Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 96

first rewind previous Page / 5 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  ojcostwo
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
PL
O. prof. dr hab. Zdzisław Józef Kijas OFMConv. jest pracownikiem naukowym Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz Papieskiego Wydziału Teo­logicznego św. Bonawentury – Seraphicum – w Rzymie. W latach 2010–2020 pełnił funkcję relatora w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, był zatrudniony m.in. w procesach beatyfikacyjnych Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Jest eks­pertem AVEPRO, postulatorem generalnym Zakonu oraz uznanym rekolekcjonistą. O. prof. Kijas jest autorem wielu publikacji naukowych, popularnych, a także powieści na temat życia polskich świętych i błogosławionych. Wśród tekstów doty­czących bł. kardynała Wyszyńskiego należy wymienić: Wyszyński. 40 spojrzeń (Bratni Zew, 2021), Wyszyński. Narodziny nowego człowieka (Wydawnictwo Pax, 2021).Dotyczące innych osób to: Życie jako dojrzewanie świętości – Maksymilian Maria Kolbe (Bratni Zew, 2019), Dziesięć panien mądrych. Męczenniczki elżbietańskie (Bratni Zew, 2021), Ksiądz. Przesłuchanie. Jan Macha (Księgarnia św. Jacka, 2021) oraz trzytomowa Powieść o wyjątkowych kobietach XIX wieku (Bratni Zew): Tam, gdzie rodzi się życie (t. 1, 2018), Nawet szarość jaśnieje (t. 2, 2018), Perły i plewy t. 3, 2019). Poniższy tekst został wygłoszony przez o. Kijasa podczas 22. Dni Interdyscypli­narnych na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pt. Patris corde – ojciec i ojcostwo w dziejach, teologii, rodzinie i społeczeństwie, które odbyły się 4–5 listopada 2021 r. i objęły trzy wydarzenia naukowe: sympozjum pt. Być Ojcem jak św. Józef… – tożsamość ojca w kontekście współczesnych dylematów światopoglądowych i problemów egzystencjalnych, XII Warmińskie Seminarium Ha­giologiczne pt. Święty Marcin w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś (perspektywa uniwersalna i regionalna) oraz XIII Warmińskie Seminarium Hagiolo­giczne, pt. Święci Polacy w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś (perspektywa uniwersalna i regionalna). Ojciec Profesor połączył w jeden tekst pre­lekcje zaplanowane na sympozjum o ojcostwie i seminarium o świętych Polakach. Poniżej prezentujemy materiał pt. Problem ojcostwa i jego realizacji w życiu bł. Ste­fana Wyszyńskiego, obejmujący przemyślenia dotyczące kwestii ojcostwa w kontek­ście duchowego patronatu bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2
Publication available in full text mode
Content available

Wychowawcze aspekty ojcostwa

80%
PL
Celem artykułu jest wskazanie i uzasadnienie katalogu podstawowych kompetencji współczesnego ojca, składających się na jego rolę wychowawczą w rodzinie. Jest to perspektywa teorii wychowania, a zatem taka, która odwołuje się do elementarnych komponentów struktury procesu wychowania. Proponowany zbiór kompetencji wychowawczych ojca osadzony jest w perspektywie szerszej diagnozy społeczno-kulturowej współczesnej rodziny.
Horyzonty Wychowania
|
2016
|
vol. 15
|
issue 36
153-169
PL
CEL NAUKOWY: Celem niniejszego artykułu jest wykazanie, iż z racji narastającego kryzysu roli i miejsca ojca w rodzinie zostaje zachwiany proces wychowawczy, co powoduje osłabienie podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problemem badawczym jest historyczno‑fenomenologiczna analiza rozwoju paternalizmu oraz jej doniosłości społecznej. Na tej też podstawie będzie później formułowana ocena obecnego status quo zagadnienia. W pracy zostanie zastosowana metoda analizy krytycznej tekstu i synteza wniosków oraz analiza historyczna i fenomenologiczna pojęć. PROCES WYWODU: Realizacja przedstawionego celu badawczego rozpocznie się od rozważenia etymologii ojcostwa oraz określenia roli ojca w rodzinie i społeczeństwie w starożytności. Następnie przedstawiony zostanie opis funkcjonowania współczesnej rodziny wraz z przyczynami kryzysu ojcostwa, by w ostatnim etapie przejść do konkluzji wypływających z przeprowadzonego namysłu. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Z przeprowadzonej analizy kryzysu ojcostwa dzisiaj wyraźnie wynika, iż zdecydowanie odeszliśmy od normalnej, wiekowej i normatywnej struktury rodziny, doprowadzając do jej osłabienia i zachwiania procesów wychowawczych.WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Pomimo iż współczesny kryzys ojcostwa, i wtórnie również rodziny, ma kompleksowy charakter przyczynowy, to jednak wydaje się, że wiodącymi prym są ideologia liberalizmu i pragmatyzmu wraz z niekorzystnymi zmianami kulturowymi. Biorąc pod uwagę nieodwracalne zmiany społeczno-kulturowe, należałoby poszukiwać powrotu do mądrego zbilansowania roli matki i ojca w rodzinie.
