycieli w Göteborgu i Szkoła potrzebuje partnerów w Madrycie) autor przedstawia przykłady zarówno badania naukowe, jak i najlepsze praktyki dotyczące walki z radykalizacją młodzieży. Szczególny nacisk w W artykule podano metodę opracowaną na Uniwersytecie w Cambridge w związku z Integrative Complexity (IC). Dwie praktyki opisane w tekście i realizowane w Wielkiej Brytanii to: WIDZĘ! Szkocja i bycie muzułmaninem Bycie Brytyjczykiem. Oba teoretyczne podejścia i praktyki zostały przedstawione w artykule z ich punktu widzenia przeniesienie na grunt polski.
first rewind previous Page / 35 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.