4
Publication available in full text mode
Content available

Święty Józef -

80%
PL
Wskazując świętego Józefa jako wzór ojca adopcyjnego niech podsumowaniem będzie świadectwo adopcyjnego współczesnego ojca – Gérarda, który mówi: „Podobnie jak święty Józef , kiedy Maryja prosiła go o przyjęcie syna poczętego z Ducha świętego, a więc prosiła o zrezygnowanie z pragnienia bycia biologicznym ojcem, ja także przeżyłem ten trudny do zaakceptowania dla mężczyzny wybór, kiedy wraz z Irène zdaliśmy sobie sprawę, że nasze małżeństwo nie może mieć dzieci. Głęboko wierzę, że Pan wybrał nas, Irène i mnie do adopcji dzieci i że to on, Stwórca wybrał nam dzieci dla nas, z ufnością, że będziemy mogli uzdrowić je poprzez miłość z cierpienia związanego z porzuceniem. Ufność w Panu jest cnotą, jaką odkrywam u świętego Józefa, adopcyjnego ojca, który zawierzył Bogu oddając swoje życie i mówiąc «tak» Bogu, który poprosił go o uznanie syna nie z jego ciała i o przyjęcie Maryi jako małżonki i matki Mesjasza. Dla mnie, bycie adopcyjnym ojcem na obraz świętego Józefa jest mocą kochania dzieci, jakie zostały nam powierzone, patrzenia na nie poza sposobem patrzenia na dziecko, które jest «inne», tak, aby je kochać sercem jako dar od Boga, nie żałując braku naturalnego ojcostwa. W szkole świętego Józefa nauczyłem się akceptowania roszczeń dziecka, które poszukuje swego pochodzenia, swych korzeni i które nie rozumie dlaczego jego matka i ojciec je opuścili, oraz nauczyłem się umiejętności uznawania tego za słuszne i naturalne bez odczuwania jakiegokolwiek żalu. święty Józef reprezentuje dla mnie bezinteresowną miłość rodzicielską, dawaną w pełny sposób dla dobra dziecka poprzez świadectwo życia prostego, trudnego i prawego. Jest on także przykładem ojca, który przygotowuje dziecko do odnalezienia przez nie swojej autonomii, co pomoże mu później w opuszczeniu ogniska domowego i który wie, że nasze dzieci do nas nie należą. Nie oddzielam nigdy Józefa od Rodziny świętej, która jest nieocenionym darem naszego Boga”
PL
Artykuł jest próbą analizy roli ojca oraz znaczenia ojcostwa. Autorka opiera swoje rozważania na wiodących koncepcjach teoretycznych w tym zakresie, następnie analizuje przemiany, jakie nastąpiły w rozumieniu tej szczególnej roli, a były spowodowane przemianami społecznymi, by wreszcie poruszyć problem ojca w rodzinie głęboko dysfunkcjonalnej. Artykuł zawiera również postulat odnoszący się do instytucji pomocowych, których działalność może być szansą na podniesienie świadomości ojców w kwestii ich niepowtarzalnej roli w procesie wychowania dzieci.
EN
One of the obstacles in the dialogue in marriage is ignoring the existence of mental distinction between man and woman. Each of them experiences his or her own value otherwise. Self-esteem is the foundation of well mental being. Interest and value to your partner and to other people are depended on this basic mood. Observing the behavior of some men, we can say that the male way of thinking is typical for people affected by autism. According to the psychology knowledge, autism is a disorder manifested by serious limitation in intellectual and emotional functioning. This term is used because it describes the isolation of a person against accepted social behavior. This term is used because it describes the isolation of a person against accepted social behavior. This is important in shaping the communication between spouses, because it forces the wife to understand and accept the male understanding of dialogue. The husband speaks to denounce some kind of content, pass it on, communicate, when a woman expresses a bond with others by the mere fact of conversation. This difference requires the knowledge and mutual understanding of the two concepts of dialogue: female and male.
EN
Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób szwedzcy ojcowie postrzegają kwestie związane z równościąpłciową i rodzicielstwem. Kluczowy jest tutaj wpływ mechanizmów polityki rodzinnej na sposób myśleniamężczyzn. Artykuł składa się z dwóch części, w pierwszej z nich opisana jest w perspektywie historycznejszwedzka polityka rodzinna, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań mających zachęcić ojców do większegozaangażowania się w życie rodzinne. Druga część opiera się na materiale zebranym w ramach wywiadówpogłębionych ze szwedzkimi mężczyznami, przeprowadzonych przez autorkę we wrześniu i październiku2012 roku w Sztokholmie. Jego analiza pokazuje, w jaki sposób ojcowie postrzegają rodzicielstwo i z jakimiproblemami muszą sobie radzić w społeczeństwie, w którym z jednej strony ważne są kwestie równości płciowej,a z drugiej strony ciągle istnieje podział na tradycyjne role rodzicielskie.
PL
Artykuł nawiązuje do koncepcji Adrienne Rich, która dokonała rozróżnienia między macierzyństwem instytucjonalnym, będącym tworem patriarchalnej kultury, oraz tym zindywidualizowanym, doświadczanym przez kobiety, często nieodpowiadającym społecznym oczekiwaniom. W artykule podział ten został zastosowany do analizy roli ojca. We współczesnych społeczeństwach mamy do czynienia ze ścieraniem się tradycyjnej i nowej instytucji ojcostwa. Tradycyjna, patriarchalna instytucja ojcostwa ogranicza rolę mężczyzny do żywiciela rodziny, surowego wychowawcy okazyjnie angażującego się w opiekę nad dziećmi. „Nowoczesne” ojcostwo „uwalnia” mężczyzn od nakazu bycia twardym, chłodnym emocjonalnie, surowym rodzicem. Wiąże się z zaangażowaniem w opiekę nad dzieckiem od samego początku i odczuwaniem równie silnej jak matczyna więzi z nim. W artykule postawiono pytanie, jakie są doświadczenia współczesnych ojców – czy pełniąc rolę rodzica, odwołują się oni do tradycyjnej czy nowej instytucji ojcostwa. Materiał badawczy stanowią wywiady swobodne oraz zogniskowane wywiady grupowe, przeprowadzone z młodymi wykształconymi mężczyznami, którzy mają małe dzieci i mieszkają w Łodzi.
PL
Według kulturowych definicji kobiecości i męskości rola rodzicielska ma różne znaczenie dla kobiet i mężczyzn. Macierzyństwo jest definiowane jako istota kobiecości, najważniejsza rola kobiety, podczas gdy męskość i ojcostwo są utożsamiane z pełnieniem roli głowy rodziny, odpowiedzialnością za bezpieczeństwo materialne jej członków, co oznacza role zewnętrzne, pozadomowe, pełnione w sferze publicznej. Taki sposób widzenia macierzyństwa i ojcostwa wpływać może na inne doświadczanie rodzicielstwa przez kobiety i mężczyzn. Celem badania było przyjrzenie się bliżej doświadczeniom zmian odczuwanych przez kobiety i mężczyzn, którzy zostają rodzicami. Przyjęto tu perspektywę symbolicznego interakcjonizmu, pozwalającej na przyjrzenie się rodzicielstwu jako zjawisku doświadczanemu i przeżywanemu subiektywnie, któremu jednostka nadaje określone znaczenie, definiuje i interpretuje. Proponowane podejście do problematyki macierzyństwa i ojcostwa opiera się na przyjęciu punktu widzenia jednostki pełniącej rolę rodzica i koncentruje się na następujących zagadnieniach: Jak zmienia się życie kobiety i mężczyzny po tym jak zostają rodzicami? Czy i jak zmienia się ich sposób postrzegania siebie? Jak zmienia się ich wzajemna relacja po pojawieniu się dziecka? Rozważania oparte są na pogłębionych wywiadach przeprowadzonych z dziesięcioma parami młodych wykształconych rodziców, jednocześnie z kobietą i z mężczyzną. W rezultacie otrzymano osobiste relacje badanych i skonfrontowano doświadczenia kobiet i mężczyzn będących rodzicami.
PL
Na przestrzeni ostatnich dekad dokonały się bardzo dogłębne i wieloaspektowe transformacje życia społecznego i obyczajowości w skali światowej. Pojawiły się nowe globalne trendy kulturowe, które wpłynęły na zmiany wzorców życia rodzinnego, jak i zmiany w strukturze rodziny. Zmianom uległy także preferencje odnośnie do wartości życia rodzinnego, tradycja wychowawcza oraz postawy młodych osób wobec małżeństwa i rodzicielstwa. Równocześnie zmieniły się role spełniane przez rodziców, co ma swoje ważne implikacje widoczne przede wszystkim w płaszczyźnie spełnianych przez rodzinę zadań i funkcji opiekuńczo-wychowawczych. W artykule poruszono problem percepcji opiekuńczo-wychowawczej roli matki i ojca. Założono, że rola opiekuńczo-wychowawcza najogólniej polega na zaspokajaniu potomstwu potrzeb podstawowych, potrzeb wyższego rzędu oraz na podejmowaniu czynności wychowawczych z zakresu wychowania zdrowotnego, moralnego, estetycznego, umysłowego. Jest to zatem tworzenie potomstwu takich warunków, które pozwolą na osiągnięcie potencjalnego rozwoju i osiągnięcie samodzielności życiowej. Artykuł stanowi raport z badań, realizowanych metodą sondażową za pomocą techniki ankiety. W ich kontekście udało się odpowiedzieć na główne pytanie badawcze: Jaka jest społeczna percepcja opiekuńczo-wychowawczej roli matki i ojca? Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że badane osoby przypisują roli matki te cechy, które wiążą się z funkcjami ekspresyjnymi. Dostrzegają jednak, że ojcowie w coraz większym zakresie spędzają z dzieckiem czas wolny, nawiązując z nim bliskie relacje emocjonalne, w związku z czym w ich percepcji rola ojcowska poszerza się o kwestie związane z opieką i wychowaniem potomstwa.
PL
Tekst porusza zagadnienie dotyczące modeli ojcostwa w ujęciu tradycyjnym oraz współczesnym, w perspektywie męskiego zaangażowania w życie rodzinne, w proces wychowania dziecka. Autorzy postulują potrzebę pedagogicznej zmiany, w wyniku której w większym stopniu zostanie podkreślony udział ojca w procesie wychowania rodzinnego. Jest to temat aktualny i ważny z pedagogicznego punktu widzenia. Nowe, zmieniające się warunki życia rodzinnego wzbudzają szereg pytań dotyczących roli, jaką ojciec powinien współcześnie pełnić w rodzinie w procesie wychowania dziecka.
EN
This text discusses the issue on models of fatherhood in both traditional and contemporary terms, in the perspective of male involvement in family life, in the process of raising a child. The authors postulate the need for pedagogical change, as a result of which more will be underlined the participation of the father in family education process. This is a current topic and important from a pedagogical point of view. New, changing conditions of family life raises a number of questions about the role that the father should act as in the family, in the process of the child’s upbringing.
PL
Artykuł koncentruje się wokół teoretycznego ujęcia przeglądu literatury przedmiotu na temat ojcostwa dziecka niesłyszącego z perspektywy paradygmatu ekosystemowego. Zrozumienie istoty ojcostwa wymaga analizy w paradygmacie ekologicznym (uwzględniającym wpływ czynników środowiskowych: od mikro- do makrosystemowych) i w paradygmacie systemowym, w którym ważne jest poznanie sposobów i jakość interakcji między członkami rodziny a zewnętrznymi układami społecznymi. Przedstawiona analiza badań i refleksji naukowych pozwala dostrzec potrzebę udziału ojca w rozwoju psychospołecznym niesłyszącego dziecka w ciągu życia. Ponadto w kontekście podjętych rozważań można przyjąć tezę, że ojcostwo jest nie tylko czymś naturalnym dla człowieka funkcjonującego w grupie społecznej, lecz także wyrazem zrozumienia potrzeb wszystkich członków rodziny.
EN
The article focuses on the theoretical approach to the review of literature on the subject of paternity of a deaf child from the perspective of the ecosystem paradigm. Understanding the nature of paternity requires analysis in the ecological paradigm (taking into account the impact of environmental factors: from micro- to macrosystem) and in the systemic paradigm in which it is important to know the ways and quality of interaction between family members and external social systems. The presented analysis of research and scientific reflection allows us to see the need for father’s participation in the development of the psychosocial deaf child in the course of life. In addition, in the context of the considerations taken up, one can accept the thesis that paternity is not only something natural for a person functioning in a social group, but also an expression of understanding the needs of all family members.
EN
The article is an attempt to pedagogically frame the answer to the question: what criteria of fulfillment in fatherhood can be adopted by placing Joseph of Nazareth as a model for modern men? In the study, by basing only on the biblical description, an attempt was made to reduce the distance that tradition and popular piety have created between the guardian of Jesus and modern fathers. Presented in this way, the figure of St. Joseph seems closer to modern men and easier to recognize as a model. The research adopted a pedagogical perspective. First, the pedagogical background of the analyses was sketched, justifying the value of pedagogical inspiration by the biblical figure of St. Joseph. Then the Christian vision of fatherhood was outlined to correlate the pedagogical perspective with the biblical context of the research. The main part of the article involves the interpretation of the Gospel passages in which scenes from Joseph’s life are described. The interpretation is aimed at identifying the characteristics of this exemplary fatherhood and relating them to the context of the fatherhood experience of today’s generation of men. St. Joseph’s fatherhood is characterized by: courage, work, sacrifice, responsibility. A conclusion of pedagogical value, led to by the analysis of the sources, is to indicate that the fatherhood of St. Joseph is not an example of “how to feel fulfilled” in fatherhood, but how to “fulfill” in it.
PL
W artykule podjęto próbę pedagogicznego ujęcia odpowiedzi na pytanie: jakie kryteria spełnienia w ojcostwie można przyjąć, stawiając za wzór współczesnemu mężczyźnie Józefa z Nazaretu? W opracowaniu, wzorując się na biblijnym opisie, starano się przybliżyć postać opiekuna Jezusa na tyle, by zmniejszyć dystans, jaki między nim a współczesnymi ojcami wytworzyła tradycja i pobożność ludowa. Tak przedstawiona postać św. Józefa wydaje się bliższa dzisiejszemu mężczyźnie i łatwiejsza do uznania za wzór. W badaniach przyjęto perspektywę pedagogiczną. Najpierw naszkicowano pedagogiczne tło analiz, uzasadniając wartość pedagogicznych inspiracji biblijną figurą św. Józefa. Następnie nakreślono chrześcijańską wizję ojcostwa, aby skorelować perspektywę pedagogiczną z biblijnym kontekstem badań. Główna część artykułu dotyczy interpretacji fragmentów Ewangelii, w których są opisane sceny z życia Józefa. Interpretacja jest ukierunkowana na wskazanie cech tego przykładowego ojcostwa i odniesienie ich do kontekstu doświadczenia ojcostwa współczesnego pokolenia mężczyzn. Ojcostwo św. Józefa cechuje: odwaga, praca, poświęcenie, odpowiedzialność. Wnioskiem mającym wartość pedagogiczną, do którego doprowadziła analiza źródeł, jest wskazanie, że ojcostwo św. Józefa nie jest przykładem „jak poczuć się spełnionym” w ojcostwie, ale jak „spełniać się” w nim.
PL
Podstawowym środowiskiem wychowawczym, w którym swój początek ma proces wychowania dziecka, jest rodzina. Odmienne, jednak tak samo ważne, role odgrywają w nim zarówno matka jak i ojciec. Zmiany polityczno-gospodarcze oraz społeczne przyczyniły się do ukształtowania partnerskiego modelu rodziny oraz zmiany ról rodzicielskich. Wynikały one m.in. z upowszechnienia pracy zawodowej kobiet, czego konsekwencją było włączenie ojca w wypełnianie obowiązków domowych oraz wychowanie potomstwa. W niniejszym artykule podjęto próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaki jest obraz ojca w świetle współczesnych badań prowadzonych w Polsce. Zawarte w nim rozważania mają charakter teoretycznej refleksji nad przemianami i kryzysem współczesnego ojcostwa, zilustrowanej omówieniem wyników badań empirycznych z tego zakresu.
EN
Family, is the fundamental educational environment, in which starts whole process of bringing up a child. In this enviroment roles of both mother and father are different but as much important. Political-economic and social changes has contribute the formation of a partnership model of family and conversion of parental roles. They resulted, among others from the spread of women's work, with the consequence of including the father in filling the household chores and participating in children education process. This article attempts to answer the question, what is the picture of the father in order of contemporary research in Poland. These reflections are just a theoretical reflection on changes and the crisis of nowadays fatherhood, which has been illustrated by circumlocution of empirical research in this area.
PL
Zmiana naukowego podejścia do oceny roli i znaczenia współczesnego ojca wytycza nowe perspektywy badawcze. Badania nad ojcostwem wyrastają z różnych sposobów myślenia na temat roli społecznej współczesnych ojców w kontekście zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Zmienia się zatem obraz ojca i ojcostwa uwarunkowany przeobrażeniami we współczesnej rodzinie oraz wyborem przez samych mężczyzn nowej drogi do spełnienia i samorealizacji. Dla współczesnych ojców coraz większe znaczenie ma pełnienie roli troskliwego rodzica, pełnoprawnego opiekuna, ojca zaangażowanego w życie rodzinne, wychowanie dziecka oraz działalność na rzecz poprawy sytuacji społeczno-prawnej innych mężczyzn – ojców.
EN
A shift in scientific assessment of the role and the meaning of a modern father, opens new perspectives for research. The studies of fatherhood derive from multiple ways of thinking about social function of fathers in ever-changing reality. The father figure and the picture of fatherhood transforms, conditioned by changes in contemporary family and through choices made by men, on the path to new ways of selffulfillment. For modern fathers, the role of caring parent, full-time care giver, a man fully involved in family life and children’s upbringing, and an activist for social and legal rights of other men, becomes more and more significant.
Verbum Vitae
|
2003
|
vol. 3
163-179
PL
L'articolo propone l'analisi di sei testi del Nuovo Testamento, che mettono in collegamento diretto la misericordia di Dio con la sua paternita. Si tratta di 2 Cor 1,3 che chiama Dio Padre delle misericordie; Lc 6,36, che invita ad essere misericordiosi,come Dio Padre e misericordioso; 1 Pt 1,3, e di auguri della misericordia, che proviene dal Dio Padre (1 Tm 1,2; 2 Tm 1,2 i 2 G 3).L'Autore costata che il collegamento della misericordia di Dio con la sua paternita proviene da alcuni testi dell'Antico Testamento. Essi parlano di Dio che perdona i peccati come un padre perdona al figlio. I testi del Nuovo Testamento presentano la misericordia di Dio come bonta e delicatezza del Padre, capace di comprendere tutte le sfortune del figlio, soprattutto il peccato, e di offrirgli il suo aiuto efficace.
PL
Celem artykułu jest analiza doświadczeń ojców, którzy w związku z ojcostwem zrezygnowali z pracy zawodowej i poświęcili się opiece nad dziećmi. Ich doświadczenia są badane w kontekście teorii męskości opiekuńczych, która dostarcza narzędzi teoretycznych, pozwalających na analizę relacji pomiędzy modelami ojcostwa i męskości. Analiza pokazuje, że doświadczenie pracy opiekuńczej nad małymi dziećmi zmienia sposób myślenia mężczyzn. Rezygnują oni ze swojej niezależności, zaczynają doceniać nieodpłatną pracę domową i zdawać sobie sprawę z kulturowej konstrukcji tradycyjnych ról rodzicielskich.
Verbum Vitae
|
2011
|
vol. 20
207-221
EN
Paternity of Abraham was very obvious in the biblical time. Israelites treated him as their father who was chosen by God. They believed next generation would be blessed because of God’s promise for Abraham. Also arising Christianity treated him as a progenitor. But a character of his paternity changed. Christians put an accent of his very strong faith instead of physical aspect of his fatherhood. Fathers’ of the Church teaching came in the same way, although they saw him also as an example of father in the physical aspect.
PL
Na skutek zmian społeczno-ekonomicznych tradycyjny podział ról rodzinnych został zaburzony. Współcześnie ukształtował się partnerski model rodziny, w którym mężczyzna i kobieta dzielą obowiązki wynikające z uczestnictwa w życiu rodzinnym. W rzeczywistości jednak proporcje obciążenia rodziców obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi rozkładają się nierównomiernie. Wobec tych zmian ojcowie muszą na nowo zdefiniować swoją pozycję w rodzinie. Artykuł przedstawia ogólne sposoby pełnienia roli ojca w kontekście ekonomicznym. Artykuł ma charakter przeglądowy.
EN
As a result of socio-economic changes, the traditional division of family roles has been disturbed. Nowadays a partnership family model has been formed, in which men and women share the obligations arising from participation in family life. In reality, however, the proportions of professional and family burdens of parents are unequally distributed. In view of these changes, fathers need to redefine their position in the family. This article presents general methods to perform the role of the father in the economic context. The article is to be treated as a review.
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.